Taşdemir: Kadınların mücadelesi AKP iktidarını tarihin çöp sepetine gönderecek

  • kadın
  • 14:09 14 Kasım 2019
  • |
img

ANKARA - HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, AKP iktidarının kadın kazanımlarını yok etmek için tüm mekanizmaları devreye koyduğunu belirterek, “Kadınların mücadelesi AKP iktidarını tarihin çöp sepetine gönderecek” dedi.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Parti Genel Merkezi'nde kadın gündemi ve genel gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.
 
Bolivya’da ABD destekli darbe nedeniyle Devlet Başkanı Evo Morales’in görevden istifa ederek ülkeyi terk etmek durumunda kaldığını hatırlatan Taşdemir, darbenin halklara çok ağır sonuçlar getirdiğini ifade etti. Taşdemir, “Yerli halklara, Bolivya halklarına ağır yükler getirdi. Bir kadın belediye başkanının saçları kesildi ve sokaklarda gezdirildi. Bu faşist darbenin nasıl sonuçlar getirdiğini görmüş olduk. Bolivya’da gerçekleştirilen darbe faşizmin utancı olarak tarihte yerini aldı. Biz HDP Kadın Meclisi olarak Bolivya halkının ve kadınlarının yanında yer aldığımızı paylaşmak istiyorum” dedi.
 
‘AKP ŞİMDİ KÜRT VEKİLİM VAR DİYOR’
 
Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik operasyonun devam ettiğine dikkat çeken Taşdemir, “Bu gündem önemini koruyor. 9 Ekim’den beri Rojava ve Kuzey Suriye halklarının iradesine yönelik bir işgal söz konusu. Ateşkese rağmen saldırı ve işgal girişimi devam ediyor. Her gün Rojava'da kadınlar, çocuklar katlediliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) açıklamasına göre 400 bine yakın insan; kadınlar, Êzîdiler, Süryaniler evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu politika bir bütün olarak Kürt düşmanlığının yarattığı bir politikadır. Bu Kürt karşıtlığı gözlerini kör etmiş, sorunları anlatmakta da ciddi sorunlar yaşıyoruz Türkiye hükümetine. ‘Biz Kürt düşmanlığı yapmıyoruz, bizim 50 Kürt milletvekilimiz var’ denilerek bunun üzeri örtülmeye çalışılıyor. Daha önce bunun üzerini örtmek için ‘benim Kürt komşum var’ denilirdi. Şimdi AKP ‘benim Kürt vekilim var’ diyor. Bu 50 vekilden biri Genel Kurul’da bir Kürtçe selamlama yapsın biz o zaman göreceğiz ne kadar Kürt olduklarını, Kürtlerin vekili olduklarını” şeklinde konuştu.  
 
Devam eden operasyonun amacının Kürtleri yerinden yurdundan etmek olduğunu belirten Taşdemir, “IŞİD'in yapamadığını IŞİD kılığı altındaki çeteler eliyle yapmaktır. Kürtlerin kazanımları yok edilmek isteniyor. Kürt karşıtlığını yükseltiyor. Kuzey ve Doğu Suriye’deki işgal girişimi yerinden yurdundan etme olarak gelişiyor, burada da kimliksizleştirme ve iradesizleştirme olarak gelişiyor" dedi.
 
31 Mart’tan beri 20 belediyeye el konulduğuna dikkat çeken Taşdemir, "Belediye eşbaşkanlarımız tutuklandı. Belediye Meclisimiz feshedildi. Her gün yeni bir hukuksuzlukla karşılaşıyoruz. Sabah uyanır uyanmaz bir belediyemizin işgal edildiğini, belediyelerimize el konulduğunu görüyoruz. Belediyelerimiz fetihçi bir anlayışla işgal ediliyor. Tabelaların indirilmesinden Kürtçenin yasaklanmasına, kadın kurumlarımızın kapatılmasına kadar tümüyle bu anlayışın ürünüdür. Biz 2016'dan beri belediyelerde neler yaşandığını, hangi yolsuzlukların yapıldığını belgeleriyle paylaştık, bunları çokça anlattık. Bizim açımızdan kesin ve net olan bunun fetihçi ve işgalci anlayışla sömürme siyaseti olduğudur. Biz bu gaspçı zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz. Ta ki bütün belediyelerimizi geri alana kadar; bu gaspçı anlayışı karşısında halkımızla birlikte direnerek mücadelemizi yükselteceğiz.”
 
‘HDP BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK’
 
Gözaltına alınan HDP’li kadın siyasetçilerin durumuna da değinen Taşdemir, “Pervasızlaşan bu siyasi soykırım operasyonları kadınlara ve Gençlik Meclislerimize yönelik sürüyor. Van’da 15, Ankara’da 9, Beytüşşebap’ta 55 arkadaşımız gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan TJA aktivistlerine ve kadın meclisi üyelerimize gözaltında çıplak arama dayatılıyor. Taciz ve tecavüzle arkadaşlarımız tehdit ediliyor. Yandaş ve besleme medya bunu örtbas etmeye ve tutuklamaları meşrulaştırmaya çalışıyor. Bu yandaş medyanın yayınlarının da etkisi ile iki arkadaşımız Ankara’da tutuklandı” ifadelerini kullandı.
 
HDP Gençlik Meclisi üyelerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işkence gördüklerini hatırlatan Taşdemir, “Arkadaşlarımıza yönelik işkence var ve bu işkence devam ediyor. ‘İşkenceye sıfır tolerans’ söylemi ile iktidara gelen bir partinin işkence ile anılması ve aleni işkence yapması, bu iktidarın nasıl bir faşist zihniyete sahip olduğunun göstergesidir. 5 yıldır sistematik olarak devam eden bu siyasi soykırım operasyonlarından iktidar hiçbir sonuç alamadı, bundan sonra da alamayacaktır. HDP siz saldırdıkça büyümeye devam edecektir. Korkmakta halkıdırlar korkmaya devam etsinler” diye belirtti.
 
“SUÇ İCAT EDİYORLAR’
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında birçok yerde eylem ve etkinlikler düzenlediklerini dile getiren Taşdemir şunları ifade etti: “25 Kasım’a doğru giderken birçok yerde parti meclisimize, kadın aktivistlerimize yönelik saldırılar söz konusu. Faaliyetlerimiz engellenmek isteniyor. 25 Kasım için bastırdığımız broşür yasaklandı. Yasaklanma gerekçesi ise ‘itaat etmiyoruz’ sözüdür. Biz bu broşürleri il ve ilçe örgütlerimize kargo ile gönderdik. İl ilçe yöneticilerimize bu kargoları alma talimatını kimden aldınız sorusunu sordular. Biz buradan kendilerine soruyoruz. Kendileri hukuk dışına çıkarak 3 yıl önce Cemaatten talimat alarak iş yapıyorlardı, bugün de AKP'den talimat alarak iş yapıyorlar. HDP’yi de kendileri ile karıştırıyorlar, talimat aldığımızı düşünüyorlar. Biz il ve ilçe örgütlerimize kargo da talimatta da göndeririz bu bizim çalışma sistematiğimizdir bunu kriminalize edemezsiniz bu sizin haddiniz değil. Bildiğiniz gibi suç icat ediyorlar, formaliteden gözaltı, tutuklama, yasaklama gerekçesi yaratıyorlar. Daha önce bizim ‘örgütleniyoruz’ şiarıyla bastırdığımız broşürün şiarını yeni broşürlerin sloganıymış gibi, bir hile yaparak toplatma gerekçesi yapıyorlar.”
 
‘KADIN DÜŞMANI ANLAYIŞ HER YERDE’
 
AKP’nin kadın düşmanı bir parti olduğunu söyleyen Taşdemir,  AKP'nin “Kadına yönelik şiddetle mücadele” gibi bir gündeminin olmadığını söyledi. AKP’nin şiddetle mücadele edenlerle mücadele ettiğini vurgulayan Taşdemir, şu ifadeleri kullandı: “Partimizle, feminist hareketle, kadın hareketiyle mücadele ediyor. Böyle olmasaydı daha geçen gün Doğubayazıt'ta eşinin yüzüne naylon damlatan adam elini kolunu sallayarak dolaşmazdı. Yine Rabia Naz dosyasında bırakın soruşturma yürütmeyi, soruşturmanın haberini yapan gazeteciler gözaltına alınıyor. Esenyurt’ta hakkını arayan bir işçi arkadaşımız şiddete uğradı, darp edildi. Bütün bunlar olurken kılını kıpırdatmayan AKP bizim broşürlerimizi, kargolarımızı engellemek ve toplatmak için neredeyse bütün emniyeti taarruza geçirmiş. Yani AKP kadın kazanımlarını yok etmek için bütün mekanizmalarıyla devrededir. Meclis’te yargı reformu adı altında hukuki iyileştirme yapacaklarını söylediler. Ama bu pakette, ‘kadınların haklarını nasıl gasp edebilirizin’ peşindeler. Küçük çocukların tecavüzcüleriyle evlendirmeye çalışıyorlar. Aynı uygulama nafaka yasası için de geçerlidir. Bu bizim için nettir. Bu düzenleme kadınları yoksulluğa mahkum etmektedir. Toplumun rızasını bunun üzerinden kazanmaya çalışıyorlar. Oysa biliyoruz ki nafaka meselesinde mağdur olanlar kadınlardır. Yoksul olanlar şiddete uğrayanlar kadınlardır. Bu cinsiyetçi kadın düşmanı anlayış bütün kurumlara sirayet etmiştir.”
 
'MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ' 
 
Taşdemir, şunları ekledi: “Biz AKP’nin savaş politikalarına, toplumu çürütme politikalarına, kadınlara karşı ayrımcı politikalarına karşı her yerde mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bu faşizan rejimlerin örneklerini dünyanın birçok yerinde yaşadık ama halkımız ve toplumun mücadelesi bunları tarihin çöp sepetine gönderdi. AKP iktidarını da kadınların mücadelesi tarihin çöp sepetine gönderecek.  25 Kasım etkinliklerini ne kadar yasaklasan da biz her yerde planlamalarımızı hayata geçireceğiz. Ayın 19’unda da Eş Başkanımız Pervin Buldan’ın katılımı ile bir kadın grup toplantısı yapacağız. Bütün kadınları bu grup toplantımıza katılmaya çağırıyoruz.”
 

Diğer başlıklar

00:15 Meclis'te Las Tesis protestosu
14/12/2019
22:50 Suruç Belediyesi eski Eşbaşkanı Akbaş gözaltına alındı
22:06 Bütçe görüşmelerinde Cizre gerginliği:
Türk ordusu bombaladı
21:18 Hakkari’de yasak 15 gün daha uzatıldı
20:35 Özenç: Yargılamayan bir düzene doğru gidiliyor
20:05 Gazeteci Aziz Oruç için sosyal medya kampanyası
19:03 Kadınlardan dans müdahalesine tepki: Erkek devlet korksun
18:44 İSDEMİR'den patlama
18:24 Cizre bodrumları için Meclis Araştırma önergesi
17:34 ‘Hasankeyf'i yok etmek insanlığı yok etmektir’
17:30 Gazeteci Aykol: Halkın aynası olmamız gerekiyor
17:20 Leyla Güven: AKP de diğerleri gibi çöp sepetine gidecek
16:49 Pekcan: İhracatçılara 3 milyar 757 milyon TL fon sağlanacak
16:46 Gazeteci Oruç'tan mesaj: Dayanışmanıza ihtiyacım var
16:43 Gençler Erdal Eren'i andı
16:42 İstanbul’da arızdan kaynaklı metro seferleri durdu
16:27 Tiyatro oyuncusu Hale Akınlı yaşamını yitirdi
15:51 Pero Dundar: Yasaklar sürecinde 1 Milyon 809 bin kişinin temel hakları ihlal edildi
15:30 Federe Kürdistan Bölgesi'ne birlik çıkarması
15:29 Temelli: Cizre'yi unutmadık, yargılanacaksınız
15:21 Üç yıl önce randevu verildi hala hastaneye götürülmüyor
15:12 İzmir'de Faik Kevci’nin akıbeti soruldu
15:00 ‘Özgür baretlileriz’ diyerek kuruluşlarını deklare ettiler
14:56 Ayşe Karahan son yolculuğuna uğurlandı
14:49 'F Oturumu'nda hasta tutuklu Cihat Özdemir’in durumuna dikkat çekildi
14:42 Diyarbakır'da kaza: 4'ü çocuk 8 yaralı
14:39 Kayıp yakınlarının 'JİTEM Davası' isyanı: Yargı dinmeyen acıları katbekat arttırmıştır
14:35 Urfa'da kadınlar 'Toplumsal cinsiyeti' tartıştı
14:34 Cizre ve Silopi’de yaşamını yitirenler anıldı: Bodrumlardaki vahşeti tüm dünya gördü
14:32 Cumartesi Anneleri: Bizim ahımız onları rahat bırakmayacak
14:02 Olayın detayları paylaşıldı: Aziz Oruç sınırda ölüme terk edilmişti!
13:28 Dersim katliamı tanığı dengbêj Silo Qiz yaşamını yitirdi
13:22 HDP : İnsanlık suçlarını unutmuyoruz
13:07 AB ve BM'ye 'Özerk Yönetimi tanıyın' çağrısı
12:47 Çerkezoğlu: İşçi sınıfı hareketleri tarihsel bir süreçten geçiyor
12:18 Yük treni otomobil ile çarpıştı: 3 ölü
10:49 Avukat Alataş: Yargı Ankara JİTEM'i aklamak için çalıştı
10:32 Til Rifat katliamında ikizini yitiren çocuk: Bizden ne istiyorlar, sadece çocuğuz
09:57 Cezaevine para gönderdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 10 kişi serbest
09:57 Gazeteci Aykol Van'daki okurlarıyla bir araya gelecek
09:21 Cari fazlanın etkisi daralan ekonomi ve rekor işsizlik oldu
09:17 Efrin'den kaçırılan sivillere asılsız suçlamalarla hapis cezası verildi
09:17 KHK'li çift: Zulüm her yerde karşımıza çıkıyor
09:16 Van’da 3 yıldır yasak sürüyor: Ülke için utançtır
09:15 ‘Türkiye’de sorunların ana kaynağı tecrittir'
09:14 AKP'li başkanın 2 çocuğu işe gitmeden maaş alıyor
09:13 Kadınların bahçesine kayyum girdi!
09:12 Meslektaşları anlattı: Aziz'in gazeteciliğinin tanığıyız
09:11 İstanbul'da Jineoloji Atölyeleri başlıyor
09:09 Ali Bağdur dosyası 30 ay bekletildi bir günde kapatıldı
09:09 Kitabı yasaklanan Alınak: Bir ibret vesikasıdır
09:07 ‘Böyle giderse Kars’ta 2 yıl sonra hayvancılık tamamen biter’
09:02 Cezaevi yönetimi resim tablolarını 'müstehcen' gördü
09:01 Savcı HDP Gençlik Meclisi’ni suç olarak gördü
09:00 14 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
00:22 Cenevre’de ‘Kürt Film Günleri’ başladı
00:00 İki yıl sonra ailelerine teslim edilen Elma ve Gördegir defnedildi
13/12/2019
21:57 İHD’den ‘Türkiye’de İnsan Hakları’ konulu panel
21:37 'Cezaevlerinde Sağlığa Erişim Hakkı' konuşuldu
21:22 Ajansımız editörü Ziyan Karahan’ın annesi yaşamını yitirdi
21:16 Bursa’da işten çıkarılan işçiler eyleme başladı
21:05 Eşbaşkan Azim Yacan hala tek kişilik koğuşta kalıyor
20:57 4 partiden ABD Senatosu’nun Ermeni Soykırımı tasarısına kınama
20:46 İklim aktivistleri: Ya sıfır karbon ya sıfır gelecek
20:39 Ma Müzik’ten ‘Şarkılardan köprü yaptık’ konseri
20:27 Zihinsel engelli Eken 5 gün sonra serbest bırakıldı
19:49 Erciş'te şüpheli kadın ölümü
19:31 Rahatsızlığı sonrası Demirtaş’ın ilk fotoğrafı paylaşıldı
19:19 Mersin’de kadın cinayeti, İstanbul’da taciz
19:07 Alanya'da 17 kişinin gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
18:52 Katledilen Habibe ve Fatma’nın duruşması ertelendi
17:57 5 Haziran Katliamı davasında 3 sanığa beşer kez ağırlaştırılmış müebbet
17:46 Meclis’te ‘Suriye Milli Ordusu’ tartışması
17:20 Gazeteci Kanbal beraat etti
17:06 5 Haziran Katliamı davası: İnsanlığa karşı suçtan ceza alsınlar
16:56 Gazeteci Oruç'la birlikte gözaltına alınan iki isim tutuklandı
16:50 HDP Gençlik Meclisi üyeleri tahliye edildi
16:38 Diyarbakır Barosu’ndan JİTEM Davası'ndan çıkan beraat kararlarına tepki
16:34 Sur'daki yasak ve usulsüzlükler Meclis'e taşındı
16:20 Patnos’ta 9 kişi gözaltına alındı
16:20 Paylan: BİM’lerin, A101’lerin değil, esnafın bütçesi olmalı
15:45 Tüm Emekli-Sen taleplerini sıraladı
15:44 İdam edilen Erdal Eren anıldı
15:41 Korucuların öldürdüğü kardeşlerin davası görüldü
15:33 Davutoğlu’nun partisinin programı 8 ana başlıktan oluştu
15:31 Adana'da 'İnsanca yaşamak istiyoruz' mitingine çağrı
15:27 Emekliler: Bütçede büyük pay savaşa
15:26 İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Kanal İstanbul yanıtı
15:26 Silvan'da polis mezar taşını söküp götürdü
15:22 KHK'lilerin işe iadesi talebiyle imza kampanyası başlatıldı
15:12 Eşbaşkan Yılmaz, seçim çalışmaları nedeniyle gözaltında
15:11 Açlık grevindeki Bahar Kurt: Grup Yorum üyeleri zorla müdahaleyle karşı karşıya
15:04 Çerkezoğlu: Demokrasi olmadan emeğin hakları da olmaz
14:42 Amed Emek Demokrasi Platformu: Mardin’deki gözaltıları serbest bırakın
14:40 Cenazelerden 10'u ailelerine iki yıl sonra teslim edildi
14:19 HDP Kadın Meclisi: Erkekler 1 yılda 305 kadını katletti
14:14 Urfa Barosu Tahir Elçi anısına düzenlediği yarışmanın ödüllerini verdi
13:16 Müzeyyen Boylu davasının nakil talebine ret
13:03 İngiltere Başbakanı Johnson: Brexit'i 31 Ocak'ta gerçekleştireceğiz
12:45 Çavuşoğlu mevkidaşı Lavrov ile görüştü