New York Times: ABD koronavirüsün merkez üssü oldu

img
HABER MERKEZİ - New York Times Gazetesi, ABD'de koronavirüs vaka sayısının toplamda 81 bin 321'e çıktığını belirterek, Çin'i geçerek salgının merkez üssü haline geldiğini bildirdi.
 
New York Times (NYT) Gazetesi, Amerikan Birleşik Devletleri’nde (ABD) koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının toplamda 81 bin 321'e çıktığını belirterek, bu sayıyla Çin'i geçerek Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edilen salgının merkez üssü haline geldiğini bildirdi. NYT’nin bilim insanlarına dayandırdığı haberinde, ABD'nin Kovid-19’dan en çok etkilenen ülke olabileceği konusunda uyarıda bulundu.
 
BİNDEN FAZLA İNSAN HAYATINI KAYBETTİ
 
Gazetenin haberinde, ülkedeki toplam vaka sayısının 81 bin 321'e ulaştığı kaydedilerek, binden fazla insanın hayatını kaybettiği bilgisi verildi. Worldometers tarafından geçen saatlerde yayınlanan verilere göre ise ABD'de toplam vaka sayısı 81 bin 943'e yükseldi.
 
Haberde, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) dünyadaki en iyi hastalık tespiti yapan kurumlardan biri olmasına rağmen bir dizi hata ve kaçırılan fırsatların, salgının yayılmasına neden olduğu kaydedildi. Salgının Çin'e yayıldığında bile ciddiye alınmadığı belirtilen haberde, vakalarla temas halinde olan sağlık personellerinin ciddi anlamda maske ve koruyucu ekipman sıkıntısı çektiği kaydedildi.
 
WHO Sözcüsü Margaret Harris, geçen günlerde ABD'nin salgının yeni merkezi olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.