PSK, Azadi, KDP, PDK-T ve PAK'ın HDP ile görüşmeleri olumsuz sonuçlandı

img
DİYARBAKIR - Baskın seçim kararından sonra seçim ittifakı kuran PSK, Azadi Hareketi, PAK, KDP ve PDK-T’nin ittifakın genişlemesi için HDP ile yaptıkları görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı duyuruldu. 
 
Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Hareketi (PAK), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) ve Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP) 24 Haziran baskın seçimi için ittifak kararı almıştı. İttifak kararından sonra yapılan açıklamada Kürt partileri olarak seçim ittifakı kurduklarını, hazırladıkları temel siyasal prensipleri kabul edecek en geniş kesimlerle seçim ittifakı yapmak üzere çalışmalara başladıklarını duyurduktan sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile bir dizi görüşmeler yapıldı. Söz konusu görüşmelerin olumlu geçtiğine yönelik iki taraftan da açıklamalar yapıldı. Ancak Diyarbakır’da söz konusu partilerin genel başkan ve yöneticilerinin katılımıyla Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısıyla HDP ile ittifakın sağlanmadığı duyuruldu. 
 
‘SÜREÇ OLUMLU YÜRÜYORDU’
 
Burada konuşan PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, şunları söyledi: “HDP ile yaptığımız bu ilk görüşmenin hemen ardından Sayın Pervin Buldan basına yaptığı açıklamada, ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın dile getirmiş olduğu talepler, zaten programımızda olan, bizim de taleplerimizdir’ dedi. HDP, 6 Mayıs 2018 günü Kürdistani Seçim İttifakı’nın mektubuna yazılı bir cevap gönderdi. Bu yazılı cevapta, ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın açıkladığı siyasi prensiplerin HDP’nin de programında olan prensipler olduğu’ bir kez daha dile getirildi. Kürdistani Seçim İttifakı toplanarak hem HDP’nin cevabi mektubunu değerlendirdi, hem de Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensiplerini belirleyen bir mektubu kendilerine iletti. Bu mektupta, şu temel prensipler HDP’ye iletildi: ‘Seçim İttifakı HDP ve Kürdistani Seçim İttifakı arasında imzalanmalı. Siyasi Prensipler ve Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensipleri ile Kürdistani Seçim İttifakı’nın Seçim Listelerindeki Temsil Durumu’nda bir bütün olarak mutabakat sağlanırsa eğer, kamuoyuna bu konuda bir açıklanma yapılabilir. 04.05.2018 günü HDP Eş Genel Başkanlığı’na sunmuş olduğumuz Siyasi Prensipler hem HDP’nin seçim bildirgesine hem de sayın Selahattin Demirtaş’ın deklarasyonuna uygun bir biçimde yerleştirilmelidir. HDP ile 8 Mayıs 2018 günü yapılan toplantıda, HDP heyeti ‘Sunmuş olduğunuz Siyasi Prensipler konusunda mutabıkız’ dedi.” 
 
‘SEÇİM DEKLERASYONUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI’
 
Özçelik, HDP ile Kürdistan Seçim İttifakı Deklarasyonu üzerinde mutabık kaldıklarını belirterek, “HDP Heyeti, Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu adı altında kendi görüşlerini içeren bir metni bize iletti. 9 Mayıs 2018 günü Diyarbakır’da toplanan Kürdistani Seçim İttifakı, HDP’nin deklarasyon taslağı ile kendi siyasi prensiplerini birlikte düzenleyen bir öneri metnini HDP’ye ulaştırdı. Yapılan görüşmeler sonucunda, Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu konusunda mutabakat sağlandı” ifadelerini kullandı. 
 
Üzerinde uzlaşıya vardıkları deklarasyonun seçim bildirgesine konulmadığını ve bunu da ittifakın kurulmamasına gerekçe gösteren Özçelik, sözlerine şöyle devam etti: “HDP ile Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensipleri konusunda daha görüşmeler devam ederken, 13 Mayıs günü HDP’nin ertesi gün Seçim Bildirgesi’ni kamuoyuna açıklayacağı bilgisi bize ulaştırıldı. Bu tutum süre gelen ittifak görüşmelerimizin ruhuna aykırı ve onu yok sayan bir girişimdi. Biz, yine de ittifakın oluşma zeminlerinin korunabilmesi için Kürdistani Seçim İttifakı olarak, açıklanacak HDP Seçim Bildirgesi’ne, Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu’nda HDP ile mutabakata varılan prensiplerin eklenmesi için ciddi girişimlerde bulunduk. HDP, ittifak görüşmelerimizi ve mutabakata vardığımız prensiplerin en yaşamsal olan kısımlarını yok sayarak, 14 Mayıs 2018 günü Seçim Bildirgesini ilan etti. Kürdistani Seçim HDP ile mutabakata varılan prensipler temelinde seçim ittifakını sağlamak için yürüttüğü çalışmalar ne yazık ki HDP Yönetimi’nin tutumlarında ve Seçim Bildirgesi’nde karşılığını bulamamıştır.” 
 
Özçelik, mutabık kaldıkları deklarasyonun maddelerini şöyle sıraladı:
 
* Kürtlerin bir millet olmaktan kaynaklanan temel hak ve özgürlüklerinin temini ve tesis edilmesi konusunda öncelikli politika ve söylem üretmekte kararlıdır. Bu amaçla, Kürdistan'a siyasi statü, anadilde eğitim, Kürtçenin resmi dil olması ve Kürt kimliğinin anayasal güvence altına alınmasını en temel talepleri olarak gerçekleştirmeyi hedefler. Milli sembol ve değerlere saygıyı esas alır.
 
* Kürdistan’da yaşayan Kürt, Ermeni, Asuri-Süryani, Arap, Mıhelmi, Azeri ve Türkmen gibi birçok halk ile Alevi-Sünni, Hıristiyan, Musevi, Ezidi gibi din ve inanç grupları devletin baskıcı politikaları nedeniyle geçmişte büyük zorluklar yaşadılar. Geçmişte yaşanılan tüm bu zorluklarla yüzleşilerek, eşit, özgür ve demokratik bir yaşam kurmak gerektiğine inanır, bunun için mücadele eder.
 
* Tarihsel süreç içerisinde Kürdistan'da yaşanılan tüm mağduriyetleri ortak kader ve elde edilen tüm kazanımları Kürdistan halkının ortak sevinci olarak kabul eder.
 
* Hasta tutsaklar başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların koşulsuz serbest bırakılması ve toplumsal tüm mağduriyetlerin giderilmesine dönük devleti sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.
 
* Başta Kürtler olmak üzere, tüm halkların etnik, milli şahsiyetlerini yok sayan, rencide eden 'Milletvekilliği Yemini'nin tüm halkların ve kesimlerin varlığını ve iradelerini yansıtacak bir şekilde yeniden düzenlenmesini savunur, bu uğurda mücadele eder.
 
* Kürdistan’ın dört parçasında Kürtlerin kazanımlarına sahip çıkar ve bu kazanımlara karşı yürütülen savaşa, askeri operasyonlara, OHAL’e ve şiddete karşı çıkarak, Kürt ve Kürdistan sorununun barışçıl çözümü için tüm tarafların muhatap olarak alındığı bir diyalog sürecinden yana olduğunu beyan eder.”
 
Bu maddelerin HDP’nin açıkladığı seçim bildirgesinde yer almamasından dolayı ittifakın sağlanmadığını öne süren Özçelik, “Geldiğimiz aşamada, hem sayın Buldan’ın söylemlerinin, hem Kürdistani seçim ittifakı ile HDP Heyetinin mutabakata vardığı Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu’nun içeriğinin HDP ve Sayın Selahattin Demirtaş’ın Seçim Bildirgeleri’ne yansıtılmadığı ve ittifak anlayışına uygun davranılmadığı görülmektedir. Bu nedenle de HDP ile seçim ittifakı görüşmelerinin ne yazık ki hedeflenen  sonuca rağmen ulaşamadığını, halkımızın bilgisine sunmak istiyoruz” dedi. 
 
Söz konusu partiler 24 Haziran’da nasıl bir tutum takınacaklarını ise açıklamadı. 

Diğer başlıklar

15:44 Kılıçdaroğlu’ndan bayram mesajı: Türkiye yönetilememekte
15:43 Kürt siyasetçinin infazı disiplin cezası nedeniyle yakıldı
15:10 HDK’den Kurban Bayramı mesajı
15:09 Yazar ve Melik mezarları başında anıldı
15:06 Urfa’da gözaltı sayısı 10’a yükseldi
14:54 Dersim'de yayılan yangına müdahale eden gönüllüler: Güvenlik adına ormanlarımızı yakmaktan vazgeçin
14:25 Hemşireler: Çapa ve Cerrahpaşa’da emek hırsızlığı var
13:41 MB'den Katar ile yapılan swap antlaşmasına ilişkin açıklama
13:23 Bayram da Tahtakale esnafının beklentisini karşılamadı
13:14 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kaos yaratma girişimidir
12:50 AKP Sözcüsü Çelik: Saldırı provokasyondur
12:42 Dersim'de son durum: Yangına müdahale edilmezse köyümüz yanacak
12:22 DTK’den Kurban Bayramı mesajı: Kardeşlik ve dayanışmayla
12:12 HDP Eş Genel Başkanları'ndan bayram mesajı
11:50 Kömür Belediye Eşbaşkanı Yuka tutuklandı
11:30 Bozova'da 5 gözaltı
11:27 Erdoğan’dan bayram mesajı: Ekonomimize yönelik saldırı ezanımıza ve bayrağımızadır
11:03 Buldan ve Temelli’den Kofi Annan için başsağlığı mesajı
09:08 Kayıp yakınların tek isteği: Bir mezarları olsun
09:07 'Varlık Barışı düzenlemesiyle kara parayı aklayacaklar'
09:06 Ev emekçileri: Pazardan elimiz boş dönüyoruz
09:06 Türkiye'nin en uzun soluklu eylemi 700'üncü haftasında
09:05 Orman yangınları bölgede olunca ne müdahale ediliyor ne kayıt altına alınıyor
09:04 Gaziosmanpaşa esnafı: Gelirimiz kiralarımızı karşılamıyor
09:04 Alper Taş: Ekonomik kriz yeni göç dalgasıyla daha da alevlenecek
09:00 20 AĞUSTOS 2018 GÜNDEMİ
08:40 ABD Ankara elçiliğine silahlı saldırı
19/08/2018
22:14 Yangın Rengü mezrasına dayandı!
22:01 Kızıltepe'de iş cinayeti
21:49 Dağ: Faşizme karşı mücadele büyütülerek toplumsallaştırılmalı
20:48 Prof. Dr. Uras hayatını kaybetti
20:02 Amedspor'un açılış etkinliği için saha yok!
19:35 Adıyaman’da gözaltı
18:25 Saçılık: Gençlik gelecektir
18:07 Şırnak Vali Yardımcısı tutuklandı
17:42 Genç’teki yangın kontrol altına alındı
15:27 HDP’li Yıldırım’a verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası bozuldu
15:22 Irak seçim sonuçları 3 ay sonra onaylandı
14:54 Diyarbakır'dan Şengal saldırısına ortak tepki
14:30 Avcılar’da kadın cinayeti
13:37 Çavuşoğlu: ABD çözüm istemiyor, seçim malzemesi yapıyor
13:24 Yangından etkilenen 2 kişi hastaneye kaldırıldı
12:02 Yangın söndürmeye 'yasaklı bölge' engeli
11:01 Yaşamı yaratan Karacadağlı kadınlar!
10:26 Dersim’de yangın yayılıyor
10:25 Yangını söndürmeye giden gönüllüler: Dersim geleceğimizdir
10:20 Camiye zincir vuran müteahhit bu kez pankart astı
10:07 Ağır hasta tutuklu Koçer Özdal yoğun bakımda
09:59 Nerede o eski bayramlar: Dolup taşan caddelerden şimdi eser yok
09:10 HDP’li Mızraklı: Bir an önce güven ve istikrar tesis edilmeli