DFG ve MKGP 3 gazeteciyi andı: Kalemlerini yerde bırakmayacağız

img

DİYARBAKIR - Gazeteci örgütleri DFG ve MKGP, gazeteci Ferhat Tepe, Deniz Fırat ve Hüseyin Deniz’in ölüm yıldönümüne ilişkin “Canları pahasına mücadele veren özgür basın şehitlerinin kalemlerini yerde bırakmayacağız” açıklaması yaptı. 

 
Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), gazeteci Ferhat Tepe, Deniz Fırat ve Hüseyin Deniz’in ölüm yıldönümünde yazılı açıklama yaptı. 
 
DFG, 8 Ağustos’un Özgür Gündem Gazetesi Bitlis muhabiri Ferhat Tepe ile Mahmur mülteci kampında DAİŞ saldırısında yaşamını yitiren Deniz Fırat’ın ölüm yıldönümü, 10 Ağustos’un ise gazeteci Hüseyin Deniz’in katledilişinin yıldönümü olduğunu hatırlatarak, 3 gazeteciyi andı. 
 
Açıklamada, her üç gazetecinin hayat hikayelerine yer verilerek, “Engebeli bir yolda yürüyorlardı; elde bir kağıt, bir kalem, bir de gerçeklere tuttukları ayna… Şimdi ardılları yürüyor açtıkları yolda. Çünkü bu yol kutlu bir yol, tüm zorluklarına rağmen yürünmesi gereken bir yol” denildi. 
 
Açıklamanın devamında Hüseyin Deniz, Ferhat Tepe ve Deniz Fırat’ın hayat hikayelerine ilişkin şunlara yer verildi: 
 
BİR ENTELLEKTÜEL, BİR YAZAR: HÜSEYİN DENİZ 
 
“Hüseyin Deniz 6 Şubat 1956'da Nusaybin'in Sıtılilê (Akarsu) köyünde doğdu. Bolu Öğretmen Okulu mezunu Deniz, 1975'ten itibaren Siverek ve Nusaybin'de öğretmenlik yaptı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinde tutuklandı ve üç yıl Diyarbakır Cezaevi'nde kaldı. Serbest bırakılınca görevden alındı.
 
Aynı zamanda Kürt bilge Apê Musa’nın da yeğeni olan Deniz, Kürt dili ve folkloruyla ilgiliydi. 1991'de ‘Gotinên Pêşiyên Kurdan’ adlı kitapta Kürt atasözlerini derledi. Yeni Ülke, Cumhuriyet, Tercüman, 2000'e Doğru ve Welat gibi gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı. Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesiydi. Son olarak Özgür Gündem gazetesinde Forum köşesini yazıyordu ve ayrıca Ceylanpınar muhabiriydi. 9 Ağustos 1992'de Urfa Ceylanpınar'da kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Ağır yaralıydı, 10 Ağustos günü tedavi için Diyarbakır’a götürülüyordu. Ancak hastaneye henüz varmıştı ki yaşama gözlerini yumdu. 
 
Hüseyin Deniz’in katledilmesi iki yıl ‘faili meçhul’ kaldıktan sonra, 1994'te cinayette kullanılan Makarov marka silahın Hizbi-Kontra mensubu Mehmet Şah Bakır'ın üzerinde bulunduğu iddia edildi. Bakır o silahla işlenen 12 cinayetten sorumlu tutuldu.
 
Diyarbakır 4 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, 2001 yılında Bakır’a müebbet hapis cezası verdi. Karar 2 Temmuz 2002'de Yargıtay tarafından bozuldu ve dava Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başladı. 2 Kasım 2004'te mahkeme, Bakır'ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. 
 
Aslında devlet tüm gücüyle Deniz’in faillerinin ortaya çıkmaması için çaba gösteriyordu. Çünkü biliniyordu; bu karanlık güçlerin arkasında devletin kirli eli vardı. Çünkü Batman’da Cengiz katledildiğinde, Amed’te Hafız katledildiğinde, Gercüş’te Yahya katledildiğinde yine bu kirli eller devredeydi.
 
FERHAT'I DEĞİL GERÇEKLERİ KAYBETMEK İSTİYORLARDI 
 
Ferhat Tepe, 1974 yılının Mayıs ayında Bitlis’te dünyaya gözlerini açtı. İlk, orta öğrenimini Bitlis’te tamamlayan Tepe, lise sonda Özgür Gündem Gazetesi'nin Bitlis muhabiri olarak çalışmaya başladı. Özgür Gündem’de çalıştığı esnada 28 Temmuz 1993'de şehir merkezinde bulunan evinden çıkarken 3 kişi tarafından kaçırıldı. Kaçırılırken bindirildiği araba daha sonra Bitlis İlçe Karakolu önünde görülürken, Tepe ailesinin yapmış olduğu tüm başvurulara rağmen gözaltında olduğu kabul edilmedi.  
 
