PSK, Azadi, KDP, PDK-T ve PAK'ın HDP ile görüşmeleri olumsuz sonuçlandı

img
DİYARBAKIR - Baskın seçim kararından sonra seçim ittifakı kuran PSK, Azadi Hareketi, PAK, KDP ve PDK-T’nin ittifakın genişlemesi için HDP ile yaptıkları görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı duyuruldu. 
 
Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Hareketi (PAK), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) ve Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP) 24 Haziran baskın seçimi için ittifak kararı almıştı. İttifak kararından sonra yapılan açıklamada Kürt partileri olarak seçim ittifakı kurduklarını, hazırladıkları temel siyasal prensipleri kabul edecek en geniş kesimlerle seçim ittifakı yapmak üzere çalışmalara başladıklarını duyurduktan sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile bir dizi görüşmeler yapıldı. Söz konusu görüşmelerin olumlu geçtiğine yönelik iki taraftan da açıklamalar yapıldı. Ancak Diyarbakır’da söz konusu partilerin genel başkan ve yöneticilerinin katılımıyla Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısıyla HDP ile ittifakın sağlanmadığı duyuruldu. 
 
‘SÜREÇ OLUMLU YÜRÜYORDU’
 
Burada konuşan PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, şunları söyledi: “HDP ile yaptığımız bu ilk görüşmenin hemen ardından Sayın Pervin Buldan basına yaptığı açıklamada, ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın dile getirmiş olduğu talepler, zaten programımızda olan, bizim de taleplerimizdir’ dedi. HDP, 6 Mayıs 2018 günü Kürdistani Seçim İttifakı’nın mektubuna yazılı bir cevap gönderdi. Bu yazılı cevapta, ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın açıkladığı siyasi prensiplerin HDP’nin de programında olan prensipler olduğu’ bir kez daha dile getirildi. Kürdistani Seçim İttifakı toplanarak hem HDP’nin cevabi mektubunu değerlendirdi, hem de Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensiplerini belirleyen bir mektubu kendilerine iletti. Bu mektupta, şu temel prensipler HDP’ye iletildi: ‘Seçim İttifakı HDP ve Kürdistani Seçim İttifakı arasında imzalanmalı. Siyasi Prensipler ve Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensipleri ile Kürdistani Seçim İttifakı’nın Seçim Listelerindeki Temsil Durumu’nda bir bütün olarak mutabakat sağlanırsa eğer, kamuoyuna bu konuda bir açıklanma yapılabilir. 04.05.2018 günü HDP Eş Genel Başkanlığı’na sunmuş olduğumuz Siyasi Prensipler hem HDP’nin seçim bildirgesine hem de sayın Selahattin Demirtaş’ın deklarasyonuna uygun bir biçimde yerleştirilmelidir. HDP ile 8 Mayıs 2018 günü yapılan toplantıda, HDP heyeti ‘Sunmuş olduğunuz Siyasi Prensipler konusunda mutabıkız’ dedi.” 
 
‘SEÇİM DEKLERASYONUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI’
 
Özçelik, HDP ile Kürdistan Seçim İttifakı Deklarasyonu üzerinde mutabık kaldıklarını belirterek, “HDP Heyeti, Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu adı altında kendi görüşlerini içeren bir metni bize iletti. 9 Mayıs 2018 günü Diyarbakır’da toplanan Kürdistani Seçim İttifakı, HDP’nin deklarasyon taslağı ile kendi siyasi prensiplerini birlikte düzenleyen bir öneri metnini HDP’ye ulaştırdı. Yapılan görüşmeler sonucunda, Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu konusunda mutabakat sağlandı” ifadelerini kullandı. 
 
Üzerinde uzlaşıya vardıkları deklarasyonun seçim bildirgesine konulmadığını ve bunu da ittifakın kurulmamasına gerekçe gösteren Özçelik, sözlerine şöyle devam etti: “HDP ile Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensipleri konusunda daha görüşmeler devam ederken, 13 Mayıs günü HDP’nin ertesi gün Seçim Bildirgesi’ni kamuoyuna açıklayacağı bilgisi bize ulaştırıldı. Bu tutum süre gelen ittifak görüşmelerimizin ruhuna aykırı ve onu yok sayan bir girişimdi. Biz, yine de ittifakın oluşma zeminlerinin korunabilmesi için Kürdistani Seçim İttifakı olarak, açıklanacak HDP Seçim Bildirgesi’ne, Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu’nda HDP ile mutabakata varılan prensiplerin eklenmesi için ciddi girişimlerde bulunduk. HDP, ittifak görüşmelerimizi ve mutabakata vardığımız prensiplerin en yaşamsal olan kısımlarını yok sayarak, 14 Mayıs 2018 günü Seçim Bildirgesini ilan etti. Kürdistani Seçim HDP ile mutabakata varılan prensipler temelinde seçim ittifakını sağlamak için yürüttüğü çalışmalar ne yazık ki HDP Yönetimi’nin tutumlarında ve Seçim Bildirgesi’nde karşılığını bulamamıştır.” 
 
Özçelik, mutabık kaldıkları deklarasyonun maddelerini şöyle sıraladı:
 
* Kürtlerin bir millet olmaktan kaynaklanan temel hak ve özgürlüklerinin temini ve tesis edilmesi konusunda öncelikli politika ve söylem üretmekte kararlıdır. Bu amaçla, Kürdistan'a siyasi statü, anadilde eğitim, Kürtçenin resmi dil olması ve Kürt kimliğinin anayasal güvence altına alınmasını en temel talepleri olarak gerçekleştirmeyi hedefler. Milli sembol ve değerlere saygıyı esas alır.
 
* Kürdistan’da yaşayan Kürt, Ermeni, Asuri-Süryani, Arap, Mıhelmi, Azeri ve Türkmen gibi birçok halk ile Alevi-Sünni, Hıristiyan, Musevi, Ezidi gibi din ve inanç grupları devletin baskıcı politikaları nedeniyle geçmişte büyük zorluklar yaşadılar. Geçmişte yaşanılan tüm bu zorluklarla yüzleşilerek, eşit, özgür ve demokratik bir yaşam kurmak gerektiğine inanır, bunun için mücadele eder.
 
* Tarihsel süreç içerisinde Kürdistan'da yaşanılan tüm mağduriyetleri ortak kader ve elde edilen tüm kazanımları Kürdistan halkının ortak sevinci olarak kabul eder.
 
* Hasta tutsaklar başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların koşulsuz serbest bırakılması ve toplumsal tüm mağduriyetlerin giderilmesine dönük devleti sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.
 
* Başta Kürtler olmak üzere, tüm halkların etnik, milli şahsiyetlerini yok sayan, rencide eden 'Milletvekilliği Yemini'nin tüm halkların ve kesimlerin varlığını ve iradelerini yansıtacak bir şekilde yeniden düzenlenmesini savunur, bu uğurda mücadele eder.
 
* Kürdistan’ın dört parçasında Kürtlerin kazanımlarına sahip çıkar ve bu kazanımlara karşı yürütülen savaşa, askeri operasyonlara, OHAL’e ve şiddete karşı çıkarak, Kürt ve Kürdistan sorununun barışçıl çözümü için tüm tarafların muhatap olarak alındığı bir diyalog sürecinden yana olduğunu beyan eder.”
 
Bu maddelerin HDP’nin açıkladığı seçim bildirgesinde yer almamasından dolayı ittifakın sağlanmadığını öne süren Özçelik, “Geldiğimiz aşamada, hem sayın Buldan’ın söylemlerinin, hem Kürdistani seçim ittifakı ile HDP Heyetinin mutabakata vardığı Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu’nun içeriğinin HDP ve Sayın Selahattin Demirtaş’ın Seçim Bildirgeleri’ne yansıtılmadığı ve ittifak anlayışına uygun davranılmadığı görülmektedir. Bu nedenle de HDP ile seçim ittifakı görüşmelerinin ne yazık ki hedeflenen  sonuca rağmen ulaşamadığını, halkımızın bilgisine sunmak istiyoruz” dedi. 
 
Söz konusu partiler 24 Haziran’da nasıl bir tutum takınacaklarını ise açıklamadı. 

