Semt pazarlarında alan da satan da isyan ediyor

img

ANTEP – Semt pazarlarında alan da satan da isyan ediyor. Pazarcılar geçtiğimiz yılın aynı ayına göre fiyatların 3 kat daha pahalı olduğunu söyledi.

Toplumun ekonomik refah düzeyinin aynası olan semt pazarlarında, sebze ve meyve fiyatları cep yakıyor. Sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olmasından dolayı yurttaşlar tezgâha yanaşamazken, esnaf da sabah pazara alıp getirdiği ürünü akşam satamadığı için ya topluyor ya da çöpe döküyor. Pazardaki kalabalığın kuru kalabalık olduğunu dile getiren pazarcılar, yurttaşların pazara boş sepetle gelip, boş sepetle ayrıldığını söylüyor. 
 
‘FİYATLAR GEÇEN YILA ORANLA 3 KAT FAZLA’
 
10 yıldır pazarcılık yaptığını söyleyen Müslüm Ayhan, insanların pazara geldiğini, ancak alışveriş yapamadan ayrıldıklarını belirtti. Sebze ve meyve fiyatlarının geçen yılın aynı ayına oranla 3 kat yüksek olduğunu aktaran Ayhan, domatesin geçen yıl 75 kuruş, şimdi ise 2,5 lira olduğunu ifade etti. Halkın cebine göre pazara 2’nci 3’üncü kalite ürün getirdiklerini aktaran Ayhan, “Günün yaklaşık 18 saatini ayakta geçiriyoruz. Ama akşam elimize geçen para ayakta kalmamıza değmiyor. Bazı günler ucu ucuna kurtarırken, bazı günler zararla eve dönüyoruz. İşlerimiz geçen yıllara göre çok fazla düştü. 2 yıl önce günlük 300 lira kazanıyorken, şu an 100 lirayı bile bulamıyoruz. Geçimimizi zar zor sağlıyoruz” dedi. 
 
‘HALK 2 KİLO ALACAĞINA YARIM KİLO ALIYOR'
 
20 yıllık pazar esnafı Yasin Akdemir ise, tezgâhta bulunan ürünlerin fiyatlarının aşırı yüksek olduğunu söyledi. Enflasyonun başını alıp gittiğini dile getiren Akdemir, fiyatların çok fazla oynak olduğunu, ürünlerin fiyatının her gün değiştiğini söyledi. Akdemir, “Halk artık 2 kilogram alacağına yarım kilo alıyor. Vatandaşa da yazık bize de yazık. 200 kilo satacağımız yerde günde 50 kilo zar zor satıyoruz. Giderleri çıkardığımızda elimizde kar kalmıyor. Artık gün içerisinde zararlı çıkmazsak şükrediyoruz. Ucu ucuna kurtarsa da olur. Gelen gideni karşılamıyor” ifadelerini kullandı.
 
‘KURBAN BAYRAMI GEÇSE DE DÜZELMEZ’
 
Akdemir, "Gidişat ne zaman düzelecek" sorusunu ise, şöyle yanıtladı: “Ramazan bayramı yaklaşırken bayram geçsin düzelir dedik, düzelmedi. Seçim yaklaşırken seçim geçsin, düzelir dedik düzelmedi. Şimdi de Kurban Bayramı yaklaşıyor. Artık Kurban bayramı geçerse düzelecek demiyoruz. Çünkü Kurban Bayramı'nı geçtiğimizde de düzelmeyeceğini biliyoruz.”
 
‘AKŞAM FİYATLAR DÜŞTÜĞÜNDE İŞ YAPABİLİYORUZ’
 
Pazar esnafı Mervan Çalış da pazarda alanın da, satanın da dertli olduğunu söyledi. Geçmiş yıllara oranla kötü durumda olduklarını dile getiren Çalış, "Pazarı sabahtan kuruyoruz. Akşama kadar boş bekliyoruz. Akşam fiyatlar düştüğü zaman halk gelmeye başladığı için akşam saatlerinde satış yapabiliyoruz. Halk sabah ki fiyatlarla alışveriş yapamıyor. İnsanlarda para yok. Pazara üç beş kuruşla geliyorlar. Üç beş kuruşla da artık pazardan bir şey alınmıyor. İnsanlar gidip kredi kartıyla marketten sebze meyve alıyor. Mecburlar, çünkü nakit paraları yok. Maaşı aldıkları gibi karta yatırıyorlar” dedi.