‘Evde kal’ önlemi kadına yönelik şiddete dönüştü

img

İSTANBUL - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Av. Rukiye Leyla Süren, koronavirüs salgınına karşı alınan “Evde kal” önlemiyle birçok ülke gibi Türkiye’de de kadına yönelik şiddetin arttığını belirtti. Süren, acil şekilde Aile İçi Şiddet hatlarının oluşturulması gerektiğini söyledi.

Giderek yayılarak ölümlere yol açan Koronavirüs (Kovid-19) salgını henüz aşısı bulunamadığı için dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. Virüse karşı çaresiz kalınması nedeniyle insanlar uzmanlardan gelen “Evde kal” önerisi doğrultusunda virüsten korunmak için insanlar evlerine kapanmış durumda. Ancak alınan bu önlem, ev içerisinde kadınlara yönelik şiddete dönüştü.
 
Dünya genelinde yapılan kimi araştırmalara göre, eve kapanma önlemi kadına yönelik hem psikolojik hem de fiziksel şiddeti artırdı. 
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, salgından sonra yerküredeki her 3 kadından 1’i fiziksel veya cinsel istismara maruz kaldı. Kovid-19 salgınından sonra ev içi şiddet ve sağlık personellerine karşı şiddetti raporlayan bir diğer kurum Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Departmanı’na bağlı UK Aid Direct adlı kuruluş.
 
Bu kuruluşça hazırlanan rapora göre, Koronavirüsün ilk çıktığı Çin’de sadece Şubat ayında yapılan başvurulara göre aile içi şiddet vakaları 3’e katlandı.
 
Raporda, Çin’de ev içi şiddeti önlemek için çalışan kuruluşlara yapılan şikayetlerin sayısının yüzde 90 arttığı da kaydedildi. Çin’deki aktivistler, bu durumu “eve kapanmanın sonucu” olarak değerlendirirken, kadın örgütleri ise karantina uygulaması başladığından beri birçok farklı bölgeden çok yüksek sayıda ev içi şiddet ihbarı aldıklarını kaydetti.
 
BM: ŞİDDET FIRSATI SUNUYOR
 
Birleşmiş Milletler (BM)  Kadın Birimi Genel Müdür Vekili Anita Bhatia da, “İnsanları virüsten korurken mecburen kullandığımız yöntem aile içi şiddet kurbanlarında olumsuz etkileri olabiliyor” diyerek, sosyal yaşamdan uzak durmanın, eve kapanmanın şiddet uygulayanlara ‘doz artırmak’ için, daha fazla şiddet uygulamak için fırsat sunduğunu ifade etmişti.
 
KORONAVİRÜS ŞİDDETİ ARTIRDI
 
Türkiye’deki kadın örgütlerine göre de, koronavirüsün yaygınlaşması ve eve kapanma önlemlerinin alınmasıyla kadına yönelik şiddette artış yaşandı.
 
Koronavirüse karşı alınan “Evde Kal” önleminin kadınlara yansımasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukukçusu Avukat Rukiye Leyla Süren ile konuştuk. 
 
Türkiye’de erkekler tarafından öldürülen kadınların ölüm yerleri incelediğinde büyük oranda evlerde ve en yakınında olan kişiler tarafından katledildiği gerçeği ile karşılaştıklarını belirten Süren, bu nedenle salgının ilk günlerinden bu yana hem Türkiye'de hem dünyada özel alanlara kapatılan kadınların can güvenliğinin sağlanmasının önemli olduğunu sürekli vurguladıklarını ve talepte bulunduklarını dile getirdi.
 
ŞİDDET NEDEN ARTTI?
 
Özelikle bu dönemde şiddetin artmasının nedenleri üzerinde duran Süren, “Kadınlar kendileri ve gelecekleri hakkında karar vermek istiyorlar, sorguluyorlar, talep ediyorlar. Evdeki ve ev dışındaki yaşamları hakkında fikirleri alınsın istiyorlar. Bu nedenle diğer zamanlarda neden ev içi şiddet oluyorsa, bu dönemde de bu sebeple oluyor. Değişen şey, taraflar yani şiddeti uygulayan erkek ile mağdur kadının aynı ortamda daha çok kaldığı için şiddete uğrama riski daha yükseliyor ve daha çok şiddet görüyor” diye belirtti.
 
10 GÜNDE 10 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ
 
Av. Süren, başta Almanya olmak üzere birçok ülkesinde karantina günlerinde kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle kimi tedbirler alındığını da dile getirdi. Türkiye’nin de benzer tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Süren, “Henüz şu aşamada net rakamlara sahip olmasak da geçtiğimiz 10 gün içinde 10 kadın öldürüldüğünü biliyoruz. Bu nedenle Türkiye'nin de diğer bazı ülkelerin yaptığı gibi kadınların eve kapandığı bugünlerde kadına ve çocuğa yönelik şiddet konusunda daha dikkatli ve daha tedbirli olmalı. Yeni protokoller hazırlayıp, özellikle bu konuda çalışan bireylerin birimlerin kuruluşların daha dikkatli ve daha faal olması gerektiği yönünde uyarılar yapması zorunludur” dedi. 
 
'ŞİDDETLE YÜZ YÜZE BIRAKILDI’ 
 
Toplumsal olayların yoğun yaşandığı günlerde şiddetin arttığını ifade eden Süren, ancak Türkiye’de buna dair herhangi bir önlemin alınmadığını belirtti. Bu yüzden kadınların şiddetle yüz yüz bırakıldığını altını çizen Süren, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın kadınları ve çocukları şiddete karşı korumak için ilave tedbirler almasının zorunlu olduğunu kaydetti.
 
Süren, alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı: “Yeni acil aile içi şiddetle ilgili hatlar olabilir. Emine Bulut genelgesi yayınlandı ve aile içi şiddet birimleri oluştu. Karakollarda buradaki eğitimli çalışan sayısı arttırılabilir. Olayların dökümü yapılarak hangi sayılarda, hangi aşamalarda oldukları tek tek takip edilebilir.” 
 
‘ŞİDDET ARTIRACAK!’
 
Karantina önlemlerinin bu şekilde sürmesi halinde kadına yönelik şiddetin daha da artacağı uyarısında bulunan Süren, “Kadına yönelik şiddetin yüzde kaç oranında artacağına dair bir oran vermek tabi ki mümkün değildir. Ancak 2019 yılında 474 kadın ölümü ile kapattığımız düşünülürse, Şubat ayında 22 kadın cinayeti ve 12 artı şüpheli ölüm dikkate alınırsa karantina günlerinde birebir şiddet uygulayacak kişilerle aynı ortamda kalan kadınların daha büyük oranda şiddete maruz kalacağı gayet açık” dedi. 
 
Süren, bu durumun önüne geçmek için ise kadın örgütlerinin taleplerinin dikkat alınması ve uygulanması gerektiğinin altını çizdi.
 
'SUÇLARIN ARTMASINA NEDEN OLACAK'
 
Yine Hükümetin salgın tehdidi ile birlikte gündemine alıp üzerinde çalıştığı infaz düzenlemesi ile cinsel suçlara af getirmek istediği yönünde yansıyan bilgilere dikkat çeken Süren, düzenlemenin bu haliyle yasalaşması halinde yeni suçların işlenmesine kapı aralayacağını vurguladı. Av. Süren, bu konuda şunları söyledi: “Ceza indirimi geçmişte bu suça maruz kalanları suçluların ceza çekmeden devlet tarafından affedilmesi sebebiyle zarar vereceği gibi bundan sonra oluşacak suçlarda da faillerde ceza indirimi beklentisi az ceza alma rahatlığı oluşacaktır. Cezasızlık algısı yeni suçların işlenmesine neden olacaktır. Ayrıca kadına ve çocuğa yönelik cinsel suçlar ve şiddet ile ilgili indirim düzenleyen bu tür yasalar İstanbul Sözleşmesi'ne ve sözleşmeyi önceleyen Anayasa madde 90'na da aykırı olacaktır.” 
 
'KAMUOYU ESAS ALINMALI’
 
Bu tür kanun tasarılarının kamuoyu ile paylaşılması, konuyla ilgilenen sivil toplum örgütleri, barolar ve partilerin görüşlerinin alınması gerektiğini söyleyen Süren, “Apar topar belli kişilerin bulunduğu masalarda bu tür kanun tasarıları hazırlamak, toplumsal barışa katkı sağlamayacağı gibi kadına ve çocuğa yönelik şiddeti cinsel saldırıyı çoğaltacaktır. Daha önce yapılan infaz indirimleri ve af yasaları bu iddiamızı kanıtlar niteliktedir” diye konuştu. 
 
