Levent: İdlib’de Türkiye için çember daralıyor

img

İSTANBUL – Suriye Ordusu’nun Rusya’nın desteğiyle İdlib’e dönük başlattığı operasyonu değerlendiren Gazeteci Hediye Levent, Türkiye için çemberin sınıra doğru giderek daralacağını belirterek, “Türkiye’nin gözlem noktalarından çekilmesi yönünde baskılar artabilir” dedi.

 
İdlib konusunda Rusya, İran ve Türkiye arasında Soçi’de imzalanan çatışmasızlık mutabakatı Suriye Ordusu’nun Rusya’nın da desteği ile başlattığı operasyonla fiilen ortadan kalktı. Libya’da karşı karşıya gelen Ankara ve Moskova arasında bir süredir yaşanan gerilimin yansımasını bulduğu İdlib’de, Türkiye’nin gözlem noktalarına aldırış etmeyen Suriye Ordusu ilerleyişini sürdürürken, Türkiye destekli Heyet Tahrir el Şam’ın (El Nusra) başını çektiği silahlı gruplarla şiddetli çatışmalar yaşanıyor. 
 
Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Ağustos ayı sonunda sağlanan ateşkesten bu yana bölgede en yoğun çatışmaların yaşandığını açıkladı. Gözlemevi’nin verilerine göre, saldırıların başlamasından bu yana Suriye Ordusu İdlib’in güneydoğusunda en az 10 köyü kontrol altına aldı ve yaşanan çatışmalarda 100’den fazla kişi yaşamını yitirdi. 
 
Yine yaşanan çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan birçok kişinin kuzeye doğru kaçtığı kaydedildi. 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamada İdlib’den 50 bin kişinin Türkiye’ye doğru geldiğini ifade etmişti. Bölgeyi yakından takip eden Gazeteci Hediye Levent, İdlib’de yaşanan son gelişmeleri Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. 
 
‘YAŞANANLAR ŞAŞIRTICI DEĞİL’
 
İdlib’deki durumun şaşırtıcı olmadığını dile getiren Levent, operasyonun zamana yayıldığını ve 3 yıldır peyderpey devam ettiğini söyledi. Rusya’nın 3 yıllık süreçte hiçbir zaman İdlib’e dönük operasyondan vazgeçmediğini ifade eden Levent, “Rusya bu operasyonu iptal ettiğine dair bir açıklama yapmadı. Aksine Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu günlerde bile Rusya’nın İdlib’e yönelik hep bir şerhi vardı. Yaptıkları açıklamalarda sürekli olarak İdlib’e yönelik operasyonun devam ettiği, İdlib’de teröristlerle savaşılması gerektiği, Türkiye’nin İdlib’deki silahlı gruplara yönelik saldırıları gözden geçirmesi gerektiği ve Türkiye’nin vaatlerini yerine getirmesi gerektiği dile getiriliyordu” dedi. 
 
‘TÜRKİYE BELLİ BİR DERİNLİĞE KADAR İNDİ’
 
Suriye Ordusu’nun da sahaya uzun süredir yığınak yaptığını dile getiren Levent, şunları belirtti: “İdlib operasyonunun bugünlerde başlamış olmasının şöyle bir sebebi olabilir. Türkiye’nin son dönemde Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarıyla Suriye’de belli bir derinliğe kadar girdiğini ve bazı grupları destekleyerek orada kalıcı bir yapı oluşturmaya çalıştığını biliyoruz. Son günlerde bölge basınında Türkiye’nin desteklediği grupların Halep civarına sarkmaya çalıştığına ya da Hama ve Humus’u birbirine bağlayan güzergah çevresine sarkmaya çalıştığına dair haberler var. Dolayısıyla İdlib operasyonunun başlamasının sebeplerinden biri de böyle bir hamlenin önünü kesmek olabilir.” 
 
‘GÖZLEM NOKTALARI TEKRAR GÜNDEME GELEBİLİR’
  
Levent, Suriye Ordusu’nun yine Rusya’nın desteğiyle Türkiye’nin İdlib’deki bazı gözlem noktalarına daha önce girmiş olması üzerinde de durdu.
 
Bu gözlem noktalarının güvenliğini ve sorumluluğunu o zaman Rusya’nın üstlendiğini hatırlatan Levent, Suriye Ordusu’nun yine Rusya’nın desteğiyle İdlib çevresindeki çemberi Türkiye sınırına doğru daha da daraltacağını vurguladı. Levent, “Bu durumda Türkiye’nin oradaki gözlem noktaları hatta destekledikleri grupların bekası gibi konular bir kez daha gündeme gelebilir. Türkiye’nin gözlem noktalarından çekilmesi, boşaltması veya başka yere kaydırması yönünde baskılar artabilir” dedi. 
 
İdlib’e yönelik nihai operasyonun ise daha başlamadığının altını çizen Levent, “Bölgeden geçen M4, M5 karayolları var. Bu operasyonlar M4 ile M5’in birleştiği İdlib kırsalındaki kavşağa kadar ilerler. Suriye Ordusu orayı emniyete aldıktan sonra belki bir kez daha durur. Daha sonra sahayı doğrudan etkileyen siyasi şartlara bağlı olarak başka operasyonlar yapabilir” ifadelerini kullandı. 
 
‘GÖÇ GİDEREK ARTACAK’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İdlib’den 50 bin kişi Türkiye’ye geliyor” sözlerine de değinen Levent, şu yorumlarda bulundu: “Türkiye’ye gelen 50 bin kişinin profilini, nasıl geldiğini, hangi şartlardan geçeceklerini bilmiyoruz. Şimdi oradan gelecek insanlar ağırlıklı olarak oradaki cihatçı ve silahlı grupların aileleri, çevreleri, yakınları ve hatta kendileri olacaklar. Ancak bunun dışında hatırı sayılır bir sivil nüfus da var. Dolayısıyla İdlib’den Türkiye sınırına doğru yığılmalar önümüzdeki haftalarda şiddetlenerek artacak gibi görünüyor. Türkiye’nin artık bir karar vermesi gerekiyor. Artık çok manevra yapabileceği bir alanı da kalmadı. Türkiye bütün bu insanlara sınırları açacak mı, açmayacak mı belli değil. Bu insanlara sınırları açarsa Türkiye ne tür insanlarla karşılaşacak belli değil. Diğer taraftan sınırı açmazsa ne olacak belli değil. Çünkü bu insanların ağırlıklı olarak cihatçı ve cihatçı yakını oldukları biliniyor. Bu saatten sonra Türkiye’nin İdlib operasyonunu tamamen durdurması, iptal etmesi çok olası değil. Gerçi önümüzdeki haftalarda bir Putin-Erdoğan görüşmesi olacak. Bir kez daha operasyonun ertelenmesi mümkündür ancak İdlib operasyonu nihai operasyona doğru gidiyor.”
 
‘YENİ BİR GÜÇ OLUŞTURULUYOR’ İDDİASI 
 
Levent, Rusya’nın Suriye’de yeni bir “güç” kurmaya çalıştığı yönünde Suriye yerel basınında yer alan haberler üzerinde de durdu. Levent’e göre, Rusya bu gücü 3 nedenden kaynaklı oluşturma çabasında.
 
Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) hakimiyeti altındaki bazı bölgelerden geri çekildiğine dikkat çeken Levent, bu konuda “Birincisi; Türkiye’nin yine bu bölgelere yönelik operasyon niyeti hala oldukça sıcak ve açıkçası bir gerekçe ortaya çıkması halinde tekrar operasyon yapma isteğini dile getirecektir. Bu anlamda DSG’nin hatta YPG’nin kendisinin bile sınırdan uzak tutulması, gözden uzak tutulması hatta mümkünse kamufle edilmesi önemli bir durum. Bu açıdan Rusya bir dengeleme politikası yürütmeye çalışıyor. İkincisi; SDG’nin mensuplarının tamamı bir ideolojik bakış açısı ile buraya dahil olmadılar. Yani o coğrafyada ciddi bir savaş vardı ve SDG’ye katılanların bir kısmı da kendi topraklarını korumak için katıldılar. Yine aynı zamanda dükkanına mal getiremediği için, çalışamadığı için bir iş gözüyle de baktıkları için SDG’ye dahil oldular. Dolayısıyla bu insanlar özellikle SDG’nin bazı noktalardan çekilmesinin ardından bölgelerini terk etmeyeceklerdir. Bu yüzden insanlar SDG’nin çekildiği yerlerden ayrılmak, taşınmak istemedikleri için böyle bir yapıya katılabilirler” değerlendirmelerinde bulundu.
 
‘ÇATIŞMALARIN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞIYOR’
 
Üçüncü noktanın ise, Rusya’nın Suriye Ordusu ile Türkiye arasında oluşacak olası çatışmaların önüne geçme amacı ile bu gücü oluşturmaya çalışması olduğunu söyleyen Levent, “Geçtiğimiz haftalarda SDG’nin çekildiği yerlerde Suriye Ordusu ile Türkiye’nin desteklediği Milli Suriye Ordusu arasında çatışmalar oldu. Hatta Türkiye’yi sıkıntıya düşürecek durumlar yaşandı. Bu çerçevede Rusya, Suriye Ordusu’yla TSK’nın tekrar karşı karşıya gelmemesi için böyle bir hamle yapmış olabilir. Bu da yerel güçlerden oluşan eski SDG’li bir yapının oranın güvenliğini sağlamak üzere kurulması olası bir durum” diye konuştu. 
 
MA / Ferhat Çelik 
 

Diğer başlıklar

01:03 OPEC'de anlaşmaya varıldı
00:58 Ordu’da 4.0 büyüklüğünde deprem
00:52 İnfaz düzenlemesinin ilk 10 maddesi kabul edildi
09/04/2020
23:55 CHP’li Özel: İdris Baluken’i ağzımız açık dinledik
23:02 Diyarbakır’da iki yurttaş daha Kovid-19'dan yaşamını yitirdi
22:49 Van'da umreden dönen bir kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
22:43 Güngören’de doğalgaz patlaması: 1’i ağır 4 yaralı
22:37 Yaşamını yitirmesi ardından yapılan Kovid-19 testi pozitif çıktı
21:59 Kozluk'ta iki bina karantinaya alındı
21:35 Online konferans da yasak!
20:54 Erzurum’da 2 kişi hayatını kaybetti, 6 mahalle karantina altında
19:47 Ağır hasta tutuklu Sabri Kaya ikinci kez yoğun bakıma alındı
19:44 Ücretsiz izin düzenlemesini protesto eden 11 EHP üyesine gözaltı
19:28 Gezi Davası kararına itiraz
19:25 24 saatte 96 kişi daha hayatını kaybetti: Toplam ölüm 908 oldu
19:03 Noam Chomsky: Koronavirüs gelmekte olan daha büyük krizlerin küçük bir kesiti
18:36 Af Örgütü: İran’da cezaevleri protestolarında 35 tutuklu öldürüldü
18:26 Tahliye edilen Ebu Hanzala tekrar tutuklandı
18:23 Kürt siyasetçi Kayran yaşamını yitirdi
18:09 HDP Gençlik Meclisi’nden maske dağıtımı
17:55 HDP’li Başaran: İnfaz düzenlemesi bir manipülasyon operasyonudur
17:12 Diyarbakır'da sokaklar kalabalık, pazarlar maskesiz
16:59 Hilvan T Tipi Cezaevi'ndeki salgın iddiaları Meclis gündeminde
16:57 Gazze Şeridi’nde koronavirüs test kiti kalmadı
16:56 SES: Ankara’da bir günde 9 sağlık emekçisinin testi pozitif çıktı
16:39 CHP’li Emir: Sahte rapor ve ölçümlerle 'başarı hikayesi' yazılıyor
16:27 Karantinadaki gemi çalışanları maaşlarının ödenmediğini iddia etti
16:22 Kapalı mekanlar için önlem broşürü
15:58 İntihar ettiği iddia edilen tutuklunun testi negatif çıktı
15:42 Batman Barosu: Tutuklular darp edildi
15:35 Kadınlardan 'Berfin Özek' açıklaması: Öldüren sevgi istemiyoruz
15:31 Merkez Bankası’nın döviz rezervi azalmaya devam ediyor
15:12 Cezaevinde meyve-sebzeye virüs yasağı!
15:02 İstanbul’da ücretsiz maskeler eczanelerden alınacak
14:39 Diyarbakır’da Kovid-19 salgınından 171 hastanın tedavisi sürüyor
14:34 Dünya Bankası Türkiye’nin büyüme tahminini düşürdü
14:17 ‘İzne gönderilen işçilere en az asgari ücret ödenmeli'
14:13 Bismil’in en işlek caddesi trafiğe kapatıldı
14:11 İspanya Başbakanı: Tepe noktasına ulaştık, düşüş başlayacak
13:47 İmamoğlu: Sadece karantina çözüm değildir
13:46 Kulp’ta askeri operasyon gözaltılarla sürüyor
13:40 Adana’da kadın cinayeti
13:34 Almanya'da bir Kobanêli koronadan hayatını kaybetti
13:32 Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu'ndan acil tahliye talebi kampanyası
13:31 MEBYA-DER: Yasada ‘adalet, eşitlik yaşatır’ ilkesi esas alınmalı
13:23 Salgın şüphesi taşıyan tutuklular hastaneye götürülmüyor
12:56 Yardım değil dayanışma
12:50 Oluç: Rahşan affından sonra ‘yandaş affı'
12:38 Dünyada Kovid-19: Fransa resesyona giriyor
12:18 Cezaevi doktoru ‘Vurana bir şey olmaz’ diyerek darp raporu vermedi
12:08 Tez-Koop-İş video konferansla market işçisine zamda anlaştı
12:05 Sur’da bir bina karantinaya alındı
12:04 Patlamada yaşamını yitiren 5 kişi toprağa verildi
12:03 Tuğluk'un tahliye talebine 'karar verilmemesi' kararı
12:00 'Herkesi yediği ekmeği bölüşmeye çağırıyoruz'
11:24 Aileler İHD'ye ulaştı: Silivri'de 2 tutuklunun testi pozitif çıktı
11:09 Paylan: Vatandaş Mayıs’ta taş mı yiyecek?
11:05 Elazığ’da hurdacıya verilen 5 bin 600 liralık ceza iptal edildi
10:57 Gülistan Doku 96 gündür kayıp: Cinayetin üstü ‘intihar’ ile örtülmek isteniyor
10:37 Kanser hastası tutuklu ölüme terk edildi!
09:47 Nusaybin’de korona bir can daha aldı
09:44 Roberto Esposito: İlk başta politik mahkumlar serbest bırakılmalı
09:20 ‘Sığınma evine başvuran kadınlar virüs salgınıyla korkutuluyor’
09:19 TKDF'den vahim tablo: Şiddet yüzde 100 arttı
09:18 Mülteciler için 'yerelden dayanışma' çağrısı
09:17 Kefen parasını tüketen Türkiye dış kaynak bulabilecek mi?
09:16 Ekolojist Aksu: Salgına karşı Rojava gibi örnekler yaratılmalı
09:15 İşkence teşhisi için polislerin 10 yıl önceki fotoğrafları gösterildi
09:14 Bir işçinin testinin pozitif çıktığı fabrikanın patronundan işçilere tehdit
09:14 Şiddet uygulayanın sağlığı, şiddet görenin yaşam hakkından üstün tutulamaz!
09:13 Ertuğrul Kürkçü: Virüsle mücadele yeni bir dayanışma dalgası doğurmalı
09:12 ‘Fabrikalarda üretim durmalı, işten çıkarmalar yasaklanmalı’
09:11 ANYAKAY-DER: Öcalan'ın sağlığı için bir an önce adımlar atılsın
09:10 Patlamamış cisimler 4 yılda 22 can aldı
09:10 Zonguldaklılar: Sağlık taramaları yetersiz
09:09 'Gazeteciler tutuklanırken, muhalif basın da yasaklanıyor'
09:08 Mızraklı'ya bu kez ‘propaganda' davası
09:07 Müftüoğlu: Kaynaklar silaha değil, sağlığa aktarılmalı
09:07 ZMO Başkanı Ucaman: Çiftçiler arasındaki haksız rekabeti reddediyoruz
09:06 Hasta tutuklu 2 kardeşi için seslendi: Altından kalkamazsınız
09:00 09 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
08/04/2020
23:20 Koronavirüs nedeniyle Yemen’de ateşkes ilan edildi
22:16 Kulp patlamasından sonra Lice’de operasyon başlatıldı
21:50 OPCW: Suriye hükümeti 2017 yılında kimyasal saldırıda bulundu
21:26 Derik'te bir mahalle ve mezrası karantinaya alındı
21:09 Meclis görüşmeleri yarın devam edecek
20:27 CHP’li Emre: İnfaz adaletini savunuyoruz
20:05 Türkiye’de Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 812’ye yükseldi
19:54 İşten çıkarma 3 ay süreyle yasaklanıyor
19:51 Yunanistan'daki mülteci kampında 28 koronavirüs vakası
19:47 Ergani’de bir apartman karantinaya alındı
19:46 HDP MYK: Kulp saldırısını kınıyoruz
19:31 HDP’li Beştaş: Neredeyse Kürtler hariç yazacaksınız
19:21 Diyarbakır’da bir yurttaş daha Kovid-19’dan hayatını kaybetti
18:52 HDK: Her yerde ayrımcılığa uğrayan Romanlarla el eleyiz
18:44 100 sivil toplum örgütünden ortak ‘kürtaj’ açıklaması
18:30 Urfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik hakkında soruşturma
17:29 Deri ve tekstilde çalışan mülteciler kayıtsız ve güvencesiz
17:10 Sur ilçesine araçların girişi yasaklandı
17:04 Kardeş Aile Kampanyası'na destek için iletişim numaraları