KESK'liler taleplerini TİS öncesi Hükümete duyurdu

img

HABER MERKEZİ  - 3 milyon kamu emekçisi ile 2 milyon kamu emeklisinin gözü kulağı, 1 Ağustos’ta başlayacak olan 2020-2021 yıllarını kapsayacak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde. Masaya oturulması öncesi birçok merkezde sokağa çıkan KESK üyeleri, taleplerini Hükümete duyurdu.

DİYARBAKIR

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu, Toplu İş Sözleşmesi’ne (TİS) ilişkin Eğitim Sen 1 No'lu Şube’de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramazan Polat konuştu.

Kamu emekçileri ve emeklilerin önemli bir sürece girdiğini söyleyen Polat, “2020-2021 yıllarını kapsayan ‘toplu sözleşme’ görüşmeleri 1 Ağustos 2019 Perşembe günü başlayacak. 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisinin gözü kulağı iki hafta sonra kurulacak masada olacak.  3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emeklisi tam 7 yıldır yandaş yapı ile danışıklı dövüş oyunlarına dayalı mutabakatların bedelini fazlası ile ödemiştir. Dolayısıyla kamu emekçilerinin, emekliklerin daha fazla fedakarlık yapacak hali kalmamıştır” diye konuştu.  

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Polat, demokratik adil bir çalışma yaşamı, insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenceli istihdam, güvenli gelecek ve gerçek bir toplu pazarlık hakkı için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

 ANTEP

KESK Antep Şubeler Platformu üyeleri de, sendikalar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında 1 Ağustos’ta başlayacak olan 2020-2021 yıllarını kapsayacak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Eğitim Sen Şubesi'nde düzenlenen toplantıya Platform Sözcüsü Ali Ersönmez, DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü ve Tüm-Bel Sen Şube Başkanı Niyazi Çevik’in yanı sıra KESK'e bağlı birçok sendika yöneticisi katıldı.

Toplantıda konuşan Platform Sözcüsü Ali, Ersönmez, son yıllarda açığa çıkan ekonomik kriz, enflasyon ve hayat pahalılığının emekçiler başta olmak üzere tüm toplumsal kesimleri sefalete mahkûm ettiğini dile getirdi.

'MEMUR-SEN HEP HÜKÜMET’E UYUYOR'

Daha önceki üç toplu sözleşme döneminde yetkili sendika olarak masaya oturan Memur-Sen’in, 2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme döneminde 2014 yılı için hükümetin önerdiğinin altında bir rakam olan 123 TL zamma imza attığını hatırlatan Ersönmez, şöyle devam etti: “2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme döneminde ise Memur-Sen, iki yıl için toplam yüzde 38,52 altında bir zamma asla imza atmayacağını iddia etmişti. Ancak 2018 için 4+3,5; 2019 için ise 4+5 oranına çektikleri zamma imza atarak, bu zamları kazanım gibi kamu emekçilerine açıklamakta bir sakınca görmediler."

Kamu emekçilerine Temmuz ayında verilecek olan yüzde 5’lik zamma yüzde 1,01’lik enflasyon farkı da eklenerek maaşların ödeneceğini söyleyen Ersönmez, “Ancak birkaç ay geçmeden kamu emekçileri yüzde 20’lik vergi dilimine gireceği için verilen zamlar daha eline geçmeden kaynağında kesilmeye başlayacak” dedi. Ersönmez, emekçilerin insanca yaşayabileceği bir maaşa kavuşabilmesi için yeterli düzeyde zam yapılmasını istediklerini söyledi.

ADANA

Adana’da da KESK Şubeler Platformu bileşenleri, TİS’e ilişkin İsmet İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Eğitim Sen MYK Üyesi Ahmet Karagöz, CHP Adana eski Milletvekili İbrahim Özdiş ile İHD, EMEP temsilcileri de katıldı.

"Gerçek sendika gerçek, Toplu İş Sözleşmesi, insanca yaşanacak ücret istiyoruz" pankartı açıp, “Emekçilerin hakkı engellenemez" ve "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları atan emekçiler adına açıklama yapan Eğitim Sen MYK Üyesi Ahmet Karagöz, kamu emekçilerinden alınan Gelir Vergisi’ne tepki göstererek, insanca yaşanacak bir ücret talep etti.

