Kayyumun 'rüşvet çarkı' adliyede örtbas edildi

img

MARDİN – Kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’ndeki rüşvet çarkında yeni bilgilere ulaşıldı. "Çağrı" usulüyle yapılan ihalelere tek şirket girmesine rağmen, 3 şirket gibi gösterildi ve kurum zarara uğratıldı. Rüşveti belgeleriyle savcılığa sunduktan sonra gözaltına alınan firmanın muhasebe müdürüne şikayeti geri çektirildi. 

Mardin Valiliği ve kayyum atanan Büyükşehir Belediyesi’nde protokol memuru olarak çalışan, aynı zamanda Vali Mustafa Yaman'ın danışmalarından biri olan Bülent Erdolu ile Turkuazlar Turizm, Gıda İnşaat, Petrol, Nakliyat, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında dün ortaya çıkardığımız rüşvet çarkının detaylarını yayınlıyoruz. 
 
TEK FİRMA GİRDİ, 3 FİRMA GİBİ GÖSTERİLDİ
 
Elimize ulaşan belgelere göre, Mardin Valiliği, 2016 yılından bu yana, Büyükşehir Belediyesi ise kayyum yönetimine girdikten sonra araç kiralama işlerini, “çağrı" usulüyle gerçekleştirilen “kapalı" ihalelerle Turkuaz Turizm'e verdi. 
 
Kayyum danışmanı Erdolu'nun aracılık yaptığı ihalelere de, sadece Turkuazlar Turizm davet edilerek, kendilerine 3 ayrı zarfla ihale başvurusu yaptırıldı. Verilen 3 zarfa, başka firmalara ait kaşeler vurularak, birbirine yakın fiyatlar yazıldı. Böylece ihaleye 3 farklı firma girmiş gibi gösterildi. Zarflarda en düşük teklifi vermiş gibi gösterilen Turkuazlar Turizm, böylece ihaleleri kazanan firma oldu. 
 
İhale aşamasının tamamlanmasının ardından, Erdolu ile ihaleyi alan Turkuazlar Turizm arasında gönderilen araçlar için kesilen faturaya göre komisyon bedeli belirlendi. Belirlenen komisyon tutarı, araçlar için kesilen her faturanın ardından Erdolu’nun hesabına aktarıldı. Kimi "komisyon bedelleri" elden, kimi ise banka aracılığıyla yapıldığı dünkü “Kayyum danışmanının 246 bin TL'lik 'rüşvet çarkı' hesap dökümlerine yansıdı” başlıklı haberimizde yayınladık. 
 
ARAÇ SAYISI FAZLA GÖSTERİLDİ RÜŞVET ARTIRILDI
 
İhalenin ardından araç teminine başlayan Turkuazlar Turizm, bir süre sonra belediye ve valilik tarafından istenen araç sayısını, ihtiyaç olmamasına rağmen arttırdı. 2017 yılının Aralık ayından itibaren gerçekleşen söz konusu durumu fark eden Erdolu, bunun üzerine daha önce belirlenen komisyon tutarlarının arttırılmasını istedi. Erdolu’nun talebini kabul eden Turkuazlar Turizm, “fatura komisyonu” adı altında verdiği rüşvetin miktarında artışa gitti.  
 
KAYIT ALTINA ALDI
 
Söz konusu "fatura komisyonu" işlemleri Turkuazlar Turizm'in muhasebe müdürü tarafından da kalem kalem kayıt altına alındı. Kimi para transferleri, “fatura komisyonu” olarak, kimileri ise Erdolu, eşi ve kız kardeşinin “kredi kartı borcu” olarak kayıt altına alındı. 
 
KAYITLAR SİLİNDİ MUHASEBE MÜDÜRÜ İŞTEN ATILDI
 
2018 yılının Nisan ayına gelindiğin ise, Erdolu ile Turkuazlar Turizm arasında, "komisyonlar yatırılmadı" tartışması yaşanmaya başladı. Erdolu’nun iddiası üzerine firma sahibi muhasebe müdürünü kendi zimmetine para aktarmakla suçladı. Muhasebe müdürünün banka hesap ekstrelerini sunmasının ardından Erdolu, bütün işlemlerin fatura fatura kayıt altına alındığının farkına vardı. Firma yetkilileri ile tekrardan görüşen Erdolu, muhasebe müdürünün yaptığı işlemlerle başlarını yakabileceğini belirterek, bütün kayıtları yok edilmesini ve muhasebe müdürünün işine son verilmesini istedi. 
 
SUÇ DUYURUSU YAPTI GÖZALTINA ALINDI
 
Firma ile Erdolu arasında yapılan görüşmenin ardından muhasebe müdürünün işine son verildi. Muhasebe müdürü ise, daha önceden yedeklerini oluşturduğu kayıtlarla birlikte Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek,  Erdolu hakkında “görevini kötüye kullandığı” ve “rüşvet almak” iddialarıyla suç duyurusunda bulundu. 
 
Bunun üzerine, Erdolu ve firma yetkilileri herkesten habersiz ifadeye çağrıldı. Söz konusu suç duyurusu, "haberkurulu.com" isimli bir haber sitesinde gazeteci olan İbrahim Kutlay’ın kullandığı iki ayrı twitter hesabından, “Mardinli bir vatandaş, Mardin Valiliğinde görevli protokol memuru olan Bülent Erdolu hakkında resmi rüşvet belgeleri göndererek ihbarda bulunduğu için Mardin Emniyeti tarafından 12 saattir alıkonuluyor!” diye duyuruldu. Daha sonra konuya dair paylaşımlar kesildi ve olayla ilgili ne bir haber ne de başka bir tweet atılmadı. 
 
VALİLİK DEVREYE GİRDİ ÜSTÜ ÖRTÜLDÜ
 
Yine elde edinilen bilgilere göre, suç duyurusunun ardından gözaltına alınan muhasebe müdürü, Mardin Valiliği yetkilileri tarafından şikayetini geri çekmeye zorlandı. Gördüğü baskı sonucunda muhasebe müdürü suç duyurusunu geri çekmek zorunda kaldı. Böylece konu hakkında işlem yapılmadan, savcılığa teslim edilen belgeler rafa kaldırıldı.  
 
BUZ DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ
 
Tüm bunların yanı sıra, Erdolu hakkındaki rüşvet suçlamalarının bizzat Mardin Valisi Mustafa Yaman tarafından kapatıldığı ileri sürülüyor. Yaman’ın yaşananlara rağmen Erdolu’yu görevinde tutması ise, rüşvet olayının bilgisi dahilinde gerçekleşmiş olabileceği şeklinde yorumlanıyor. Ayrıca, halen açığa çıkarılmayı bekleyen benzer durumların da kayyum yönetimindeki belediyede yaşandığı ifade ediliyor. 
 
DEVLET KURUMLARININ İŞLERİNİ YAPMAYI SÜRDÜRÜYOR
 
Erdolu'yla "iş" yapan Turkuaz Turizm firmasının ise, halen Valilik, kayyum yönetimindeki belediyenin yanı sıra İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Artuklu Üniversitesi, ilçe kaymakamlıkları ve çok sayıda devlet kurumuna araç temin etmeyi sürdürüyor.   
 
MA / Ahmet Kanbal 
 

Diğer başlıklar

22/03/2019
22:15 Trump: DAİŞ'in Suriye'de kontrol ettiği toprak kalmadı
22:04 HPG’li Ok’un taziyesinin kurulmasına izin verilmedi
21:58 Aydın’da bir kadın öldürüldü
21:27 Karşıyaka'da Kürt ve Alevilerin kapıları işaretlendi
21:01 Turgutlu'da Newroz kutlaması
20:52 ‘Su yaşam hakkıdır, hakkımıza sahip çıkıyoruz’
20:24 Almanya’dan gelen heyetten Cizre'ye ziyaret
19:16 14 kişi tutuklandı
18:57 HDP ve DBP PM üyeleri gözaltına alındı
18:52 Açlık grevindeki vekillere ziyaret devam ediyor
17:56 HDP broşürünü okuyan çocuğa ceza kesildiği iddiası
17:11 HDP'li vekil Sarısaç'ın acı günü
17:03 Newroz sonrası 110 kişi gözaltına alındı
16:57 Mersin'de gözaltında olan 14 kişinin ifadeleri alındı
16:52 Yüksekova'da gözaltına alınan 4 kişi serbest
16:50 Buldan’dan annelere: Açlık grevindeki arkadaşlarımızı yaşatacağız
16:40 Erdoğan'dan Akşener ve Kılıçdaroğlu’na: Bunlar iyi günleriniz
16:22 Temelli: Kayyumların kırıntısı bile kalmayacak
16:19 İstiklal’de Newroz’a çağrı bildirileri dağıtıldı
16:19 Ailelerin İmralı başvurusu reddedildi
16:15 Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerini kazananlar belli oldu
16:12 Batman adayları projelerini açıkladı
16:04 Kadınlardan Güven’e dayanışma kartı: Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz
15:49 İnsan hakları savucusu Vural serbest bırakıldı
15:42 Tutuklu aileleri: Sessizlik bizleri korkutuyor
15:38 Açlık grevindeki Temel: Newroz'daki çığlık her yere ulaştı
15:36 Ahmet Şık’tan Soylu’ya cevap: AKP terör örgütüdür
15:20 Van'da alınanların gözaltı süresi uzatıldı
15:13 Arıcak jandarma karakoluna saldırı
15:05 EHP İstanbul Adayı Akman: Krizi emekçinin lehine çevirmek mümkün
15:04 Baro Başkanı Aydın'dan 'yargıda kaos' uyarısı
14:29 Polis HDP’nin seçim standını kaldırdı: 5 gözaltı
14:29 Valinin elini sıkmadığı için gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
14:17 İşkence gören köylüler beraat etti
14:00 Kürt partilerinin başkanları Newroz’u değerlendirdi: Halk tecridin kaldırılmasını istedi
13:50 Tecride karşı bedenini ateşe veren Şakar yaşamını yitirdi
13:49 Ağrı'da gözalaltına alınanlar serbest bırakıldı
13:37 Varto adayları halkı mitinge davet etti
13:25 Newroz’da konuşma yapan 3 vekile suç duyurusu
13:14 Buldan: Halkımız Ankara’ya Kürt halkının bitmediğini gösterdi
13:03 İHD Malatya Şube Başkanı tahliye oldu
12:45 Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı
12:38 HDP Ceylanpınar'da dur durak bilmiyor
12:29 Gazeteci Semra Turan serbest bırakıldı
12:03 'Newroz ruhuyla herkesi direnişi sokakta büyütmeye çağırıyoruz'
11:59 Tüv-Türk işçileri 123 gündür direnişte
11:57 Vanlı kadınlar: Bize düşen tek şey direnmektir
11:55 'Duran kadınlar' 3 gündür gözaltında tutuluyor
11:42 HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Yalçın gözaltına alındı
11:33 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı