Beybahçe Katliamı’nın üzerinden 3 yıl geçti: Asıl failler açığa çıkarılmadı

img

ANTEP – Beybahçe’de bir düğüne yönelik yapılan ve 40’ı çocuk 56 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının üzerinden 3 yıl geçti. Avukat Yakup Koca, asıl faillerin açığa çıkartılmadığını belirterek, “Ölenlere rahmet dilemek dışında bir şey yapılmadı” dedi. 

Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe Mahallesi’nde 20 Ağustos 2016 tarihinde Kürt bir ailenin düğününe yönelik DAİŞ’in gerçekleştirdiği canlı bombalı saldırıda 40’ı çocuk 56 kişinin hayatını kaybetmesinin üzerinden 3 yıl geçti. İlk duruşmasının 19 Eylül 2017’de, karar duruşmasının 14 Mart 2019’da görüldüğü patlama dosyasının 2 yıllık yargılama sürecinde mahkeme heyeti, mağdur ailelerinin hakikati ortaya çıkarma adına yaptığı tüm talepleri reddedip mevcut sanıkları cezalandırarak dosyayı kapattı. Aynı gerekçeyle bir sanığı beraat ettirip, başka bir sanığı cezalandıran heyetin aldığı kararda hakikatin ortaya çıkmadığını düşünen avukatlar, kararı istinaf ederek, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. 
 
Devam eden istinaf sürecini ve yargılama sürecini değerlendiren müşteki avukatlarından Yakup Koca,  patlamanın asıl faillerinin tümüyle yargılanmadığı kanaatinde olduklarını belirterek, patlamanın sorumlularından DAİŞ’in Antep emiri Kadir Cabael’in eşi sanık Fadile Cabael’in duruşmada “Kocam öldürüldü” sözünün ardından tahliye edilip, beraat ettirilmesinin katliamın asıl faillerinin nasıl korunduğunu gösterdiğini söyledi. 
 
RAHMET DİLEMEK DIŞINDA
 
Patlama gecesi olay yerine gittiklerini aktaran Koca, orada insan psikolojisinin kaldırabileceği bir ortamla karşılaşmadıklarını söyledi. Beybahçe’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sayısal olarak en kanlı, saldırının hedefinin çocuklar olması dolayısıyla da en trajik katliamı olduğunun altını çizen Koca, şöyle devam etti: “Kanlı katliamın üzerinden 3 yıl geçti. 3’üncü yıldönümünde geldiğimiz yargı aşaması da hiçbir bakımda içi açıcı değildir. Ne faillerin soruşturuluyor olması bakımından ne de mevcut devam eden yargılamalar bakımından ciddi bir çaba gösterilmiyor. Bu tür olaylardan ders çıkarılması gerektiğini her defasında tekrarlasak da biz bunun çokta önemsenmediğine şahit oluyoruz. Çünkü mevcut kirli siyaset devam ediyor. Mevcut güvenlik önlemleri vatandaşın güvenliğinden ziyade daha çok muhaliflerin hapis edilmesi, demokrasi ve hukuk ilkelerinin ters düz edilerek yerle bir edilmesi için yürütülüyor. Bu nedenle katliamın biz nedenlerinin ortaya çıkarılmadığı kanaatindeyiz. Patlamanın 3’üncü yıldönümünde geriye baktığımızda ölenlere rahmet dilemek dışında çok bir şey yapılmadığını görüyoruz.”
 
YARGILAMA VİCDANLARI RAHATLATMADI
 
Yargılamanın toplum vicdanını rahatlatacak düzeyde yürütülmesi gerektiğini söyleyen Koca, dava dosyasının Kayseri’ye taşınmış olmasının bir nevi faillerin hukuka uygun bir şekilde yargılanmayacağının ilk göstergesi olarak gördüklerini vurguladı. Mahkeme heyetinin sadece mevcut sanıkları yasaların el verdiği ölçütte cezalandırdığını paylaşan Koca, şunları kaydetti: “Birkaç istisna dışında bu tür kanlı katliamların faillerinin çoğunun ne yazık ki yargılanamadığını, birçoğunun kayıp veya ölü ele geçirilmesi sebebiyle yargılanamadığını görüyoruz. Bu durum Beybahçe katliamı içinde geçerlidir. Fail ölü olarak ele geçiriliyor. Bu sebeple kendisiyle birlikte birçok bilgiyi götürmüş kabul ediliyor. Biz mağdur ve maktul avukatları olarak bu yargılamanın bizleri ve toplumu kesinlikle tatmin etmediğini defalarca dile getirdik. Mevcut sanıkların biz insanlığa karşı işlenen suçlardan sorumlu tutulması gerektiğini belirttik. Saldırıda ihmali olduğunu düşündüğümüz kamu görevlilerinin yargılanmadığını da gerekçe göstererek istinaf talebinde bulunduk. Bu sebeple karar şuan yerel mahkemeden Ankara Bölge Adliye Mahkemesinde istinaf sürecindedir. Tabi sanık avukatları da yine kirli ilişkilere atıf yaparak müvekkillerinin kurban olarak seçildiğini olayla ilgileri olmadığını gerekçe göstererek istinaf talebinde bulundular.” 
 
