Rusya ve Fransa Libya’da ‘ortak’ çalışacak

  • dünya
  • 09:23 27 Haziran 2020
  • |
img
HABER MERKEZİ - Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, başta Libya olmak üzere birçok konuda ortak çalışmaya hazır olduklarını açıkladı. 
 
Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysée’den yapılan açıklamada, Emmanuel Macron’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iki saatlik bir görüşme gerçekleştirdiği duyuruldu.
 
İki liderin başta Libya olmak üzere birçok konuda “ortak çıkarlara” vurgu yaptığı belirtilen açıklamada, “Fransa ve Rusya, Libya’nın istikrara kavuşturulması ve kurumlarının yeniden birleştirilmesinin yararlı olduğu görüşündeler” denildi.
 
Küresel salgın ve Avrupa’nın “egemenliği” konularının da ele alındığı görüşmede, farklı konularda “birlikte çalışma” isteğinin dile getirildiği belirtildi.
 
TÜRKİYE ENDİŞESİ 
 
Görüşmede Libya’da Türkiye’nin paramiliter gruplarla dahil olduğu iç savaşın da ele alındığı bildirilirken, Macron’un Türkiye’nin Libya’daki varlığının güçlendirilmesinin neden olduğu “tüm endişeleri” ifade ettiği duyuruldu. Ancak Macron’un Türkiye destekli Ulusal Birlik Hükümeti’ne karşı savaşan Mareşal Hafter’e destek veren “Wagner” adlı Rusya bağlantılı grup dahil birçok dış gücün varlığını da eleştirdiği öğrenildi. 
 
Görüşmede, Putin’in Libya’da ateşkes sağlanması için birlikte çalışılması yönünde görüş bildirdiği de verilen bilgiler arasında.
 
Öte yandan Rusya liderinin Macron’u Moskova’ya davet ettiği ve iki liderin önümüzdeki aylarda bir araya gelecekleri bilgisi de paylaşıldı.