PSK, Azadi, KDP, PDK-T ve PAK'ın HDP ile görüşmeleri olumsuz sonuçlandı

img
DİYARBAKIR - Baskın seçim kararından sonra seçim ittifakı kuran PSK, Azadi Hareketi, PAK, KDP ve PDK-T’nin ittifakın genişlemesi için HDP ile yaptıkları görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı duyuruldu. 
 
Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Hareketi (PAK), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) ve Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP) 24 Haziran baskın seçimi için ittifak kararı almıştı. İttifak kararından sonra yapılan açıklamada Kürt partileri olarak seçim ittifakı kurduklarını, hazırladıkları temel siyasal prensipleri kabul edecek en geniş kesimlerle seçim ittifakı yapmak üzere çalışmalara başladıklarını duyurduktan sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile bir dizi görüşmeler yapıldı. Söz konusu görüşmelerin olumlu geçtiğine yönelik iki taraftan da açıklamalar yapıldı. Ancak Diyarbakır’da söz konusu partilerin genel başkan ve yöneticilerinin katılımıyla Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısıyla HDP ile ittifakın sağlanmadığı duyuruldu. 
 
‘SÜREÇ OLUMLU YÜRÜYORDU’
 
Burada konuşan PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, şunları söyledi: “HDP ile yaptığımız bu ilk görüşmenin hemen ardından Sayın Pervin Buldan basına yaptığı açıklamada, ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın dile getirmiş olduğu talepler, zaten programımızda olan, bizim de taleplerimizdir’ dedi. HDP, 6 Mayıs 2018 günü Kürdistani Seçim İttifakı’nın mektubuna yazılı bir cevap gönderdi. Bu yazılı cevapta, ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın açıkladığı siyasi prensiplerin HDP’nin de programında olan prensipler olduğu’ bir kez daha dile getirildi. Kürdistani Seçim İttifakı toplanarak hem HDP’nin cevabi mektubunu değerlendirdi, hem de Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensiplerini belirleyen bir mektubu kendilerine iletti. Bu mektupta, şu temel prensipler HDP’ye iletildi: ‘Seçim İttifakı HDP ve Kürdistani Seçim İttifakı arasında imzalanmalı. Siyasi Prensipler ve Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensipleri ile Kürdistani Seçim İttifakı’nın Seçim Listelerindeki Temsil Durumu’nda bir bütün olarak mutabakat sağlanırsa eğer, kamuoyuna bu konuda bir açıklanma yapılabilir. 04.05.2018 günü HDP Eş Genel Başkanlığı’na sunmuş olduğumuz Siyasi Prensipler hem HDP’nin seçim bildirgesine hem de sayın Selahattin Demirtaş’ın deklarasyonuna uygun bir biçimde yerleştirilmelidir. HDP ile 8 Mayıs 2018 günü yapılan toplantıda, HDP heyeti ‘Sunmuş olduğunuz Siyasi Prensipler konusunda mutabıkız’ dedi.” 
 
‘SEÇİM DEKLERASYONUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI’
 
Özçelik, HDP ile Kürdistan Seçim İttifakı Deklarasyonu üzerinde mutabık kaldıklarını belirterek, “HDP Heyeti, Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu adı altında kendi görüşlerini içeren bir metni bize iletti. 9 Mayıs 2018 günü Diyarbakır’da toplanan Kürdistani Seçim İttifakı, HDP’nin deklarasyon taslağı ile kendi siyasi prensiplerini birlikte düzenleyen bir öneri metnini HDP’ye ulaştırdı. Yapılan görüşmeler sonucunda, Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu konusunda mutabakat sağlandı” ifadelerini kullandı. 
 
Üzerinde uzlaşıya vardıkları deklarasyonun seçim bildirgesine konulmadığını ve bunu da ittifakın kurulmamasına gerekçe gösteren Özçelik, sözlerine şöyle devam etti: “HDP ile Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensipleri konusunda daha görüşmeler devam ederken, 13 Mayıs günü HDP’nin ertesi gün Seçim Bildirgesi’ni kamuoyuna açıklayacağı bilgisi bize ulaştırıldı. Bu tutum süre gelen ittifak görüşmelerimizin ruhuna aykırı ve onu yok sayan bir girişimdi. Biz, yine de ittifakın oluşma zeminlerinin korunabilmesi için Kürdistani Seçim İttifakı olarak, açıklanacak HDP Seçim Bildirgesi’ne, Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu’nda HDP ile mutabakata varılan prensiplerin eklenmesi için ciddi girişimlerde bulunduk. HDP, ittifak görüşmelerimizi ve mutabakata vardığımız prensiplerin en yaşamsal olan kısımlarını yok sayarak, 14 Mayıs 2018 günü Seçim Bildirgesini ilan etti. Kürdistani Seçim HDP ile mutabakata varılan prensipler temelinde seçim ittifakını sağlamak için yürüttüğü çalışmalar ne yazık ki HDP Yönetimi’nin tutumlarında ve Seçim Bildirgesi’nde karşılığını bulamamıştır.” 
 
Özçelik, mutabık kaldıkları deklarasyonun maddelerini şöyle sıraladı:
 
* Kürtlerin bir millet olmaktan kaynaklanan temel hak ve özgürlüklerinin temini ve tesis edilmesi konusunda öncelikli politika ve söylem üretmekte kararlıdır. Bu amaçla, Kürdistan'a siyasi statü, anadilde eğitim, Kürtçenin resmi dil olması ve Kürt kimliğinin anayasal güvence altına alınmasını en temel talepleri olarak gerçekleştirmeyi hedefler. Milli sembol ve değerlere saygıyı esas alır.
 
* Kürdistan’da yaşayan Kürt, Ermeni, Asuri-Süryani, Arap, Mıhelmi, Azeri ve Türkmen gibi birçok halk ile Alevi-Sünni, Hıristiyan, Musevi, Ezidi gibi din ve inanç grupları devletin baskıcı politikaları nedeniyle geçmişte büyük zorluklar yaşadılar. Geçmişte yaşanılan tüm bu zorluklarla yüzleşilerek, eşit, özgür ve demokratik bir yaşam kurmak gerektiğine inanır, bunun için mücadele eder.
 
* Tarihsel süreç içerisinde Kürdistan'da yaşanılan tüm mağduriyetleri ortak kader ve elde edilen tüm kazanımları Kürdistan halkının ortak sevinci olarak kabul eder.
 
* Hasta tutsaklar başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların koşulsuz serbest bırakılması ve toplumsal tüm mağduriyetlerin giderilmesine dönük devleti sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.
 
* Başta Kürtler olmak üzere, tüm halkların etnik, milli şahsiyetlerini yok sayan, rencide eden 'Milletvekilliği Yemini'nin tüm halkların ve kesimlerin varlığını ve iradelerini yansıtacak bir şekilde yeniden düzenlenmesini savunur, bu uğurda mücadele eder.
 
* Kürdistan’ın dört parçasında Kürtlerin kazanımlarına sahip çıkar ve bu kazanımlara karşı yürütülen savaşa, askeri operasyonlara, OHAL’e ve şiddete karşı çıkarak, Kürt ve Kürdistan sorununun barışçıl çözümü için tüm tarafların muhatap olarak alındığı bir diyalog sürecinden yana olduğunu beyan eder.”
 
Bu maddelerin HDP’nin açıkladığı seçim bildirgesinde yer almamasından dolayı ittifakın sağlanmadığını öne süren Özçelik, “Geldiğimiz aşamada, hem sayın Buldan’ın söylemlerinin, hem Kürdistani seçim ittifakı ile HDP Heyetinin mutabakata vardığı Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu’nun içeriğinin HDP ve Sayın Selahattin Demirtaş’ın Seçim Bildirgeleri’ne yansıtılmadığı ve ittifak anlayışına uygun davranılmadığı görülmektedir. Bu nedenle de HDP ile seçim ittifakı görüşmelerinin ne yazık ki hedeflenen  sonuca rağmen ulaşamadığını, halkımızın bilgisine sunmak istiyoruz” dedi. 
 
Söz konusu partiler 24 Haziran’da nasıl bir tutum takınacaklarını ise açıklamadı. 

Diğer başlıklar

16:54 Avustralya yolcusu 3 kişi havaalanında gözaltına alındı
16:37 HDP: Şüpheli asker ölümleri araştırılsın
16:36 HDP Gençlik Meclisi bölge konferanslarının sonuç bildirgesini yayınladı
16:20 İGA CEO’sunun itirafına rağmen işçiler neden hala tutuklu?
15:57 HDP'li Erbaş ve Oba tahliye edildi
15:33 ‘KESK’in hedef gösterilmesi kabul edilemez’
15:32 İzmir’de 13 gözaltı
15:28 Bekir Kaya’nın duruşmasına katılan Temelli: Hukuk yok iktidarın intikamcı saldırısı var
14:14 Gözaltına alınan Halkevleri şube başkanları serbest bırakıldı
13:49 Nusaybin Davası 4'üncü gününde: Emniyet ve yargı delil karartıyor
13:34 Asliye Ceza Hakimi de ‘özel düzenleme’ye sarıldı
13:28 Adalet Nöbeti'nde 75'inci hafta: Adalet kolay kazanılmıyor
13:27 CHP'li Kaya: Muhtarların görevden alınması adaletsizliktir
12:40 Hatun Tuğluk davası ertelendi: Sanıklar duruşmada selfie çekti
12:15 Albayrak: TL dolar karşısında yüzde 21 değer kazandı
11:50 HDP Genel Merkez çalışanı kaçırılmak istendi
11:49 Osman Kavala’nın serbest bırakılması istendi
11:25 Kurtlar 50 koyunu öldürdü
11:24 Avukatlar Öcalan’la görüşmek için 756’ncı kez başvurdu
11:20 'Kadın şiddete ve boşanmamaya mahkum ediliyor'
11:19 Nusaybin ‘işkence’ davasında nezarethane görüntüleri silinmiş!
11:09 Havalimanı işçilerinden 6’sı tahliye edildi
11:08 ‘Rakka sokaklarında umudun sesi yankılanıyor’
10:42 Kamyonet kazasında yaralı kurtulan mülteci kadın: Eşim ve 2 çocuğumdan haber alamıyorum
10:41 Gül'den Kaşıkçı açıklaması: Suudi makamlar geç kaldı
10:37 Özsökmenler: Muhtarlar ajanlaştırılmak isteniyor
10:34 Avukat Özdoğan: Gizli tanık döneme ve duruma göre kullanılan bir araç
10:13 Tutuklanan gazeteci Evren: Önce gazeteciler susturulmak isteniyor
09:58 Kadın vekiller Güven için Hakkari’de
09:30 Mızraklı: Kimse HDP’nin toplumsallığıyla rekabet edemez
09:25 Bütçe tasarısı Meclis’e sunuldu
09:17 İntiharları değerlendiren Gürsel: Yalnızlaşma duyguları artabilir ancak kolektif çıkış mümkün
09:17 Mardinli muhtarlar: Atama ile değil seçimle geldik
09:14 ‘Yerel seçim halklar ile kayyumların hesaplaşma tarihi olacak’
09:12 Antep’i uyuşturucu çeteleri sardı: Mahalleliler göç ediyor
09:11 Borçsuz belediye 20 milyon borçlandırıldı
09:10 Dışarı çıkıp içeri giremeyen kitaplar!
09:09 Kimsesiz mezarlıklarında ve morglarda 707 cenaze bulunuyor
09:07 İktisatçı Önder: Sermaye ile politikacı karşılıklı oynuyor, arada halk eziliyor
09:06 HDP'li vekil adayı Atik'e tehdit!
09:05 Köylüler 8 gün süren yasağı anlattı
09:03 Görevden alınan muhtarlar: Halk hesabını sandıkta sorar
09:01 Hakkarililer: Yeniden kayyum atarız sözleri siyasi şantajdır
09:00 18 EKİM 2018 GÜNDEMİ
17/10/2018
23:52 Fotoğraf sanatçısı Ara Güler hayatını kaybetti
22:19 Tutuklanan havalimanı işçilerinden 3'ü tahliye edildi
20:03 Kati Piri’den hükümete reform çağrısı: Reformlar Türkiye yurttaşlarının yararına
19:53 Temelli, Güroymak ve Tatvan’da esnafı ziyaret etti
19:46 Kamu emekçileri: Gelirimiz her geçen gün eriyor
19:39 ‘Mülteci ölümlerini durdurun’