Rusya Kuzey ve Doğu Suriye için taviz verdi mi?

img
HABER MERKEZİ - Soçi’deki görüşmeden sonra Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik artan SİHA saldırıları, Türkiye’nin kısmi de olsa Rusya'dan tavizler kopardığını gösteriyor. Bölgedeki hazırlıklara bakılırsa olası bir saldırıda savaşın daha çetin geçeceği ortaya çıkıyor. 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Bakanı Vilademir Putin ile Soçi'de 5 Ağustos günü görüştükten sonra Çankaya Köşkü'nde 13. Büyükelçiler Konferansı için Ankara'ya gelen büyükelçilerle buluşmasında Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik tehditlerini sürdürdü. Erdoğan, “Terörle mücadelemizi sürdüreceğiz. Güney sınırımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bir hat kurma kararımız bakidir. Suriye'de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik kuşağının halkalarını inşallah yakında birleştireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Görüşmeden sonra her ne kadar Rusya "uzlaşma" yolunu gösteren açıklamalar yapsa da, Erdoğan'ın açıklamaları ve görüşmeden sonra artan Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) saldırıları, kısmi de olsa Rusya'dan tavizler koparıldığını gösteriyor. 19 Temmuz günü İran'ın başkenti Tahran'da bir araya gelen Putin, Reisi ve Erdoğan'ın açıklamaları, saldırı ihtimalini düşürse de Rusya ziyareti sonrası bölge tehditler ve saldırılar ile yeniden ısındı.
 
RUSYA'NIN DERDİ ESAD
 
Ukrayna'da savaş halinde olan ve dünyanın büyük kısmı tarafından ambargo uygulanan Rusya'nın, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının özerklik ilanına karşı Esad rejimini güçlendirme ve bölgeyi Esad'a terk etme projesi kapsamında Türkiye'ye verdiği tavizler ilk değil. Bu tavizlerin ilki 20 Ocak 2018 tarihinde Efrîn'e yönelik Türkiye'nin saldırı ile başladı. Sonrasında 09 Ekim 2019 tarihinde Türkiye'nin Serêkaniyê ve Girê Spî'ye saldırmasına seyirci olan Rusya, 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi'de imzaladığı mutabakat ile Erdoğan'dan istediğini aldı. Mutabakata göre, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) sınır bölgesinden ve Til Rifat ile Minbic'ten 30 kilometre uzağa çekilmesi kararlaştırıldı. Bu amaçla Rusya askeri, polisi ve Suriye’yebağlı sınır muhafızları harekât alanının dışında kalan alana girmesi kararlaştırıldı. 29 Ekim günü Rusya, 68 askerî birlikteki 34 bin QSD'linin harekât bölgesinden çekildiğini duyurdu. Bu mutabakatla çatışmasızlığın garantörü olan Rusya, günümüze kadar Türkiye'nin girdiği bölgelerden Til Rifat, Minbic, Eyn İsa, Til Temir'e saldırılarına sesiz kaldı. 
 
DİĞER AKTÖRLER
 
Rusya'nın yanındaki diğer garantör ülke olan ABD ise, Türkiye'nin bölgeye saldırılarının DAİŞ ile mücadeleyi sekteye uğratacağını açıklayıp onayının olmadığını deklere etse de olası saldırıya karşı da pozisyon almaktan uzak duruyor. Pasifikte Çin Tayvan gerginliğinde, Ukrayna'daki Rusya saldırılarında direk taraf olan ABD, söz konusu Ortadoğu olunca NATO'da birlikte hareket ettiği Türkiye'yi üzmek istemiyor. Suriye'deki diğer aktörlerden İran, saldırıyı kesinlikle kabul etmeyeceğini açıklasa da hareket alanı sınırlı olan bir ülke. Sadece Til Rifat Halep arasında konumlu güçleri olan İran'ın Halep'e yönelik tehdit olmadıkça harekete geçmesi zor. Esad Rejimi ise, sınırları savunacaklarını beyan etseler de iradelerini teslim ettikleri Rusya'dan öte politika belirleyecek güçte değil. 
 
