• img

  HDP Kadın Meclisi'nden gözaltılara tepki: Dayanışmayla çıkacağız

  HDP Kadın Meclisi, sabah saatlerinde düzenlenen polis operasyonlarına tepki göstererek, “İrademize yönelik saldırılara karşı kadın dayanışmasıyla güçlenerek çıkacağız” açıklaması yaptı.

 • img

  Av. Süren: 6284 sayılı yasadan vazgeçmek mümkün değil

  Kadınlara dönük şiddetin önüne geçmek amacıyla 2012 yılında kabul edilen 6284 Sayılı Yasa, "Erkekleri mağdur ediyor" gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde protesto edilip, iptali istendi. Avukat Leyla Süren, "Kadının can güvenliğini sağlayan bu kanundan vazgeçmek veya geri adım atmak mümkün değildir" dedi.

 • img

  'Kadın mücadelesine daha hızlı başlama kararlılığındayız'

  Türkiye’de yeni dönem yürütülecek kadın mücadelesine daha hızlı başlama kararı aldıklarını söyleyen bağımsız feminist Hülya Osmanağaoğlu, "AKP’nin saldırısı arttıkça daha çok kadının sözü bu mücadeleye katılıyor" dedi.

 • img

  Kadifekale’nin 20 yıllık dokumacısı: Rüyalarımda kendimi Mardin’de görüyorum

  Kadifekale’de 20 yıldır Mardin yöresinin geleneksel dokumaları kilim, seccade, çanta ve heybeyi el emeğiyle yaşatan Hazal Gökalp memleketine duyduğu özleme sık sık vurgu yapıyor. Gökalp, “19 yaşımda ayrıldım ama hala rüyalarımda kendimi Mardin’de görüyorum” dedi.

 • img

  TJA: Telhamut’ta STÖ’lerin inceleme yapmasına izin verilmeli

  Telhamut Çadır Kenti'nde mülteci kadınların fuhuşa sürüklendiğine yönelik iddialara ilişkin açıklama yapan TJA, “Telhamut Çadır Kenti’nde yaşanan durum bir an önce açığa çıkartılarak, sorumlular derhal cezalandırılmalıdır. Kampların sivil toplum örgütlerine açılarak inceleme yapılmasına izin verilmelidir” diye kaydetti.

 • img

  Kadın örgütleri: Kazandığımız haklar tehdit altında

  Ulusal ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan kadınların kazandığı hakların tehdit altında olduğunu ifade eden kadın örgütleri temsilcileri, haklarından ve mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

 • img

  TJA: Kadın cinayetlerine karşı mücadeleyi büyüteceğiz

  Kocasından boşanmak istediği için öldürülen 1 çocuk annesi Kübra Oğur'un davasının takipçisi olacaklarını ifade eden TJAlı kadınlar, "kadın cinayetlerine karşı sonuna kadar mücadeleyi büyüteceğimizi tekrar ilan ediyoruz" dedi.

 • img

  'Hem iş hem de evine bakarsın anlayışını kabul etmiyorum'

  Ev içinde görünmeyen emeğin ataerkillikten beslenen anlayışın sonucu olduğunu söyleyen öğretmen Arzu Küçük, ev içi emeğin çoğu zaman duygusal baskıyla da kurulduğunu belirterek, "Hem iş hem de evine bakarsın anlayışını kabul etmiyorum" dedi.

 • img

  Gökkan: Rejim değişti cinsiyetçi dil hortladı

  24 Haziran seçimlerinden sonra özelikle iktidar çevresindeki siyasetçilerde cinsiyetçi dilin hortlatıldığına dikkat çeken TJA aktivisti Ayşe Gökkan, “Siyasette tek adam rejiminin politikaların karşı çıkmakta örgütlenmeyi gerektiriyor. En büyük savunmamız örgütlenmedir” dedi.

 • img

  Bu kez 'Çatlak Kızlar Sağlam Kapıda' ile okurların karşısında

  Yazar Ayten Kaya Görgün, toplumsal cinsiyet kalıplarından kurtularak yaşamlarına yön veren 5 kadının, özelde de özgür ruhlu küçük Meral’in “çatlak kıza” dönüşmesini konu edinen “Çatlak Kızlar Sağlam Kapıda” isimli ikinci kitabı ile okurlarının karşısına çıktı. Görgün, kitabında tüm "çatlak" kadınların sorunlarını anlatmaya çalıştığını belirtti.

 • img

  Şiddete karşı öz savunmasını alan kadınlar: Elimiz armut toplamıyor

  Şiddet, cinsel saldırı ve tacize karşı öz savunmanın meşru bir hak olduğunu savunan kadınların öz savunma atölyeleri olan ilgisi arttı. Öz savunmanın öncelikle fikirsel olarak bunun farkına varmakla başladığını vurgulayan kadınlar, “Şiddet uygulayan erkeği önce teşhir ediyoruz. Bu yeterli olmuyorsa bizim de elimiz armut toplamıyor” dedi.

 • img

  Kriz pazara indi: Alım gücü yok satışlar durdu

  Seferihisar ilçesi Sığacık semtinde kurulan Kadın Pazarı dolardaki artışında etkisiyle krizden en fazla etkilenen yerlerden biri oldu. Kendi yetiştirdikleri ve yaptıkları doğal ürünleri satan kadınlar, artan girdi maliyetlerinden dolayı zarar ettiklerini söyledi.

 • img

  Novamedli kadın işçilerin direnişi kitaplaştırıldı

  Antalya Serbest Bölgesi’nde faaliyet sürdüren Novamed’te çalışan 83 kadın işçinin bir yılı aşkın süre verdikleri hak arama mücadelesi, “Bir Kadın Grevi Serbest Bölge’de Kadın Olmak” isimli kitaba konu oldu. Sosyolog Feryal Saygılıgil, kaleme aldığı kitap için, “Umarım sendikalara, sendikalardaki kadınlara, kadın örgütlenme uzmanlarına ulaşır ve tartışılır" dedi.

 • img

  Kamerasını kadınlara çeviriyor

  Kadınların yaşadıkları sorunlara kayıtsız kalmayarak kamerasını onlara çeviren Yönetmen Cemre Yılmaz, “Sinemada benim için önemli olan kadın duygusunu verebilmektir. Ben duyguların kadınları iyi ve görünür yerlere getirebileceğini düşünüyorum” dedi.

 • img

  Mor Dayanışma: Kadınların öfkesini iradeye dönüştürme vakti

  Yaz kampında bir araya gelen Kampüs Cadıları ve Mor Dayanışma yayınladıkları sonuç metninde, örgütlülüğü büyütme çağrısı yaptı. Metinde, "Şimdi kadınların isyanını örgütlülüğe, kadınların öfkesini iradeye dönüştürme vakti. Özgürlük yanı başımızda, ellerimizde, kadınlar nerdeyse orada" dedi.

ARA