Atalay: Bu karanlık gider Gezi kalır

img

İSTANBUL – Gezi eylemlerine ilişkin haklarında ceza istenen 16 kişiden biri olan avukat Can Atalay, bununla Gezi'nin çarpıtılmak istendiğini belirterek, "Gezi bu toprakların eşitlik, özgürlük, adalet talebinin en önemli taşıyıcısıdır. Bu karanlık gider Gezi kalır" dedi. 

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında Osman Kavala, Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Mücella Yapıcı ve Can Atalay'ın da bulunduğu 16 kişi hakkında hazırlanan 657 sayfalık iddianame İstanbul 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede 2’si tutuklu, Can Dündar dahil 6’sı hakkında yakalama kararı bulunan 16 isme, "Türkiye Cumhuriyet hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs" ve "Gezi olaylarını finanse etmek" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. 2013’teki Gezi eylemlerinden 6 yıl sonra hazırlanan iddianamede telefon tapeleri ile kimi isimlerin yurt dışına gidiş-geliş bilgileri yer alıyor.
 
27 MAYIS 1960 DARBESİ ÖNCESİ HATIRLATILDI
 
İddianamede "Bir kaç haftalık süreçte 27 Mayıs 1960 darbesi öncesini hatırlatan gelişmeler yasanmış¸ Halkın oylarıyla işbaşına gelmiş olan hükümet tıpkı 27 Mayıs darbesi öncesinde olduğu gibi sokak hareketleriyle baskı altına alınmak ve devrilmek istenmiştir. Olayların başlama nedeni şüphelilerce Taksim Gezi Parkı düzenlemesi ve Topçu Kışlasının ihyası çalışmaları olarak bahane edilmiştir. Ancak ilk polis müdahalesinin ardından olayların inanılmaz bir hızla ve organizasyon çerçevesinde dakikalar içinde çok sayıda şehre yayılması da eylemlerin bir kalkışma gayreti ile planlandığını göstermektedir” denilerek Gezi sürecinde Hükümet'in 27 Mayıs'ta olduğu gibi devrilmek istendiğini ileri sürüldü.
 
‘SİVİL BAŞKALDIRI’
 
Gezi eylemlerinin finansörünün George Soros olduğu iddiasını ise basında yer alan haberlere dayandırılan iddianamede, “Gezi Parkı kalkışmasında; ‘Occupy (I•şgal)’ hareketi olarak bilinen teorisyenliğini Gene Sharp’ın yaptığı sözde ‘Sivil Başkaldırı’ yönteminin kullanıldığı görülmüştür. ‘Sivil Başkaldırı’ yönteminin uygulamasında ise Otpor (Direniş) adlı örgütün uluslararası eylem eğitimleri veren birimi Canvas’ın ön planda olduğu anlaşılmış, finansörünün de George Soros olduğu basında yer almıştır” ifadelerine yer verildi. İddianamede Soros bağlantısı ise "Soros’un Gezi Kalkışması surecine etkisi gerek basında gerekse siyasi ve akademik çevrelerde çokça konuşulmuş, bu nedenle Açık Toplum Enstitüsü kurucusu George Soros'un ayaklanmaların yaşandığı diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde yaşanan Gezi Kalkışması surecinde de etkin olduğu anlaşılmıştır” denildi. İddianamede ayrıca Gezi eylemlerinin uluslararası destekli yapılanma tarafından düzenlendiği öne sürülüyor.
 
Ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 658 yıldan 3 bin 70 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilen 16 kişinin ilk duruşması 24-25 Haziran tarihlerinde görülecek. 
 
‘MİLYONLAR İTİRAZINI ALIP GELDİ’
 
Hakkında ceza istenen isimlerden biri olan Avukat Can Atalay, iddianameyi değerlendirdi.  İddianamede "Gezi eylemleri emperyalist odaklar tarafından tasarlandı ve Türkiye'de buluna finansörler tarafından finanse edildi" belirlemelerinin gerçek dışı ve çarpıtma olduğunu belirten Atalay, "Gezi pek çok özelliğinin yanında antiemperyalisttir de. Emperyalizmden bırakın destek almayı emperyalizme itiraz geleneğimizin bir parçası, onun devamıdır. İkincisi de herhangi bir finansman ilişkisiyle Gezi ilişkilendirilemez. Üçüncüsü Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve ben birçok arkadaşımızla birlikte, Gezi’nin betonlaşmasına itiraz etmek için beraber mücadele ettik. Bu mücadele vesilesiyle 31 Mayıs 2013 itibarıyla milyonlarca yurttaş buna eşlik etti" dedi.
 
