CHP’li Aksünger: HDP ile ortak ilkelerde buluşmak problem olmamalı

img
ANKARA - CHP’li Erdal Aksünger, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kürt seçmenin kilit rol oynayacağını belirterek, “Burada tabiatı HDP ile uyabilecek tek parti CHP gibi gözüküyor. HDP ile ittifak yapmak veya ortak ilkelerde buluşmak bir problem olmamalı bence” dedi.
 
Türkiye “baskın seçim” gündemine girdi. Temel gündem ise OHAL’de seçimlerin adilliği ve seçim güvenliği. CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Erdal Aksünger, konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu.
 
‘AFRİN HAREKATI BASKIN SEÇİMİN HABERCİSİYDİ’
 
AKP-MHP ittifakının iç siyasete dönük hamlelerinin baskın seçimin habercisi olduğuna işaret eden Aksünger, şöyle konuştu: “Afrin harekatı yapılırken aslında bu harekatın iç siyasete dönük olduğunu düşünüyordum. İçerdeki milliyetçilik duygularını daha yukarıya taşıyarak memleket meselesi halinde tekrar bir algı yönetimi yapılmak istendi. Afrin harekatının sonrasında işin magazinsel boyutları insanları irrite etti. Uçaklarda sazlar, sözler, sofralar kurulması, bir turistik seyahate dönmesi ve insanların öldürülmesi… Her kim olursa olsun insanların neden öldükleri belli olmayan aynı zamanda halka bunun açıklamasını ‘biz bu kadar kişi öldürdük’ şeklinde yapması toplumun çok ciddi bir kısmını rahatsız etti. Bu insanlık dışı bir yaklaşım zaten.”
 
‘SEÇİMLERİN 24 HAZİRAN’A ALINMASININ 3 NEDENİ VAR’
 
Aksünger’e göre AKP-MHP ittifakının seçimleri 24 Haziran’a almalarının üç nedeni var. Bu nedenlerinin en başında kötüye giden ekonomi olduğunu belirten Aksünger, şunları söyledi: “Sene başından itibaren hem Türkiye'nin ekonomide bugüne kadar getirmiş olduğu sıkışıklık hem de dış politikada yaptığı hatalardan dolayı ekonomideki büyük delikler, kamu harcamaları ve ayrıca içerden para transferleri, dışarıya para kaçması Türkiye ekonomisinde çok ciddi çatırdamalara neden oldu. Şunu söyleyebiliriz; bundan bir sene sonra belki Türkiye müthiş bir çıkmaza girecek. Bu sene sonuna kadar 140 milyar dolara yakın iç ve dış özel sektör kamu borcu ödemesi var. Ve kur dengesinin bu kadar yukarıya çıkması nerdeyse 3 ay  içerisinde yüzde 10 artmasıyla birlikte 50 milyar TL’ye yakın borcun arttığı gözüküyor. Bu şartlar altında önünü göremiyorlar.”
 
Aksünger, ikinci neden olarak da, “Muhalefetin henüz aday belirlemediğini ve belirlenecek adayın da çok makul olup kendini anlatmakta çok zorluk çekeceğini düşünerekten bu baskın seçimi yaptılar” dedi. 
 
Aksünger, baskın seçimin diğer bir nedenini de “MHP’nin bastırdığı konu yani İYİ Parti'yi seçime sokmamak. Bu üç neden üzerinden bir tarihsel uzlaşma olduğunu düşünüyorum” diye açıkladı.
 
‘HDP İLE İTTİFAK YAPMAK PROBLEM OLMAMALI BENCE”
 
CHP’nin HDP ile ittifak meselesine dair tutumunu sorduğumuz Aksünger, şöyle yanıtladı: “HDP’nin ittifakın dışında tutulması mevzu bahis değil. Belki söylemde olmadığı için öyle düşünülüyor. HDP’nin barajı aşacağını düşünürsek CHP’nin baraj sorunu olmayacağını düşünürsek zaten en sonunda gidip bir kişiye oy verilecek. Burada bir doğal ittifak var zaten. Burada tabiatı HDP ile uyabilecek tek parti CHP gibi gözüküyor. HDP ile ittifak yapmak veya ortak ilkelerde buluşmak bir problem olmamalı bence. İkinci turda herkes ittifak olacak görünüyor zaten.”
 
‘KÜRTLERİN OYUNU ALAN KAZANIR’
 
Seçimlerde Kürt seçmenin kilit rol oynayacağını belirten Aksünger, “Özellikle muhafazakar Kürt seçmen büyük bir kilit rol oynayacak bu seçimde. Son zamanlarda Afrin meselesi, Kuzey Irak’taki Barzani sorunlarından tutalım PYD konusuna kadar olan konuların Kürtler üzerinde bir etkisinin olduğunu düşünüyorum. Bölgedeki Kürt seçmenin de sandığa gitmesi ve sandıkta katılımı arttırması seçimin kritik belirleyici  rol olacağını düşünüyorum. O yüzden genel itibariyle Kürtlerin oyunu alan bu seçimi kazanır” diye konuştu.
 
‘SEÇİM GÜVENİRLİĞİ İTTİFAKI ÇOK ÖNEMLİ’
 
16 Nisan referandumuna işaret ederek Kürt illerindeki sandık güvenliğinin önemine değinen Aksünger, “Geçen seneki problemli olduğuna inandığımız sandık bölgelerinin hepsinde hakimiyet sağlayacak olan bir organizasyonu yapmak gerekir” dedi. 
 
Sandık güvenliği için ortaklaşma gerektiğini belirten Aksünger, şu öneri ve uyarılarda bulundu: “7 Haziran, 1 Kasım ve 16 Nisan referandumunda HDP ile bu ortaklaşmayı yaptık. Her zaman bir işbirliği yaptık, yapmakta zorundayız bundan sonra da böyle olmalı bence. Mutlaka milletvekillerini o bölgelere götürüp müşahitleri tamamlayıp daha iyi tedbirleri almak gerekir. Temel konu şuandan itibaren tüm seçmen listelerini tekrar kontrol edilmesi ve yerlerinde tespit edilmesi çok önemli. Bu hayali, yanlış veya ölü seçmen olup olmadığını yerinde kontrol etmeyi sağlayacaktır. Mobilize ekipler kurulmalı. Şuandan itibaren seçim başlamıştır bence. Seçmenin de oyunu kullanması çok önemli, oya sahip çıkmak daha da önemli. Ülke kaderinden bahsediliyorsa laiklik, hukuk, demokratik gibi unsurların tehlikede olduğunu düşünüyorlarsa insanlar, hep beraber bu oya sahip çıkmalıyız. Hiçbir ittifak olmazsa bile seçim güvenirliği ittifakı çok önemli. Yeter ki ilkeler konusunda ortaklaşılsın. Ortak şiar demokrasi, hukuk devleti ve laiklik olsun.”
 
‘CUMHURBAŞKANI ADAYI ORTAK YAŞAMI SAVUNAN BİRİ OLMALI’
 
Adaylık isimlerinin tartışıldığı bu süreçte ideal aday önerisini sunan Aksünger, şu ifadeleri kullandı: “Adayın 35 yaş altı seçmene hitap etmesi lazım. 20-25 yaşlarındaki genç arkadaşların Twitter’i yasaklayan birine oy verme gibi bir ihtimalinin olacağını düşünmüyorum. Demokrat bir kişiliği olacak. Dijital dünyanın değişen hak ve özgürlükler tanımı var. Bu tanımları benimseyebilecek bir figüre ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu belki tek başına bile olmayabilir. Bu anlamda bir kadro kurulması gerekli olabilir. Ortak yaşamı savunan biri olmalı, yeni dünyayı okuyabilen, sosyal medyadan anlayan gençlerin dilinden konuşan biri olmalı. Tayip Erdoğan gibi bir figürün gemiyi limana çıkarması çok zor bundan sonra. Önümüzdeki süreç ekonomide derin krizlerin olacağını gösteriyor ve aynı hükümet bu krizi sadece derinleştirecektir. Bir değişime ihtiyaç var.”
 
MA / Diren Yurtsever
 

Diğer başlıklar

12:45 Ankara'dan ortak tepki: Kayyumlar gidecek, seçilmişler gelecek
12:24 Diyarbakır’da zincirleme trafik kazası: 1 yaralı
12:23 ‘Diyarbakır, Van ve Mardin ile İstanbul, Ankara ve İzmir’in kaderi birdir’
12:06 Gazeteci ve siyasetçilerin serbest bırakılması istendi
11:58 Kayyuma karşı oturma eylemi 5'inci gününde
11:53 Bu haftanın filmleri
11:10 Aileler İmralı'ya gitmek için başvuru yaptı
10:59 Diyarbakır’da 44 kişi için ek gözaltı süresi
10:55 Polis şiddetine uğrayan Koç adliyeye çıkarıldı
10:40 ‘Muhalefet HDP ile birleşmeli’
10:23 Urfa’da bir ayda 4’ü çocuk 11 kişi boğuldu
09:56 Ankara’da gözaltına alınan 17 kişi serbest bırakıldı
09:47 Van kayyumu Kürtçe’yi kaldırdı
09:22 İstanbul'da 1’i gazeteci 8 kişi gözaltına alındı
09:04 Kürt siyasetine 3’ü AKP döneminde 4 ‘darbe’
09:03 Dersimliler: Hukuksuzluğa karşı hep birlikte duralım
09:02 Aynı mevkiide 1 ayda 11 kişi öldü, 39 kişi yaralandı
09:01 Aydın ve sanatçılar: Tarihsel sorumluğumuzu yerine getirelim
09:00 23 AĞUSTOS 2019 GÜNDEMİ
00:28 Cudi Dağı’na operasyon hazırlığı
22/08/2019
22:59 DBB önünde kitlesel açıklama yapılacak
22:26 HDP'den kayyum ve demokratik anayasa ziyaretleri
21:57 Aynı anda kayyumlara karşı ses çıkardılar
21:56 5 gazeteci 3 gündür gözaltında
21:08 Kayyum protestosuna müdahale: 12 yaşındaki çocuk ters kelepçelendi
21:07 İKP: Kadın kazanımlarına yönelen kayyuma sessiz kalmayacağız
20:17 TİHV: 'Zor kullanma' değil, doğrudan işkence
20:10 Kadıköy'de gözaltına alınan 16 kişi serbest bırakıldı
20:09 Kayyum protestolarını belediye otobüslerine taşıdılar
20:06 Diyarbakır’da gözaltına alınanlardan 40 kişi serbest bırakıldı
19:53 Uluslararası Çizgi ve Sahaf Günleri başladı
19:19 Engellemelere rağmen kayyum protestoları sürüyor
18:43 İşkence gören Koç’un ailesi İHD’ye başvurdu
18:24 İzmir Baro Başkanı Yücel: Kayyum, demokrasiye karşı yapılmış bir darbedir
18:10 Van'da yüzlerce kişi kayyumu yürüyüşle protesto etti
18:02 81 kişi 'şüphe' nedeniyle gözaltına alınmış!
17:37 'S400 yerine yangın söndürme uçakları alın'
17:23 Belediye önünde oturma eylemine yarın devam edecekler
17:12 Hükümet ile HAK-İŞ zamda anlaştı
17:06 HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Ne paleti kardeşim, ülke yanıyor ülke
16:47 Mazbata alınmadan kayyum talep edildiği ortaya çıktı
16:23 'Savunmaya darbe yapıldı'
16:11 Ahmet Türk: Sadece Kürtler değil Türk halkı da zarar görüyor
16:10 DEDAŞ yolları köstebek yuvasına çevirdi
16:06 Diyarbakır’da 4 kişi gözaltı
15:50 TBB’den kayyum açıklaması: Tatmin edici gerekçeler ortaya konulmalı
15:46 Ankara Kadın Platformu: Kayyum düzenini tanımıyoruz
15:45 İzmir ve Muğla'daki gözaltılar serbest
15:34 Milletvekillerin oturma eylemi sürüyor
15:32 SP: Mahkeme kararı olmadan belediye başkanları görevden alınamaz