Suriye'den çekilen ABD askeri: Utanç duyuyorum

img

HABER MERKEZİ - Amerikan haber kanalı Fox News'in ulusal güvenlik muhabiri Jennifer Griffin, Türkiye'nin operasyonu öncesi bölgeden çekilen ABD askerlerinin, “Utanç duyuyorum” diyerek ülkesinin politikasını eleştirdi. 

 
Amerikan haber kanalı Fox News'in ulusal güvenlik muhabiri Jennifer Griffin, Türkiye'nin operasyonu öncesi bölgeden çekilen ABD askerleriyle yaptığı telefon görüşmesini yazdı. Griffin, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda askerlerden birinin "Kariyerimde ilk defa utanç duyuyorum" dediğini kaydetti. Gazeteciye konuşan bir asker, Türkiye'nin “gaddarlıklarına” şahit olduğunu vurgulayarak, "Tüm güvenlik anlaşmalarına uyduk. Kürtler tüm anlaşmalara uyuyor. Türklere sınırın bu tarafından hiçbir tehdit yok. Bu delilik." diye konuştu.
 
Griffin, Kürtlerin bulundukları yerlerden ayrılmadığını ve DAİŞ mahkumlarını kontrol altında tutmaya devam ettiklerini dile getiren bir askerin "Kürtler bizim desteğimizi talep ediyor. Biz ise hiçbir şey yapmıyoruz." dediğini aktardı.
 
Trump'ın geri çekilme kararına şaşırdıklarını ifade eden başka bir asker de Amerikan başkanı hakkında, "Sorunu anlamıyor. Kararın sonuçlarının farkında değil. Erdoğan bir İslamcı, aklı başında bir taraf değil." diye belirtti. 
Griffin, Kürtlerin Orta Doğu'da Batılı düşünce tarzına sahip olan halklardan biri olduğunu söyleyen bir başka askerin de DAİŞ üyeleri hakkında, "Önümüzdeki gün ve haftalarda çoğu serbest kalacak." dediğini yazdı.
 
Gazetecinin paylaşımları on binlerce kez retweet ve beğeni aldı. Sağ görüşlü haber kanalı Fox News, ABD'de Trump'ı destekleyen duruşuyla biliniyor.