Beştaş: Halk bunları boşa çıkaracak

img

ANKARA - İttifak yasasıyla Kürt illerinde silah zoruyla seçmenin sandığa gitmesinin engellenmek istediğini söyleyen HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Halk bunları boşa çıkaracak ve kendi iradesine sahip çıkacaktır” dedi.

AKP ve MHP’nin 26 maddelik seçim ittifakı teklifi televizyon yayınının olmadığı Pazartesi günü gece yarısı TBMM Genel Kurulu'na getirildi ve yaklaşık 20 saatlik mesainin ardından Meclis'ten geçti. Konuyu değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, ittifak kelimesinin pozitif anlam içerdiğini bu yüzden AKP-MHP arasındaki ilişkiyi karşılayacak kelimenin çıkara dayalı “kirli işbirliği” olduğunu belirtti. 
 
‘AKP ÇÖKÜYOR, ÇÜRÜYOR’
 
AKP’nin çöküş ve çürüme sürecine girdiğini, bu dönemde milliyetçi ve ırkçı politikaya sarıldığını söyleyen Beştaş, “Bu çöküşü kamuoyuna yansıtmamak için yüzde 50+1’e ihtiyacı olduğu bilinciyle hareket ediyor. Kendisine verilen kredi tükendi. Geçmişten bu güne iddiaları ve projelerini sürekli anlatma halindeler fakat her yaptıkları bu sözlerin boş olduğunu aslında temel perspektiflerinin sadece kendi iktidarlarını yaşatmak olduğunu ve asıl gelecek kurgusunun sadece kendileri için düşündükleri ortaya çıktı. AKP çöküyor, AKP çürüyor. Desteğe ihtiyacı var. Çünkü AKP tek başına bugüne kadar oy aldığı kesimlerle başkanlığı alamayacağını biliyor. Şuana kadar yaptıkları bütün çalışmalar siyasetler çözüm sürecini bitirmeleri, dış dünyaya meydan okumaları, Kürtlerin tekrar yeniden inkârı bu süreçlerin tümü kendi iktidarlarını koruma çabası“ diye konuştu.
 
‘İKTİDARINI SÜRDÜRMESİ MÜMKÜN DEĞİL’
 
Beştaş, şu değerlendirmede bulundu: “Seçim yasaları genellikle seçime yakın bir dönemde çıkarılır. AKP, şuan da MHP’ye de, Saadet Partisi’ne de diğer irili ufaklı partilere de ihtiyaç duyuyor. İttifak adı altında kendi başkanlık koltuğunu sağlamlaştırmak istiyor. Kendi iktidarını sağlamlaştırma telaşında. Kendini kurtarmak istiyor. AKP elinde sonunda uluslararası mahkemelerde sanık olacak. O sanık koltuğuna oturmak istemiyor. Bu gün Man Adası’ndaki belgelerden, Rıza Sarraf dosyasına, bankalarla ilişkiler, 17-25 Aralık, torpiller bütün bunlar yargılanmasını gerektirecek o da biliyor. Yandaşlarıyla kurduğu çıkar ilişkileri üzerinden onları ihya ederek ayakta durmaya çalışıyor. Bu ilelebet devam etmez.  Milyonlarca insan açlık ve işsizlikle boğuşurken, Kürtlerin bu konuda yıllarca verdiği mücadele ortada dururken, kimse bunları AKP’ye feda etmez. Tam da bu yüzden MHP’ye ihtiyaç duyuyor. Milliyetçiliğe ve tekçiliğe ihtiyaç duyuyor. Çünkü o kesimin oyunu istiyor. Bu arada unuttuğu bir şey var Kürt halkının destek vermediği bir partinin yaşaması ve iktidarını devam ettirmesi mümkün değildir.”
 
‘HIRSIZLIĞIN BAŞKA ŞEKLİ’
 
Beştaş, şunları söyledi: “İttifak kanunun bir günde geçmesinin talimatı Beştepe’den geldi. Devlet Bahçeli Genel Kurula çok özel günlerde gelir ve dün gece sabaha kadar bütün grubuyla birlikte oradaydı. Bu da AKP’nin MHP’ye nasıl tabi olduğunu, çıkar ilişkisinin hangi pazarlıklarla kurulduğunu aslında gösteriyor.  Normalde AKP’nin vekilleri bırakın sabaha kadar kalmayı oy vermek için zorla gelirler. Pazartesi gecesi tam kadro ordaydı. Buda onların bu seçim ittifak yasası dedikleri hile yasasından ne beklediklerini gösteriyor. Emir vardı ve halk duymamalıydı. Muhalefetin sesi kısılmalıydı. Bu yasalaşma süreci hırsızlığın başka bir şeklidir. Bu kadar halk halk deyip, milli irade deyip halkın yüzde 50’sini ötekileştiren düşmanlaştıran politika kazanamaz. Kaybedecek ve sonuna kadar bunun takipçisiyiz.”
 
‘SİLAHLI GÜÇLERLE HALKIN SANDIĞA GİTMESİ ENGELLENECEK’
 
İttifak yasasının “Kürt illerinde seçim güvenliğini ortadan kaldırıyorum” anlamı taşıdığını belirten Beştaş, “Sandıklara her türlü askeriyle, özel timleriyle gelebilir. Bir seçmenin söylemiyle gelebilecek ki zaten o da hazırdır. Çünkü çok açık önceden örgütlenirler. Amaç, halkın iradesine baskı kurmak, oy vermeyi ve halkın sandığa gelişini engellemek.  Valiler hukuksuz bir şekilde yetkilendiriliyor. Valiler AKP'nin il başkanlarından daha militan kadroları. Öte yandan sandık başkanları tamamen kamu görevlileri olacak. Kamu görevlileri dediğimiz memurlar. Yani AKP'nin kadrosu. Çünkü onun kadrosu olmayan ona biat etmeyen herkes ihraç edildi” şeklinde konuştu.
 
‘SUÇU YASALAŞTIRIYORLAR’
 
Beştaş, mühürsüz oy tartışması için de şunları söyledi: “Oy verme sırasında ‘Nereye basarsanız basın ittifaka denk gelecek’ diyorlar. AKP’ye de, MHP’ye de, ortasına, kenarına da mührü bassan geçerli olacak. Mühür meselesi tam bir trajedi. Peşinen ‘Ben oyları çalacağım’ diyor, ki 16 Nisan’da yaptılar. Suçu yasallaştırıyorlar. Yasa da ‘Mühürsüz oy kabul edilmez’ diyor ama bunlar ‘Hayır’ diyor. Anayasa’ya aykırı. Oy pusulaları seçmen sayısından beşte bir oranında fazla basılıyor. Onu değiştirmeyeceklerinin ne garantisi var. Hırsızlık için tedbir alıyorlar. 80 milyonun gözünün içine baka baka hem de onlardan gizleyerek yaptılar.” 
 
‘HALK BUNLARI BOŞA ÇIKARACAK’
 
Oynanan oyun farkında olduklarını belirten Beştaş, bu yasanın nasıl yasalaştığını, neden alelacele geçirildiğini Türkiye halklarına anlatacaklarını söyledi. Tüm hilelerine rağmen bu yasanın bile AKP’yi kurtaramayacağını kaydeden Beştaş, “Bizim seçmenimiz, okuma-yazması olmadan iple ölçerek hangi partiye oy vereceğini seçebilen bir seçmendir. Halk bunları boşa çıkaracak. Bu bile nafile bir çaba. Bu halkın görmediği hiçbir zulüm, zorbalık kalmadı. Tüm bu baskılara rağmen iradesini ve sadığını korudu. Halkımız aktördür. Asıl sahibi olduğu için kendi iradelerine sahip çıkacağını biliyoruz” dedi.
 
‘MESELE KÜRT OLUNCA AKP ÖZÜNE DÖNDÜ’
 
Efrin’e yönelik operasyona dair de konuşan Beştaş, şunları söyledi: “Mesele Kürt olunca AKP özüne döndü ve Kürt karşıtı bir politika savundu. Kobanê’de bunu yaptı ve Kobanê’de büyük bir tepki aldı. Bugün Efrîn’de bunlardan bağımsız değil. Orada kurtarılmayı bekleyen bir halk yok. Efrîn’de yaşayanlar Türkiye’den yapılan saldırılara karşı isyan ediyorlar. Türkiye dışında aslında herkes Efrîn’e söyledikleri amaçla gitmediklerini biliyor. Bu yüzden AKP’den Kürt dostu çıkmaz. AKP Kürtlerin özgürlükleri, hakları yanında durmaz. Gidip oraya Türk bayrakları asıyorlar. ÖSO gibi hangi suçlardan çekilerek o forma giydirildiği bilmediğimiz bir örgütü Türkiye kendi adına sürüyor. Kürtler bunu görüyor. Bu yüzden Efrîn konusunda konuşmayı yasakladı. Ama realite ve hakikati gizleyemedi. Haksız, hukuksuz keyfi bir zorbalıkla oraya gitmeye çalıştıklarını saklama ihtiyacı duyuyorlar. Kardeşlik saygıyı, eşitliği getirir. Bugün mezar taşları sökülüp, mezardaki kemikleri çıkaran bir anlayışla karşı karşıyayız.”
 
