Temelli: ‘Bu ateş sadece Kürtleri yakmaz’ dedik, bugün tüm ülke yanıyor

img

ANKARA – HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki görüşmelerinde ve parti olarak yaptıkları tüm uyarıların bugün bir bir gerçekleştiğini söyledi. Temelli, “‘Bu ateş sadece Kürtleri yakmaz, tüm ülkeyi yakar’ dedik, bugün tüm ülke yanıyor”  ifadelerini kullandı.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında konuştu. HDP’nin bu haftaki grup toplantısına, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutukluların yakınları da katıldı.
 
Temelli,  İstanbul, Bursa ve Mersin’den gelen ziyaretçilerin engellenmesine tepki göstererek, Adana’dan gelen ve Haymana’da engellenen ziyaretçilerin fotoğraflarını göstererek, “Bu fotoğraf halkımızın direniş fotoğrafıdır, aynı zamanda devletin içine sürüklendiği aczin ve utancın fotoğrafıdır. Bu utanç onlara yeter. Grup toplantımıza katılmak için İstanbul, Adana ve Mersin’den gelenleri jandarma engelliyor. Bugün Ankara’ya giremezsiniz. Neden? HDP grubuna katılacakları için. İşte korku bu denli büyümüştür ama korkunun ecele faydası yoktur. Biz eninde sonunda direnişimizle bu ceberut iktidara geri adımı mutlaka attıracağız. Buradan Leyla Güven'e sözümüz olsun mutlaka kazanacağız” ifadelerini kullandı.
 
‘AÇLIK SORUN DEĞİL SESSİZ KALMAYIN’
 
Temelli, 97 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ile cezaevlerinde yayılarak devam eden açlık grevi eylemlerine ilişkin şöyle konuştu: “Leyla Güven, kendi bedenini açlığa yatırarak ülkenin başına musallat olmuş bu iktidarın maskesini düşürmüştür. Leyle Güven tüm dünyada Erdoğan rejimine karşı nasıl direnilebileceğini gösterdi, tek başına bile olsa nasıl direnilebileceğini gösterdi. Tepeden tırnağa inanç ile yoğrulmuş bir kadın yoldaşımızdır Leyla Güven. Yemediği her lokma zalimlerin korkulu rüyasıdır. Bugün cezaevlerinde 300'den fazla yoldaşımız açlık grevinde. Cezaevlerinde açlık grevleri neredeyse 60 güne ulaştı. Onlar da bizim gibi ‘Leyla kadındır, yaşamdır, özgürlüktür’ diyorlar. Nasır Yağız, Hewler’de Leyla Güven’in sesine ses verdi, gücüne güç kattı. 84 gündür açlık grevinde. Açlık grevini, ‘bu halka özeleştirimdir’ diyerek Nasır Yağız devam ettiriyor.  Strasbourg’daki yoldaşlarımız 58 gündür açlık grevindeler. Hepimizin hücrelerini harekete geçiren bir tutum içinde mücadelelerini sürdürüyorlar. Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Kandıra’da 28 gündür açlık grevindeler. Bizlere ‘açlık sorun değil sessiz kalmayın, yeter’ diyorlar. “
 
MUHALEFETE SESLENDİ: AÇLIK GREVLERİNİ GÖRMEZDEN GELEMEZSİNİZ
 
Temelli, açlık grevi eylemcilerinin taleplerine dikkat çekerek, verdikleri mesajın önemine değindi. Temelli, “Bu ülkenin açık cezaevine çevrilmesine sebep olan İmralı tecridine ‘sessiz kalmayın’ diyorlar. Bizler de bu açlık ile çığlığa dönen tüm bu seslere kayıtsız kalmayacağız. Söz veriyoruz, tecrit kırılana kadar daha yüksek bağıracağız. Bizi duymak istemeyenlerin kulaklarını sağır edercesine sesimizi yükselteceğiz. Buradan bir kez daha muhalefete de sesleniyorum. Bu direnişi görmezden gelemezsiniz. Bu arkadaşlarımızın, sizlerin de siyaset hakkını kullanması için yaptığı direnişe sessiz kalamazsınız. Türkiye toplumu artık sizden bir ses çıkarmanızı bekliyor. Muhalefet, bu arkadaşlarımızın neden açlık grevine girdiğini sormalıdır. Aslında yanıt açık ve net. Bizlerin yarını daha aydınlık olsun bizler daha mutlu ve özgürlük olalım diye bu mücadeleyi arkadaşlarımız sürdürüyor. Tüm bunların anahtarının da tecridin kırılması ile herkes tarafından dünya tarafından anlaşılmıştır” şeklinde konuştu.
 
