TİHV Başkanı Fincancı: İnsan hakları mücadelesi yürütenler yılmazlar

img
DİYARBAKIR - Cumartesi Anneleri’nin yaptığı eylemlerin yasaklanmasının hukuka aykırı olduğunu belirten TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “İnsan hakları mücadelesi yürütenler yılmazlar, insan hakları mücadelesi hep gelişerek sürer” dedi. 
 
İstanbul, Diyarbakır ve Batman’da Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği eylemlerinin yasaklanmasına dönük tepkiler sürüyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Cumartesi Anneleri’nin eylemini yasaklanmanın, ülkede adalet arayan herkesi  baskı ve sindirme politikalarıyla susturma çabası olduğu görüşünde. 
 
‘SALDIRILAR FAİLLERİN KİM OLDUĞUNU GÖSTERİYOR’ 
 
Fincancı, bu anti demokratik uygulamaların sadece annelere yapılmadığını, onların şahsında tüm muhalif kesimlere yapıldığını belirterek, "Yönetim erkinin, toplumsal muhalefete tümüyle karşı olmak, tümden toplumsal muhalefeti susturma ve sindirme davranışı sergilediğini görüyoruz. Bunu devleti yönetenlerin, aynı zamanda işledikleri suçların görünür olması ve hakikatin ortaya çıkmasını engellemek için yaptığı bir girişim olarak değerlendiriyoruz. Biz yıllardır ‘Kayıplar bulunsun failler yargılasın’ diyoruz.  Aslında bu saldırılar, faillerin kim olduğunu da çok açıkça gösteriyor. En temel taleplerini dile getiren annelere saldırıyorlar; ama bu cinayeti işleyenlerin sorup soruşturmuyorlar” diye konuştu. 
 
‘ANAYASAYA AYKIRI’
 
Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinin yasaklanmasını Anayasa’ya, uluslararası sözleşmelere ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına aykırı olduğuna dikkat çeken Fincancı, “Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinde sadece annelerden söz edemiyoruz, kayıplarını arayan insanlardan söz ediyoruz. Yas tutma hakkından söz ediyoruz. ‘Yas tutma A grubuna var, B grubuna yok’ diye tanımlanması mümkün değildir” dedi.
 
‘CESARETİMİZİ HALKLARA BULAŞTIRACAĞIZ’
 
Tüm baskılara rağmen Cumartesi Anneleri’nin eylemlerine devam edeceğini ifade eden Fincancı, “İnsan hakları mücadelesi yürütenler yılmazlar, insan hakları mücadelesi hep gelişerek sürer. Üstelik biz haklarımızı elde ettikçe, daha geliştirilmiş haklar için mücadele etmeye devam edeceğiz. Yanılıyorlar; toplumu sildirebileceklerini, susturabileceklerini düşünüyorlar. Oysa bilmeliyiz ki cesaret bulaşıcıdır. Biz cesuruz ve cesaretimizi bu ülkedeki bütün halklara bulaştırmak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.