'Önlemler katliam sonrası uygulandı'

img

URFA - Suruç Katliamı'ndan önce güvenlik önlemlerinin alınması amacıyla dönemin kaymakam ve emniyet müdürü ile yapılan toplantıya katılan HDP ve DBP ilçe eşbaşkanları, toplantıda mutabakat sağlanmasına rağmen o gün önlemlerin alınmadığını anlattı. 

 
Tarih sayfaları 2014 yılının Eylül ayını gösterdiğinde DAİŞ Kuzey ve Doğu Suriye'nin Kobanê kentine yönelik saldırı başlattı. Dünyanın üzerine karanlık bir bulut gibi çöken DAİŞ'e karşı verdiği direniş ile tüm herkesin ilgi odağı oldu Kobanê. O süreçte 1 Kasım Dünya Kobanê günü ilan edilirken birçok ülkeden insan da kentin sınırına akarak bu direnişe hem omuz verdi hem de tanıklık etti. DAİŞ'in tamamen bölgeden çıkartılması ardından da hem kentin yeniden inşası için hem de halk için birçok destek kampanyaları örgütlendi. Bu dönemde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde Kobanêli çocuklarla dayanışma amacıyla oyuncak kampanyası başlatıldı. 
 
20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi'ne gelen gençlerden 33'ü DAİŞ'in canlı bomba saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. 
 
Katliama ilişkin adalet arayışı devam ederken görgü tanıkları olay gününü  Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı. 
 
PATLAMADAN 1 GÜN ÖNCE KAYMAKAMLA GÖRÜŞTÜK
 
Olay anında Amara Kültür Merkezi'nde olduğunu söyleyen dönemin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Suruç İlçe Eşbaşkanı Suphi Koçyiğit, patlamadan 1 saat önce SGDF ve ESP temsilcileri ile görüşüp yapılacak etkinliğin programını tekrardan gözden geçirdiklerini aktardı. Etkinliğin hazırlıkları yapılırken, olay gününden bir gün önce dönemin Suruç Kaymakamı'nın kendisini bizzat arayarak görüşme talebinde bulunduğunu dile getiren Koçyiğit, bunun üzerine kaymakamlık konutunda görüşmenin gerçekleştirildiğini, görüşmeye dönemin ilçe emniyet müdürünün de katıldığını söyledi. Görüşme çerçevesinin yapılacak etkinliğin güvenliği çerçevesinde olduğuna dikkat çeken Koçyiğit, kaymakamın çeşitli illerden yüzlerce insanın geleceği ve olası bir provokasyonun engellenmesi için gerekli güvenlik tedbirlerin alınması gerektiğini belirtmesi üzerine kendilerinin de  “Bizim kolluk gücümüz yok, dolayısı ile alanda ve kültür merkezi çevresinde alınacak önlemleri siz alın” dediğini ifade etti. 
 
Koçyiğit, uzun süren toplantının sonunda mutabakat sağlandığına da işaret etti. 
 
‘BAHÇEDE TOPLANDIK’
 
Sabah erkenden Amara Kültür Merkezi'ne geçtiklerini belirten Koçyiğit olay öncesinde yaşananları şöyle sıraladı: "Biz kültür merkezine gittiğimizde arkadaşların birçoğunun geldiğini gördük. Bazılarının da yolda gelmek üzere olduğunu öğrendik. Yolda olan arkadaşları beklerken Urfa girişinde kurulan arama noktasında 3 kişinin haklarında arama karı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını öğrendik. Kaymakamı arayıp konuya ilişkin bilgi istedik. Kısa süre sonra serbest kalacaklarını öğrendikten sonra kültür merkezi bahçesinde toplandık.” 
 
‘20 KİŞİ İÇİN İZİN VERİLDİ’
 
Dönemin kaymakamının herkesin sınırı geçmesine izin veremeyeceklerini söylediğini aktaran Koçyiğit, kaymakamın “Kendi aranızda 20 kişiyi belirleyin bize bildirin, öyle geçişlerine izin verebiliriz" dediğini, bunun üzerine de 20 kişiyi belirlediklerini aktardı. Yaşanan bu gelişmenin ardından gelenlerin basın açıklaması yaptıktan sonra Kobanê sınırına hareket etmesi yönünde kararlaşmaya gidildiğini de hatırlatan Koçyiğit, açıklama yapıldığı sırada kültür merkezinin içine girdiğini ve aradan birkaç dakika geçtikten sonra büyük bir patlama yaşandığını ifade etti.
 
‘SURUÇ HARİÇ HER YERDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI’
 
Patlama yaşandığında hemen dışarı çıktıklarını kaydeden Koçyiğit, dışarı çıktıklarında havadan insan derilerinin üzerlerine yağdığını ve yerde onlarca kişinin parçalanmış bedenlerinin olduğunu sözlerine ekledi. Kaymakam ve ilçe emniyet müdürünün alınacak dediği güvenlik önlemlerinin hiç birinin alınmadığını sözlerine ekleyen Koçyiğit, yaşanan patlamadan çok sonra Kaymakam ve emniyet müdürünün telefonlarına ulaşıldığını da belirterek, “Normalde ilçenin her yerinde bekleyen polisler o gün ortalıklarda yoktu. O gün Suruç dışında her yerde güvenlik önlemleri alınmıştı, ancak ilçede tek bir önlem yoktu” diye konuştu.
  
YAŞANANLARI İLK GÜNKÜ GİBİ HİSSEDİYOR
 
Katliamın bir diğer tanığı olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Suruç ilçe Eşbaşkanı Mehmet Koşti, yaşananların hala ilk günkü gibi gözlerinin önünde olduğunu ifade etti. Kaymakam ve Emniyet müdürü ile yapılan görüşmeye  katılan isimlerden biri de olan Koşti, görüşmede Kaymakam'ın gençlerin provokasyon yaratacağı iddiasında bulunduğunu belirtti. 
 
‘ALINMAYAN ÖNLEMLER PATLAMADAN SONRA ALINDI’
 
Gençlerin 19 Temmuz akşamından Suruç’a gelmeye başladığını aktaran Koşti, “Geceden gelen gençler çok heyecanlıydı. Gece boyunca uyuyamadılar. Bir an önce Kobanê’ye gidip gerekli çalışmaları yapmak istiyorlardı. Sabaha karşı diğer guruplar da Suruç’a vardı. Ancak gençler Suruç’a gelene kadar onlarca kere durdurulup Genel Bilgi Taraması'ndan (GBT) geçirilmişti. Tüm engellemelere rağmen gençler Suruç’ta buluşmayı başardı. Emniyet yetkilileri sürekli bizi arıyordu. ‘Arama yapalım mı? kültür merkezinin etrafını tutalım mı’ gibi tedbirleri almaktan bahsediyorlardı. Biz de ‘gereken prosedürler neyse onu yapın’ dedik. Ancak alınmayan güvenlik önlemleri patlamadan sonra alındı” diye belirtti.
 
‘SAVAŞ ALANI GİBİYDİ’
 
Kültür merkezinde son hazırlıklar yapılırken, gelen gençlerin basın açıklaması yaptıktan sonra hareket edeceklerini aktaran Koşti, şöyle devam etti: “Yasal prosedürlerin çoğu halledilmişti. 20 kişiden oluşacak bir heyet beraberlerinde getirdikleri oyuncaklar ile Kobanê’ye geçeceklerdi. Basın açıklaması yapıldığı sırada biz kültür merkezindeydik. İçerideyken birden bir patlama oldu, kültür merkezinin tüm camları patladı. Kulaklarımız sağır oldu. Olayın şokundaydık ve kendimizi hemen dışarı attık. Dışarı çıktığımızda her yer savaş alanı gibiydi. Birçok arkadaş yerlerde yaralıydı. Birçoğu da orada yaşamını yitirdi.”
 
‘GAZDAN KAYNAKLI YARALILAR YAŞAMINI YİTİRDİ’
 
Patlamadan 2 saat sonra polisin olay yerine geldiğini ve yaralılara yardım eden kitleye gaz sıktığını söyleyen Koşti, polisin sıktığı gazdan kaynaklı bazı yaralıların yaşamını yitirdiğini ifade etti. Patlamayı engellemek için alınmayan güvenlik önlemlerinin yaralıları kurtarmaya çalışan halka karşı alındığını dile getiren Koşti, polisin tutumuna tepki gösterdiklerinde ise ikinci bir bombanın olabileceğini ve bu yüzden önlem aldıklarını kendilerine söylediklerini aktardı.
 
‘OLAY SABAH OLDU SAVCI AKŞAM GELDİ’
 
Olayda yaralananların çoğunu kendi çabaları ile hastanelere yetiştirdiklerini sözlerine ekleyen Koşti, yaşamını yitirenlerin üzerlerini gazeteler ile kapattıklarını, sağlık ekiplerinin ise kendi müdahalelerinden sonra geldiğini ifade etti. Olayın sabah saatlerinde yaşandığını, ancak emniyet müdürü ve savcının akşam saatlerinde olay yerine geldiğini söyleyen Koşti, olay yeri incelemenin üstün körü yapıldığını belirtti. Patlamaya ilişkin açılan soruşturmada ifadelerinin alınmadığını, tanıklıklarına baş vurulmadığını belirten Koşti, yaşanan olayın tek sorumlusunun devlet olduğunu kaydetti.  
 
MA / Erdoğan Alayumat - Barış Polat
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

22/01/2020
23:15 İran'da 5.2 büyüklüğünde deprem
22:32 Manisa’da 5.4 büyüklüğünde deprem
22:19 Trablus ve çevresi uçuşa yasak bölge ilan edildi
22:02 Kırıkkale Üniversite Hastanesi’nde 20’den fazla hasta görme yetisini kaybetti
21:03 İhraçlara karşı yapılan oturma eylemi 132. haftasında
20:20 Trump, Salih ve Barzani ile görüştü
20:13 Türkiye ‘2019 Demokrasi Endeksi Raporu’nda 110. sırada
20:05 Kayıp Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 18. gününde
19:57 Libya Ulusal Ordusu Türkiye’ye ait İHA düşürdü
19:15 Katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı
19:09 HSK: FETÖ ihbarları titizlikle inceleniyor
19:01 Kadınlardan katliamlara karşı insan zinciri
18:43 HDP’den Yüksekova’da halk şöleni
18:27 Somalı maden işçileri ödenmeyen tazminatları için yürüdü
18:18 TCDD'den YHT biletlerine zam
17:30 İBB’den kar uyarısı
17:27 Sevda Gürler'i katleden erkeğe tahliye
17:04 HDP’liler kayıp Keldani çift için incelemelerde bulundu
16:42 Küçük Hüseyin’i öldüren zanlının duruşması yarın başlıyor
16:13 YSK’nin 5 üyesi kesinleşti
16:08 Hasta tutuklular için Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvuru
16:02 Kürt tiyatro grupları: Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın manifestosunu yaşamımızda esas alacağız
15:52 Melike Demirok için bir araya geldiler: Yasta değil isyandayız
15:52 Akşener: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tutmadı
15:51 12 barodan Gezi davası açıklaması
15:12 Alevilerden saldırılara karşı ortak tutum
15:08 Gazeteci Zeyrek'e ajanlık teklifi Soylu’ya soruldu
15:06 ‘Geleceğe nefes’ sloganıyla dikilen 10 milyon fidan kurudu
15:05 Kayyım Güzeloğlu, Mızraklı’nın kitaplarına el koydu
15:04 Başaran: Cezaevleri Guantanamo kamplarına dönüştü
14:44 'Sorumlular yargılansın'
14:38 'Esat Oktay'ın 'Haydar'ı döndü'
14:27 İHD Tarsus Cezaevi Raporu'nu açıkladı: İnsan insanlığından utanıyor
14:18 Diyarbakır’da suya neden yüzde 330 zam yapıldı?
14:17 Meclis yine toplanamadı
13:51 Mardin’de kayyımın su zammı yargıya taşındı
13:14 Dündar: TOKİ Nusaybin’de evleri teslim etmiyor
13:10 Bekçilere kimlik sorma ve adli görev verilmesini içeren teklif Meclis’te
12:09 Askerden 26 yıl önce firar eden bir kişi gözaltına alındı
11:35 Evdeki işkencede burnu kırılan Resul Eken gözaltına alındı
11:34 DAİŞ hala küresel bir tehdit
11:03 ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatan Çetinkaya’ya psikolojik işkence iddiası
09:52 Tarihe geçen bir direniş: Tariş
09:40 Sanayicilerden lokavt kararı
