‘Türkiye Interpol’ü muhalifleri susturmak için kullanıyor'

  • dünya
  • 12:02 7 Kasım 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ – Almanya Sol Parti Federal Meclis Milletvekili Andrej Hunko, "Ankara’nın Interpol'ü muhaliflerini susturmak için kötüye kullanması"nı eleştirerek Interpol'ün Ana Tüzüğü’nün üçüncü maddesini ihlâl edildiğini söyledi. 

Türkiye’nin girişimiyle Interpol’ün çıkardığı kararlar nedeniyle son yıllarda Avrupa’da tutuklanan Türkiye kökenli Almanların sayısı artıyor. 15 Temmuz askeri kalkışmanın ardından Almanya’ya 1252 Kırmızı ve Mavi Bülten ulaştı. Söz konusu rakam, Sol Parti Federal Meclis Milletvekili Andrej Hunko’nun yönelttiği bir soru önergesine Alman hükümetinin verdiği cevapta yer alıyor. Belgeye göre 15 Temmuz askeri kalkışmadan bu yana Türk makamları Almanya’da ikamet eden Türkiye kökenlilere yönelik çıkarttırdığı bin 168 Kırmızı Bülten, 84 de Mavi Bülten olduğu açıklandı. Kırmızı Bülten’in tutuklama ve iadeyi, Mavi’nin ise ikametgah bildirimini kapsadığı belirtiliyor. Bu rakam geçen yıl 848, 2017 yılı sonunda da 569 olarak açıklanmıştı.
 
Sol Parti Federal Meclis Milletvekili Andrej Hunko, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada çok sayıda Türkiye kökenlinin yaşadığı Almanya’ya ulaşan kararlardaki artışın yeni bir rekor olduğunu söylüyor ve "Ankara’nın Interpol'ü muhaliflerini susturmak için kötüye kullanması" diye nitelendiriyor. Hunko, bu kararların Interpol'ün Ana Tüzüğü’nün üçüncü maddesini ihlâl ettiği, muhaliflere yönelik siyasi takibat yapıldığı görüşünde. Interpol Ana Tüzüğü‘nün üçüncü maddesi, teşkilatın "siyasi, askeri, dini veya ırki karakterli" işlem yapmasını yasaklıyor.
 
190 üyesi bulunan Interpol, üyelerinin girişimiyle çıkarılan kararların kötüye kullanımını engellemek amacıyla geçen yıl özel bir birim kurdu. "Notices and Diffusion Task Force" adlı bu birime, mevcut personele destek amacıyla Slovakya, Hırvatistan, İsveç, Ukrayna ve Almanya'dan yedi uzman gönderildi.
 
Bu uzmanlar, üye ülkelerin talebiyle çıkarılan Kırmızı Bültenler'in Interpol’ün ilkelerine aykırı olup olmadığını inceliyor. Söz konusu birimin kurulmasından önceyse Interpol elinde denetlenmesi gereken mevcut 80 bin kararın bulunduğunu açıkladı. Kuruluşun 2014-2018 arası yaptığı denetimlerde 130 ihlâl tespit ettiği duyuruldu. Bu ülkelerin hangileri olduğu konusundaysa bilgi verilmedi.
 
Andrej Hunko, yer bildirimine yönelik çıkarılan Mavi Bültenler'in de denetlenmesi gerektiğini belirterek, "Almanya'da bir tehlike yok belki ancak başka ülkelerde Türk güvenlik birimleri insanları kaçırıp, Türkiye'ye götürüyor. Bu nedenle Mavi Bültenler de kötüye kullanılıyor mu diye denetlenmeli" diye konuştu. 
 
646 KIRMIZI BÜLTEN REDDEDİLDİ 
 
Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı 4 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şu ana kadar Türkiye'nin 646 Kırmızı Bülten talebinin reddedildiğini söyledi. Bunlardan 462'sinin Gülen yapılanmasına, 115'inin de PKK'ye ilişkin kararlar olduğunu kaydetti. 66 IŞİD mensubu hakkında çıkarılan uluslararası yakalama talebinin ise kabul edildiğini vurguladı ve Interpol'ü terör örgütleri arasında ayrım yapmakla suçladı. Çataklı, hâlihazırda 784 PKK üyesinin de Kırmızı Bülten ile arandığını belirtti.