Rusya Kuzey ve Doğu Suriye için taviz verdi mi?

img
HABER MERKEZİ - Soçi’deki görüşmeden sonra Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik artan SİHA saldırıları, Türkiye’nin kısmi de olsa Rusya'dan tavizler kopardığını gösteriyor. Bölgedeki hazırlıklara bakılırsa olası bir saldırıda savaşın daha çetin geçeceği ortaya çıkıyor. 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Bakanı Vilademir Putin ile Soçi'de 5 Ağustos günü görüştükten sonra Çankaya Köşkü'nde 13. Büyükelçiler Konferansı için Ankara'ya gelen büyükelçilerle buluşmasında Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik tehditlerini sürdürdü. Erdoğan, “Terörle mücadelemizi sürdüreceğiz. Güney sınırımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bir hat kurma kararımız bakidir. Suriye'de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik kuşağının halkalarını inşallah yakında birleştireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Görüşmeden sonra her ne kadar Rusya "uzlaşma" yolunu gösteren açıklamalar yapsa da, Erdoğan'ın açıklamaları ve görüşmeden sonra artan Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) saldırıları, kısmi de olsa Rusya'dan tavizler koparıldığını gösteriyor. 19 Temmuz günü İran'ın başkenti Tahran'da bir araya gelen Putin, Reisi ve Erdoğan'ın açıklamaları, saldırı ihtimalini düşürse de Rusya ziyareti sonrası bölge tehditler ve saldırılar ile yeniden ısındı.
 
RUSYA'NIN DERDİ ESAD
 
Ukrayna'da savaş halinde olan ve dünyanın büyük kısmı tarafından ambargo uygulanan Rusya'nın, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının özerklik ilanına karşı Esad rejimini güçlendirme ve bölgeyi Esad'a terk etme projesi kapsamında Türkiye'ye verdiği tavizler ilk değil. Bu tavizlerin ilki 20 Ocak 2018 tarihinde Efrîn'e yönelik Türkiye'nin saldırı ile başladı. Sonrasında 09 Ekim 2019 tarihinde Türkiye'nin Serêkaniyê ve Girê Spî'ye saldırmasına seyirci olan Rusya, 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi'de imzaladığı mutabakat ile Erdoğan'dan istediğini aldı. Mutabakata göre, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) sınır bölgesinden ve Til Rifat ile Minbic'ten 30 kilometre uzağa çekilmesi kararlaştırıldı. Bu amaçla Rusya askeri, polisi ve Suriye’yebağlı sınır muhafızları harekât alanının dışında kalan alana girmesi kararlaştırıldı. 29 Ekim günü Rusya, 68 askerî birlikteki 34 bin QSD'linin harekât bölgesinden çekildiğini duyurdu. Bu mutabakatla çatışmasızlığın garantörü olan Rusya, günümüze kadar Türkiye'nin girdiği bölgelerden Til Rifat, Minbic, Eyn İsa, Til Temir'e saldırılarına sesiz kaldı. 
 
DİĞER AKTÖRLER
 
Rusya'nın yanındaki diğer garantör ülke olan ABD ise, Türkiye'nin bölgeye saldırılarının DAİŞ ile mücadeleyi sekteye uğratacağını açıklayıp onayının olmadığını deklere etse de olası saldırıya karşı da pozisyon almaktan uzak duruyor. Pasifikte Çin Tayvan gerginliğinde, Ukrayna'daki Rusya saldırılarında direk taraf olan ABD, söz konusu Ortadoğu olunca NATO'da birlikte hareket ettiği Türkiye'yi üzmek istemiyor. Suriye'deki diğer aktörlerden İran, saldırıyı kesinlikle kabul etmeyeceğini açıklasa da hareket alanı sınırlı olan bir ülke. Sadece Til Rifat Halep arasında konumlu güçleri olan İran'ın Halep'e yönelik tehdit olmadıkça harekete geçmesi zor. Esad Rejimi ise, sınırları savunacaklarını beyan etseler de iradelerini teslim ettikleri Rusya'dan öte politika belirleyecek güçte değil. 
 
