Taşdemir: Kadınların mücadelesi AKP iktidarını tarihin çöp sepetine gönderecek

  • kadın
  • 14:09 14 Kasım 2019
  • |
img

ANKARA - HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, AKP iktidarının kadın kazanımlarını yok etmek için tüm mekanizmaları devreye koyduğunu belirterek, “Kadınların mücadelesi AKP iktidarını tarihin çöp sepetine gönderecek” dedi.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Parti Genel Merkezi'nde kadın gündemi ve genel gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.
 
Bolivya’da ABD destekli darbe nedeniyle Devlet Başkanı Evo Morales’in görevden istifa ederek ülkeyi terk etmek durumunda kaldığını hatırlatan Taşdemir, darbenin halklara çok ağır sonuçlar getirdiğini ifade etti. Taşdemir, “Yerli halklara, Bolivya halklarına ağır yükler getirdi. Bir kadın belediye başkanının saçları kesildi ve sokaklarda gezdirildi. Bu faşist darbenin nasıl sonuçlar getirdiğini görmüş olduk. Bolivya’da gerçekleştirilen darbe faşizmin utancı olarak tarihte yerini aldı. Biz HDP Kadın Meclisi olarak Bolivya halkının ve kadınlarının yanında yer aldığımızı paylaşmak istiyorum” dedi.
 
‘AKP ŞİMDİ KÜRT VEKİLİM VAR DİYOR’
 
Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik operasyonun devam ettiğine dikkat çeken Taşdemir, “Bu gündem önemini koruyor. 9 Ekim’den beri Rojava ve Kuzey Suriye halklarının iradesine yönelik bir işgal söz konusu. Ateşkese rağmen saldırı ve işgal girişimi devam ediyor. Her gün Rojava'da kadınlar, çocuklar katlediliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) açıklamasına göre 400 bine yakın insan; kadınlar, Êzîdiler, Süryaniler evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu politika bir bütün olarak Kürt düşmanlığının yarattığı bir politikadır. Bu Kürt karşıtlığı gözlerini kör etmiş, sorunları anlatmakta da ciddi sorunlar yaşıyoruz Türkiye hükümetine. ‘Biz Kürt düşmanlığı yapmıyoruz, bizim 50 Kürt milletvekilimiz var’ denilerek bunun üzeri örtülmeye çalışılıyor. Daha önce bunun üzerini örtmek için ‘benim Kürt komşum var’ denilirdi. Şimdi AKP ‘benim Kürt vekilim var’ diyor. Bu 50 vekilden biri Genel Kurul’da bir Kürtçe selamlama yapsın biz o zaman göreceğiz ne kadar Kürt olduklarını, Kürtlerin vekili olduklarını” şeklinde konuştu.  
 
Devam eden operasyonun amacının Kürtleri yerinden yurdundan etmek olduğunu belirten Taşdemir, “IŞİD'in yapamadığını IŞİD kılığı altındaki çeteler eliyle yapmaktır. Kürtlerin kazanımları yok edilmek isteniyor. Kürt karşıtlığını yükseltiyor. Kuzey ve Doğu Suriye’deki işgal girişimi yerinden yurdundan etme olarak gelişiyor, burada da kimliksizleştirme ve iradesizleştirme olarak gelişiyor" dedi.
 
31 Mart’tan beri 20 belediyeye el konulduğuna dikkat çeken Taşdemir, "Belediye eşbaşkanlarımız tutuklandı. Belediye Meclisimiz feshedildi. Her gün yeni bir hukuksuzlukla karşılaşıyoruz. Sabah uyanır uyanmaz bir belediyemizin işgal edildiğini, belediyelerimize el konulduğunu görüyoruz. Belediyelerimiz fetihçi bir anlayışla işgal ediliyor. Tabelaların indirilmesinden Kürtçenin yasaklanmasına, kadın kurumlarımızın kapatılmasına kadar tümüyle bu anlayışın ürünüdür. Biz 2016'dan beri belediyelerde neler yaşandığını, hangi yolsuzlukların yapıldığını belgeleriyle paylaştık, bunları çokça anlattık. Bizim açımızdan kesin ve net olan bunun fetihçi ve işgalci anlayışla sömürme siyaseti olduğudur. Biz bu gaspçı zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz. Ta ki bütün belediyelerimizi geri alana kadar; bu gaspçı anlayışı karşısında halkımızla birlikte direnerek mücadelemizi yükselteceğiz.”
 
