Efrin’e zorla götürülen askerin ağabeyi: Kardeşimin psikolojisi bozuldu

img

İSTANBUL - Efrin'e zorla götürülen askerlerden birinin ağabeyi, kardeşinin psikolojisinin bozulduğunu söyledi. Ağabey, kardeşinin kendilerine “Efrin’de bir vahşet yaşandı. 20 yaşındaki bir gencin 5 yaşındaki bir çocuğun başına ateş edilmesine tanık oldum” dediğini aktardı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte 20 Ocak'ta Efrin'e yönelik müdahalesinin yankıları sürüyor. İddiaya göre, operasyona karşı çıktığı için yüzlerce insan cezaevlerine konuldu. Efrin’e zorla götürülen askerlerin bazıları ise psikolojik sorunlar yaşayarak döndü. Bu askerlerden biri İskenderun’da askerlik yapan ve askerliğinin bitmesine 2 ay kala Efrin’e götürülen bir asker. Hem güvenlik hem de yaşadığı ruhsal hastalık nedeniyle konuşamayan askerin ağabeyi, kardeşinin yaşadıklarını aktardı. Ağabey Ş., kardeşinin yaşadıklarını güvenlik gerekçesiyle isminin yazılmasını istemedi. 
 
‘KARDEŞİMİ EFRİN’E ZORLA GÖTÜRMÜŞLER’
 
Kardeşinin Efrin’e götürüldüğünü tezkereyi aldığı gün öğrendiklerini anlatan Ş., “Sonradan öğrendik ki zorla götürmüşler. Karakolda bulunanların hepsini götürmüşler. İstemeyenleri de tehdit ederek götürmüşler. Onlar da istemeyerek kabul etmişler. Gitmeyenleri ‘terörist’ vatan haini’ ilan etmişler” dedi.
 
‘KARDEŞİM VAHŞETE TANIK OLMUŞ’
 
Kardeşinin askerden döndükten sonra halüsinasyonlar gördüğünü ve psikolojisinin iyi olmadığını belirten Ş., “Orada herkesi ölüme mahkum etmişler. İki ay kadar kalmış kardeşim orada. Onların yanına uğrayan da yok. Birkaç komutan tek yanlarındaymış. Komutanlar sık sık ‘biz burada işgal için geldik’ demişler. Zeytini ‘Kürt dalı değil mi?’ diyerek kökünden sökmüşler. Orada adeta bir vahşet yaşanmış. Kardeşim de buna tanık olmuş. Evlerin gasp edilmesi, evleri yakma, insanları infaz etme, tecavüz gibi birçok şey yaşanmış. Birçok şeye tanık olmuşlar. Kardeşim hiç iyi değil” diye konuştu. 
 
‘ÖSO GANİMET ANLAYIŞI İLE HAREKET EDİYORDU’
 
Kardeşi gibi çok sayıda askerin Efrin’e götürüldüğünü hatırlatan Ş., “ÖSO’nun barbar olduğunu söylüyordu kardeşim. Tam bir ganimet anlayışı ile hareket ediyorlarmış. ÖSO’cuların tek amacı Kürt halkının varlığından rahatsızlık duymalarıymış” diye belirtti.
 
‘5 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN BAŞINA SIKTILAR’
 
Saldırı sırasında rütbeli askerlerin arkalarda yer aldığını, uzman erbaşların ise çatışmaya gönderildiğini aktaran Ş., “Kardeşimin anlattıkları adeta bir soykırım yapmanın göstergesi. Kardeşim geldi kurtuldu ama ömrü boyunca etkileri üzerinde kalacak. 20 yaşındaki bir gencin 5 yaşındaki bir çocuğun başına ateş edilmesine tanık olması kolay mı? Onun gibi bir sürü genç var orada. Onlar ne yapacak” diye sordu. Ş., kardeşinin anlattıklarını anlatmaya devam ederken, Efrin’e götürülen erlerin yaşanan birçok sivil infaza ve tecavüze de tanıklık ettiğini söyledi.
 
‘BİZİ HEDEF ALSAYDILAR HEPİMİZ GİDERDİK’
 
Terhis olunca kardeşini kendisinin almaya gittiğini söyleyen Ş., kardeşinin kendisini tanıyamadığını belirtti. Ş., “Kardeşim ‘hedefleri eğer erler olmuş olsaydı hiçbirimizi sağ bırakmazlardı’ diyor. ‘Ere ateş açtıklarını görmedim. Bizi hedef aldıklarını görmedim. Bizi hedef almaya başlasaydılar, hepimiz giderdik’ diyor” dedi.
 
‘HASTANEYE GÖTÜREMİYORUZ’
 
Kardeşinin kendisine “Tek amaçları yok etmekti. Kendi yandaşlarını oraya getirmek istiyorlardı” dediğini dile getiren Ş., kardeşinin tedavisini yapmaya götüremediklerini ifade ederek, “Hastaneler de onların. Nereye götüreceğiz” diye konuştu.
 
MA / Yasin Kobulan 
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!