Sansürcü anlayış sanatı yasaklıyor

img
ANKARA - Geçen 8 ay içerisinde birçok il ve ilçede sanat etkinlikleri hedef gösterilerek yasaklanırken, sanatın engellenmesinin sansürcü anlayış olduğunu belirten KÜLTÜR SANAT-SEN Genel Başkanı Ahmet Özbek, sanatçılara örgütlü mücadele çağrısı yaptı. 
 
Çeşitli gerekçelerle ardı ardına yasaklanan sanat etkinliklerine ilişkin kamuoyunun tepkisi sürüyor. 2022’nin başından bu yana iptal edilen sanat etkinliklerinin yanı sıra sokakta Kürtçe müzik yapan pek çok sanatçı, polis tehdidi ve ırkçı saldırılara maruz kaldı. Sanatçıların birçoğu iktidar ve kimi siyasi parti temsilcileri tarafından hedef gösterilirken, gerekçe göstermeksizin artan yasaklar devam ediyor. 
 
Yılın ilk ayından bu yana yasaklanan kimi sanat etkinliklerini derledik. 
 
DOĞAN VE KAHRAMAN KONSERLERİ
 
Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’taki konseri Kocaeli’nin Derince Belediyesi tarafından, “uygun olmadığı” gerekçesiyle iptal edildi. Doğan’ın 31 Mayıs’taki Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda vereceği konser de iptal edildi.  Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin 17 Mayıs’ta Muş Öğretmenevi Konferans Salonu’ndaki konseri de valilikçe “uygun bulmadı.”  Kahraman kardeşler yasağa karşı, “Şarkılarımız, kılamlarımız, beyitlerimiz, deyişlerimiz, masallarımız derin bir hafızaya dayanmanın gücüyle haklılık ve meşruiyet kazanır” açıklamasında bulundu. 
 
YUNAN SANATÇI SAHNEYE ÇIKARILMADI
 
Trabzonspor'un şampiyonluk kutlamalarında 14 Mayıs akşamı Trabzon Medical Park Stadyumu’nda sahne alması planlanan Yunanistanlı şarkıcı Matthaios Tsahouridis, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ tarafından hedef gösterilmesinin ardından Trabzonspor yönetimi tarafından sahneye çıkması engellendi. 
 
BİTLİS'TE KÜRTÇE MÜZİK GRUBUNA YASAK
 
Bitlis Eren Üniversitesi’nin Mayıs ayında gerçekleşen Bahar Şenliği programında Kürtçe şarkılar seslendirecek olan Stêrka Karwan müzik grubunun konseri, hiçbir gerekçe sunulmadan iptal edildi.
 
AKP'li Pendik Belediyesi, Karadenizli sanatçı Niyazi Koyuncu’nun 25 Mayıs’ta Sahil Meydanı'nda düzenleyeceği konserini iptal etti. Koyuncu, belediyenin sunduğu gerekçeyi şu sözlerle açıkladı: “Belediye iptal gerekçesi olarak kurumlarının ‘değer yargılarını ve görüşlerini’ paylaşmayan bir müzisyenin, Pendik meydanlarında konser yapmasına müsaade edilemeyeceğini sunmuştur. Tüm yasaklara ve ötekileştirme çabalarına rağmen şarkılarımızı hep birlikte ve daha gür söylemeye devam edeceğiz.”
 
LERMİ’NİN 4 KONSERİ İPTAL EDİLDİ
 
Karadeniz halk müzik sanatçısı Apolas Lermi, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın hedef göstermesiyle sanal medyada lince maruz kalan sanatçılardan biri oldu. Lermi’nin 29 Mayıs Denizli, 11 Haziran Bostancı, 17 Temmuz Giresun ve 31 Temmuz’daki Sakarya konseri iptal edildi. 
 
ÜNİVERSİTE ŞENLİKLERİ DE YASAK 
 
Konser yasaklarının yanı sıra birçok üniversitede şenlik ve oyun da yasaklandı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ), 25 Mayıs’ta Devrim Stadyumunda gerçekleşmesi planlanan 34'üncü ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği ve aynı tarihte yapılması planlanan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Bahar Şenliği de rektörlükler tarafından iptal edildi. 
 
Tiyatro Mencel tarafından 31 Mayıs’ta sahnelenmesi beklenen “Hay Lo Disa Tehlihev Bû” adlı oyun Tatvan Kaymakamlığı tarafından iptal edildi. 
 
MEM ARARAT: AYRIŞTIRICI BİR KARAR
 
Kürtçe müzik yapan sanatçı Mem Ararat’ın, 29 Mayıs’ta Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde vereceği konser, “kamu güvenliği” gerekçesiyle valilik tarafından yasaklandı. Ararat, “Bütün biletlerin satıldığı, müzisyenlerin uçak biletlerinin alındığı, otel rezervasyonları ve benzeri bütün hazırlıkların tamamlandığı konserimize üç gün gibi kısa süre kala yasaklanması kuşkusuz ayrıştırıcı ve toplum vicdanını yaralayan bir karardır” dedi.
 
Kürt soprano Pervin Çakar’a, Mayıs ayında düzenlemek istediği konser için “repertuarında Kürtçe eserler olması” gerekçesiyle Mardin Artuklu Üniversitesi’nde salon verilmedi. 
 
MELEK MOSSO ‘AHLAKSIZ’ İLAN EDİLDİ 
 
3 Haziran’da düzenlenen Uluslararası Gül Festivali’nde sahne alması beklenen Melek Mosso’nun konseri de Isparta’daki bazı siyasi parti temsilcilerinin “ahlaksız” diyerek hedef göstermesinin ardından iptal edildi. Mosso, bu karar üzerine, “Birkaç kendini bilmeze kalmadı benim ahlakımı sorgulamak, kadınlık onuruma laf atmak. Bu zihniyetteki insanlar kendi yüreklerindeki karanlığı ve sapıklığı bizim hayatımıza da sokmaya çalışıyorlar ama buna asla izin vermeyeceğim” açıklamasında bulundu.
 
MALİKİAN'IN İKİ KONSERİ 
 
Kültür Bakanlığı'nın Ankara'daki festival programında adı yer alan Ermeni keman virtüözü Ara Malikian’ın 11 Haziran'daki konseri iptal edildi. Konserin iptaline ilişkin açıklama yapılmazken, İstanbul Zorlu PSM’de vereceği konser de iptal edildi.  Bazı ırkçı hesaplar, sanal medyada “Türk düşmanı” diye hedef gösterdiği Malikian’ın konserinin iptal edilmesi için Kültür Bakanlığına çağrı yapmıştı.
 
FESTİVALLER 
 
Birçok festival de yine bu yıl iptal edildi. 10-11-12 Haziran tarihlerinde Kandıra Seyrek Plajı’nda düzenlenmesi beklenen gençlik festivali FullFest, Kocaeli Valiliği tarafından “Ormanda konaklama yasağı” gerekçesiyle iptal edildi. Eskişehir’de Haziran’da gerçekleşmesi beklenen Anadolu Fest de hedef gösterilmesi üzerine iptal edilen sanat etkinlikleri arasına girdi. 
 
“Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı madenleri, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz!" temasıyla yapılması planlanan 20'nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali, valiliğin aldığı yasak kararları nedeniyle tertip komitesi tarafından iptal edildi.
 
KÜRTÇE OYUNLARA YASAK!
 
Farklı illerde sahnelenmesi beklenen birçok Kürtçe tiyatro oyunu da yasaklandı. Kürtçe tiyatro yapan Şermola Performans’ın 12 Mart’ta Cizre Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahneleyeceği Mem ü Zin oyunu, Cizre Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edildi. Amed Şehir Tiyatrosu ekibi tarafından uyarlanan “Don Kixot” oyunu AKP'li Kocaeli Çayırova Belediyesi tarafından engellendi.  28 Mayıs’ta sahnelenmesi planlanan oyun için salon sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen belediye,  “Başka bir organizasyona tahsis edildi” gerekçesi sundu.  5 Haziran’da Adana‘da, 6 Haziran'da ise Mersin’de sahne alması planlanan Amed Şehir Tiyatrosu’nun “Tartuffe” adlı oyunu her iki şehrin valilikleri tarafından “uygun görülmemiştir" gerekçesiyle iptal edildi.
 
