Yoleri: Devlet toplumu ayrıştırıyor

img

İSTANBUL - Bölgede son dönemde yaşanan hak ihlallerinin cezasızlık politikası nedeniyle arttığına dikkati çeken İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Devletin izlediği düşmanca politika toplumu ayrıştırıyor” dedi.

İnsan Hakları kurumlarından alınan verilere göre, yılın 11 ayında toplam 238 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Yaşanan hak ihlallerinin birçoğu Kürt kentlerinde yaşandı. 
 
Batman’da İpek Er Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tecavüze uğrayıp intihara sürüklendi. Er yazdığı bir mektupla Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tecavüz edildiğini anlatmıştı. Er’in mektubu ve ATK raporlarına rağmen Orhan tutuklanmazken, İpek Er yaşamını yitirdikten sonra kamuoyunda gelişen tepkilerden sonra tutuklanmış bir hafta tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. İpek Er vakasından sonra ise Kürt kentlerinde taciz ve tecavüz vakaları artarak devam etti.
 
HELİKOPTERDEN ATTILAR 
 
11 Eylül’de de Van’ın Çatak İlçesine bağlı Çığlıca Mezrasında askerler tarafından gözaltına alınan Servet Turgut ve Osman Şiban’dan bir süre haber alınmazken, gözaltına alındıktan 2 gün sonra Şiban ve Turgut’un Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım servisinde tedavi altında oldukları ortaya çıktı. Şiban ve Turgut’un gözaltına alındıktan sonra ağır işkencelere maruz kaldıkları ve ardından helikopterden atıldıkları hastaneye raporları ve tanık ifadeleri ile kanıtlandı. Osman Şiban kısmi hafıza kaybı yaşarken, Servet Turgut ise tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
 
GAZETECİLER TUTUKLANDI
 
 Şiban ve Turgut’u helikopterden atanların ifadesi alınmazken, Van Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin önce yayın yasağı getirdi ardından olayı ortaya çıkaran 4 gazeteci hakkında ise soruşturma başlattı. Gözaltına alınan gazeteciler “Devlet aleyhine propaganda yaptıkları” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
ASKER KURUŞUNU İLE GELEN ÖLÜM
 
Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Avyan (Duranlar) köyünde de operasyona çıkan askerlerce 29 Ekim tarihinde Şerali Dereli evine birkaç metre mesafede atıyla birlikte öldürüldü. Olayı ajansımıza anlatan Dereli’nin yakınları cenazeyi almaya gittiklerinde jandarma tarafından darp edildiklerini, olay yerine gelen binbaşının “Türk’ün gücünü göreceksiniz” diyerek tehdit edildiklerini söyledi. Olaya karışan askerlerin gözaltına alındığı açıklansa da aynı gün içinde ifadeleri alınıp serbest bırakıldıkları bildirildi.
 
DEVLET POLİTİKASININ SONUCU
 
Yaşanan işkence ve yaşam hakkı ihlallerini değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, yaşanan hak ihlallerinin devletin Kürtlere dönük politikasının sonucu olduğunu söyledi. “Demokratik çözüm süreci”nde bu tür olayların yaşanmadığını hatırlatan Yoleri, “Barış ve bir arada yaşama düşüncesinin arka plana itilmesi bu tür olayların tekrar artmasına neden oluyor. Devletin meseleye nasıl yaklaştığı çok önemlidir. Kürtlerin haklarını yok sayan, savaş politikalarının ön plana çıkarıldığı, Kürtleri insan olarak değil de düşmanmış gibi görme hali ortaya çıktığı zaman maalesef bu tür hak ihlallerini daha fazla görüyoruz” dedi.
 