O dönem Demokrasi Partisi (DEP) Bitlis İl Başkanı olan baba İshak Tepe’yi kendilerini ‘Türk İntikam Tugayı’ olarak tanıtan bir grup arayarak, Tepe’yi kaçırdıklarını, karşılığında da PKK tarafından alıkonulan turistlerin serbest bırakılmasını ve bir milyarlık fidye istedi. Çalmadık kapı bırakmayan Tepe ailesi, 8 Ağustos'ta acı haberi aldı. Elazığ'ın Hazar Gölü yakınında Ferhat Tepe’nin cansız bedeni bulundu. 
 
Tepe ailesi çocuklarının kaçırılmasına ve katledilmesine ilişkin birçok yere başvuruda bulundu. Ancak etkin bir soruşturma yürütülmedi. Türkiye'deki mahkemelerden sonuç alamayan Tepe ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. AİHM, davaya ilişkin etkin soruşturma yürütmediğinden Türkiye'yi 28 bin Euro maddi tazminata mahkum etti. Adalet arayışını sürdüren Tepe ailesinin, AİHM'in Türkiye'yi mahkum eden kararı sonrası yaptığı tüm suç duyuruları da gerekçesiz reddedildi. Tepe'yi Diyarbakır Jandarma Alay Komutanlığı'nda işkence esnasında gördüğünü söyleyen 14 kişi ise hiçbir zaman dinlenmedi. 
 
Aslında Ferhat’ın katledilmesi karanlıkta bırakılmak isteniyordu. Çünkü devlet gerçeklerin açığa çıkmasını istemiyordu, o yüzden kaybetmeye çalışmıştı Ferhat’ı. Aradan geçen 27 yılda katiller elbette vicdanlarda mahkum edildi. Ancak devlet hiçbir zaman olayın perde arkasının ortaya çıkmasını istemedi. 
 
ÖN CEPHEDE ELİNDE KAMERASI: DENİZ FIRAT 
 
8 Ağustos aynı zamanda son ana kadar kamerasını elinden düşürmeyen gazeteci Deniz Fırat’ın aramızdan ayrılışının yıldönümü. Dünya IŞİD’in Şengal’e saldırısını ondan öğrenmişti. IŞİD’in başka bir saldırısını takip ederken hayatını kaybetti.
 
Deniz Fırat, iyi bir gazeteci olmak istiyordu, o nedenle de 2007 yılından itibaren gazetecilik alanında kendini geliştirdi. Basın alanında büyük emek harcayan Deniz Fırat, durmak dinlenmek bilmeyen bir pratiğe sahip oldu. Mahmur’da kapı kapı dolaşıp gerçeğin insanlara ulaşması için gazete dağıtımından, yazdığı makalelere, çektiği görüntülerden, savaş muhabirliğine kadar özgür basın adına birçok çalışma yürüttü.
 
Şengal’de Êzidî Kürtlere yönelik son fermanı duyurdu Deniz Fırat, gazeteciliğini savaşın en sıcak bölgelerinde yaptı. Savaşın en ön cephesinde Mahmur savaşını anı anına yansıttı. IŞİD’in Şengal’e ilk saldırısında katlettiği Êzidîleri ve kaçırıp zorla köle pazarlarına götürdüğü Şengalli kadınları anlatabilmek için gecesini gündüzüne katarak, Maxmur’dan programlar yaptı. 6 Ağustos 2014’te IŞİD çeteleri Maxmur Kampı’na saldırdığında Deniz Fırat, elinde kamerasıyla savaşın içinden tüm dünyaya olanları aktardı.
 
8 Ağustos’ta IŞİD’in Mahmur saldırısında yine ön saflardaydı, gerçekleri tüm dünyaya duyurma çabası içerisindeydi. IŞİD’in attığı havan topunun parçalarının vücuduna isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdi.” 
 
‘KALEMLERİ YERDE KALMAYACAK’
 
Açıklamada, yaşamını yitiren her 3 gazetecinin daha güzel yarınlar için mücadele ettiği ancak gerçekleri karanlıkta bırakmak isteyen güçler tarafından katledildikleri vurgulanarak, “Canları pahasına mücadele veren özgür basın şehitlerinin takipçileri olarak kalemlerini yerde bırakmayacağımız sözünü bir kez daha yineliyor, Özgür Basın şehitleri onurumuzdur, mücadele gerekçemizdir” denildi.
 
