Seçim hesaplı zam derde deva oldu mu?

img
İSTANBUL - AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “müjde” olarak duyurduğu maaş zammını “seçim yatırımı” olarak değerlendiren emekliler, “İnsanca yaşayabileceğimiz bir zam yapılmalı” dedi. 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi emekli aylığına zam yapılacağı duyurusunun ardından en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye yükselmesini ve emekli ikramiyesini 2 bin TL öngören kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Böylelikle emekliye maaş promosyonu ve bayram ikramiyeleriyle beraber en düşük emekli aylığı ile asgari ücretlinin yıllık geliri eşitlendi. Erdoğan’ın “müjde” olarak duyurduğu zam oranın ise yalnızca 7 bin 500 TL altında emekli aylığı alanları kapsaması tepkileri de beraberinde getirdi. 
 
Emekli aylığına yapılan yüzde 36,4 zam oranının tüm emekli aylıklarına aynı oranda yansıtılması gerektiğini belirten emekliler, aksi takdirde fazla prim ödeyenlere haksızlık olacağını söyledi.
 
'NEYE GÖRE ZAM?'
 
Mikrofonumuza konuşan emekli Mihraca Ekmekçioğlu, iktidarın 2 bin TL’lik maaş artışının zam olarak kabul edilemeyeceğini, aksine bunun bir hazine yardımı olduğunu belirtti. İktidarın, emeklileri tabanda buluşturduğunu ifade eden Ekmekçioğlu, “Cumhurbaşkanı çıkıp ‘emekli maaşını 7 bin 500 yaptım’ diyor. Neye göre 7 bin 500 yaptın? Şimdi benim Temmuz’da alacağım maaş zammı ne oldu, nereye gitti? Peki 9 bin prim ödeyen bir emeklinin maaşı yüksekken neden aşağılara çekildi? Neden ona da yüzde 30 zam vermiyorsun?” diye sordu.  
 
SEÇİM YATIRIMI
 
Emekli maaşının yanı sıra verilen ikramiye maaşlarının da adil olmadığını belirten Ekmekçioğlu, ikramiye maaşının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sözleşmesine göre en az bir maaş tutarı kadar olması gerektiğine dikkati çekerek, “Ancak bu sözleşme onu da yapmıyor. Seni asgariye çeke çeke emekliyi yok hükmünde sayıyor. Bu bir seçim yatırımıdır. İşte ‘Ben sana zam yaptım oylarını bana ver’ diyor. Bunun başka bir izahı yok çünkü” ifadelerini kullandı. 
 
14 MİLYON EMEKLİ VAR 
 
Hayat pahalılığı karşısında emekli maaşıyla geçinmenin mümkün olmadığının altını çizen Ekmekçioğu, yaklaşan 14 Mayıs seçimlerine işaret ederek, şöyle dedi: “Bir ev kirası olmuş 15 bin TL. Bunun birde elektriği, doğalgazı, gıdası var. Sağlık deseniz zaten almış başını gidiyor. Bir emekli hastaneye gidip raporlu ilacını aldığı zaman 250 TL ödemek zorunda kalıyor. Nerede sağlık güvencesi? O da yok. Her şeyimizi yiyip bitirdiler. Ancak ülkedeki milyonlarca emeklinin önümüzde bir seçim var. Biz 14 milyon emekli olarak emeklilerin desteğini kim alırsa ona vermeyi düşünüyoruz. Ayrıca gidecek olan bu hükümetin ardından yeni gelecek hükümetten de bunun hesabı sorulur.”
 
ANAYASAL HAK  
 
7 yıldır emekli olduğunu söyleyen Şehriban Kaya, “müjde” olarak açıklanan emekli maaş artışını  “saçma bir zam” olarak nitelendirerek, ekledi: “Emekli maaşı Anayasal bir hak olmakla beraber, belirli dönemlerde hesaplanan enflasyona göre verilmesi gereken bir zam olmalıdır. Açlık ve yoksulluk sınırının altında bir zam alıyoruz. Cumhurbaşkanı çıkıp bir lütufmuş gibi bunu sunuyor ama biz bunun bir seçim yatırımı olduğunu biliyoruz. Kimse kanmasın ve kanmayacak da zaten. 7 bin 500 TL çok komik bir rakam. İsterse 10 bin TL versin. Bu sistem de bu kadar zamlarla hiçbir şey olmaz, çünkü geçinemiyoruz.” 
 
‘İNSANCA BİR YAŞAM’ TALEBİ
 
Asgari ücretin altındaki emekli maaşıyla yaşamın “ölüm” anlamına geldiğini belirten Kaya, emekliler olarak insanca yaşanabilecek bir zam istediklerini dile getirdi. Kaya, “Köle değiliz, O’da padişahımız değil. Demokratik, laik ve Anayasası olan bir ülkede her yurttaşın insanca yaşam hakkı vardır. Biz bunu istiyoruz. Yoksulluk sınırının 30 bin TL olduğu bir ülkede gerçekleri biliyoruz. Lütfen artık uyanın bu bir sadaka veya lütuf değil bizim hakkımızdır. Bizden kesilen maaşlarımızın bir gereğidir. İnsanca yaşayabileceğimiz bir zam istiyoruz” diyerek, tepki gösterdi. 
 
‘SEÇİM RÜŞVETİ’
 
İktidarın, emeklilerin taban aylıklarına yaptığı 2 bin liralık artışı “seçim rüşveti” olarak tanımlayan Taner Günerbüyük ise, yapılacak zam artışının tüm emeklileri kapsaması gerektiğinin altını çizdi. Günerbüyük, “Seçim öncesi yığınsal bir emekli kitlesi olduğundan dolayı emekliler üzerinden oy devşirmeye çalışıyorlar ama emeklilerimiz bu tezgaha gelmeyecek. Biz en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesini ve açlık sınırına göre güncellenmesini istiyoruz” diye belirtti.
 
‘AKP ZENGİNLERİN PARTİSİ’ 
 
Emekli maaşı artışını “seçim yatırımı” olarak değerlendiren bir diğer emekli Cafer Subaşı, AKP’nin emekçilerin aksine “zenginlerin partisi” olduğunu belirtti. Ülkedeki sisteme dikkat çeken Subaşı, “Sabah iş başı yapıp akşam saat 20.00’da çıktığınız bir sistemde üstüne birde mesai yaptığınızda bir robot haline getiriliyorsunuz. Bu ancak örgütlü bir mücadeleyle düzelebilir. Bugün bazı insanlar bunu bir lütuf gibi görebilir ancak bunun dolaylı yoldan tekrardan kendisinden kesildiğinin farkında değil. Benim şükredeceğim bir şey yok, çünkü ödememi yapmışım zaten” diye belirtti. 
 
2003 yılında emekli olan Osman Türk, emekli olduğu dönemde asgari ücretin 226 TL olduğunu, kendisinin ise o dönem 570 TL aldığını kaydetti. Bugünkü duruma değinen Türk, “Şimdi geldiğimiz süreçte asgari ücretin altında kaldım. Yani bir asgari ücret bile alamıyorum. Hakkımı helal etmiyorum. Yapılan 2 bin TL’lik artış da bir zam değil seçim yatırımıdır. İnsanlardan oy almak için böyle bir adım attılar. Ama bununla daha çok tepki çektiler. Enflasyonun yüzde 80’inin üzerinde olduğu bir ülkede tutup lütuf gibi 2 bin TL veriliyorsa bu üzücü bir şey.  Görüştüğüm birçok emekli dahil toplum bunu kabul etmiyor” dedi. 
 
HESAP SORMA ÇAĞRISI
 
Açıklanan zamla emeklilerin ikiye bölünmeye çalışıldığına dikkati çeken Türk, ”Bakın en düşük emeklilere 7 bin 500 TL verilecekken ondan öncesinde 3 bin 600 gün prim ödeyenler ile 9 bin gün prim ödeyenleri de aynı ücretle eşitlemeye çalışıyorlar. Ama bu da açlık ve yoksulluk sınırının tamamen altında kalıyor. Eğer öyle bir eşitleme gerekiyorsa bütün işçilerin maaşını bugün 15 bin TL yapılmalıdır” diye belirtti. Yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinde emekliler olarak AKP iktidarından hesap soracaklarını belirten Türk, şöyle devam etti: “Halk kendilerinden alınan vergilerin nereye gittiğini öğrenmek için 22 yıldır bu ülkeyi yönetenlerden hesap sormalı ve tamamen zenginlerden yana olup fakirleri silen bu iktidarı mutlaka ama mutlaka göndermelidir.” 
 
