Taşdemir: Kadınların mücadelesi AKP iktidarını tarihin çöp sepetine gönderecek

  • kadın
  • 14:09 14 Kasım 2019
  • |
img

ANKARA - HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, AKP iktidarının kadın kazanımlarını yok etmek için tüm mekanizmaları devreye koyduğunu belirterek, “Kadınların mücadelesi AKP iktidarını tarihin çöp sepetine gönderecek” dedi.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Parti Genel Merkezi'nde kadın gündemi ve genel gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.
 
Bolivya’da ABD destekli darbe nedeniyle Devlet Başkanı Evo Morales’in görevden istifa ederek ülkeyi terk etmek durumunda kaldığını hatırlatan Taşdemir, darbenin halklara çok ağır sonuçlar getirdiğini ifade etti. Taşdemir, “Yerli halklara, Bolivya halklarına ağır yükler getirdi. Bir kadın belediye başkanının saçları kesildi ve sokaklarda gezdirildi. Bu faşist darbenin nasıl sonuçlar getirdiğini görmüş olduk. Bolivya’da gerçekleştirilen darbe faşizmin utancı olarak tarihte yerini aldı. Biz HDP Kadın Meclisi olarak Bolivya halkının ve kadınlarının yanında yer aldığımızı paylaşmak istiyorum” dedi.
 
‘AKP ŞİMDİ KÜRT VEKİLİM VAR DİYOR’
 
Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik operasyonun devam ettiğine dikkat çeken Taşdemir, “Bu gündem önemini koruyor. 9 Ekim’den beri Rojava ve Kuzey Suriye halklarının iradesine yönelik bir işgal söz konusu. Ateşkese rağmen saldırı ve işgal girişimi devam ediyor. Her gün Rojava'da kadınlar, çocuklar katlediliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) açıklamasına göre 400 bine yakın insan; kadınlar, Êzîdiler, Süryaniler evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu politika bir bütün olarak Kürt düşmanlığının yarattığı bir politikadır. Bu Kürt karşıtlığı gözlerini kör etmiş, sorunları anlatmakta da ciddi sorunlar yaşıyoruz Türkiye hükümetine. ‘Biz Kürt düşmanlığı yapmıyoruz, bizim 50 Kürt milletvekilimiz var’ denilerek bunun üzeri örtülmeye çalışılıyor. Daha önce bunun üzerini örtmek için ‘benim Kürt komşum var’ denilirdi. Şimdi AKP ‘benim Kürt vekilim var’ diyor. Bu 50 vekilden biri Genel Kurul’da bir Kürtçe selamlama yapsın biz o zaman göreceğiz ne kadar Kürt olduklarını, Kürtlerin vekili olduklarını” şeklinde konuştu.  
 
Devam eden operasyonun amacının Kürtleri yerinden yurdundan etmek olduğunu belirten Taşdemir, “IŞİD'in yapamadığını IŞİD kılığı altındaki çeteler eliyle yapmaktır. Kürtlerin kazanımları yok edilmek isteniyor. Kürt karşıtlığını yükseltiyor. Kuzey ve Doğu Suriye’deki işgal girişimi yerinden yurdundan etme olarak gelişiyor, burada da kimliksizleştirme ve iradesizleştirme olarak gelişiyor" dedi.
 
31 Mart’tan beri 20 belediyeye el konulduğuna dikkat çeken Taşdemir, "Belediye eşbaşkanlarımız tutuklandı. Belediye Meclisimiz feshedildi. Her gün yeni bir hukuksuzlukla karşılaşıyoruz. Sabah uyanır uyanmaz bir belediyemizin işgal edildiğini, belediyelerimize el konulduğunu görüyoruz. Belediyelerimiz fetihçi bir anlayışla işgal ediliyor. Tabelaların indirilmesinden Kürtçenin yasaklanmasına, kadın kurumlarımızın kapatılmasına kadar tümüyle bu anlayışın ürünüdür. Biz 2016'dan beri belediyelerde neler yaşandığını, hangi yolsuzlukların yapıldığını belgeleriyle paylaştık, bunları çokça anlattık. Bizim açımızdan kesin ve net olan bunun fetihçi ve işgalci anlayışla sömürme siyaseti olduğudur. Biz bu gaspçı zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz. Ta ki bütün belediyelerimizi geri alana kadar; bu gaspçı anlayışı karşısında halkımızla birlikte direnerek mücadelemizi yükselteceğiz.”
 
