• img

  Ankara Kadın Platformu: Kadın mücadelesini susturamazsınız

  Ankara Kadın Platformu, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto ederek, kadın mücadelesinin susturulamayacağını belirtti.

 • img

  ‘İstismarın önlenmesi için etkin soruşturma, yargılama ve koruma gerekli’

  Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Yönetim Kurulu üyesi Avukat Hatice Kaynak, istismarın önüne geçilebilmesi için etkin soruşturma, etkin bir yargılama ve etkin bir korumanın çok önemli olduğuna dikkat çekti.

 • img

  Köklerine dönüp kadınlara ilham oldu

  Dersim sürgünü bir ailenin çocuğu olarak Adana'da doğan ve çocuk yaşta ağır işlerde çalışmak zorunda bırakılan Zeynep Altun, memlektine yerleşerek, kendi işinin sahibi oldu. Altun, eril zihniyetine karşı verdiği mücadeleyle başka kadınlara ilham oluyor.

 • img

  'Çocuk istismarı son 10 yılda yüzde 700 arttı'

  Son 10 yılda çocuk istismarının yüzde 700 arttığını belirten KESK İstanbul Kadın Meclisi, "Devlet kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve taciz, tecavüzlere karşı bütüncül, kapsayıcı acil tedbirler almalı" dedi.

 • img

  TJA'dan Ayla Akat Ata'nın tutuklanmasına kınama

  Tevgera Jinên Azad (TJA), 2015'te yaptığı bir konuşma gerekçe gösterilerek TJA aktivisti Ayla Akat Ata'nın tutuklanmasını kınadı. Yapılan açıklamada, "Aynı yöntemleri uygulamaktan usanmayan siyasi anlayışın içine düştüğü durum, en hafif deyimle kadın ve demokrasi düşmanlığıdır" denildi.

 • img

  Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi sonuç bildirgesini açıkladı

  Eşitlik Adalet ve Kadın Zirvesi Koordinasyonu, “Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi”nin sonuç bildirgesini yayınladı. Bildirgede, Kadın Bakanlığı kurulması gerektiği belirtilerek, yerelde kadın örgütlenmesini güçlendirmek için her düzeyde kadın meclislerinin sayısı ve etkinliğinin artırılması istendi.

 • img

  Ahtamara Kadın Platformu kuruldu

  Van Ahtamara Kadın Platformu’nun kuruluşunu ilan eden kadınlar, "Kazanımları korumak, büyütmek ve toplumsallaşmasını sağlamak için bir aradayız" mesajı verdi.

 • img

  Jineoloji merceğinden Efrin (1)
  Devletli uygarlığın hedefinde olan kadın kentleri

  Kadınların, inançların ve halkların izini taşıyan Efrin’de şehrin takvime göre yapılanmasından savunma sistemine, İştar kültürünün izini taşıyan tarihi mekanlarından kadın isimlerini taşıyan ziyaretlerine, sadece kadınların konuştuğu dilden, direnişe mekan olan kadın vadisi ve kadın mağaralarına kadar çok sayıda veri bulunuyor. 5 bölümden oluşan haber dizisinde bunlar anlatılacak.

 • img

  Berktay: Erkeklik krizi yaşanıyor

  Son yıllarda kadına yönelik artan şiddetin nedenini “erkeklik azalması” algısına bağlı olarak “erkeklik krizi”nin yaşanmasına dayandıran Prof. Dr. Fatmagül Berktay, “İş başa, kadınların bilinçli mücadelesine düşüyor” dedi.

 • img

  Köse davasında yeniden inceleme yapılacak

  Karşıyaka’da Zeliha Köse’nin öldürülmesine ilişkin görülen davanın duruşmasında mahkeme heyetinin değişikliği nedeniyle yeniden inceleme yapılacak.

 • img

  Kadınlardan tutuklu Coşkun’a destek

  Mersin Kadın Platformu, ameliyat ve tedavi hakkının engellenmesine karşı ölüm orucunda olan tutuklu trans kadın Diren Coşkun’a destek için 3 günlük açlık grevi eylemi başlatacaklarını belirtti.

 • img

  Emekçi Kadınlar devrimlerde rol alan kadınları konuşacak

  Emekçi Kadınlar, devrimlerde rol almış kadınları konuşmak için “Şimdi kadınların özgürlük zamanı” sempozyumunda bir araya gelecek.

 • img

  ‘Medya çatışmalı ortamlarda nefret dili kullanarak para kazanıyor’

  Merkez medyanın Efrin operasyonuna ilişkin dilini eleştiren Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Genel Yayın Yönetmeni Selen Doğan, medyanın savaş ve çatışmalı ortamlarda nefret dili kullanarak para kazandığına vurgu yaptı.

 • img

  Hataylı kadınlar: OHAL şiddetin kılıfı haline geldi

  Hatay’daki kadın kurumları, kriz ortamında debelenen erkekliğin kadını sokakta görmeye tahammül edemediğini belirterek, “OHAL şiddet yöntemlerine başvurmanın kılıfı haline geldi. Cinayetleri ve şiddeti durdurmak için güçlü bir sese ihtiyaç var” dedi.

 • img

  Kadınlar polis engellemesine rağmen istismarı protesto etti

  dana Kadın Savunması üyeleri, polis engellemesine rağmen çocuk istismarını protesto ederek, istismara karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

ARA