MA / İbrahim Irmak

Diğer başlıklar

29/05/2023
22:39 AKPM: Cumhurbaşkanlığı seçimi adil olmayan koşullarda yapıldı
20:35 HDP İnegöl İlçe Örgütü’ne taşlı saldırı
19:17 HDP'den Demirtaş’ı hedef alan Erdoğan'a: Bizi yolumuzdan alıkoyamaz
19:08 Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede
18:19 HDK ve DTK yeni dönem yol haritasını belirleyecek
18:00 İlerici Kadınlar: Karanlığa karşı umut örgütlü mücadelemizde
17:47 Ankara’da bir kadın katledildi
17:40 Eski Buca Cezaevi projesi kamu yararına aykırı bulundu
17:39 İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı
17:25 ÖHD, Colemêrg’teki işkenceye dair hukuki süreç başlattı
16:58 Dedeoğulları Katliamı ve saldırı dosyalarının birleştirilme talebine red
16:48 İHD’den seçim sonuçlarına ilişkin açıklama
16:40 Siyasi partilerden evi kurşunlanan DBP’li yöneticiye ziyaret
16:12 Şenyaşar ailesi: Mücadelemiz kararlılıkla devam edecek
16:00 İkinci tur kesin sonuçları 1 Haziran'da açıklanacak
15:00 Polis şiddetinin fotoğrafı: Doktor ‘baş ağrısı’ raporu verdi
14:25 Xwebûn ‘Kurdan Erdogan red kir’ manşetiyle çıktı
14:01 Benzine zam yolda
13:46 Hizbullah noktaları vuruldu
13:11 Oy ve Ötesi’nin tutanak sorgulama sistemi açıldı
12:57 6 il için sağanak yağış uyarısı
12:44 Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte
12:13 Morgan Stanley: Dolar 28 lirayı görebilir
11:06 Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir
10:48 İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
10:19 TIR ile minibüs çarpıştı: 4 ölü
10:17 Odaya kilitleyerek işkence ettiler: Oğlunu öldürmeye geldik
10:03 YSK’den milletvekili kesin sonuçlarına dair açıklama
09:51 Gazeteci Hekimoğlu: Kürtler üzerine düşeni yaptı
09:40 Mexmûr'da direniş sürüyor
09:38 Gever’de ev baskınları: Gençler dövüle dövüle gözaltına alındı
09:31 Piyasalara seçim etkisi
09:00 Seçimlerin ikinci turuna usulsüzlükler damga vurdu
09:00 Adalet Bakanlığı hasta tutuklu verilerini paylaşmıyor
09:00 29 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:34 'Seçim bitti, şimdi muhasebe zamanı'
01:49 Erdoğan destekçileri bir yurttaşı vurdu
01:13 Alanya’da AKP’lilerden provokasyon
00:48 Erdoğan balkondan ‘yargıya müdahale’ mesajı verdi
28/05/2023
23:55 Millet İttifakı, CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi
23:21 AKP’lilerin saldırdığı yurttaş ağır yaralandı
23:17 İYİ Parti: Üyemiz Erhan Kurt öldürüldü
23:00 Kürtler yine Erdoğan’a ‘hayır’ dedi
22:39 YSK: Geçici sonuçlara göre Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi
22:38 HDP ve Yeşil Sol Parti: Demokratik siyaseti büyüteceğiz
22:29 Akşener’den Erdoğan’a: Sonuçlardan çıkarması gereken dersler var
22:26 Demirtaş: Teslim olmak yok, mücadeleye devam
22:19 Düzkan: Cumhuriyet tarihinin en sağcı ve faşist bileşimi oluştu
22:05 Kaftancıoğlu: Islak imzalı tutanaklar elimizde, itirazlar yapılıyor
21:42 Kılıçdaroğlu: Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız
21:36 HDP ve Yeşil Sol Parti 22.30’da açıklama yapacak
21:23 Efrîn’de Erdoğan kutlaması: Bir çocuk katledildi
21:07 CHP Genel Merkezi önünde provokasyon
21:03 Gazeteci Uçar: Milliyetçilik muhalefete iyi gelmedi
21:01 Erdoğan ilk açıklamasında tehdit etti
20:59 Wan’da bir korucu DBP’li yöneticinin evine ateş açtı
20:51 Diyarbakır Cezaevi’nden seçim sonuçları
20:43 Colemêrg’te şüpheli kadın ölümü
20:05 YSK son verileri açıkladı
19:28 YSK: Oyların yüzde 54,60'ı sayıldı
19:22 Roboskî'de Kılıçdaroğlu fark attı
19:13 CHP Sözcüsü Öztrak: Nefes nefese bir yarış var
18:49 YSK: Yüzde 25 oranında veri akışı oldu
18:37 Uçar’ın oy kullandığı sandıkta Kılıçdaroğlu büyük fark attı
18:26 Akşener: Sandık başından ayrılmayın
18:23 AA şaşırtmadı: Açılışı Erdoğan’ın önde olduğu kentlerden yaptı
18:18 Şırnak ve Mardin cezaevlerinde Kılıçdaroğlu'na rekor oy
18:17 Sîsê’de Erdoğan’a oy yok!
18:13 Seçim yasakları kaldırıldı
17:51 AKP’ye oy isteyen İsmailağa Cemaati’nden kadınlara tehdit: Bize alışacaksınız
17:35 Öztrak: Sandıkların başından ayrılmayın
17:23 AKP’liler sandığa gitmeyenler yerine toplu oy kullandı
17:22 AKP'liler gazeteciyi darp etti, polis izledi
17:19 YSK Başkanı'ndan ilk açıklama: Olumsuz bir durum yok
17:10 Kaftancıoğlu’ndan ‘Verdiğiniz oyu koruma zamanı’ çağrısı
17:04 AKP’li belediye başkanının korumaları müşahide saldırdı
17:03 Riha’da gün boyu ihlal
17:00 İkinci tur oy verme işlemleri tamamlandı
16:15 Ferit Şenyaşar'ın aralarında olduğu heyete saldırı
16:00 AKP'li belediye seçim yasaklarına uymadı
15:59 Cizîr’de polis okul bahçesindeki yurttaşları darp etti
15:52 Seçmene verilen zarfta Erdoğan mühürlü pusula çıktı
15:36 Vezire Ertürk’ü katleden erkek tutuklandı
15:20 Polisler 142 belgesini vermeden oy kullandı
15:17 İhlaller sürüyor: MHP'li başkan mükerrer oy kullanırken yakalandı
15:05 Türkiye, Sefalet Endeksi'nde 10’uncu sırada
15:00 Amed’te sahte oy pusulası
14:56 Sınır köyünde toplu oy iddiası: Avukat ve vekile saldırı
14:51 Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor
14:50 Hezex'te kaza
14:42 Hewlêr’de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
14:32 Jin’in yeni sayısı ‘faili meçhuller’
14:31 Şiddet gören kadınlar kapalı adres bilgileriyle oy kullandı
14:29 Seyhan'da bir okulda polis oy verme işlemini durdurdu
14:23 CHP usulsüzlüklere karşı seçim kuruluna başvurdu
14:08 Zarftan Erdoğan mühürlü pusula çıktı
13:54 AKP'lilerden CHP’li belediye başkanına saldırı
13:52 Hatay'da müşahitler darp edildi
13:48 Avrupa'dakilerin yerine oy kullanıldı, asker 'müdahale edemem' dedi
13:46 HDP ve Yeşil Sol’dan ‘Oyunuzu mutlaka kullanın’ çağrısı
13:36 İstanbul’da 28 bin 96 kişi oy kullanamayacak
13:31 İhlaller arttı: Açık oy baskısı, toplu oy kullanımı, AKP’lilerden tehdit
13:04 ‘Süreç buzdolabına kaldırıldı’ sözlerinden sonra ilk kez sandığa gitti
12:58 AKP'lilerden muhtar ve koruculara: Oylarınızı çekip atın
12:54 Korucu ve AKP'liler sandık görevlilerine saldırdı
12:47 Erdoğan posterleri seçim gününde de kaldırılmadı
12:47 YSK Başkanı: Seçim erken sonuçlanır
12:41 Babacan'dan çağrı: Mutlaka sandığa gidin
12:33 Erdoğan oy kullandı: Çok seri bir şekilde bitecek
12:32 Kılıçdaroğlu: Demokrasi için sandığa
12:26 Sırrı Süreyya Önder: Az kaldı, inat da bir murattır
12:23 Roboskî Katliamı 137'nci ayında
12:16 Almanya Sol Parti vekili Amed’te: İnsan hakları için herkes sandık başına
12:14 Sancar: Herkes sandığa gitsin
12:10 İmamoğlu: Helalleşeceğimiz çok şey var, yarından sonra konuşacağız
11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: İhlallerle başladı, ihlallerle bitti
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz