Avukatlar İmralı’daki tutuklulara getirilen yeni yasak için AYM'ye başvurdu

img

İSTANBUL – İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’ın aileleriyle görüşmelerine yeni yasak getirildi. Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 3 aylık yasak kararına ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. 

Ailelerin İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım ile görüşüne yeni yasak getirildi. Bursa İnfaz Hakimliği ve Disiplin Kurulu Kararı ile “5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda” yer alan “Hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar” gerekçe göstererek 3 aylık yasak kararı alındı. Ailelerin 16 Ağustos'ta görüşme için yapmış oldukları başvuruya verilen ret yanıtında kararı öğrenen Asrın Hukuk Bürosu avukatları, karara itiraz etmek için dosyanın kendilerine verilmesini talep etti. Ancak hakimlik, PKK Lideri Abdullah Öcalan için itiraz süresinin dolduğunu diğer 3 tutuklunun ise yapmış oldukları itirazın ret edildiğini ifade etti. Diğer 3 tutuklunun Bursa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapmış oldukları başvurunun da ret edildiğini belirten hakimlik, kararın 9 Ağustos'ta kesinleştiğini söyledi.
 
İnfaz Hakimliği'nin kararına karşı dosyanın kendilerine verilmediğini belirten avukatlar 4 Eylül'de Bursa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. Mahkeme başvuruya ilişkin henüz bir karar vermezken, avukatlar 9 Eylül'de bireysel başvuru süresinin dolması nedeniyle Aktaş, Konar ve Yıldırım için Anayasa Mahkemesi'ne(AYM) başvuru yaptı.
 
Aileler görüşmesine verilen disiplin cezalarını ve AYM’ye yaptıkları başvuruya ilişkin Asrın Hukuk Bürosu avukatı Raziye Turgut ajansımıza değerlendirmede bulundu.
 
‘İMRALI’DA FARKLI BİR SİSTEM UYGULANIYOR’
 
İlk önce müvekkillerinin haklarından bahseden Turgut, “Müvekkilimiz Veysi Aktaş dışındaki diğer müvekkillerimiz Sayın Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar ve Hamili Yıldırım ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlüsü. Aktaş ise müebbet hükümlüsüdür. Dolayısıyla müvekkillerimizin ağırlaştırılmış hapis cezası alanlara iki haftada bir kapalı görüşü, Veysi Aktaş’ın ise haftada bir görüş yapma hakkı vardır. Yine bütün müvekkillerimizin ayda bir açık görüş hakkı bulunuyor” dedi. Ancak İmralı Cezaevi’nde farklı bir infaz sistemin uygulandığını vurgulayan Turgut, “Örneğin bir ailenin normalde cezaevine gittiğinde nüfus kaydı sunması durumunda görüşme geçekleştiriyor. Maalesef İmralı Cezaevi’nde bu bir izne tabi. Dolayısıyla aileler haftada bir, düzenli bir şekilde Bursa Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunuyorlar” dedi.
 
‘HAKLARI TOPYEKUN ELİNDEN ALINMIŞ DURUMDA’
 
Müvekkillerinin görüş hakkının yanı sıra diğer haklarından da bahseden Turgut, “Sayın Öcalan 1999’dan beri, diğer mahpuslar 2015’ten beri İmralı Cezaevinde ve o zamandan bu yana herhangi bir telefon görüşme gerçekleştirmiyor. Yine Aktaş, Yıldırım ve Konar İmralı Cezaevi’ne gittikleri günden bu yana herhangi bir avukat görüşmesi gerçekleştirmiş değiller” diye belirtti. Turgut, “Normal ağırlaştırılmış hapis cezası alanlar 2 haftada bir diğerleri haftada bir olmak üzere 10’ar dakika aileleriyle telefonda görüşme hakları bulunuyor. Ancak topyekûn bu haklar İmralı’da ellerinden alınmış durumda” diye ifade etti.
 
