Savcı gazetecililiği 'suç' saydı

img

ANKARA - Tutuklu muhabirimiz Seda Taşkın hakkında Muş Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Taşkın’ın haber kaynaklarıyla yaptığı telefon görüşmeleri, yaptığı haberler ve sosyal medya paylaşımları "suç" olarak değerlendirildi. Taşkın’ın ilk duruşması 30 Nisan’da görülecek. 

Muş’ta 20 Aralık 2017 tarihinde “hakkında ciddi ihbar var" denilerek gözaltına alınıp, “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılan muhabirimiz Seda Taşkın, savcılığın bir üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine geldiği Ankara’da, 22 Ocak günü yeniden gözaltına alınmış ve SEGBİS aracılığıyla Bitlis Sulh Ceza Hâkimliği tarafından ifadesi alındıktan sonra “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı. 
 
 O günden bu yana Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Taşkın hakkında Muş Cumhuriyet Savcısı Muhammed Mustafa Demirbaş tarafından iddianame hazırlandı. “Örgüt propagandası” ve “Örgüt üyesi olmak” iddialarıyla hazırlanan iddianame, sunulduğu Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edildi. 
 
İLGİNÇ İHBAR!
 
Hazırladığı 47 sayfalık iddianamenin ilk 14 sayfasını “PKK/KCK” yapılanmasına ayıran Savcı Mustafa Demirbaş, akabinde gazeteci Taşkın hakkında yapıldığı iddia edilen ihbara yer verdi. 
 
Buna göre, 20 Aralık 2017 günü saat 16.40’da ismini vermeyen bir şahıs tarafından yapıldığı belirtilen ihbarda, "Seher Taşkın isimli KCK'lı şahıs, teröristlerle alakalı propaganda videosu çekiyor, gençleri örgütlüyor. Lütfen ilgilenin bu şahısla. Kimliğimin açıklanmasını istemiyorum, can güvenliğim için" denildi.
 
‘KOD İSİM’ İTHAMI 
 
Yapılan bu ihbarı ilginç kılan en önemli nokta, ismini vermeyen ihbarcının muhabirimiz Taşkın’ın nüfus cüzdanındaki ismi olmasına rağmen, günlük hayatta ve mesleğinde kullanmadığı ‘Seher’ ismini telaffuz etmesi. Taşkın, ilk gözaltısı sırasında emniyet ve çıkarıldığı savcılıkta bu durum hakkında bilgilendirmede bulunmasına rağmen, hazırlanan iddianamede kullandığı Seda ismi, “kod adı” olarak lanse edildi. 
 
Taşkın hakkında yapılan açık kaynak araştırılmalarında ise, yaptığı bazı haberlerin yanı sıra bağlı bulunduğu ajansımızın servis ettiği kimi haberler de, bu konuda herhangi bir yargı kararı olmamasına rağmen suç unsuru olarak değerlendirildi. 
 
TUTUKLU MESLEKDAŞLARININ HABERLERİNİ PAYLAŞMAK SUÇ 
 
Taşkın’ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı haberlerle birlikte beğendiği ya da retweetlediği haberler de iddianamede suçlama konusu yapıldı. Bu paylaşımlardan bazıları ise şöyle: 
 
"* 3 Aralık 2016 tarihinde Seda Taşkın isimli facebook profilinden  ‘silahlı terör örgütü üyeliği ve terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklu olan HDP milletvekillerinin serbest bırakılması için düzenlenen imza kampanyası ile ilgili bağlantı paylaştığı, ‘terör örgütü’ üyeliğinden yargılanan şüphelilerin eylemini meşru ve haklı göstermek maksadıyla bu paylaşımı yaptığı,
 
* 29 Ekim 2016 tarihinde 675 sayılı KHK ile kapatılan PKK terör örgütü ile irtibatlı iltisaklı DİHA mikrofonunun resmini paylaştığı,
 
* 20 Ağustos 2016 tarihinde Aslı Erdoğan (tutuklu özgür gündem gazetesi yazarı) derhal serbest bırakılsın imza kampanyası ile ilgili haberi paylaştığının tespit edildiği, paylaşımı ile ‘silahlı terör örgütü üyesi’ olmak suçlamasıyla yargılanan şahsın eylemlerini meşru ve haklı göstermeye çalıştığı,
 
* 29 Ekim 2016 tarihinde kapatılan DİHA'nın tutuklu muhabirlerinin serbest bırakılması için haber paylaştığı, paylaşımı ile ‘silahlı terör örgütü üyeliği’nden yargılanan şahısların eylemlerini meşru ve haklı göstermeye çalıştığı…”
 
Bu paylaşımların yanı sıra Taşkın’ın cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili haber kaynakları ile yaptığı görüşmeler de suç sayıldı. 
 
