HDK Kadın Konferansı başladı: Güven’in yaktığı meşale yolumuzu aydınlatıyor

img

ANKARA – Gündemini tecrit ve açlık grevlerinin belirlediği HDK Kadın Konferansı başladı. Konferansın açılışını yapan HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Faşizmin bütün bir ülkeyi boğmak istediği, insanlık, barış, demokrasi adına hiç bir şey bırakmadığı mutlak karanlığı dayattığı bugünlerde Güven’in yaktığı özgürlük, barış meşalesi biz kadınların yolunu aydınlatıyor” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri 9'uncu Dönem Kadın Konferansı başladı. Hotel Akar International’da düzenlenen konferansa HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kadın katıldı. 
 
Konferansın yapıldığı salona Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in fotoğrafının üzerinde bulunduğu, “Tecride hayır, yaşamı savunan direnişe ses ver” pankartı asıldı. Salonda, kadın direnişini selamlayan Ermenice, Türkçe, Kürtçe, Arapça pankartlar asıldı.
Divanın belirlenmesi ardından, saygı duruşuyla konferans başladı.  
 
Divanda yer alan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, yaptığı konuşmada, HDK'nin bugün en çok ihtiyaç duyulan barış içinde insanca yaşanılacak bir Türkiye'yi kurmak üzere yola çıktığını  belirterek, “Bugün ülkenin içinde bulunduğu şartlardan hiç memnun olmasak da, HDK siyaset açısından büyük etki yarattı. HDP fikrini kendi içinde yarattı. Barış mücadelesini devam ediyor. Bir gün çok daha geniş kitlelerle yolumuza devam edeceğiz. Bu mücadele en büyük pay sahibi olan siz kadınları selamlayarak, konferansımızı açıyorum” dedi. 
 
‘DİRENEREK KAZANACAĞIMIZI BİZE GÖSTERDİ’
 
Açılış konuşmasını yapan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Açlık grevinin 66’ncı gününde olan Diyarbakır zindanında 12 Eylül karanlığına ışık yakanların yolunda mücadeleyi devam ettiren Güven’i selamlıyorum. Faşizmin bütün bir ülkeyi boğmak istediği, insanlık, barış, demokrasi adına hiç bir şey bırakmadığı mutlak karanlığı dayattığı bugünlerde Güven’in yaktığı özgürlük, barış meşalesi biz kadınların yolunu aydınlatıyor” dedi.  
 
‘DİRENEREK KAZANCAĞIMIZI GÖSTERDİ’
 
Koçyiğit konuşmasına şöyle devam etti: “Leyla Güven, her şeyin normalleştirilmeye çalıştığı bugünlerde direnilmesi gerektiğini, direnerek kazanacağımızı bize gösterdi. HDK Kadın Meclisleri olarak bu mücadeleyi sahipleniyoruz. Tecrit kaldırılmalı. Bu ülkede savaş süreci 5 Nisan 2015 yılında İmralı’da bulunan sayın Abdullah Öcalan’a yönelik mutlak tecrit ile başladı. O günden bugüne sadece 2016 yılında yapılan bir aile görüşü dışında haber alınamıyor. Bu ne demek? Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi anayasası, yasası, uluslararası yasaları ve aslında insanlık değerlerini gözümüzün içine baka baka çiğnemesi oluyor. 'Biz barış süreçlerinde kaybediyoruz onun için rotamız savaş' diyorlar.  Her birimizin bu politikalara boyun bükmesini bekliyorlar. Biz nasıl AKP’nin kadın karşıtı politikalarına direniyorsak, 2015 yılından buyana da faşizmin kurumsallaşmasına karşı direniyoruz. Leyla Güven’in eylemine başlarken 'Ben hayatı uğruna ölecek kadar sevenlerin yoldaşım' demişti. Onlardan biri de Sakine Cansız idi." 
 
‘ONLARI YOLU BİZİM YOLUMUZDUR’
 
9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i anan Koçyiğit, ortaya çıkan belgelere rağmen Türkiye'nin katliamında sorumluluğunu kabul etmediğini Fransa'nın da bunu görmediğini söyledi. 
 
Koçyiğit, “6 Ocak tarihinde kaybettiğimiz Seve, Pakize ve Fatma arkadaşlar da kirli politikaların sonucunda sivil olmalarına rağmen katledildiler. Bu katliamın da üstü örtüldü. Biz faillerin açığa çıkartılmalarını bekliyoruz. Bütün arkadaşlarımızı Sakine yoldaşın şahsında saygı ve minnetle anmak istiyorum. Onların yolu bizim yolumuzdur” ifadelerini kullandı. 
 
Koçyiğit, konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkede ve bölgede savaşı dayatanlar Suriye’yi kan gölüne çevirinler bütün savaşlarla bir yere varmak istiyorlar. Tekçi otoriter bir dünya düzeni. Bütün farklılıkların yok olduğu homojen bir dünya, Türkiye... 2011 yılından bu yana devam eden Suriye savaşı en başta kadın ve çocukları vurdu. Biz halen kaç bin insanın mülteci kamplarında kaldığı bilmiyoruz. Denetim dışı. Sivil toplum kuruluşlarının denetimine açılmıyor. İnsanlık adına büyük utançlar işleniyor. İnsanlar, kadınlar çok insani talepleri için çocuklarının beslenmesi için bile oradaki görevliler tarafından istismara maruz kalıyor. Burada aslında kadın özgürlük mücadelesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha görüyoruz. Eğer biz kadınlar yan yana durursak, örgütlü bir güç olursak, en başta savaşları engelleyerek, bütün kadınların yanında olarak, dayanışarak, her birinin travmalara maruz kalmasını engelleyebiliriz. Kadın gücünün iyileştirici etkisini çok iyi biliyoruz. Bu anlamda ülkemizdeki mülteci kadınların yasal statülerinin verilmesini bir kez daha söylemek istiyoruz.”
 
Savaşın aynı zamanda ekonomik ve siyasi krizi de beraberinde getirdiğini dile getiren Koçyiğit, savaşın kadınların yoksulluğunu derinleştirirken ve faşizmi de yükselttiğini belirterek, “Savaş politikalarını bire bir bu krizin tetikleyicisi olduğunu biliyoruz. Bütçeden pay alamadık, bu yılda bizim payımızı yoksulluk, ötekileştirme düştü. Çocuklarımıza ve geleceğimize yine toplar, kurşunlar eklendi” diye konuştu. Dünyada sağ-popülist, otoriter yönetimlerin iktidara geldiğini belirten Koçyiğit, buna karşı Arjantinli kadınların “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganı çok anlamlı olduğun ve kadınlar olarak sahiplendiklerini belirtti. 
 
Konferans katılımcıların konuşmalarıyla devam ediyor. 
 

Diğer başlıklar

22:30 Salı günü yapılacak miting için kaldırımlar şimdiden kapatıldı
21:26 Ağrı'da Erdoğan alarmı!
21:10 Milletvekilleri Sağlam’ın köyüne alınmadı
20:33 Eleşkirt’te kar yağışı: Okullar tatil
20:06 Kocaeli Newroz’unda en az 6 kişi gözaltına alındı
19:38 ‘İstanbul’da yüzbinler tecridi parçalayacağız mesajı verdi’
19:30 Nusaybin'deki kapaksız elektrik panoları tehlike saçıyor
19:27 Muş Valiliği Sağlam’ın toprağa verileceği köyün giriş çıkışlarını kapattı
19:26 Malatya’da Newroz coşkuyla kutlandı
19:25 Erdoğan bu kez finans sektörüne seslendi: Bunun bedelini ağır ödeyeceksiniz
19:04 Zehra Sağlam'ın cenazesini jandarma götürüyor
18:59 İmamoğlu: Sandık başında görev almalıyız
18:34 Bakırköy Newroz kutlamasında en az 38 kişi gözaltına alındı
18:33 AKP’li aday belediyeye posterlerini astı
18:32 'Kocaeli’nde Newroz 31 Mart'a kadar sürecek'
18:07 Zehra Sağlam'ın cenazesi aileye verilmiyor
17:31 Bilgen, Alibeyoğlu’na yüklendi: Hırsızlara görev vermeyin
17:27 Gözaltına alınan 'Duran kadınlar'a ev hapsi
17:18 HDP PM Üyesi Kıran gözaltına alındı
16:59 ATK önünde gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı
16:53 HDP adayları: Halk bu iktidardan bıktı
16:38 Temelli'den Adalet Bakanı'na: Bu ölümlerin vebali boynunuzadır
16:36 Van’da Zehra Sağlam için yürüdüler
16:31 Şenoğlu: Tecrit mutlaka kırılacak
Buldan: Bizi yok sayanlara ders vereceğiz
16:17 Hakkari belediye eşbaşkan adayları projelerini açıkladı
16:08 Norveç heyeti: Türkiye’de yaşananlar utanç verici
15:48 Ankara’da Newroz kutlaması: Bu sesi duyun, tecride son verin
15:35 ‘Tecrit son bulsun, ölümler olmasın’
15:32 Kılıçdaroğlu Maltepelilere tapularını verdi
15:28 Leyla Güven’den tutuklulara çağrı: Ölümü değil yaşamı önümüze koyalım
15:11 Bakırköy’den ortak mesaj: Bedenini açlığa yatıranların kararlılığını kitleselleştirelim
14:50 Yeni Yaşam çalışanı Sırnaç gözaltına alındı
14:47 Polis barikatlarını aşa aşa taziyeye gittiler
13:50 HDP Sapanca İlçe binasına saldırı
13:49 Bakırköy’de Newroz ateşini tutuklu aileleri yaktı: Tecridi kıracağız
13:15 Ayten Beçet'in mektubu Newroz'da okundu: İlk defa kendimi bu kadar özgür hissediyorum
13:06 Bir tutuklu daha tecride karşı yaşamına son verdi
13:04 Osmaniye’de 2 kişi sosyal medyadan tutuklandı
12:33 Temelli: Bu iktidar defin hakkını gasp ediyor
12:27 ÖHD eşbaşkanlığına Acinikli ve Şeker seçildi
12:20 Silopi'de zırhlı araç devrildi: 1 asker hayatını kaybetti
12:19 Muş’ta final mitingine çağrı
11:56 Bakırköy’e Newroz akını: Leyla Güven onurumuzdur
11:29 Adana’da 3 kişi tutuklandı
11:12 Kayyumlar HDP bayraklarını söktü
11:10 Açlık grevi eylemcisi Malgi: Son muhteşem olacak
11:00 Bakırköy’de Newroz erken başladı!
10:45 Baba Sabri Beçet: Biz o kadar kardeşiz ki bir taziye evi dahi vermiyorlar!
10:18 Beçet’in cezaevi arkadaşı anlattı: Yaşı küçük iradesi büyüktü
10:17 Saadet Partililere silahlı saldırı