‘HDP BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK’
 
Gözaltına alınan HDP’li kadın siyasetçilerin durumuna da değinen Taşdemir, “Pervasızlaşan bu siyasi soykırım operasyonları kadınlara ve Gençlik Meclislerimize yönelik sürüyor. Van’da 15, Ankara’da 9, Beytüşşebap’ta 55 arkadaşımız gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan TJA aktivistlerine ve kadın meclisi üyelerimize gözaltında çıplak arama dayatılıyor. Taciz ve tecavüzle arkadaşlarımız tehdit ediliyor. Yandaş ve besleme medya bunu örtbas etmeye ve tutuklamaları meşrulaştırmaya çalışıyor. Bu yandaş medyanın yayınlarının da etkisi ile iki arkadaşımız Ankara’da tutuklandı” ifadelerini kullandı.
 
HDP Gençlik Meclisi üyelerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işkence gördüklerini hatırlatan Taşdemir, “Arkadaşlarımıza yönelik işkence var ve bu işkence devam ediyor. ‘İşkenceye sıfır tolerans’ söylemi ile iktidara gelen bir partinin işkence ile anılması ve aleni işkence yapması, bu iktidarın nasıl bir faşist zihniyete sahip olduğunun göstergesidir. 5 yıldır sistematik olarak devam eden bu siyasi soykırım operasyonlarından iktidar hiçbir sonuç alamadı, bundan sonra da alamayacaktır. HDP siz saldırdıkça büyümeye devam edecektir. Korkmakta halkıdırlar korkmaya devam etsinler” diye belirtti.
 
“SUÇ İCAT EDİYORLAR’
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında birçok yerde eylem ve etkinlikler düzenlediklerini dile getiren Taşdemir şunları ifade etti: “25 Kasım’a doğru giderken birçok yerde parti meclisimize, kadın aktivistlerimize yönelik saldırılar söz konusu. Faaliyetlerimiz engellenmek isteniyor. 25 Kasım için bastırdığımız broşür yasaklandı. Yasaklanma gerekçesi ise ‘itaat etmiyoruz’ sözüdür. Biz bu broşürleri il ve ilçe örgütlerimize kargo ile gönderdik. İl ilçe yöneticilerimize bu kargoları alma talimatını kimden aldınız sorusunu sordular. Biz buradan kendilerine soruyoruz. Kendileri hukuk dışına çıkarak 3 yıl önce Cemaatten talimat alarak iş yapıyorlardı, bugün de AKP'den talimat alarak iş yapıyorlar. HDP’yi de kendileri ile karıştırıyorlar, talimat aldığımızı düşünüyorlar. Biz il ve ilçe örgütlerimize kargo da talimatta da göndeririz bu bizim çalışma sistematiğimizdir bunu kriminalize edemezsiniz bu sizin haddiniz değil. Bildiğiniz gibi suç icat ediyorlar, formaliteden gözaltı, tutuklama, yasaklama gerekçesi yaratıyorlar. Daha önce bizim ‘örgütleniyoruz’ şiarıyla bastırdığımız broşürün şiarını yeni broşürlerin sloganıymış gibi, bir hile yaparak toplatma gerekçesi yapıyorlar.”
 
‘KADIN DÜŞMANI ANLAYIŞ HER YERDE’
 
AKP’nin kadın düşmanı bir parti olduğunu söyleyen Taşdemir,  AKP'nin “Kadına yönelik şiddetle mücadele” gibi bir gündeminin olmadığını söyledi. AKP’nin şiddetle mücadele edenlerle mücadele ettiğini vurgulayan Taşdemir, şu ifadeleri kullandı: “Partimizle, feminist hareketle, kadın hareketiyle mücadele ediyor. Böyle olmasaydı daha geçen gün Doğubayazıt'ta eşinin yüzüne naylon damlatan adam elini kolunu sallayarak dolaşmazdı. Yine Rabia Naz dosyasında bırakın soruşturma yürütmeyi, soruşturmanın haberini yapan gazeteciler gözaltına alınıyor. Esenyurt’ta hakkını arayan bir işçi arkadaşımız şiddete uğradı, darp edildi. Bütün bunlar olurken kılını kıpırdatmayan AKP bizim broşürlerimizi, kargolarımızı engellemek ve toplatmak için neredeyse bütün emniyeti taarruza geçirmiş. Yani AKP kadın kazanımlarını yok etmek için bütün mekanizmalarıyla devrededir. Meclis’te yargı reformu adı altında hukuki iyileştirme yapacaklarını söylediler. Ama bu pakette, ‘kadınların haklarını nasıl gasp edebilirizin’ peşindeler. Küçük çocukların tecavüzcüleriyle evlendirmeye çalışıyorlar. Aynı uygulama nafaka yasası için de geçerlidir. Bu bizim için nettir. Bu düzenleme kadınları yoksulluğa mahkum etmektedir. Toplumun rızasını bunun üzerinden kazanmaya çalışıyorlar. Oysa biliyoruz ki nafaka meselesinde mağdur olanlar kadınlardır. Yoksul olanlar şiddete uğrayanlar kadınlardır. Bu cinsiyetçi kadın düşmanı anlayış bütün kurumlara sirayet etmiştir.”
 
'MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ' 
 
Taşdemir, şunları ekledi: “Biz AKP’nin savaş politikalarına, toplumu çürütme politikalarına, kadınlara karşı ayrımcı politikalarına karşı her yerde mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bu faşizan rejimlerin örneklerini dünyanın birçok yerinde yaşadık ama halkımız ve toplumun mücadelesi bunları tarihin çöp sepetine gönderdi. AKP iktidarını da kadınların mücadelesi tarihin çöp sepetine gönderecek.  25 Kasım etkinliklerini ne kadar yasaklasan da biz her yerde planlamalarımızı hayata geçireceğiz. Ayın 19’unda da Eş Başkanımız Pervin Buldan’ın katılımı ile bir kadın grup toplantısı yapacağız. Bütün kadınları bu grup toplantımıza katılmaya çağırıyoruz.”
 

Diğer başlıklar

05/08/2020
23:48 Dünya çapında can kaybı 700 bini aştı
21:09 Besta'daki yangın kendiliğinden söndü
21:07 Brazzaville Türkiye Büyükelçiliği’nden General Mokoko açıklaması
21:04 Silopi'de 2 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi
20:56 İstanbul’da yüzlerce kadın haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula
20:48 Siirt’te gözaltına alınanlardan 6’sı serbest bırakıldı
20:18 Korona tablosu: 1178 yeni tanı, 19 ölüm
19:49 İzmir'deki kadın yürüyüşüne polis müdahalesi: 21 gözaltı
19:10 Van Valiliği: Görüntüler batan tekneye ait değil
18:01 Kadınlar: İstanbul Sözleşmesi hedef gösterileceğine uygulansın
17:36 Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor
17:20 Patlama ardından son 6 yıldır limanda görev yapanlar hakkında ev hapsi kararı
17:15 Kesemediklerini yakıyorlar!
16:34 Beştaş: İşten çıkarma yasağı kayyım belediyelerinde yok
16:17 Timtik ve Ünsal için açıklama: Avukatlarımızı zulmün elinden çekip alacağız
16:10 Akşener'den ‘Evine dön’ çağrısına yanıt
16:06 Grup Yorum üyeleri provada gözaltına alındı
16:02 Askerde ölü bulunan Özçalımlı’nın ailesinden suç duyurusu
16:01 Kongolu muhalif siyasetçiye tedavi için geldiği Ankara’da ulaşılamıyor
15:53 Işım elinden ameliyat edilecek
15:19 Nusaybin Davası tutuklusu 7 gündür açlık grevinde
15:15 Zırhlı araçlar Munzur Gözeleri’ne girdi
14:47 TTB: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçilemez
14:42 DFG’nin Temmuz raporu: 2 gözaltı, 4 soruşturma, 3 dava
14:37 Van’da yasak uzatıldı
14:30 Gazeteci Aksoy yaşamını yitirdi
14:22 İHD İzmir Şubesi: Asker ölümleri aydınlatılsın
14:15 Jineolojî’nin yeni sayısı çıktı
14:14 Heftanîn'de çatışma: 2 korucu yaşamını yitirdi
14:07 'Timtik ve Ünsal’ın hastanede tutulması hukuka aykırı'
14:06 Timtik ve Ünsal tahliye edilsin
14:03 Şengal Katliamı Urfa’da kınandı
13:33 Miraç’ı arama çalışmaları 6’ncı gününde
13:29 Diyarbakır’da imam hatiplere zorunlu kayıt için gizli toplantı
13:08 61 mülteciye mezar olan teknenin son görüntüleri ortaya çıktı
13:07 Öldürülmek istenen 2 kadın ağır yaralı
12:52 Dardanel fabrikasının kapalı devre çalıştırılması protesto edildi
11:46 Ğadir Hum Bayramı için 'resmi tatil' talebi
11:45 CPT'den İmralı raporu: Sistem tamamen gözden geçirilmeli
11:44 Türkiye’nin su ambargosu 3 aydır sürüyor
11:23 Diyarbakır’da 8 kişinin öldüğü gün Türkiye’de 17 ölüm
10:52 Dağpınar Beldesi karantinaya alındı
10:52 Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı: Salgının gerçek verilerini paylaşın
10:27 IMF: Türkiye şoklara karşı savunmasız
10:01 Siirt’te 10 gözaltı
09:57 'Askerler ölmesi için otların arkasına sürüklemişti'
09:49 Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan erkek serbest bırakıldı
09:18 Baykan'da 20 hektarlık alan yandı
09:16 Beyrut’ta OHAL: En az 100 ölü, 4 bin yaralı
09:02 'Yangınların sebebi güvenlikçi politikalar'
09:01 101 Aksaçlı'ya destek: Artık pratik zamanı
09:00 DAD: Kutsal mekanların doğallığı korunmalı, heykel dikilmemeli
09:00 05 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
08:51 Asimilasyona karşı sanat
00:14 Ülkelerden Lübnan'a başsağlığı mesajları
04/08/2020
23:43 CNN International: Beyrut’taki patlamayı DAİŞ üstlendi
22:09 Beyrut’ta patlamaya 2 bin 750 ton amonyum nitrat yol açtı: Ölü sayısı artıyor
20:48 Son 24 saatte 1083 yeni tanı kondu
20:40 Cizre'de 2 gündür karakoldan gürültü kirliliği
20:36 HDP’den Baykara'nın ailesine başlığı ziyareti
20:30 Munzur Gözeleri’ndeki stantlar kaldırılmak istendi
19:54 Pütürge’de birçok ev hasar gördü
19:35 İdil'de cisim patlaması sonucu bir çocuk yaralandı
19:27 Almanya Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırdı
18:51 Beyrut liman bölgesinde şiddetli patlama
17:48 DTK ve HDP'den 'tehdit’ sonrası ölü bulunan askerin ailesine ziyaret
17:21 Kadınların İzmir’deki yürüyüşüne emniyet engeli
17:16 Ankara Dayanışma Akademisi'nin yaz okulu başlıyor
17:14 'İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak kadın katliamlarına ortak olmaktır'
17:14 İYİ Parti’den Bahçeli'ye ‘zaten evimizdeyiz’ yanıtı
17:01 Valilik Baykara'nın İran tarafından vurulduğunu iddia etti!
16:50 Barış Anneleri: Timtik ve Ünsal'ın taleplerini kabul edin
16:11 Aytaç Ünsal: Zorla müdahale etmelerine izin vermeyin
15:07 Çankaya Belediyesi’nden ‘Kuğulu’ manipülasyonu
14:59 Timtik ve Ünsal için üst mahkemeye itiraz
14:58 Askerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Baykara defnedildi
14:44 Diyarbakır’da bir doktor koronadan yaşamını yitirdi
13:51 Suruç'ta katledilen Budak anıldı
13:50 Gülistan Doku olayında intihar algısı çöktü
13:40 ATO: Ankara’da günlük vaka sayısı bine yaklaştı
13:28 Şiddet gören S.E. boşanma ve velayet davasına hazırlanıyor
12:42 Malatya’da 5.7 büyüklüğünde deprem: Bölge sallandı
12:41 HDP: Şüpheli asker ölümlerinin çoğunun Kürt olması tesadüf mü?
12:40 Köle olarak satılan Êzidî kadınlar Meclis gündeminde
12:38 AHADDER’den ‘Ğadir Hum Bayramı’ talebi
12:30 HDP'li belediye ekti, kayyım yedi!
12:24 Çaldıran’da asker ateş açtı: 1 kişi yaşamını yitirdi
12:12 Aynı koğuştaki 3 engelli tutukluda koronavirüs şüphesi
12:07 Demokratik Modernite’nin 32'nci sayısı çıktı
11:39 PM üyesi Sarı: CHP, HDP ile açık ittifak yapacak cesarete sahip mi?
11:25 Eruh’un 5 köyünde sokağa çıkma yasağı
11:22 TTB: Timtik ve Ünsal adil yargılansın, ölüm oruçları son bulsun
11:13 Bir kadın evinde ağır yaralı bulundu
11:11 Silahla oynayan çocuk yaşamını yitirdi iddiası
11:07 Avukatlardan İmralı için başvuru
11:06 4 yaşındaki Miraç hala bulunamadı
10:49 Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı
10:33 Bingöl’de erkek şiddeti: Eşini ve çocuklarını darp etti
10:21 Tiyatrocular susarak sorunlarını anlatıyor
10:07 Tarsus Cezaevi'nde 5 tutuklu koronavirüse yakalandı