Aydın'da işçiler 72 gündür oturma eyleminde

img

AYDIN – Aydın Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İmar A.Ş.'nin halk otobüslerinde şoförlük yaparken işten atılan 9 işçi oturma eylemlerine devam ediyor. 72 gündür oturma eylemlerini sürdüren işçiler, gerekirse açlık grevine gireceklerini belirtti. 

Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İmar Anonim Şirketi’ndeki halk otobüslerinde şoförlük yapan 9 işçi, Türk-İş’e bağlı Belediye İş Sendikası yerine DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesiyle 8 Temmuz’da işten çıkarıldı. 72 gündür Aydın Büyükşehir Belediyesi önündeki Kent Meydanı’nda bağlı oldukları sendika temsilcileri ile beraber oturma eylemi gerçekleştiren işçiler, yurttaşları bilgilendirerek yaşadıklarını anlatıyor.  
 
‘MAHKEMEYİ BEKLİYORUZ’
 
Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin şirketi İmar A.Ş.'deki halk otobüslerinde 3 yıl görev yaptıktan sonra işten çıkarılan 2 çocuk babası Yunus Cengiz, zor koşullarda çalıştırıldıklarını belirtti. Kimsenin yaşadıklarına kulak asmadıkları için kendi aralarında sendikalaştığını dile getiren Cengiz, sendikalaşmaya gittikleri için 9 işçinin işine son verildiğini kaydetti. Belediye tarafından kendilerine "performans düşüklüğü" gerekçe gösterilerek işlerine son verildiğini dile getiren Cengiz, “Savunmasız ve tutanaksız hiç bir resmiyete dökülmeden işimize son verildi. 70 günü aşkındır burada direnişimiz devam ediyoruz. Ne yazık ki belediyeden resmi kurumlardan herhangi bir şekilde derdimizi dinleme gibi bir girişimde bulunulmadı. Destek göremedik. Mahkeme sürecimiz devam ediyor. Mahkemeyi bekliyoruz. Bu iş sonuçlanana kadar da mücadelemizi kazanana kadar da buradan ayrılmayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko da belediye başkanı ile görüştü fakat herhangi bir gelişme sağlanmadı. Hiç bir şekilde ilçe belediye başkanları bize destek olmadı. Herkes bize karşı sonuna kadar kapıları kapattı” diye ifade etti. 
 
‘GEREKİRSE AÇLIK GREVİNE BAŞLARIZ’
 
Her gün sabah 08.00’den akşam 18.00’e kadar Kent Meydanı’nda oturduklarını dile getiren Cengiz, belediye tarafından grevlerinin engellenmek istediğini belirtti. Cengiz, “Park bahçelerin kamyonları önümüze getiriliyor. Bugüne kadar hiç bir şekilde sulanmayan alan gece sulanarak sabaha kadar çamur içinde bırakılıyor. Buna karşı sessiz kalmadık. Tepki gösterince kamyonlarını geri çektiler.  Yeni doğan bir bebeğim var, evimiz kira. Çocukların tüm okul masraflar ikiye katlandı. Eğer herhangi bir sonuç alamasak Ankara’ya yürüyeceğiz. Genel merkez önünde de eylem yapacağız. Gerekirse açlık grevine gireceğiz onlar bizi duymamaya devam ederse biz de onların bizi duyması için elimizden geleni yapacağız” dedi. 
 
‘İŞÇİLERE KARŞI BİR DÜŞMANLIK VAR’
 
Ege bölgesinde CHP’li belediyelerin çalışan işçileri mağdur etiğini dile getiren Cengiz, CHP belediyesinin ilkelerine uygun olmayan kişileri aday gösterdiğini ifade etti. CHP’li belediye başkanlarının birer patron gibi olduklarını söyleyen Cengiz, “Şuan İstanbul’da 3’üncü Havaalanı'nda bir işçi direnişi var. İşçilerin çoğu gözaltına alındı. İşçilerle sürekli destek halindeyiz. Bütün işçiler mağdur oldu. Son 17 yılda Türkiye’de işçiye karşı tam anlamıyla bir savaş ilan edildiğini görüyoruz. Tüm Türkiye’de hükümet ya da belediye başkanları işçilere ve onların ekmeğine karşı bir düşmanlık başlattı. Buna karşı mücadele ediyoruz. Bugün hep beraber bütün işçiler dayanışma içinde olmadığı için bunları yenemeyiz” şeklinde konuştu. 
 
‘MART AYINDA YAPILACAK YEREL SEÇİMLERİ Mİ BEKLİYORLAR?’
 
İmar A.Ş. firmasına bağlı halk otobüslerinde 4 yıl görev yaptıktan sonra işten çıkarılan Okan Aslan, amaçlarının sadece işlerine geri dönmek olduğunu söyledi. Kimsenin koltuğuna göz dikmediğini ifade eden Aslan şunları söyledi: “Biz belediye çalışanı olarak halkın oylarıyla seçilmedik. Mülakatlarla seçildik. Halkın oylarıyla seçilen Çerçioğlu’dur. Biz birilerini koltuğundan etmeyle ilgili bir adım atmadık. Bizim sendikal faaliyetlere adım atmamızın en büyük nedeni ekmeğimizin yanına peynir aramaktı. Çalışma şartı koymuşlar; yemek ve servis yok. Kaza yaptığımız zaman zararı bize ödetiliyor. Sadece asgari ücretle çalışıyoruz. 3 çocuğum okuyor. Şimdi asgari ücretle çocukları mı okutalım yoksa evimize aş mı götürelim? Bunlara rağmen bizden uygun hizmet bekleniyor. Uygun hizmet de yaptık. Bayram zamanı bizi işimizden ettiler. 1 Eylül’de işe iade mahkememizi de açtık. 4 arkadaşımız  mahkemeye çıkacak. Onu bekliyoruz. Hiç bir bürokrat gelip bizim halimizi sormadı. Bütün siyasi partiler Mart ayında yapılacak olan seçimleri mi bekliyorlar. Bu konuda kararlıyız, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Sessizlik bizi daha da güçlendiriyor. İstediğimiz tek şey hakkımız verilsin” şeklinde konuştu. 
 
MA / Ruken Demir – Ayşe Sürme
 

Diğer başlıklar

31/08/2019
21:05 ‘Susma sustukça kayyum eve gelecek’ sloganı atıp halay çektiler
20:19 Dersim'de kayyum protestosu 3’üncü gününe girdi
19/08/2019
22:58 Kayyum atamalarına gürültülü protesto
03/07/2019
20:32 Ankara Kadın Platformu: Tecavüzcü Hasan Bilgili tutuklanana kadar mücadeleye devam
03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek