Erdoğmuş: Tünelin ucundaki ışık göründü

img

URFA - İktidarın geldiği noktayı "Tanrı Kral" olarak tanımlayan HDP Urfa Milletvekili Adayı Nimettullah Erdoğmuş, "Tünelin ucundaki ışık yavaş yavaş görünüyor. O oksijen gidip gelmeye başladı" dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine 16 gün kala HDP Urfa'daki çalışmalarına hız verdi. Partinin milletvekili adaylarından Nimettullah Erdoğmuş, hem seçimleri hem de kentteki durumu anlattı. HDP’nin, zihniyet olarak birbirinden pek farklı olmayan Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’na karşı “Demokratik İttifak” ile seçime girdiğinin altını çizen Erdoğmuş, HDP’nin ülkenin geleceği için “yeni yaşam” projesiyle yola çıktığını söyledi. Kurdukları Demokratik İttifak’ın aynı zamanda bir “halklar ve inançlar ittifakı” olduğunu vurgulayan Erdoğmuş, bu ittifakın toplumda kabul gördüğünü dile getirdi. 
 
URFA İTİRAZ EDİYOR
 
Urfa'nın “Demokratik İttifak” için en uygun bölge olduğunu kaydeden Erdoğmuş, şunları söyledi: "Yaptığımız çalışmada bu kentin dokusuna en uygun ittifakın, şu anda Urfa’da kabul gördüğüne şahit oluyoruz. Sebebi de şudur: Urfa’nın kendi özgünlüğü var, gerçekliği var. Diğer ittifaklar Urfa’ya yaklaşırken geçmişteki geleneksel siyasi çalışmalardan, iktidar ve muhalefetin yaklaşımdan farklı bir şey yok. Feodal yapılar üzerinden bir takım imkanlar vaat ederek, adeta toplum o imkanlara mahkum edilerek, belki de birilerini tatmin etmek üzere yürütülen ve sonuç itibariyle de belli bir kesimi tatmin eden seçim kampanyaları yürütüyorlar. Urfa bugün bu tür durumlara artık itiraz ediyor." 
 
‘İKDİDAR TANRI KRAL OLMUŞ’
 
Cumhur İttifakı’nın seçim dilinin Urfalıları çok rahatsız ettiğini belirten Erdoğmuş, "İktidarın kullandığı dil çok itici bir dildir. İnciticidir, rahatsız edicidir. Tahkim dilidir ve bunu her fırsatta Urfa görüyor. Urfa maneviyat başkentidir. İbrahimi dinlerin buradan bütün dünyaya yayıldığını biliyoruz. Hz. İbrahim’in Urfa’da put üreten bir iktidar merkezini nasıl alaşağı ettiğini tarih yazıyor. Biz burada put derken dikili heykellerden bahsetmiyoruz. Aslında iktidarların neler ürettiğine değinmek istiyoruz. Put derken savaş putunu, güç putunu, kadının ezilmesiyle ilgili bir gücün kendisini dayatıp putlaştırdığından bahsediyoruz. İşte iktidarlar bunları üreterek bu şekilde güçleriyle kendilerini tanrı kral ilan ediyor. Türkiye'de de iktidarın geldiği nokta maalesef budur. Belki gözle görünür puthaneler ve dikili taşlarla karşı karşıya gelmemiş oluyoruz ama insanların zihinlerinde her gün yeni putlar inşa ediliyor. Savaş üretiliyor adeta fitne fesadın kol gezdiği bir dünyayla karşı karşıya kalıyoruz" diye konuştu. 
 
‘OKSİJEN KANALLARI AÇILDI’
 
Ülkenin ne içeride ne dışarıda kabul gören bir siyasete sahip olmadığını söyleyen Erdoğmuş, şunları kaydetti: "Bundan dolayı da bizler bu demokratik ittifakın ülkenin şu anda nefes almadığı içeride ve dışarıda yeniden nefes aldıracağına inanıyoruz. Yeniden oksijen kanallarını bu demokratik ittifak açacak. Yani eğer bize kapıları, pencereleri, bacaları kapatmış olsalar bile biz bir yerden duvarları yıkacağız ve bu örülen duvarlardan kapılar, pencereler, bacalar oluşturacağız. O oksijenin gidip gelmesini sağlayacağız. Şu anda toplumun ihtiyaç duyduğu tek şey oksijen kanallarının yeniden açılmasıdır. Şu anda onların açılmasıyla ilgili çalışmalarımız yürüyor. Tünelin ucundaki ışık yavaş yavaş görünüyor. O oksijen gidip gelmeye başladı. İnsanlar yeniden demokrasiyle bir arada kardeşçe, eşit bir şekilde ve özgürce yaşamlarını sürdürmek üzere yeni bir yaşamla buluşuyorlar. Bu buluşmaları biz sürdüreceğiz ve Urfa belki de tarihteki misyonunu bu dönem yeniden oynayacak. Ama bunun şartı bizim Urfa gerçekliğiyle hem tarihi hem toplumsal hem manevi gerçekliğiyle gerçek anlamda samimi bir şekilde bizim yüzleşmemizdir. Şu anda biz o yüzleşmeyle o buluşmayla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz." 
 
‘URFA MİSYONUNU OYNAYACAK’
 
Urfalılara dokunarak geceli gündüzlü çalıştıklarını belirten Erdoğmuş, seçim sonrası Urfa için şöyle dedi: "Bir maneviyat başkenti olarak gördüğümüz Urfa’nın seçim sonrası oynayacağı rol ve misyon var. Urfa’nın bu rolü ve misyonu belki de bu ‘Gordion Düğümü’ dediğimiz tarihte İskender’in kılıçla kesip ama çözemediği düğümün etrafında bir imkan, bir hizmet sunabilir. O potansiyel var. Partimizin seçim tecrübesi var. Seçim tecrübesiyle potansiyelin buluştuğu an Urfa'da yepyeni bir siyasetin, yepyeni bir diyaloğun, yepyeni yarınların, yaşamın kanalları ve yolları açılacak diye düşünüyoruz. "
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!