'Kadınların Meclis’teki sözü olmak istiyorum'

  • kadın
  • 09:13 3 Haziran 2018
  • |
img

ANKARA - Uzun yıllardır mahkemelerde kadın ve çocukları savunan avukat Ceren Şimşek, HDP Ankara milletvekili adayı. Kadınlar dayanıştığı takdirde özgürleşebileceğini belirten Şimşek, “Ben de kadınların Meclis’teki sözü olmak istiyorum” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara 1’inci bölge adaylarından avukat Ceren Şimşek, 8 yıldır kadın ve çocuk hakları konusunda yargıda verdiği mücadeleyi Meclis’e taşımaya hazırlanıyor.  
 
Şimşek, yargı pratiklerinin erkeklere “nasıl daha az ceza alabilirimi öğrettiğini belirtti. Bunu yaşadığı bir örnekle anlatan Şimşek, “Örneğin bir dosyamda evlenmeyi kabul etmediği için öldürülen bir kadın vardı. 16 yerinden bıçaklanarak katledildi.  Burada erkeğin şöyle bir savunması vardı ‘Benim erkekliğime laf etti. Benimle dost hayatı yaşamak istedi.’ Bu savunmalar da sanıkların yargı pratiğinden öğrendiği savunmalar. Çünkü yargı erkekler böyle savunma yaptıkça onlara ‘iyi hal, ‘kravat’, ‘haksız tahrik indirimi’ veriyor ve bu savunmalar öğreniliyor. Bu, bir kısır döngü aslında.”
 
‘YARGI ERKEKTEN YANA TAVIR ALIYOR’
 
Yargıda yaşanan cezasızlık politikasının temel sebebinin iktidarın kadın ve çocuk politikasından kaynaklandığına dikkat çeken Şimşek,  şöyle devam etti: “Kadını ötekileştirilen beyanları sürekli telaffuz ettikleri ve eşitsizlik ortamını diri tuttukları için bu da şiddeti besliyor ve yargıya yansıyor. Hâkim ve savcılar da bu toplumun kodları ile yetişmiş. Onları cinsiyetçi olmaktan uzak tutacak herhangi bir yaptırım da olmayınca tabi onlarda erkekten yana bir tavır sergiliyor. Bu durumda sanıkların işine geliyor ve indirim uygulanıyor. 8 yıl da çok böyle örnek gördük. Çok cinsiyetçi gerekçeli kararla karşılaştık” dedi.
 
‘İKTİDARIN POLİTİKALARI ŞİDDETİ ARTTIRIYOR’
 
Kadın ve çocuğa yönelik saldırıların temelinde iktidarın ve merkez medyanın yaratmaya çalıştığı “makul kadın” profilinin olduğunun altını çizen Şimşek, “Çünkü iktidar makul kadını topluma dayatıyor. Makul kadın işe gitmeyen, belli saatlerde sokağa çıkmayan, dışarıda gülmeyen, şort giymeyen kadındır. Bu tabloda siyasi iktidarın politikalarıyla oluşmuş durumda” diye konuştu. 
 
‘TOPLUMSAL TRAVMALARIN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN’
 
Tüm bunlara bakıldığında sorunlara nasıl çözüm bulunacağının konuşulması gerektiğine vurgu yapan Şimşek, bir günde bir değişim beklemenin mümkün olmadığını belirtti. Şimşek, kadın ve çocuğa yönelik artan şiddetin yargı boyutuna gelmeden nasıl çözülmesi gerektiğinin konuşulması gerektiğini ve bunun da Meclis’te kadınlarla çözülebileceğini söyledi. HDP’den aday olmasının en büyük sebebinin de kadın ve çocukların korunması için mücadele etmek olduğunu anlatan Şimşek, “Kadın ve çocuğa karşı yaşatılan şiddet-bu sadece tek bir kişinin hayatı boyunca yaşayacağı bir şey değil- toplumsal bir travmaya dönüşüyor. Sokakta gece yarısı tek başına gezemiyoruz, kıyafet giyerken çok düşünüyoruz. Ben bu travmaların son bulması ve yaşanmaması için mücadeleyi Meclis'e taşımak istiyorum. Yani Meclis bir karar mekanizmasıdır” dedi.  
 
‘KADINLARLA BİRLİKTE SES OLMAK İSTİYORUM’
 
Bir milletvekili adayı olarak kadınlara vaatlerde bulunmayacağını da sözlerine ekleyen Şimşek, bunun nedenini şöyle anlattı: “Ben kadınların sözü olmak istiyorum; ama bunu kadınlarla birlikte yapmak istiyorum. Meclis’te kadınların sesi olmak, dayanışmadır. Kadınlar ancak dayanışırsa özgürleşebilir. Ben de kadınların Meclis’teki sözü olmak istiyorum. Vaatler her seçim döneminde var. En basiti cezalandırmanın arttırılması meselesi. Ama daha sonrasında bir şey olmuyor, aksine daha da kötüye gidiyor. Vaatten ziyade kadınlarla birlikte ses olmak istiyorum.”
 

Diğer başlıklar

03/05/2019
10:20 Polisin darp ettiği tutuklu annesi: Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim
02/05/2019
16:31 Diyarbakır’da başlatılan oturma eyleminin bugünkü programı sonlandırıldı
12:19 Açıklama yapmalarına izin verilmeyen anneler oturma eylemi yaptı
17/04/2019
12:19 HDP’nin açıklamasına müdahale: Milletvekilleri yaralandı
16/04/2019
12:44 Tuşba'nın ilk meclis toplantısı: Bize silgi çalmamayı tembihledin ama mazbatamı çaldın
15/04/2019
10:23 Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret: Seninle daha güçlü olacağız
14/04/2019
16:25 Polisin ‘yanlışlıkla vurduk’ dediği Hantaş’ın abisi: Daha önce tehdit etmişlerdi
13:53 Diyarbakır'da bir genç polis tarafından öldürüldü!
10/04/2019
18:22 İlk işleri beton blokları ve telleri kaldırmak oldu
19/03/2019
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
25/12/2018
12:50 Küçük çoban domuz sürüsünün saldırısına uğradı
18/12/2018
09:25 19 Aralık tanığı: Açlık grevlerinin yayılması devleti zorlar
09:10 Kriz yemenicilik mesleğini de vurdu
13/11/2018
09:12 Silopi'de 2 bin kişi 4 gündür susuz
09:06 Şırnak'taki beton santrallerinde üretim durduruldu
09:02 Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Köse: Üyelerimiz işe alınana kader eylem sürecek
28/10/2018
09:20 Gönderdiği videoyla gazeteci Bağdu cinayetini anlattı
09:14 Şiddete maruz kalan kadın: Erkekler iktidardan cüret alıyor
09:12 Cizre kayyumu engelli yoluna palmiye ağacı dikti
20/10/2018
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!