Taşdemir: Kadınların mücadelesi AKP iktidarını tarihin çöp sepetine gönderecek

  • kadın
  • 14:09 14 Kasım 2019
  • |
img

ANKARA - HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, AKP iktidarının kadın kazanımlarını yok etmek için tüm mekanizmaları devreye koyduğunu belirterek, “Kadınların mücadelesi AKP iktidarını tarihin çöp sepetine gönderecek” dedi.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Parti Genel Merkezi'nde kadın gündemi ve genel gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.
 
Bolivya’da ABD destekli darbe nedeniyle Devlet Başkanı Evo Morales’in görevden istifa ederek ülkeyi terk etmek durumunda kaldığını hatırlatan Taşdemir, darbenin halklara çok ağır sonuçlar getirdiğini ifade etti. Taşdemir, “Yerli halklara, Bolivya halklarına ağır yükler getirdi. Bir kadın belediye başkanının saçları kesildi ve sokaklarda gezdirildi. Bu faşist darbenin nasıl sonuçlar getirdiğini görmüş olduk. Bolivya’da gerçekleştirilen darbe faşizmin utancı olarak tarihte yerini aldı. Biz HDP Kadın Meclisi olarak Bolivya halkının ve kadınlarının yanında yer aldığımızı paylaşmak istiyorum” dedi.
 
‘AKP ŞİMDİ KÜRT VEKİLİM VAR DİYOR’
 
Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik operasyonun devam ettiğine dikkat çeken Taşdemir, “Bu gündem önemini koruyor. 9 Ekim’den beri Rojava ve Kuzey Suriye halklarının iradesine yönelik bir işgal söz konusu. Ateşkese rağmen saldırı ve işgal girişimi devam ediyor. Her gün Rojava'da kadınlar, çocuklar katlediliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) açıklamasına göre 400 bine yakın insan; kadınlar, Êzîdiler, Süryaniler evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu politika bir bütün olarak Kürt düşmanlığının yarattığı bir politikadır. Bu Kürt karşıtlığı gözlerini kör etmiş, sorunları anlatmakta da ciddi sorunlar yaşıyoruz Türkiye hükümetine. ‘Biz Kürt düşmanlığı yapmıyoruz, bizim 50 Kürt milletvekilimiz var’ denilerek bunun üzeri örtülmeye çalışılıyor. Daha önce bunun üzerini örtmek için ‘benim Kürt komşum var’ denilirdi. Şimdi AKP ‘benim Kürt vekilim var’ diyor. Bu 50 vekilden biri Genel Kurul’da bir Kürtçe selamlama yapsın biz o zaman göreceğiz ne kadar Kürt olduklarını, Kürtlerin vekili olduklarını” şeklinde konuştu.  
 
Devam eden operasyonun amacının Kürtleri yerinden yurdundan etmek olduğunu belirten Taşdemir, “IŞİD'in yapamadığını IŞİD kılığı altındaki çeteler eliyle yapmaktır. Kürtlerin kazanımları yok edilmek isteniyor. Kürt karşıtlığını yükseltiyor. Kuzey ve Doğu Suriye’deki işgal girişimi yerinden yurdundan etme olarak gelişiyor, burada da kimliksizleştirme ve iradesizleştirme olarak gelişiyor" dedi.
 
31 Mart’tan beri 20 belediyeye el konulduğuna dikkat çeken Taşdemir, "Belediye eşbaşkanlarımız tutuklandı. Belediye Meclisimiz feshedildi. Her gün yeni bir hukuksuzlukla karşılaşıyoruz. Sabah uyanır uyanmaz bir belediyemizin işgal edildiğini, belediyelerimize el konulduğunu görüyoruz. Belediyelerimiz fetihçi bir anlayışla işgal ediliyor. Tabelaların indirilmesinden Kürtçenin yasaklanmasına, kadın kurumlarımızın kapatılmasına kadar tümüyle bu anlayışın ürünüdür. Biz 2016'dan beri belediyelerde neler yaşandığını, hangi yolsuzlukların yapıldığını belgeleriyle paylaştık, bunları çokça anlattık. Bizim açımızdan kesin ve net olan bunun fetihçi ve işgalci anlayışla sömürme siyaseti olduğudur. Biz bu gaspçı zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz. Ta ki bütün belediyelerimizi geri alana kadar; bu gaspçı anlayışı karşısında halkımızla birlikte direnerek mücadelemizi yükselteceğiz.”
 
‘HDP BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK’
 
Gözaltına alınan HDP’li kadın siyasetçilerin durumuna da değinen Taşdemir, “Pervasızlaşan bu siyasi soykırım operasyonları kadınlara ve Gençlik Meclislerimize yönelik sürüyor. Van’da 15, Ankara’da 9, Beytüşşebap’ta 55 arkadaşımız gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan TJA aktivistlerine ve kadın meclisi üyelerimize gözaltında çıplak arama dayatılıyor. Taciz ve tecavüzle arkadaşlarımız tehdit ediliyor. Yandaş ve besleme medya bunu örtbas etmeye ve tutuklamaları meşrulaştırmaya çalışıyor. Bu yandaş medyanın yayınlarının da etkisi ile iki arkadaşımız Ankara’da tutuklandı” ifadelerini kullandı.
 
HDP Gençlik Meclisi üyelerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işkence gördüklerini hatırlatan Taşdemir, “Arkadaşlarımıza yönelik işkence var ve bu işkence devam ediyor. ‘İşkenceye sıfır tolerans’ söylemi ile iktidara gelen bir partinin işkence ile anılması ve aleni işkence yapması, bu iktidarın nasıl bir faşist zihniyete sahip olduğunun göstergesidir. 5 yıldır sistematik olarak devam eden bu siyasi soykırım operasyonlarından iktidar hiçbir sonuç alamadı, bundan sonra da alamayacaktır. HDP siz saldırdıkça büyümeye devam edecektir. Korkmakta halkıdırlar korkmaya devam etsinler” diye belirtti.
 
“SUÇ İCAT EDİYORLAR’
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında birçok yerde eylem ve etkinlikler düzenlediklerini dile getiren Taşdemir şunları ifade etti: “25 Kasım’a doğru giderken birçok yerde parti meclisimize, kadın aktivistlerimize yönelik saldırılar söz konusu. Faaliyetlerimiz engellenmek isteniyor. 25 Kasım için bastırdığımız broşür yasaklandı. Yasaklanma gerekçesi ise ‘itaat etmiyoruz’ sözüdür. Biz bu broşürleri il ve ilçe örgütlerimize kargo ile gönderdik. İl ilçe yöneticilerimize bu kargoları alma talimatını kimden aldınız sorusunu sordular. Biz buradan kendilerine soruyoruz. Kendileri hukuk dışına çıkarak 3 yıl önce Cemaatten talimat alarak iş yapıyorlardı, bugün de AKP'den talimat alarak iş yapıyorlar. HDP’yi de kendileri ile karıştırıyorlar, talimat aldığımızı düşünüyorlar. Biz il ve ilçe örgütlerimize kargo da talimatta da göndeririz bu bizim çalışma sistematiğimizdir bunu kriminalize edemezsiniz bu sizin haddiniz değil. Bildiğiniz gibi suç icat ediyorlar, formaliteden gözaltı, tutuklama, yasaklama gerekçesi yaratıyorlar. Daha önce bizim ‘örgütleniyoruz’ şiarıyla bastırdığımız broşürün şiarını yeni broşürlerin sloganıymış gibi, bir hile yaparak toplatma gerekçesi yapıyorlar.”
 
‘KADIN DÜŞMANI ANLAYIŞ HER YERDE’
 
AKP’nin kadın düşmanı bir parti olduğunu söyleyen Taşdemir,  AKP'nin “Kadına yönelik şiddetle mücadele” gibi bir gündeminin olmadığını söyledi. AKP’nin şiddetle mücadele edenlerle mücadele ettiğini vurgulayan Taşdemir, şu ifadeleri kullandı: “Partimizle, feminist hareketle, kadın hareketiyle mücadele ediyor. Böyle olmasaydı daha geçen gün Doğubayazıt'ta eşinin yüzüne naylon damlatan adam elini kolunu sallayarak dolaşmazdı. Yine Rabia Naz dosyasında bırakın soruşturma yürütmeyi, soruşturmanın haberini yapan gazeteciler gözaltına alınıyor. Esenyurt’ta hakkını arayan bir işçi arkadaşımız şiddete uğradı, darp edildi. Bütün bunlar olurken kılını kıpırdatmayan AKP bizim broşürlerimizi, kargolarımızı engellemek ve toplatmak için neredeyse bütün emniyeti taarruza geçirmiş. Yani AKP kadın kazanımlarını yok etmek için bütün mekanizmalarıyla devrededir. Meclis’te yargı reformu adı altında hukuki iyileştirme yapacaklarını söylediler. Ama bu pakette, ‘kadınların haklarını nasıl gasp edebilirizin’ peşindeler. Küçük çocukların tecavüzcüleriyle evlendirmeye çalışıyorlar. Aynı uygulama nafaka yasası için de geçerlidir. Bu bizim için nettir. Bu düzenleme kadınları yoksulluğa mahkum etmektedir. Toplumun rızasını bunun üzerinden kazanmaya çalışıyorlar. Oysa biliyoruz ki nafaka meselesinde mağdur olanlar kadınlardır. Yoksul olanlar şiddete uğrayanlar kadınlardır. Bu cinsiyetçi kadın düşmanı anlayış bütün kurumlara sirayet etmiştir.”
 
'MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ' 
 
Taşdemir, şunları ekledi: “Biz AKP’nin savaş politikalarına, toplumu çürütme politikalarına, kadınlara karşı ayrımcı politikalarına karşı her yerde mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bu faşizan rejimlerin örneklerini dünyanın birçok yerinde yaşadık ama halkımız ve toplumun mücadelesi bunları tarihin çöp sepetine gönderdi. AKP iktidarını da kadınların mücadelesi tarihin çöp sepetine gönderecek.  25 Kasım etkinliklerini ne kadar yasaklasan da biz her yerde planlamalarımızı hayata geçireceğiz. Ayın 19’unda da Eş Başkanımız Pervin Buldan’ın katılımı ile bir kadın grup toplantısı yapacağız. Bütün kadınları bu grup toplantımıza katılmaya çağırıyoruz.”
 

Diğer başlıklar

11:45 Yüksekdağ: Hep birlikte değiştirebiliriz
11:44 HDP 3’üncü Kadın Konferansı başladı
Buldan: 2019 direniş yılıydı, 2020 zafer yılı olacak
11:41 Ailelerin İmralı başvurusu yine reddedildi
11:39 'Yasak kararı kolluk güçlerinin taraf ve fail olduğunun ispatı'
10:51 ‘Ulusal Birlik Çalıştayı’ başladı: Başka seçenek yok
10:17 Mardin'de istinat duvarı örme çalışması sırasında mağara bulundu
10:16 Hrant Dink vurulduğu yerde anılacak
09:34 Kîno Gabriyel: Lavrov’a iletilen raporlar gerçek dışı
09:14 Emek ve Demokrasi Güçleri: Dersim’de özel savaş politikaları uygulanıyor
09:03 Tutuklu yazarların kitapları imzalanacak
09:03 Özgür basını son nefesine kadar savundu
09:03 Çocuk yardımı için başvuran gazeteciye ajanlık teklifi
09:02 Hrant Dink'in arkadaşları: Yaşasaydı cezaevinde olurdu
09:01 DTK Eşbaşkanı Güven: Tek engel ulusal birlik eksikliği
09:00 18 OCAK 2020 GÜNDEMİ
08:16 Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
17/01/2020
23:50 Berlin’de yapılacak Libya konferansının taslak metnine ulaşıldı
20:37 SOHR: Türkiye, paramiliter gruplara mensup bin 750 kişiyi Libya'ya gönderdi
20:33 MKGP’den Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü’ne: İddiaları gündeme taşımak görevimiz
20:24 Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü gazetecileri hedef gösterdi
20:06 Kadıköy'de ‘Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılsın' nöbet eylemi
19:11 Dersim Barosu’ndan 3 uzman çavuş hakkındaki iddialara ilişkin suç duyurusu
18:33 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
18:30 Emekçiler Haber-Sen'in kuruluşunu kutladı
18:20 HKP’den YSK’nin seçime girecek partiler listesine itiraz
18:15 ‘Metal işçileri isyan ediyor’
18:00 Kanal İstanbul ÇED raporu onayına tepki: Halkın iradesi çiğnendi
17:43 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı Doku’ya dair rapor hazırlayacak
17:36 7 gündür kayıp olan Keldani çifte hala ulaşılamadı
17:22 Demirtaş: Yan yana gelmek, konuşmak, birlikte olmak kimseye zarar vermez
17:06 Yeni infaz düzenlemesi Erdoğan'a sunuldu
17:03 Nurcan Bakır için Adana'da taziye kuruldu
16:49 Gülistan Doku olabileceğinden şüphe edilen yeni görüntülere ulaşıldı
16:48 Merkel Türkiye’ye geliyor
16:38 Mersin Tiyatro Derneği Genel Kurulu'nu yaptı
16:29 Kanal İstanbul ÇED raporunun onaylanmasına uzmanlardan tepki
16:19 Bulut: Sağlıkta şiddeti protesto ederken polis şiddetiyle karşılaştık
16:18 HDP’ye dayanışma ziyareti
16:17 Eğitim Sen’den yarıyıl raporu: Çok sayıda öğrenci ve öğretmen mağdur edildi
16:10 Tehdit edilen öğrenciler suç duyurusunda bulunup, İHD’ye başvurdu
15:48 Çocuğunu istismar eden baba gözaltına alındı
15:47 Bahçeli: Yetki verin FETÖ’nün siyasi ayağını biz bulalım
15:45 Erdoğan: Mektup gizli, açıklayamam
15:23 Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Yargı iktidarın arka bahçesine dönüştü
15:17 Çocuklu annelere ücretsiz ulaşım
15:14 Eğitim Sen Diyarbakır şubelerinden dönem sonu raporu
15:08 İHD 2019 yılı raporu: 61 kişiye ajanlık dayatıldı
14:53 ‘Sağlıkta şiddete son’ diyen sağlıkçılara polis şiddeti!
14:48 Kubilay: Siz Ferhat olamazsınız, para dışında kimseye sevdalanamazsınız
14:37 CHP’de kurultay tarihi belli oldu
14:25 Açlık Grevlerini İzleme Heyeti: Ses ver, Grup Yorum üyeleri yaşasın
13:44 Dersim’de valiye ‘huzur’ tepkisi
13:12 Kanal İstanbul ÇED raporu onaylandı
13:11 'Ulusal Birlik Çalıştayı' yarın başlıyor
13:10 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı
12:50 Şehriban Çatı’yı öldüren erkek tutuklandı
12:37 PİA Genel Başkanı Kamaç: Kürtler bir yüzyılı daha kaybetmemeli
12:16 Elektrik dağıtım şirketine rekor ceza
12:09 HDP’de büyük kongre öncesi konferans
12:01 ‘İktidar kontrol edemediği medyayı yok etmek istiyor’
11:33 Yaşam Nöbeti kazandı: Faytonlar kaldırılıyor
11:26 Diyarbakır’a kar yağıyor
11:24 3 uzman çavuşun tecavüzünü böyle gizlediler!
11:09 Sara Kaya tahliye edilmedi
10:44 Şırnak Valiliği'nden 7 gün sonra açıklama: Aramalar sürüyor
10:34 ‘Kürtçe yaşamak gerekiyor’
10:30 Torunlarını istismar eden dedeye 23 yıl ceza verildi
10:10 Suriye’de beş milyon çocuk yerinden edildi
09:45 Tutuklulardan İHD’ye ‘ihlal’ mektupları: 'Kürt' geçen yayınlar verilmiyor
09:43 Haftanın filmleri
09:08 Kayyım Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin kapısına kilit vurdu
09:08 HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Çınar: Ulusal birlik için mutabakat lazım
09:07 Üstün: Kanal göç yollarını ve türleri yok edecek
09:03 Belediyelere alınmayan meclis üyeleri suç duyurusunda bulunacak
09:03 Kayyımın su zammı çizelgesi siteden kaldırıldı: Suçüstü yakalandılar
09:00 ‘Ev kiramı ödemek için buzdolabı ve çamaşır makinasını sattım’
09:00 Sular çekilince büyük zarar ortaya çıktı
09:00 Hrant’tan önce, Hrant’tan sonra...
09:00 17 OCAK 2020 GÜNDEMİ
08:43 YSK seçime girebilecek 15 partiyi açıkladı
16/01/2020
23:59 Trump azline yönelik yargı süreci başladı
23:17 Kuzey ve Doğu Suriye’de 3 asker hayatını kaybetti
23:04 6 gündür kayıp Keldani çiftin oğlu: Kaçırıldıkları iddiası var
22:44 Gözaltında bir kaybın hikayesi: Bıraktığın Yerden
21:07 Hrant’ın Arkadaşı: Yaşadığımız sürece hesap vermekten kurtulamayacaklar
20:45 İSİG: 2019’da yaşamını yitiren 1736 işçinin yüzde 99’u sendikasız
20:29 Kaçmış intiharına ilişkin müze müdüresi görevden uzaklaştırıldı
19:19 Tüm Bel-Sen 2020 TİS taleplerini açıkladı
18:52 Cinsel istismar sanığına ceza istendi
18:42 YSK’da ilk tur seçimleri: Yeni başkan seçildi
18:32 Almanya Dışişleri Bakanı: Hafter Libya'da ateşkes anlaşmasına uymaya hazır
17:51 Katledilen Habibe ve Fatma kardeşlerin duruşması ertelendi
17:41 Mersin'de katledilen Filiz Kaplan’ın duruşması görüldü
17:33 Dersim’deki miting Valilik yasağına takıldı
17:28 ‘Fail ceza alıncaya dek davanın takipçisi olacağız’
17:16 HDP Hatay eski İl Eşbaşkanı’na beraat
17:06 HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı'na 2 yıl hapis cezası
17:04 Sosyal medyadan 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' ettiği iddiasıyla tutuklandı
17:01 Tahliye edilen eski Korgeneral Metin İyidil yeniden tutuklandı
16:54 Gazeteciler Can Dündar ve Abbas Yalçın hakkındaki dava düştü