İKTİDARIN SAVAŞ ÇARESİ
 
Ortadoğu'nun pragmatik bu panoraması, Türkiye'nin saldırı ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Ülkesinde Kürt sorununu çözmek yerine çözümsüzlüğü milliyetçi argümanlar ile iktidarının bekasına dönüştüren AKP-MHP, seçimlere 1 yıldan az süre kala egemenlerin bu pragmatik yaklaşımlarından faydalanarak saldırıyı başlatmak istiyor. İktidar, dibe vuran ekonomik göstergeler, artan işsizlik, ayyuka çıkan hukuk tanımazlık, zirveleşen hak gaspları, zenginleşen yandaş takımını görünür kılmaktan çıkarmak için savaşı tek yol olarak görüyor. Bu doğrultuda Kürt sorununda savaş alternatifini kullanmak istiyor. 
 
ZAP YENİLGİLERİ
 
Türkiye'de iktidarın Kürt sorununa çözüm yöntemi olan savaş ve saldırı, sadece Suriye ile de bağlantılı değil. Özelikle Federe Kürdistan Bölgesi Zap, Avaşîn ve Metina bölgelerine 18 Nisan günü başlatılan "Pençe Kilit" saldırıları ile sonuç almak isteyen iktidar, Türkiye'nin gündemini değiştirmek istedi. 2019 yılında başlayan “Pençe” adlı saldırılar ile sonuç almak amaçlandı. Ancak, 27 Mayıs 2019’da başlatılan Pençe-1, 13 Temmuz 2019’daki Pençe-2, 23 Ağustos 2019’daki Pençe-3, 15 Haziran 2020’deki Pençe-Kartal, 17 Haziran 2020’deki Pençe-Kaplan, 10 Şubat 2021'deki (Garê) Pençe Kartal-2 saldırıların hepsinde yaşanan hezimet, şimdi de "Pençe Kilit" saldırısıyla yapılıyor. Buradaki sonuç alınmama halini gölgelemek isteyen Türkiye, yeni savaş alanı olarak Kuzey ve Doğu Suriye'yi görüyor. 
 
MUHALEFET
 
Dikkat edilirse tehditler, hesaplar, görüşmeler havada uçuşurken, Kuzey ve Doğu Suriye halkları ve onların meşru kurum ile askeri güçlerinden hiç bahsedilmiyor, Türkiye televizyonlarında her gün “uzman” diye geçinen kişiler, saldırının nereye olacağını, "milli" devletlerinin neleri kazanacağını konuşuyor. Muhalefet olarak kendisini tanıtan ve pazarlayan, bu doğrultuda Kuzey ve Doğu Suriye halklarının en büyüğü olan Kürtlerin kardeşlerinden oy isteyen 6'lı masa ise, AKP-MHP'nin iktidar arayışı olan savaş için "Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır" deyip sıraya diziliyor. Buna karşı Türkiye'nin tanınan 308 ismi muhalefete "Suça ortak olmayın" diye çağrıda bulunsa da, muhalefetten tek açıklama gelmiyor. 
 
KUZEY VE DOĞU SURİYE NE YAPAR?
 
Tüm bunlara karşı Kuzey ve Doğu Suriye halkları ile onların meşru güçlerinin ne yapacağı ise, bu gerçeklikler doğrultusunda gün yüzüne çıkıyor. Olası saldırıya karşı Özerk Yönetim 6 Temmuz günü Olağanüstü Hal ilan etti. Açıklamada tüm halkların hazırlık yaptığını ve hep birlikte saldırılara karşı duracaklarını deklere etti. Öte yandan askeri güçlerin çatısı olan QSD ise, saldırıya karşı meşru savunma pozisyonundan çıkıp aktif savunma pozisyonu ile cevap vereceklerini açıkladı. Bu açıklamalar ışığında bu sefer savaşın Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî gibi olmayacağı, daha çetin geçeceği gerçekliği ortaya çıkıyor. 
 
Özelikle Kuzey ve Doğu Suriye'nin önde gelen siyasetçilerinin de bu dönemde yaptığı açıklamalara bakarak şu sonuçları da ihtimal dışı bırakmamak lazım.
 
* QSD, Rusya Türkiye mutabakatı ile çekildiği 30 kilometrelik hattan Türkiye sınır hatlarına kadar geri dönebilir.
 
* QSD, 30 kilometrelik hat ve sınıra konuşlanan Suriye Devlet Güçleri'ni geldikleri yere gönderebilir.
 
* QSD, savaşı Türkiye'nin saldırdığı bölge ile sınırlı tutmayıp savaşı tüm Suriye ve sınır hattına yayabilir.
 
* QSD, Türkiye'nin önceden girdiği Cerablus, Ezaz, Bab, Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî'ye özgürleştirme hamlesi ile cevap verebilir.      
 
Bu sonuçların da QSD'nin elindeki 10 binlerce DAİŞ'linin kaçması için fırsat olacağı ve bu olasılık sonucunun tüm dünyayı tehdit edeceği açıktır. 
 
MA / Nazım Daştan

Diğer başlıklar

18:14 Muğla ve Denizli'de orman yangını
17:23 Cûdî’de yangın kendiliğinden söndü
17:17 Mereş’te iş cinayeti
17:11 SİHA saldırısında bir yurttaş yaralandı
16:56 Eğitim-Sen’den üyelerine dönük hukuksuzluklara tepki
16:39 Antalya'da 2 kadın serbest bırakıldı
16:38 Dünya Tıp Birliği’nden Türkiye'ye Dr. Uğurlu çağrısı
16:21 Bana köyüne kitlesel ziyaret
16:19 TJA’dan Emine Şenyaşar’a ziyaret
16:09 Rejim güçlerinden Javad Heidari’nin anmasına saldırı
16:01 Êzîdî kadını öldüren Özgün’e 'takdiri’ indirim yapılarak 25 yıl ceza verildi
15:56 Deniz Bülbün’ün cenazesi yarın Gever’e uğurlanacak
15:33 16 kişinin öldüğü otobüs kazasında şoföre 16 yıl ceza
15:27 Zorava’da evlere baskın: Silah doğrultulan köylüler kalkan olarak kullanıldı
14:09 Eliçümüş’ün taziyesine kitlesel ziyaret
14:06 Merkez Bankası faizi yüzde 30'a yükseltti
13:49 Akın, sorunları çözülmeyen depremzedeleri mücadeleye çağırdı
13:27 'Alkış davası' duruşması ertelendi
13:13 Salihli'de 6 JES projesine karşı dava açıldı
13:01 Akkaya: Kobanê Davası’nda IŞİD yok, ben varım
13:00 Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın duruşması ertelendi
12:29 36 kişi aynı anda savunma yapacak!
12:26 Mor Dayanışma üyesi Gül’ün duruşması ertelendi
12:21 Demokratik Modernite davası 'eksik hususlar' gerekçesiyle ertelendi
12:20 Çatıya çıkan maden işçisi kazandı
11:48 Abdullah Öcalan için savcılık ve cezaevine başvuru
11:20 Üç Fidan anmasına katılan 22 kişi gözaltına alındı
10:57 İşkence gören kadın tutuklular sevk edildi
09:48 İşten çıkarılan işçiden şirketin çatısında eylem
09:47 Sanık polislerin yazışmaları: Babasının terörden kaydı varmış, onu söyle
09:31 TUAYDER 3 ayda 173 aileye ulaştı: Sorunları Meclis’e taşıyacağız
09:08 Adana'da gençler şölende buluşacak
09:08 ‘İktidar dinci ve milliyetçi ideolojisini çocuklara empoze ediyor’
09:07 Yeniden ve yerinde inşa için köylerine geri döndüler
09:05 Dilsiz: Devlet İmralı'da yasalara uymak zorunda
09:05 'Hasta tutuklu babama hücrede pişmanlık dayatılıyor'
09:03 KNK Dış İlişkiler Sözcüsü Koç: KDP Kürtlere karşı suç işliyor
09:03 Koza İzmir'i talan ediyor!
09:01 Polis kurşunuyla öldürülen İnan'ın faili 18 yıldır bulunmadı
09:00 Şirnex’ın değerleri kayyımların hedefinde
09:00 Tahliye erteleme kararının kurul toplantısı öncesi alındığı ortaya çıktı
09:00 21 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:43 14 il için sağanak uyarısı
07:49 Demirer ve Temel memleketlerinde toprağa verildi
20/09/2023
23:25 Havin Karakoç’a kitlesel uğurlama
22:45 Meletî'de yangın
