• img

  Abdullah Öcalan'ın anlatımıyla uluslararası komplo

  PKK Lideri Abdullah Öcalan, kendisine dönük uluslararası komployu "NATO-Gladio operasyonu" olarak nitelendirerek, komplonun “Büyük Ortadoğu Projesi’nin hayata geçirilmesinin kilit adımı” olduğunu belirtti.

 • img

  Tarihin akışını değiştiren kadınlar

  Arîn Mîrkan, Rêvana, Destîna, Hêlîn, Vîyan, Renîn ve Rûken şahsında kadın mücadelesinin Kobanê’den tüm dünyaya duyurulduğunu belirten HPC-Jin Yöneticisi Edle Bekir, direniş kalesini savunmaya ve kazanımlarına sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

 • img

  Kobanê küllerinden doğdu

  DAİŞ'e karşı 134 günlük tarihi bir direnişin sergilendiği Kobanê, çatışmalar sırasında kentten ayrılmak zorunda kalan ve sonrasında geri dönen halkın desteğiyle yeniden inşa edildi.

 • img

  Zafere götüren 134 günlük direniş

  YPG'li bir savaşçının "Kobanê rizgar bû. Saet 3 kêm 10 deqe" sözleriyle tüm dünyaya müjdelediği Kobanê'nin özgürleştirilmesi, 134 günlük kesintisiz mücadeleyle sağlandı. Milyonları ayağa kaldıran direniş, DAİŞ için sonun başlangıcı oldu.

 • img

  Devrimin kıvılcımının yakıldığı kent: Kobanê

  DAİŞ karanlığına karşı tarihi bir mücadelenin verildiği Kobanê'nin özgürleştirilmesinin üzerinden 8 yıl geçti. Kimliksizliğe karşı çıkan Kürtlerin öncülüğündeki direniş, eşit, özgür ve birlikte alternatif bir yaşamın mümkün olduğunu kanıtladı.

 • img

  Efrîn adım adım Türkleştirildi

  Türkiye ve bağlı paramiliter güçler, 5 yıl içerisinde Efrîn'de Kürt'e dair bir şey bırakmadı. Kürtçe eğitime son verildi, isimler Türkçeleştirildi, her yere Türk bayrağı asıldı, taciz, tecavüz, doğa talanı ve insan kaçırma her geçen gün arttı.

 • img

  Efrîn'de 'çağın' direnişi

  Türkiye'nin "beka" gerekçesiyle paramiliter güçlerle her türlü tekniği kullanarak saldırdığı Efrîn'de halk, 58 gün boyunca tarihi bir direniş sergiledi.

 • img

  Devrim öncesi ve sonrası Efrîn

  Suriye rejimi döneminde tüm kimlik ve inançların yok sayıldığı Efrîn, Rojava Devrimi sonrası yüzbinlerce kişinin sığınağı haline gelerek, özgür ve eşit bir yaşamın merkezi olmuştu.

 • img

  İranlılar bu kez inkılaptan azadîye giden yolu açmakta kararlı!

  İran'ın her kentinde inkılap ve azadî ismini taşıyan meydanlar var. 43 yılda İnkılap Meydanı'ndan Azadî Meydanı'na ulaşmak için o kısa ama meşakkatli yolu katetmeye çalışan binlerce insan öldürüldü, idam edildi. İranlılar bu kez o yolu açmada kararlı görünüyor.

 • img

  Jîna’nın memleketi Seqiz’de herkesin kafasında aynı soru

  Jîna Emînî'nin memleketi Seqiz'de çocuklar, annelerine "Jîna'nın yaşına geldiğimizde aynısının bizim de başımıza gelebileceğini hiç düşündün mü?" diye soruyor. Evînar Seqiz, "İşte sel olup Jîna'nın mezarına akan herkesin kafasında o çocukların sorusu var" diyor.

 • img

  Bokan'da 5 günde 11 kişi öldürüldü: Geleceğimiz için geri çekilmeyeceğiz

  Bokan'da halk, iki aydır rejim güçlerine karşı ayakta. Son iki haftada 11 Bokanlı sokakta polis tarafından öldürülmesine rağmen halk geri adım atmıyor. Kendisi de yaralanan Bokanlı yurttaş, "Bütün çabamız, gördüğümüz zulmü çocuklarımızın görmemesi" diyor.

 • img

  Pîranşar'da öldürülen Zekeriya ve Komar'ın aileleri anlatıyor

  Rojhilat'ın Başur sınırında bulunan ve Jîna Emînî için yapılan eylemlerde öldürülen 16 yaşındaki Zekeriya Xeyal ve Komar Deruftade'nin memleketi Pîranşar'a gidiyorum. Zekeriya ve Komar'ın hikayelerini anlatan aileleri, çocuklarının eylemciler tarafından öldürüldüğü yönünde açıklama yapmaya zorlandıklarını belirtti.

 • img

  Mahabad’da korku duvarını yıktılar

  Mahabad'da ilk defa bir eyleme katılan ve "jin, jiyan, azadî" sloganını attıktan sonra korkularını bir kenara bıraktığını söyleyen F., "O bir devrimci öncüydü artık" dediği Kubra Şêxa Seqa'nın rejim tarafından öldürüldüğü günü anlattı.

 • img

  Mahabad'da halk geri adım atmıyor

  Mahabad'ın hemen girişinde gözüme savaş dışı kaldığı için bir kaidenin üzerine konulmuş bir savaş uçağı maketi ilişiyor. Kenti dolaşırken, her caddede eylemlerin izi görülüyor. Rejim saldırılarında çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine rağmen halk geri adım atmıyor.

 • img

  Xoy ve Urmiye: Halk İran rejiminden çok çekti

  Dağların arasından kıvrılan yolu geride bırakıyor ve geniş bir ovada sonbaharın renklerine bürünmüş bağ, bahçe ve tarlaların arasında yaklaşık 500 bin nüfusa sahip Azeri ve Kürtlerin bir arada yaşadığı Xoy kentine oradan da Urmiye'ye gidiyorum.

ARA