İzmirli kadınlar: Oylar eşit temsiliyet sağlayan HDP’ye

  • kadın
  • 09:01 15 Mayıs 2018
  • |
img

İZMİR – İzmirli kadınlar, 24 Haziran seçimlerinin AKP’nin kadın politikalarıyla hesaplaşma günü olduğunu belirterek, eşit temsiliyet hakkı tanıyan HDP’ye oy vereceklerini, cumhurbaşkanı adaylarının ise Selahattin Demirtaş olduğunu söyledi.

İzmirli kadınlar, 16 yıllık AKP iktidarının kadın politikalarının hesabını 24 Haziran'da soracaklarını belirterek, yüksek temsiliyet buldukları Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy vereceklerini ve tüm kadınları destek vermeye çağırdı.
 
'KADINLAR ARTIK SIKILDI'
 
İktidarın kadınların yaşamına yaptığı müdahalelere "dur" demek için sandığa gideceklerini belirten Canan Kemenç, 24 Haziran’da "TAMAM" diyeceklerini vurguladı. Kemenç, AKP hükümetinin uygulamalarından artık sıkıldıklarını dile getirerek, oyunu eşit temsilliyet bulduğu HDP’ye vereceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise tercihinin Selahattin Demirtaş olacağını dile getiren Kemenç, kadınlar olarak sandığı koruyacaklarını ifade etti. Ezilen, sömürülen, şiddete maruz bırakılan kadınları mücadeleye çağıran Kemenç, “Ne istemediğimizi, neyden sıkıldığımızı artık söyleyebiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu. 
 
'24 HAZİRANDA İKTİDARA GİDİYORSUN DİYECEĞİZ'
 
Daha özgür, barışçıl ve daha mutlu yaşam için sandığa gideceğini belirten İlknur Aras da, şöyle devam etti: “Bunların yaptığı şeyler sadece kadınlara olan düşmanlığından değil, insanlara, hayvanlara, doğaya, çevreye, dünyaya olan düşmanlıklarından. Kadın, erkek, hayvan, doğa her şey onlar için bir araç. Çünkü zihniyetleri budur. Hayatı, insanları, doğayı sevmiyorlar. Yapmak istedikleri tek şey kendilerini korumaktır. 24 Haziran’da iktidara artık git diyeceğiz ve gideceksin diyeceğiz. Daha çok kadına ulaşmak için çalışacağız ve çalışmalarımız da mücadelemiz de devam edecek.” 
 
‘KADINLAR OLARAK TAMAM DİYECEĞİZ’
 
Kadın cinayetleri ve cinsel istismarın son bulması için sanık başında olacaklarını vurgulayan Eylem Tunalı da,  “Bilimsel, laik ve anadilinde eğitim için güzel bir gelecek için herkes sandığa gitmek zorunda. Son dönemde kadınlara çok fazla baskı var ve hak kayıpları var. Bu kayıplarımızı tekrar kazanabilmek için, mücadele için, umut için, güzel bir gelecek için sandığa gitmek zorundayız. Çok umutluyuz bu seçimde, bu sefer olacak. Tüm kadınlar olarak tamam diyeceğiz” dedi.
 
 'HDP'NİN EŞİT TEMSİLİYET İLKESİ ÖNEMLİ'
 
Seçimlerin kadınlar için büyük önem taşıdığını dile getiren Maile Arıç ise, bu seçimin bir fırsat olduğunu ve ev ev, kapı pakı gezerek, gelecek için sandığa sahip çıkacaklarını belirtti. HDP'nin kadın ve erkeklere eşit temsiliyet hakkının sağlanmasının önemine dikkat çeken Arıç, şunları söyledi: "HDP tüzüğünde hem kadınlara hem LGBTİ bireylerine hem de bütün ezilen kesimlere sesleniyor. Benim oyum, HDP’ye. Bütün kadınları, ezilen kesimleri, ötekileşen ve ötekileştirilen, hala ötekileşmenin arttığı bir dönemde herkesi HDP’ye ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a oy vermeye çağırıyorum. Sadece kadınları değil toplumun bütün kesimlerinin Demirtaş’a ve HDP’ye oy vermeye çağırıyorum.”

Diğer başlıklar

25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de
09:09 HDP’li Beştaş: Kadın Meclisi’ni bir siyasi sistem olarak geliştireceğiz
09:08 Alevi, Süryani, Ermeni ve Gürcü halkı HDP etrafında kenetleniyor
09:06 Tahmaz: Kürtler AKP'nin yaşattıklarını gözeterek sandığa gidecek
09:03 Ermeniler: Bizi temsil edene oy vereceğiz
22/05/2018
09:28 Kadınlar Demirtaş için dilek balonu uçurdu
09:17 ‘Nusaybinliler yıkım ve ölümleri unutmayarak sandığa gidecek’
09:15 ‘15 yılda 14 bin 293 kadın öldürüldü: Tamam demek için 24 Haziran bir fırsat’