MA / Berivan Altan 

Diğer başlıklar

21:15 HDP’nin Beytüşşebap İlçe Seçim Kurulu üyeleri serbest
21:07 Botan halkı Pazar günü için kararlı
20:47 Diyarbakır Tabip Odası Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu
20:41 Adana'da 20 kişi serbest bırakıldı
20:10 Elbistan'da çok sayıda seçmenin kaydı yok
19:50 Batman’da kadınlar şölende bir araya geldi
19:44 HDP’den Yüksekova'da kitlesel miting
19:23 İnce: Erdoğan'ın yönetim şeması hastalıklı bir yapıdır
18:53 HDP PM üyeleri Demirkıran ve Taş serbest bırakıldı
18:37 Yüksekdağ: Bu düzeni kadınlar değiştirecek
Tuncel: Şimdi HDP zamanı, bizim zamanımız
18:17 Temelli: Bunları beyaz Toroslara bindirip faşizmin çöplüğüne göndereceğiz
17:56 Kadıköy'deki polis işkencesine suç duyurusu
17:52 ‘Kurşunlara ve Saray'a barajları aşarak cevap olacağız’
17:46 HDP'nin seçim çalışmaları hızlandı
17:14 11 barodan Diyarbakır Barosu'na destek
16:53 AKP'lilerden engelli maaşı tehdidi
16:45 Ailelerin İmralı'ya gitme talebi 81’inci kez reddedildi
16:44 Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin ilk duruşması 12 Eylül'de
16:40 Demirtaş’tan Dersim halkına: Dik duruşunuz örnek olmuştur
16:38 HDP’nin Dersim mitingi coşkuyla başladı
16:07 HDP Çukurova'da sandık güvenliği için hazır
15:57 Erdoğan: Suruç'ta attığınız adımın bedelini daha ağır ödeyeceksiniz
15:46 HDP adayı Turan: Mersin'de şaibeye müsaade etmeyeceğiz
15:26 HDP mitingine gitmek isteyen araç takla attı: 1 ölü, 4 yaralı
15:18 İstanbul’da sağanak yağış uyarısı
15:17 Üniversite öğrencileri de ‘HDP’ dedi
15:11 İYİ Parti’nin İstanbul mitingi iptal edildi
15:10 STÖ’lerden suç duyurusu: Soylu hakkında dava açılsın
15:09 Taşlıçay 'Tamam' dedi
14:56 ‘Yaşam alanlarını mahvedenlere oy yok’
14:37 'Hapiste voltayı değil, özgür bir ülkeyi adımladığımız günler için...'
14:35 Dr. Doğan'a dönük soruşturmaya meslektaşlarından tepki
14:24 Lavanta tarlalarında hasat başladı
14:23 HDP'li adayın evine silahlı saldırı
14:23 ‘AKP döneminde 6 bin 400 kadın öldürüldü’
14:22 Mahkeme beraat kararı verdi hükmün açıklanmasını geriye bıraktı
14:06 Mersin Valiliği’nden İl Sağlık Müdürlüğü'ne seçim talimatı
14:05 İzmir Demirtaş mitingine hazır: Herkes yanında bir kişi getirmeli
13:53 Buldan: Bu ülkenin 90'lara dönmesine izin vermeyeceğiz
13:46 Hatimoğulları: Sandıklarımızı sarıp sarmalayalım
13:28 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü’ne ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gözaltısı
13:05 FEMEN'den baskı altındaki gazetecilere destek
13:04 'Kimse sandığa gitmeme ve boykot etme gibi bir çılgınlık yapmasın'
13:02 Kadını taciz edip yolculara saldırdılar
13:00 KESK'li kadınlar sandık başında olacak
12:59 Ankara’da muhalefeti hedef alan bildiriler dağıtıldı
12:56 İHD ve TİHV raporu: Seçim sürecinde üyeleri işkence gören tek parti HDP
12:53 Neden 'HDP' dediklerini anlattılar
12:51 Diyarbakır Barosu’ndan Soylu hakkında suç duyurusu
12:20 MSGSÜ’nün taşınmasına karşı imza kampanyası başlatıldı