Almanya’da kadın mücadelesi: Birleşik harekete ihtiyaç var

  • kadın
  • 09:02 29 Kasım 2023
  • |
img
ANKARA - Almanya’da şiddet ve cinayetlere karşı mücadelenin yanı sıra mülteci kadınlar ile dayanışma içinde olduklarını belirten kadın aktivistler, birleşik bir harekete ihtiyaç olduğunu vurguladı. 
 
Bitmeyen savaşlar, şiddet ve çatışmalı süreçlerin her biri milyonlarca insanı mülteci konumuna getiriyor. Kadınlar için savaş ve diğer nedenlerin yanı sıra toplumsal cinsiyete dayalı şiddet de bir iltica nedeni. Göç etmek zorunda bırakılan kadınlar, mülteci oldukları ülkelerde sağlık, eğitim ve ekonomi gibi temel sorunlarla da mücadele etmek zorunda kalıyor. Suriye iç savaşı, Rusya-Ukrayna savaşı, İsrail’in Filistin’e dönük saldırıların yanı sıra Taliban ve İran rejiminin baskısı nedeniyle mülteci kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor. Mülteci kadınların en fazla olduğu ülkelerin başında ise Almanya geliyor.
 
Almanya’daki mülteci sayısı, geçen yıldan bu yana 111 bin artarak 3 milyon 260 bine ulaşmış durumda. Bu veriye, iltica başvurusu kabul edilmemiş olanlar, iltica başvuru süreci devam edenler, savaş mültecileri ve geçici oturum izni bulunanlar dahil ediliyor. Aile içi şiddet ve eşitsizliğe karşı mücadele veren Almanya’daki örgütlü kadınlar, diğer yandan da mülteci kadınlarla dayanışma içinde. 
 
Feministler Eylemde (Feminists in Action) Kadın Derneği’nden Elisabeth Rieger ve 8 Mart İttifakı’ndan (The 8 March Alliance) aktivist Elif Simon, mülteci kadınların durumunun yanı sıra ülkedeki kadın mücadelesine dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
MÜLTECİ KADINLARIN DURUMU 
 
Mülteci kadınların Almanya’da yasal yönden güvencesiz olduklarını belirten Elif Simon, “Toplu yaşadıkları yerlerde her türlü şiddete maruz kalıyorlar. Diğer yandan mülteci kadınlar, toplumdan izole edilmiş bir durumda. Çünkü barınma yerleri şehir dışında. Bu da şu anlama geliyor; sağlık, eğitim ve topluma ayak uydurma konusunda dışta kalıyorlar. Diğer bir sorun her yerde olduğu gibi burada da ırkçılık var. Bu durum, özellikle bu son dönemlerde daha da artmaya başladı” diye belirtti. 
 
Oturum ve çalışma hakkının alınmasının bazen yıllarca sürebildiğini söyleyen Simon, “Şiddet bitmiyor kadınlar için. Yani aslında şiddete maruz kalmaktan kurtulamıyorlar. Ülkelerindeki şiddetten kaçıp buraya geliyorlar ama yaşadıkları şiddet burada başka bir biçimde devam ediyor. İyi bir eğitim ve iyi bir meslek sahibi değilse burada çalışıp hayatına devam ettirme konusunda bir çok sıkıntıyla karşılaşıyorlar” dedi. 
 
SORUNLARDAN BİRİ DE DİL
 
Mülteci kadınların dil sorununa değinen Simon, eğitim ve sağlık alanlarında kendilerini ifade edemediklerini aktardı. Simon, “Özellikle sağlıkta; kürtajda, doğumda ve ya kadınsal sağlık sorunlarında pek çok sorunla karşılaşıyorlar. Kendilerini iyi ifade edemedikleri için olması gereken tedavi sağlanmıyor. Çocukları okulda ırkçılığa maruz kalıyor. Bu da tabi onların yaşamına yansıyor” ifadelerini kullandı. 
 
Mülteci kadınların ülkelerini terk etme nedenlerine dikkat çeken Simon, şöyle dedi: “Her alanda en çok şiddete maruz kalan kadınlar ve çocuklardır. Kadınlar özellikle savaş, çatışma ve ya ataerkil kültürün ağır bastığı ülkelerden geliyorlar. Özellikle ataerkil toplumda hala kadınları sünnet ettirme, zorla evlendirme ve politik açıdan baskı altında tutma ve ya hapis cezasına çarptırılma gibi durumlarından kaçmak için mülteci durumuna düşüyorlar. Bazen de yoksulluktan kaçıp gelebiliyorlar.” 
 
‘KADIN ÖRGÜTLERİNE ULAŞIN’ ÇAĞRISI 
 
Var olan sorunlar karşısında verilen mücadeleye de değinen Simon, Almanya genelinde büyük bir kadın hareketinin olmadığını ancak son 10 yılda kadın örgütlerinin arttığına dikkat çekti. Simon, “Şiddete ve kadın cinayetlerine karşı toplumda mücadelenin artığı net bir şekilde görülüyor. Tabi ki bunun dünyadaki kadın hareketiyle de alakası var. En önemlisi her ne kadar kadın örgütleri ayrı gruplar halinde olsalar da belli tarihlerde bir araya gelebiliyorlar. Örneğin bizim platformumuzda farklı ülkelerden birçok kadın inisiyatifi var. Kurdistan, Türkiye, Afrika ve İran kadın örgütlülüklerinin hepsi yer alıyor. Bu kadar büyük bir enternasyonal bir platform yaratabilmek bir başarıdır. Bunların dışında Almanya'da enternasyonal anlamda mülteci kadınların dayanışma grupları da var. Bizler de onlarla dayanışma içirişindeyiz ve birlikte çalışma yürütüyoruz” diye belirtti. 
 
Simon, son olarak kadınlara şu çağrıda bulundu: “Nerede olursa olsun ister kendi ülkelerinde ister yabancı ülkelerde olsun kadın örgütlerine ulaşsınlar ve örgütlensinler. Şiddetle tek başına mücadele edemezler.”
 
AİLE İÇİ ŞİDDET VE KADIN KATLİAMLARI
 
Almanya'da aile içi şiddet ve kadın katliamlarının en temel sorunlar olduğunu dile getiren Elisabeth Rieger ise, her yıl 100’den fazla kadının en yakınındaki erkekler tarafından katledildiğini söyledi. Rieger, “Dolayısıyla bunlarla mücadele ediyoruz ve hükümetimizin de bu konularda daha fazla çalışma yürütmesi için çabalıyoruz. Aynı zamanda eşit olmayan ücret ve istihdamla da mücadele ediyoruz. Eşit olmayan ücret tüm kadınların yoksulluğuna yol açıyor. Devlette çalışıyorsanız daha az para alırsınız çünkü onlara göre ‘daha az çalışıyorsunuz’ demektir. Almanya'da kadınlar genelde dağıtım, üretim ve ev işlerinde çalışıyor. Çocuklarla ve yaşlılarla ilgileniyorlar. İş dağılımında kadın-erkek eşitliği söz konusu değil. Kadınların giderek daha az para kazanmasının nedeni de budur” diye belirtti. 
 
‘ROJAVA’DAKİ KADINLAR İLE DAYANIŞMAMIZ VAR’
 
Mücadeleyi uluslararası kadın hareketleri ve Almanya’daki kadın gruplarıyla birlikte yürüttüklerini belirten Rieger, kadınların birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yaptı. Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadınlarla kapsamlı bir dayanışma içinde olduklarını aktaran Rieger, “Organizasyonumuzda Kürt, Türk İran ve ya Avrupa ülkelerinden çok faklı etnik gruptan kadın sığınmacılar da var. Dünyanın farklı yerlerinden kadınların ne için mücadele ettiklerini duymak ve aynı temelde mücadele verdiğimizi öğrenmek çok değerlidir. Burada bir eylem, etkinlik gerçekleştirdiğimizde farklı ülkelerdeki kadınlar da katılımcı olarak bulunuyor. Çünkü sorunlar birbirleriyle bağlantılıdır” dedi. 
 
‘BİRLEŞİK MÜCADELE ŞART’
 
Farklı ülkelerdeki kadınların aynı sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Rieger, bu nedenle mücadelenin birlikte verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Farklı ülkelerden kadınlarla dayanışma içinde olsalar da Almanya’da birleşik bir kadın hareketinin olmadığından şikayet eden Rieger, şöyle devam etti: “Farklı odak noktalarına sahip birçok farklı kadın grupları var. Bu gruplar, kadınların özel günlerinde ve ya herhangi bir konuda dayanışma için bir araya gelebiliyorlar. Bu yönden baktığımızda da aslında çok güçlüyüz.” 
 
