Koçyiğit: Tecridin bu ülkedeki hiç kimseye faydası yok

img

ANKARA- PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit nedeniyle başlatılan açlık grevlerine dikkat çeken HEDEP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Bindiğiniz bu yanlış gemiden inin. Bunun bu ülkedeki yurttaşa, yoksula, Kürde, Türke, kadına bir faydası yok, hiç kimseye bir faydası yok” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Qers Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis Genel Kurulu’nda 25 yıldır İmralı Adası’nda bulunan F Tipi Yüksek Güvenlik Cezaevi’nde ağır tecrit altında tutulan ve 33 aydır kendisinden haber alınması engellenen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna dikkat çekti.

‘MÜESSES NİZAMIN DEVAMI İÇİN’

Konuşmasına katledilen Tahir Elçi’e işaret ederek başlayan Koçyiğit, “Hrant Dink'i, Musa Anter'i, gerçekten bu ülkenin en değerli insanlarını aramızdan alan karanlığın üzerini örten bir siyasi aklın bu ülkede hep olduğunu, aslında siyasi cinayetlerin öylesine, menfur, kendiliğinden işlenen cinayetler olmadığını, müesses nizamın devamı için birilerinin eliyle işletildiğini çok iyi biliyoruz. O anlamıyla, sadece ‘Tetiği çeken katildir.’ demek çok hafif kalıyor. O gün Tahir Elçi'yi hedef gösteren çukur medyası, onu hedef gösteren siyasi anlayışın kendisi ve bugün cinayetin ardından cinayeti aydınlatmayan, katliamı aydınlatmayan iktidarın kendisi de bu sürecin sorumlusudur ve bizzat bu cinayetin sorumluluğunu üstleniyordur” dedi.

PKK LİDERİNDEN HABER ALINAMIYOR

Siyasi cinayetlerin ancak herkesin kendisini özgür hissedeceği bir demokratik cumhuriyeti kurmak ile son bulabileceğini ifade eden Koçyiğit, “En büyük hukuksuzluklardan biri olan İmralı Ada Cezaevindeki tecride dair, geçenlerde de söyledik, çokça milletvekillerimiz, eş başkanlarımız, grup başkan vekillerimiz kürsüden defaatle dile getiriyorlar ama hâlâ bu Meclisten bir ses çıkmıyor, hâlâ duymazdan gelen, görmezden gelen, üzerini örtmeye çalışan, sırtını dönüp giden bir yaklaşım var. Ama bütün bunlar olurken bu ülkede otuz üç aydır bir ada cezaevinden, Türkiye Cumhuriyeti devletinin sınırları içerisinde olan bir cezaevinden biz hiç haber alamıyoruz. Sayın Öcalan yaşıyor mu, Sayın Öcalan'ın sağlığı nasıl, güvenlik koşulları nasıl bunu bilmiyoruz” diye konuştu.

MECLİS SESSİZ

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile görüştürülmediğini anımsatan Koçyiğit, ayrıca dışarından hiçbir heyet ile de görüştürülmediğini ve dışarıdan izole bir şekilde bırakıldığını kaydetti. Koçyiğit, Meclis’in buna sessiz kaldığını ifade ederek, “Ben soruyorum: Nasıl olabiliyor, nasıl sessiz kalabiliyoruz bütün bu hukuksuzluklara? Bunlar bu ülkede yaşanıyor, Guatemala'da yaşanmıyor, Ebu Gureyb Cezaevinde yaşanmıyor ya da bugün İsrail'de yaşanmıyor, Filistin'de yaşanmıyor. Gelin, bunu konuşalım, buna dair söz söyleyin, cümle kurun; nasıl bir gerekçeniz var?”  diye sordu.

‘VARACAĞINIZ LİMAN YOK’

Koçyiğit, daha önceki görüşme engelli için sunulan “Koster bozuk ve hava muhalefeti” gerekçelerine de işaret ederek, şunları söyledi: “Bugün ne yapıyorsunuz? Sistematik disiplin cezaları veriyorsunuz, üç ayda bir, dört ayda bir periyotlarla disiplin cezası uygulanıyor ve avukatlar o disiplin cezalarının gerekçelerine bile ulaşamıyorlar yani sizin yargınız, o talimatlı yargınız, emir verdiğiniz yargınız lütfedip disiplin cezasının gerekçesini bile açıklamıyor. Bunun sonucunda ne oluyor? Türkiye bütün endekslerde en gerilerde. Ekonomik krizden tutun, dünya kadar çoklu kriz var, savaş derinleşmiş, almış başını gidiyor; siz kendinizi kaptırmışsınız bir milliyetçi hezeyana. Milliyetçi bir gemiye binmişsiniz, bir yerlere gitmeye çalışıyorsunuz ama söyleyelim varacağınız bir liman yok. Bu hukuksuzluklarla, torbanıza koyduğunuz bütün bu gayrimeşru yöntemlerle varacağınız bir liman yok. Yönteminiz yanlış, buradan çıksa çıksa faşizm çıkar ve siz bunu yapıyorsunuz.”

‘YETER ARTIK’

12 Eylül 1980 askeri darbesine işaret eden Koçyiğit, bu dönemde bile bu koşulların olmadığını vurguladı. Koçyiğit, “Bugün, siz 1980 askerî darbe koşullarının gerisinde bir yönetim sergiliyorsunuz bu ülkede. 1980'deki süreci aratacak bir yöntem, bir baskı, bir zor uyguluyorsunuz. Zulmünüz arşa vardı, arşa; yeter artık!” diyerek, tepki gösterdi.

‘ABDULLAH ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK’

Koçyiğit, PKK Lideri için başlayan açlık grevlerine de değinerek, şöyle dedi: “Bakın, cezaevlerinde siyasi mahpuslar dünden itibaren açlık grevine başladılar, talepleri ne biliyor musunuz? Kürt sorununa demokratik çözüm, Sayın Öcalan'a özgürlük. ‘Kürt sorununa demokratik çözüm’ demek için bu ülkede insanlar bedenini açlığa yatırıyor, size dert değil mi ya, size hiç dokunmuyor mu? Siz niye seçildiniz? Niye seçildiniz ya? Cezaevindeki insanlar Kürt sorunu çözülsün diye, sizin uyguladığınız o tecrit rejimi ortadan kalksın diye bedenini açlığa yatırıyor, ölümü göze alıyor, bunun sonucunda hasta oluyor, sakat kalıyor ama ona rağmen bu ülkenin demokrasisi için elini taşın altına koyuyor, bedenini ortaya koyuyor, bizler burada oturmuşuz bu ceylan koltuklarda kılınız kıpırdamıyor. Niye? Niye kıpırdatmıyorsunuz? Bu sizin sorununuz değil mi? Bu ülkede yaşayan milyonlarca Kürt'ün yaşadığı haksızlıkların müsebbibi bugün sizin iktidarınızdır.

KÜRDE, TÜRKE, KADINA FAYDASI YOK

Sayın Öcalan bir siyasi mahpus mu? Mahpus. Niye ailesiyle görüştürmüyorsunuz? Niye avukatlarıyla görüştürmüyorsunuz? Niye telefonla iletişim hakkı tanımıyorsunuz? Cevabınız var mı? Yok. Çünkü siz buradan besleniyorsunuz, çözümsüzlük aklından besleniyorsunuz ama bunun sonucunda o dört duvar arasında tutulan ve gerçekten bütün temel hakları bugün yok sayılan insanlar bu çıplak zora karşı, bu hukuksuzluğa karşı bakın yeniden bu ülke için elini taşın altına koyuyor. Bu, bu ülkedeki en başta iktidarın ama bu Meclisin utanç vesikasıdır, utanç vesikası. Sorun kendinize ya, sizin yönettiğiniz ülkede cezaevlerinde insanlar açlık grevinden öldüler, insanlar Sayın Öcalan'ın tecridi ortadan kalksın diye yaşamlarına son verdiler; sizin hiç mi umurunuzda değil? Bir çözüm aklınız olsun. Bindiğiniz bu yanlış gemiden inin, bunun kimseye bir faydası yok, bunun bu ülkedeki yurttaşa bir faydası yok, yoksula bir faydası yok, Kürt'e bir faydası yok, Türk'e bir faydası yok, kadına bir faydası yok, hiç kimseye bir faydası yok.”

SİSTEM ÇÜRÜDÜ

Koçyiğit, siyasi tutsakların taleplerinin talepleri olduğunu söyledi. AKP’nin hukuk rafa kaldırdığını ve Anayasa’yı tanımadığının altını çizen Koçyiğit, “Sisteminiz çürüdü, dört bir tarafından -ne derler- irin akıyor, dikiş tutmuyor. Siz palyatif önlemlerle bu süreci götüremezsiniz, ya bu ülkeyi demokratikleştireceksiniz ve o demokrasinin içine Kürt'ün hakkını, Alevi'nin hakkını, kadının hakkını, yoksulun ve emekçinin hakkını koyacaksınız ve bunun içerisinde tabii ki Sayın Öcalan'ın haklarını da tanıyacaksınız ya da böyle, dünyaya efeleneceksiniz ama geleceksiniz burada yoksul milyonların taleplerini bastırmak için her gün polis devleti olmaya daha fazla devam edeceksiniz” ifadelerini kullandı.

‘KÜRDÜN ELİNİ TUTMAYAN ORTADOĞU’DA AYAKTA KALAMAZ’

Koçyiğit, “Kürt'ün elini tutmayan Orta Doğu'da ayakta kalamaz” diyerek, sözlerini sürdürdü. Koçyiğit, sözlerini, “Ya Kürt'ün elini eşit, özgür, kardeşçe tutacaksınız ya da -çok açık ve net söyleyelim- bu sistem yıkılacak ve siz de bu sistemin altında kalacaksınız. Onun için, bakın, bütün Türkiye sizin samimiyetinizi sorguluyor. Neden sorguluyor? Çünkü şunu söylüyor: Bakın, Netanyahu gibi biri bile –‘biri bile’ diyorum çünkü her gün zulmediyor Filistin halkına- dönüp size ne diyor? ‘Sen kendi derdine bak. Kendi ülkendeki Kürt'e zulmediyorsun, bana laf söyleme.’ diyor. Şimdi siz buradan geri adım atmak istiyor musunuz? Kürt sorununu çözeceksiniz, Kürt sorununu çözmek için de Sayın Öcalan'ı muhatap alacaksınız, bu tecridi kaldıracaksınız, artık cezaevlerinde insanlara daha fazla zulmetmekten vazgeçeceksiniz” şeklinde noktaladı.

Diğer başlıklar

18:54 Îdir Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi
18:27 Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular'dan Adalet Nöbeti ve DBP'ye ziyaret
18:15 İkizköylülerin delil tespiti talepleri reddedildi
17:54 Açlık grevini sürdüren 3 tutsak sürgün edildi
17:44 3 komşusunu katleden faile 'haksız tahrik' indirimi uygulandı
17:38 Ekoloji örgütleri DEM Parti’yi ziyaret etti
17:34 Şirnex’te ‘Di Helbestê De Rengên Botanî’ paneli
17:29 Basın-İş, Ekol Ofset önünde: Mücadelenin sonunda biz kazanacağız
17:18 Mor Cumartesi Hareketi’nden Afganistanlı Seddiqi için çağrı
16:56 Oy ve Ötesi Derneği 50 bin gönüllü ile veri akışı sağlayacak
16:45 Kent kent coşkulu seçim büro açılışları yapıldı
16:44 'Eşim beni öldürecek' diyen kadının cenazesi bulundu
16:36 Adalet Nöbeti: Sonuç alınıncaya kadar sürecek
16:36 MİT TIR'ları Davası’nda gazeteci Gül’e hapis cezası
16:27 Erdoğan emekliye seyyanen zamma kapıyı kapattı
15:53 ‘Roboskî Katliamı faşist politikaların başlangıç eşiğidir’
15:29 8 Mart eylemleri: Kadınlar erkek-devlet şiddetine boyun eğmeyecek
15:18 Hatimoğulları: Bugün bir demokrasi sorunu varsa sebebi Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür
15:02 ASM çalışanlarından ‘vergide adalet’ talebi
14:43 İHD Amed Şubesi: Bölgede en az 7 bin 229 hak ihlali yaşandı
14:39 Qoser'de şüpheli kadın ölümü
14:36 PİRHA muhabiri Keser’in tutuklanmasına tepki
14:35 Bagok’ta askeri operasyon
14:34 İzmir'de 4 kişi tutuklandı
14:29 Uluslararası hukukçular tecrit gündemiyle ziyaretlerine başladı
14:28 ESP: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
14:06 Hatimoğulları Kercews’te: Nereye kaçacaklarını şaşıracaklar
13:31 AKP şimdi de Xelîl Xemgîn'in şarkısını çaldı!
12:58 Kadın kırımı: 1 günde 8 kadın katledildi
12:18 Sendikalılar 'ev hapsi' kararını tanımadı
12:07 İran bir Kürt kolberi daha katletti
11:31 Dêrik'e art arda hava saldırısı
10:48 Gazeteci Ahmet'ten 127 gündür haber yok
10:45 Cezaevlerindeki açlık grevi 94'üncü gününde
10:27 İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği durduruldu
10:26 Kadıköy'de gözaltına alınan kadınlar serbest
09:25 12 kadın tutsağın yaşadığı sağlık ihlalleri
09:23 DFG ve TGS'den Müftüoğlu için çağrı: Toplumun haber alma hakkını savundu
09:18 Barışa ve topluma adanan bir ömür: Yaşar Kemal
09:16 DEM Parti adayları: Ayrım yapmaksızın hizmet edeceğiz
09:15 Av. Öztürk: 8'inci Yargı Paketi ile AYM kararları yok sayılıyor
09:14 Fransız siyasetçi Amiot: Abdullah Öcalan'ın direnişi çok etkileyici
09:13 Siyanür havuzları her gün toprağı, suyu ve havayı zehirliyor
09:12 Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Sokaklarda olalım
09:12 AKP'ye üye olmadığı için işten çıkarıldı iddiası
09:11 'Sanat huzurlu bir şehir yaratır'
09:10 DEM Parti Mûş’u almada kararlı
09:09 Amed halk meclislerine emanet
09:05 Kadınlar kimliğini Kuzey ve Doğu Suriye'de buldu
09:00 28 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
07:33 PİRHA muhabiri Keser tutuklandı
27/02/2024