MİLLETVEKİLİ İLE YAPTIĞI GÖRÜŞME BİLE DELİL OLDU! 
 
Telefon ve bilgisayarının hafızasında yer alan bu görüşme kayıtlarından biri HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ile yaptığı görüşmeye ait iken, bir diğeri Van Gölü ve çevresindeki sazlık alanlara yapılan dolgu çalışması ile ilgili. Buna rağmen Savcı Demirbaş, “1d20170718095154p05428952282 uzantılı telefon görüşmesine ait olan ses kaydı içeriğinde HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe ile Olağanüstü Hal ve Kadına Şiddet üzerine haber içerikli bir telefon görüşmesinin yer aldığı; yine 1d201711141221800p02324212126 uzantılı ses kaydının Van Gölü ve çevresindeki sazlık alanların dolgu çalışmaları nedeniyle tahrip edilmesi konusunu haber yapma isteği ve bu konuyu haber yapmak istediğine dair içerik ihtiva ettiği” değerlendirmesiyle bu kayıtları, “suç delili” iddianameye ekledi.
 
İddianamede yine Gazeteci Taşkın için “Görüşmelerin içeriğinde Seda Taşkın ismi ile kendisini tanıttığı, bu ismi haber ismi olarak kullandığı, hatta rutin konuşmalarda dahi kendisine Seda ismi ile hitap edildiğini” değerlendirmelerinde bulunan savcı, buna rağmen devamında “Şüphelinin gerçek isminin Seher olmasına rağmen Seda ismini kullandığı, terör örgütü mensuplarının ifşa olmamak ve tanınmamak maksadıyla kod isim kullandığı ve şüphelinin yürütmüş olduğu faaliyetler sırasında Seda kod ismini kullandığı...” iddiasında bulundu. 
 
‘HABER AMA …’
 
Taşkın’a ait dijital malzemelerden elde edilen haberler ile sosyal medya paylaştığı haberlerin “suç delili” sayıldığı iddianamede, savcının bunlara ilişkin yaptığı değerlendirme de oldukça ilginç. 
 
Söz konusu haberler için Savcı Demirbaş, “PKK/KCK terör örgütü mensubu iken tutuklanan veya örgüt üyeliği kapsamında hükümlü bulunan şahısların durumu, cezaevindeki koşulları ve ailelerinin halen içerisinde bulunduğu durum üzerine haber arayışı içerisinde olduğu, bununla birlikte OHAL sürecinde kapatılan kadın dernekleri üzerine haber dosyaları hazırladığı ile ilgili telefona yansıyan ses (görüşme) kayıtlarının bulunduğu, son dönemde yapılan görüşmelerin yoğun şekilde haber takibi amacıyla şüphelinin kullandığı telefona kaydedilmiş olduğu, tutanakta aktarıldığı üzere Seher TAŞKIN isimli şahsın yine kendi ifadesi ile DİCLE HABER AJANSI ve Dİ HABER Ajansları muhabiri olarak kendisini tanıtmakta olduğu, adı geçen yayın organlarının kurulduğu tarihten bu yana yayın politikalarının PKK/KCK…her iki yayın organının da faaliyetlerinin durdurulduğu, yukarıda değerlendirmesi yapılan bu tür haberler ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası alanda yalnız bırakılma amacının güdülmekte olduğunun değerlendirildiği” yorumunda bulundu. 
 
Savcı Demirbaş, bu yorumlarının devamında ise şunları öne sürdü: “PKK/KCK terör örgütü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin özellikle Kürt Halkının yaşadığı bölgelerde işgalci konumda olduğu söylemi, İspanya’da EUSKDİ TA ASKATASUNA veya Orta Doğu’da FİLİSTİN KURTULUŞ ÖRGÜTÜ ile kendini özdeşleştirmeye çalışmakta, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ise İsrail veya İspanya Devletinin politikalarına benzer içerikte politikalar ürettiği iddiası ile zan altında bırakma gayreti içerisinde...basın yayın organlarını aktif olarak kullanmakta olan PKK/KCK terör örgütü ve bu örgütün güdümünde faaliyet gösteren bu yayın organları aralıksız olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Kürtlerin yaşadığı coğrafyada işgalci olarak göstermeye, örgütsel ifadelerle; ‘kendi dilini ve kültürünü yaşamak isteyen insanların baskı ve imha politikaları ile sindirildiği tutsak edildiği’ söylemi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletinin uluslararası saha da yalnız bırakmak, devletin yargı organlarını itibarsızlaştırmak gibi örgütsel bir amaç içerisinde…”
 
Gazeteci Taşkın’ın bu ithamlara dair yaptığı savunmasını ise, “suç ve cezadan kurtulmaya yönelik” olarak gören savcı, buna “itibar edilmediği” kanısına da iddianamede yer verdi.
 
Mesleki çalışmaları ve gazetecilik faaliyetlerinin suçlama konusu yapıldığı iddianame ile “Örgüt propagandası” ve “Örgüt üyesi olmak” iddialarıyla suçlanan Taşkın, 30 Nisan tarihinde hakim karşısına çıkacak.
 
KONU MECLİS'E TAŞINMIŞTI
 
Tutuklu muhabirimiz Taşkın’ın durumu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Aycan İrmez tarafından Meclis gündemine de taşımıştı. İrmez’in 1 Şubat’ta Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine henüz yanıt verilmiş değil.
 
MA / Berivan Altan 

Diğer başlıklar

18:01 Japonya’da 6.4 ve 5 büyüklüğünde deprem
17:43 Cenevre’de CPT’ye çağrı: Tecrit işkencesini sonlandır
17:34 Şenyaşar: Üstünlerin hukukuna karşı nöbetimiz devam ediyor
17:26 Irak Parlamentosu'ndan Türkiye'ye ziyaret
17:02 Kobanê Davası’nda tahliye çıkmadı
16:45 Misirc kayyımının borçları bilboardlara asıldı
16:31 Sırrı Süreyya Önder Meclis oturumunda rahatsızlandı
16:14 Esenyurt’ta mobilya imalathanesinde yangın
15:55 Bafil Talabani: Seçimler zamanında yapılacak
15:53 Hezex’te renkli Çarşema Sor Bayramı kutlaması
15:35 Kayyım seçime 2 gün kala tüm kamera kayıtlarını sildirdi
15:29 Colemêrg’te 3 bölge 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi
15:24 Belediyede 4 görev verilen AKP'li başkan görevden alındı
15:21 Abdullah Öcalan’ın aile ve avukatları AK’de: Bu kanunsuzluğu durdurabilirsiniz
15:17 Emekli ve emekçilerin maaşlarının düzenlenmesi için komisyon kurulması talebi
15:08 YSK, Hatay ve Ordu başvurularını reddetti
15:06 İşkence görüntüleri ortaya çıkan Veli’den günlerdir haber yok
14:44 Tutsak Rozerin Kalkan’ın tahliyesi 11 ay engellendi
14:38 Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında çatışma
14:33 Wêranşar'da ilk 'Çarşema Sor' kutlaması
14:24 İYİ Parti'den istifa
14:05 BES mülakat uygulamasının kaldırılmasını talep etti
14:00 Sağlıkçılardan 'sağlıkta şiddete son' çağrısı
13:42 Erdoğan'dan seçim yorumu: Tek iktidar Cumhurbaşkanı’dır
12:31 Bakan Işıkhan: Temmuz'da asgari ücrete ara zam olmayacak
12:16 Kobanê Davası: 13 tutsak siyasetçi duruşmaya katılmadı
11:49 Tutsak kadınlara tehdit
11:35 Türkiye, Yeşil Gelecek Endeksi'nde son sıralarda
11:11 Yargıtay başkanı seçimi 20'nci tura kaldı
10:50 'Bêrû'nun yasaklanması hukuka aykırı bulundu
10:22 DEM Parti Eş Genel Başkanları: Kobanê Davası tarihi fırsata çevrilebilir
10:19 AYM'den 'tek tip elbise' kararı
10:12 İsrail’den Gazze’ye saldırı: 18 kişi yaşamını yitirdi
10:11 Giyadîn’de gözaltı
09:09 Gazeteci Ahmet 176 gündür KDP istihbaratının elinde
09:07 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:05 Mêrdîn kayyımları 3 milyar 502 milyon TL borç bıraktı
09:03 Hak savunucuları: Eylemdeki tutsakların talebi karşılanmalı
09:00 Av. Kaya: Abdullah Öcalan için yeni başvurularımız olacak
09:00 17 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:48 Kato'ya girişlere 15 günlük yasak
16/04/2024
21:43 Özel, Kobanê Davası için heyet görevlendirdi
20:34 Erdoğan, İsrail ile ticarete tepki gösterenleri hedef aldı
19:33 Çukurova’da kadınlardan öz savunma çağrısı
19:20 Wan direnişinin güler yüzlü çocuğu: İrademize sahip çıktık
19:07 Grevdeki işçiler gözaltına alındı
17:19 YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti
17:07 Şenyaşar, bariyerlere rağmen eylemini sürdürdü
16:55 Wan direnişinin sembolü Muhammed Orhan tahliye edildi
16:47 Seçimlerdeki şaibelerin araştırılması için önerge
16:44 Leyla Güven’e 5 ay ceza
16:41 Şiddet uygulayan polisler açığa alındı
15:24 Amed’de trafik kazası
15:13 Seçim sonrası yeni anket
14:37 İzmir’de asbestli gemi tepkisi
14:18 17 ve 18'inci turlarda da yeni başkan seçilemedi
13:35 1 Mayıs çağrısı: Adaletsiz düzene karşı alanlara çıkalım
12:46 Hatimoğulları: İktidarın 'çöktürme planı' çökmüştür
12:31 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek
12:16 6 kadın gazetecinin davası ertelendi
11:49 Bahçeli seçim başarısızlığını görmedi: Oyumuz yüzde 16,62!
11:38 Cezaevi ve savcılığa İmralı başvurusu
11:37 ÇGD’nin ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödülleri sahiplerini buldu
11:31 Eylemdeki tutsağın annesi: Talepleri talebimizdir
11:05 BİSAM: Yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL
11:01 Kobanê Davası'nda yarın tutukluluk incelemesi yapılacak
10:57 İstanbul’da ev baskınları
09:58 Altın fiyatlarında yeni rekor
09:10 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 175 gündür haber yok
09:09 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:06 Ayşe Gökkan: Özel savaşa karşı özsavunma halkası genişletilmeli
09:03 Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek
09:02 Hevsel'de çok emek az kazanç
09:01 Wêranşar'da Çarşema Sor kutlanacak
09:00 16 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Qileban’da kaza: 4 kişi hayatını kaybetti
08:17 DAİŞ’liler 100 küçükbaş hayvan kaçırdı
08:10 91 kurum ve isimden CPT'ye İmralı mektubu
15/04/2024
21:55 AK önünde Abdullah Öcalan için miting: Sessizliği kabul etmeyeceğiz
21:34 İsrail'den İran saldırısına karşılık verme kararı
21:27 Filistinli Gazeteciler Sendikası: İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü
19:14 Girê Sor’da aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
18:34 Adana Kadın Platformu’ndan fail H.İ’nin beraatine tepki
17:12 Şemzînan’da polisten yurttaşlara tehdit ve hakaret
16:48 DEDAŞ'tan boş daireye 34 bin TL fatura!
16:36 Adalet Bakanlığı’nın üç kapısı da Emine Şenyaşar’a kapalı
16:28 BES-AR: Yoksulluk sınırı 66 bine dayandı
16:23 Üniformalı tacizine tepki: Özsavunmamızı geliştireceğiz
15:59 Medet Serhat'ın mezarına saldırıya dair suç duyurusu
14:59 Şirnex’te mahalle bekçisi bir kişiyi vurdu
14:53 Yargıtay savcısı Deniz Poyraz davasında taleplerin reddini istedi
14:15 Kamu emekçileri vergide adalet istedi
14:12 DEM Parti’den avukat Akalın’ın mezarına ziyaret
13:37 Sêrt kayyımının bıraktığı borç: 456 milyon TL
13:35 Kürt müziğinin son 13 yılından seçme eser akorları kitabı çıktı
13:33 Temelli'den Meclis'teki partilere: Ders çıkarma zamanı
13:14 İran 2 kolberi katletti
12:28 ‘Büyüyen mücadelemiz tecridi kıracak’
12:19 Beşiktaş yangınında itfaiye raporu çıktı
12:14 İsrail'de 'savaş kabinesi' toplanacak
12:14 Bütçe açığı daha ilk çeyrekte 500 milyar TL’yi geçti
11:58 Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı
11:39 DİB’ten Kobanê Davası çağrısı: Hukuksuzluğa karşı tutum alın
11:10 Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yasaklanmasına dair kanun teklifi
11:00 Merkez Bankası’ndan rekor zarar!
10:33 Benzine yılda yüzde 113 zam
10:25 Erkek şiddeti: 1 kadın katledildi 1 kadın ağır yaralı
10:09 TÜİK'in Şubat ayı işsizlik rakamı: 8,7
10:05 Biradost'a hava saldırısı
09:56 Gram altının fiyatı 2 bin 455 TL'yi aştı
09:49 Adalet Nöbeti eylemi farklı bir evreye taşınacak
09:37 Eylemdeki tutsak: Sesimizi herkese duyurun
09:12 Botan Vadisi bahar renklerine büründü
09:08 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle eylemde
09:07 KDP istihbaratının alıkoyduğu gazeteciden haber yok
09:06 Özel savaşa karşı mücadele hattı: Xwebûn
09:03 İhlallere karşı 'sokakta mücadele' çağrısı
09:01 Sêrtliler kayyım tahribatının ortadan kaldırılmasını bekliyor
09:00 15 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
14/04/2024
22:35 Teleferik kazasına ilişkin 5 tutuklama
22:27 Mûş'ta dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi
21:20 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız baygınlık geçirdi
20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 30 yıllık tutsak tahliye edildi
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı