Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı

img
HABER MERKEZİ -  Madımak’ta katledilenler anısına Dersim’de fotoğraf sergisi açılırken, birçok kentte farklı etkinliklerle anıldı.  
 
Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde katledilen 33 kişi 29’uncu yılında Dersim'de anıldı. Pir Sultan Abdal Derneği Dersim Şubesi, Dersim Belediyesi ve Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi'nin ortak çalışmasıyla, Seyid Rıza Meydanı'nda fotoğraf sergisi açıldı. Sanatçı Mehmet Özer’in katkılarıyla açılan sergide kısa bir konuşma yapan Pirsultan Abdal Şube Derneği Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya, demokrasi mücadelesinde ısrar edeceklerini söyledi. 
 
Sergide katledilenlerin resimleri, çekilen fotoğrafları ve gazete manşetleri yer aldı. Sergi gün boyu Seyid Rıza Meydanı'nda halka açık kalacak.  
 
ADANA
 
HDP Adana İl Örgütü de binalarında yaptıkları etkinlikte Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Anmada, yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile "UnutMADIMAKlımda..." yazılı döviz ve mumlar yakıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada katliamın asıl sorumlularının yargılanması talep edilerek, bunun hiçbir zaman unutulmayacağı ifade edildi. 
 
ANTALYA
 
Antalya Alevi Bileşenleri ile Emek ve Demokrasi Güçleri de Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenleri Attalos Heykeli önünde yaptıkları basın açıklamasıyla andı. Saygı duruşuyla başlayan anmada, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu "Madımak utanç müzesi olacak" pankartı ile "Dersim, Sivas, Koçgiri unutulmaz hiçbiri", "Şeriata, faşizme karanlığa geçit yok" ve "Sivas'ın ışığına sahip çıkalım laik için birleşelim" dövizleri taşındı.
 
'SİVAS'IN IŞIĞI SÖNMEYECEK'
 
Madımak Katliamı'nın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olup, insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağını ifade eden Özgür Üregi, adaleti barış, demokrasi ve kardeşçe yaşamak için burada bir araya geldiklerini, en temel taleplerinin eşit yurttaşlık olduğunu vurguladı. Üregi, "Madımak Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız! Gelin canlar bir olalım. Sivas’ın ışığı sönmeyecek" dedi.
 
Üreği, taleplerini ise şöyle sıraladı:
 
"* Cem evlerimiz Alevilerin İbadethanesi olarak bir an önce kabul edilmeli ve Anayasal güvence altına alınmalıdır.
 
* Kapatılan ve Vakıflar aracılığı ile el konulan Dergâhlarımız gerçek sahibi olan biz Alevilere geri verilmelidir.
 
* Her türlü ayrımcılık son bulmalı ve kime karşı olursa olsun nefret söylemleri en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.
 
* Alevi köylerine cami yapılmasından vaz geçilmeli, her türlü asimilasyon politikasına son verilmelidir. Alevilerin Kutsal Mekânlarına yapılmak istenen baraj, HES, maden ve taş ocağı projeleri derhal iptal edilmelidir.
 
* Zorunlu din dersleri, tüm eğitim kurumlarının her kademesinden kaldırılmalı, eğitimin içeriği bilimsel ve çağdaş normlara kavuşturulmalıdır.
 
* Alevi inancının asimilasyonu ve yaşamın her alanının gericileştirmesinin kurumsal karşılığı olan, Laik ve demokratik cumhuriyetin önündeki en büyük engel Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılıp, lağvedilsin. 
 
*  Devlet, tarihimizle ve yaşatılan katliamlarla yüzleşmeli ve hesabını vermelidir.  Madımak Oteli tartışmasız, Utanç Müzesi olmalıdır."
 
