Giresun’da balık tesisi protestosu

img
GİRESUN – Görele ilçesi Çavuşlu beldesi sahiline yapılmak istenen canlı balık yetiştiriciliği tesisi için yapılmak istenen ÇED toplantısı, protestolar sonucu gerçekleştirilemedi.
 
Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çavuşlu Beldesi sahilinde yapılmak istenen canlı balık tesisi Çevre Değerlendirme (ÇED) toplantısı, yurttaşların protestosu sonucu gerçekleştirilemedi. Güdükoğlu Su Ürünleri Tarım Ürünleri Üretim-İşletme Limited Şirketi tarafından yapılmak istenen projenin ÇED bilgilendirmesi toplantısının gerçekleştirilememesi üzerine toplantı tutanak tutularak sona erdirildi.  Toplantı alanına çok sayıda jandarma ekibi yönlendirilirken, halk ise yaşananlara tepki gösterdi. 
 
ÇAVUŞLU HALKI TESİS İSTEMİYOR
 
Duruma tepki gösteren yurttaşlardan Hayriye Gül, insanların kandırılmaması gerektiğini söyleyerek, tonlarca yemin sahile döküleceğini belirtti. Çavuşlu’ya daha önce yapılan çöp tesisini de hatırlatan Gül, Karadeniz bölgesinin tüm çöpünün Çavuşlu’ya döküldüğünü aktardı. Bölgenin kaderinin bir iki kişinin elinde olmadığını sözlerine ekleyen Gül, halkın tesise karşı olduğunu söyledi. 
 
DENİZİ KİRLETİP HASTALIK YAYACAK
 
Toplantı için Çavuşlu’ya gelen Ekoloji Birliği Eşsözcüsü Coşkun Özbucak, tesis ile ilgili halka bilgilendirmede bulundu. Tesisin kurulması ile orta ve küçük ölçekli balıkçıların ekonomik kayıp yaşayacağını söyleyen Özbucak, “Şirketlere masraf olmasın diye akıntının az olduğu yerlerde kurulan bu çiftliklerde kimyasal yem kullanılıyor. Akıntı az olduğu için bu kimyasallar dibe çöküyor. Bu tesisler denizi, kumu kirleteceği için, balıkların beslenme ve yumurtalama alanları yok olacak. Bir diğer etken ise denize giren insanlarda göz ve cilt hastalıklarına yol açacak. Şehrin içine yapılacak bu tesisler hem koku hem de çevre kirliliği açısından sahili kullanılmaz hale getirecek” dedi. Diğer toplantının 6 ay sonra yapılacağını hatırlatan Özbucak, bu süre içerisinde mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.