Hatimoğulları: Mücadelemiz bilenmiş durumda
Bayındır: Kürt halkı DAİŞ sevicilerini de yenecek

img
ADANA - DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, ““Kürt halkı ile dostları nasıl DAİŞ'i yendiyse DAİŞ sevicilerini de yenecektir”  derken, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Bize ceza verdikleri gün darbecileri affettiler. Üzgünüz ama öfkemiz bir o kadar büyük, mücadelemiz bir o kadar bilenmiş durumda” dedi. 
 
Kobanê Davası’nda siyasetçilere cezaların yağdırılması Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından Adana'nın Seyhan İlçesine bağlı Barbaros Mahallesi'nde  “Herkes için özgürlük herkes için demokrasi” şiarıyla yapılan halk buluşmasıyla protesto edildi. Buluşmaya DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, DEM Parti milletvekilleri Perihan Koca ve Ali Bozan, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan,  MYK üyeleri Halil İmrek ile Halkevleri, CHP, TÖP, İHD, TİP, SYKP, üyeleri destek verdi.
 
Yüzlerce yurttaş, "Kobane rumeta me ye" pankartı ve tutsak siyasetçilerin fotoğraflarını taşıyarak, sık sık, "Biji Serok Apo", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur", "Direne direne kazanacağız", "Kobanê düşmedi düşmeyecek” ve "PKK halktır halk burada" sloganlarını atıp, Çarşamba Caddesi girişinden DEM Parti Barbaros Mahalle Temsilciliğine kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca kitle attığı sloganlarla verilen cezalara tepki gösterdi.
 
'YOK HÜKMÜNDEDİR'
 
Yürüyüş sonrası Hatimoğulları kitleye seslendi. Dayanışmanın en fazla ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçtiklerini ifade eden  Hatimoğulları konuşmasını şöyle sürdürdü: “Evet devrimci ve demokratik dayanışmayı bizler daha da büyüteceğiz. Kobanê kumpas davası tam da bu demokratik ortaklığımıza, demokratik zemindeki bir arada oluşumuza verilmiş olan bir karardır aynı zamanda. Kobanê kumpas davası örülürken, halklar arasındaki dayanışmayı yok etmek amaçlanmıştır. Demokrasi güçleri arasındaki dayanışmayı yok etmek amaçlanmıştır. Bugün Sincan Adliyesinde verdikleri bu karar buradaki kitleler tarafından Türkiye’deki Avrupa'daki Ortadoğu'daki ve bütün dünyadaki kamuyu tarafından yok hükmündedir. Kobanê kararı bizim nazarımızda yok hükmündedir.
 
BU YARGIYI DA TANIMIYORUZ
 
Kobanê düştü düşecek diye sevinenler, IŞİD gibi katil tecavüzcü IŞİD gibi insan kaçakçısı olan bir örgüte adeta sunulmuş bir hediyedir Kobanê kararı. Sincan adliyesinde verilen bu karar aynı zamanda IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin ekmeğine yağ süren bir karardır. Bizler IŞİD’i tanımadığımız gibi IŞİD zihniyeti gibi karar alan bu yargıyı da tanımıyoruz. Kobanê kumpas davasının iddianamesini Saray ve AKP genel merkezi yazmıştır. Türkiye’de yargı diye bir şey kalmamıştır. Bağımsız yargı diye bir şey zaten yoktu. Bu kumpas davasının iddianamesi hazırlanırken Yasin Börü’nün katledilmesi üzerinden kurgusu yapılmıştır ama açığa çıkan o ki bu karar bize bir kere daha gösterdi ki onlarca siyasetçiyi HDP’nin atmış olduğu bir dayanışma tweeti üzerinden kurmaca düzmece ve esasen bir intikam davası olarak kurgulardılar. Bunu genel merkezlerinde bizleri siyaseten yenemeyenler, bizlerin duruşundan dolayı kaybeden AKP - MHP ittifakı yazmıştır bu iddianameyi.
 
DEMOKRASİ DERSİ VERİLDİ
 
Bizler Türkiye’de ‘düştü düşecek’ dedikleri Kobanê’yle bütün Türkiye halkları bütün demokrasi güçleri devrimci güçleriyle bir dayanışma sergiledik. Kobanê direnişi IŞİD'e karşı verilen onurlu büyük insanlık direnişiydi. Bizlere hem Türkiye halklarına ve Ortadoğu halklarına şu mesajı vermiştir; birlikte olursak dayanışırken IŞİD gibi örgütleri pekala yenebiliriz. IŞİD ilk yenilgisini Kobanê direnişinde yaşamıştır. IŞİD’in saldırıları varken Kobanê direnişi sergilendiği dönemde bütün dünya Kürt halkını ve onlarla ortak yürüyen bütün halkları takdirle karşıladı. Bir tek bundan rahatsız olan Saray ve küçük ortağı MHP’ydi. Bir tek onlar rahatsız oldu bu dayanışmadan. Kobanê direndi, IŞİD yenildi diye onlar rahatsız oldu. Türkiye’de kaybettikleri için böyle bir kumpas davasıyla partimiz HDP’yi ve partimizle dayanışma içinde olan sol ve sosyalistleri mahkum etmek istediler. Ama nafile. Bugün yüzlerce yıl ceza yağdırdıkları arkadaşlarımız her bir savunmasında Türkiye’deki devrimci demokratik mücadeleyi savunmuşlardır. Kürt sorunun demokratik yöntemlerle çözülmesinin Türkiye halklarına, Ortadoğu halklarına sağladığı faydaları anlatmışlardır, her satırda adeta demokrasi dersi vermiştir. Verilen bu cezalar bizler tarafından yok hükmündedir. Bu cezalarla bizleri yıldıracağını zannedenler bilsin ki evet üzgünüz ama öfkemiz bir o kadar büyük. Mücadelemiz bir o kadar bilenmiş durumdadır. 
 
BİZE CEZA VERDİKLERİ GÜN DARBECİLERİ AFFETTİLER
 
Saray ve küçük ortağı 28 Şubat darbecilerini bizlerle ilgili verilen karar günü tahliye ettiler. Cumhurbaşkanı onları affetti. Adeta çıkan bu sonuç Türkiye tarihinde demokrasiyi katleden bir sonuçtur. Oturulmuş ince bir mühendislikle o gün o kara gün tek tek hesaplanmıştır. Bizim arkadaşlarımıza verilen cezalarla 28 Şubatçıların tahliyeleri birilerine mesaj vermektedir. Bu mesaja karşı şunu söylüyoruz; askeri cunta mahkemelerine rahmet okutan bir karar alınmıştır. Hukuk katledilmiştir, büyük bir hukuk cinayeti işlenmiştir. İstiklal mahkemelerinde alınan kararların benzerlerine arkadaşlarımız hakkında verilmiştir. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Dayanışmayı büyüteceğiz. Bu eylem ve etkinliklerimiz burayla sınırlı değildir. Bizler bütün demokrasi güçleriyle beraber  özgürlük ve adalet kampanyamızı başlatmış bulunuyoruz. 
 
MÜCADELEYİ BÜYÜTMENİN STARTINI VERİYORUZ
 
Bütün dünya ve Türkiye şunu bilmeli; bizler verilen cezalara rağmen adil bir demokratik düzeni kurmaktan vazgeçmeyeceğiz. Kürt sorunu barış ve demokratik yöntemlerle çözülene dek mücadelemiz devam edecek. Yaşanan hayat pahalılığına, işsizliğe, yoksulluğa karşı mücadelemiz devam edecek, gençlerin pırıl pırıl bir gelecekle buluşması için, kadın cinayetlerine karşı ve kadın eşitliği için mücadelemiz sonuna kadar devam edeceğiz. Bizler tarih boyunca ezildik, tutuklandık, işkenceye maruz kaldık ama baş eğmedik. Baş eğeceğimizi zannedenler büyük yanılıyor. Demokratik zeminde mücadelemizi daha da büyütmenin startını veriyoruz. Kobanê kumpas davasında çıkan bu karardan geri adım atmaları için mücadelemizin startını vermiş oluyoruz. Yaşasın dayanışmamız yaşasın örgütlü mücadelemiz."
 
‘KÜRT HALKI DAİŞ SEVİCİLERİ DE YENECEK’
 
Kürt siyasetçilere verilen cezalara tepki gösteren DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır da AKP ve MHP tarafından siyasetçilere hukuksuz bir şekilde ağır cezalar verildiğini söyledi. Bu topraklarda hiçbir Kürdün baskı ve saldırılar karşısında boyun eğmediğini belirten Bayındır, “Kürt halkı ile dostları nasıl DAİŞ'i yendiyse DAİŞ sevicilerini de yenecektir”  diye vurguladı. Bayındır, "Biz biliyoruz, DAİŞ AKP ve MHP bahçesinde büyüdü ve Kürt halkının başına bela oldu” dedi. 
 