BÜYÜK ÇELİŞKİLER VAR
 
Amaçlarının sanıkların ömürlerinin onlarca katı tutarında hapis cezası almaları olmadığını sözlerine ekleyen Koca, asıl amaçlarının olayın gerçek faillerinin yargılanması ve olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması olduğunu ifade etti. Bu talep yönünden kararı istinafa taşıdıklarını hatırlatan Koca, “Yargılanan sanıklar bu olayın sadece küçük bir parçasıydı. Saldırının arkasında ki güçlerin gizli detayların açığa çıkartılması, kamusal alandaki ihmalin ortaya çıkarılması, bu anlamda katliamın asıl faillerinin sorgulanması ve yargılanması gerektiği zannıyla hareket ettiğimiz için sürekli soruşturmayı genişletilmesi yönünde çok sayıda talebimiz oldu. Ne yazık ki mahkeme bir an evvel eldeki sanıklara olabildiğince ağır cezalar verip dosyadan el çekme yoluna gitti. Sanık Fadile Cabael’in ve emniyete ve iddianameye göre planlamayı pişmanlığı sebebiyle gelip emniyete bildirmek isteyen suça sürüklenen çocuk Hamza Nuri Çalıkuşu’nun saldırıda ki rolü, planlamadaki yeri hem iddianamede hem de savcılığın esasa hakkındaki mütalaasında detaylarıyla anlatılıyor. Aynı mahkeme bu beyanlara itibar ederek diğer sanıklara yüzlerce yıl hapis cezası verirken bu 2 sanığa beraat kararı verdi. Mahkeme bu konuda hem beyana itibar etme, hem de beyanları kabul edip diğer sanıkları cezalandırırken bu beyanlarda bulunan sanıkları beraat ettirmesi dosyadaki en büyük çelişkisidir” ifadelerini kullandı. 
 
YARGITAY, ANAYASA MAHKEMESİ, AİHM…
 
Diğer Kürt katliamı dosyalarında olduğu gibi Beybahçe dosyasında da bazı delillerin “evrensel hukuk normlarının üzerinde bir mükemmellikle” heyet tarafından değerlendirildiğini anlatan Koca, “O şekilde adeta kılıfa uydurularak kamu vicdanında fail olarak görünen kişinin beraat ettirilmesi sağlanıyor. Bu da bu dosyada Fadile Cabael olarak görülüyor. Çünkü parmak izi patlayıcının konduğu poşette çıkmıştı. Heyet bu gerekçeli kararda hayatın olağan akışına uygun olarak yorumladı.  Bizim bütün istinaf taleplerimiz evrensel hukuk normlarının emrettiği ve hukukunda gereği olan taleplerdir. Faillerin cezalandırılması, herhangi bir soruşturmaya tabi tutulmayan faillerin soruşturmaya dâhil edilmesi, soruşturmanın genişletilmesi ve mevcut sanıkların işledikleri suçlarında insanlığa karşı suç işlenen suçlar kapsamında değerlendirilmesi yönünde talepte bulunduk. İstinaftan hukuk normlarına uygun karar çıkmadığı takdirde ise bir sonraki yol Yargıtay’dır. Onun ardından Anayasa Mahkemesine bireysel başvurularla süreci ilerleteceğiz. En nihayetinde iç hukuk yollarının bizleri hukuken rahatlatmayacak bir süreçle sonuçlanması durumundan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yolumuzu kullanmaktan çekinmeyeceğiz” dedi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Antep'te, 20 Ağustos 2016'da DAİŞ’in Kürt bir ailenin sokak düğününü hedef alan bombalı saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 56 kişi yaşamını yitirmişti. Soruşturma kapsamında 16 Ekim 2016'da hücre evine düzenlenen operasyonda, örgütün il genelindeki faaliyetlerini planlayan, lojistik destek sağlayan ve "canlı bomba" hücrelerini yöneten sorumlusu Mehmet Kadir Cebael, Şehitkamil ilçesinde saklandığı evde operasyonla öldürülmüş, aynı gün başka bir canlı bombanın üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 3 polis hayatını kaybetmişti.
 