İZMİR 
 
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ile Alevi örgütleri, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yaptığı basın açıklamasına çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada üzerinde katledilenlerin fotoğrafları bulunan “Her yer Madımak, her yer yanıyor, unutmadık unutturmayacağız” yazılı pankartlar taşındı. Sık sık “Sivas’ı unutma unutturma”, “Dün Maraş'ta bugün Sivas'ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganları atıldı. Açıklamada yaşamını yitirenlerin isimleri okunarak, saygı duruşunda bulunuldu.
 
HESABI VERİLMEDİ
 
Kurumlar adına açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan, Madımak katliamında yaşamını yitirenleri anarak, katliamın üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen, hesabının verilmediğini, arkasındaki gerçek sorumluların açığa çıkarılmadığını söyledi. Katillerin çoğunun affedildiğini, yurt dışına çıkarıldığını hatırlatan Kaplan, şöyle devam etti: "Bilinçli olarak uzatılan davalar zaman aşımına uğratılmış ve tutuklu olanlar dahi serbest bırakılmışlardır. Bu zaman aşımı kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 'milletimize hayırlı olsun'  diyerek karşılanmış ve büyük bir memnuniyet duygusu ile halka ilan edilmiştir. Aranan sanıklar yönünden devam eden mahkeme süreci de önceki süreçlere benzer bir biçimde devam etmekte ve adeta Şehit ailerimiz başta olmak üzere Alevi toplumunun sabrı zorlanmaktadır. Dava yeniden zaman aşımına uğratılmak istenmektedir. Herkes bilmelidir ki, Sivas Madımak katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz ve olamaz” dedi. 
 
Kaplan, katliamın 29'uncu yılında mücadeleyi daha da yükselterek, tüm saldırılara karşı Alevi halkının birliğini sağlama çağrısında bulundu. 

ANKARA

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, 2 Temmuz 1993'te Sivas’ta Madımak Otel'de yakılarak katledilen 33 aydının katledilişinin 29'uncu yıldönümü dolayısıyla Ankara'da bulunan Tandoğan Meydanı’nda anma mitingi gerçekleştirdi.

YÜZLERCE KİŞİ KATILDI

Anma etkinliğine HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, CHP Ankara İl Örgütü, Sol Parti, Halkevleri, Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) olmak üzere çok sayıda inanç derneği, Alevi dernekleri, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilcileri ile yüzlerce kişi katıldı.

‘İNSANLIK SUÇUNDA ZAMANAŞIMI OLMAZ’

Anmada, "İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz. Adalet halkların elleriyle gelecek", "Yağma, rant, savaş ekonomisi düzen çürümüştür", "Unutmadım aklımda Sivas'ın ışığı sönmeyecek", yazılı pankartlar ile "Sivas’ı unutma unutturma katillerden hesabı emekçiler soracak" yazılı dövizler taşındı. Yanı sıra katledilen 33 kişinin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşındı.

'SİVAS'I YAKANLAR AKP'Yİ KURANLAR'

Anmada sırasında sık sık "Dün Maraş'ta bugün Sivas'ta çözüm faşizme karşı savaşta", "Sivas’ın hesabı sorulacak", "Sivas’ı unutma unutturma", "Faşizme karşı omuz omuza", "Sivas'ı yakanlar AKP'yi kuranlar" sloganları atıldı.

POLİSE TEPKİ

Kitle, ellerinde katledilenlerin fotoğraflarının yer aldığı dövizlerle Tandoğan Meydanına kortejler halinde giriş yaptı. Meydana varmadan önce polis kitleye yolu kapattıkları gerekçesiyle müdahalede bulunmak istedi. Kitleye kaldırımdan yürümesini söyleyen polise kitle, alkış, ıslık ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla tepki gösterdi.