Senelerdir sürdürülen Zeytinli Rock Festivali ise, Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı tarafından iptal edildi. “Kamu güvenliği ve toplumun huzuru” nedeniyle “uygun” görülmeyen festivalin, 17-21 Ağustos tarihlerinde yapılması bekleniyordu.
 
‘SANSÜRCÜ ANLAYIŞ’
 
Sanat etkinliklerinin yasaklanmasına ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulunan Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (KÜLTÜR SANAT-SEN) Genel Başkanı Ahmet Özbek, yasakların sanatçının yanı sıra halkı da cezalandırmak olduğuna dikkati çekti. Özbek, “Sanatın engellenmesi sansürcü bir anlayıştır. Özgürlüklerin kısıtlanması demektir. İnsanların sanata ulaşım hakkını engelleyerek, yaşam biçimine de müdahale ediliyor. Türkiye'de sanata ulaşmak ekonomik anlamda da kolay değil. Bir sanatçıyı dinlemek için büyük maliyetler ödemesi gereken vatandaş, kamu olanaklarıyla dinleme hakkına sahip olacakken yerel bir yöneticinin, kişisel ya da ideolojik tavrı sebebiyle bu haktan mahrum kalıyor” dedi.
 
‘KÜRTÇE OYUN YASAKLARI ANTİDEMOKRATİKTİR’
 
Yasakların politik olduğuna vurgu yapan Özbek, “Bu yasaklar, ‘bizden olmayan vatan hainidir, teröristtir’ yaklaşımının sonuçlarıdır. Sanatçıları, siyasetin parçası haline getirip kendi siyasetleri için kullanma çabalarının sonucudur. İktidar, dini referans alarak bu yasakları koyuyor. Din, zaten sanata olumlu bakan bir referans değil. İnsanların yaşam alanını daraltan, benim gibi yaşayacaksan varsın diyen anlayışın tezahürüdür” ifadelerinde bulundu. Kürtçe sanat etkinliklerinin yasaklanmasına da değinen Özbek, “Bu yasakçı anlayış, Kürtçe Kur’an ile meydanlarda nutuk çekmişti. Bir dilde yapılan sanatın yasaklanması kabul edilebilir değil. İnsanların doğarken getirdikleri haklarına müdahaledir ve antidemokratiktir. Kendi siyasi anlayışlarına uygun görmediklerini tüm sanatsal faaliyetleri yasaklayacaklarını sanıyorlar ancak demokratik mücadele bunun üstesinden gelecek” diye konuştu.
 
‘MÜCADELE HERKESİN MÜCADELESİDİR’
 
Örgütlenme alanlarının sürekli iktidarlar tarafından daraltıldığını ifade eden Özbek, devamında şunları söyledi: “Daha çok örgütlenen ve örgütlülüğüne sahip çıkan bir topluma dönüşmemiz lazım. Demokratik yapılanmaya ve özgür alanlara ihtiyacımız var. Sanatçılar örgütlenme özgürlüklerini kullanmalı. Mücadele sadece sanatçının değil tüm vatandaşların ortak mücadelesidir.”
 

Diğer başlıklar

28/09/2022
23:51 Silvan'da aracı taranan kuyumcudan haber alınamıyor
23:34 Bingöl Üniversitesi'nden konsere yeni yasak!
22:31 Büyük Eczacı Mitingi’ne çağrı
21:42 Çatımız Gökyüzü eylemine HDP’den destek ziyareti
21:11 Siverek'te Ceylan Önkol anması
19:52 ‘Tek adam rejimini tasfiye edene kadar mücadele edeceğiz’
19:39 Şemdinli’de Efkar Dağı’nda yangın
19:33 Katledilen Adalet Bürosu Eşbaşkanları’na kitlesel tören
19:22 Bakırhan: Bizi baskıya rağmen ayakta tutan halktır
19:02 KHK'liler 221 haftadır sokakta
18:48 İran’daki kadınların direnişi selamlandı
17:45 Siirt’te yaşamını yitiren Bakır için mevlid verildi
17:43 Mardin’de şüpheli valiz paniği
17:04 Cizre ve Silopi’de kadın buluşması
17:03 İnsan Hakları Komitesi'nin Hewlêr Cezaevi ziyareti engellendi
16:52 İran ordusu: Saldırılar Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin bilgisi dahilinde oldu
16:26 Cudi’den ağaç taşıyan TIR’lar brandalarla kapatıldı
16:13 Bagok'ta ağaç kesenlere saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi
16:13 Cudi Dağı’nda yangın çıktı
16:11 HDP'li Bülbül: Ayağa kalkma zamanı
16:11 Halbusi’nin istifası kabul edilmedi
15:59 Tutuklu yakınları: Sesimizi duyun artık
15:42 Gazeteci Demir davasında mütalaa hazırlanacak
15:28 Radyoloji teknikerleri iyonize radyasyona maruz kalıyor
15:25 Van Gölü'nün ‘Doğal Sit Alanı’ ilan edilmesine karşı dava açtılar
15:00 Esma Başeğmez'in faili 3 ay sonra yakalandı
14:39 ‘Barışın yolu Roboski’den geçer’
14:38 Abdullah Öcalan sorusuna ‘Sorulamayacak soru’ cevabı
14:31 Bismil’deki kazada 4 kişi yaralandı
14:24 Antep Barosu: Jina Mahsa isyanımızdır
14:08 İHD Mersin Belediyesi çalışanlarına yönelik gözaltıyı kınadı
13:55 'Fındıkta mağduriyetin tek sorumlusu AKP'
13:43 Kadınlar seçim öncesi toplanıyor: 11 kentte forum düzenlenecek
13:32 'Adliye kapısında geçirilen her gün yönetenler için utançtır'
13:22 İran Kürt partilerinin üslerine saldırdı: 9 ölü, 32 yaralı | YENİLENDİ
13:08 Bakırhan: Emek ve Özgürlük ittifakını genişleteceğiz
13:01 Demokratik Modernite davasında ‘tarihsel perspektif’ vurgusu
12:45 Marmaris’te yurttaşlar ÇED toplantısını yaptırmadı
12:36 Eğitim Sen ÖMK’ye karşı topladığı imzaları Meclis’e sunacak
12:33 Ceylan Önkol için açıklama: Failleri tespit et, etkili soruşturma yürüt
11:36 Ekonomist Durmuş: Barınma yaşamsal bir krize dönüştü
11:33 Tutuklu kadınlardan erkek zihniyetine karşı mücadeleyi büyütme çağrısı
11:04 Tutuklu yakınları: Meclis’in ilk gündemi hasta tutuklular olmalı
10:51 Kadınlar Jina için kitlesel eylem yapacak
10:03 Sur’da yapılacak ‘festivale’ tepki: Önce özür dilenmeli
10:03 Türkiye bireysel silahlanmada 11’inci sırada: Kadınlara karşı kullanılıyor
09:55 Diril Davası: Gerçek faillerin açığa çıkması için ortak irade gösterilmeli
09:54 Batman Devlet Hastanesi için üçüncü ihale
09:50 İBB’den çıkarılan akademisyenler: Emek ve Özgürlük İttifakı umut veriyor
09:40 Türkyılmaz: Emek ve Özgürlük İttifakı özgürlükçü bir yol öneriyor