İKTİDARIN SAVAŞ ÇARESİ
 
Ortadoğu'nun pragmatik bu panoraması, Türkiye'nin saldırı ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Ülkesinde Kürt sorununu çözmek yerine çözümsüzlüğü milliyetçi argümanlar ile iktidarının bekasına dönüştüren AKP-MHP, seçimlere 1 yıldan az süre kala egemenlerin bu pragmatik yaklaşımlarından faydalanarak saldırıyı başlatmak istiyor. İktidar, dibe vuran ekonomik göstergeler, artan işsizlik, ayyuka çıkan hukuk tanımazlık, zirveleşen hak gaspları, zenginleşen yandaş takımını görünür kılmaktan çıkarmak için savaşı tek yol olarak görüyor. Bu doğrultuda Kürt sorununda savaş alternatifini kullanmak istiyor. 
 
ZAP YENİLGİLERİ
 
Türkiye'de iktidarın Kürt sorununa çözüm yöntemi olan savaş ve saldırı, sadece Suriye ile de bağlantılı değil. Özelikle Federe Kürdistan Bölgesi Zap, Avaşîn ve Metina bölgelerine 18 Nisan günü başlatılan "Pençe Kilit" saldırıları ile sonuç almak isteyen iktidar, Türkiye'nin gündemini değiştirmek istedi. 2019 yılında başlayan “Pençe” adlı saldırılar ile sonuç almak amaçlandı. Ancak, 27 Mayıs 2019’da başlatılan Pençe-1, 13 Temmuz 2019’daki Pençe-2, 23 Ağustos 2019’daki Pençe-3, 15 Haziran 2020’deki Pençe-Kartal, 17 Haziran 2020’deki Pençe-Kaplan, 10 Şubat 2021'deki (Garê) Pençe Kartal-2 saldırıların hepsinde yaşanan hezimet, şimdi de "Pençe Kilit" saldırısıyla yapılıyor. Buradaki sonuç alınmama halini gölgelemek isteyen Türkiye, yeni savaş alanı olarak Kuzey ve Doğu Suriye'yi görüyor. 
 
MUHALEFET
 
Dikkat edilirse tehditler, hesaplar, görüşmeler havada uçuşurken, Kuzey ve Doğu Suriye halkları ve onların meşru kurum ile askeri güçlerinden hiç bahsedilmiyor, Türkiye televizyonlarında her gün “uzman” diye geçinen kişiler, saldırının nereye olacağını, "milli" devletlerinin neleri kazanacağını konuşuyor. Muhalefet olarak kendisini tanıtan ve pazarlayan, bu doğrultuda Kuzey ve Doğu Suriye halklarının en büyüğü olan Kürtlerin kardeşlerinden oy isteyen 6'lı masa ise, AKP-MHP'nin iktidar arayışı olan savaş için "Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır" deyip sıraya diziliyor. Buna karşı Türkiye'nin tanınan 308 ismi muhalefete "Suça ortak olmayın" diye çağrıda bulunsa da, muhalefetten tek açıklama gelmiyor. 
 
KUZEY VE DOĞU SURİYE NE YAPAR?
 
Tüm bunlara karşı Kuzey ve Doğu Suriye halkları ile onların meşru güçlerinin ne yapacağı ise, bu gerçeklikler doğrultusunda gün yüzüne çıkıyor. Olası saldırıya karşı Özerk Yönetim 6 Temmuz günü Olağanüstü Hal ilan etti. Açıklamada tüm halkların hazırlık yaptığını ve hep birlikte saldırılara karşı duracaklarını deklere etti. Öte yandan askeri güçlerin çatısı olan QSD ise, saldırıya karşı meşru savunma pozisyonundan çıkıp aktif savunma pozisyonu ile cevap vereceklerini açıkladı. Bu açıklamalar ışığında bu sefer savaşın Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî gibi olmayacağı, daha çetin geçeceği gerçekliği ortaya çıkıyor. 
 
Özelikle Kuzey ve Doğu Suriye'nin önde gelen siyasetçilerinin de bu dönemde yaptığı açıklamalara bakarak şu sonuçları da ihtimal dışı bırakmamak lazım.
 
* QSD, Rusya Türkiye mutabakatı ile çekildiği 30 kilometrelik hattan Türkiye sınır hatlarına kadar geri dönebilir.
 
* QSD, 30 kilometrelik hat ve sınıra konuşlanan Suriye Devlet Güçleri'ni geldikleri yere gönderebilir.
 
* QSD, savaşı Türkiye'nin saldırdığı bölge ile sınırlı tutmayıp savaşı tüm Suriye ve sınır hattına yayabilir.
 