2020-2021 yıllarını kapsayan TİS görüşmelerinin 1 Ağustos 2019 Perşembe günü başlayacağını ifade eden KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Aydoğan, 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisinin gözü kulağının 2 hafta sonra kurulacak masada olacağını dile getirdi.

Ekonomik kriz ve Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK)  ile bunların kalıcı hale getirildiği düzenlemelerin iş güvencesini fiilen kullanılmaz hale getirdiğini anlatan Aydoğan, “Dün elimize geçen maaşlar tüm bu haberlerin koca bir palavradan ibaret olduğunu ispatlamaktadır. Bu ülkede yaşayan 81 milyon TÜİK'in resmi enflasyonu ile düşük gösterilmeye çalışılsa da sokakta, pazarda yaşanan gerçek enflasyonun en az yüzde 40 olduğunu biliyor. Buna karşın maaşlarımızda yüzde 5'lik 'toplu sözleşme' zammını,  yüzde 1,01'lik enflasyon farkını, iki günlük bebek bezi almaya yetmeyen çocuk yardımının üç beş kuruş artırılmasını 'memura üç zam birden' diye sunanları, en düşük maaşı hesap oyunları ile 650 – 700 TL fazla gösterenleri, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine atananların maaşlarında yüzde 40 zam yapılmasını görmeyip bizim maaşlarımızdaki sefalet artışını ‘müjde’ diye yutturmaya çalışanları buradan kınıyoruz” dedi.

“Yıllardır en temel sorunlarımız arasında yer alan gelir vergisi adaletsizliği bugün daha da yakıcı hale gelmiştir” diyen Aydoğan, maaş artışının daha ceplerine girmeden gelir vergisi olarak kesildiğine işaret etti. Aydoğan son olarak ise şöyle konuştu: “Konfederasyonumuz KESK’in toplu sözleşme teklifi sadece hükümete sunulmuş bir teklif değildir. Sendikalı sendikasız tüm kamu emekçilerine sunulmuş insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek teklifidir. Gelin taleplerimize birlikte sahip çıkalım, haklarımızın peşkeş çekilmesini hep beraber engelleyelim. “

İZMİR

İzmir’de de KESK Şubeler Platformu bileşenleri, TİS’e ilişkin Alsancak Semtinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

“OHAL KHK’leri iptal edilsin! Hukuksuz ihraçlar işlerine geri dönsün” ve “Grevli sendika hakkı ve özgür bir toplu sözleşme için birleşelim kazanalım” pankartları açılan açıklamada, “Zorlunu BES iptal edilsin” , “Çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alınsın” ve “Yüzdelik değil taban maaşlarına zam yapılsın” dövizleri taşındı.

‘MAAŞLARIMIZ ERİME SÜRÜLMEKTEDİR’

Burada açıklamada bulunan Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, mevcut iktidar ve bu iktidarın 'sendikamız' diye tanımladığı yapı arasında 2012 yılından bugüne tam dört kez yapılan Toplu Sözleşmelerde hiçbir temel sorunu çözülmediğini söyledi.

Türkiye’de bir yıldır devam eden ekonomik kriz, Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ve bunların kalıcı hale getirildiği düzenlemeler çalışma yaşamını daha güvencesiz hale getirdiğini vurgulayan Güven, “Yaşadığımız sorunları daha da derinleştirmiştir. İş güvenceleri fiilen kullanılamaz hale getirildi. Maaşlarımızdaki erime sürmektedir. Hedeflenen enflasyon oranlarına,  hatta bazen bunun bile altındaki rakamlara imza atanların ‘tarihi başarıları’ sayesinde maaşlarımız her yıl açlık sınırına daha fazla yaklaşmıştır. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimler öncesinde bizzat Cumhurbaşkanı tarafından verilen 3600 ek gösterge sözünün gereği aradan geçen bir yılı aşkın zamana rağmen yerine getirilmemiştir. Bunlara ek olarak kamuda siyasi kadrolaşma ve sendikal ayrımcılık hiç olmadığı kadar artmıştır” diyerek sorunları dile getirdi.

KESK ve üye sendikaları olarak toplu sözleşme sürecinde de güvenceli istihdam, güvenli gelecek ve gerçek bir toplu pazarlık hakkı için mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Güven, TİS ilişkin taleplerini sıraladı. Açıklama alkışlarla son buldu.

İSTANBUL

KESK İstanbul Şubeler Dönem Yürütmesi de, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecine ilişkin Kadıköy İskelesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Toplu görüşme masalına hayır! Grevli, toplu sözleşmeli sendika istiyoruz” pankartının açıldığı basın açıklamasına birçok sendika üyesi katıldı. Basın açıklamasını Eğitim-Sen 6 Nolu Şube Başkanı Mustafa Görkem Doğan yaptı.

‘İŞ GÜVENCEMİZ FİİLEN KULLANILAMAZ HALE GETİRİLMİŞTİR’

Ülkede devam eden ekonomik kriz, Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kamın Hükmünde Kararnameler (KHK) ve bunların kalıcı hale getirildiği düzenlemeler çalışma yaşantılarını daha güvencesiz hale getirildiğini vurgulayan Doğan, yaşadıkları sorunları daha da derinleştirdiğini ifade etti. “İş güvencemiz fiilen kullanılamaz hale getirilmiştir” diyen Doğan, “Bugün kamuya kadrolu personel alımı durma noktasına gelmiştir. Kamu emekçilerinin sözleşmeli, kadro karşılığı sözleşmeli, geçici sözleşmeli, vekil ve ücretli gibi farklı biçimlerde güvencesiz istihdamı artarak sürmektedir. Hükümet yılardır kadro talep eden sözleşmelilerin sesine kulak tıkamaya, oyalama taktikleri geliştirmeye devam etmektedir. Nitekim bugünlerde TBMM'de görüşülmesine devam edilen torba yasa sadece 4+2 olarak bilinen sistemle sözleşmeli istihdam edilenleri kapsamaktadır. Buna göre altı yıl boyunca ailesinden koparılanların 3+1 sistemi ile yani ceza indirimi ile yetinmesi beklenmektedir” diye konuştu.

‘3600 EK GÖSTERGESİ SÖZÜ YERİNE GETİRİLMEDİ’

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimler öncesinde bizzat Cumhurbaşkanı tarafından verilen 3600 ek gösterge sözünün gereği aradan geçen bir yılı aşkın zamana rağmen yerine getirilmediğini hatırlatan Doğan, “Bunlara ek olarak kamuda siyasi kadrolaşma ve sendikal ayrımcılık hiç olmadığı kadar artmıştır. Kamu görevine almada ve görevde yükselmede KPPS ve yazılı etkisinin azaltılması ile kariyer ve liyakat ilkeleri tamamen ortadan kaldırılmıştır. Yani torpili,  kayırmanın, ayrımcılığın siyasi kadrolaşmanın kapısı sonuna kadar açılmıştır” dedi.

‘FEDAKARLIK YAPACAK HALİMİZ KALMADI’

Yaşadıkları sıkıntıların bunlardan ibaret olmadığını dile getiren Doğan, “Cumhurbaşkanın üç ay önce ‘sendikamız’ dediği yapının düzenlediği konferansta söz konusu yapının önümüzdeki dönemde de 'fedakarlıkta'  bulunmasını beklediklerini ifade ettiğini söyledi. Buradan altını bir kez daha çiziyoruz. Bugüne kadar fedakarlıkta bulunanlar çifte maaş alıp hükümet temsilcileri ile boy boy fotoğraf vermeyi sendikacılık zannedenler değildir. Tüm fatura kamu emekçilerinin ve kamu emekçisi emeklisinin sırtına yıkılmıştır. 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisi tam yedi yıldır yandaş yapı ile danışıklı dövüş oyunlarına dayalı mutabakatların bedelini fazlası ile ödemiştir. Dolayısıyla kamu emekçilerinin, emekliklerin daha fazla fedakarlık yapacak hali kalmamıştır” diye belirtti.

KESK’İN TALEPLERİ

*  İnsanca yaşanabilir bir ücret istiyoruz! Bugün dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6.750 TL’yi aşmıştır. En düşük ücrette bu yoksulluk sınırının temel alınmasını, eşi çalışmayan iki çocuklu en düşük maaşı alan kamu emekçisinin maaşının buna göre artırılmasını,  eş ve çocuk, kira, yakacak, yemek ve ulaşım yardımları ile cebine giren paranın yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını, tüm kamu emekçilerinin maaşlarının bu durum gözetilerek artırılmasını istiyoruz. 

* Sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil gibi hür türlü güvencesiz istihdama son verilmesini, tüm kamu emekçilerinin güvenceli-kadrolu istihdam edilmesini,

* İşe almada ve görevde yükselmede, unvan değişikliğinde mülakatın güvenlik soruşturması arşiv kaydı araştırmasının kaldırılmasını,

* Mahkeme kararı olmadan, hukuksuz bir şekilde KHK ile ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesini istiyoruz.”

Diğer başlıklar

08/12/2019
23:22 Kaya'nın cenazesi asker ablukası altında defnedildi
23:15 Kadınların eylemine müdahale gerekçesi ‘suç’ oluşturan sloganlar
20:53 İsrail Dışişleri Bakanı: İran’ı bombalama olasılığını düşünüyoruz
20:45 Gözaltndaki eşbaşkanların ifade işlemleri başladı
20:33 ‘Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ 2’nci gününde devam etti
20:27 Katledilen Fatma Şengül’ün duruşmasına katılım çağrısı
20:07 Gözaltındaki köylüler avukatları ile görüştürülmüyor
19:09 Belgesel sinema atölyesi sona erdi
19:01 Eski AKP’li vekil Kurt: Binlerce liraya devlet kadrosu satıyorlar
18:57 Kaya'nın cenazesi zorla defnedilmek isteniliyor
18:21 ‘Devlet Kürtlerle olan kavgasını kaybetti’
18:10 Ankaralı kadınlardan danslı protestosu
17:43 Altınörs: Türkiye halkları ekmek istiyorsa barış lazım
17:12 Polis trafikte tartıştığı otobüs şoförüne silah çekti
17:03 Kadınların danslı protestosuna müdahale: 7 gözaltı
16:57 Bakırköy’den seslenen emekçiler: Onlar bir avuç biz milyonlarız
16:45 Yazar Temo: Kürtçe yayınları okuyun
16:40 Hakkari'de HDP’li kadınlar yemekte bir araya geldi
16:32 Alanya’da gözaltına alınanlardan 8'i serbest bırakıldı
16:29 Malatya’da trafik kazası: 1’i ağır 3 yaralı
16:17 HDP'liler o köye sokulmadı
15:41 TTB'den sınır hattındaki sağlık çalışanlarının izin kısıtlamasına tepki
15:29 ABD Savunma Bakanı: Kürtlere sizi Türkiye'ye karşı koruyacağız diye söz vermedik
15:28 Binler Bakırköy’den haykırıyor: İnsanca yaşamak istiyoruz
14:54 Hani'de şüpheli kadın ölümü
14:42 ÖHD: Gözaltına alınanların işkenceye uğradığı bilgisi ulaştı
14:24 Sağlık alanındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliği konuşuldu
14:06 BM: Çocukları Türkiye'ye bağlı silahlı gruplar öldürdü
13:46 HDP Hatay İl Örgütü yeni yönetimini belirledi
13:09 Silvan'da çocuğu taciz eden erkek gözaltına alındı
13:05 HDP'nin Van'da kazandığı tüm belediyelere kayyum
12:50 Diyarbakır’ın 3 ilçesine bağlı köylerde gözaltılar
12:42 Son 9 yılın en kurak Kasım'ı yaşandı
11:29 Aykol'un ceza aldığı 2 dosya Yargıtay'a gönderildi
11:09 12 yaşındaki Songül kendisine çarpan aracın altında kaldı
10:58 Kız arkadaşı ile birlikte 'mahallenin ahlakını bozuyorsunuz' diye tehdit edildi
10:20 Xelîl Xemgîn: Oyunlar ‘birlik’ ile boşa çıkarılır
Rotînda: Qamişlo’dan Hewler’e yürüyelim
09:17 Çocukları istismara uğrayan anne davadan vazgeçirilmeye zorlanıyor
09:16 HDP’liler plakasız araçların takibi altında
09:15 Encu: Til Rifat katliamının sorumluları Roboski'yle aynı
09:15 Azad Barış: Baskı politikalarına karşı direnç alanları kurmak gerekiyor
09:10 Sendika temsilcileri: Asgari ücret teklifleri beklentileri karşılamıyor
09:08 'Seracılık işsizler için bir alternatif olabilir'
09:05 Hava eksi 10 derece: İskelede inşaat işçisi
09:03 Yoleri: En temel haklar dahi baskı altında
09:00 Üniversite öğrencisine Diyanet'te iş karşılığında ajanlık dayatıldı
08:59 08 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
07/12/2019
22:29 ‘Duygu Asena çağının cesur kadınıydı’
22:07 Cezaevinden çıkan Kısa: Engelli oğlum annesinin hapiste olduğunu bilmiyor
21:42 HDP Şırnak İl Örgütü yeniden yapılanma için toplandı
21:29 Patnos’ta HDP üyeleri tutuklandı
21:09 Başkaya: Manzara çöküş tablosudur
20:34 Şiddete karşı yürüdüler: Var olmaya devam edeceğiz
20:13 Ruhavioğlu: Kürt meselesinin özü etnik eşitlik talebidir
19:55 ‘Suruç hala kanıyor’
19:35 'Kadınların yaşadığı şiddetin sorumlusu hükümettir'
19:22 Batman’dan kayyum tepkisi: İçişleri Bakanı suç işliyor
18:24 ‘Halklar Kendini Anlatıyor’ paneli: Sürgün ve savaş
17:43 Türkdoğan: Saldırılar karşısında mücadeleyi ayakta tutmalıyız
17:26 ‘Muhafazakar kültür kadın cinayetlerini süreklileştiriyor’
16:58 Neo-liberalizm çökerken seçenekler
16:56 ‘Hasta mahpusların tedavileri engelleniyor’
16:32 Tutak'ta asker baskını: Bir köylü yaşamını yitirdi, onlarca kişi gözaltına alındı
16:19 Yıldırım ve Öngel okuyucuyla buluştu
16:19 Avukatlar ‘soruşturma’ istedi, savcı ‘Biliyoruz’ dedi, bir gün sonra katliam oldu
16:02 ABD Suriye Özel Temsilcisi Barzani ile bir araya geldi
15:45 İkiköprü'den tepki: Baskılara boyun eğmeyeceğiz
15:38 Hasta tutukluya tahliye engeli: Heyet raporu kayboldu
15:21 Kayıp yakınları: Bir mezar taşımız olsun
14:40 ‘Türkiye’de kamusallık anlayışı tasfiye edilmiştir’
14:37 Hasta tutuklu Özel'in serbest bırakılması istendi
14:36 Ekonomistler: Toplumsal kriz sürecek, savaş krizi tetikliyor, barış yoksa bütçe hakkı da yok
14:28 Gazeteciler: Gerçeği yazmaya devam edeceğiz
13:54 Cumartesi Anneleri: Kayıplarımız sistemin aynasıdır
13:09 Bakırköy mitingine çağrı: Taleplerimizle alanda olalım
13:03 Kayyum atadıktan sonra Beşiri’ye giriş yasağı getirildi
12:38 Temelli: Türkiye’nin yoksulluk haritasında Kürt illerini görürsünüz
11:59 Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Memiş’in ölümle tehdit ettiği kadın sosyal medyada yardım istedi
11:51 Kadın mücadelesi ile sağlık mücadelesi iç içe geçmiştir
11:26 Kayyum zırhlı araçlarla belediyeye geldi
10:15 Ferit Şenyaşar: Savcı karşı tarafın avukatlığını yapmış
10:10 Kürt partileri: Halkımız adına toplandık
09:33 'Kürt bölgesinden geçen boru hattı projesinden vazgeçilmedi'
09:26 İzmir’de İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor
09:25 HDP'li 4 belediyeye kayyum atandı
09:13 Kayyum atamalarına ‘diktatör refleksi’ diyen Zırığ’a soruşturma
09:08 'İnsan hakları krizi yaşıyoruz'
09:07 Meclis araştırmadı: Kadın cinayetleri, Aleviler, DAİŞ ilişkileri, Hizbullah, 15 Temmuz, ekonomik kriz, Roboski Katliamı…
09:05 Kaşkollular kış ayında dışarıda kalıyor!
09:05 Antalya’da ırkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı
09:02 70 yıldır hızma kültürünü yaşatıyor
09:01 Selam verme cezası İnfaz Hakimliği'nden döndü
09:00 07 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
06/12/2019
23:59 Irak’ta eylemcilere ateş açıldı: 8 ölü, 20 yaralı
23:59 Savaşlarda insanların aç bırakılması ‘savaş suçu’ kabul edildi
22:33 Kayseri’de yangın: İki çocuk yaşamını yitirdi
22:02 Kaz Dağları Dayanışması: Maden şirketinin ruhsatı iptal edilsin
21:42 ‘Kadınlar Yaşamın Her Yerinde’ fotoğraf sergisi açıldı
21:34 KESK’ten ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ mitingine çağrı
20:24 Ajansımızın haberi ses getirdi: Ali Kısa serbest bırakıldı