‘KARAR TÜMÜYLE HUKUK DIŞI’
 
Öcalan’ın ardından Konar ve Aktaş’ın 15 Mart 2015’te, Yıldırım’ın ise 15 Temmuz 2015’te İmralı’ya sevk edildiklerini hatırlatan Turgut, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Mart 2015’ten 20 Temmuz 2016’ya kadar ‘gemi bozuk’, ‘hava şartları’ gibi gerekçelerle görüşmeler engellendi. OHAL’in ilan edildiği 20 Temmuz 2016’da ise gerekçeler değişti. 21 Temmuz’da OHAL gerekçe gösterilerek engellendi. OHAL kararnameleri çıkmadan ilk İmralı’ya kısıtlama getirdiler. Tabi bununla birlikte haberleşme, avukat ile görüşme gibi birçok hak, belirsiz ve süresiz bir biçimde ellerinden alındı.  2 Mart 2018’de ise 5275 sayılı kanun yani infaz kanunu gerekçe gösterilerek 6 ay yasak getirildi. 2 Mart 2018’de verilen kararın bitiminden sonra ise yine ‘gemi bozuk’, ‘koster bozuk’ ve ‘hava şartları’ gibi gerekçeler öne sürüldü. 10 Eylül 2018’te yapılan başvuruya yine ‘gemi bozuk’ gerekçesi sunuldu. Bir sonraki görüşme başvurusu da 17 Eylül 2018’de yapıldı. Bu tarihten sonra yapılan bütün başvurulara disiplin cezaları gerekçe gösterildi.”
 
‘KARARIN İÇERİĞİNİ GÖREMİYORUZ’
 
Verilen kararlarının içeriğinin de kendileri ile paylaşılmadığını ifade eden Turgut, “Kararların içeriğini öğrenmek istediğimizde daima önümüze güvenlik gerekçeleri konuldu. Yani bizim müvekkiller arası etkili bir hukuki yolu izleyebilmemizin, onların savunma hakkını koruyabilmemizin önü sürekli kesildi. Dosyalar bizden adeta kaçırıldı. Bu yüzden de suç duyurusunda bulunduk. Maalesef içeriğini göremediğimiz bir şekilde itiraz ettik. Son aşamada bizim itirazlarımıza karşı Ağır Ceza Mahkemesi İnfaz Hakimliği kararının doğru olduğu yönünde kararlar verildi. Yani biz oradan sadece disiplin kurulunun sayı numarasını öğrenebiliyoruz. Ancak disiplin kurulu kararını istediğimizde sürekli olumsuz cevaplar alıyoruz ve birçok başvuruyu Anayasa Mahkemesine taşımak zorunda kaldık” dedi.
 
‘DOSYADAN ÖRNEK ALMAMIZ ENGELLENDİ’
 
Ailelerin 16 Ağustos 2019’da yakınlarıyla görüşmek için tekrar başvuruda bulunduğunu belirten Turgut, “Müvekkillere gelen kısa yanıt, disiplin ve infaz yasası gereği hükümlülere getirilen bazı kısıtlamalardan dolayı kaynaklı denilmiş. Müvekkillerin ailelerinin başvuruları reddedildi. 3 aylık bir yasak öngörülüyor” ifadelerini kullandı. Var olan hukuk yollarını işlemek için başvurularda bulunduklarının bilgisini veren Turgut, “Önce Bursa İnfaz Hakimliğine başvurduk, içeriğini bilmememize rağmen disiplin kurulu kararına itiraz ettik. Aynı zamanda dosyanın bir örneğinin tarafımıza verilmesini talep ettik. Bursa İnfaz Hakimliği Öcalan açısından sürenin dolduğunu ve dosyanın kesinleştiğini belirtti. Dolayısıyla süre geçtiğinden müvekkilimiz Öcalan için Anayasa mahkemesine başvuru yapmak mümkün olmadı. Dosyadan örnek almamız engellenerek bunun önüne geçilmeye çalışıldı. Diğer müvekkiller için Anayasa Mahkemesine başvuru yaptık” diye konuştu.
 
‘ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURDUK’
 
Müvekkillerinin başvurması gereken bütün yoların tıkandığını dile getiren Turgut, “Devletin tam tersi biçimde bu yolları açması gerekir. Devletin hem pozitif hem negatif yükümlüklerinin ihlali söz konusu. Bundan dolayı da ihlal olduğu için Anayasa Mahkemesine başvuru yaptık” diye belirtti. 
 
MA / Sadiye Eser 

Diğer başlıklar

21:51 Ankara’da İdlib müzakeresinin ilk turu sona erdi
20:47 Metin-Kemal Kahraman kardeşlerden konser
20:28 Meteoroloji'den İstanbul için lodos uyarısı
20:23 ‘Vergide adalet barış ile olur’
20:13 Zonguldak’ta Koronavirüs alarmı: 13 İranlı gözetim altında
19:45 Temel: Kürtçe’ye sahip çıkmak kendi başına politik bir eylem
19:37 Osman Kavala için mektup kampanyası
19:13 NESKO Madencilik işçileri kendilerini ocağa kapattı
18:59 137’nci hafta eylemi: Hukuk AKP’nin çizdiği sınırlara hapsoldu
18:49 Sağlık Bakanı Koca: Tahran'dan gelen yolcuların koronavirüs testleri negatif
18:33 HDP ve DBP'nin depremden etkilenen ilçelere ziyareti sürüyor
18:29 Şirket yetkilisinden İnşaat-İş temsilcisine saldırı
18:13 Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem
17:41 Mardin'de gözaltına alınan HDP ve DBP'liler serbest
17:27 Depremde ağır yaralanan 14 yaşındaki Ercan hayatını kaybetti
17:03 'Bağımsız yargı’ için imza kampanyası
16:34 'Sanat da sanatçı da özgür olmalı'
16:30 Kadınlardan 8 Mart için ücretsiz toplu taşıma talebi
15:18 Erdoğan’dan HDP kongresi talimatı: Yargı süreçleri çok yoğun işleyecek
15:11 Tecavüz faili Bilgili’nin tutuklanmamasına tepki: Adaleti biz kadınlar sağlayacağız
15:10 KESK'ten depremin vurduğu Özpınar'a dair rapor: Su, gıda ve sağlık ihtiyaçları karşılanmadı
15:07 CHP'li Atıcı Genel Başkanlık için aday adaylığını açıkladı
15:06 Oluç: Savcılar siyasi partilerin emirleriyle hareket ediyor
14:51 Erdoğan: İdlib’de hava sahasını kullanamıyoruz
14:38 Kadın Savunma Ağı: Kriz büyüdükçe kadınlar işsiz kalıyor
14:36 Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü'nde polis öğretmeni sorguya çekip ajanlık dayattı
14:35 Kürt sanatçı Seid Yusuf yaşamını yitirdi
14:16 Tecavüzden yargılanan Bilgili hakkında yine tutuklama çıkmadı
14:07 Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Gökçek hakkında suç duyurusu
13:59 HDP'li Orhan: AKP'lilik kalkanı arkasına sığınan suçlular affediliyor
13:46 Gazeteci Aktaş ile Yavuzel ve Yeşil anıldı
13:20 Öker: Erdoğan bize her şeyi söylüyor, bizim eleştirmemiz ise suç!
13:14 Operasyonda havlayan köpeklerin öldürüldüğü iddiası
13:08 Batman'da 8 Mart startı
13:08 Cebeci'deki Las Tesis soruşturmasına yenisi eklendi
13:01 Veteriner Hekimliği Derneği Başkanı: Hasan Bilgili hakkında çok sayıda şikayet geldi
12:26 Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden koronavirüs tedbiri
12:02 Cemevinin elektriği ‘yanlışlıkla’ mühürlendi
11:41 Sağlık Bakanı Koca: Risk kapıda, sınırda sahra hastaneleri oluşturuldu
11:23 DAM'dan 'Dersim’deki Horasan, Horasan’daki Dersim' paneli
11:14 Takva'nın Bekir Kaya hakkındaki iftirası tutmadı
11:00 ‘Zenginler vergiden muaf tutuldukça bütçede açık kapanmaz’
10:59 Yılmaz: Türkiye’nin İdlib'de NATO’nun desteğini alması pek olası görünmüyor
10:53 ‘Grup Yorum’la dayanışmaya’ kaymakamlık yasağı
10:17 2 Mart Darbesi’nden 26 yıl sonra yine cezaevinde: Dün Tansu Çiller, bugün Tayyip Erdoğan
09:58 Depremzedelerden engellenen yardım tepkisi: Bir tas çorbayla olmaz
09:51 Korona'dan korunmanın yolları
09:49 ‘Tek hayalim bestelerimi dışarıda söyleyebilmek’
09:37 PYD'nin eşbaşkanlığına Enver Müslim ile Ayşe Hiso seçildi
09:11 İntiharından sonra da bankalar ailesinin peşini bırakmıyor
09:01 Müzik notası örgütsel şifre oldu!
09:01 'Depremzedelerin çadıra değil konteynere ihtiyacı var'
09:01 Sokağın sesi: Doymuyoruz, ısınamıyoruz, batıyoruz...
09:01 Virüs fırsatçılığı: Maske fiyatı yüzde 150 arttı
09:01 Köydeki ev gitti tahsis edilen arazi mahkemelik
09:01 Kürt Dili ve Edebiyatı Dalı öğrencilerinde 'atama' endişesi
09:01 Halfeti'deki işkenceye dair rapor: Sıyrık var ama ölümcül değil
09:01 Kayyımlar Genel-İş üyesi 2 bin 328 işçiyi attı
09:01 Afyon'a gönderilen 25 tutuklu tek kişilik hücrelerde
09:00 26 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
25/02/2020
23:11 Rejim, Kefranbal’da da kontrolü sağladı
22:55 Sol Yayınları'nın kurucusu Muzaffer İlhan Erdost vefat etti
22:23 Tutuklu Bayram Sevgin işkenceye karşı 4 gündür ölüm orucunda
22:12 Milletvekili Barış Atay’a Çorlu eylemi soruşturması
20:39 Katledilen Zülal Tütüncü davasında müebbet hapis istemi
20:24 Koronavirüsü İsviçre ve Avusturya'ya da sıçradı
20:08 Pompeo: İdlib’de Türkiye ile çatışma olasılığı yükseliyor
20:03 HDP Bayrampaşa ilçe eşbaşkanı gözaltına alındı
19:38 Ölüm orucundaki Gökçek’e elektronik kelepçe takılmak isteniyor
19:21 SANA: Suriye ordusu İdlib’de TSK’ya ait İHA düşürdü
19:11 İBB işçilerinden bakanlığa sendika tepkisi
19:07 DTK, HDK, HDP ve DBP’den depremzedelere ziyaret
18:51 Baş: Türkiye cihatçılara hamilik yapıyor
18:32 Beyaz Tülbentli annelere ilk duruşmada ceza istendi
18:21 HDP’nin Van depremine ilişkin önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
18:05 Kavala’nın tutukluluğuna itiraz edildi
17:30 ‘İktidar tüm kazanılmış haklarımızı gasp etmek istiyor’
17:07 CHP’den HDP’ye kongre sonrası tebrik
17:03 İdlib'te 2 gözlem noktasına füzeli saldırı iddiası
16:46 Bağlar’da ev yangınında 1 çocuk yaşamını yitirdi
16:45 İstismara uğrayan çocuk mahkemede ağladı: İtiraz eden avukat salondan atıldı
16:39 Mersin'de gözaltına alınan HDP'liler 4 gün sonra serbest
16:02 Kılıçdaroğlu: Artık 'hakimler savcılar alçak kurulu' diyebiliriz
16:01 Kürdistan Bölgesi'nde koronavirüs alarmı: Okullara ara verildi
15:53 'Grup Yorum üyelerinin talepleri yerine getirilsin'
15:53 İbrahim Gökçek eylemine Bölek'in yanında devam edecek
15:35 Hak örgütlerinden Afyon Cezaevi raporu: 'İz bırakmadan işkence edin'
15:03 İran Sağlık Bakanı Yardımcısında koronavirüs tespit edildi
14:21 Engellenen yardım kamyonları Van’a geri döndü
14:14 Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek öldü
13:47 Yargıtay, Aysel Tuğluk'a verilen cezayı onadı
13:38 Esenboğa Havalimanı'nda koronovirüs alarmı
13:37 HDP'li belediyelerin Van’a gönderdiği deprem yardımına engel
13:22 Gazeteci Genç: Aynı delil ve suçlamayla hakkımda 2'nci dava açıldı
13:19 Davutoğlu’nu koruma kararı kaldırıldı
13:14 Çerkezoğlu: Bergama Belediyesi haksızlığa son vermeli
13:11 ESP'lilerin davası ertelendi
13:07 Diyarbakır'da 8 Mart İstasyon Meydanı'nda kutlanacak
13:06 Serbest bırakılan ses sistemi çalışanlarına sinevizyon soruldu
13:05 Bahçeli HDP için soruşturma çağrısı yaptı