* QSD, Türkiye'nin önceden girdiği Cerablus, Ezaz, Bab, Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî'ye özgürleştirme hamlesi ile cevap verebilir.      
 
Bu sonuçların da QSD'nin elindeki 10 binlerce DAİŞ'linin kaçması için fırsat olacağı ve bu olasılık sonucunun tüm dünyayı tehdit edeceği açıktır. 
 
MA / Nazım Daştan

Diğer başlıklar

08:00 Kürdistani İttifak: İran’ın saldırıları Kürt düşmanlığının açık ifadesidir
28/09/2022
23:51 Silvan'da aracı taranan kuyumcudan haber alınamıyor
23:34 Bingöl Üniversitesi'nden konsere yeni yasak!
22:31 Büyük Eczacı Mitingi’ne çağrı
21:42 Çatımız Gökyüzü eylemine HDP’den destek ziyareti
21:11 Siverek'te Ceylan Önkol anması
19:52 ‘Tek adam rejimini tasfiye edene kadar mücadele edeceğiz’
19:39 Şemdinli’de Efkar Dağı’nda yangın
19:33 Katledilen Adalet Bürosu Eşbaşkanları’na kitlesel tören
19:22 Bakırhan: Bizi baskıya rağmen ayakta tutan halktır
19:02 KHK'liler 221 haftadır sokakta
18:48 İran’daki kadınların direnişi selamlandı
17:45 Siirt’te yaşamını yitiren Bakır için mevlid verildi
17:43 Mardin’de şüpheli valiz paniği
17:04 Cizre ve Silopi’de kadın buluşması
17:03 İnsan Hakları Komitesi'nin Hewlêr Cezaevi ziyareti engellendi
16:52 İran ordusu: Saldırılar Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin bilgisi dahilinde oldu
16:26 Cudi’den ağaç taşıyan TIR’lar brandalarla kapatıldı
16:13 Bagok'ta ağaç kesenlere saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi
16:13 Cudi Dağı’nda yangın çıktı
16:11 HDP'li Bülbül: Ayağa kalkma zamanı
16:11 Halbusi’nin istifası kabul edilmedi
15:59 Tutuklu yakınları: Sesimizi duyun artık
15:42 Gazeteci Demir davasında mütalaa hazırlanacak
15:28 Radyoloji teknikerleri iyonize radyasyona maruz kalıyor
15:25 Van Gölü'nün ‘Doğal Sit Alanı’ ilan edilmesine karşı dava açtılar
15:00 Esma Başeğmez'in faili 3 ay sonra yakalandı
14:39 ‘Barışın yolu Roboski’den geçer’
14:38 Abdullah Öcalan sorusuna ‘Sorulamayacak soru’ cevabı
14:31 Bismil’deki kazada 4 kişi yaralandı
14:24 Antep Barosu: Jina Mahsa isyanımızdır
14:08 İHD Mersin Belediyesi çalışanlarına yönelik gözaltıyı kınadı
13:55 'Fındıkta mağduriyetin tek sorumlusu AKP'
13:43 Kadınlar seçim öncesi toplanıyor: 11 kentte forum düzenlenecek
13:32 'Adliye kapısında geçirilen her gün yönetenler için utançtır'
13:22 İran Kürt partilerinin üslerine saldırdı: 9 ölü, 32 yaralı
13:08 Bakırhan: Emek ve Özgürlük ittifakını genişleteceğiz
13:01 Demokratik Modernite davasında ‘tarihsel perspektif’ vurgusu
12:45 Marmaris’te yurttaşlar ÇED toplantısını yaptırmadı
12:36 Eğitim Sen ÖMK’ye karşı topladığı imzaları Meclis’e sunacak
12:33 Ceylan Önkol için açıklama: Failleri tespit et, etkili soruşturma yürüt
11:36 Ekonomist Durmuş: Barınma yaşamsal bir krize dönüştü
11:33 Tutuklu kadınlardan erkek zihniyetine karşı mücadeleyi büyütme çağrısı
11:04 Tutuklu yakınları: Meclis’in ilk gündemi hasta tutuklular olmalı
10:51 Kadınlar Jina için kitlesel eylem yapacak
10:03 Sur’da yapılacak ‘festivale’ tepki: Önce özür dilenmeli
10:03 Türkiye bireysel silahlanmada 11’inci sırada: Kadınlara karşı kullanılıyor
09:55 Diril Davası: Gerçek faillerin açığa çıkması için ortak irade gösterilmeli
09:54 Batman Devlet Hastanesi için üçüncü ihale
09:50 İBB’den çıkarılan akademisyenler: Emek ve Özgürlük İttifakı umut veriyor
09:40 Türkyılmaz: Emek ve Özgürlük İttifakı özgürlükçü bir yol öneriyor
09:30 Bir yıl cezası kalan hasta tutuklu Yusufoğlu’nun durumu ağırlaşıyor
09:29 Mersin’de belediye çalışanları gözaltına alındı
09:27 Silopi’de dengbêj dinletisi
09:22 Kuzey ve Doğu Suriye’de ders zili çaldı
09:21 Akdeniz: Emek ve Özgürlük İttifakı’nı halk ittifakına dönüştüreceğiz
09:14 Kızıldere: Ekolojik saldırılara karşı mücadele sürekli hale getirilmeli
09:11 Bodrum bir yazı daha susuz geçirdi
09:07 Asker ve korucularla mahalleye giren DSİ tapulu arazileri kazıyor!
09:04 Köylülerin helikopterden atılması iki yıldır soruşturulmadı
09:03 Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 8 yıldır adım atmadı
09:02 İdare ve Gözlem Kurulları ‘paralel mahkeme’ gibi çalışıyor
09:01 Tutuklular: Hiçbir rejimde bulunmayan bir infaz sistemiyle karşı karşıyayız
09:00 Ömrünün 30 yılı cezaevinde geçti: Hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadım
09:00 28 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:53 Türkiye’nin saldırısında Adalet Bürosu eşbaşkanları yaşamını yitirdi
08:17 Mersin'de polisevi saldırısı sonrası 22 gözaltı
27/09/2022
22:42 Çatımız Gökyüzü’nün eylemi 19’uncu gününde
22:27 Katledilen çocuğa ilişkin 2 kişi tutuklandı
21:57 Amedspor: Yaratılmak istenen algı gerçeği yansıtmıyor
21:43 Adana’da halk toplantısı: Barışın anahtarı Öcalan’dır
21:36 Sanal medyada #ZindanlardaKatliamlaraSon çalışması
21:10 Öztürk: Sömürgeci zihniyetlerin hesap verecekleri gün yakındır
20:12 Giresunlu kadınlar: Direnen kadınlar ilham veriyor
19:45 Bulanık eski Belediye Eşbaşkanı Çelik tahliye edildi
19:41 KDP, Avrupalı heyetin kimyasal silah kullanımını araştırmasını engelledi
19:24 YNK: Tek adayımız Berhem Salih’tir
19:12 Kobanê Davası’na ara verildi: Siyasetçiler duruşmaya katılmadı
18:57 Girkê Legê’de SİHA saldırısı: 2 ölü
18:49 İfadeye çağrılan kadınlar Meclis gündeminde
18:16 Gezi’de ve Rojava’da yaşamını yitirenlerin ailelerine ziyaret
17:59 Ardahan’da 5 büyüklüğünde deprem
17:41 HDP’den Urfa’da halk buluşması
17:04 Van Kalesi’ne Amînî pankartı asıldı
16:59 İkizköylüler reddi hakim talebinde bulundu
16:35 Jîna Amini için yapılan eyleme ırkçı saldırı girişimi
16:10 Tacizi haberleştiren Karafazlı’nın duruşması görüldü
15:55 Statta bayrak açan 6 kişi serbest bırakıldı
15:51 Adalet Nöbeti 117’nci gününde
15:07 Gergerlioğlu: KHK’lerle engizisyon usulü cezalandırma uygulandı
15:04 ESM’den promosyon tepkisi: Emekçileri görmezden gelemezsiniz
14:10 ‘Davutoğlu’nun tanıklık kararının geri çekilmesi skandaldır’
14:04 Girêçoliya bölgesinde ağaç kesimi başlatıldı
14:01 İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden İran’a uyarı
13:48 İHD: İran’da yaşam hakkı ihlal ediliyor
13:33 Dilşah Ercan’ın aile evine baskın: 4 gözaltı
13:16 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava yine ertelendi
13:15 HDP'den Şenyaşar ailesine ziyaret
13:15 OHAL-KHK raporu: İnsanlığa karşı suçlar işlendi
12:39 Çermik’teki Sinagogun kurtarılması için çağrı