22:22 Fed, faizi yüzde 5,25-5,50’de sabit tuttu
21:58 KNK ve havaalanına yönelik saldırı protesto edildi
21:40 Colemêrg’te gözaltındaki 11 kişi serbest bırakıldı
21:00 Cihat Ay memleketinde toprağa verildi
20:52 Bazid Kaymakamı’nın 'av partisi'nde bir kişi yaralandı
20:35 ‘Apê Musa’nın ıslığı gibi özgür basın da susmadı’
19:51 Talabani’den Türkiye’ye yanıt: Havaalanında Kurdistan Anti- Terör İdaresi dışında başka güç yok
19:43 Şirnex Barosu Dengbêj Evi için mahkemeye başvurdu
19:37 Lîce’de yaşamını yitiren 4 HPG'li memleketlerine götürüldü
19:02 Pîrsus Katliamı 98’inci ayında: Adalet arayışını sürdüreceğiz
18:35 KHK eylemi 260 haftadır sürüyor
18:22 BM önünde eylem: Barışın ön şartı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasıdır
18:01 Türkiye’nin BM Genel Kurulu'na katılmasına ortak tepki
17:35 İsviçre’de burka yasağı kabul edildi
17:35 Apê Musa mezarı başında anıldı: Hakikati öldüremediler
17:23 Botan'da ‘jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru’ kampanyasının startı verildi
17:06 Ablukada olan Bana’da ev baskınları
17:03 Hrant Dink davası: Tutuklu tek sanık Sağlam tahliye edildi
15:18 Bayındır: Çözüm istiyorsanız İmralı kapılarını açın
15:17 Mereş'i ziyaret eden Uçar: Alevi köylerine yardım gitmedi
15:06 İzmir'de kadın cinayeti
15:03 Kayyım ve AKP’li belediyelerden bütçenin açıklanması istendi
14:32 Biri korucu 3 tecavüz failinin tutuklanması talebi reddedildi
14:31 Çocuğa işkence davası: Sanık polisler ilk duruşmaya katılmadı
14:30 İHD’den Patnos Cezaevi raporu: İşkence kamera kayıtlarında saklı
13:34 İran'da başörtüsü zorunluluğunu sertleştiren yasa meclisten geçti
13:25 Şemzînan’da esnafla tartışan polis rastgele ateş açtı
13:10 Temel'in taziyesine kitlesel ziyaret
12:56 Kayyımın yıkım kararı gerginliğe neden oldu
12:35 Dengbêj Evi’nin MEB’e tahsis edilmesi protesto edildi
12:24 Cudi Dağı’nda yangın
12:19 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
12:05 Gever’de askeri operasyon
12:01 DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Sarıca: Tecride karşı mücadelemizi büyüteceğiz
11:26 Kobanê Davası yarına ertelendi
11:04 Apê Musa anıldı: Küçük generallerin kalemini taşıyor
10:51 Gurbetelli Ersöz’ün güncesi Fransızca yayınlandı
09:42 Mahkeme emniyetin görüşme odalarındaki kameraları hukuksuz buldu
09:22 Amed’te uyuşturucu kullanımında artış: Ticareti okullara yayıldı
09:06 22 yıl ceza aldıkları davada 'mağdur' oldukları ortaya çıktı
09:02 Bireysel sanata karşı kolektif bir albüm: Kavga
09:02 Bir günlük kazançla bir akşam yemeği
09:02 Akbelen direnişçileri: Ağaçlar kesilse de toprak ve suyumuz duruyor
09:01 Poligon ortasında kalan arazisine girmek isteyen yurttaşa hapis
09:01 Yüzde 94 engelli tutuklu tahliye edilmiyor
09:01 Wan’da birçok asansör kırmızı etiketli
09:01 Mezarlık ve cenazelere saldırı: Ahlaksızlığın son noktası
09:00 Çiftyürek: Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:00 20 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
19/09/2023
23:33 Avrupa'da KNK binasına yönelik saldırı protesto edildi
22:38 Parlak: Bülbün’ün katili açığa çıkarılmalı
