Bozarslan: Rojava'da yapılanların Gazze'de yapılanlardan farkı yok

img

HABER MERKEZİ - Prof. Dr. Hamit Bozarslan, "Türkiye'nin Rojava'da yaptığının, İsrail'in Gazze'de yaptığından farkı yok. Rojava'yı bir kenarda bırakalım, Erdoğan iktidarının Sur'da, Cizre'de yaptığı katliamlar aynı prensibe uygun bir politika" dedi. 

 
Filistin-İsrail arasında 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan savaş binlerce kişinin yaşamını yitirmesine rağmen devam ediyor. Geçici ateşkesin sona ermesinin ardından yoğunlaşan İsrail saldırılarında Filistinlilerin sığındığı iki okul hedef alındı. Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan bilgilere göre, İsrail uçakları ve topçularının Gazze'de Filistinlilerin kaldığı iki okula düzenlediği saldırı sonucu en az 50 kişi hayatını kaybetti.
 
Prof. Dr. Hamit Bozarslan, Filistin ve İsrail savaşını Yeni Özgür Politika’ya değerlendirdi. İsrail’de hem siyasi sınıfın hem de toplumun giderek sağa kaydığını belirten Bozarslan, artık “askeri çözüm toplumu” diye bir kavramın ortaya atıldığını ve askeri çözüm toplumunun kazanması durumunda, barış hareketinin ya çökmesi ya da çok zayıflaması gibi olgularla karşı karşıya kalınacağını ifade etti. 
 
'HEGOMONİK BLOK İSRAİL'İN BEKASI İÇİN YENİDEN OLUŞTU'
 
İsrail’deki söylemin son 10 yılda milli güvenlik temelinde gelişen bir söylem olduğunu ve burada hegemonik bir bloğun oluştuğunu belirten Bozarslan, bu hegemonik bloğun bileşenlerine işaret etti. Bozarslan, “Mücadeleler olabiliyor, fakat söz konusu olan ‘İsrail’in bekası’ ya da Filistin davası olduğunda bu hegemonik bloğun yeniden oluştuğunu görebiliyoruz. O yüzden söz konusu olan sadece Netanyahu değil. Netanyahu’nun yarın devrilmesi, bu hegemonik bloğun sona erdiği anlamına gelmemekte. Söz konusu olan İsrail demokrasisinin krizi ve İsrail demokrasisinin krizinin temelinde yatan İsrail demokrasisinin bir etnokrasi olması, etnik grubun demokrasisi. Etnik bir gurubun demokrasisinin demokratik bir nitelik kazanabilmesi. Eğer eşitlikçi bir toplum değilseniz, siyasi sisteminiz eşitlikçi değilse, burada etnik demokrasinin de sürdürülmesi söz konusu olamaz. Son tahlilde etnik demokrasi bile tehdit altına girebilmekte. Şu an İsrail’e baktığınız zaman savaş karşıtı mitinglerin yasaklanması, savaş karşıtlarının hedef olarak gösterilmesi, bu demokrasinin sınırlarına varıldığının da çok açık bir şekilde göstermekte. Marks’ın söylemini birkaç yerde de söylemiştim hem Türkiye için hem de İsrail için. Başka bir halkı ezen, bir halkın kendisi de özgür olmaz” dedi. 
 
'TÜRKİYE'DE DENGELERİ DEĞİŞTİREN ADIM ATILMADI'
 
Türkiye’nin İsrail-Filistin politikasına dair konuşan Bozarslan, Türkiye’nin Filistin politikasının perde arkasına değindi. Bozarslan, “Perdenin önünde Türkiye’deki sağın komplo teorilerinden antisemitizme varan siyasi sentaksı, siyasi söylemi var. Bunlar 60’lı yıllara kadar uzanmaktalar. Burada bir de Batı düşmanlığı ile bir eklemlenmeler var. İsrail olgusunun Erdoğan’da sürekli dile getirildiği, bir hilal ve haç çatışması olarak görülmesi var. Medeniyetler savaşını savunan sadece Huntington değildi, Erdoğan tamamen medeniyetler savaşı mantığı içerisinde olan birisi, perdenin hem arkasında hem de önünde bu olgu var. Fakat bu olgu aynı zamanda önemli ticari antlaşmaların olmaması anlamına gelmemekte. İsrail’le ilişkilerin kopması anlamına gelmemekte. Söylemsel düzeyde son derece radikal bir boyut, fakat sahada gerçekleri değiştirmeyen bir siyaset. Bu nereye kadar devam edebilir. Bunu da bilemiyorum. Fakat dediğim gibi İslam aleminde, Arap aleminde, İsrail’e karşı çok yoğun bir tepki olsaydı belki Türkiye’de de bu tepki yoğunlaşabilirdi, fakat bugün kendi başına tepki gösteren birisi son derece marjinal bir konuma sahip olacak. Türkiye’nin Avrupa’daki, Amerika’daki imajı gerçekten çok kötü. Türkiye gerçekten bu bozulan imajı daha da kötüleştirmek ister mi? Bütün bu sorular cevap vermek mümkün değil. Fakat şu açık, dengeleri değiştiren bir adım atılmadı. Türkiye’de söylemsel radikalizm ne olursa olsun, dengeleri değiştiren bir adım atılmadı. Ve anladığım kadarıyla son cuma gününde gördüğüm kadarıyla büyük bir miting olmadı” diye belirtti. 
 
'ERDOĞAN’IN SUR'DA YAPTIĞI KATLİAMLAR AYNI PRENSİBE UYGUN' 
 
Erdoğan’ın 17 Kasım’da Almanya ziyaretini ve Kuzey ve Doğu Suriye politikasını değerlendiren Bozarslan, Türkiye’nin Rojava’da yaptığı ile İsrail’in Gazze’de yaptığının bir farkı olmadığını vurguladı. 2015 yılında Kurdistan kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve akabinde kentlerdeki yıkımı hatırlatan Bozarslan “Erdoğan iktidarının Sur’da, Cizre’de yaptığı katliamlar ya da yıkımlar aynı prensibe uygun bir politika” dedi. 
 
TÜRKLÜK İDEOLOJİSİ 
 
Bozarslan sözlerine şöyle devam etti: “Buna bir de Karabağ’ı eklemek gerekiyor, Karabağ saldırısı, 120 bin kişinin etnik temizliğe uğraması anlamına geliyor. Yani orada Erdoğan iktidarı mı diyelim İslam milliyetçiliği mi diyelim, pek değişmiyor. Türklük ideolojisi var bu ideoloji ya da Türklüğü bir ideolojik olgu olarak görenler var. Bu ideolojiyi biyolojik olarak görenler var. Bu biyolojik olguya tehdit olarak görenler var. Türklüğün egemenlik hakkına saldırı olarak algılayıp buna bunun meşru olduğunu savunanlar var. Türklük ideolojisi değişmiyor ve Erdoğan da bunu değiştirmiyor. Bundan sonra Rojava ne olacak bunu bilemiyoruz, 2019’dan bu yana Türkiye’nin bütün saldırılarına rağmen bir statüko devam etmekte. Bu statükonun devam etme nedenlerinden birisi de Biden iktidarı. Bu iktidar böyle bir savaşın olmasını istemiyor. Bu yarın devam edebilir mi bundan emin değiliz tabii ki bunu Trump döneminde gördük” şeklinde konuştu. 
 
AMERİKA VE RUSYA'NIN KIRMIZI ÇİZGİSİ 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik Türkiye’nin saldırılarına işaret eden Bozarslan, “Hem Rusya hem de İran, Türkiye’nin Kobanê’yi ele geçirmesini istemiyorlar. Yani ikili bir çizgi ile karşı karşıyayız. Bir yandan Amerika’nın kırmızı çizgisi, bir de İran ve Rusya’nın kırmızı çizgisi. Bu kırmızı çizgiler devam ettikçe Rojava’nın devam etmesi mümkün. Bu aynı zamanda alt yapılara bir saldırı düzenlense bile. Rojava’daki eğitim sisteminin belediye sisteminin devam etmesini sağlayabilmekte. Fakat dediğim gibi şu anda bu bir statüko dönemi devam edecek mi nasıl devam edecek bunları bilemiyoruz. Yarının Ortadoğusu’nda Suriye’nin konumu ne olacak. İran’ın konumu ne olacak bunlar için bir cevap verebilmemiz mümkün değil. Şimdilik statüko devam ediyor demekle yetinelim” ifadelerinde bulundu. 
 

Diğer başlıklar

19:25 KHK eylemi 283'üncü haftasında: Vazgeçmedik
19:24 DEM Parti usulsüz seçmenler için suç duyurusunda bulundu
18:54 Îdir Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi
18:27 Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular'dan Adalet Nöbeti ve DBP'ye ziyaret
18:15 İkizköylülerin delil tespiti talepleri reddedildi
17:54 Açlık grevini sürdüren 3 tutsak sürgün edildi
17:44 3 komşusunu katleden faile 'haksız tahrik' indirimi uygulandı
17:38 Ekoloji örgütleri DEM Parti’yi ziyaret etti
17:34 Şirnex’te ‘Di Helbestê De Rengên Botanî’ paneli
17:29 Basın-İş, Ekol Ofset önünde: Mücadelenin sonunda biz kazanacağız
17:18 Mor Cumartesi Hareketi’nden Afganistanlı Seddiqi için çağrı
16:56 Oy ve Ötesi Derneği 50 bin gönüllü ile veri akışı sağlayacak
16:45 Kent kent coşkulu seçim büro açılışları yapıldı
16:44 'Eşim beni öldürecek' diyen kadının cenazesi bulundu
16:36 Adalet Nöbeti: Sonuç alınıncaya kadar sürecek
16:36 MİT TIR'ları Davası’nda gazeteci Gül’e hapis cezası
16:27 Erdoğan emekliye seyyanen zamma kapıyı kapattı
15:53 ‘Roboskî Katliamı faşist politikaların başlangıç eşiğidir’
15:29 8 Mart eylemleri: Kadınlar erkek-devlet şiddetine boyun eğmeyecek
15:18 Hatimoğulları: Bugün bir demokrasi sorunu varsa sebebi Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür
15:02 ASM çalışanlarından ‘vergide adalet’ talebi
14:43 İHD Amed Şubesi: Bölgede en az 7 bin 229 hak ihlali yaşandı
14:39 Qoser'de şüpheli kadın ölümü
14:36 PİRHA muhabiri Keser’in tutuklanmasına tepki
14:35 Bagok’ta askeri operasyon
14:34 İzmir'de 4 kişi tutuklandı
14:29 Uluslararası hukukçular tecrit gündemiyle ziyaretlerine başladı
14:28 ESP: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
14:06 Hatimoğulları Kercews’te: Nereye kaçacaklarını şaşıracaklar
13:31 AKP şimdi de Xelîl Xemgîn'in şarkısını çaldı!
12:58 Kadın kırımı: 1 günde 8 kadın katledildi
12:18 Sendikalılar 'ev hapsi' kararını tanımadı
12:07 İran bir Kürt kolberi daha katletti
11:31 Dêrik'e art arda hava saldırısı
10:48 Gazeteci Ahmet'ten 127 gündür haber yok
10:45 Cezaevlerindeki açlık grevi 94'üncü gününde
10:27 İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği durduruldu
10:26 Kadıköy'de gözaltına alınan kadınlar serbest
09:25 12 kadın tutsağın yaşadığı sağlık ihlalleri
09:23 DFG ve TGS'den Müftüoğlu için çağrı: Toplumun haber alma hakkını savundu
09:18 Barışa ve topluma adanan bir ömür: Yaşar Kemal
09:16 DEM Parti adayları: Ayrım yapmaksızın hizmet edeceğiz
09:15 Av. Öztürk: 8'inci Yargı Paketi ile AYM kararları yok sayılıyor
09:14 Fransız siyasetçi Amiot: Abdullah Öcalan'ın direnişi çok etkileyici
09:13 Siyanür havuzları her gün toprağı, suyu ve havayı zehirliyor
09:12 Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Sokaklarda olalım
09:12 AKP'ye üye olmadığı için işten çıkarıldı iddiası
09:11 'Sanat huzurlu bir şehir yaratır'
09:10 DEM Parti Mûş’u almada kararlı
09:09 Amed halk meclislerine emanet
09:05 Kadınlar kimliğini Kuzey ve Doğu Suriye'de buldu
09:00 28 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
07:33 PİRHA muhabiri Keser tutuklandı
27/02/2024
23:46 Nureddin Nebati, Genel Kurul'da olmadığı halde oy kullandı
21:58 Eleni Vasilopulou: Dünya halklarının Öcalan’a özgürlük borcu var
21:13 DEM Parti’nin Tetwan’daki halk toplantısına yoğun ilgi
20:58 Gazze’de 705 bin bulaşıcı hastalık vakası kaydedildi
20:28 Gözaltıları protesto eden kadınlara polis müdahalesi
19:12 DEM Parti'nin İBB adayları esnaflarla buluştu: İstanbul’u emeğin kenti yapacağız
18:48 İHD: Hak savunucuları soruşturmalarla susturulamaz
18:39 ‘Çocuğa cinsel taciz’ suçundan yargılanan sanıktan 'iftira' savunması
18:27 Adalet Nöbeti’nde ‘çözümün adresi İmralı’ vurgusu
18:18 Barış Akademisyenleri Yeşilyurt ve Sağlam yeniden ihraç edildi
17:59 Cizîr’de tacizci Burak Ercan’a ödül gibi ceza!
17:37 17 yaşındaki F.Ç çalıştığı tamirhanede ölü bulundu
17:24 Hatimoğulları Xana Axpar’da: Abdullah Öcalan özgürlüğüne derhal kavuşmalı
17:17 DFG gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi
17:11 DEM Parti, Îdir adaylarını başvurularının reddedilmesine itiraz etti
17:02 İzmir ve Denizli’de kadın katliamı
17:01 DEM Partili adaylardan sorunlarını dinledikleri halka çözüm sözü
17:00 DEM Parti'nin Bedlîs adayı değişti
16:30 Cumartesi Anneleri’nin davası görüldü: Mahkeme AYM kararına uysun
16:17 Köpekle işkence davalarında aynı tanık polis aynı ifadeler
16:16 Danıştay çimento şirketinin itirazını reddetti
16:14 8 Mart'a doğru: Kadınların sesi her yerden duyulacak
15:56 Dêrsim dağlarını Belezere süslemeye başladı
15:34 DEM Parti’den İzmit açıklaması
15:21 Çevre değil talan bakanlığı: Bir günde 15 'ÇED gerekli değil' kararı
15:20 Îdir’de protesto: Sokakları boş bırakmayacağız
15:05 Kadınlar katledilen Bulunmaz'ı andı
14:40 DEM Parti İBB eşbaşkan adaylarından Agos Gazetesi’ne ziyaret
14:33 Koçyiğit'ten Îdir tepkisi: YSK bu hakkı nereden buluyor?
14:24 Îdirliler karara tepkili: Gereken cevabı vereceğiz
13:47 Wan’da gözaltına alınan 3 gazetecinin dosyasına gizlilik kararı getirildi
13:43 Hatimoğulları: 31 Mart’ta süpüre süpüre geleceğiz
12:48 Adaylığı reddedilen Güneş: Karar Valinin talimatı ile alındı
12:30 AKP'li isimden DEM Parti adaylarının başvurusunun reddedilmesine tepki
12:27 Yapımına 11 yıl önce başlanan tünel hala bitirilemedi
12:07 Gever’de okul servis şoförleri ikinci kez kontak kapattı
12:05 Tutsak yazarın Öcalan'a gönderdiği mektuba el konuldu
11:54 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:52 Cumartesi İnsanı Eren’den mahkemeye: Siz olsaydınız ne yapardınız?
11:47 Seçim meydanlarından notlar: Halkın derdi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü
11:40 ETHA editörü Gürbüz beraat etti
11:29 Hatimoğulları'ndan 'kirli ittifak' uyarısı
11:12 Amedspor oyuncularından kent sakinlerine maç daveti
10:53 Semsûr'da erkek şiddeti: 1'ü çocuk 3 ölü
10:52 Milletvekili Çiçek Otlu’nun evine polis baskını
10:05 Gazeteci Süleyman Ahmet kayıp, KDP yönetimi suskun!
10:00 Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 93'üncü gününde
09:57 SMF, ESP ve Partizan üyeleri gözaltına alındı
09:55 Türkdoğan: Türkiye krizden çıkmak istiyorsa Kürtlerle barışmak zorunda
09:45 'Çözüm' bildirgesi imzacıları: Abdullah Öcalan'ın önündeki engeller kaldırılmalı
09:13 Müzisyen Kurdî'den DEM Parti için seçim müziği
09:12 Panos eşbaşkan adayları: Tüm kararlar halkla beraber alınacak
09:11 Cumartesi Anneleri yargı kıskacında: Bizi mağdur edenler yargılanmalı
09:10 Kadınlar umudu büyütmek için 8 Mart’ta alanlarda olacak
09:10 Abdullah Öcalan’ın 55 yıllık maratonu: Dolmabahçe Mutabakatı
09:08 Semsûrlular değişimden yana
09:01 Kürt kadınlarının var olma mücadelesi: Örgütlülük değiştiriyor
09:00 27 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:13 Wan’da gazeteciler gözaltına alındı
26/02/2024
23:18 Kayseri Melikgazi Kız Yurdu’nda şüpheli ölüm
23:04 YSK kararına karşı yürüyüş: Îdir uyuma iradene sahip çık
22:21 Adana’da ağır yaralanan kadın yaşamını yitirdi
21:33 Îdir İlçe Seçim Kurulu, DEM Parti Eşbaşkan adaylarının başvurusunu reddetti
21:19 Adana’da halk adayları bağrına bastı: Hepinize biz kaybettireceğiz
20:34 Colemêrg yolunda çığ düştü: 1 ölü, 14 yaralı
19:24 Amed’de ‘Yerel demokrasi ile Özgür Kentlere’ toplantısı
19:20 Macaristan’dan İsveç'in NATO'ya katılımına onay
18:45 DİSK Basın-İş’ten İsrail'in savaş suçlarına karşı suç duyurusu
18:25 DEM Parti’den Êlih çağrısı
18:02 DEM Parti, Deprem Bakanlığı ve Deprem Birimlerinin kurulmasını istedi
17:54 DEM Parti’den İHD ve ÖHD’ye ziyaret
17:28 Taliban’dan kadınlara radyo ve televizyon yasağı
17:07 Adana'da erkek şiddeti
16:54 İHD: Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmayacağız
16:35 DEM Parti'den kadın seçim bürosu açılışı
16:20 Aktaş ve Yavuzel yürüyüşle anıldı
16:06 Gar katliamı davası ertelendi: IŞİD tek başına yapmadı
15:57 89 kişinin öldüğü Diyar Galeria davasında ceza istemi
15:56 Mêrdîn'de ilçe ilçe halk buluşması: Kayyımlar gidecek
15:53 Licik'teki faciaya ilişkin 8 kentte suç duyuruları
15:07 Wan’da 8 Mart etkinliklerinin startı verildi
14:22 Göçükte kalan işçiler kurtarıldı
14:16 Hatimoğulları: DEM İstanbul’a, İstanbul DEM’e yakışacak
14:13 Hatimoğulları Adalet Nöbeti eylemcilerini ziyaret etti
13:27 19 yıl önce 'intihar etti' denilen çocuğun katledildiği ortaya çıktı
13:26 1 işçi hala toprak altında
12:59 Amed’de ‘çözüm' bildirgesi: Aktörlerin rolünü oynayabilmesi için engeller kaldırılmalı
12:36 Gazetecilerden Müftüoğlu ve Gürbüz için dayanışma çağrısı
12:25 Gar Katliamının sanık avukatları mağdurlara hakaret etti
11:49 Gabar Dağı’ndaki yasak 5’inci kez uzatıldı
11:31 Evsiz bir yurttaş bankta ölü bulundu
11:26 Xarpet’te maden ocağında göçük: 2 işçi toprak altında
11:23 Bakırhan: JİTEM ittifakına karşı halk ittifakı yaptık
11:07 Kozan'da yangın: Anne ve 2 çocuğu yaşamını yitirdi
11:04 Türkoğlu: 'Her dem direniş, her dem özgürlük' şiarıyla 8 Mart'a gidiyoruz
10:33 Fatsa’da ‘kapatıldı’ denilen altın madeni faal
09:43 DEM Parti’nin İzmir adayları: Amed kadar iddialıyız