'Önlemler katliam sonrası uygulandı'

img

URFA - Suruç Katliamı'ndan önce güvenlik önlemlerinin alınması amacıyla dönemin kaymakam ve emniyet müdürü ile yapılan toplantıya katılan HDP ve DBP ilçe eşbaşkanları, toplantıda mutabakat sağlanmasına rağmen o gün önlemlerin alınmadığını anlattı. 

 
Tarih sayfaları 2014 yılının Eylül ayını gösterdiğinde DAİŞ Kuzey ve Doğu Suriye'nin Kobanê kentine yönelik saldırı başlattı. Dünyanın üzerine karanlık bir bulut gibi çöken DAİŞ'e karşı verdiği direniş ile tüm herkesin ilgi odağı oldu Kobanê. O süreçte 1 Kasım Dünya Kobanê günü ilan edilirken birçok ülkeden insan da kentin sınırına akarak bu direnişe hem omuz verdi hem de tanıklık etti. DAİŞ'in tamamen bölgeden çıkartılması ardından da hem kentin yeniden inşası için hem de halk için birçok destek kampanyaları örgütlendi. Bu dönemde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde Kobanêli çocuklarla dayanışma amacıyla oyuncak kampanyası başlatıldı. 
 
20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi'ne gelen gençlerden 33'ü DAİŞ'in canlı bomba saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. 
 
Katliama ilişkin adalet arayışı devam ederken görgü tanıkları olay gününü  Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı. 
 
PATLAMADAN 1 GÜN ÖNCE KAYMAKAMLA GÖRÜŞTÜK
 
Olay anında Amara Kültür Merkezi'nde olduğunu söyleyen dönemin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Suruç İlçe Eşbaşkanı Suphi Koçyiğit, patlamadan 1 saat önce SGDF ve ESP temsilcileri ile görüşüp yapılacak etkinliğin programını tekrardan gözden geçirdiklerini aktardı. Etkinliğin hazırlıkları yapılırken, olay gününden bir gün önce dönemin Suruç Kaymakamı'nın kendisini bizzat arayarak görüşme talebinde bulunduğunu dile getiren Koçyiğit, bunun üzerine kaymakamlık konutunda görüşmenin gerçekleştirildiğini, görüşmeye dönemin ilçe emniyet müdürünün de katıldığını söyledi. Görüşme çerçevesinin yapılacak etkinliğin güvenliği çerçevesinde olduğuna dikkat çeken Koçyiğit, kaymakamın çeşitli illerden yüzlerce insanın geleceği ve olası bir provokasyonun engellenmesi için gerekli güvenlik tedbirlerin alınması gerektiğini belirtmesi üzerine kendilerinin de  “Bizim kolluk gücümüz yok, dolayısı ile alanda ve kültür merkezi çevresinde alınacak önlemleri siz alın” dediğini ifade etti. 
 
Koçyiğit, uzun süren toplantının sonunda mutabakat sağlandığına da işaret etti. 
 
‘BAHÇEDE TOPLANDIK’
 
Sabah erkenden Amara Kültür Merkezi'ne geçtiklerini belirten Koçyiğit olay öncesinde yaşananları şöyle sıraladı: "Biz kültür merkezine gittiğimizde arkadaşların birçoğunun geldiğini gördük. Bazılarının da yolda gelmek üzere olduğunu öğrendik. Yolda olan arkadaşları beklerken Urfa girişinde kurulan arama noktasında 3 kişinin haklarında arama karı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını öğrendik. Kaymakamı arayıp konuya ilişkin bilgi istedik. Kısa süre sonra serbest kalacaklarını öğrendikten sonra kültür merkezi bahçesinde toplandık.” 
 
‘20 KİŞİ İÇİN İZİN VERİLDİ’
 
Dönemin kaymakamının herkesin sınırı geçmesine izin veremeyeceklerini söylediğini aktaran Koçyiğit, kaymakamın “Kendi aranızda 20 kişiyi belirleyin bize bildirin, öyle geçişlerine izin verebiliriz" dediğini, bunun üzerine de 20 kişiyi belirlediklerini aktardı. Yaşanan bu gelişmenin ardından gelenlerin basın açıklaması yaptıktan sonra Kobanê sınırına hareket etmesi yönünde kararlaşmaya gidildiğini de hatırlatan Koçyiğit, açıklama yapıldığı sırada kültür merkezinin içine girdiğini ve aradan birkaç dakika geçtikten sonra büyük bir patlama yaşandığını ifade etti.
 
‘SURUÇ HARİÇ HER YERDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI’
 
Patlama yaşandığında hemen dışarı çıktıklarını kaydeden Koçyiğit, dışarı çıktıklarında havadan insan derilerinin üzerlerine yağdığını ve yerde onlarca kişinin parçalanmış bedenlerinin olduğunu sözlerine ekledi. Kaymakam ve ilçe emniyet müdürünün alınacak dediği güvenlik önlemlerinin hiç birinin alınmadığını sözlerine ekleyen Koçyiğit, yaşanan patlamadan çok sonra Kaymakam ve emniyet müdürünün telefonlarına ulaşıldığını da belirterek, “Normalde ilçenin her yerinde bekleyen polisler o gün ortalıklarda yoktu. O gün Suruç dışında her yerde güvenlik önlemleri alınmıştı, ancak ilçede tek bir önlem yoktu” diye konuştu.
  
YAŞANANLARI İLK GÜNKÜ GİBİ HİSSEDİYOR
 
Katliamın bir diğer tanığı olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Suruç ilçe Eşbaşkanı Mehmet Koşti, yaşananların hala ilk günkü gibi gözlerinin önünde olduğunu ifade etti. Kaymakam ve Emniyet müdürü ile yapılan görüşmeye  katılan isimlerden biri de olan Koşti, görüşmede Kaymakam'ın gençlerin provokasyon yaratacağı iddiasında bulunduğunu belirtti. 
 
‘ALINMAYAN ÖNLEMLER PATLAMADAN SONRA ALINDI’
 
Gençlerin 19 Temmuz akşamından Suruç’a gelmeye başladığını aktaran Koşti, “Geceden gelen gençler çok heyecanlıydı. Gece boyunca uyuyamadılar. Bir an önce Kobanê’ye gidip gerekli çalışmaları yapmak istiyorlardı. Sabaha karşı diğer guruplar da Suruç’a vardı. Ancak gençler Suruç’a gelene kadar onlarca kere durdurulup Genel Bilgi Taraması'ndan (GBT) geçirilmişti. Tüm engellemelere rağmen gençler Suruç’ta buluşmayı başardı. Emniyet yetkilileri sürekli bizi arıyordu. ‘Arama yapalım mı? kültür merkezinin etrafını tutalım mı’ gibi tedbirleri almaktan bahsediyorlardı. Biz de ‘gereken prosedürler neyse onu yapın’ dedik. Ancak alınmayan güvenlik önlemleri patlamadan sonra alındı” diye belirtti.
 
‘SAVAŞ ALANI GİBİYDİ’
 
Kültür merkezinde son hazırlıklar yapılırken, gelen gençlerin basın açıklaması yaptıktan sonra hareket edeceklerini aktaran Koşti, şöyle devam etti: “Yasal prosedürlerin çoğu halledilmişti. 20 kişiden oluşacak bir heyet beraberlerinde getirdikleri oyuncaklar ile Kobanê’ye geçeceklerdi. Basın açıklaması yapıldığı sırada biz kültür merkezindeydik. İçerideyken birden bir patlama oldu, kültür merkezinin tüm camları patladı. Kulaklarımız sağır oldu. Olayın şokundaydık ve kendimizi hemen dışarı attık. Dışarı çıktığımızda her yer savaş alanı gibiydi. Birçok arkadaş yerlerde yaralıydı. Birçoğu da orada yaşamını yitirdi.”
 
‘GAZDAN KAYNAKLI YARALILAR YAŞAMINI YİTİRDİ’
 
Patlamadan 2 saat sonra polisin olay yerine geldiğini ve yaralılara yardım eden kitleye gaz sıktığını söyleyen Koşti, polisin sıktığı gazdan kaynaklı bazı yaralıların yaşamını yitirdiğini ifade etti. Patlamayı engellemek için alınmayan güvenlik önlemlerinin yaralıları kurtarmaya çalışan halka karşı alındığını dile getiren Koşti, polisin tutumuna tepki gösterdiklerinde ise ikinci bir bombanın olabileceğini ve bu yüzden önlem aldıklarını kendilerine söylediklerini aktardı.
 
‘OLAY SABAH OLDU SAVCI AKŞAM GELDİ’
 
Olayda yaralananların çoğunu kendi çabaları ile hastanelere yetiştirdiklerini sözlerine ekleyen Koşti, yaşamını yitirenlerin üzerlerini gazeteler ile kapattıklarını, sağlık ekiplerinin ise kendi müdahalelerinden sonra geldiğini ifade etti. Olayın sabah saatlerinde yaşandığını, ancak emniyet müdürü ve savcının akşam saatlerinde olay yerine geldiğini söyleyen Koşti, olay yeri incelemenin üstün körü yapıldığını belirtti. Patlamaya ilişkin açılan soruşturmada ifadelerinin alınmadığını, tanıklıklarına baş vurulmadığını belirten Koşti, yaşanan olayın tek sorumlusunun devlet olduğunu kaydetti.  
 
