QSD komutanından 'DAİŞ'i birlikte yargılama' çağrısı

img

HESEKÊ - Hesekê’deki DAİŞ’in saldırısından sonra “uyuyan hücrelere” karşı operasyon başlattıklarını belirten QSD Genel Komutanlık Üyesi Newroz Ehmed, DAİŞ’liler için uluslararası bir mahkemenin kurulması için çağrıda bulundu. 

DAİŞ'in Hesekê’nin Xiwêran Mahallesi’nde bulunan Sinaa Cezaevi’ne yönelik 20 Ocak’taki saldırısıyla İç Güvenlik Güçleri ve Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) operasyon başlattı. Bölgede çıkan çatışmaların ardından Çarşamba günü cezaevi kontrol altına alındı. DAİŞ’in saldırısıyla eş zamanlı diğer bölgelere de saldırılar gerçekleşti. Kobanê direnişinin yıl dönümü olan 26 Ocak’ta sonlanan operasyona ilişkin QSD  Genel Komutanlık Üyesi ve operasyonu yöneten komutanlardan Newroz Ehmed, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
 
‘DAHA ÖNCE DE SALDIRDILAR’
 
Daha öncede DAİŞ tarafından benzer saldırı girişimlerinin yapıldığını, ancak bunların güvenlik ve askeri güçler tarafından engellenerek boşa çıkarıldığını belirten Ehmed, Sinaa Cezaevi’nde Baxoz (Dera Zor 2019 operasyonu) operasyonunda ele geçirilen üst düzey DAİŞ’lilerin kaldığını belirtti. Cezaevinin bu nedenle DAİŞ’liler için önemli olduğunu ifade eden Ehmed, “Bundan dolayı onları çıkarmak için hep girişimleri oldu. Özellikle de böylesi bir dönemde saldırı geliştirdiler. Çeşitli yöntemlerle bölgemiz üzerinde saldırılarını gerçekleştiriyorlardı. Bölgedeki gizli DAİŞ hücreleri üzerinden saldırıları hep oluyordu. İşgalci Türk devleti saldırılarını hep gerçekleştirdi. Serêkanîyê, Til Ebyad ve diğer bölgeler üzerinden saldırılarını gerçekleştiriyordular. Ama burada istedikleri sonuca ulaşamadılar. Gerçekleştirilen her bir saldırı güçlerimiz tarafından boşa çıkarıldı. Ne cezaevindekiler, ne de dışardan gelenlerin saldırıları amacına ulaşamadı. Bundan dolayı böylesi bir dönemde bu saldırının olması, Erdoğan’ın ‘Yeni bir strateji ile saldıracağız’ demesi bize manidar geliyor. Gerçekten de daha önce yapılan saldırılardan çok daha geniş kapsamlı ve farklı bir saldırıydı. Dışarıdan çok büyük bir sayıyla hazırlanmışlardı. Saldırılar daha öncekilerden çok daha farklı ve örgütlü bir şekilde organize edilmişti” dedi. 
 
TÜRKİYE KONRTOLÜNDEKİ GRUPLAR 
 
Türkiye’nin kontrolü altında olan gruplar ile aynı zamanda Irak ve Suriye’den bazı grupların bölgeye geldiğini belirten Ehmed, şunları söyledi: “Saldırıyla birlikte bu grupların hepsi harekete geçti. Saldırı cezaeviyle sınırlı değildi. Hedef tabii ki cezaevi ve Hesekê’ydi. Onlar için oldukça önemli olan çete üyeleri, bu cezaevinde tutuluyor. Amaçları hem onları kurtarmak hem de onların saldırıda yer almasını sağlamaktı. Bütün bölgeyi kontrol altına almak istediler. DAİŞ bir kez daha örgütleniyor ve halifeliğini ilan etmek istiyor. Bu şekilde, her taraftan bu sayıyla saldırması örgütlendiklerini gösteriyor” diye konuştu. 
 
CEZAEVİNDEKİ TEHLİKE 
 
Bu cezaevi üzerinde büyük tehlikeler olduğunu daha öncede defalarca dile getirdiklerini belirten Ehmed, “Mevcut güvenlik imkanlarımızı almıştık. Şüphesiz bu imkanlarımız azdı ve yeterli değildi. Bunu da daha önce ifade ettik. Tutuldukları yerin güvenli yer olmadığını söyledik. Bunlara rağmen mevcut güçlerimiz korudu. Defalarca uluslararası bir mahkemenin kurulması için taleplerde bulunduk. Çünkü bu özerk yönetim ve QSD’nin, sadece sorumlu olduğu bir yük değil” diye konuştu.
 
‘UYUYAN HÜCRELERE OPERASYON’
 
Cezaevine ilişkin uluslararası koalisyonla daha önce görüşmelerinin ve ortak çalışmalarının da olduğunu ifade eden Ehmed, şunları söyledi:  “Fakat yeterli denebilecek bir aşamada değildi. Bu saldırıda onun en açık örneğiydi. Önemli olan kontrolü tekrar sağlamamızdı. Uyuyan hücrelere karşı kapsamlı operasyonumuz devam ediyor. Sadece Hesekê’de değil, çevresinde ve diğer kentlerimizde de temizlik operasyonları başlatıldı ve sürüyor.”
 
ULUSLARARASI MAHKEME ÇAĞRISI
 
Operasyonların devam ettiğini belirten Ehmed, şunları söyledi: “Cezaevinde ilk adım olarak bunları temizleyip etkisiz hale getirmekti. Ardından da hapishaneyi tekrar kontrol altına almaktı. Çünkü gerçekten de dışarıdan çok büyük bir sayıyla girdiler. Ağır silahlarla girmek istediler. Ama askeri güçlerimiz acil bir şekilde müdahale ederek etkisiz hale getirip bunun önüne geçti. Şu anda hepsi kontrol altına alınmış. Elbette ki zordu. Çünkü sivil insanlar vardı. Bunlar mahallelerde konuşlanmıştı. Aynı zamanda mahkumlar arasında yaşları küçük olanlar vardı. Çünkü onları o düşünceden arındırmak için çabalarımız vardı. Ama bu saldırılarda onları da kalkan olarak kullanmak istediklerini gördük. Bundan dolayı tek bir sivilin zarar görmesini istemiyorduk. Bu çocuk mahkumları da sağ salim kurtarmak istedik. İlk adım için bu anlamlı ve önemliydi. Daha güvenli bir yerde tutuyoruz. Ama sadece bu yeterli değildir. Orada güvenlik sağlandı ve gereken önlemler alındı. Bunun içinde yeterli imkanların olması gerekiyor. Bunun içinde desteğin olması lazım. En önemlisi de bunlar çok yakın bir zamanda ülkelerine geri dönecek. Bunları birlikte yargılamak için ve işledikleri suçların ortaya çıkması için geldikleri ülkelerle ortak bir çalışma yürütmek lazım. Bu uluslararası bir iştir. Bu sadece bize bağlı bir iş değil. Bu temelde hem yargılanacaklar, hem de geldikleri ülkelerine geri dönecekler. Bizim temel çalışmalarımızdan biri de budur. Tabi bunların olması için buranın güvenliğini almak da önemlidir. Bizim elimizdeki imkanlar çok kısıtlı. Tekniki olarak yeterli imkanlarımız yok. Bu yüzden de koalisyon güçlerine birçok defa çağrılarımız oldu. Çünkü ortak operasyonlarla bu kişiler tutuklandı. Bunlar sadece bizim sorumluluğumuz altında değildir” diye konuştu. 
 
SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR
 
DAİŞ’lilerin yargılanması için büyük payın kendilerine ait olduğunu belirten Ehmed, “Bu yüzden de biz sürekli bu çağrılarda bulunuyoruz. Bu kişiler daha büyük zararlar vermeden ve bir kez daha örgütlenmeden, engellenmelidir. Çünkü bunlar bütün dünya için tehlikedir. Biz herkese çağrıda bulunuyoruz; bu tutuklular arasında vatandaşı olanlara, bu çetelerden zarar gören herkese ve huzurlu bir dünya için mücadele eden herkese çağrımız, birlikte bu sorumluluğu kaldırabiliriz. Bu çok önemlidir. Şüphesiz bizler bu saldırıya dönük soruşturma ve araştırma çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu saldırı nasıl gelişti, kendilerini nasıl örgütlediler, var olan boşluklar nelerdir, bunların üzerinde duracağız. Elbette bu saldırıda kayıplarımız da oldu. Bütün güçlerimiz çok büyük bir fedakarlıkla bu temizlik hamlesine katıldı. Çok büyük bir kahramanlıkla sonuna kadar savaştılar. 10 bin savaşçı bu temizlik operasyonuna katıldı” diye konuştu. 
 
SALDIRI DA TÜRKİYE ETKENİ
 
Yürüttükleri soruşturmanın devam ettiğini belirten Ehmed, illeriki süreçlerde soruşturmanın sonuçlarını geniş bir şekilde kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Ehmed son olarak, “Teslim olanların birçoğu Türkiye’nin kontrolü altındaki bölgelerden geldiğini itiraf ediyorlar. Bu saldırıları püskürtmek ve cezaevini tekrardan kontrol altına almaya çalıştığımızda Türk devletinin saldırıları, bir kez daha oldu. Bu da dikkat çekiciydi. Yürüttüğümüz soruşturmalar hepsini tek tek ortaya çıkartacaktır” dedi.  
 
MA / Nazım Daştan

Diğer başlıklar

01:12 Zeki Çelebi’nin cenazesi Silopi’ye ulaştı
23/05/2022
23:53 QSD: Türk devletinin amacı bölgenin istikrarını bozmaktır
23:42 ‘Don Kixot’ Kartal’da seyirci karşısına çıktı
22:12 Diyarbakır’da ekmeğe zam
22:10 Kastamonu’da iş cinayeti
22:05 Doku ailesi eylemlerini sonlandırdı
21:40 Cudi Dağı’nda çatışma sürüyor: 4 asker yaşamını yitirdi
21:39 Sevinç Özgüner Ödülleri Şenyaşar ailesi ve Boğaziçi direnişçilerine verildi
21:28 Cannes Film Festivali’nde kadın katliamı protestosu
21:19 Besta’da yaşamını yitiren Doğal ve Algun defnedildi
21:15 635 Milyon değerindeki AVM 150 Milyona AKP’lilere satıldı
21:04 Erdoğan'dan Rojava'yı işgal açıklaması
20:44 SGDF'den tutuklular için direniş çağrısı
20:23 Zabıtalar midye satan esnafı darp etti
19:57 Mardin’de turizm fırsatçılığı: Döner 140 lira
19:53 Yeni’nin cenazesi 7 ay sonra ailesine verildi
19:45 Doku ailesi oturma eylemine başladı
19:31 İstanbul'da öğrenci kartlarına yapılan zam geri alındı
19:26 TOHAV’dan ‘Uluslararası Akademi ve Sivil Toplum Konferansı’
19:14 HDP Ardahan İl Eşbaşkanı Yılmaz yaşamını yitirdi
18:54 Heftanîn’e asker ve korucu takviyesi
18:46 AKP’li eski başkanın kızı intihar girişiminde bulundu
18:40 İstanbul’da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
18:25 Çankırı’da işçi servisi devrildi: 18 yaralı
17:02 Çocuğu intihara sürükleyen faille önce indirim sonra tahliye
16:53 MKGP'den ‘Kadınlardan Haber Var’ çalışması
16:35 Girê Spîliler Türkiye'nin projesine karşı kampanya başlattı
16:34 Besta’da talan, Cudi’de operasyon!
16:29 Canbaz: Rojava’daki kadın mücadelesi bizleri güçlendiriyor
16:20 İpekyolu'nda şüpheli kadın ölümü
16:17 Beyazıt’ta silahlı kavga
16:14 Zeki Çelebi memleketi Van’a uğurlandı
15:55 Kılıçoğlu Yüksekova’da son yolculuğuna uğurlandı
15:46 Köpekli işkence davasında sanık polis hakkında zorla getirme kararı
15:25 DBB kayyımı, Sur kayyımını sekreteri yaptı
15:08 Halepçe Katliamını kınayan tutuklulara iletişim cezası
14:45 Nusaybin'de düğüne polis baskını
14:44 Beştaş: Öcalan demokratik bir proje sunuyor
14:43 Kürt gazetecilerden Türkiye'nin saldırılarına ortak tepki
14:19 Batman’da gözaltı sayısı 5’e yükseldi
14:11 Can’ın davasında ATK’den yeni rapor istenecek
14:10 Lice ve Kulp'ta operasyon: Koruculara çoban elbisesi giydirildi
13:57 Saîdê Goyî'den albüm: Stranên Dilê Min
13:51 Uyuşturucuyla Mücadele Eden Aileler Derneği kuruldu
13:51 Pınar Kızıl’ı katleden Mahsun Abakay gözaltına alındı
13:17 Erdoğan: İsveç'in bize yaptırım uygulamasını kenara koyamayız
13:16 Turizm alanlarına konut yapımının önüne geçildi