‘SAYIN ÖCALAN UYARMIŞTI’
 
Temelli, tecridin tüm Türkiye toplumuna yayıldığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Biz ‘Sayın Öcalan'a uygulanan tecrit ülkeye yayılmak isteniyor’ dediğimiz zaman sesini çıkaramayan siyasetçiler bugün tüm ülkenin bir kötülük çukuruna itildiğine tanıklık ediyor. O gün sessiz kalanlar bugün Türkiye geleceğinden kaygı duyduklarını söylüyorlar. Tecride ilişkin 2015 yılı Nisan ayından bugüne kadar söylediğimiz her şey bir bir gerçekleşti. Öcalan ile devlet heyeti arasında görüşmeler sürerken Öcalan’ın dikkat çektiği tüm tehlikeler ülkenin başına geldi. Bakın, Erdoğan'ın devleti ele geçirmek istediğini söyledi, gerçekleşti. Faşizm kurumsallaşmaya devam ediyor. Bugüne kadar yaşanmış çatışmaların ve bunları aşan çatışmaların yaşanacağı ve kapıda olduğu söylendi ve maalesef yaşandı. Hatta savaşta daha ileri gidilmek istendi. Erdoğan'ın kendi koltuğu için tüm siyaseti tasfiye edeceği uyarısında bulundu Sayın Öcalan, öyle de yaptı, en yakın arkadaşlarını bile tasfiye etti. Darbe mekaniğinin aktif olduğunu söyledi bir darbe girişimi yaşadı, 20 Temmuz’da da OHAL darbesi yaşandı ve hala devam ediyor.  Bu gidişattan ‘bir Tek Adam rejiminin istendiğini’ söyledi, bunun için çabalanıyor. ‘Bir Saray ile yetinmeyecek’ dedik, kendisine yazlık saray yaptı, uçak aldı. ‘Dokunulmazlıkların kaldırılması bize değil, siyasete darbedir’ dedik, tüm siyaset fazlasıyla nasibini aldı. ‘Bu ateş sadece Kürtleri yakmaz, tüm ülkeyi yakar’ dedik, bugün tüm ülke yanıyor.”
 
‘TECRİT BİR AN ÖNCE SON BULMALIDIR’
 
Temelli, “Evet İmralı’da uygulanan mutlak tecrit bu nedenler ve sonuçlarla görülüyorsa tüm ülkeye uygulanmaktadır. Bu tecrit kırılmadığı sürece ülke her anlamda bu çöküşe sürüklenmeye devam edecek. Bu nedenle tüm ülkeye sesleniyoruz, çocuğumuzun geleceği, aşımız, işimiz adaletin tesisi için tecride karşı duralım. Tecrit bir insanlık suçudur ve ülkeyi bu suça ortak etmek isteyen AKP-MHP faşizmine dur diyelim. İstediğimiz yasal hakların yerine getirilmesidir. İstediğimiz tüm hükümlülerin yararlandığı yasal hakların, düzenli aile ve avukat görüşünün sağlanmasıdır. Bunun bir an önce yerine getirilmesi bu hukuksuzluğa, bu yasa tanımazlığa son verilmesini istiyoruz. HDP’nin çağrısına kulak verilmediği her dakika hem ekonomik hem de siyasi olarak geriye düşeceğiz” dedi.
 
‘KAFAYI PATLICANA TAKTI’
 
Temelli sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan bugünlerde patlıcana taktı kafayı. Domatesin, patlıcanın 15 lira olmasına, aşımıza kattığımız her şeye yüzde 300 zam gelmesine itiraz ediyor ama bu itirazı öyle bir yerden yükseltiyor ki sebze depolarını hedef gösteriyor. Ya da mermi fiyatını dile getiriyor. Bir merminin kaç lira olduğunu halka soruyor. Tanzim satışları ile dün başladı bununla büyük bir algı yönetimi yandaş medya tarafından sürdürüyor. Pazarcı esnafını tehdit ederek kendisinin yarattığı tarım terörünü yok sayıyor. Bugün bu ülkede tarım politikası iflas etti. Hayvancılık yok edildi. Ekilebilir araziler betonlaştı. Neo-liberal politikalar ülkeyi esir aldı. Şimdi sırada temizlik malzemelerini almış onları da satacak.”
 