Diğer başlıklar

14:23 Diyarbakır mitingine çağrı: Cezaevlerinde yükselen çığlığa ses olalım
14:22 Diyarbakır’da kar yağışı
14:21 Polisin HDP’li genci şehir dışına çıkarıp işkence ettiği iddiası
14:12 Bahçeli’den AKP’ye 'Güvenli Bölge' uyarısı
14:11 Gazeteci Karakaş ve 9 kişi için ceza istendi
14:03 Asrın Hukuk Bürosu: Görüşme mutlak tecridin kalktığı anlamına gelmez
14:02 Şırnak'ta boşaltılmış karakolda 205 ‘yabancı’ seçmen
14:00 ‘Doğalgaza yapılan zamlar geri alınmalı’
13:45 Aladağ yurt faciasında: 'Belediye deliler karartıyor’
13:38 HRW: OHAL bitti ama baskılar bitmedi
13:37 DTK eski Divan Üyesi Bazancir tahliye edildi
13:15 Hollandalı gazeteci Türkiye’den sınır dışı edildi
13:10 Aydınlar Meclis'te HDP Grubunu ziyaret etti
13:05 HDP Efrin zeytinlerini Meclis’e taşıdı
12:57 Hasankeyf'te seçmen kayıtları silindi iddiası
12:55 Kayyum, Antik Kent Dara'nın kapısına kilit vurdu
12:50 HDP çalışanı sınır dışı edildi
12:26 Seçmen kayıtları bugün askıdan indirilecek
12:20 Gazeteci Ziya Ataman yine tahliye edilmedi
12:19 GBT’lerine bakılan 2 kişi gözaltına alındı
12:19 Avukatlar Öcalan’la görüşmek için 782’nci başvuru
11:59 Tecride Karşı Özgürlük İnisiyatifi: Yarın çok geç olabilir
11:52 HDP'nin Karaçoban aday adayı tutuklandı
11:52 HDP, boş binada 76 askeri personelin seçmen gösterilmesini sordu
11:39 Tanrıkulu cezaevlerindeki ‘A Takımı’nı Meclis’e taşıdı
11:38 Angela Davis: Öcalan’ın tecridi konusunda Güven’in sunduğu liderliğini takip etmeliyiz
11:37 Emekli aylıkları ile ilgili kanun teklifi kabul edildi
10:54 Özgür Gündem davasında tahliye çıkmadı
10:35 Bağlar’da 2 kardeş gözaltına alındı
09:54 AKP’li belediye borcuna karşılık camiyi gözden çıkardı
09:44 Hakkari ve ilçelerinde görevli askerlerin oyları merkeze taşındı
09:09 Farisoğulları: Tecrit kaldırılmadı devletin sabıkası var
09:08 AKP’de Diyarbakır ilçelerinde aday belirleme krizi!
09:07 AİHM, Baydemir davasında Türkiye'yi mahkum etti
09:06 HDP'nin Cizre adayları: Belediye evlerinde sorunlar halkla çözülecek
09:00 17 OCAK 2019 GÜNDEMİ
08:59 ABD ordusundan saldırı açıklaması: 4 vatandaşımız yaşamını yitirdi
08:49 YSK oy sayımında değişikliğe gitti
08:46 Minbic Askeri Meclisi: Halkımızı ve dünyayı karanlık güçlerden koruyacağız
16/01/2019
23:08 HDP’nin Diyarbakır mitingine izin çıktı
22:33 Erciş'te 13 kişi tutuklandı
21:49 Ankara'da yangın: 5 işçi hayatını kaybetti
21:31 Pence: Kazanımlarımızı korumak için bölgede kalacağız
20:57 Siirt’te bu kez inşaatta 441 seçmen ortaya çıktı!
20:14 Erdoğan’dan Minbic açıklaması
19:55 QSD'den 'güvenli bölge' için şart: Uluslararası güvence
19:45 Seçmen sayısı mahalle nüfusundan fazla
19:31 Eğitimdeki ayrıştırıcı politikalara dikkat çektiler
19:24 Şırnak'ta 3 tutuklu süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı
19:16 Gazeteci Çapan, para cezası olduğu için tahliye edilmedi