HDK Kadın Konferansı başladı: Güven’in yaktığı meşale yolumuzu aydınlatıyor

img

ANKARA – Gündemini tecrit ve açlık grevlerinin belirlediği HDK Kadın Konferansı başladı. Konferansın açılışını yapan HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Faşizmin bütün bir ülkeyi boğmak istediği, insanlık, barış, demokrasi adına hiç bir şey bırakmadığı mutlak karanlığı dayattığı bugünlerde Güven’in yaktığı özgürlük, barış meşalesi biz kadınların yolunu aydınlatıyor” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri 9'uncu Dönem Kadın Konferansı başladı. Hotel Akar International’da düzenlenen konferansa HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kadın katıldı. 
 
Konferansın yapıldığı salona Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in fotoğrafının üzerinde bulunduğu, “Tecride hayır, yaşamı savunan direnişe ses ver” pankartı asıldı. Salonda, kadın direnişini selamlayan Ermenice, Türkçe, Kürtçe, Arapça pankartlar asıldı.
Divanın belirlenmesi ardından, saygı duruşuyla konferans başladı.  
 
Divanda yer alan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, yaptığı konuşmada, HDK'nin bugün en çok ihtiyaç duyulan barış içinde insanca yaşanılacak bir Türkiye'yi kurmak üzere yola çıktığını  belirterek, “Bugün ülkenin içinde bulunduğu şartlardan hiç memnun olmasak da, HDK siyaset açısından büyük etki yarattı. HDP fikrini kendi içinde yarattı. Barış mücadelesini devam ediyor. Bir gün çok daha geniş kitlelerle yolumuza devam edeceğiz. Bu mücadele en büyük pay sahibi olan siz kadınları selamlayarak, konferansımızı açıyorum” dedi. 
 
‘DİRENEREK KAZANACAĞIMIZI BİZE GÖSTERDİ’
 
Açılış konuşmasını yapan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Açlık grevinin 66’ncı gününde olan Diyarbakır zindanında 12 Eylül karanlığına ışık yakanların yolunda mücadeleyi devam ettiren Güven’i selamlıyorum. Faşizmin bütün bir ülkeyi boğmak istediği, insanlık, barış, demokrasi adına hiç bir şey bırakmadığı mutlak karanlığı dayattığı bugünlerde Güven’in yaktığı özgürlük, barış meşalesi biz kadınların yolunu aydınlatıyor” dedi.  
 
‘DİRENEREK KAZANCAĞIMIZI GÖSTERDİ’
 
Koçyiğit konuşmasına şöyle devam etti: “Leyla Güven, her şeyin normalleştirilmeye çalıştığı bugünlerde direnilmesi gerektiğini, direnerek kazanacağımızı bize gösterdi. HDK Kadın Meclisleri olarak bu mücadeleyi sahipleniyoruz. Tecrit kaldırılmalı. Bu ülkede savaş süreci 5 Nisan 2015 yılında İmralı’da bulunan sayın Abdullah Öcalan’a yönelik mutlak tecrit ile başladı. O günden bugüne sadece 2016 yılında yapılan bir aile görüşü dışında haber alınamıyor. Bu ne demek? Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi anayasası, yasası, uluslararası yasaları ve aslında insanlık değerlerini gözümüzün içine baka baka çiğnemesi oluyor. 'Biz barış süreçlerinde kaybediyoruz onun için rotamız savaş' diyorlar.  Her birimizin bu politikalara boyun bükmesini bekliyorlar. Biz nasıl AKP’nin kadın karşıtı politikalarına direniyorsak, 2015 yılından buyana da faşizmin kurumsallaşmasına karşı direniyoruz. Leyla Güven’in eylemine başlarken 'Ben hayatı uğruna ölecek kadar sevenlerin yoldaşım' demişti. Onlardan biri de Sakine Cansız idi." 
 
‘ONLARI YOLU BİZİM YOLUMUZDUR’
 
9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i anan Koçyiğit, ortaya çıkan belgelere rağmen Türkiye'nin katliamında sorumluluğunu kabul etmediğini Fransa'nın da bunu görmediğini söyledi. 
 
Koçyiğit, “6 Ocak tarihinde kaybettiğimiz Seve, Pakize ve Fatma arkadaşlar da kirli politikaların sonucunda sivil olmalarına rağmen katledildiler. Bu katliamın da üstü örtüldü. Biz faillerin açığa çıkartılmalarını bekliyoruz. Bütün arkadaşlarımızı Sakine yoldaşın şahsında saygı ve minnetle anmak istiyorum. Onların yolu bizim yolumuzdur” ifadelerini kullandı. 
 
Koçyiğit, konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkede ve bölgede savaşı dayatanlar Suriye’yi kan gölüne çevirinler bütün savaşlarla bir yere varmak istiyorlar. Tekçi otoriter bir dünya düzeni. Bütün farklılıkların yok olduğu homojen bir dünya, Türkiye... 2011 yılından bu yana devam eden Suriye savaşı en başta kadın ve çocukları vurdu. Biz halen kaç bin insanın mülteci kamplarında kaldığı bilmiyoruz. Denetim dışı. Sivil toplum kuruluşlarının denetimine açılmıyor. İnsanlık adına büyük utançlar işleniyor. İnsanlar, kadınlar çok insani talepleri için çocuklarının beslenmesi için bile oradaki görevliler tarafından istismara maruz kalıyor. Burada aslında kadın özgürlük mücadelesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha görüyoruz. Eğer biz kadınlar yan yana durursak, örgütlü bir güç olursak, en başta savaşları engelleyerek, bütün kadınların yanında olarak, dayanışarak, her birinin travmalara maruz kalmasını engelleyebiliriz. Kadın gücünün iyileştirici etkisini çok iyi biliyoruz. Bu anlamda ülkemizdeki mülteci kadınların yasal statülerinin verilmesini bir kez daha söylemek istiyoruz.”
 
Savaşın aynı zamanda ekonomik ve siyasi krizi de beraberinde getirdiğini dile getiren Koçyiğit, savaşın kadınların yoksulluğunu derinleştirirken ve faşizmi de yükselttiğini belirterek, “Savaş politikalarını bire bir bu krizin tetikleyicisi olduğunu biliyoruz. Bütçeden pay alamadık, bu yılda bizim payımızı yoksulluk, ötekileştirme düştü. Çocuklarımıza ve geleceğimize yine toplar, kurşunlar eklendi” diye konuştu. Dünyada sağ-popülist, otoriter yönetimlerin iktidara geldiğini belirten Koçyiğit, buna karşı Arjantinli kadınların “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganı çok anlamlı olduğun ve kadınlar olarak sahiplendiklerini belirtti. 
 
Konferans katılımcıların konuşmalarıyla devam ediyor. 
 

Diğer başlıklar

15:37 Mahkemeden astım hastası kadına: Kod adın nedir?
15:30 Taşdemir: İşkence uygulamalarındaki artış incelensin
15:29 KESK üyelerinden açıklama: Gezi yargılanamaz
15:08 Birlikte yaşadığı kadını öldüren sanığa mahkemeden 'iyi hal' indirimi
15:03 CHP Sözcüsü Öztrak: Demokrasi ve hukuk devleti güçlendirilmelidir
14:58 Diyarbakır’da 3 hekimin sözleşmesi feshedildi
14:22 Aksakoğlu: İddianame sivil toplumu kriminalize etme çabasıdır
14:22 Aslan’ın cenazesi 40 ay sonra teşhis edildi
14:12 Tekstil işçileri hakları için mücadele ediyor
13:53 Saman yüklü kamyon devrildi
13:53 DBP yöneticisi gözaltına alındı
13:32 Kubilay: Türkiye barışçıl politikalara dönmelidir
13:27 20 aydır tutuklu olan Kavala: İddianame itibarsızlaştırmaya hizmet ediyor
12:21 Bachelet: Suriye’deki DAİŞ ve aileleriyle ilgili devletler sorumlu davranmalı
12:12 KESK: Tek adam rejimi sarsılmıştır
11:14 Dicle Nehri'nde kaybolan gence halen ulaşılamadı
11:11 Gezi davası başladı
11:05 Öykü Arin aylar sonra hastaneden dışarı çıktı
10:46 YSK Başkanı Güven'den açıklama
09:58 Araç altında kalan çocuk yaşamını yitirdi
09:49 Dış basında seçim yorumları: Erdoğan artık yenilmez değil
09:06 Ev baskınında astım hastası kadın itilerek yere düşürüldü
09:05 Hasankeyf'teki tarihi mağara betona gömüldü
09:04 Urfa tahıl pazarında arpa, buğday yok denecek kadar az!
09:04 'Kadınları nafakaya muhtaç etmeyecek politikalar uygulanmalı’
09:03 Çocuklar ağır iş koşullarında düşük ücretlerle çalıştırılıyor
09:02 30 yıldır tarla kiralayarak geçimini sağlıyor
09:00 24 HAZİRAN 2019 GÜNDEMİ
08:32 İl Seçim Kurulu İstanbul sonuçlarını açıkladı
23/06/2019
23:50 İmamoğlu Beylikdüzü’nde: Barışmaya, uzlaşmaya, sohbet etmeye geldik
22:08 Kürtlerin yoğun yaşadığı ilçeler seçimde belirleyici oldu
21:56 Qamışlo’da patlama
21:41 YSK Başkanı Güven: İtiraz süreci sonuçlanınca mazbatayı vereceğiz
21:35 Kılıçdaroğlu: Hep birlikte demokrasi destanı yazdık
21:25 Erdoğan, İmamoğlu’nu tebrik etti
21:18 İstanbul’da İmamoğlu’na yoğun ilgi
21:15 Temelli'den çağrı: Gelin demokratik bir anayasa yapalım
20:55 CHP’de sonuçlar ‘her şey çok güzel olacak’ sloganıyla karşılandı
20:50 Bahçeli: Erken seçimden bahsetmek Türkiye’nin kötülüğüne
20:38 İmamoğlu 28 ilçede desteklendi
20:36 31 Mart'taki fark 56 kat arttı!
20:03 Kılıçdaroğlu: Her şey çok güzel oldu
19:59 İmamoğlu: Bugün benim için sandıktan sefer görev emri çıkmıştır
19:27 Buldan: Bugünün galibi Kürtler ve HDP olmuştur
19:18 Binali Yıldırım yenilgiyi kabul etti İmamoğlu'nu tebrik etti
19:15 Yayın yasağı kaldırıldı AA sandıkların yüzde 94'ünü açtı!
19:05 YSK: Saat 19.15’te yasak kalkıyor
18:59 Sandıkların yüzde 55’i açıldı: Fark yüzde 11
18:52 AA veri geçmeye 19.30'da başlayacak
18:49 Şanlı kardeşlerin cenazelerine ulaşıldı