'KOBANÊ DÜŞMEDİ AMA ONLAR DÜŞECEK'
 
DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Türkiye siyasi tarihinin "en karanlık siyasi kumpas davasının" sonuçlarının açıklandığını, "sarayın fermanıyla" demokratik siyasete, Türkiye halklarının barış umuduna Türkiye emekçi sınıfının adalet, özgürlüğün, eşitlik, barış talebine karşı ağır bir suç işlendiğini vurguladı. "Kumpas davası hükümsüzdür" diyen Koca, "Faşizmi geri püskürteceğiz. Kobanê düşmedi. Ama onlar düşecek" diye konuştu.
 
‘FAŞİZME KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ’
 
Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan da iktidarın DAİŞ’le Rojava’da, Efrin'de “kumpas ittifakı” kurduğunu, bu ittifak sonucu açılan davanın da kumpas davası olduğunu belirterek, “Onun arkasından verilen, yağdırılan cezalar, kumpas cezalarıydı. 31 Mart'ta aldığı yenilgiyle birlikte yumuşama, nutukları atan Erdoğan'ın siyaseti kumpas siyaseti olarak devam ediyor. Saraydaki kumpas ittifakı kalleş bir ittifaktır. O yıkılacak kardeşlik kazanacak" dedi. Son olarak konuşan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ise siyasetçilere verilen cezalara tepki gösterip, bu cezaları “intikam” olarak niteledi. Merttürk, faşizme karşı mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı. 
 
Etkinlik konuşmalarla son buldu.
 

Diğer başlıklar

14:15 Aynı bölgede 2023'te de yangın çıkmış: DEDAŞ kusurlu bulundu, köylüye tazminat ödendi
14:14 Şemrex’te yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı
13:15 Deprem ve yangınlarda yaşamını yitirenler için adalet istendi
12:44 Yangın yeri için 'Afet Bölgesi' talebi
12:38 Xîzan köylerinde askeri operasyon
12:36 Hezex’te yangın kontrol altına alındı
12:10 Mawa’daki askeri operasyon genişletildi
12:08 Elektrik Mühendisleri Odası: Anız yok, önlem alınmadı
12:00 Korucuları taşıyan araç kaza yaptı: 1 ölü
11:26 Kürt'e de coğrafyasına da çifte standart yaklaşım
11:24 Bayram bilançosu: 8 günde 68 ölü
10:36 Starbucks ve Burger King şubelerine saldırı
10:09 Yangın sonrası yaşananlara dair yeni detaylar
09:51 Kayyıma karşı direnişte yeni aşama: İstanbul'dan Colemêrg'e İradeye Saygı Yürüyüşü
09:40 Yangın bölgesinde valiye tepki gösteren genç darp edildi
09:36 'Tek adamlar' dünyaya hep yıkım getirdi
09:22 Cezaevlerinde ‘Öcalan’a özgürlük’ eylemi sürüyor
09:13 Jin derginin 69’uncu sayısı okurla buluştu
09:04 Katledilen kadının yakını: Önlem alınmıyor
09:03 Onarılmayan trafo ve elektrik telleri yangınlara neden oluyor
09:00 23 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:58 Yangına dair ön rapor: Mêrdîn'de yanık tedavi ünitesi yok
08:57 İzmir’de iki kardeş şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi
22/06/2024
23:44 Yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 15’e yükseldi
22:06 Ayfer Ayçiçek 17 yıldan sonra tahliye edildi
22:00 Meletî’de 4 büyüklüğünde deprem
21:48 Hezex’in 8 köyünde yangın
21:44 İstanbul’da nöbet 15’inci gününde: Herkes kayyıma karşı dursun
21:23 Nöbet eylemlerinde 'İrade gaspına son verin' çağrısı
20:49 Bir ayda yaşanan hayvan katliamları sıralandı
20:37 Hacıahmet’te kayyım protestosu
19:36 Gültan Kışanak, kaybettiği yakınları için lokma dağıttı
19:32 Mawa’da bombardıman sonucu yangın çıktı
19:13 Yazar Ümit’ten İmamoğlu’na Adalar çağrısı: Kararlarınızı halkla alın
18:55 ‘Zorlukları aşmanın yolu işçilerin politikleşmesinden geçiyor’
18:31 Gazze'de 4 çocuk daha ‘açlıktan’ öldü
18:10 Afgan kadınlardan Doha görüşmelerine şerh: Önemli tehlikeler oluşturuyor
17:55 Adana'da erkek şiddeti: 4 ölü
17:44 Gever’de birçok bölgede askeri operasyon başlatıldı
17:15 DEDAŞ'ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu Eren: Onlara papuç bırakmayacağız
17:09 Kadınlardan nöbetteki öğretmenlere dayanışma ziyareti
16:45 Tanrıkulu: DEDAŞ ve valiliğin peşin yargısının amacı suçlarını gizlemektir
16:23 Dêrik’te aileler arasındaki kavganın önlenmesi için siyasetçilere çağrı
16:21 Başvuru süresinde sona gelinen seçimlerin tarihi belirlenmedi
15:56 DEDAŞ’ı yangından sorumlu tutan kişi hakkında suç duyurusu
15:47 CPT’ye bin 300 mektup
15:33 İdam cezası verilen Özdemir’in babasından duyarlılık çağrısı
15:07 Şarkıcı Tumac Salihi hakkında verilen idam kararı bozuldu
14:52 Hasta tutsaklar Özbay ve Taşar’ın tahliyesi istendi
14:45 İzmir'de bir kadın katledildi
14:28 Bismil’de çıkan yangın kontrol altına alındı
14:20 3 kentten seslendiler: Kayıplar bulunsun, failler yargılansın
14:15 DEDAŞ'ın 'yangın bölgesinde yok' dediği elektrik direkleri görüntülendi
13:17 Cumartesi Anneleri Mehmet Zeki Doğan’ın akıbetini sordu
13:13 DBP ve DEM Parti yangın bölgesinde: Toplumsal dayanışmayla acılarımızı dindireceğiz
12:47 10 yakınını kaybeden belediye eşbaşkanı: DEDAŞ burada büyük bir sorun
12:43 Halası ağır yaralanan yurttaş: Kesik elektrik gelince yangın başladı
11:57 İran bir kolberi katletti
11:49 Bayram tatili bilançosu: 62 ölü
11:38 Amed ve Şirnex Barosu’ndan ırkçı paylaşımlara suç duyurusu
11:01 Curnê Reş'te silahlı kavga: 3 ölü 4 yaralı
10:55 Yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 14’e yükseldi
10:53 Hastanede 'liyakatsizlik' ve 'taciz' iddiası
10:39 İçişleri Bakanlığı: Yangının çıkış nedenini tespit edemedik
10:29 Erdemci polis ablukası altında defnedildi
09:48 Güneş: Jandarma yol kapattı, yurttaşlar yangın yerine yetişemedi
09:47 Ada halkı ‘Azmanbüsleri’ istemiyor
09:18 'Tecrit kırılana kadar mücadele edeceğiz'
09:17 Enerji nakil hatlarının yangınlara etkisi nedir?
09:05 Tutsakların 'özgürlük' talepli eylemi sürüyor
09:03 'Kayyıma geçit yok' mitingine CHP'den çağrı: Ortak mücadeleyle aşabiliriz
09:00 22 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:39 Mawa’da yaşamını yitiren Özkan defnedildi