09:39 ‘Kürtler dil ve kültür için bir arada olmalı’
09:38 Mızraklı ve Yılmaz’ı tutuklatan itirafçı Ayverdi’ye beraat istendi
09:29 Mardin kayyımı hayali meclis kurup müftülüğe arsa tahsis etti
09:17 Türk: Saldırıları bertaraf etmek için güçlü bir birliğe ihtiyaç var
09:15 Emekli olduktan sonra ihraç edildi, şimdi banka hesabı açamıyor
09:15 Diyarbakır’da yoksulluğun fotoğrafı: Ekmek bulamayınca 8 gün makarna yedik
09:14 Bağlar Belediyesi 228 bin TL’ye alınacak malzemeyi 825 bin TL’ye ihale etti
09:13 Tarihi yemenicilik canlanıyor
09:12 Jülide Kural: Konuşmaya, tartışmaya, anlamaya ihtiyacımız var
09:09 Grup Yorum üyelerinin aileleri: Çocuklarımızın çığlıkları duyulsun
09:08 Kemal Kurkut’un sanığı: TEM Şubeden 2 polisin ismini verdim, işlem yapılmadı
09:07 Vanlılar: Muhatap Öcalan'dır, çözüm İmralı'da
09:06 Devrim Ayık'ın avukatı: Bu koşullarda hayati tehlikesi bulunuyor
09:04 Kongre sürecini değerlendiren Temelli: Hedefimiz iktidarı değiştirmek
09:00 22 OCAK 2020 GÜNDEMİ
08:44 Bozyıl’ın cenazesi 17 ay sonra defnedildi
21/01/2020
23:47 Havalimanlarında ‘Corona’ virüsü uyarısı
22:23 Trump’ın azil süreci duruşması başladı
22:08 Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atandı
21:58 Putin yeni kabineyi kabul etti
21:08 Kars Belediyesi Kültür ve Sanat kafeyi hizmete açtı
21:06 Çavuşoğlu,Barzani ve Aliyev ile bir araya geldi
20:06 Gazeteci Hacı Yusuf Topaloğlu tahliye oldu
19:49 BM: Dünya üzerinde yarım milyar kişi istihdamdan yoksun
18:48 16 kişinin gözaltı süresi 3’üncü kez uzatıldı
18:06 Savcı, Şule Çet davasında istinaf dilekçesini geri çekti
17:57 Rus savaş uçakları İdlib’i bombaladı: 6'sı çocuk 26 ölü
17:44 Kocaeli’de çocuğa cinsel istismar
17:41 Baş: Meclis AKP’nin oyuncağı mıdır?
17:21 İnfaz düzenlemesinde bazı suçlar kapsam dışı bırakıldı
17:15 Meclis toplanamadı: Oturuma sadece TİP Genel Başkanı Baş katıldı
17:09 CHP Sözcüsü Altay’dan Erdoğan’a FETÖ yanıtı
16:59 Cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan erkeğin davası ertelendi
16:48 Katledilen Safiye Karakoç’un davası ertelendi
16:45 İmamoğlu: Muhatabım bakanlar değil
16:42 ‘Ahlat’taki kaçak yapıya af getiriliyor’
16:26 Takip ettiği kadını gasp etti
16:07 TGS’den tutuklu kadın gazeteciler için kitap kampanyası
14:53 Diyarbakır Barosu yüzde 330’luk su zammını yargıya taşıdı
14:31 'Tecride karşı sürekli mücadele'
13:52 HDP'den Kanal İstanbul ÇED raporunun iptali için dava
13:19 Çocuklarının kafasına silah dayandığını görünce kalp krizi geçirip öldü
13:11 Sîtav Yayınevi'nden 14 yeni kitap
13:08 Mahkemenin kayyım kararı nasıl değiştirildi?
13:00 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:59 Akyüz'ün katiline müebet ve 10 yıl hapis cezası
12:56 İzmir’de 12 HDP’li gözaltına alındı
12:01 HDP önündeki çadır kıraathaneyi kapattırdı!
11:15 Taşdemir'den kadınlara: HDP’de buluşalım
10:49 ‘Ulusal birlik için tarihi rol ve misyon iyi oynanmalı’
10:30 Tutukluların el ve ayakları kırıldı iddiası: Bakanlık açıklama yapmıştır!
10:09 Amed Şehir Tiyatrosu imece başlattı
09:46 Dersim’deki kaçak avcılıkta ‘takipsizlik’ kararı
09:15 Mikail Aslan: Dilimize sahip çıkalım
09:15 Nurcan Bakır'ı anlattılar: Tüm baskılara rağmen yaşamı seven biriydi
09:08 Av. Yılmaz: ‘Evlilik’ adı altında tecavüzün üstü örtülemez