MA / Erdoğan Alayumat - Barış Polat
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

18:55 Serbest kalır kalmaz darp raporu ile TİHV'e başvurdular
18:42 5 gazeteci 5 gündür gözaltında
18:19 Türk: Demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz
17:51 Hasankeyf kapatılıyor!
17:50 Kayyumları protesto eden kadınlara polis müdahalesi
17:43 Siyasi kadın tutuklulardan ‘kayyum’ mesajı: Sesinizi yükseltin
17:36 Van’da 6’ncı gün: Özgökçe kayyum icraatlarını teşhir etti, halk sloganlarla yürüdü
16:46 Akar: Müşterek Harekât Merkezi faaliyete başladı
16:19 ‘Artık bir kişi daha eksilmeyeceğiz’
15:58 Davutoğlu’ndan yanıtı istenen soru: Emir ve talimatları kim verdi?
15:33 Yaralı polislerden biri daha hayatını kaybetti
15:24 Kadıköy’de gözaltına alınan 2’si gazeteci 11 kişi serbest
15:22 Hasta tutuklu Gün’ün tedavi edilmesi için çağrı yapıldı
15:06 Polis engeline rağmen kayyum protesto edildi
14:58 Dağa kaçırıldığı iddia edilen Akar gözaltına alındı
14:54 Boynundan aşağısı felç olan Turan'ın serbest bırakılması istendi
14:49 HDP’li Tiryaki’den Davutoğlu’na: Karanlıkta kalmış şeyleri açıklamak zorunda
14:47 ‘Dün katlediyordular bugün iradelerini hiçleştiriyorlar’
14:22 Diyarbakır’dan Davutoğlu’na: Neden susuyorsun?
14:08 KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den Diyarbakır kararı
13:55 TJA’dan Emine Bulut tepkisi: Susmayacağız
13:53 1 yıldır Galatasaray Meydanı onlara yasak: Hesap sormaya devam
13:43 ÇUKUROVA TUHAY-DER ilk kongresini yaptı
13:42 Emekçilerden greve katılım çağrısı
13:33 HDP Yeni Akit’i yalanladı
13:29 HDP: Davutoğlu’nun söyledikleri araştırılsın
13:16 Esenyurt’ta 3 kişi gözaltına alındı
13:13 Erkek şiddeti sınır tanımıyor: Doğumdan çıktı eşinin saldırısına uğradı
12:56 Ebdî: Suriye'nin garantisi olacak askeri bir güç oluşturacağız
12:20 Diyarbakırlılara ‘Malazgirt programına katıl’ mesajı
12:01 Dicle’de zırhlı araç devrildi: 1 ölü, 5 yaralı
11:53 Darp edilen avukatlar: Kayyumları protesto etmeye devam
11:44 1 Eylül mitingine çağrı: Barış için sesimizi yükseltelim
11:40 KESK, DİSK, TTB ve TMMOB: Derhal görevleri iade edilsin
11:32 Diyarbakır’da oturma eylemi 6’ncı günde
11:20 Üst geçide pankart: Kayyum gidecek, halk kazanacak!
11:12 DBB’nin kayyumu ‘kayyum sitesini’ açtı
10:58 Birdal’dan Kılıçdaroğlu’na: İstanbul, İzmir ve Ankara belediye başkanlarıyla bölgeye git
10:50 Van’daki gözaltılar: Kadınların türbanı alındı, ‘talimatla protesto’ tutanağı dayatıldı
10:19 İdlib’de son durum: Türkiye zorda, rejim QSD kapısında, Efrin masada
10:00 Özgürlükçü Sol Grubu’ndan CHP’ye kayyum çağrısı
09:50 Kadıköy’de gözaltına alınanlar adliyeye sevk edilecek
09:48 HDP ‘Merkezi Koordinasyon’ kurdu: Kayyumlara karşı kesintisiz eylem
09:34 Türkdoğan: Çıkış yolu Öcalan’ın çağrısına cevap vermektir
09:18 HDP Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı
09:07 Bülbül: Barış olasılığına karşı pimi çektiler
09:06 Mızraklı Soylu’yu Goebbels’e benzetti: Yalanları çıplak!
09:05 Peköz: Rusya İdlib’den sonra Efrin ve Bab’ı da isteyecek
09:04 Kaz Dağları’nda 21 yıldır katliam sürüyor: Sırada Ağı Dağı var
09:02 Tarihçi Erdoğan Aydın: Öcalan'ın çözüm gücü var