MKGP'DEN AÇIKLAMA 
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) da yaptığı açıklamayla üç gazeteciyi andı. Platformun, gazetecilerin katledilmesinin yıldönümü dolaysıyla yaptığı açıklama şöyle: “8 Ağustos 2014’te IŞİD’in Maxmur’a yönelik saldırısını takip ederken vücuduna isabet eden şarapnel parçaları sonucu hayatını kaybeden Deniz Fırat’ı hayatını kaybedişinin 6’ncı yılında saygı ve minnetle anıyoruz. Deniz, IŞİD’in Şengal ve Maxmur Kampı’na saldırılarını dünyaya ilk duyuran gazetecilerden biriydi. Deniz cesareti, kararlılığı ve özgürlük sevdası ile ardıllarına ışık oldu. Binlerce genç kadın kendi topraklarında yaşananları tüm çıplaklığıyla göstermek için Deniz’in kamerasına sarıldı. Bizler de Deniz’in hakikat yolunda yürüyen kadın gazeteciler olarak, Deniz’in sesini kalemimizle, gördüklerini kameralarımızla çoğaltacak tüm dünyaya duyurmaya ve kadınların mücadelesini yükselteceğiz. Deniz Fırat şahsında gerçeğin peşinde koşarken katledilen özgür basın emekçileri Ferhat Tepe ve Hüseyin Deniz’i de saygıyla anarak, basın şehitlerinin onurumuz olduğu gerçeğini yineliyoruz."
 

Diğer başlıklar

11:33 Kayıp yakınları Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu
11:30 Macron: Türkiye’ye net mesaj gönderdik
10:43 'Serdar Ortaç yalan söylüyor, köşe bucak kaçtı, anlaşma yok'
10:33 Aynı aileden gözaltına alınan 5 kişiden 1’i tutuklandı
10:10 Musa Anter katledilişinin 28’inci yılında iki merkezde anılacak
09:21 Tepki üzerine ‘ucube’ logo kaldırıldı
09:05 Kaçırılan HDP MYK üyesi Aktumur: HDP fikriyatına saldırıdır
09:04 Uzaktan eğitim tarlada çalışan çocuklara ulaşmadı
09:04 Dicle Anter: Herkesin Apê Musa’nın yaşamından öğrenebileceği çok şey var
09:04 ‘Ağrı’daki kadın ölümlerinden hepimiz sorumluyuz’
09:03 Üniversite öğrencileri iş bulamama endişesinde
09:03 İşkenceye suç duyurusu: Askerler 'Sizi tararız' dedi
09:02 Şener: Muhalefet bir araya gelmeli ve daha cesur olmalı
09:02 Öztürk: Salgınla mücadele politikaları yeniden düzenlenmeli
09:01 Halka göre ekonomik krizin kaynağı çatışmalı süreç
09:00 'Yıkılacak Duvarlar'ın ilk baskısı tükendi
09:00 Maden ocakları ile yaşam alanları yok olacak
09:00 19 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:13 75 yaşındaki hasta tutuklu Özkahraman yaşamını yitirdi
18/09/2020
23:16 Elbistan Cezaevi'nde çok sayıda tutuklu koronaya yakalandı
21:43 AB'den Libya’ya silah taşıyan Türk şirketine yaptırım
21:28 AKP Bingöl İl Başkanı görevden alındı
21:00 MİT olduklarını söyleyen 3 kişi HDP Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü’nü kaçırdı
20:40 Koronadan 62 kişi yaşamını yitirdi
20:09 Bitlis’te 3 kişi tutuklandı
20:06 İzmir Tabip Odası: Acil önlem alınsın
19:56 Akkuyu'da ücret almayan işçiler yol kapattı
19:13 Antalyaspor'da 50 kişide korona tespit edildi
18:46 İstanbul'da mesai saatleri değişti
18:24 Dersim'de kayıp kardeşler aranıyor: Kan izine rastlandı
18:11 Şenyaşar ailesi ÇHD ile görüştü: Önemli olan davanın unutulmaması
17:58 Halfeti davasında tahliye çıkmadı
17:55 Bulanık'ta 3 kişi tutuklandı
17:34 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mızraklı’ya verilen cezanın onanmasını istedi
17:31 HDP’den Van’da esnaf ziyaretleri
17:25 HDP’den İlerici Enternasyonal Zirvesi'ne kutlama mesajı
17:17 ‘Kendimizi savunuyoruz’ kampanyasının startı Şırnak’ta da verildi
17:14 Bahçeli yine TTB’yi hedef aldı
17:09 Diyarbakır Surlarında insan iskeletleri bulundu
16:51 Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti
16:46 Yüksekdağ'ın kitabı Adana'da okuyucularla buluştu
16:16 Kamu bankalarının satışına rağmen dolar yükseliyor
15:29 'Eğitim, sıcak siyasetin konusu olamaz'
15:22 75 yaşındaki hasta tutuklu yoğun bakıma alındı
15:22 İzmir Barosu: Evrensel hukuk değerlerini savunmaya devam edeceğiz
15:09 Ailelerden İmralı için yeni başvuru
15:08 Diyarbakır Kampüs Cezaevi’ndeki hak ihlalleri raporlaştırıldı
15:06 Güven’in Hakkari’deki ziyaretleri sürüyor
15:06 Kadın cinayetlerini kınayan kadınlara 2 bin 744 TL ceza
14:55 BM Komiseri Bachelet: Failler savaş suçundan yargılanmalı
14:50 Kadınlardan halaylı ‘Kendimizi savunuyoruz’ etkinliği
14:21 Erdoğan: İşi tekrar sıkmak durumundayız
14:11 3 çocuğuna şiddet uygulayan şahıs tutuklandı
14:04 İki kadını katleden polise üst sınırdan ceza istendi
13:20 Bakan Koca: İzmir'de yüzde 42 vaka artışı var
13:10 HDP’den ‘anti-faşist blok’ hamlesi
13:04 ‘Deniz patlıcanlarının avlanması yasaklansın’
12:07 Suruç’ta ev ve işyerleri su altında kaldı
11:57 Yüksel Eylemcileri farklı cezaevlerine sevk edildi
11:28 Avrupa Konseyi'nden İstanbul Sözleşmesi'nde destek
11:26 'Algı operasyonuna’ karşı yeni bir daire kuruldu
10:51 Kapanan kooperatif sayısı Ağustos'ta yüzde 611,11 arttı
10:49 Tutuklu oğlu açlık grevinde olan anne: Seslerini duyun
10:39 Bir tutuklu koronaya yakalandı, 17 tutuklu karantinada
10:08 Malatya’da 4.5 büyüklüğünde deprem
10:06 Irak: İçişlerimize karışmayın
09:03 HDP’nin 'Barış Çağrısı'na destek: Nefes alınır bir Türkiye için kulak verilmeli
09:03 HDP’li Dağ: İktidar JİTEM uygulamalarından besleniyor
09:03 Ceylan’dan sonra onlarca kadın katledildi
09:02 Her işe birlikte koşuyorlar
09:02 Salgında tutuklulara su kotası
09:02 Kamaç: Saldırılara karşı ulusal birliği inşa etmekten başka yol yok
09:01 AİHM dernek kapatmayı ihlal saydı
09:01 Anadilde eğitim için uluslararası hukuka uyma çağrısı
09:01 ÖTV zammı ikinci el araç piyasasını vurdu
09:00 Cezaevindeyken 'yurt dışında' denilen Tosun'un kızı: Yanıtlar gerçek dışı
09:00 18 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:59 Zaxo’ya hava saldırısı
08:43 Heftanîn’de 2 asker yaşamını yitirdi
08:24 Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri belli oldu
08:23 66 yaşındaki hasta tutuklu 8 aydır kontrole gidemiyor
17/09/2020
22:36 Şiban’ın gördüğü işkence fotoğraflandı
21:45 Kovid-19'dan 66 kişi daha yaşamını yitirdi
21:25 Güven: Barış demeye devam edeceğiz
21:13 Mazlum Ebdi: BM raporu savaş suçlarının küçük bir kısmı
20:24 Diyarbakır’da bir kadın eşinin saldırısına uğradı
20:13 Leyla Güven serbest bırakıldı
19:25 Halfeti’de tur teknesi battı
18:54 Eğitim Sen: Pandemi sürecinde anadilde eğitimle ilgili hangi düzenleme yapıldı?
18:45 Leyla Güven adliyeye sevk edildi
18:34 Batman'da 3 kişi gözaltına aldı
18:20 Mızraklı’dan TTB’ye destek mesajı
18:12 TJA İzmir'de ‘Kendimizi savunuyoruz’ kampanyasının startını verdi
17:38 DTK Eşbaşkanı Leyla Güven gözaltına alındı
17:32 Öztürk: Putin ile Trump ile çözüm olmaz, çözüm İmralı’dır
17:27 İş bırakma çağrısı yaptığı sırada gözaltına alınan Kutlu serbest bırakıldı
17:14 Düştüğü ileri sürülen Ebru Erdem’in ilk duruşması görüldü
17:02 AYM’den Berberoğlu kararı
16:52 Dersim’de kayıp 2 kardeşten 5 gündür haber alınamıyor
15:48 Şırnak Cezaevi’nde tutuklular görüşe çıkmadı