23:46 Nureddin Nebati, Genel Kurul'da olmadığı halde oy kullandı
21:58 Eleni Vasilopulou: Dünya halklarının Öcalan’a özgürlük borcu var
21:13 DEM Parti’nin Tetwan’daki halk toplantısına yoğun ilgi
20:58 Gazze’de 705 bin bulaşıcı hastalık vakası kaydedildi
20:28 Gözaltıları protesto eden kadınlara polis müdahalesi
19:12 DEM Parti'nin İBB adayları esnaflarla buluştu: İstanbul’u emeğin kenti yapacağız
18:48 İHD: Hak savunucuları soruşturmalarla susturulamaz
18:39 ‘Çocuğa cinsel taciz’ suçundan yargılanan sanıktan 'iftira' savunması
18:27 Adalet Nöbeti’nde ‘çözümün adresi İmralı’ vurgusu
18:18 Barış Akademisyenleri Yeşilyurt ve Sağlam yeniden ihraç edildi
17:59 Cizîr’de tacizci Burak Ercan’a ödül gibi ceza!
17:37 17 yaşındaki F.Ç çalıştığı tamirhanede ölü bulundu
17:24 Hatimoğulları Xana Axpar’da: Abdullah Öcalan özgürlüğüne derhal kavuşmalı
17:17 DFG gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi
17:11 DEM Parti, Îdir adaylarını başvurularının reddedilmesine itiraz etti
17:02 İzmir ve Denizli’de kadın katliamı
17:01 DEM Partili adaylardan sorunlarını dinledikleri halka çözüm sözü
17:00 DEM Parti'nin Bedlîs adayı değişti
16:30 Cumartesi Anneleri’nin davası görüldü: Mahkeme AYM kararına uysun
16:17 Köpekle işkence davalarında aynı tanık polis aynı ifadeler
16:16 Danıştay çimento şirketinin itirazını reddetti
16:14 8 Mart'a doğru: Kadınların sesi her yerden duyulacak
15:56 Dêrsim dağlarını Belezere süslemeye başladı
15:34 DEM Parti’den İzmit açıklaması
15:21 Çevre değil talan bakanlığı: Bir günde 15 'ÇED gerekli değil' kararı
15:20 Îdir’de protesto: Sokakları boş bırakmayacağız
15:05 Kadınlar katledilen Bulunmaz'ı andı
14:40 DEM Parti İBB eşbaşkan adaylarından Agos Gazetesi’ne ziyaret
14:33 Koçyiğit'ten Îdir tepkisi: YSK bu hakkı nereden buluyor?
14:24 Îdirliler karara tepkili: Gereken cevabı vereceğiz
13:47 Wan’da gözaltına alınan 3 gazetecinin dosyasına gizlilik kararı getirildi
13:43 Hatimoğulları: 31 Mart’ta süpüre süpüre geleceğiz
12:48 Adaylığı reddedilen Güneş: Karar Valinin talimatı ile alındı
12:30 AKP'li isimden DEM Parti adaylarının başvurusunun reddedilmesine tepki
12:27 Yapımına 11 yıl önce başlanan tünel hala bitirilemedi
12:07 Gever’de okul servis şoförleri ikinci kez kontak kapattı
12:05 Tutsak yazarın Öcalan'a gönderdiği mektuba el konuldu
11:54 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:52 Cumartesi İnsanı Eren’den mahkemeye: Siz olsaydınız ne yapardınız?
11:47 Seçim meydanlarından notlar: Halkın derdi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü
11:40 ETHA editörü Gürbüz beraat etti
11:29 Hatimoğulları'ndan 'kirli ittifak' uyarısı
11:12 Amedspor oyuncularından kent sakinlerine maç daveti
10:53 Semsûr'da erkek şiddeti: 1'ü çocuk 3 ölü
10:52 Milletvekili Çiçek Otlu’nun evine polis baskını
10:05 Gazeteci Süleyman Ahmet kayıp, KDP yönetimi suskun!
10:00 Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 93'üncü gününde
09:57 SMF, ESP ve Partizan üyeleri gözaltına alındı
09:55 Türkdoğan: Türkiye krizden çıkmak istiyorsa Kürtlerle barışmak zorunda
09:45 'Çözüm' bildirgesi imzacıları: Abdullah Öcalan'ın önündeki engeller kaldırılmalı
09:13 Müzisyen Kurdî'den DEM Parti için seçim müziği
09:12 Panos eşbaşkan adayları: Tüm kararlar halkla beraber alınacak
09:11 Cumartesi Anneleri yargı kıskacında: Bizi mağdur edenler yargılanmalı
09:10 Kadınlar umudu büyütmek için 8 Mart’ta alanlarda olacak
09:10 Abdullah Öcalan’ın 55 yıllık maratonu: Dolmabahçe Mutabakatı
09:08 Semsûrlular değişimden yana
09:01 Kürt kadınlarının var olma mücadelesi: Örgütlülük değiştiriyor
09:00 27 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:13 Wan’da gazeteciler gözaltına alındı
26/02/2024
23:18 Kayseri Melikgazi Kız Yurdu’nda şüpheli ölüm
23:04 YSK kararına karşı yürüyüş: Îdir uyuma iradene sahip çık
22:21 Adana’da ağır yaralanan kadın yaşamını yitirdi
21:33 Îdir İlçe Seçim Kurulu, DEM Parti Eşbaşkan adaylarının başvurusunu reddetti
21:19 Adana’da halk adayları bağrına bastı: Hepinize biz kaybettireceğiz
20:34 Colemêrg yolunda çığ düştü: 1 ölü, 14 yaralı
19:24 Amed’de ‘Yerel demokrasi ile Özgür Kentlere’ toplantısı
19:20 Macaristan’dan İsveç'in NATO'ya katılımına onay
18:45 DİSK Basın-İş’ten İsrail'in savaş suçlarına karşı suç duyurusu
18:25 DEM Parti’den Êlih çağrısı
18:02 DEM Parti, Deprem Bakanlığı ve Deprem Birimlerinin kurulmasını istedi
17:54 DEM Parti’den İHD ve ÖHD’ye ziyaret
17:28 Taliban’dan kadınlara radyo ve televizyon yasağı
17:07 Adana'da erkek şiddeti
16:54 İHD: Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmayacağız
16:35 DEM Parti'den kadın seçim bürosu açılışı
16:20 Aktaş ve Yavuzel yürüyüşle anıldı
16:06 Gar katliamı davası ertelendi: IŞİD tek başına yapmadı
15:57 89 kişinin öldüğü Diyar Galeria davasında ceza istemi
15:56 Mêrdîn'de ilçe ilçe halk buluşması: Kayyımlar gidecek
15:53 Licik'teki faciaya ilişkin 8 kentte suç duyuruları
15:07 Wan’da 8 Mart etkinliklerinin startı verildi
14:22 Göçükte kalan işçiler kurtarıldı
14:16 Hatimoğulları: DEM İstanbul’a, İstanbul DEM’e yakışacak
14:13 Hatimoğulları Adalet Nöbeti eylemcilerini ziyaret etti
13:27 19 yıl önce 'intihar etti' denilen çocuğun katledildiği ortaya çıktı
13:26 1 işçi hala toprak altında
12:59 Amed’de ‘çözüm' bildirgesi: Aktörlerin rolünü oynayabilmesi için engeller kaldırılmalı
12:36 Gazetecilerden Müftüoğlu ve Gürbüz için dayanışma çağrısı
12:25 Gar Katliamının sanık avukatları mağdurlara hakaret etti
11:49 Gabar Dağı’ndaki yasak 5’inci kez uzatıldı
11:31 Evsiz bir yurttaş bankta ölü bulundu
11:26 Xarpet’te maden ocağında göçük: 2 işçi toprak altında
11:23 Bakırhan: JİTEM ittifakına karşı halk ittifakı yaptık
11:07 Kozan'da yangın: Anne ve 2 çocuğu yaşamını yitirdi
11:04 Türkoğlu: 'Her dem direniş, her dem özgürlük' şiarıyla 8 Mart'a gidiyoruz
10:33 Fatsa’da ‘kapatıldı’ denilen altın madeni faal
09:43 DEM Parti’nin İzmir adayları: Amed kadar iddialıyız
09:41 Xwebûn’un 219’uncu sayısı çıktı
09:20 Rojnews editörü Ahmet’ten 125 gündür haber yok