08:19 Omerîyan bölgesindeki yangın söndürüldü
08:14 Yangında yaralanan yurttaşlardan biri daha yaşamını yitirdi
21/06/2024
23:59 Yangın raporu: Havadan müdahale geç olduğundan zarar artmıştır
23:51 Yangında yaşamını yitirenlerin isimleri
23:43 Yaşamını yitirenlerin sayısı 12’ye yükseldi
22:37 İstanbul’da halk buluşmaları: Zaman tecridi kırma zamanı
22:15 Belediyeler önünde nöbetteler: Kayyım demokrasiye darbedir
21:53 Mêrdîn’de bir yangın daha
21:10 İstanbul’da kayyım nöbeti: Çözüm biziz
20:57 Yangına müdahale yetersizliğine tepki: Asıl suçlu iktidar
20:37 Sûr’da yangın
20:14 Hayvanlar için eylem: Canlılar hayatını kaybederken devlet seyirci kalıyor
19:26 Ege yanıyor: Manisa'da 145 ev boşaltıldı
19:25 Mawa’da yaşamını yitirenlerin cenazesi hastaneden alındı
19:21 Yangında yaşamını yitiren 4 yurttaş defnedildi
18:39 Aargau’daki kadınlardan CPT’ye bin 49 mektup
18:28 Amed Kent Koruma Platformu yangın bölgesinde
18:12 Wan Gölü’nde kaybolan genci arama çalışmaları devam ediyor
18:00 Doğa talanının sürdüğü Gabar ve Cudî’ye giriş yasağı
17:46 Meteoroloji: Yüksek sıcaklıklar devam edecek
17:35 Sêrt’e çıkan yangın söndürüldü
17:30 DEDAŞ’tan yangına dair açıklama
17:27 DEM Parti Gimgim yöneticisi yaşamını yitirdi
17:25 ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemleri: Tecrit kırılıncaya kadar mücadeleye devam
16:59 DEM Parti Eş Genel Başkanları: Yaralarımızı birlikte saracağız
16:46 Kriz Koordinasyon Masası çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
16:19 'Zamanında müdahale edilmemesi faciaya yol açtı'
16:07 Yangında can kaybı 11’e yükseldi
15:59 Amed Kent Koruma Platformu: Gerekli tedbirleri alın!
15:55 Yangında yaralanan yurttaş yaşamını yitirdi
15:33 AKP’li başkan MHP’lilere silah çekti!
15:32 Mêrdîn’de çıkan yangın kontrol altına alındı
15:32 30 yıllık tutsağın tahliyesi 9 ay ertelendi
15:05 1 Mayıs tutuklularından 6'sı serbest
14:56 ‘Yangının nedeni anız değil DEDAŞ’
14:54 Manisa'da yangın
14:28 HDK: İdari ve siyasi sorumluların peşinde olacağız
14:22 Yangına ilişkin soruşturma başlatıldı
14:02 Erxeni’de ekili arazide yangın
13:38 Yangında yaralanan hayvanların tedavisi için veterinerlere çağrı
13:35 Mawa'da askeri operasyon devam ediyor
13:21 'Yaşananlar kader değil, müdahale araçları hazır tutulmalı'
13:20 Yangını ilk gören: Elektrik tellerinden çıkan kıvılcımla başladı
13:04 Yangın 66 kilometrelik alanı etkiledi
11:40 Amed Barosu'ndan suç duyurusu
11:39 DEM Parti: Hiçbir felakette iktidar halkın yanında değil
11:13 Öcalan'a ilişkin kanaatini açıklamaya zorlanan tutsağın tahliyesi 3 ay ertelendi
10:50 Son durum: Yangın söndü, soğutma çalışmaları sürüyor
10:49 Wan'dan yangın bölgesine ekip
10:23 Yangının bilançosu: 5 ölü, 10’u ağır 44 yaralı
09:13 Mahkemeleri boykot edip aile ve telefon görüşmelerine çıkmıyorlar
09:06 Stanfield: Türkiye'de çocukların yüzde 13'ünün cinsel görüntüleri paylaşılıyor
09:05 'Öcalan özgür olana kadar alanlardayız'
09:03 Cizîr'de 4 ayda 1 kadın katledildi, 6 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
09:00 21 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Yangında hayatını kaybeden 2 kişi defnedildi
08:25 Yangın gece boyunca sürdü: Yetkililer sabah saatlerinde geldi
02:42 DEM Parti'den yangın çağrısı: Hızlı bir şekilde devreye girin
02:35 Valiliklerden yangına ilişkin açıklama
02:19 Amed Büyükşehir Belediyesinde kriz yönetimi oluşturuldu
00:10 Amed ve Mêrdîn'de çıkan yangın yerleşim yerlerine sıçradı: Ölü ve yaralılar var
20/06/2024
23:57 İtalya’da mültecileri taşıyan tekne battı: 20 ölü
23:27 Akut açlık çeken insan sayısı 55 milyonu geçti
22:42 ‘İktidar hayvanları öldürme yasasını kabul ettirmeye çalışıyor’
22:16 Direniş sürüyor: Gaspa izin vermeyeceğiz
21:33 Eğitim Nöbeti 26’ncı gününde: TED’e protesto
21:16 İstanbul’da nöbet eylemi: Kayyım faşizmini yıkacağız ve kazanacağız
20:57 Wan'da nöbet eylemi başlatıldı
20:42 Hunergeha Welat’tan ‘Sosina Siya Darê’ parçası
19:56 Ecevit Piroğlu için Sırbistan Adalet Bakanlığı'na mektup
19:42 İHD’den Heskif’teki operasyona ilişkin açıklama
19:36 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz
17:46 Çanakkale ve İzmir'de orman yangını
16:58 Emînî'den 6 gündür haber alınamıyor
15:48 Türkiye’ye geçmeye çalışan 4 gence işkence edildi
15:36 30 yılın ardından tahliye olan Özhan’a kitlesel ziyaret
15:34 Mensur Dağı bombalandı