HALKI DÜŞMAN GÖRÜYOR
 
Devletin bugüne kadar işlediği tüm suçlarda cezasızlık politikasının bir olgu haline getirdiğini ifade eden Yoleri, “Bütün katliam ve işkence olaylarında bu cezasızlık faktörü ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Devletin düşmanca yaklaşımı işkenceler, ölümler ve tecavüzleri kaçınılmaz hale getiriyor. Çünkü Kürt kentlerine gönderilen devlet görevlileri bölge insanını düşman olarak görüyor. Bu yaklaşım kadınlara dönük tecavüz, bölgede yaşayan yurttaşlara dönük işkence ve yaşam hakkı ihlalleri olarak yansıyor. Devletin düşmanca yaklaşımı devam ettiği sürece maalesef biz bu tür olayları sürekli konuşmak zorunda kalacağız. Bu olayların son bulması için devletin bu politikalarını değiştirmesi gerek” diye konuştu.
 
GİZLEME GEREĞİ DUYMUYOR
 
12 Eylül Darbe koşullarında emniyette işlenen suçlar söz konusu olduğunda devlet görevlilerinin mahkemelerde bu suçları kitabına uydurma telaşına girdiğini ifade eden Yoleri, bu dönem ise suç işleyen devlet görevlilerinin bunu gizleme gereği bile duymadıklarını belirtti. İşkence ve ölüm olayları karşısında izlenen bu cezasızlık politikası ile bölgede yaşayan halka gözdağı da verilmek istendiğini sözlerine ekleyen Yoleri, “Devlet işlediği bu suçlarla ülkede yaşama isteğini ortadan kaldırmak istiyor” diye konuştu.
 
TOPLUMU AYRIŞTIRILIYOR
 
“Devletin izlediği düşmanca politika toplumu ayrıştırıyor” diyen Yoleri, şöyle devam etti: “Yaratılan bu kutuplaştırma batıda yaşayan Kürtlere ırkçı saldırılar olarak geri dönüyor. İstanbul’un orta yerinde Kürtçe konuşan bir kişi saldırıya uğrayabiliyor. Ülkeyi yönetenler toplum bölmek için birçok yol deniyor. Örneğin salgın sürecinde ciddi hak gaspları yaşanıyor. Ancak yaratılan kutuplaşmadan kaynaklı yaşanan hak gasplarına karşı ciddi bir tepki örgütlenemiyor. İktidar Kürt düşmanlığını içselleştirerek, toplumu kutuplaştırma aracı olarak kullanıyor.” 
 
BASKI KURUMSALLAŞTIRILIYOR
 
Toplum içinde iktidarın ayrıştıran politikalarını kabul etmeyen ciddi bir kesimin de olduğunu belirten Yoleri, iktidarın bu kesimleri gözaltı ve tutuklamalar ile pasifize etmeye çalıştığını söyledi. Yoleri, şöyle devam etti: “Bu gün baskı aygıtı gittikçe kalıcılaşıp kurumsal bir hal alıyor. Bu anlamda insan hakları örgütlerinin üzerine büyük sorumluluklar düşüyor. Devlet baskı aygıtını uzun vadeye yayıyor. Muhalefetin bu aygıta karşı bir mücadele programı olması gerekir. Ancak muhalefet çoğunlukla iktidar politikalarının sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Muhalefet sürekli iktidar politikalarının arkasında sürüklenen bir pozisyonda. Muhalefet acilen bu pozisyonundan çıkıp iktidarı gerilecek politikalar üretmeli.”
 
BARIŞ FİKRİ GÜÇLENDİRİLMELİ
 
Bu anlamda Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) açıkladığı barış bildirgesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yoleri, yaşanan birçok sorunun devletin savaş politikası ile doğrudan alakalı olduğunu bu yüzen barış fikrinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. İnsan yaşamını ilgilendiren meselelerde topyekûn bir tepkinin örgütlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Yoleri, şunları söyledi: “Bu tür olaylar karşısında tepkiyi büyütmek gerekiyor. Tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kalan kişilerin tepki vermesi bu gibi olayların önüne geçebiliyor. Eğer kişi susuyor ve sinmişse o baskı süreklileşiyor. Bu yüzden bu tür baskılardan kurtulabilmenin yolu anında ve etkili bir tepki ortaya koymaktır.” 
 
MA / Erdoğan Alayumat

Diğer başlıklar

26/11/2020
23:48 Gök: İçişleri Bakanlığı raporunda Roboski’de öldürülenlerin ‘terör mensubu olmadıkları tespit’ edildi
23:25 Elazığ depreminde yıkılan Dilek Sitesi’ne ilişkin dava açıldı
20:26 Ermenekli maden işçileri: Hangi devlete güveneceğiz?
19:47 GGM’deki tecavüz davasının ilk duruşması görüldü
19:32 Türkiye’de 174 can kaybı, 29 bin 132 yeni vaka tespiti
19:22 HDP’den gözaltılara tepki: Ne yaparsanız yapın biz kazanacağız
19:03 Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katar'a satıldı
18:57 Bitlis’te 2 kişi tutuklandı
18:28 HDP İstanbul İl Örgütü'nden bildiri dağıtımı
17:54 Polisin darp ettiği Coşkun’un cenazesi Mardin’de defnedilecek
17:48 Buse Şeker'i öldüren polise müebbet hapis cezası
17:42 Soylu metal işçilerine dönük saldırıyı yalanladı: Nereden dayak yemişler?
17:37 Ebru Timtik’in ölümüne ilişkin bakan Soylu hakkında suç duyurusu
17:02 İran sınırında 3 cenaze bulundu
16:57 Gençler HDP’yi ziyaret etti: KYK borçları silinsin
16:56 Êzidîler Şengal’i korumak için nöbette
16:32 Gazeteci Uçar serbest bırakıldı
16:28 Muhabirimiz Karataş tutuklandı: Haberin objektifliğine gazeteci karar verir
16:25 Meclis’te filyasyon ekibinin kurulması gündemde
16:15 İstismar sanığı duruşmaya ‘takım elbise’ ile katıldı
16:12 Uğurlu: Baskılara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz
16:08 Fahri imam hakkında açılan istismar davası ertelendi
16:05 Antep'te bir kadın gözaltına alındı
15:55 Asgari ücretin görüşüleceği ilk toplantı 4 Aralık’ta
15:51 Hilvan Cezaevi’nde 2 tutuklu korona oldu
15:23 HDP Hakkari kayyımının usulsüzlüklerini tek tek açıkladı
15:15 Gar Katliamı öncesi mitinge katılım çağrısına verilen ceza protesto edildi
15:15 'Kürtçe kamu düzeninde hangi düzeyde bozulma yaratıyor?'
15:10 AYM gazetecilerin tedbiren tahliye talebini reddetti
14:51 Mersin’de ev baskınlarında 6 kişi gözaltına alındı
14:48 ÖHD'li avukatlardan pankartlı protesto
14:30 Tutukluların koğuşlarına koronalı hastalar yerleştirildi iddiası
14:29 AİHM’den skandal HDP kararı: Mağdur statüsü yok
14:16 Sancar Mardin'de 3 gün boyunca temaslarda bulunacak
14:15 Kürtçe bu kez ‘anlaşılmayan bir dil’ oldu
14:05 ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle 30 bin yargılama
13:51 Muhabirimiz Karataş haber görüşmeleriyle suçlanıyor
13:48 Sağlık emekçileri: Parmak sallayarak sorunu çözemezsiniz
13:46 Fincancı’dan öğrencisi Koca’ya: Tıpta hasta ve vaka aynıdır
13:41 Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 517
13:37 'Urfa Cezaevi’nde salgının kaynağı personel'
13:22 Polis kimse yokken HDK binasını bastı, dijital materyallere el koydu
12:53 Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuşan Erdoğan’dan ‘aile’ vurgusu
12:46 Soylu’nun bekçi hedefi 30 bin
12:43 Hakkari’de don ve buzlanma uyarısı
12:43 HDP'li Köse'den salgın için acil önlem çağrısı
12:41 Kayyım belediyesinde dolandırıcılık: AKP adayının kardeşi tutuklandı
12:35 HDP’li vekile DTK davasından 6 yıl 3 ay hapis
12:30 Akıncı Üssü Davası’nda 14 sanığa 79’ar kez müebbet cezası
12:15 Avukatlardan İmralı için başvuru
12:13 Vekaletli müvekkilleriyle görüşmeleri suç sayıldı
11:59 AYM: Oturma eylemine idari para cezası kesilmesi hak ihlalidir
11:54 Leyla Öztürk korucu silahıyla öldürüldü
11:45 TTB’den Sağlık Bakanı Koca’ya istifa çağrısı
11:33 Gözaltındaki Ermenekli madenciler adliyeye çıkarıldı
11:15 Muhabirimiz Karataş'ın emniyet ifadesi başladı
11:02 Efrin’de kaçırılan kadınlar Bakan’a soruldu
11:02 Gazeteci Evren’in duruşması ertelendi
10:53 Şengal'e asker sevkiyatı sürüyor
10:52 Ağır iş makineleri Surlara zarar veriyor
10:45 Emekliler Dayanışma Sendikası: Yoksulluğun adı kadın
09:52 Kurduğu şirkete milyonluk ihale bağlayan kayyım müdürü görevden alındı
09:52 İstanbul’da operasyon: Çok sayıda gözaltı
09:50 Buldan: Devlet içerisinde alan kapma savaşı var
09:17 Gazeteci Metina’ya 'Kürt Yazarlar Derneği’ne üye misin' diye soruldu
09:17 Şengal Katliamı'nda kızını kaybeden anne: Savaşa karşı durulmalı
09:11 Diyarbakır’da ‘kusursuz fırtına’ tehlikesi: Bireysel önleminizi alın
09:11 Êzidî aydınlar: Peşmergeler Irak ordusu kıyafetiyle Şengal’i kuşattı
09:11 Kürtçe çocuk kitabı: Van Gölü Canavarı Xanim
09:09 BİMEKS işçileri: Devlet işvereni koruyor
09:09 Gazeteci Altan: KDP savaş hazırlığı yapıyor
09:01 Özgüneş: Kürtlerin ulusal birlik ve özgürlük yüzyılı olacaktır
09:01 Osmaniye’de tutuklulara ağrı kesici dahi verilmiyor
09:01 Psikolog Şahin: Şiddet küçük yaştan itibaren normalleştiriliyor
09:00 26 KASIM 2020 GÜNDEMİ
00:04 İçişleri Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi
25/11/2020
23:42 Kadınlara Taksim’de müdahale
22:57 Arjantinli futbolcu Maradona hayatını kaybetti
22:07 Taksim Metro İstasyonu'nda raylara atlayan kişi hayatını kaybetti
22:00 Brüksel’de 25 Kasım eylemi
20:49 Kadınların isyanı ve öfkesi alanlara sığmadı: Direnişteyiz
20:39 Koca ‘vaka’ sayılarını açıkladı: Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351
20:09 Karaman’da maden işçilerine müdahale: 30 gözaltı
18:56 'Kadın ölümleri devletin alnında kara bir leke'
18:48 EŞİK: Kadına karşı sistematik şiddet işkencedir
18:10 Sinbo işçilerinden 25 Kasım mesajı
17:45 Birleşik Metal İş üyesi işçiler Ankara'da
17:37 Dünyada ilk: Kültürler, Dekolonizasyon ve Erkek Egemenliğin Ortadan Kaldırılması Bakanlığı
17:07 Benzin 7 TL’yi aştı
17:05 Virüse dayanıklılık sıralaması: Türkiye 30’uncu sırada
16:58 TİP Milletvekili Atay’a saldıranlar tahliye edildi
16:26 HDP önündeki grubun hakaretine maruz kalan yurttaş serbest bırakıldı
16:15 Kürt siyasetçi Epözdemir mezarı başında anıldı
16:10 Kobanê’de 25 Kasım: Şiddetle mücadelemiz her gün
15:57 ABD’li senatör: Türkiye Kuzey ve Doğu Suriye’de uluslararası hukuku ihlal etti
15:51 Cezaevlerindeki son durum raporlandı: İşkence, tecrit, salgın…
15:44 Emeklilerden 2021 bütçesine tepki
15:32 Gözaltında tutulan muhabirimiz Karataş avukatıyla görüştü
15:27 Polis ablukasında 25 Kasım eylemleri: Özgürlüğe yürüme zamanı
15:01 MSD kongresi: Birlik için çabalıyoruz