‘AMAÇ HEGEMONYA YARATMAK’
 
Atalay, iddianamenin esas amacını ise şu sözler ile aktardı: “AKP her şeyi yaptı ama özellikle büyük kentlerde ve Kürt illerinde toplumsal hegomanyayı kendi istediği gibi dönüştüremedi. Pek çok başka vasıtayla deniyor. Hali hazırda da denemeye devam ediyor. Bu iddianame ve sonrasında gelecek hukuku araç haline getiren pek çok hamleyle bu toplumsal hegomonyayı kendi lehine çevirmeye çalışacağına benziyor” diye konuştu.
 
‘BEYHUDE BİR ÇABADIR’
 
Kendileriyle ilgili 3 bin yıla yakın bir cezanın istendiğini sözlerine ekleyen Atalay, “Bu ciddi bir durum. Bir insan hayatını çok daha ötesinde sürelerden bahsediyoruz. İddianameye bakınca buna bırakın hakkını vermeyi buna yakın bir mantıksal dizgi dahi görülemiyor. Çok kararlılar. Gezi, AKP hükümetinin korktuğu birkaç toplumsal dinamikten bir tanesidir. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, memleketin doğusunda korktuğu şeylerin olduğunu biliyoruz.  Batısında da Gezi’nin ima ettiği alanlardan korkuyor. Tanım yerindeyse, tarihi yeniden yazmaya, Gezi’yi suçla ilişkilendirmeye çalışıyor. Hep söyledik tekrar söyleyeyim Gezi bu toprakların eşitlik, özgürlük, adalet talebinin en önemli taşıyıcısıdır. Sadece Misak-i Milli sınırlarının içerisinden bahsetmiyorum. Tüm Ortadoğu açısından çok önemli bir dinamiktir. AKP ve ima ettiği gericilik esas olarak bunu kendince kazımaya çalışıyor. Ben bunun beyhude bir çaba olduğunu düşünüyorum. Bu karanlık gider Gezi kalır. Eşitlik, özgürlük, adalet talebi bunu yarına taşımak isteyenlerin kararlılığı ve iradesi kalır” diye belirtti.
 
‘DİKİŞ TUTMAYACAKTIR’
 
İddianamede yer alan yumruk simgesine de değinen Atalay şunları belirtti: “Berkin’in anmasında ben özellikle sağ yumruğumu kaldırdım. Kimi arkadaşlarımız sol kimileri sağ yumruklarını havaya kaldırdılar. Bu Türkiye solu için uzun yıllara dayanan bir tartışmadır. Yüzyıllardır emeğiyle geçinenler, ezilenler kavgada, mücadelede kararlıklarını ifade etmek için yumruklarını sıkarlar. Diğer yandan Amerika’da Occupy, işgal et hareketleri oldu. Bunlar bir dönem Amerika’daki toplumsal muhalefetin önemli dayanaklarından bir tanesiydi. Şimdi oradaki işgal et ile kamusal mekanı piyasalaştıranlara karşı itiraz eti bunu normal işgal ile konvansiyonel işgal tanımıyla karıştırmaya çalışmak büyük bir maharet değil. Gerçeği söylememe, gerçeği çarpıtma çabasıdır. Dikiş tutacağını sanmıyorum.” 
 
‘İKİ TUTUKLU SANIK BIRAKILMALIDIR’
 
Görülecek olan ilk duruşmaya ilişkin ise Atalay, “Dosyanın 2 tane tutuklu sanığı var. Birisi 1 buçuk yıldır tecritte. Bunların serbest kalması gerekir. Bu insanların siyaset yapış biçimleri, siyasete bakış açılarıyla biz anlaşmıyor olabiliriz. Bir kere Gezi dediyseler ve bir kere Gezi üzerinden o insanları da suçladıysalar bu insanlarla farklılıklarıyla değil ortak noktamızı Gezi’yi vurgulamamız zorunludur. Zaten öyle yapıyoruz. Öyle de yapacağız. Gezi’nin tüm çeşitliliğiyle, tüm siyasal ve toplumsal bakiyesini onurla taşıyoruz, onurla taşımaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. İlk duruşmada da bir kez daha görülecek ki bu iddianamenin tutar tarafı yok. Recep Tayip Erdoğan’ın yıllardır miting meydanlarında söylediği yalanların ileri tutar tarafı yok. Dışarıda da söyledik, duruşma salonunda da buna hakkınca yanıt vereceğiz” ifadesinde bulundu. 
 