21:52 Hava saldırısında yaşamını yitiren Eliçümüş defnedildi
19:00 Irak, Erbet saldırısına dair Türkiye'ye nota verecek
18:37 Fıstık işçilerini taşıyan araçta kaza: 3 yaralı
18:35 Katalanca, Baskça ve Galiçyaca ilk kez İspanya meclisinde
18:09 İranlı şarkıcı Yarrahi’nin iddianamesi hazırlandı
17:36 Gabar Dağı eteklerinde yangın
17:24 Fabrika yangınında 2 işçi yaşamını yitirdi
17:20 Tutuklu kameraman Akkaya tahliye edilmedi
16:41 KDP'den Sîdekan ve Biradost’a yeni sevkiyat
16:34 İTO: Cumartesi Anneleri’nin yanındayız
16:25 Gazeteci Akın ve Çelik’in duruşması ertelendi
16:19 Özmen, Erzirom'da son yolculuğuna uğurlandı
16:16 Dêrik kazasının duruşması ertelendi
15:48 KNK Eşbaşkanı Murat: Saldırı tüm Kurdistan'adır
15:09 Colemêrg’te doktora şiddet
15:00 Licê’de çocuğa işkence davası yarın
14:50 Mülteciler için 5 talep
14:39 TMMOB: Meslek itibarımızın yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz
14:33 Çamilî Mahallesi raporu: Orantısız silah kullanımı iddiaları araştırılmalı
14:31 Akın: Malatya'da halkın yaşamı tehdit altında
14:28 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri: Saldırılara karşı tavır alalım
14:12 Babası HDP önüne getirilmişti: HPG'li Eliçümüş yaşamını yitirdi iddiası
13:51 Eşbaşkanlık davası: Bir mahkeme beraat, diğeri ceza verdi
13:34 Dedeoğulları saldırı davasında avukatların talepleri reddedildi
13:18 Kayyım Öğretmen Evi’ne bulaşıkhane yapacak
13:12 Riha'da sağlıkçılara şiddet: Önlem almayanlar sorumlu
13:05 Azerbaycan'dan Karabağ'a askeri operasyon
12:39 Akdemir: Özgürlük için daha çok mücadele edeceğiz
12:23 30 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan için başvuru
12:23 Kürt bilgesi Apê Musa katledildiği yerde anılacak
11:33 2 kentte 12 gözaltı
11:01 Gazeteci Kaya’nın duruşması görüldü
10:54 Irak: Havalimanını bombalayan araç Türkiye’den havalandı
10:22 'Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru' kampanyasının startı verilecek
10:15 Demirlerin altında kalan işçi yaşamını yitirdi
10:14 Daraqol'da yaşamını yitirenlerin cenazesi ATK'ye kaldırıldı
10:13 Anne Şenyaşar'ın davası 'hakim yok' gerekçesiyle ertelendi
09:59 'Bir şans daha ver' baskısı Ayşe’yi ölüme sürükledi: Devlet de aileler de sorumlu
09:49 X ücretli hale geliyor
09:48 Erdoğan gazetecinin sorusuna kızdı: Bu sizi niye ilgilendiriyor?
09:32 Bana köyünün çevresi bombalanıyor
09:30 Kurdistan’da özel savaş: Tecavüze uğradıktan sonra ajanlığa sürüklendi
09:20 Yargıtay’ın kararına rağmen felçli tutuklunun infazı yakıldı
09:15 İdare Mahkemesi’nden Galatasaray Meydanı yasağı başvurusuna ret
09:13 Selçuk Ecza'da çalışan işçi: Tuvaletin kapısında dakika tutuluyor
09:10 KNK: Bu savaş tüm Kurdistan’a yöneliktir
09:07 Kadınlar çözüm üretmeyen belediye istemiyor
09:04 Baro başkanına hakaret edip, avukatı darp eden polise takipsizlik
09:03 Görüşüne gidemedikleri yakınlarının sevkini istiyorlar
09:03 Eşi Ayhan’ı anlattı: Kendini halkına adamıştı
09:01 Kürt böreğine ‘küt’ saldırı!
09:01 Yazar Aydın: Çözüm olursa Kürt de Türk de rahatlar
09:01 Apê Musa 31 yıl önce katledildi: Direnen gazetecilik geleneği hep sürecek