Antep'te 12 sanık hakkında açılan ve kamu güvenliği gerekçesiyle Kayseri'ye nakledilen davada, mahkeme heyeti, sanıklar Abdurrahman Alnajjar, Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Mehmet Şahin Erğan, Ali Çalıkuşu ve Mehmet Çalıkuşu'na "Anayasa’yı ihlal" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.
 
Heyet, 57 kişinin ölümü ve sonrasında 3 polisin yaşamını yitirmesi olaylarına ilişkin de "kasten öldürme" suçundan sanık Abdurrahman Alnajjar'ı 60 kez, diğer sanıklar Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Mehmet Şahin Erğan, Ali Çalıkuşu ve Mehmet Çalıkuşu'nu ise 57'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.
 
Ayrıca 8 sanığı, 87 kişinin yaralanması nedeniyle de "öldürmeye teşebbüs" suçundan her bir yaralı için 18'er yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, sanıklar Yunus Sarı ve Enes Karataş'a, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9'ar yıl hapis cezası verirken, sanıklar Fadile Cebael ve çocuk sanık Hamza Nuri Çalıkuşu'nun delil yetersizliğinden beraatına karar vermişti.

Diğer başlıklar

20:37 SOHR: Türkiye, paramiliter gruplara mensup bin 750 kişiyi Libya'ya gönderdi
20:33 MKGP’den Dersim İl Sağlık Müdürlüğü’ne: İddiaları gündeme taşımak görevimiz
20:24 Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü gazetecileri hedef gösterdi
20:06 Kadıköy'de ‘Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılsın' nöbet eylemi
19:11 Dersim Barosu’ndan 3 uzman çavuş hakkındaki iddialara ilişkin suç duyurusu
18:33 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
18:30 Emekçiler Haber-Sen'in kuruluşunu kutladı
18:20 HKP’den YSK’nin seçime girecek partiler listesine itiraz
18:15 ‘Metal işçileri isyan ediyor’
18:00 Kanal İstanbul ÇED raporu onayına tepki: Halkın iradesi çiğnendi
17:43 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı Doku’ya dair rapor hazırlayacak
17:36 7 gündür kayıp olan Keldani çifte hala ulaşılamadı
17:22 Demirtaş: Yan yana gelmek, konuşmak, birlikte olmak kimseye zarar vermez
17:06 Yeni infaz düzenlemesi Erdoğan'a sunuldu
17:03 Nurcan Bakır için Adana'da taziye kuruldu
16:49 Gülistan Doku olabileceğinden şüphe edilen yeni görüntülere ulaşıldı
16:48 Merkel Türkiye’ye geliyor
16:38 Mersin Tiyatro Derneği Genel Kurulu'nu yaptı
16:29 Kanal İstanbul ÇED raporunun onaylanmasına uzmanlardan tepki
16:19 Bulut: Sağlıkta şiddeti protesto ederken polis şiddetiyle karşılaştık
16:18 HDP’ye dayanışma ziyareti
16:17 Eğitim Sen’den yarıyıl raporu: Çok sayıda öğrenci ve öğretmen mağdur edildi
16:10 Tehdit edilen öğrenciler suç duyurusunda bulunup, İHD’ye başvurdu
15:48 Çocuğunu istismar eden baba gözaltına alındı
15:47 Bahçeli: Yetki verin FETÖ’nün siyasi ayağını biz bulalım
15:45 Erdoğan: Mektup gizli, açıklayamam
15:23 Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Yargı iktidarın arka bahçesine dönüştü
15:17 Çocuklu annelere ücretsiz ulaşım
15:14 Eğitim Sen Diyarbakır şubelerinden dönem sonu raporu
15:08 İHD 2019 yılı raporu: 61 kişiye ajanlık dayatıldı
14:53 ‘Sağlıkta şiddete son’ diyen sağlıkçılara polis şiddeti!
14:48 Kubilay: Siz Ferhat olamazsınız, para dışında kimseye sevdalanamazsınız
14:37 CHP’de kurultay tarihi belli oldu
14:25 Açlık Grevlerini İzleme Heyeti: Ses ver, Grup Yorum üyeleri yaşasın
13:44 Dersim’de valiye ‘huzur’ tepkisi
13:12 Kanal İstanbul ÇED raporu onaylandı
13:11 'Ulusal Birlik Çalıştayı' yarın başlıyor
13:10 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
12:50 Şehriban Çatı’yı öldüren erkek tutuklandı
12:37 PİA Genel Başkanı Kamaç: Kürtler bir yüzyılı daha kaybetmemeli
12:16 Elektrik dağıtım şirketine rekor ceza
12:09 HDP’de büyük kongre öncesi konferans
12:01 ‘İktidar kontrol edemediği medyayı yok etmek istiyor’
11:33 Yaşam Nöbeti kazandı: Faytonlar kaldırılıyor
11:26 Diyarbakır’a kar yağıyor
11:24 3 uzman çavuşun tecavüzünü böyle gizlediler!
11:09 Sara Kaya tahliye edilmedi
10:44 Şırnak Valiliği'nden 7 gün sonra açıklama: Aramalar sürüyor
10:34 ‘Kürtçe yaşamak gerekiyor’
10:30 Torunlarını istismar eden dedeye 23 yıl ceza verildi
10:10 Suriye’de beş milyon çocuk yerinden edildi
09:45 Tutuklulardan İHD’ye ‘ihlal’ mektupları: 'Kürt' geçen yayınlar verilmiyor
09:43 Haftanın filmleri
09:08 Kayyım Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin kapısına kilit vurdu
09:08 HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Çınar: Ulusal birlik için mutabakat lazım
09:07 Üstün: Kanal göç yollarını ve türleri yok edecek
09:03 Belediyelere alınmayan meclis üyeleri suç duyurusunda bulunacak
09:03 Kayyımın su zammı çizelgesi siteden kaldırıldı: Suçüstü yakalandılar
09:00 ‘Ev kiramı ödemek için buzdolabı ve çamaşır makinasını sattım’
09:00 Sular çekilince büyük zarar ortaya çıktı
09:00 Hrant’tan önce, Hrant’tan sonra...
09:00 17 OCAK 2020 GÜNDEMİ
08:43 YSK seçime girebilecek 15 partiyi açıkladı
16/01/2020
23:59 Trump azline yönelik yargı süreci başladı
23:17 Kuzey ve Doğu Suriye’de 3 asker hayatını kaybetti
23:04 6 gündür kayıp Keldani çiftin oğlu: Kaçırıldıkları iddiası var
22:44 Gözaltında bir kaybın hikayesi: Bıraktığın Yerden
21:07 Hrant’ın Arkadaşı: Yaşadığımız sürece hesap vermekten kurtulamayacaklar
20:45 İSİG: 2019’da yaşamını yitiren 1736 işçinin yüzde 99’u sendikasız
20:29 Kaçmış intiharına ilişkin müze müdüresi görevden uzaklaştırıldı
19:19 Tüm Bel-Sen 2020 TİS taleplerini açıkladı
18:52 Cinsel istismar sanığına ceza istendi
18:42 YSK’da ilk tur seçimleri: Yeni başkan seçildi
18:32 Almanya Dışişleri Bakanı: Hafter Libya'da ateşkes anlaşmasına uymaya hazır
17:51 Katledilen Habibe ve Fatma kardeşlerin duruşması ertelendi
17:41 Mersin'de katledilen Filiz Kaplan’ın duruşması görüldü
17:33 Dersim’deki miting Valilik yasağına takıldı
17:28 ‘Fail ceza alıncaya dek davanın takipçisi olacağız’
17:16 HDP Hatay eski İl Eşbaşkanı’na beraat
17:06 HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı'na 2 yıl hapis cezası
17:04 Sosyal medyadan 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' ettiği iddiasıyla tutuklandı
17:01 Tahliye edilen eski Korgeneral Metin İyidil yeniden tutuklandı
16:54 Gazeteciler Can Dündar ve Abbas Yalçın hakkındaki dava düştü
16:09 Katledilen Demirok bir gün önce karakola başvurmuş
15:25 Nurcan Bakır doğduğu köyde defnedildi
15:13 Erdoğan’ın açıkladığı faiz indirim yapıldı
14:48 Bekir Kaya'ya verilen 8 yıl 3 ay hapis cezası onandı
14:18 Gazeteci Avşar’ın davası düşürüldü
14:13 'Amed, Kürdistan'ın kalbidir, karanlığa yakılan ışıktır'
14:09 Avukatlardan İmralı'ya gitmek için yeni başvuru
14:06 HDP il örgütüne saldırı kınandı: İktidar zemin hazırlıyor
13:53 İSMEK'teki Kürtçe kursa başvuru patlaması
13:44 Taşdemir’den Demirtaş’ı hedef gösterenlere: Asıl tiyatro Sincan’da oynanıyor
13:25 Ankara Kadın Platformu: Gülistan bulunana kadar peşini bırakmayacağız
13:15 Erdoğan: Kanal İstanbul Projesi'ni çok yakında başlatıyoruz
13:11 Antep Müzesi’nde kayıp eserlere ilişkin soruşturma açıldı
12:13 Kayyımı protesto eden 11 kişi beraat etti
12:11 HDP Hrant Dink cinayetinin aydınlatılmasını istedi
12:04 Lice’deki askeri operasyonda 2 kişi gözaltına alındı
12:02 Ankara’da kadın siyasetçilerin gözaltına alınmasına tepki