Ardından kortejler halinde anma alanına giriş yapan kitle, "Madımak’ı unutma unutturma" sloganları attı. Anma mitingi, yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

'İNSANLIK SUÇLARININ ZAMAN AŞIMI OLMAZ'

Ardından anmada ilk konuşan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nurullah Ünsal, katliamdan 29 yıl geçtiğini hatırlatarak, "İnsanlığa karşı işlenen bir suç olarak tasarlanan ve gerçekleşen, katliamda aralarında sanatçıların, aydınların, gazetecilerin, yazarları ve öğrencilerin bulunduğu 33 canımızı yitirdik. Biz biliyoruz ki katliam egemen güçlerin himayesi altında tertiplenen arka plan hazırlığı olan siyasal İslamcı odakların kullandığı tetikçiler tarafından yapılmıştır. Madımak otelinde ateşte semaha duran canlarımız asırlar boyu devam eden insanlık davasının şehitleridir. İşte tam da bugünlerde Madımak Davasının 29'uncu yılında zaman aşımı olan 30'ncu yılı yakındır. İnsanlık suçlarının zaman aşımı olmaz ve olmamalıdır" diye belirtti.

ISLIKLARLA PROTESTO

Ardından katliamda kardeşi Gülsüm Karababa'yı yitiren Nilgün Karababa, "Bizden ne kadar korktuklarını gördük" diyerek yaşamını yitirenler için bir dakika ıslık çalınmasını istedi.

'ÖLÜMÜN HER TÜRLÜSÜNÜ BİLİRİZ'

Ardından söz alan Pir Sultan Abdal Derneği Genel Sekreteri İsmail Ateş, katledilenlerin yazarlar cizerler, pırıl pırıl insanlar olduğuna dikkat çekti. Alevilerin ölümün her türlüsünü gördüklerini ifade eden Ateş, "Maraş'ta, Çorum'da, Sivas’ta 10'ar 10'ar, 100'er 100'er ölürüz. Biz Aleviler ölümün her türlüsünü biliriz. Eşit yurttaşlık talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Madımak’ın utanç müzesi olması talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Madımak’ın ateşi önümüzü aydınlatmaya, karanlığa ışık tutmaya devam edecek. Madımak ana davası zaman aşımına uğradı. Şimdilik göstermelik, tiyatrodan oluşan bir davamız devam ediyor ve onu da zaman aşımına uğratmak istiyorlar" şeklinde konuştu.

''ALIN HOCALARINIZI KERBELA'YA GÖTÜRÜN’

Ateş, kadınlar, Kürtler, çocuklar için eşit yurttaşlık taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini kaydederek, "Bize 'Getirin bize çocuklarınızı onlara Aleviliği öğretelim' diyorlar. Siz kimsiniz ki bize Aleviliği öğreneceksiniz. Hadi oradan siz bize hiçbir şey öğretecek potansiyele sahip değilsiniz. Alın hocalarınızı götürün Kerbela'ya onlara Aleviliği anlatın" dedi.

Konuşmalardan sonra katliamda yaşamını yitiren 33 kişi tek tek anlatıldı. Ardından Grup Günyüzü ve Grup Tershane sahne alarak yaşamını yitiren 33 kişi anısına ezgiler seslendirdi.

Müzik dinletisinin ardından Mamak Pir Sultan Abdal Derneği Semah ekibi semaha durdu. Semahın ardından miting son buldu.