13:12 Bitlis'te 7 köy ve mezrada yasak kararı
13:09 Batman’da kayyımın AVM ihalesi protesto edildi
13:06 HDP’li Peköz’den Bozdağ’a tek soruluk 'tweet' önergesi
12:52 Göçük altında kalan işçi kurtarıldı
12:39 Belen'deki orman yangınına dair 1 tutuklama
12:39 80 gün süren ‘mağara operasyonu’ haberi yalan çıktı
12:17 HDP'li Dağ: Topal Osman ile verilmek istenen mesaj nedir?
12:09 Remziye’yi katleden korucubaşının dosyası kabarık
12:05 Polisin arazide bulduğu çuvala 73 yıl hapis cezası!
11:59 Şenyaşar ailesine ödül
11:49 BM’ye kimyasal silah çağrısı: Türkiye için de komisyon kurulsun
11:27 Polisten müzisyenlere: Kürtçe söylerseniz saldırıya uğrarsınız
11:11 HDP: Gözaltında kaybettirme suçlarının hesabını soracağız
11:04 Gözaltına alınan 48 kişiden 31’i serbest bırakıldı
11:03 İstanbul’da hayat pahalılığına karşı ortak kampanya
10:55 HDP'li Yaman gözaltına alındı
10:50 Mardin'de alev alan araçta 2 kişi hayatını kaybetti
10:45 ‘Türkiye’nin gözü Kürdistan’ın gazı ve petrolündedir’
10:44 İran'da Devrim Muhafızları albayı öldürüldü
10:31 'Mücadelede kararlıyız, sistemi alaşağı edeceğiz'
10:21 Kulp, Lice ve Uludere’de kum fırtınası
10:05 ‘Hançer Timi’ yeniden aktifleştirildi
09:29 '74'te Kıbrıs'ta yapılan bugün Kürdistan'da yapılmak isteniyor'
09:29 Gazeteci Ermiş: Kuzey Suriye'de Türkiye vilayeti oluşturmaya çalışılıyor
09:00 Şiddet uygulayan polise değil darp edilen kadınlara dava
09:00 ‘Delil yok’ denilerek ölümüne seyirci kalındı
09:00 Gaziantepspor emekçileri tazminatları için 40 gündür nöbette
09:00 Diyarbakır'ın bütçesinden Akçakale’deki askeri üsse kaldırım
09:00 23 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
22/05/2022
22:42 Bozdağ’a Gergerlioğlu’ndan yanıt: Senin lafına kargalar güler
21:27 SGDF’den Deniz Poyraz'ın ailesine ziyaret
20:17 Mersin’de Nefel Kültür Sanat Derneği açıldı
19:41 HDP Kadın Konferansı sona erdi: Büyük kazanacağız
19:24 İran’ın 10 kentinde protesto
18:48 Furkan Vakfı üyelerine sert müdahale
17:35 Kadın Çalıştayı’nda bugün: Kadın sağlık emekçileri ve pandemi
17:09 Diyarbakır’da Topal Osman fotoğraflı mesaj!
16:54 İstanbul’da Türkiye ve KDP saldırısı yürüyüşle protesto edildi
16:49 7 parti ve oluşumdan ortak açıklama: İnsanca yaşamak istiyoruz
16:48 700 kadından ortak açıklama: Göçmenlere yönelik ırkçı saldırılara karşı yan yanayız
16:42 SGDF'nin açlık grevi devam ediyor
16:26 Dersimliler geleneksel piknik etkinliğinde buluştu
16:23 ‘Sermayenin projesi emek, doğa ve beden sömürüsüdür’
14:58 HDP’li gençlerden tutuklamalara tepki: Mücadeleye devam
14:57 Heftanîn’e korucu sevkiyatı
13:41 Ekolojistler Diyarbakır’da ortak mücadele zeminini tartışıyor
13:32 İstanbul’da bir kadın katledildi
13:02 Bağış toplaması engellenen SMA hastası Anuştekin’in teyzesi: O zaman devlet karşılasın
11:19 Tecavüz failinin yakınlarından ‘AKP’de tanıdıklarımız var’ tehdidi
11:04 Şenyaşar ailesi: Urfa halkı her şeyin tanığıdır
10:09 Koruculuğa karşı duran Setkar’dan çağrı: Tarihten ders çıkarmalı
09:53 Diyarbakır’dan KDP’ye tepki: Amaçları ulusal değil parti çıkarlarıdır
09:32 Sınırdaki cinayete bir sayfalık iddianame!