Temelli: Cizre'yi unutmadık, yargılanacaksınız

img

ADANA – Partilerinin Adana İl Örgütü Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Cizre’yi, Cizre bodrumlarında insanların diri diri yakılmalarını unutmadık. Sanki bunlar yaşanmamış gibi konuşuyorlar. Sanki hiç geçmiş yok gibi konuşuyorlar. Biliyoruz, hepiniz oradaydınız, bu nedenle hepiniz yargılanacaksınız” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partilerinin Adana İl Örgütü’nün 3. Olağan Kongresi’ne katıldı. “Umut ve cesaretle örgütlenelim, faşizmi yenelim” şiarıyla yapılan kongreye, milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Kemal Peköz, önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın anne ve babası ile çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi yer aldı. 
 
Saygı duruşuyla başlayan kongrede önce divan seçimi yapıldı. Sonrasında kongrenin açılış konuşmasını yapan HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Mahsun Eriğ, belediyelerine atanan kayyumlara tepki gösterip, halkın iradesinin gasp edildiğini vurguladı. Tüm baskı ve saldırılara rağmen haklı mücadelelerine devam edeceklerini dile getiren Eriğ, parti çalışmalarından yer alanlara teşekkür ederek, yeni yönetime başarılar diledi.
 
'CİZRE'Yİ UNUTMADIK' 
 
Sonrasında HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli konuşmasını yapmak üzere sahne çıktı. 
 
Sözlerine Figen Yüksedağ ve Selahattin Demirtaş ile cezaevinde olan milletvekilleri ve partilileri selamlayarak başlayan Temelli, kongreye katılımın yüksek olmasına dikkati çekerek, iktidarın baskılarına bu şekilde cevap verdiklerini ifade etti.
 
‘DİRİ DİRİ YAKILMALARINI UNUTMADIK’
 
İktidarın geçmişi ve bugünüyle Kürt düşmanı politikaları ile hatırlandığını vurgulayan Temelli, Cizre ve Silopi’de 14 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının 4üncü yıldönümü olması nedeniyle o dönem yalananlar üzerinde durdu. Temelli “10 kente uygulanan ablukalar sonucu yüzlerce insan katledildi. Nedeni demokrasiden kaçmak için saldıran bu ceberut iktidardır. Bugün de aynı saldırılar sürüyor. Cizre’yi, Cizre bodrumlarında insanların diri diri yakılmalarını unutmadık. Sanki bunlar yaşanmamış gibi konuşuyorlar. Sanki hiç geçmiş yok gibi konuşuyorlar. Biliyoruz, hepiniz oradaydınız, bu nedenle hepiniz yargılanacaksınız” dedi. 
 
‘MASAYI YIKANLAR SAVAŞ GETİRDİ’
 
Barış masasının sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu’da da barış demek olduğunu ifade eden Temelli, “Sevgili arkadaşlarım, 17 yıldır bu iktidar istikrarlı bir şekilde Kürt düşmanlığı yapmaya devam ediyor. 4 yıl önce bugün ablukalar başladı. 10 kente uygulanan ablukalar sonucu yüzlerce insan katledildi. Nedeni neydi? Nedeni bu ceberut iktidar barıştan, demokrasiden kaçmak için Kürtlere saldırdı, katliamlar yaptı. Cizre'yi unutmadık. Bebeklerin, kadınların, insanların katledildiği günleri unutmadık. Mehmet Tunç'u, Asiye Yüksel'i unutmadık. Sur' u unutmadık. Bugün dönüp baktığımızda o günün mimarları sanki hiç bunlar yaşanmamış gibi konuşuyor. İktidardan kopanlar hiç alakası yokmuş gibi, konuşuyor. Hepiniz oradaydınız. Hepiniz birlikte yargılanacaksınız. Çöktürme planları yıllardır sürüyor. Yıktıkları masa Ortadoğu'da, Türkiye'de barış demekti. Bir çözüm aklı vardı, o çözüm aklını yok sayanlara karşı bütün samimiyetimizle barışa demokrasiye sahip çıkmaya devam ediyoruz. O masa kurulacak. O masada Sayın Öcalan’la birlikte demokratik çözüme gidilecek. Masayı yıkanlar savaş getirdi. Biz barışa ve demokratik çözüm adına aynı kararlılıkla devam ettiriyoruz. Masalar kurulacak. O masanın muhatabı Sayın Öcalan ile emekçilerle, kadınlarla bu ceberut iktidara karşı mücadele var edilecektir” ifadelerini kullandı. 
 
‘TECRİT ARTIK SADECE İMRALI'DA DEĞİL’
 
Temelli, AKP’nin iktidarda kalabilmek için düşman yaratma politikası ürettiğini de belirtti.  Keyfi iddianamelerle partililerine yönelik tutuklamaların yapıldığına söyleyen Temelli, tecrit politikalarına dikkat çekti.
 
Temelli, “Adaletsizlik her yerde koskoca ülke açık cezaevine çevrilmiş durumda. İnsan hakları ihlali dediğimiz bu karneye baktığımızda dönüp o tecrit hukukuna bakmak zorundasınız. Cezaevlerinde siyasi tutsaklar olsun, adli tutsaklar olsun, cezaevleri işkence yuvasına dönmüştür" dedi. 
 
"Bu iktidar kendisini savaş baskı ve faşizan tutumlarla var ediyor" diyen Temelli, şöyle devam etti: "Bugün bir tecrit vardır. Tecridin olduğu yerde hukuktan anayasadan demokrasiden bahsedemeyiz. Tecrit hukukuyla ayakta durmalarının sebebi demokratik çözüm yollarını tıkamaktır. Tecrit artık sadece İmralı'da değildir. Tecride karşı çıkmak hukuk devletine sahip çıkmaktır. Türkiye açık cezaevidir ve cezaevlerinde bugün 280 bin kişi vardır. Buralar artık cezaevi değil işkencehaneye dönüşmüştür. Osmaniye’de açlık grevindeki tutsaklar bunun en büyük göstergesidir. Her gün her yerde gözaltılar var. Sabah gözümüz bugün acaba hangi ilimizde gözaltı var diye bakıyoruz Sabah akşam HDP ile uğraşmaktan başka bir şey yapmıyorlar."
 
'BU HUKUKSUZLUK KABUL EDİLEMEZ' 
 
İnsan hakları ihlallerinin başını alıp gittiğini, resmi rakamlara göre 139 gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlatan Temelli, Saray’ın kabul etmediği gazetecilerle sayının daha fazla olduğunu ifade etti.
 
Temeli, “Basın özgürlüğü yok. Talimatlı bir yargı var. 17 bin faili meçhul var. Her hafta Cumartesi Anneleri sesini haykırıyor. Bu sesi duymayan yargı beraat kararı veriyor. Bu hukuksuzluk kabul edilemez” diye konuştu.  
 
Türkiye’de siyaset zemini olmadığını da söyleyen Temelli, bugün siyaset yapmanın hak ihlallerine karşı mücadele anlamına geldiğinin altını çizdi. Yine kadın mücadelesinin iktidarın hedefine olduğuna işaret eden Temelli, “Çünkü faşizmi yıkacak olan şeyin kadın mücadelesi olduğunu biliyorlar. Ne mutlu bize ki HDP bir kadın partisi” dedi.
 
'TALAN VE YOLSUZLUK EKONOMİSİ' 
 
Günde 5 iş cinayeti yaşandığına dikkat çekerek, iktidarın işçiler için cehenneme dönüştüğünü kaydeden Temelli, talan, yolsuzluk ekonomisi ile kaynaklar dağıtılırken bütçenin bir kısmının beton bir kısmının savaş tüccarlarına ayrılığını söyledi. Bütçe hakkına sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Temelli, “Bütçede yapılacak olan kamu harcamaları halk için olmalıdır. Sağlık, eğitim, barınma hakkı için olmalı, emekçinin hakkını korumalı, toplumsal cinsiyete dayalı bir bütçe olmalı" diye belirtti.
 
Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bugün bu iktidar vesayet sistemini çok daha katı bir hale getirmiştir. Bunun adı kayyım rejimidir. Gasp edilen şey Kürt halkının iradesidir. Türkiye’de demokrasi zeminini var edeceksek, Kürt halkının iradesine saygı duymaktır. Bugün herkese sesleniyorum. Bu rejim sizi de teslim alır. Kayyım rejimine sessiz kalıyorsunuz sizin de yakında kapınızı çalar bu iktidar. Bu topraklarda yaşayan tüm kimlikler demokrasi mücadelesine sahip çıkmalıyız. Bakın bir şiddet girdabında yaşıyoruz. Taybet Ana hala o sokakta yatıyor. Biz Taybet Ana'nın cenazesini onurlu bir şekilde kaldıramadık. Taybet Ana orada yatmaya devam edecektir. Cemile'inin cenazesi hala o buzdolabındadır.
 
'KİMSEYE TAHAMMÜLÜ YOK' 
 
Kadına tahammülü yok. Erkek egemen siyaset, kendisinin kadının düşüncesini emeğini sömürerek her gün yeniden var etmeye çalışıyor. Eşbaşkanlık sistemine saldırıyorlar. Çünkü kadınlarla başkanlığı paylaşmak istemiyorlar. Biliyorlar ki bu faşizmi yıkacak olan şey kadın mücadelesidir. Her gün 5 işçi yaşamını yitiriyor. Varın emeğin durumunu siz düşünün. Emeğin hakkını savunmak kadın cinayetlerine kayıma karşı çıkmaktır. Bu iktidar bu saldırgan tutumunu sürdürdükçe ülke dışına çıkıp sınır dışına savaş açıyor. Bugün Suriye’de tek olumlu şey aslında Rojava. Bütün halkların bir arada yaşadığı bir mahal oluşturmuş oldu. Bu iktidar nerede bir yaşamın filizlendiğini görse oraya saldırıyor. Bakınız Afrin. Biz buna savaş dediğimizde buna ‘savaş demeyin’ dediniz.  
 
'HERKES TERÖRİST' 
 
Zamanında Arap kuşağı oluşturulmaya çalışılmıştı. Bugün bir çete kuşağı oluşturulmaya çalışıyor. İster ÖSO deyin, ister Milli Suriye Ordusu deyin, bunlar çete. Bu çete terörist, katliamcı terörist. Ama iktidara göre bu çeteler hariç herkes terörist. Patatesin, soğanın terörist olduğu yerde bir bu IŞİD artıkları terörist değildi. Bağdadi 5 kilometre ötede konaklıyor, çoluğa çocuğa karışacak neredeyse, bakan çıkıp haberinin olmadığını söylüyor. Şimdi de bir Libya bir anlaşma yaptık diyor. Bak bakalım Libya’ya, senin anlaşma yaptığın Libya mı yoksa İhvan artığı Trablusgarp yönetimi mi? Bütün dünyanın çöküşünü tescillediği yerde sen gidip anlaşma yapıyorsun. Bütçe görüşmeleri sürüyor. HDP'li vekiller gerçekleri yüzüne vurdukça şaşkına dönüyorlar. Emekçiden alıp,  damada savaşa, kendisine aşık patronlara veriyor parayı."
 
YENİ EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ
 
Temelli’nin konuşması ardından faaliyet ve mali raporu okundu. Raporların okunması ardından gidilen seçimde HDP Adana İl Eşbaşkanlığı’na Gülseren Tural ve Mehmet Karakış seçildi.
 
 

Diğer başlıklar

09/08/2020
23:10 Bulgaristan’daki yangın Türkiye sınırına vardı
23:02 CHP Kadın Kolları Başkanı Nazlıaka oldu
22:25 Hesekê’de 14 bin kişinin yaşadığı kampta yangın çıktı
21:46 Türkiye’de bin 182 yeni vaka
21:25 Gabar’da yangın kontrol altına alındı
21:16 Aileler arasındaki kavgaya askerden silahlı müdahale: 2 yaralı
20:30 Mardin'de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
20:16 Beyrut’ta halk yeniden sokaklarda
19:47 Sağlık Bakanı: Temaslı kişilerde pozitif oranı arttı
19:30 Lübnan'da bir bakan daha istifa etti
18:49 Beyrut’ta kayıp 21 kişi için umutlar tükendi
18:34 Erdoğan: Türkiye'yi yüzyılın lider ülkelerinden biri yapmanın hayalini kuruyoruz
18:04 100 gündür iç bulaş görülmedi
17:55 Grup Yorum’a polis müdahalesi
17:32 Güney Kore’de aşırı yağışlar can alıyor: En az 30 ölü
17:11 Davutoğlu Diyarbakır’da konuştu: Kürt sorunu eşit vatandaşlıkla çözülebilir
16:51 Kızılırmak’a giren 2 çocuk boğuldu, baba kayıp
16:26 Aram Tigran ezgileriyle anıldı
16:02 Karakoçan’da orman yangını
15:46 Yüzde 80 engelli baba ile oğluna polis şiddeti iddiası
15:20 Kuran Kursu hocası boşanma aşamasındaki kadını ve ailesini ağır yaraladı
15:15 Amedspor kongresini gerçekleştiremedi
15:02 Yakılan mezarlık ağıtlar eşliğinde temizlendi
14:24 Karabük’te bir köy karantinaya alındı
14:05 DBP kongresinde tecride tepki
13:54 HDP Gençlik Meclisi üyeleri 3 gündür gözaltında
13:53 Munzur Gözleri için imza kampanyası
13:52 İnce: Önümüzdeki hafta her şeyi açıklayacağım
13:15 Lübnan Enformasyon Bakanı istifa etti
12:47 Xwebûn’un 34’üncü sayısı çıktı
11:29 Eyüpsultan’da üst geçit çöktü
10:22 Mardin'de çatışmalar sürüyor
10:21 Beyrut’ta ‘patlama’ protestosu: 1 ölü, 490 yaralı
10:00 Feqiyê Teyran’ın seveni çok sahip çıkanı yok
09:30 Yürekli: CPT artık gözlem ve tespit dışında adım atmalı
09:11 Ekonomistler: ‘Yarına Allah kerim’ politikası uygulanıyor
09:09 Rojava'da ‘birlik’ neden ağır ilerliyor?
09:08 'Doku’nun kaybedilme, kaçırılma ve öldürülme ihtimalleri üzerinde durulmalı'
09:06 Mısır Çarşısı’nda turist ve dolar durgunluğu
09:05 Mardin esnafı: Artık çorba bile kaynamıyor
09:03 Çavuşlu tesislerin istilası altında
09:00 09 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
08:47 İstanbul'da yolcu otobüsü yoldan çıktı: 5 ölü, 25 yaralı
08/08/2020
23:53 Mazıdağı kırsalında çatışma ve sokağa çıkma yasağı
23:51 Kurt taziyeleri karıştırdı
23:44 Hindistan’daki uçak kazasında ölü sayısı 18’e yükseldi
23:14 Adana'da bir genç daha serbest bırakıldı
21:51 MSB: Bir asker hayatını kaybetti
21:38 Şırnak ve Mardin'de orman yangınları
21:22 Can kaybı 5 bin 829’a yükseldi
20:21 Lübnan'da halk Dışişleri Bakanlığı'nı bastı
19:16 Zaynal Abarakov'un polis babası açığa alındı
18:55 ‘Düş Yolcuları Adalet Plaketleri’ töreni bir kez daha engellendi
18:42 Sakarya’da erkek şiddeti: 2 ölü, 4 yaralı
17:56 İşçilerden Dardanel ürünlerini boykot çağrısı
17:22 Hafriyat kamyonunun çarptığı diğer çocuk da yaşamını yitirdi
16:12 Bitlis’te yangın bir köyde kontrol altına alındı, bir köyde sürüyor
16:09 Demirtaş'ın buzdolabı talebi reddedildi
15:57 Gençler Zilan için pedal çevirdi
15:56 İzmir'de konser ve açık alan etkinliklerine yasak
15:52 Munzur Özgür Aksın Meclisi: İzin vermeyeceğiz
15:45 Jandarma Kürtçe mevlidi kesti: Ya Türkçe ya Arapça oku
15:36 Valiliğe Kaz Dağı başvurusu
15:06 ‘Gazeteci Tepe'nin failleri yargılansın’
14:57 Adana'da bir genç daha gözaltına alındı
14:55 Adana’da gözaltılara tepki
14:42 Eğitim Sen’den araştırma: 18 milyon öğrenci, 1 milyon eğitimci hedefte
14:34 İskenderun’da ‘tedbirlere uyalım’ çağrısı
14:27 Darp var rapor yok
14:02 Rapora rağmen bırakılmayan Bulut'un durumuna dikkat çekildi
13:37 Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Sosyete damadını görevden al
13:21 Sincan’da 4 kadın tutuklunun sağlık durumu kritik
13:17 Gazeteci Tepe'nin annesi 27 yıldır adalet bekliyor
13:10 Paylan’dan Albayrak’a tek soruluk önerge: İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?
12:07 DEVA’dan 10 çözüm önerisi
12:05 DFG ve MKGP 3 gazeteciyi andı: Kalemlerini yerde bırakmayacağız
11:50 Marmara cezaevleri hak ihlalleri raporu açıklandı
11:40 600’üncü hafta: Son kayıp bulunana kadar mücadeleye devam
11:35 4 yaşındaki Miraç’tan 9 gündür haber alınamıyor
11:30 Garzan Mezarlığı'nın bulunduğu köyde yangın
11:01 Tutuklandıktan sonra ismi ‘gri listeye’ alındı
10:42 28 yıl oldu: Hüseyin Deniz’i unutmadık, unutturmayacağız
10:26 İzmir’de polisten şiddet gören kadınlar: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz
10:11 Manisa'da mobilya fabrikasında yangın
10:05 Karlıova’da kavga: Bir kadın yaralandı
09:54 HDK Eş Sözcüleri: Demokrasinin anahtarı tecridi kırmaktır
09:35 ‘Düş Yolcuları Adalet Plaketleri’ töreni yasaklandı
09:27 Dolardaki artışın görünmeyen yüzü: Gelir ve servet dağılımındaki adaletsizlik
09:05 Diyarbakır’da korona ne aşamada?
09:04 Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri: Okullar için hiçbir hazırlık yok
09:03 'Acil önlemler alınmazsa salgının kontrol edilemez noktaya gelecek'
09:03 ÇAYKUR'a karşı üreticinin yanında
09:00 Yangınlarla hafıza yok ediliyor
09:00 08 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
07/08/2020
23:10 Diyarbakır’da 346 sağlık çalışanı enfekte oldu
22:43 Bitlis'te 4.6 büyüklüğünde deprem
22:34 Kuzey ve Doğu Suriye’de Kovid-19’dan 3’üncü ölüm
22:16 Rakkalı aşiret: QSD etrafında kenetlenelim
21:13 7 gardiyan tarafından darp edilen tutuklu 2 gündür açlık grevinde
20:33 Son 24 saatte 1185 yeni tanı