MA / Sadiye Eser

Diğer başlıklar

22/03/2019
22:15 Trump: DAİŞ'in Suriye'de kontrol ettiği toprak kalmadı
22:04 HPG’li Ok’un taziyesinin kurulmasına izin verilmedi
21:58 Aydın’da bir kadın öldürüldü
21:27 Karşıyaka'da Kürt ve Alevilerin kapıları işaretlendi
21:01 Turgutlu'da Newroz kutlaması
20:52 ‘Su yaşam hakkıdır, hakkımıza sahip çıkıyoruz’
20:24 Almanya’dan gelen heyetten Cizre'ye ziyaret
19:16 14 kişi tutuklandı
18:57 HDP ve DBP PM üyeleri gözaltına alındı
18:52 Açlık grevindeki vekillere ziyaret devam ediyor
17:56 HDP broşürünü okuyan çocuğa ceza kesildiği iddiası
17:11 HDP'li vekil Sarısaç'ın acı günü
17:03 Newroz sonrası 110 kişi gözaltına alındı
16:57 Mersin'de gözaltında olan 14 kişinin ifadeleri alındı
16:52 Yüksekova'da gözaltına alınan 4 kişi serbest
16:50 Buldan’dan annelere: Açlık grevindeki arkadaşlarımızı yaşatacağız
16:40 Erdoğan'dan Akşener ve Kılıçdaroğlu’na: Bunlar iyi günleriniz
16:22 Temelli: Kayyumların kırıntısı bile kalmayacak
16:19 İstiklal’de Newroz’a çağrı bildirileri dağıtıldı
16:19 Ailelerin İmralı başvurusu reddedildi
16:15 Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerini kazananlar belli oldu
16:12 Batman adayları projelerini açıkladı
16:04 Kadınlardan Güven’e dayanışma kartı: Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz
15:49 İnsan hakları savucusu Vural serbest bırakıldı
15:42 Tutuklu aileleri: Sessizlik bizleri korkutuyor
15:38 Açlık grevindeki Temel: Newroz'daki çığlık her yere ulaştı
15:36 Ahmet Şık’tan Soylu’ya cevap: AKP terör örgütüdür
15:20 Van'da alınanların gözaltı süresi uzatıldı
15:13 Arıcak jandarma karakoluna saldırı
15:05 EHP İstanbul Adayı Akman: Krizi emekçinin lehine çevirmek mümkün
15:04 Baro Başkanı Aydın'dan 'yargıda kaos' uyarısı
14:29 Polis HDP’nin seçim standını kaldırdı: 5 gözaltı
14:29 Valinin elini sıkmadığı için gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
14:17 İşkence gören köylüler beraat etti
14:00 Kürt partilerinin başkanları Newroz’u değerlendirdi: Halk tecridin kaldırılmasını istedi
13:50 Tecride karşı bedenini ateşe veren Şakar yaşamını yitirdi
13:49 Ağrı'da gözalaltına alınanlar serbest bırakıldı
13:37 Varto adayları halkı mitinge davet etti
13:25 Newroz’da konuşma yapan 3 vekile suç duyurusu
13:14 Buldan: Halkımız Ankara’ya Kürt halkının bitmediğini gösterdi
13:03 İHD Malatya Şube Başkanı tahliye oldu
12:45 Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı
12:38 HDP Ceylanpınar'da dur durak bilmiyor
12:29 Gazeteci Semra Turan serbest bırakıldı
12:03 'Newroz ruhuyla herkesi direnişi sokakta büyütmeye çağırıyoruz'
11:59 Tüv-Türk işçileri 123 gündür direnişte
11:57 Vanlı kadınlar: Bize düşen tek şey direnmektir
11:55 'Duran kadınlar' 3 gündür gözaltında tutuluyor
11:42 HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Yalçın gözaltına alındı
11:33 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı