Temelli: Oy kullanmaya giderken süpürgeleri yanınıza alın

img
İZMİR - Karabağlar ilçesindeki halk buluşmasında halka seslenen Sezai Temelli, "Oyumuz neredeyse gidip oyumuzu kullanacağız. Oyunu kullanmaya gidenler unutmasınlar ki süpürgelerini alsınlar yanına. Oradaki kayyumları süpürüp atacağız. Öyle bir süpüreceğiz ki kırıntıları kalmayacak" dedi. 
 
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında İzmir'in Karabağlar ilçesinde halk buluşmasına katıldı. Karabağlar Cennet Çeşme'deki meydanda gerçekleştirilen halk buluşmasına, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP milletvekilleri, HDP'nin belediye meclis üyeleri ile yüzlerce kişi katıldı. Buluşmada 128 gündür İmralı tecridine karşı süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven'in fotoğrafları taşındı. "Leyla Güven onurumuzdur", "Bijî berxwedana zindanan", "Bijî Serok Apo" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarının eksik olmadığı alanda HDP bayrakları taşındı. HDP'nin seçim otobüsünden çalışan seçim müzikleri eşliğinde çekilen halayların başını kadınlar aldı. 
 
'ANKARA DUYMUYOR'
 
"HDP ya me ye" lolipoplarının taşındığı buluşmada ilk olarak konuşan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, 21 Mart günü Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirilecek olan Newroz kutlamasına katılım çağrısında bulunarak, "Leyla Güvenlerin sesini Gündoğdu Meydanı'nda yükseltelim" dedi. 
 
Ardından HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit konuştu. Koçyiğit, konuşmasına İmralı tecridine karşı bedenlerini açlığa yatıran siyasetçi ve tutukluları selamlayarak başladı. Açlık grevlerine girenlerin herkesin özgür bir ülkede yaşamak için bedenlerini açlığa yatırdığını dile getiren Koçyiğit, "Avukat ve ailelerinin, kapısına kilit vurulan İmralı'ya gitmesini istiyorlar. Yasanın uygulanmasını, hukukun gereğinin yerine getirilmesini istiyorlar. Bu demokratik taleplere karşı iktidar kulağını kapamış durumda. Leyla Güven'in sesini dünyanın dört bir yandan duydular ama Ankara'dakiler duymadı. Bizler adaleti gökte aramayacağız, adaleti yerinde arayacağız. Ne olursa olsun o tecridi kırmaya yeminliyiz" dedi. 
 
Türkiye'de Kürt sorununun çözülmesi durumda iktidarların kendilerini insanların acıları üzerinden yaşatamayacağını kaydeden Koçyiğit, "1 Kasım'daki senaryo şimdi yine devrede. Her yerde halkımızı, partimizi hedef haline getiriyorlar, hedef gösteriyorlar, aşağılıyor. Eş genel başkanlarımızı, Selahattin Demirtaş'ı, Figen Yüksekdağ'ı 'bunlar terörist' diye hedef gösteriyor. Onlar bizim onurumuzdur, mücadele arkadaşlarımızdır. Az kaldı. 31 Mart günü sandığa gideceğiz. Nasıl ki onlar 7/24 HDP ve Kürt kabusu görüyorlarsa 31 Mart günü de görecekler ve kazanacağız" dedi. 
 
'KAYYUMLARI ANKARA'YA GÖNDERECEĞİZ'
 
Kayyum atanan belediyeleri geri alacaklarını ve Muş, Bingöl, Kars gibi kentlerde de belediyeleri kazanacaklarını belirten Koçyiğit, "Halkımız kayyumun biletini kestiğini söylüyor. 31 Mart günü bu kayyumları Ankara'ya göndereceğiz. 31 Mart günü bize hakaret edenlere, bizi gözaltına alıp tutuklayanlara kaybettirmektir hedef" dedi. Halepçe katlimanın yıldönümü olduğunu hatırlatan Koçyiğit, "Saddam da gitti Kürtleri katletti. Onlar da Kürtleri kabul etmiyordu. 'Kürdistan yok, Kürt yok' diyorlardı. Bugün bu ülkeyi yönetenler ile Halepçe katliamını yapanların zihniyeti aynı" diye konuştu. "31 Mart'ta Kürdistan'ın neresi olduğunu inşallah renklere boyayarak göstereceğiz" diyerek konuşmasına devam eden Koçyiğit, halkların birlikteliği için mücadele ettiklerini dile getirdi. 
 
'LANET OLSUN IRKÇILIĞA'
 
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de yaptığı konuşmada, tüm Türkiye'de alanlarda olduklarını dile getirerek, "Onlar her gün, her sabah HDP'ye saldırdıkça, bize hakaret ettikçe biz çoğalıyoruz, güçleniyoruz ve iktidara yürüyoruz" dedi. Yeni Zelanda'daki cami saldırısına tepki gösteren Temelli, "İbadetini yaptıkları sırada 49 kişiyi öldüren caniye lanet olsun. Lanet olsun ırkçılığa, faşizme. Nerede zulüm varsa, nerede şiddet varsa onların karşısında dikileceğiz" dedi. Türkiye'de de ırkçılığın olduğunu dile getiren Temelli, "Bizim ülkede de toplumu dili, kültürü ile ayrıştıranlar var. Biz diyoruz ki kimliğimizle, inançlarımızla bir aradayız. İnsanları kimlikleri ve inançları üzerinden karşı karşıya getiriyorlar. Biz buna dur diyeceğiz. Faşizme geçit yok" dedi. Adalet ve hukukun herkes için olduğunu belirten Temelli, "BBu ülkede hukukun üstünlüğü için mücadele edeceğiz. Dün olduğu gibi ne diz çökeceğiz ne de geri adım atacağız" diye kaydetti. 
 
'YOK SAYMAK ÜLKEYİ TECRİDE MAHKUM ETMEKTİR'
 
31 Mart'a giderken mücadelenin en önünde Leyla Güven'in koştuğunu dile getiren Temelli, "Tam 128 gündür hukuk, adalet, demokrasi istiyor. Dünyanın her yerinde yüzlerce arkadaşımız açlık grevleri ile bu iktidara sesleniyor; 'hukukun gereği neyse onu yapın' diyor. Sayın Öcalan'ın avukatları ve ailesi ile görüşmesini istiyorlar. Bu talebi yok saymak ülkeyi tecride mahkum etmektir. Bunun için tecride hayır diyoruz" ifadesinde bulundu. Adaletsizlik ve hukuksuzluktan beslenenlerin hem Türkiye'nin huzurunu, hem Suriye'nin huzurunu, hem de Avrupa'nın huzurunu bozduğunu kaydederek, "Biz hukuka geri dönülmesini istiyoruz. Biz bunu iktidara değil, halklara söylüyoruz" diye konuştu. 
 
'TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ BİTMEK ÜZERE'
 
AKP'nin kötü diplomasi yürüttüğünü dile getirerek, "Türkiye AB ilişkileri bitmek üzere. Onlar iktidara AB vaadi ile geldiler. Ama onlar insan haklarını, hukuku yok saydılar. 17 yılın sonunda ülkeyi çökerttiler. Ülke sorunlar yumağına çakılıp kaldı. Bundan kurtulmanın yolu barıştan geçer, demokrasiden geçer. Biz bunu dedikçe HDP'yi hedef gösteriyor, Kürtleri ülkeden kovuyor. Sen kimi nerden kovuyorsun. Hiçbir yere gitmiyoruz, 31 Mart günü sandıklara gidiyoruz" diye konuştu. 
 
'TÜM KENTLERİ YIKTILAR'
 
"17 yıldır ülkeyi yönetmişler ülkenin beka sorunu oluşmuş. O zaman yönetememişsin ülkeyi" diyerek konuşmasına devam eden Temelli, "İnsanlar geçinemiyorlar. İnsanlar her gün sofralarından bir dilim ekmeği daha yitiriyor. Esnaf perişan. Bu sorunları görmeyenlerin halkın ekmeğinde gözü var. Karabağlar'da yaşananlar ortada. Belediye başkanlarından biri 'İzmir'i tanınmaz hale getireceğiz' diyor. Tüm kentleri yıktılar. İstanbul'u getirdikleri yer ortada. Yol yapacağız diye binlerce ağaç kestiler. İstanbul'da hava alacak yer yok. Kesinlikle 'İzmir'i tanınmaz hale getireceğim' dediğine kanmayın. Kentlerimizi biz yöneteceğiz. O yüzden kentimize sahip çıkacağız, irademize sahip çıkacağız" dedi. 
 
'OY KULLANMAYA GİDERKEN SÜPÜRGELERİNİZİ YANINIZA ALIN'
 
Türkiye'nin bir çok sorunu olduğunu belirten Temelli, "Bu sizi umutsuzluğa kaptırmasın. Bu ülkede enkaz var ve bu enkazı kaldıracağız. İlk olarak kayyumları süpürüp atacağız. Türkiye'yi bu utançtan kurtaracağız. Oyumuz neredeyse gidip oyumuzu kullanacağız. Oyunu kullanmaya gidenler unutmasınlar ki süpürgelerini alsınlar yanına. Oradaki kayyumları süpürüp atacağız. Öyle bir süpüreceğiz ki kırıntıları kalmayacak. Halkın hesabını gasp edenlerden hesabını mutlaka soracağız" diye konuştu. 
 
'BEKA DEDİKLERİ KENDİ ŞİRKETLERİ'
 
AKP-MHP ittifakının "Türkiye'nin beka sorunu" söylemlerini hatırlatan Temelli, "Beka dedikleri kendi şirketleri. Bu kazançları elden gideceğini bildikleri için beka sorunu var diyorlar" dedi. İzmir'de yapımı devam eden şehir hastanesini hatırlatan Temelli, "Şehir hastanesi yapıyorlar. Şehir dışında yapıyorlar. Oraya gitmeye kalksan yolda başına bir şey gelecek, durumu ağır olsa yolda yaşamını yitirecek. Şehir dışında şehir hastanesi yapacağına her mahalleye sağlık ocağı yap. Bu hastanelere hasta garantisi veriyor. Halka reva gördüğü bu. Hasta olacaksın ki müteahhit kazansın. Hasta olmadığın zaman bütçeden açığı kapacaklar" dedi. 
 
'HDP HAKİKATİN SESİDİR'
 
HDP'nin hakikatin sesi olduğunu vurgulayan Temelli, "Hakikatin sesini kısamazlar. İstedikleri kadar saldırsınlar, HDP'nin sesi hakikatin sesidir. Afişlerimizi topluyorlar. Afişte yazan şeyi anlamaktan acizler. Orada Zazaca yazıyor, onlar gitmiş Mao'nun propagandası yapıldığını söylüyorlar. Bunu Çince'ye çevirsen Çin'in en popüler fıkrası olur. Reklam filmi yapıyoruz 'televizyonlar yayınlayamıyoruz' diyorlar. Reklam filmini yayınlayamayacak kadar acizler. Yayınlayamazsanız yayınlamayın. Ziraat Bankasının çiftçi kredilerini TV kanallarına aktardılar. Sen her gün TV'ye çıkıyorsan da izleniyor mu? Bir bırak insanlar ekmeği kazansın" dedi. 
 
'SELİM SADAK ÖMRÜNÜ ÜLKENİN BARIŞINA ADADI'
 
DTK Divan Kurulu üyesi Selim Sadak'ın tutuklanmasına tepki gösteren Temelli, "Viranşehir'de miting yaptığımız sırada Selim Sadak gözaltına alınıp, tutuklandı. Selim Sadak tüm ömrünü bu ülkenin barışına, demokrasisine adamış biri. Tahammül edemiyorlar. İstedikleri şeyi yapsınlar" diye konuştu. 
 
Temelli, "16 gün sonra sandığa gideceğiz ve o sandıklardan demokrasi ve barışı birlikte çıkaracağız. Şimdi hep birlikte oyumuza, irademize sahip çıkma zamanı. Kimsenin kuşkusu olmasın HDP en güçlü şekilde iktidara gelecek" diyerek konuşmasını sonlandırdı. 
 
Temelli, Ege’deki buluşmalara Balıkesir'in Burhaniye ilçesi ve Manisa ile devam edecek. 
 

Diğer başlıklar

10:43 MB’den yeni döviz hamlesi
10:42 'Çocuklarımızın kararlılığı ve anneler mücadelesi sonuç getirdi'
09:51 AP seçimlerinde geleneksel partilere darbe
09:02 'O operasyonların kararını ben verdim’ diyen Davutoğlu Diyarbakır’a geliyor
09:02 3 yıldır tutuklu olan gazeteci Ataman'ın duruşmasında mütalaa bekleniyor
09:01 Kayyumun müdürü belediyenin paraşütlerini kendisiyle götürdü
09:01 Akın: Halk, İmralı'yı bir kez daha işaret etmiştir
09:01 ‘Açlık grevcilerinin tedavilerinin takipçisi olacağız’
09:00 Halfeti’de çatışmanın ve işkencenin izleri olduğu gibi duruyor
09:00 ‘Gerçek adalet talebimizi Nevin üzerinden gündemleştirmeliyiz’
09:00 27 MAYIS 2019 GÜNDEMİ
08:31 Mitanni’de 3 yıl sonra ilk Kürtçe tiyatro
08:21 Cezaevlerindeki tutukluların hastanelere sevkleri devam ediyor
26/05/2019
21:37 Eylemini evinde sürdüren Yüş de hastaneye kaldırıldı
21:05 Tutukluları hastaneye getiren askerlerden bozkurt işareti
20:46 Eylemini sonlandıran 4 kişi taburcu edildi
20:44 Gazi Üniversitesi öğrencisini fişledi
19:39 Hastaneye getirilen 6 tutuklu darp edildi
18:34 Diyarbakır’da polis kavgası: 1 polis yaşamını yitirdi
18:32 Sinema sanatçısı Eşref Kolçak yaşamını yitirdi
17:53 Elazığ, Adana ve Osmaniye cezaevlerinde tutukluların sevki yapılmıyor
17:30 EYT’lilerden Yenikapı’da miting
17:28 Tutuklular slogan atarak eylemi sonlandırdı
17:11 Açlık grevini sonlandıran eylemciler hastanelere kaldırılıyor
17:11 İzleme Heyeti: Dışarıda eylemlerini sürdürenlerin tedavi süreci başladı
17:01 İHD, SES, ÖHD ve Tabip Odası Batman’daki tutukluların tedavilerini takip edecek
16:49 Urfa’da anneler nöbet eylemini sonlandırdı
16:49 ESP: Biz kazandık, direniş kazandı
16:47 Diyarbakır'da 5’i ölüm orucunda 10 tutuklu hastaneye kaldırıldı
16:28 Bursa Cezaevi’ndeki tutuklular yarın hastaneye kaldırılacak
16:27 Evlerinde açlık grevini sürdürenler hastaneye kaldırıldı
16:15 HDP açlık grevlerindeki tedaviyi izlemek için Genel Koordinasyon Masası kurdu
16:15 Anneler: Çocuklarımız onurumuzdur
15:46 Buldan: Öcalan’ın katkısıyla bu ülkeye barış gelecek
15:36 Açlık grevini evlerine taşıyan 5 eylemci hastaneye kaldırıldı
15:31 İHD ve TİHV: Tedaviler TTB’nin kılavuzları çerçevesinde yapılmalı
15:24 Bandırma'daki tutuklular ‘tatil’ gerekçesiyle hastaneye kaldırılmadı
15:21 Koçyiğit: Türkiye devlet olma özelliğini yitiriyor
15:04 Güven’in ablası Ot: Çok mutluyum, umarım barış olur
14:57 Gebze’deki anneler: Özgürlükleri için mücadeleye devam edeceğiz
14:54 HDP’den açlık grevi açıklaması: Büyük kararlılık kazandırdı
14:54 Urfa’da açlık grevinde olan tutuklular merkez ve ilçe hastanelerinde tedavi edilecek
14:47 Strasburg’daki açlık grevcileri de eylemini sonlandırdı
14:34 Leyla Güven hastaneye kaldırıldı
14:33 SES Eş Genel Başkanı Erden’den hekimlere Pazar çağrısı
14:31 Evlerinde sürdürdükleri açlık grevini sonlandıranlar: Barışın yolu İmralı'dan geçer
14:26 ‘Tutuklular bir an önce tedavi edilmeli’
14:17 Prof. Dr. Fincancı’dan önemli uyarılar
14:14 TTB MK Üyesi Güngör: Konunun uzmanı olan hekimler derhal görevlendirilmeli
14:09 Nasır Yağız ve Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki eylemciler grevlerini sonlandırdı