‘HDP BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK’
 
Gözaltına alınan HDP’li kadın siyasetçilerin durumuna da değinen Taşdemir, “Pervasızlaşan bu siyasi soykırım operasyonları kadınlara ve Gençlik Meclislerimize yönelik sürüyor. Van’da 15, Ankara’da 9, Beytüşşebap’ta 55 arkadaşımız gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan TJA aktivistlerine ve kadın meclisi üyelerimize gözaltında çıplak arama dayatılıyor. Taciz ve tecavüzle arkadaşlarımız tehdit ediliyor. Yandaş ve besleme medya bunu örtbas etmeye ve tutuklamaları meşrulaştırmaya çalışıyor. Bu yandaş medyanın yayınlarının da etkisi ile iki arkadaşımız Ankara’da tutuklandı” ifadelerini kullandı.
 
HDP Gençlik Meclisi üyelerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işkence gördüklerini hatırlatan Taşdemir, “Arkadaşlarımıza yönelik işkence var ve bu işkence devam ediyor. ‘İşkenceye sıfır tolerans’ söylemi ile iktidara gelen bir partinin işkence ile anılması ve aleni işkence yapması, bu iktidarın nasıl bir faşist zihniyete sahip olduğunun göstergesidir. 5 yıldır sistematik olarak devam eden bu siyasi soykırım operasyonlarından iktidar hiçbir sonuç alamadı, bundan sonra da alamayacaktır. HDP siz saldırdıkça büyümeye devam edecektir. Korkmakta halkıdırlar korkmaya devam etsinler” diye belirtti.
 
“SUÇ İCAT EDİYORLAR’
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında birçok yerde eylem ve etkinlikler düzenlediklerini dile getiren Taşdemir şunları ifade etti: “25 Kasım’a doğru giderken birçok yerde parti meclisimize, kadın aktivistlerimize yönelik saldırılar söz konusu. Faaliyetlerimiz engellenmek isteniyor. 25 Kasım için bastırdığımız broşür yasaklandı. Yasaklanma gerekçesi ise ‘itaat etmiyoruz’ sözüdür. Biz bu broşürleri il ve ilçe örgütlerimize kargo ile gönderdik. İl ilçe yöneticilerimize bu kargoları alma talimatını kimden aldınız sorusunu sordular. Biz buradan kendilerine soruyoruz. Kendileri hukuk dışına çıkarak 3 yıl önce Cemaatten talimat alarak iş yapıyorlardı, bugün de AKP'den talimat alarak iş yapıyorlar. HDP’yi de kendileri ile karıştırıyorlar, talimat aldığımızı düşünüyorlar. Biz il ve ilçe örgütlerimize kargo da talimatta da göndeririz bu bizim çalışma sistematiğimizdir bunu kriminalize edemezsiniz bu sizin haddiniz değil. Bildiğiniz gibi suç icat ediyorlar, formaliteden gözaltı, tutuklama, yasaklama gerekçesi yaratıyorlar. Daha önce bizim ‘örgütleniyoruz’ şiarıyla bastırdığımız broşürün şiarını yeni broşürlerin sloganıymış gibi, bir hile yaparak toplatma gerekçesi yapıyorlar.”
 
‘KADIN DÜŞMANI ANLAYIŞ HER YERDE’
 
AKP’nin kadın düşmanı bir parti olduğunu söyleyen Taşdemir,  AKP'nin “Kadına yönelik şiddetle mücadele” gibi bir gündeminin olmadığını söyledi. AKP’nin şiddetle mücadele edenlerle mücadele ettiğini vurgulayan Taşdemir, şu ifadeleri kullandı: “Partimizle, feminist hareketle, kadın hareketiyle mücadele ediyor. Böyle olmasaydı daha geçen gün Doğubayazıt'ta eşinin yüzüne naylon damlatan adam elini kolunu sallayarak dolaşmazdı. Yine Rabia Naz dosyasında bırakın soruşturma yürütmeyi, soruşturmanın haberini yapan gazeteciler gözaltına alınıyor. Esenyurt’ta hakkını arayan bir işçi arkadaşımız şiddete uğradı, darp edildi. Bütün bunlar olurken kılını kıpırdatmayan AKP bizim broşürlerimizi, kargolarımızı engellemek ve toplatmak için neredeyse bütün emniyeti taarruza geçirmiş. Yani AKP kadın kazanımlarını yok etmek için bütün mekanizmalarıyla devrededir. Meclis’te yargı reformu adı altında hukuki iyileştirme yapacaklarını söylediler. Ama bu pakette, ‘kadınların haklarını nasıl gasp edebilirizin’ peşindeler. Küçük çocukların tecavüzcüleriyle evlendirmeye çalışıyorlar. Aynı uygulama nafaka yasası için de geçerlidir. Bu bizim için nettir. Bu düzenleme kadınları yoksulluğa mahkum etmektedir. Toplumun rızasını bunun üzerinden kazanmaya çalışıyorlar. Oysa biliyoruz ki nafaka meselesinde mağdur olanlar kadınlardır. Yoksul olanlar şiddete uğrayanlar kadınlardır. Bu cinsiyetçi kadın düşmanı anlayış bütün kurumlara sirayet etmiştir.”
 
'MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ' 
 
Taşdemir, şunları ekledi: “Biz AKP’nin savaş politikalarına, toplumu çürütme politikalarına, kadınlara karşı ayrımcı politikalarına karşı her yerde mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bu faşizan rejimlerin örneklerini dünyanın birçok yerinde yaşadık ama halkımız ve toplumun mücadelesi bunları tarihin çöp sepetine gönderdi. AKP iktidarını da kadınların mücadelesi tarihin çöp sepetine gönderecek.  25 Kasım etkinliklerini ne kadar yasaklasan da biz her yerde planlamalarımızı hayata geçireceğiz. Ayın 19’unda da Eş Başkanımız Pervin Buldan’ın katılımı ile bir kadın grup toplantısı yapacağız. Bütün kadınları bu grup toplantımıza katılmaya çağırıyoruz.”
 

Diğer başlıklar

18:30 Derya Okatan’ın da davası ertelendi
17:59 Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının davası düştü
17:54 Rüşvetle gündeme gelen AKP’li başkan istifa etti
17:50 Gazeteci Çapan’ın duruşması görüldü
17:48 HDP’nin cins kırımına ilişkin genel görüşme talebi reddedildi
17:43 TV 10 çalışanlarının yargılandığı dava ertelendi
17:41 İstismar sanığına 33 yıl hapis cezası
17:18 Polisle tartışan 2 kasap gözaltına alındı
17:13 Uçan Süpürge Vakfı’ndan ‘Ev içi emeğini kim tasarlıyor?’ hackathonu
17:08 İstanbul ilçelerine ikamet sınırlaması
17:05 Elektriksiz bırakılan Suriyeli mülteciler için soru önergesi
16:46 Baş’tan iktidara: Gideceksiniz, Türkiye yeniden kurulacak
16:37 ‘Müzik sektörü kurban seçildi’
16:25 Gökhan Güneş: Çıplak darp edildim, tecavüzle tehdit edildim
16:15 Van-Bahçesaray yolu bir haftadır ulaşıma kapalı
16:14 Sanatçılar: Kayyum rektör sanat çalışmalarımıza el koydu
16:02 Suriyeli sığınmacılara elektrik yerine çamaşır suyu verildi
15:56 Ozalitlerle açlık grevine dikkat çekildi
15:55 Basın açıklamasına 7 yıl 6 ay hapis cezası
15:55 Kılıçdaroğlu: Sarayda oturanlar gerçeği görmek istemiyor
15:53 Baldur işçilerine dayanışma ziyareti
15:39 'Etkin aşılama salgını kontrol altına alır'
15:26 Alevilerin evlerinin işaretlenmesi protesto edildi
15:24 HDK Eş Sözcüsü Şenoğlu tahliye edildi
15:18 Kaja Kallas Estonya’nın ilk kadın Başbakanı oldu
15:15 Amedspor galibiyeti kaçırdı
15:13 DTK, TJA, DBP ve HDP heyeti zılgıtlarla karşılandı
14:59 Kaçırılan Güneş’in yakınları: Mücadele kazandı
14:45 Şırnak'ta 8 asker FETÖ’den gözaltına alındı
14:30 İstanbul’da kadın cinayeti
14:26 HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun duruşması başladı
14:11 İstanbul Tabip Odası’ndan filyasyon raporu
14:04 Kolberler toprağa verildi
13:54 Kayı işçileri hükümete seslendi: Ödülümüz sürünmek miydi?
13:45 Gülistan Doku'nun annesi: Erdoğan 'Köprüdeki senin kızın değil' dedi
13:36 TJA tutuklu ailelerini ziyaret etti
13:22 Demirtaş gazetecilere gönderdiği mektupla 'hakikati' anlattı
13:21 Çıplak arama Bakan Gül’e soruldu
13:15 Buldan: HDP’siz siyaset hayali kuranlar kaybedecek
13:13 HDP Van İl Örgütü gazetecilerle bir araya geldi
12:43 Koalisyon sözcüsü Marotto’dan Kobanê kutlaması
12:39 Hillary Clinton YPJ'nin direnişini diziye taşıyacak
12:25 AİHM'in Demirtaş kararı kitapçık olarak basıldı
12:21 Öcalan’la görüşme başvurusu bir kez daha reddedildi
12:19 DÜ Hastanesi’nde tedavi ücretli
11:57 Lice’de askeri operasyonlarda sivil minibüsler kullanılıyor
11:53 Bahçeli muhalefeti hedef aldı
11:52 Kamaç: PİA halkın vicdanında kuruldu
11:41 Iğdır’da kadın cinayeti
11:19 Özerk Yönetim, Esad rejimini bölgeden çıkarmakla uyardı
11:08 İran’da kadın katliamı
11:07 Bagok’ta yasak sonrası gözaltı ve helikopter hareketliliği
11:02 Diyarbakır’da HDP MYK üyesi gözaltına alındı
10:37 Varto’da askeri operasyon
10:36 Demirtaş ve Zeydan’dan Koma Dengda üyelerine bağlama hediyesi
10:34 Gözaltındaki HDP'li eşbaşkan: Öcalan posteri değil, baskın yasadışıdır
10:20 Diyarbakırlı askerin şüpheli ölümü
10:10 Halk Eğitim Merkezi’nde ‘zorunlu bağış’
09:13 Ayrıntı Yayınları’ndan 5 yeni kitap
09:09 Açlık grevini 13’üncü grup devraldı
09:08 Tutuklunun evine 11 bin TL’lik yemek faturası gönderildi
09:08 Kadınların özgürlük mücadelesi hedefte
09:04 Depremzedeler: Yaramıza merhem olunmadı
09:04 Kayyım yardımcısı kızını kendine danışman yaptı
09:03 Haftada 4 kadın Rosa'ya başvuruyor
09:01 Sokağı, dağı, yaylası yasaklı kent
09:01 Türkiye'den 'Şengal'e operasyon' talebi
09:00 Genç: DTK bu topraklarda beraber yaşayabilmenin umut ışığı
09:00 Yerlikaya: Güven veren bir aşılama yürütülmüyor
09:00 26 OCAK 2021 GÜNDEMİ
07:53 Kaçırılan Gökhan Güneş gözleri kapalı bırakıldı
00:15 ABD, Avrupa ve 4 ülkeye seyahat yasağı getirdi
25/01/2021
23:58 HDP Esenyurt Eşbaşkanları ikinci kez gözaltına alındı
23:10 Urfa’da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
22:22 HDP’li gençlerden açlık grevlerine ilişkin yazılama
22:16 Dünya genelinde vaka sayısı 100 milyonu aştı
22:06 Brezilya’da otobüs kazası: 21 ölü, 33 yaralı
21:30 Gözaltına alınan Karaman serbest bırakıldı
20:05 85 yaşındaki kadın ve engelli oğlu elektriksiz bırakıldı
19:55 Katledilen Metin Lokumcu'nun davası 21 Nisan’da
19:47 Çığ altındaki kolberlerin tamamına ulaşıldı
19:44 Şırnak'ta kaçak avcılık yapan 9 kişiye para cezası
19:33 HDP Esenyurt İlçe Örgütü’ne dayanışma ziyareti
19:29 Koronadan 137 kişi daha hayatını kaybetti
18:59 BTS: Sürgünler geri alınsın
18:46 EFA: Leyla Güven serbest bırakılmalı, tecrit son bulmalı
18:43 ‘Kayyımın talan politikalarını açığa çıkarmaya devam edeceğiz’
18:30 Yalova’da Alevi ailelerin evleri işaretlendi
18:04 Kadınlardan açlık grevleri için ‘Sed Deng Sed Jin’ klibi
17:57 Açlık grevi pankartına müdahale: 3 gözaltı
17:52 Hak ihlalleri ve tecride karşı hücresini ateşe verdi
17:27 İstanbul esnafından iktidara: Açız, sesimizi duyun artık
17:12 Aileler çığ altındaki 3 kolberin cenazesine ulaştı
16:56 Beşiri'de ulusal birlik temasları
16:54 Şüpheli ölen çocuk cinsel saldırı şikayetiyle polise başvurmuş
16:49 Paylan: Esnaf için bıçak kemiğe dayandı
16:22 Kafe-Bar Çalışanları: İşyerleri açılsın
16:17 Aileler çığ altında kalan bir kolberin cenazesine ulaştı
16:05 Evli olduğu kadını öldüren erkeğin duruşması ertelendi
15:46 Urfa'da baba ve oğlu gözaltına alındı