MA / Semra Turan
 

Diğer başlıklar

25/05/2020
22:28 Taziye çadırının kurulduğu mahallede koronadan ölüm
22:17 Polis şiddeti tavan yaptı
21:44 Sıtma ilacının klinik araştırmaları durduruldu
21:24 AKP’li meclis üyesinden tepki çeken paylaşım
21:10 Tutuklanan kadınlar: Mücadelemizin önünde durabilecek tek bir güç yoktur
20:57 987 kişiye korona tanısı
20:33 Efrîn’de 2 ayrı patlama
20:06 Rüzgâr çatıları uçurdu, evleri su bastı
19:57 Babacan: AKP’de nemalanma kavgası var
19:40 16 yaşındaki çocuk silahla vuruldu
19:31 HDP: Polis saldırısının takipçisi olacağız
18:51 Erdoğan: Gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık vakit var
18:28 Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
16:40 Siyasi partiler video konferansla bayramlaştı
16:39 Urfa Barosu: Hukuk değil polis devleti var
16:03 Böbrek hastası Dilgeş ilaçlarını alamıyor
15:52 40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz
15:42 Van'da bir mahalle karantinaya alındı
15:41 Ahmet Türk: Ellerini sıkacak kimse kalmaz
15:26 Buldan kadınların bayramını kutladı
15:20 Bünyan’da tutuklulara: Türk’ün gücünü göreceksiniz
15:18 Ölüm orucundaki avukatlar için çağrı
15:15 Türkiye, Libya’ya Kenya uçağıyla asker taşıyor
14:38 Tepkiler üzerine polisler açığa alındı
14:18 Fırtına çatıları uçurdu
14:17 The Royal Society: Diğer salgın için hazırlıklı olalım
13:32 Bakanlık Rosa soruşturmasında müdahilliği değerlendirecek
13:26 İsrail uçağı 13 yıl sonra İstanbul’a indi
12:26 Aile hekimlerine dayanışma ziyareti
11:59 Yeneroğlu: Çocuklarımın yüzüne bakabilmek için AKP’den ayrıldım
11:43 Çığ altında kalan araçlar gün yüzüne çıktı
11:42 Van'da bir ev kundaklandı
11:20 Türbe ve mezarları tahrip edip bayrak astılar
09:21 Apê Musa 100 Yaşında!
09:09 Yaban mantarı toplanmaya başlandı
09:08 Aile içi istismarın engellenmesi için emsal karar
09:07 Hatimoğulları: Kürdün ölüsüne bunu yapan, dirisine neler yapmaz?
09:07 Destek alamayan çiftçi üretimi borçla yapıyor
09:06 Siyanürlü Atık Barajı felaketlere yol açacak
09:05 Hasta tutuklular ölüme terk edildi
09:05 Kadınlar: Bu yanlıştan dönün
09:03 Sanatçı Erkan Benli Nusaybin'i anlattı
09:03 6 bin yıllık rölyef yerinden sökülmeye çalışıldı
09:03 'Zulmün doruğa çıktığı yer'
09:03 Çay üreticileri çözüm istiyor
09:00 25 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
24/05/2020
23:42 'Kürde bayram yok'
22:37 Polis noktasına araç daldı: 7 yaralı
22:09 Urfa’ya 'normalleşme' yaramadı
21:56 'Çocukken taş atanlar' serbest
21:13 Polisler zorla kapı açtırdı, tehdit ve hakaret savurdu
20:27 MEBYA-DER özgürlük diledi
20:18 Can kaybı 4 bin 340'a yükseldi
20:08 Tutuklular için 'acil' kampanya
19:27 Van'da fırtına ve yağmur
19:15 Mezarlık tahribatı yargıya taşındı
18:56 DBP: Soykırım operasyonları sürüyor
18:10 Dolu fıstığı vurdu
18:01 Netanyahu hakim karşısında
17:45 Kuğulupark'ta ücretsiz maske kuyruğu
17:13 100 DAİŞ'li Almanya’ya döndü
16:50 Polis sokağa çıkanları silahla kovaladı
16:35 Türkiye'den Libya’ya bir sevkiyat daha
16:19 Polisin üzerine saksı düştü: 2 gözaltı
16:03 ÖHD'den tahrip edilen mezarlar raporu
15:41 ESP: Faşizm yıkılınca bayram anlam bulacak
15:13 Van’da şüpheli asker ölümü
15:03 Kılıçdaroğlu'ndan bayram kutlaması
14:30 Muğla’da bir kadın katledildi
14:24 Özdemir’in tutuklanması için madde değiştirildi
14:05 Baraja düşen bir işçi kayboldu
13:40 Dilgeş de annesiyle cezaevine konuldu
13:35 Mezarlıklar bu yıl boş kaldı
12:23 MED TUHAD-FED: Hukuksuzluklara son verin
12:20 HDK: Barış ve adaleti el ele vererek getireceğiz
12:02 Bahçeli’den ‘Siyasi Partiler Kanunu’ açıklaması
11:40 Bugün onların kaybedildiği gün
11:18 Oluç: Mücadelemiz sokakta devam edecek
10:32 Demirtaş’tan bayram mesajı
10:27 Bayramı susuz karşıladılar
10:24 DİK’ten bayram mesajı
10:18 Kaş'ta orman yangını
09:45 DTK halkların Ramazan Bayramı'nı kutladı
09:31 HDP Eş Genel Başkanlarından bayram mesajı
09:11 Aydeniz: Kadınların mücadele ağından korkuyorlar
09:10 Mor Dayanışma’dan şiddete karşı online buluşmalar
09:09 HDP’den ortak mücadele hattı hamlesi
09:09 Yaylacılara 'koruculuk' şartı
09:08 İmam Kaplan: ‘En iyi Kürt, mezarı olmayan Kürt’tür’ diyorlar
09:07 Kadınlar: Elinizi doğamızdan çekin
09:06 Işık: Seçimle alamadıklarını kayyımla gasp ettiler
09:05 40 yıllık asimilasyon: Yol’a Düşen Karanlık
09:05 Anadillerini ortak yayınla koruyorlar
09:00 24 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
07:56 Gözaltındaki 12 kişi tutuklandı
01:59 Urfa’da 1 mahalle, 9 bina karantinaya alındı
01:56 3 yaşındaki Dilgeş'in adliyede annesini bekleyişi
23/05/2020
22:46 Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Kuzu tutuklandı
22:25 Halife Hafter: Libya’ya ayak basan herkes hedefimiz
22:13 Gülistan Doku için sosyal medya eylemi