Diğer başlıklar

09:36 Rosa Derneği’nden şiddet gören kadınlara: Biz varız, yanınızdayız
09:18 Sansürcü anlayış sanatı yasaklıyor
09:17 İhraç edilen ABB müdürü 6 yıllık hukuk mücadelesini kazandı
09:08 İşte orman kıyımının uydu fotoğrafları
09:04 ‘Öcalan’ın fiziki özgürlüğü dışında söylenecek her söz aldatmadır’
09:03 'SGK kadın sağlığında kullanılan birçok ilacı karşılamıyor'
09:02 Rusya Kuzey ve Doğu Suriye için taviz verdi mi?
09:01 Şüphelilerin ‘tanık’ olduğu soruşturmaya takipsizlik
09:00 11 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
10/08/2022
23:53 Çanakkale’de Kemal Kurkut Turnuvası’nın finali yapıldı
23:07 Serêkaniyê’den gelen mermi Ceylanpınar’da bir çocuğu yaraladı
20:18 Avukat Demirtepe attığı tweet nedeniyle ifadeye çağrıldı
19:48 Urfa Cezaevi’nde 10 tutuklu 3 gündür açlık grevinde
19:03 STÖ'ler: İşten çıkarılan İBB işçilerinin yanındayız
18:32 Sancar mevsimlik işçilerle buluştu
18:09 Mizgin Aydın 30 yılın ardından tahliye edildi
17:46 Tutuklu gazeteci Ataman Erzurum Cezaevi'ne sevk edildi
17:20 Sancar Cihanbeyli’de: Çözüm var, sözümüz var
17:01 SİHA saldırısında PJAK komutanı yaşamını yitirdi
16:59 Savunma Bakanlığı 1 askerin öldüğünü açıkladı
16:23 Adalet Nöbeti’nden seslendiler: Tecrit politikasına son verin
16:09 DİSK-AR: TÜİK ve İŞKUR verileri zıt bir eğilim vermekte
15:25 İstanbul Sözleşmesi protestosunda verilen cezalar iptal edildi
15:14 Sancar Kulu’da halkla buluştu: Çözüm Biz’iz
14:56 8 tutukluya 100'er gün hücre cezası
14:11 Silopi’de 3 kişi gözaltına alındı
14:05 Ekin Wan mezarı başında anıldı
14:01 Batman’da eylem etkinlik yasağı
13:52 Ataşehir'de işçiler hak gaspına karşı grev başlattı
13:27 Ağaç kesimi yapılan Cudi'de yangın
13:23 Dördüncü evre kanser hastası tutuklu Kaynar tahliye edilmiyor
13:18 Mahkemenin 'rıza' kararı oy birliğiyle onandı
12:32 Şenyaşar ailesine ‘iyi niyet’ten müdahale edilmemiş!
12:04 16 gazetecinin tutukluluğuna devam kararı
11:57 Çanakkale’de bir kadın katledildi
11:35 Katliamın 82’nci ayında ‘failler bulunsun’ çağrısı
11:06 Tutuklu yakınları 9 aydır adalet arıyor: Çocuklarımızı serbest bırakın
10:39 Kayyım taşınmazları satışa çıkardı
10:38 Bêrîvan Xalid: Koalisyon güçleri saldırılara karşı tutum belirlesin
10:33 Korucular savaş tünellerine sürülmek isteniyor
10:08 Anîtos kırsalında çatışma sürüyor
10:04 'Arkamda devlet var' diyerek tecavüz girişiminde bulundu
09:55 Kozluk’ta yaşamını yitiren Boral toprağa verildi
09:44 KAYY-DER: Bingöl’ün üstünü bitirdiler, yeraltına göz diktiler
09:28 Şırnak'taki ağaç kıyımının izini sürdük: 2 yılda 500 bin ton ağaç kesildi
09:10 Öztürk: Yüzleşmenin yolu İmralı'dan geçer
09:09 Savcının gebeliğe rağmen ‘delil yok’ dediği olay tecavüz çıktı
09:08 Mobbing ve taciz altındaki müzisyenler: Örgütlenmemiz gerekiyor
09:08 MİT'in iadesini istediği Kürt siyasetçi DAİŞ'liler ile aynı koğuşta
09:07 Taziye evi madde bağımlılarına terk edildi
