Levent: İdlib’de Türkiye için çember daralıyor

img

İSTANBUL – Suriye Ordusu’nun Rusya’nın desteğiyle İdlib’e dönük başlattığı operasyonu değerlendiren Gazeteci Hediye Levent, Türkiye için çemberin sınıra doğru giderek daralacağını belirterek, “Türkiye’nin gözlem noktalarından çekilmesi yönünde baskılar artabilir” dedi.

 
İdlib konusunda Rusya, İran ve Türkiye arasında Soçi’de imzalanan çatışmasızlık mutabakatı Suriye Ordusu’nun Rusya’nın da desteği ile başlattığı operasyonla fiilen ortadan kalktı. Libya’da karşı karşıya gelen Ankara ve Moskova arasında bir süredir yaşanan gerilimin yansımasını bulduğu İdlib’de, Türkiye’nin gözlem noktalarına aldırış etmeyen Suriye Ordusu ilerleyişini sürdürürken, Türkiye destekli Heyet Tahrir el Şam’ın (El Nusra) başını çektiği silahlı gruplarla şiddetli çatışmalar yaşanıyor. 
 
Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Ağustos ayı sonunda sağlanan ateşkesten bu yana bölgede en yoğun çatışmaların yaşandığını açıkladı. Gözlemevi’nin verilerine göre, saldırıların başlamasından bu yana Suriye Ordusu İdlib’in güneydoğusunda en az 10 köyü kontrol altına aldı ve yaşanan çatışmalarda 100’den fazla kişi yaşamını yitirdi. 
 
Yine yaşanan çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan birçok kişinin kuzeye doğru kaçtığı kaydedildi. 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamada İdlib’den 50 bin kişinin Türkiye’ye doğru geldiğini ifade etmişti. Bölgeyi yakından takip eden Gazeteci Hediye Levent, İdlib’de yaşanan son gelişmeleri Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. 
 
‘YAŞANANLAR ŞAŞIRTICI DEĞİL’
 
İdlib’deki durumun şaşırtıcı olmadığını dile getiren Levent, operasyonun zamana yayıldığını ve 3 yıldır peyderpey devam ettiğini söyledi. Rusya’nın 3 yıllık süreçte hiçbir zaman İdlib’e dönük operasyondan vazgeçmediğini ifade eden Levent, “Rusya bu operasyonu iptal ettiğine dair bir açıklama yapmadı. Aksine Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu günlerde bile Rusya’nın İdlib’e yönelik hep bir şerhi vardı. Yaptıkları açıklamalarda sürekli olarak İdlib’e yönelik operasyonun devam ettiği, İdlib’de teröristlerle savaşılması gerektiği, Türkiye’nin İdlib’deki silahlı gruplara yönelik saldırıları gözden geçirmesi gerektiği ve Türkiye’nin vaatlerini yerine getirmesi gerektiği dile getiriliyordu” dedi. 
 
‘TÜRKİYE BELLİ BİR DERİNLİĞE KADAR İNDİ’
 
Suriye Ordusu’nun da sahaya uzun süredir yığınak yaptığını dile getiren Levent, şunları belirtti: “İdlib operasyonunun bugünlerde başlamış olmasının şöyle bir sebebi olabilir. Türkiye’nin son dönemde Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarıyla Suriye’de belli bir derinliğe kadar girdiğini ve bazı grupları destekleyerek orada kalıcı bir yapı oluşturmaya çalıştığını biliyoruz. Son günlerde bölge basınında Türkiye’nin desteklediği grupların Halep civarına sarkmaya çalıştığına ya da Hama ve Humus’u birbirine bağlayan güzergah çevresine sarkmaya çalıştığına dair haberler var. Dolayısıyla İdlib operasyonunun başlamasının sebeplerinden biri de böyle bir hamlenin önünü kesmek olabilir.” 
 
‘GÖZLEM NOKTALARI TEKRAR GÜNDEME GELEBİLİR’
  
Levent, Suriye Ordusu’nun yine Rusya’nın desteğiyle Türkiye’nin İdlib’deki bazı gözlem noktalarına daha önce girmiş olması üzerinde de durdu.
 
Bu gözlem noktalarının güvenliğini ve sorumluluğunu o zaman Rusya’nın üstlendiğini hatırlatan Levent, Suriye Ordusu’nun yine Rusya’nın desteğiyle İdlib çevresindeki çemberi Türkiye sınırına doğru daha da daraltacağını vurguladı. Levent, “Bu durumda Türkiye’nin oradaki gözlem noktaları hatta destekledikleri grupların bekası gibi konular bir kez daha gündeme gelebilir. Türkiye’nin gözlem noktalarından çekilmesi, boşaltması veya başka yere kaydırması yönünde baskılar artabilir” dedi. 
 
İdlib’e yönelik nihai operasyonun ise daha başlamadığının altını çizen Levent, “Bölgeden geçen M4, M5 karayolları var. Bu operasyonlar M4 ile M5’in birleştiği İdlib kırsalındaki kavşağa kadar ilerler. Suriye Ordusu orayı emniyete aldıktan sonra belki bir kez daha durur. Daha sonra sahayı doğrudan etkileyen siyasi şartlara bağlı olarak başka operasyonlar yapabilir” ifadelerini kullandı. 
 
‘GÖÇ GİDEREK ARTACAK’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İdlib’den 50 bin kişi Türkiye’ye geliyor” sözlerine de değinen Levent, şu yorumlarda bulundu: “Türkiye’ye gelen 50 bin kişinin profilini, nasıl geldiğini, hangi şartlardan geçeceklerini bilmiyoruz. Şimdi oradan gelecek insanlar ağırlıklı olarak oradaki cihatçı ve silahlı grupların aileleri, çevreleri, yakınları ve hatta kendileri olacaklar. Ancak bunun dışında hatırı sayılır bir sivil nüfus da var. Dolayısıyla İdlib’den Türkiye sınırına doğru yığılmalar önümüzdeki haftalarda şiddetlenerek artacak gibi görünüyor. Türkiye’nin artık bir karar vermesi gerekiyor. Artık çok manevra yapabileceği bir alanı da kalmadı. Türkiye bütün bu insanlara sınırları açacak mı, açmayacak mı belli değil. Bu insanlara sınırları açarsa Türkiye ne tür insanlarla karşılaşacak belli değil. Diğer taraftan sınırı açmazsa ne olacak belli değil. Çünkü bu insanların ağırlıklı olarak cihatçı ve cihatçı yakını oldukları biliniyor. Bu saatten sonra Türkiye’nin İdlib operasyonunu tamamen durdurması, iptal etmesi çok olası değil. Gerçi önümüzdeki haftalarda bir Putin-Erdoğan görüşmesi olacak. Bir kez daha operasyonun ertelenmesi mümkündür ancak İdlib operasyonu nihai operasyona doğru gidiyor.”
 
‘YENİ BİR GÜÇ OLUŞTURULUYOR’ İDDİASI 
 
Levent, Rusya’nın Suriye’de yeni bir “güç” kurmaya çalıştığı yönünde Suriye yerel basınında yer alan haberler üzerinde de durdu. Levent’e göre, Rusya bu gücü 3 nedenden kaynaklı oluşturma çabasında.
 
Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) hakimiyeti altındaki bazı bölgelerden geri çekildiğine dikkat çeken Levent, bu konuda “Birincisi; Türkiye’nin yine bu bölgelere yönelik operasyon niyeti hala oldukça sıcak ve açıkçası bir gerekçe ortaya çıkması halinde tekrar operasyon yapma isteğini dile getirecektir. Bu anlamda DSG’nin hatta YPG’nin kendisinin bile sınırdan uzak tutulması, gözden uzak tutulması hatta mümkünse kamufle edilmesi önemli bir durum. Bu açıdan Rusya bir dengeleme politikası yürütmeye çalışıyor. İkincisi; SDG’nin mensuplarının tamamı bir ideolojik bakış açısı ile buraya dahil olmadılar. Yani o coğrafyada ciddi bir savaş vardı ve SDG’ye katılanların bir kısmı da kendi topraklarını korumak için katıldılar. Yine aynı zamanda dükkanına mal getiremediği için, çalışamadığı için bir iş gözüyle de baktıkları için SDG’ye dahil oldular. Dolayısıyla bu insanlar özellikle SDG’nin bazı noktalardan çekilmesinin ardından bölgelerini terk etmeyeceklerdir. Bu yüzden insanlar SDG’nin çekildiği yerlerden ayrılmak, taşınmak istemedikleri için böyle bir yapıya katılabilirler” değerlendirmelerinde bulundu.
 
‘ÇATIŞMALARIN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞIYOR’
 
Üçüncü noktanın ise, Rusya’nın Suriye Ordusu ile Türkiye arasında oluşacak olası çatışmaların önüne geçme amacı ile bu gücü oluşturmaya çalışması olduğunu söyleyen Levent, “Geçtiğimiz haftalarda SDG’nin çekildiği yerlerde Suriye Ordusu ile Türkiye’nin desteklediği Milli Suriye Ordusu arasında çatışmalar oldu. Hatta Türkiye’yi sıkıntıya düşürecek durumlar yaşandı. Bu çerçevede Rusya, Suriye Ordusu’yla TSK’nın tekrar karşı karşıya gelmemesi için böyle bir hamle yapmış olabilir. Bu da yerel güçlerden oluşan eski SDG’li bir yapının oranın güvenliğini sağlamak üzere kurulması olası bir durum” diye konuştu. 
 
MA / Ferhat Çelik 
 

Diğer başlıklar

00:10 DSÖ: Koronavirüs Çin dışında hızla yayılıyor
21/02/2020
23:38 Temo: Meleyê Cizîrê edebiyattan büyüktür
23:30 Astsubay eşini katlederek intihar etti
23:22 AB bütçesi konusunda bir anlaşma sağlanamadı
22:47 ‘Tehditleriniz ve muhbirlik dayatmalarınıza boyun eğmeyeceğiz’
21:45 Buldan: Yeni bir seçimde Türkiye’yi yönetmeye aday partiyiz
21:18 HDK 3. Anadil Buluşması: 13 dil aynı sahnede
21:00 Topbaş’ın damadının yargılandığı davada tahliye kararı
20:54 Aydın’da bir öğretmen yaşamına son verdi
20:38 İntiharı protesto eden 9 üniversite öğrencisine gözaltı
20:29 Anadil Günü’nde İstanbul'da belgesel gösterimi
20:05 Adana’da bir kadın katledildi
20:02 ‘Anadilde eğitim mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’
19:57 Savcı, istismarcının ‘sarkıntılıktan’ yargılanmasını istedi
19:50 Erdoğan ve Putin’den İdlib’e ilişkin telefon görüşmesi
19:33 ‘Kürtçe ve diğer diller devlet politikasıyla yok edilmeyle karşı karşıya’
19:30 Diyarbakır'da çocuk etkinliği
19:13 Ayşe Tuğba Arslan davasında karar çıkmadı
19:12 Van'da 21 Şubat kapsamında müzik dinletisi
19:05 Elif Kısa hastaneye kaldırıldı
18:57 HDP: Tüm diller anayasal güvence altına alınmalı
18:42 ‘2019 yılında mültecilere yönelik yaşanan hak ihlali 35 bin 627’
18:19 Ayşe Tuba Arslan davası: Cinayeti işleyenler kadar korumayanlar da sorumlu
18:16 'Çawani baş î' diye başlayan konuşmaların devamı Türkçe oluyor!
18:00 Mersin'de HDP'li 5 genç tutuklandı
17:58 HDP'li vekiller Demirtaş'ın ilk romanı Leylan'ı imzaladı
17:51 Ceren Damar’ın babası: Adalet tecelli etmedi
17:22 3. Kadın Yönetmenler Festivali: Her kadın başka hayaller kurar
16:52 İ.Ü. öğrencileri arkadaşlarının intiharlarına dikkat çekmek için forum düzenledi
16:49 İzmir'de 'acele kamulaştırma' kararı alınan araziler için iptali başvurusu
16:39 İki kentte anadil paneli: Dil yok olduğunda halk da yok olur
16:39 CHP Sözcüsü: Türkiye Suriye’ye savaş ilan etti mi, etmedi mi?
16:18 TTB’den İran’daki koronavirüse ilişkin açıklama: Aktif önlem alınsın
16:03 Ceren Damar'ı katleden sanığa 'ağırlaştırılmış müebbet' hapis
15:49 Kürt sanatçılar kilamlarını Zrîng için seslendirdi
15:45 Ceren Damar cinayetinde karar bekleniyor
15:42 Küçük Leyla'nın annesi duruşma salonunu terk etti
15:41 Fillo Lojistik işçileri eylemlerini İstanbul’a taşıdı
15:38 Erdoğan İdlib için 'savaş' dedi
15:16 Diyarbakır Barosu diller üzerindeki yasak ve kısıtlamayı kınadı
15:09 İntihar eden uzman çavuş sessiz sedasız defnedildi
15:09 Meclis Başkanlığı çift dilli önergeleri iade etti
15:01 İran'da koronavirüsü salgını 2 can daha aldı
14:50 Kürt Dil ve Kültür Ağı'ndan #herrojkurdi kampanyası
14:41 Velilerden öğretmen istismarına isyan: İstifa edin
14:16 Aileler İmralı'ya gitmek için başvuru yaptı
14:15 HDP'li 9 tutuklu tahliye oldu
14:08 21 Şubat için birçok kentte açıklama: Tüm diller anayasal güvence altına alınmalı
13:33 HDP ve DBP yöneticiler tahliye edilmedi
13:32 FYDT testine katılan rütbeli asker yaşamını yitirdi
13:23 Kubilay: HDP yeni dönemde politikası ve eylemiyle mücadele alanında olacak
13:19 Anne ve babaları ile Kürtçe konuşan ebeveynlerin çocukları Kürtçe konuşamıyor!
13:12 Meclis'e sunulan Kirmançkî önerge Türkçe olmadığı gerekçesiyle reddedildi
13:01 Damar'ı katleden sanığın avukatından dikkati çeken savunma!
12:59 HDP'lilerden Meclis'e çok dilli önergeler: Yasal statüye kavuşturulmalı
12:56 Obuz: Kadına yönelik ayrımcı politikalar arttı
12:38 Pilot Bahadır Altan’dan Ulaştırma Bakanlığı'na yanıt
12:31 'HDP milletvekilini indireceksin' paylaşımına ilişkin karar: Eşitlik ilkesinin ihlali
12:09 Kavala: Beraat kararının yarattığı umut Cumhurbaşkanı'nın müdahalesiyle engellendi
11:53 Mardin'de HDP ve DBP'li yöneticiler gözaltına alındı
11:45 Yazar Varlı: Anneler çocukları ile Kürtçe konuşmalı
11:30 Diyarbakır'da yasaklanan eylem İstanbul'a taşındı
11:07 Van'da 103 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı
11:04 DTK'den 'Dünya Anadil Günü' mesajı: Asimilasyona karşı direnişi yükseltelim
10:27 Kürtçe için otoasimilasyon uyarısı
10:27 Ankara’ya göç eden Kürt kadınları: Anadilimizi konuşmaktan hiç vazgeçmedik
10:11 Ayakta sayım vermeyi reddeden tutuklular tekli hücreye konuldu
10:07 GSM operatörlerine deprem cezası
09:27 Mardinli kadınlardan Vali Yaman tepkisi: Kendini şehrin sahibi görüyor
09:14 Annesinin gözaltına alınması tehdidi ile ajanlık dayatıldı
09:13 Can’ı zırhlı otobüsle öldüren polis hakkında dava açıldı
09:12 Roboski Katliamı’nı protesto etmek suçsa beraat istemiyorum!
09:12 'İktidarın talimatıyla hareket eden bir yargı var'
09:11 Kayıtlarda şüpheli belli, kararda ‘meçhul’
09:10 ‘Annemin yanındaki mezar hala açık Cemil’i bekliyor’
09:09 GİŞ-DER: İşçilerin sorunlarını çözeceğiz
09:08 'Bir halkı ayakta tutan ve güç veren dildir'
09:07 HDP bileşenleri: Politik ve örgütsel sahayı genişletme sorumluluğumuz var
09:06 Kar bereketi: 20 günde 400 berfok sattım
09:05 Anadil hayati önemde
09:00 21 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:44 Polis işkencesi sokaktan hastaneye uzadı: Bir kişi yoğun bakımda
20/02/2020
23:36 Merkel ve Macron’dan Putin’e: Erdoğan ile İdlib'i görüşmeye hazırız
22:51 ‘Xewna Şevek Havînê’ oyunu Şişli’de sahnelendi
22:18 Güney Sudan’da iç savaş sona erdi
21:52 Barolardan HSK'ya istifa çağrısı
21:34 Bakan Albayrak: AB ülkelerini geride bıraktık
21:31 Suruç Aileleri’nin adalet arayışı 55’inci ayında
20:30 Erdoğan Sarrac ile görüştü
20:27 Şam’da patlama
19:55 Van'da şüpheli kadın ölümü
19:51 Davutoğlu’ndan Gezi açıklaması
19:43 BM:Libya’da ateşkes görüşmeleri yeniden başladı
19:34 AB, bütçe görüşmeleri için olağanüstü toplandı
18:43 Görelespor’dan Vali Yaman’a tepki
18:38 Güler, İngiliz mevkidaşı ile görüştü
18:10 Uçak kazasına ilişkin Bakanlık’tan açıklama
17:59 Rusya İdlib’i bombaladı: 2 asker yaşamını yitirdi
17:45 ‘Yalnız Ülkenin Dağ Çocukları’ adlı kitaba toplatma kararı
17:38 Rusya’dan Türkiye'ye: Teröristlere destek ve silah vermeyi durdurun