09:30 Bir yıl cezası kalan hasta tutuklu Yusufoğlu’nun durumu ağırlaşıyor
09:29 Mersin’de belediye çalışanları gözaltına alındı
09:27 Silopi’de dengbêj dinletisi
09:22 Kuzey ve Doğu Suriye’de ders zili çaldı
09:21 Akdeniz: Emek ve Özgürlük İttifakı’nı halk ittifakına dönüştüreceğiz
09:14 Kızıldere: Ekolojik saldırılara karşı mücadele sürekli hale getirilmeli
09:11 Bodrum bir yazı daha susuz geçirdi
09:07 Asker ve korucularla mahalleye giren DSİ tapulu arazileri kazıyor!
09:04 Köylülerin helikopterden atılması iki yıldır soruşturulmadı
09:03 Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 8 yıldır adım atmadı
09:02 İdare ve Gözlem Kurulları ‘paralel mahkeme’ gibi çalışıyor
09:01 Tutuklular: Hiçbir rejimde bulunmayan bir infaz sistemiyle karşı karşıyayız
09:00 Ömrünün 30 yılı cezaevinde geçti: Hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadım
09:00 28 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:53 Türkiye’nin saldırısında Adalet Bürosu eşbaşkanları yaşamını yitirdi
08:17 Mersin'de polisevi saldırısı sonrası 22 gözaltı
27/09/2022
22:42 Çatımız Gökyüzü’nün eylemi 19’uncu gününde
22:27 Katledilen çocuğa ilişkin 2 kişi tutuklandı
21:57 Amedspor: Yaratılmak istenen algı gerçeği yansıtmıyor
21:43 Adana’da halk toplantısı: Barışın anahtarı Öcalan’dır
21:36 Sanal medyada #ZindanlardaKatliamlaraSon çalışması
21:10 Öztürk: Sömürgeci zihniyetlerin hesap verecekleri gün yakındır
20:12 Giresunlu kadınlar: Direnen kadınlar ilham veriyor
19:45 Bulanık eski Belediye Eşbaşkanı Çelik tahliye edildi
19:41 KDP, Avrupalı heyetin kimyasal silah kullanımını araştırmasını engelledi
19:24 YNK: Tek adayımız Berhem Salih’tir
19:12 Kobanê Davası’na ara verildi: Siyasetçiler duruşmaya katılmadı
18:57 Girkê Legê’de SİHA saldırısı: 2 ölü
18:49 İfadeye çağrılan kadınlar Meclis gündeminde
18:16 Gezi’de ve Rojava’da yaşamını yitirenlerin ailelerine ziyaret
17:59 Ardahan’da 5 büyüklüğünde deprem
17:41 HDP’den Urfa’da halk buluşması
17:04 Van Kalesi’ne Amînî pankartı asıldı
16:59 İkizköylüler reddi hakim talebinde bulundu
16:35 Jîna Amini için yapılan eyleme ırkçı saldırı girişimi
16:10 Tacizi haberleştiren Karafazlı’nın duruşması görüldü
15:55 Statta bayrak açan 6 kişi serbest bırakıldı
15:51 Adalet Nöbeti 117’nci gününde
15:07 Gergerlioğlu: KHK’lerle engizisyon usulü cezalandırma uygulandı
15:04 ESM’den promosyon tepkisi: Emekçileri görmezden gelemezsiniz
14:10 ‘Davutoğlu’nun tanıklık kararının geri çekilmesi skandaldır’
14:04 Girêçoliya bölgesinde ağaç kesimi başlatıldı
14:01 İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden İran’a uyarı
13:48 İHD: İran’da yaşam hakkı ihlal ediliyor
13:33 Dilşah Ercan’ın aile evine baskın: 4 gözaltı
13:16 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava yine ertelendi
13:15 HDP'den Şenyaşar ailesine ziyaret
13:15 OHAL-KHK raporu: İnsanlığa karşı suçlar işlendi
12:39 Çermik’teki Sinagogun kurtarılması için çağrı
12:22 Urfa’da STÖ buluşması: Sorunların temel çözümü halktır