MA / Sterk Sütcü - Zemo Ağgöz

Diğer başlıklar

23/02/2024
23:51 İzmir Halkevi'nden MA'ya zeytin ağacı
23:16 Uçar: Kürt halkının yüzü Abdullah Öcalan’ın paradigmasına dönük
23:09 Türkiye’ye gelen CPT heyeti İmralı Adası’nı ziyaret etmedi
20:41 Tutar Apartmanı davasının tek sanığı yakalandı
19:07 Antalya'da bir avukat tutuklandı
18:47 İstinaf, H.K.G davasında cezayı az bularak kararı bozdu
17:35 ‘Size barış getirdik’ diyen AKP’li adaya: Barış nerede, ekmek 10 lira!
17:08 Mitinge davet: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak zorundayız
17:01 DEM Parti'nin kent kent seçim çalışması
16:54 ÇHD’li avukatlar sevk edildi
16:52 Bakırhan: Kürt sorunu Roboski, Uludere ve 33 kurşundur
16:29 Bayındır: Bu bir özgürlük meselesidir
15:38 Adalet Nöbetini tutan aileler Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti
15:37 Erkek şiddeti: 3 kadın katledildi
15:35 Gemlik'te 4.1 büyüklüğünde deprem
15:32 Farqîn’de patlama: 1 kişi yaşamını yitirdi
15:16 Şartlı tahliye edilen Mutlak Tozun yoğun bakıma alındı
14:30 Ege açlık grevi raporu: Sağlığa erişilemiyor, disiplin cezaları veriliyor
14:00 DBB’de işçilerin ‘ek protokol’ talebi görmezden gelindi
13:45 Hatimoğulları: 31 Mart zaferini DEM’li çay ile kutlayacağız
13:21 ‘Barış sürecinde kadın hakikati ve tecrit sorunsalı’ paneli düzenlenecek
13:14 Bakırhan: Bu dağları ne İskender ne Persler geçti, hırsızlar asla geçemez
13:10 Mera ve tarım arazilerine GES kuruluyor
13:07 YÖK’ten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci hakkında inceleme
11:50 Amed Şehir Tiyatrosu Mart ayı programı
11:22 'Kendimizi ve kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz'
11:18 Sêwereg'de bir kadın katledildi
11:02 Qileban’da koruculara 'operasyon' baskısı
10:38 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
10:37 Alıkonulan gazeteciden 122 gündür haber yok
10:16 Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 89’uncu gününde
09:42 AKP’li aday seçime ‘hırsızlıkla’ başladı
09:32 Katledilen gazeteci Altun’un annesi: Kalemi yerde kalmadı
09:05 Özbingöl: 8’inci Yargı Paketi siyasi sürece hizmet eden bir argüman
09:04 Öğrenciler ‘müze’ kararından vazgeçilmesini istiyor
09:02 Özgürlük ve Demokrasi Mitingi hazırlıkları sürüyor
09:01 Kayyımla mahkemelik olan yurttaş evinden çıkarılmak isteniyor
09:00 İsveçli siyasetçi Karlqvist: Abdullah Öcalan’ın konumu iyi anlaşılmalı
09:00 23 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
22/02/2024
23:20 Murat Kurum Leman'ın kapağında: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine
22:42 AKP’nin ardından MHP’de de toplu istifa
22:38 Şirnex’te şevbuhêrk düzenlendi
20:26 Wan’da Dünya Anadil Günü etkinlikleri
19:59 DEM Parti Bursa’da eşbaşkan adaylarını açıkladı
19:07 Silivri Cezaevi’nde 25 tutsak sürgün edildi
18:43 İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin protestosu sürüyor
18:40 AKP’nin İBB adayı Kurum hakkında suç duyurusunda bulunulacak
18:19 Cumartesi Anneleri 950'inci hafta eylemi nedeniyle yargılanacak
18:18 Tuncel’den Kışanak ve Türkdoğan’a tebrik mesajı
18:03 Fransa’daki Kürt gençlerinden CPT’de eylem
17:52 Cihanbeyli ve Kulu’da coşkulu büro açılışları
17:22 İHD'den Mülteci Raporu: Her yerde ayrımcılığa uğruyorlar
17:18 Beştaş ve Çepni'den Egîdê Cimo Müzik Okulu’na ziyaret
17:15 DEM Parti Sözcüsü: Seçmen taşıyanlara sesleniyoruz, kazanamayacaksınız!
17:06 Gençler Mêrdîn’den İmralı’ya mektup gönderdi
16:58 Gazeteci Gayıp’ın yurtdışı çıkış yasağına devam kararı
16:53 DEM Partili adaylar birçok kentte halkla buluştu
16:34 Adalet Nöbeti: İktidarın zulmüne karşı mücadelemiz sürecek
16:30 Sanatçı Metin Kahraman: Konser yasağına karşı davacı olacağız
15:33 AYM’den yeni Can Atalay kararı
14:53 Eski milletvekillerinin yargılandığı dava ertelendi
14:28 Bakırhan: Gever halkı sandıkta ders verecek
14:22 Merkez Bankası'ndan faiz kararı
14:20 Kayyım yönetimindeki DBB’de usulsüz kadrolaşma protesto edildi
14:19 Baro Başkanı Eren'i tehdit davasında davanın genişletilmesi talebi
13:51 Silopiya Belediyesi’nin Toplu İş Sözleşmesi imzalandı
13:48 Qers'te konuşan Hatimoğulları: Kürtçeyi yasaklayanlara oy yok
13:05 Gazeteci Ren’e dayatılan kelepçeli muayeneye takipsizlik
12:49 DEM Parti: Siyanürle altın arama yasaklanmalı
12:46 Serhat ve Karadeniz cezaevlerinde ihlaller arttı: Tecridi derhal kaldırın
12:13 Ceylan ve Alökmen'nin duruşması ertelendi
12:12 Gazeteci Pelin Özkaptan'ın yargılandığı davada mütala hazırlanacak
11:47 DEM Parti halk buluşmaları başlattı: İktidardakilerin başı seccadede aklı hilede!
11:26 Savcılık ve cezaevine İmralı başvurusu
11:10 Metîna Dağı bombalandı
10:19 Gazeteci Alağaş’ın duruşması ertelendi
10:01 AKP ve kayyımlar Bedlîs’i parsel parsel sattı
09:44 121 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:44 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi 88’inci günde
09:22 Hasta tutsağa ilaçları verilmiyor
09:19 Aryen Yayınları'ndan biri Kürtçe 4 yeni kitap
09:08 Maden Mühendisi Alpaslan: Madenler kamulaştırılmalı
09:04 Aydın: Kışanak’ın tutukluluğu seçme ve seçilme hakkının ihlalidir
09:03 Av. Demir: Abdullah Öcalan’ın tahliyesi için koşullar sağlanmalı
09:01 Çalıştığı ve icraya verdiği belediyenin başkanlığına aday gösterildi
09:00 22 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
21/02/2024
21:33 Şirnex’te ‘Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi’ açıldı
21:29 '8. Yargı Paketi' komisyondan geçti: AYM’nin iptal ettiği fiile çifte cezalandırma
21:14 DEM Parti’li Temelli’den AKP’li Usta’ya: Kürt onlar ‘kökenli’ değil
20:38 Wan ve İstanbul'da anadil konulu panel
20:18 Anadil gününde Metin ve Kemal Kahraman konserine yasak
20:18 'Zafer halaylarını Akdeniz Belediyesi’nde çekeceğiz'
20:13 Farqin: Bir dilin yasaklanması o milleti öldürmek anlamına gelir
19:22 KHK eyleminde 'anadilin önündeki engeller kaldırılsın' çağrısı
18:01 AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: Listede Türkiye de var
17:56 Kayyımdan seçim hizmeti: Belediye aracıyla AKP bayrakları astı
17:49 ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek’ kampanyasına destek
17:29 Anadil Günü’nde Kürtçe konuşan vekilin mikrofonu kapatıldı
17:07 Amed’de anadil yürüyüşü: Kürt dili için mücadele edelim
16:57 Öğrenciler için bir öğün ücretsiz yemek talep ettiler
16:28 Adalet Nöbeti eylemlerinde gündem Dünya Anadil Günü
16:17 Rektörü protesto eden öğrencilere engel
16:05 Türkçe dışındaki dillere dönük yasaklara dair araştırma komisyonu talebi
15:43 Sağlıkçılar 'vergide adalet' talebiyle süresiz eylem başlatıyor
15:41 Kürt meselesinin çözümünde yapılabilecekler konferansta tartışılacak
15:33 21 Şubat Anadil Günü etkinlikleri: Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun
15:28 Uluslararası delegasyon: CPT’den cevap istiyoruz
14:40 Licik’te arama faaliyetleri durduruldu
14:34 Emekliler mağduriyetlerinin giderilmesini istedi
13:56 DEM Parti'den UNESCO’ya 6 dilde anadil mektubu
13:54 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan Adalet Nöbeti’ne ziyaret
13:50 89 yaşındaki Barış Annesi Özgen'e konteyner cezası
13:30 BMG’den Abdullah Öcalan için pankartlı eylem: Ayağa kalk!
13:22 Bağımsız Maden İş: Licik’te facia öncesi işçiler çatlak için uyardı, önlem alınmadı
13:19 Hasta tutsak Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi
12:44 Amedspor'u tehdit eden '68 Ergenekon' grubu yöneticisine ceza
12:36 HDP’nin tutuklu eski saymanı Önen tahliye oldu
12:35 Her alanda Kürtçeye yasak
12:04 Gezi Davası'nda Yapıcı, Altınay ve Ekmekçi'nin adli kontrolleri kaldırıldı
12:04 Kürkçüler Cezaevinde ağız içi arama ve tek dozluk ilaç dayatması
11:45 Türkiye ziyaretleri sonrası Duhok'a askeri sevkiyat
11:39 Gözde Apartmanı davasında tüm talepler reddedildi
10:46 Türkiye’nin saldırısında 2 pêşmerge hayatını kaybetti
10:36 Tutsak gazeteci Müftüoğlu için uluslararası kurumlara çağrı
10:19 Silopiya Belediyesi'nden işçilere yüzde 99 ila 116 arasında zam
09:55 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 120 gündür haber yok
09:54 Tutsak İnedi: Kürtçe dinlediğimizde müdahale ediliyor
09:52 Faciaya dair çarpıcı iddia: İşçiler inceleme yaparken dinamit patlatıldı!
09:38 Demokrasi ve Özgürlük Mitingi'ne çağrı: Faşizme karşı alanlara
09:29 ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 87’nci gününde
09:22 Karadeniz'de konuşulan diller yok oluyor
09:09 DEM Parti İBB adayı Beştaş: Kimseden yana değiliz, kendimizden yanayız
09:06 Dep seçmenleri: Pusulamız DEM Parti
09:03 21 Şubat Anadil Günü: Yasaklar insanlık suçudur
09:01 Bir kadının anadil mücadelesi
09:00 21 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:52 Mêrdîn KCK Davası’nda 15 siyasetçiye hapis cezası
20/02/2024
22:09 Adana'da yerel seçim halayları başladı
21:51 KDP, saldırıda yaralananların alınmasını engelledi
21:27 DEM Parti Esenyurt ilçe eşbaşkanları tutuklandı
21:15 ABD 'Gazze’de acil insani ateşkes' talebini veto etti
21:04 DEM Parti, İBB adaylığı için başvuru tutanağını paylaştı: Yolumuz açık olsun
20:26 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan İHD ve DEM Parti’ye ziyaret
19:56 TTB ve SES’ten Meclis görüşülen kanun değişikliğine tepki
19:53 Pîrsûs Katliamı 103'üncü ayında
19:49 Êlih’te seçim startı verildi: Eşbaşkanlık mor çizgimizdir
19:15 DEM Parti'den 'İstanbul için başvuru yapılmadı' iddiasına yalanlama
18:22 DEM Parti’nin Adana Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarından biri netleşti
17:12 DEM Parti Gençlik Meclisi’nden Abdullah Öcalan’a mektup
16:54 Açlık grevleri raporu: Sağlığa erişilmiyor, disiplin cezaları veriliyor