‘GERÇEKLER ERDOĞAN’IN UYKULARINI KAÇIRIYOR’
 
Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nefret söylemi ile ülkedeki herkesi terörize ettiğini söyleyerek, “Erdoğan, biz kurşunun fiyatını bilmiyoruz. Çünkü biz barış sevdalısıyız. Biz tank tüfek top fiyatlarını bilmiyoruz, çünkü bizim kimsenin toprağında, zeytininde gözümüz yok. Bizim için önemli olan domatesin, biberin, ekmeğin fiyatı. Çünkü biz yoksuluz, emekçiyiz, halkız. Bizim için önemli olan demokrasi, eşitlik ve adalet. Çünkü biz halkların bir arada yaşamasını bir arada üretip birlikte yönetmesini, hakça, adaletçe paylaşmasını istiyor ve bunu savunuyoruz. Bu gerçekler bu iktidarın, Erdoğan'ın uykularını kaçırıyor, ama biliyoruz ki artık bu ülkeyi yönetemiyorlar. Her ağzını açtığında bu halk daha fazla yoksullaşıyor, ülke biraz daha batıyor. Türkiye halkına felaketten yoksulluktan başka bir şey vaat etmiyor. Sürekli savaş vaat ediyor, düşmanlık ayrımcılık vaat ediyor” ifadelerini kullandı.
 
‘ERDOĞAN’IN HALKLA BAĞLANTISI KESİLMİŞTİR’
 
Ülkedeki işsizliğe değinen Temelli, Erdoğan’ı şu sözlerle eleştirdi: “AKP genel başkanının halkın sorunlarıyla bağlantısı kesilmiştir. Sarayına kapanmış, koltuğunu kaybetmemek için Türkiye halklarına savaş, düşmanlık ve geçim sıkıntısından başka bir şey sunmuyor. Hayal satıyor ama artık alıcısı yok. Artık saray israfına her kelimede toplumun üzerine kan sıçratan ceberut iktidara son vermenin zamanı gelmiştir. Kısa çöpün uzun çöpten hakkını alacağı gün yaklaştı. O gün 31 Mart’tır. 31 Mart’ta tüm bu zihniyet sandıklara hep beraber gömeceğiz. 31 Mart’ta Türkiye halklarını bu yoksulluktan, adaletsizlikten kurtaracak tek parti HDP’dir. HDP seçenektir. Demokrasi ve barışın seçeneğidir. Hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarına dayanan bir rejimin, yerel demokrasinin, çoğulcu laik demokratik bir cumhuriyetin gerçekleşme umududur.”
 
‘KÜRDİSTAN’DA KAZANACAĞIZ BATIDA AKP-MHP’YE KAYBETTİRECEĞİZ’
 
Temelli, yaklaşan yerel seçimlere ilişkin ise şöyle konuştu: “31 Mart’ta tarihi bir zafer kazanmak için seçim stratejimizi açıkladık. Kürdistan’da kazanacağız batıda AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz. Hem kazanacak hem kaybettireceğiz. Türkiye'nin her bir yerinde AKP-MHP ittifakını geriletmek için verilen her oy Türkiye'de barışa verilen oydur. İstanbul ile Adana’daki oyumuz ile Cizre, Silopi, Şırnak halkına selam edeceğimizi asla unutmayalım. AKP-MHP ittifakının sözcülerinin bu gerçekliğe işaret ediyorlar kaygılılar korkuyorlar. 1 Nisan itibariyle ya topluma savaş açan AKP-MHP büyüyecek ya da topluma savaş açan bu faşist iktidar büyük bir darbe yiyecek.”
 
‘RABİAYI UNUTUP SİSİ’YE YARDIM EDİYORLAR’
 
Türkiye’nin Suriye politikalarını da eleştiren Temelli, şunları söyledi: “Afrin’i ÖSO çetelerine  peşkeş çekip Kürt kültürüne dair ne varsa söküp atanlar Kürtçe köy isimlerini değiştirenler meğerse Kürtleri koruyorlarmış. Zeytin hırsızları gaspçılar fidyecilerle Kürtleri koruyorlarmış. Êzidîlerin bütün mabetlerini yerle bir edenler hatta Êzidîlerin kutsal kabul ettiği asırlık zeytin ağacını kesenler, Êzidîleri koruyormuş. Biz korunma istemiyoruz gölge etmeyin yeter. Mevzu Kürtler olunca mevzu sizin tekçi anlayışınız olunca, bunun dışında kalanlara ne yaptığınızı çok iyi biliyoruz. Her kapıda yalvarıyorsunuz, kendiniz söylüyorsunuz Kürtlerin hakları gasp edilsin diye Esad ile görüştüklerini bizzat itiraf ettiler. Rabia’yı unutup darbeci dedikleri Sisi’ye bile yardım ediyorlar.”
 
‘BUNA BENZER FELAKATİ HAYATIMIZA DAHİL EDECEK’
 
Temelli, İstanbul Kartal’da binanın çökmesi sonucu 21 kişinin yaşamını yitirdiği olaya ilişkin de, “İmar barışı ile beli bir gelir elde edecekler ekonomiyi toparlayacaklardı. Beklediklerinin çok altında bir rakam elde ettiler. Bina çöktü 22 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Buna benzer birçok tehlike bizi bekliyor. İmar barışı nedeniyle açılan bu yol buna benzer bir çok felaketi hayatımıza dahil edecek” şeklinde konuştu.
 
‘LEYLA GÜVEN KAZANACAK’
 
31 Mart’ta herkesin sandığa giderek iradesine sahip çıkması mesajını veren Temelli, “Tüm kayyumları kırıntısını bırakmayacak şekilde süpürüp atacağız. Bu utançtan bu ülkeyi hep birlikte kurtaracağız. 31 Mart’ta demokrasi ile faşizm arasında özgürlük ile esaret arasında bir tercih yapacağız. 31 Mart’ta halkın demokrasinin ve eşitliğin yanında yer alanlar kazanacak. Tecrit uygulayanlar değil tecride karşı insanlık tarihine geçecek direnişi sergileyenler kazanacak Leyla Güven kazanacak” dedi.
 

Diğer başlıklar

21:22 Muğla'da HDP'lilere sert müdahale
21:08 Polis şiddetine maruz kalan genç raporlu çıktı
20:46 Kayyumun yeğeni olduğu belirtilen isimden hakaret içerikli paylaşımlar
20:34 Saray’dan kayyum savunması: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz
20:07 İstanbul’da kayyum protestosuna yasak
19:47 'Kadın direnişi ile kayyumlar gidecek' dediler
19:18 Memur zammı görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlandı
18:42 Dersim'de deprem
18:29 Van’da kayyumu protesto edenlere ek gözaltı süresi
18:22 Kayyum tepki gösterip istifa ettiler
17:46 CHP İl Başkanı: Kayyuma karşı durmak demokrasi borcumuz
17:44 Barış Anneleri’nden kayyum protestosu
17:30 Kaz Dağları’nda ‘çadırlı nöbete devam’ kararı
17:26 Britanya'dan 'kayyum' tepkisi
17:16 Bahçeli eşbaşkanlık sistemini hedef aldı
17:12 HDP Eş Genel Başkanı Temelli yarın Van’da olacak
16:51 Mardin'de 5 gazeteci hala gözaltında
16:46 Şırnak'ta çatışma: 1 asker yaşamını yitirdi, 3 asker yaralandı
16:35 ÖHD: Halkın iradesi gasp edilemez
16:32 Gül, Davutoğlu ve Babacan davet edilmedi!
16:19 Diyarbakır ve Dersim’de gözaltına alınan 22 kişi serbest
16:10 İzmir Barosu valilik yasağının iptali için dava açtı
16:08 'İstanbul için gösterilen irade Diyarbakır için de gösterilecek'
16:03 Aliağa’da işten atılan 19 işçi ifadeye çağrıldı
16:00 Van'da yürüyüş yine engellendi, vekiller oturma eylemi yaptı
15:58 Lice’de şiddetli çatışma
15:43 Türk Eczacılar Birliği’ne soruşturma
15:29 Muhtar: Mahallede silahlı kavga var
Karakol: Güvenlik nedeniyle gelemeyiz
15:24 Karamollaoğlu: Kimse kendini mahkeme yerine koyamaz
15:18 Belediye çalışanlarının gözaltına alınmasına KESK’ten tepki
14:43 Urfa'da 14 tutuklama
14:41 Sosyalist Parti’den Fransa ve AB’ye çağrı
14:37 Buse Aydın’ın ameliyat edilmesini talep ettiler
14:21 İçişleri Bakanlığı kayyumu Kürtçe de açıkladı
14:12 EGEÇEP: Yanan alanların imara açılmasına izin vermeyeceğiz
14:06 Diyarbakır'daki yürüyüşe müdahale: Milletvekili baygınlık geçirdi, gazeteciler darp edildi
14:01 İstanbul'da şiddetli yağış: Ev ve işyerlerini su bastı
13:59 Temelli Mardin’de: Bu fotoğraf darbe fotoğrafıdır
13:59 14 tabur askerin katılımıyla başlatılan operasyon 4’üncü gününde
13:43 Ankara'dan ortak tepki: Halk iradesine saygı gösterin
13:27 Leyla Güven’den ‘birlik’ çağrısı: Her gün eylem her gün direniş
13:15 KESK İstanbul Kadın Meclisi: Kayyuma karşı ses olalım
12:46 Sanatçı Tunç hakkında yakalama kararı çıkarıldı
12:38 ‘Gazeteciler serbest bırakılsın’
12:23 İstanbul'daki gözaltılar adliyeye sevk edilecek
12:09 Belediye meclis üyesine de kayyum atandı
12:07 CHP Genel Başkanı Yardımcısı Kaya: Barış ve kardeşliğe vurulan darbedir
12:01 İYİ Parti’den kayyum açıklaması: Millete açıklamak iktidarın mesuliyetinde
11:57 TMMOB Mardin Koordinasyonu: Kayyum demokratikleşmeye darbedir
11:51 Diyarbakır’da oturma eylemi