Dirmit Urfa’da tiyatroseverlerle buluştu

img

URFA – Latife Tekin’in romanından tiyatroya uyarlanan tek kişilik "Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit" oyunu Urfa’da tiyatroseverlerle buluştu.

Latife Tekin’in romanından tiyatroya uyarlanan tek kişilik "Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit" oyunu Urfa’da sahnelendi. Mozaik Alışveriş Merkezi Konferans Salonu’nda gösterilen oyunu özelikle kadın izleyiciler yoğun ilgi gösterdi. Seyyar Sahne ekibinin hazırladığı, yönetmenliğini Hakan Emre Ünal ile birlikte üstlenen ve Dirmit karakterine can veren Nezaket Erden’in 80 dakika boyunca sahnede gösterdiği performans seyirciyi büyüledi. 
 
Üzerinde pijaması, kucağında köyünün özlemini ifade eden "Kepçe" adındaki saksının toprağını yiyerek sahneye çıkan Dirmit, oyun boyunca ailedeki tüm karakterleri tek başına canlandırıyor. Kuşkuş otuyla, denizle, sokakla, tulumbayla dertleşen Dirmit, oyun boyunca kendisine dayatılan toplumsal cinsiyet rollerinden sıyrılmaya çalışıyor. Ailesi ile başı belada olan Dirmit, ağabeyleri, erkek kardeşi ve babasının yanı sıra annesinin de baskısı altında sürekli "terbiye" edilmeye çalışılmanın sonunda isyanla karşımıza çıkıyor. Dirmit’in tek bir gecesinde geçen oyun, toplumsal cinsiyet rollerini sorgulamanın yanı sıra, erk zihniyet, insan doğa ilişkisi, sanat, kitap ve inanç kavramını da sorgulatıyor. 
 
Oyunun birçok yerinde seyirciyi kahkahaya boğan, çokça hüzünlendiren, zaman zaman ağlatan Dirmit, henüz küçük bir kız çocuğu iken bedeni üzerinde söz sahibi olmaya çalışanlara karşı bir anda yumruğu hava meydanlarda buluyor kendini. 
 
Köpek karı yağdığı bir zamanda "O kış herkes üşüdü bir ben üşümedim" diyerek aşık olan, yırtılan şiir defteri için meydanlarda haykıran Dirmit, "Durur muyum hiç durmadım" diyerek, günümüzde kadınların hikayesini anlatıyor bir parça.
 
DİRMİT DİRENİŞÇİ BİR KARAKTER 
 
Latife Tekin’in 12 Eylül’ün izlerini taşıyan ilk romanını sahneye taşıyan Nezaket Erden, sahne sonrası Mezopotamya Ajansı’na (MA) canlandırdığı Dirmit karakterini anlattı. Karakterin direnişçi yönüyle öne çıktığını ancak erkeklerinde korkunç bir mücadele verdiğini ifade eden Erden, "Hikayede kadının ötesinde köyden kente göç eden bir ailenin yaşadıkları var. Bu oyunda kadınlarla birlikte erkekler de birçok zorluklar yaşıyor. Buna insanın özgürleşme mücadelesi diyebiliriz. Tabi burada Dirmit karakteri en direnişçi ruhu ile daha çok öne çıkıyor" diye konuştu. 
 
Erden, oyunda olduğu gibi kadınların her zaman ve her koşulda direnişçi ruhlarını ve yaşam sevinçlerini yitirmemeleri gerektiğini dile getirdi.
 

Diğer başlıklar

10:10 Dersim’in tek kadın adayı: Eşit temsiliyet için adayım
10:09 Kuyumcu esnafı: ‘Dolar bozdurun’ demekle olmuyor
09:27 Aladağlı aileler: Yol sözü tutulmadı, okul mevzuata takıldı
09:24 Öğrenci velilerinden 'Bu paralar nereye gidiyor' isyanı
09:07 Siyasi partiler: Halk sandıkları sarıp sarmalamalı
09:00 HDP Ağrı: 7 Haziran’ı yineleyeceğiz
09:00 Üniversite öğrencileri: Akademinin özgürlüğü ve geleceğimiz için oyumuz HDP'ye
25/05/2018
09:10 Diyarbakırlılar: HDP halkların kurtuluşudur
09:09 Beyaz tülbendi ile Meclis yolunda
09:09 23 yıldır kardeşinin mezarını arayan Kırbayır: Katiller korunuyor
09:08 Alayumat: Fotoğraf makinamı ve kameramı özledim
09:00 Adanalı sanatçılar: 24 Haziran sanatın özgürlük günü olacak
24/05/2018
10:35 Hakkarililer: Sandıklar bin kilometre öteye taşınsa da oyumuzu kullanacağız
10:10 Seçmen sayısı 13 ilden fazla olan cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?
09:09 Pazarda emekçi, çevresinde alim ve sürgün bir siyasetçi: Emanetçinin güvenilirliğine bakın
09:06 ‘Festival Kürt tarihi için önemli bir belge niteliği taşıyor’
09:04 Yılmaz Güney Sineması’nın yıkılmasına karşı hukuki süreç başlatılacak
09:03 HDP’den çağrı: Sandık güvenliği için il ve ilçe binalarımıza başvurun
23/05/2018
09:21 24 Haziran’da sınava girecekti şimdi Meclis’e girmeyi hedefliyor
09:10 Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için HDP’de