09:03 Çiftçi bağ bozumuna sorunlarla giriyor
09:02 HDP'li belediyenin hizmeti: Yol ücreti 50 kuruş
09:01 ‘İşçiler kazanım elde etti, sendikalaşmaya yönelim arttı’
09:01 2 kardeş aynı hikâye: Terörist öldürdük
09:01 Halk Ekmek zammına tepki: Alım gücümüz yok
09:00 Öncü: ODTÜ yolu, Ankara Nazım İmar Planı'nda yok
09:00 10 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:38 Patlamada yaralanan asker yaşamını yitirdi
09/08/2022
23:56 Özerk Yönetim: Türkiye’nin saldırıları DAİŞ’i canlandırıyor
23:52 Silopi’de ‘Kemal Kurkut’ turnuvasına yoğun ilgi
22:05 Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımını onaylayan belgeleri imzaladı
21:58 Bolu’da sudan zehirlenen 26 kişiden 8’i yoğun bakımda
21:46 TMSF: Kayyımlara yönelik soruşturma açılamaz iddiaları doğru değil
21:27 HDP’nin Manisa halk buluşmasına katılım çağrısı
21:17 Hakkari'de şiddetli çatışma
20:22 Atadedeler grubuna yönelik soruşturma: Kobane Davası hakimi Çolak yöneticiler arasında
20:01 Gözaltına alınan ekolojistler serbest bırakıldı
17:56 Dirbêsiyê ve Tirbespiyê’ye saldırı: 2 yaralı
17:30 Gazeteci Hüseyin Deniz mezarı başında anıldı
17:18 ‘İmralı tecridine son verilmelidir’
16:55 Öcalan ile görüşme başvurusu
16:35 Polisin kaçırdığı Alankuş’un cenazesi toprağa verildi
15:48 ‘Aysel Tuğluk’un infazı ertelensin’
15:47 Adalet Nöbeti’nde ‘zulmü bitirin’ çağrısı
15:07 Almanya'da cemevine saldırı: Türkiye ile bağlantılı
14:28 HABER-SEN haksız kadrolaşmaya karşı yargıya başvuruyor
14:19 Qamışlo’da SİHA saldırısı: 4'ü çocuk 7 yaralı
14:07 Cezaevinde intihar ettiği ileri sürülen Atmaca yaşamını yitirdi
14:01 İSİG: Temmuz’da en az 169 işçi yaşamını yitirdi
13:50 2 çocuğa cinsel saldırıda bulunan fail tutuklandı
13:44 Sağlık örgütleri: Bakanlık gerçek verileri açıklamalı
13:14 Kadın gazetecilere yönelik ihlaller Meclis gündeminde
12:46 Bekirhan’da 75 yaşındaki Şahin gözaltına alındı
12:24 Marmaris'te Sinpaş’a karşı nöbet eylemi: 15 gözaltı
12:14 2 avukata saldıran kişi tutuklandı
12:08 ‘Ekonomik krizin ağır faturası işçinin sırtında’
11:58 Şenyaşar ailesi: Adalet gelmeden bu kapıdan ayrılmayacağız
11:58 HDP Manisa’da halk buluşması gerçekleştirecek
11:41 Polis saldırısına rağmen işçiler haklarından vazgeçmiyor
11:29 HDP’den uluslararası kurumlara Gazze çağrısı
11:13 308 isimden muhalefete Suriye çağrısı: Suça ortak olmayın
11:13 Şırnak’ta bir kadının intihar girişiminde bulunduğu iddiası
11:01 Adalet Nöbeti: Kişiye özel kanun olmamalı
10:25 Amûdê’de SİHA saldırısı
09:46 Alevi örgütlerinden Erdoğan’ın Cemevi ziyaretine tepki
09:38 Til Temir’e saldırı: 1 ölü
09:14 Temelli: Ulus devlet çözümsüzlüğüne karşı konfederal akıma ihtiyaç var
09:13 Tecride karşı mücadele çağrısı: Kürdistan’da tek aktör Öcalan'dır
09:10 AKP’li Beyoğlu’nun ‘çalışma başlattık’ dediği ev onarılmadı
09:06 Kadınlardan çağrı: Cezaevlerindeki işkenceye dur diyelim