Savcı gazetecililiği 'suç' saydı

img

ANKARA - Tutuklu muhabirimiz Seda Taşkın hakkında Muş Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Taşkın’ın haber kaynaklarıyla yaptığı telefon görüşmeleri, yaptığı haberler ve sosyal medya paylaşımları "suç" olarak değerlendirildi. Taşkın’ın ilk duruşması 30 Nisan’da görülecek. 

Muş’ta 20 Aralık 2017 tarihinde “hakkında ciddi ihbar var" denilerek gözaltına alınıp, “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılan muhabirimiz Seda Taşkın, savcılığın bir üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine geldiği Ankara’da, 22 Ocak günü yeniden gözaltına alınmış ve SEGBİS aracılığıyla Bitlis Sulh Ceza Hâkimliği tarafından ifadesi alındıktan sonra “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı. 
 
 O günden bu yana Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Taşkın hakkında Muş Cumhuriyet Savcısı Muhammed Mustafa Demirbaş tarafından iddianame hazırlandı. “Örgüt propagandası” ve “Örgüt üyesi olmak” iddialarıyla hazırlanan iddianame, sunulduğu Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edildi. 
 
İLGİNÇ İHBAR!
 
Hazırladığı 47 sayfalık iddianamenin ilk 14 sayfasını “PKK/KCK” yapılanmasına ayıran Savcı Mustafa Demirbaş, akabinde gazeteci Taşkın hakkında yapıldığı iddia edilen ihbara yer verdi. 
 
Buna göre, 20 Aralık 2017 günü saat 16.40’da ismini vermeyen bir şahıs tarafından yapıldığı belirtilen ihbarda, "Seher Taşkın isimli KCK'lı şahıs, teröristlerle alakalı propaganda videosu çekiyor, gençleri örgütlüyor. Lütfen ilgilenin bu şahısla. Kimliğimin açıklanmasını istemiyorum, can güvenliğim için" denildi.
 
‘KOD İSİM’ İTHAMI 
 
Yapılan bu ihbarı ilginç kılan en önemli nokta, ismini vermeyen ihbarcının muhabirimiz Taşkın’ın nüfus cüzdanındaki ismi olmasına rağmen, günlük hayatta ve mesleğinde kullanmadığı ‘Seher’ ismini telaffuz etmesi. Taşkın, ilk gözaltısı sırasında emniyet ve çıkarıldığı savcılıkta bu durum hakkında bilgilendirmede bulunmasına rağmen, hazırlanan iddianamede kullandığı Seda ismi, “kod adı” olarak lanse edildi. 
 
Taşkın hakkında yapılan açık kaynak araştırılmalarında ise, yaptığı bazı haberlerin yanı sıra bağlı bulunduğu ajansımızın servis ettiği kimi haberler de, bu konuda herhangi bir yargı kararı olmamasına rağmen suç unsuru olarak değerlendirildi. 
 
TUTUKLU MESLEKDAŞLARININ HABERLERİNİ PAYLAŞMAK SUÇ 
 
Taşkın’ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı haberlerle birlikte beğendiği ya da retweetlediği haberler de iddianamede suçlama konusu yapıldı. Bu paylaşımlardan bazıları ise şöyle: 
 
"* 3 Aralık 2016 tarihinde Seda Taşkın isimli facebook profilinden  ‘silahlı terör örgütü üyeliği ve terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklu olan HDP milletvekillerinin serbest bırakılması için düzenlenen imza kampanyası ile ilgili bağlantı paylaştığı, ‘terör örgütü’ üyeliğinden yargılanan şüphelilerin eylemini meşru ve haklı göstermek maksadıyla bu paylaşımı yaptığı,
 
* 29 Ekim 2016 tarihinde 675 sayılı KHK ile kapatılan PKK terör örgütü ile irtibatlı iltisaklı DİHA mikrofonunun resmini paylaştığı,
 
* 20 Ağustos 2016 tarihinde Aslı Erdoğan (tutuklu özgür gündem gazetesi yazarı) derhal serbest bırakılsın imza kampanyası ile ilgili haberi paylaştığının tespit edildiği, paylaşımı ile ‘silahlı terör örgütü üyesi’ olmak suçlamasıyla yargılanan şahsın eylemlerini meşru ve haklı göstermeye çalıştığı,
 
* 29 Ekim 2016 tarihinde kapatılan DİHA'nın tutuklu muhabirlerinin serbest bırakılması için haber paylaştığı, paylaşımı ile ‘silahlı terör örgütü üyeliği’nden yargılanan şahısların eylemlerini meşru ve haklı göstermeye çalıştığı…”
 
Bu paylaşımların yanı sıra Taşkın’ın cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili haber kaynakları ile yaptığı görüşmeler de suç sayıldı. 
 
MİLLETVEKİLİ İLE YAPTIĞI GÖRÜŞME BİLE DELİL OLDU! 
 
Telefon ve bilgisayarının hafızasında yer alan bu görüşme kayıtlarından biri HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ile yaptığı görüşmeye ait iken, bir diğeri Van Gölü ve çevresindeki sazlık alanlara yapılan dolgu çalışması ile ilgili. Buna rağmen Savcı Demirbaş, “1d20170718095154p05428952282 uzantılı telefon görüşmesine ait olan ses kaydı içeriğinde HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe ile Olağanüstü Hal ve Kadına Şiddet üzerine haber içerikli bir telefon görüşmesinin yer aldığı; yine 1d201711141221800p02324212126 uzantılı ses kaydının Van Gölü ve çevresindeki sazlık alanların dolgu çalışmaları nedeniyle tahrip edilmesi konusunu haber yapma isteği ve bu konuyu haber yapmak istediğine dair içerik ihtiva ettiği” değerlendirmesiyle bu kayıtları, “suç delili” iddianameye ekledi.
 
İddianamede yine Gazeteci Taşkın için “Görüşmelerin içeriğinde Seda Taşkın ismi ile kendisini tanıttığı, bu ismi haber ismi olarak kullandığı, hatta rutin konuşmalarda dahi kendisine Seda ismi ile hitap edildiğini” değerlendirmelerinde bulunan savcı, buna rağmen devamında “Şüphelinin gerçek isminin Seher olmasına rağmen Seda ismini kullandığı, terör örgütü mensuplarının ifşa olmamak ve tanınmamak maksadıyla kod isim kullandığı ve şüphelinin yürütmüş olduğu faaliyetler sırasında Seda kod ismini kullandığı...” iddiasında bulundu. 
 
‘HABER AMA …’
 
Taşkın’a ait dijital malzemelerden elde edilen haberler ile sosyal medya paylaştığı haberlerin “suç delili” sayıldığı iddianamede, savcının bunlara ilişkin yaptığı değerlendirme de oldukça ilginç. 
 
Söz konusu haberler için Savcı Demirbaş, “PKK/KCK terör örgütü mensubu iken tutuklanan veya örgüt üyeliği kapsamında hükümlü bulunan şahısların durumu, cezaevindeki koşulları ve ailelerinin halen içerisinde bulunduğu durum üzerine haber arayışı içerisinde olduğu, bununla birlikte OHAL sürecinde kapatılan kadın dernekleri üzerine haber dosyaları hazırladığı ile ilgili telefona yansıyan ses (görüşme) kayıtlarının bulunduğu, son dönemde yapılan görüşmelerin yoğun şekilde haber takibi amacıyla şüphelinin kullandığı telefona kaydedilmiş olduğu, tutanakta aktarıldığı üzere Seher TAŞKIN isimli şahsın yine kendi ifadesi ile DİCLE HABER AJANSI ve Dİ HABER Ajansları muhabiri olarak kendisini tanıtmakta olduğu, adı geçen yayın organlarının kurulduğu tarihten bu yana yayın politikalarının PKK/KCK…her iki yayın organının da faaliyetlerinin durdurulduğu, yukarıda değerlendirmesi yapılan bu tür haberler ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası alanda yalnız bırakılma amacının güdülmekte olduğunun değerlendirildiği” yorumunda bulundu. 
 
Savcı Demirbaş, bu yorumlarının devamında ise şunları öne sürdü: “PKK/KCK terör örgütü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin özellikle Kürt Halkının yaşadığı bölgelerde işgalci konumda olduğu söylemi, İspanya’da EUSKDİ TA ASKATASUNA veya Orta Doğu’da FİLİSTİN KURTULUŞ ÖRGÜTÜ ile kendini özdeşleştirmeye çalışmakta, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ise İsrail veya İspanya Devletinin politikalarına benzer içerikte politikalar ürettiği iddiası ile zan altında bırakma gayreti içerisinde...basın yayın organlarını aktif olarak kullanmakta olan PKK/KCK terör örgütü ve bu örgütün güdümünde faaliyet gösteren bu yayın organları aralıksız olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Kürtlerin yaşadığı coğrafyada işgalci olarak göstermeye, örgütsel ifadelerle; ‘kendi dilini ve kültürünü yaşamak isteyen insanların baskı ve imha politikaları ile sindirildiği tutsak edildiği’ söylemi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletinin uluslararası saha da yalnız bırakmak, devletin yargı organlarını itibarsızlaştırmak gibi örgütsel bir amaç içerisinde…”
 
Gazeteci Taşkın’ın bu ithamlara dair yaptığı savunmasını ise, “suç ve cezadan kurtulmaya yönelik” olarak gören savcı, buna “itibar edilmediği” kanısına da iddianamede yer verdi.
 
Mesleki çalışmaları ve gazetecilik faaliyetlerinin suçlama konusu yapıldığı iddianame ile “Örgüt propagandası” ve “Örgüt üyesi olmak” iddialarıyla suçlanan Taşkın, 30 Nisan tarihinde hakim karşısına çıkacak.
 
KONU MECLİS'E TAŞINMIŞTI
 
Tutuklu muhabirimiz Taşkın’ın durumu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Aycan İrmez tarafından Meclis gündemine de taşımıştı. İrmez’in 1 Şubat’ta Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine henüz yanıt verilmiş değil.
 
MA / Berivan Altan 

Diğer başlıklar

00:12 Semsûr'da şüpheli çocuk ölümü
14/07/2024
23:08 Aydın'daki yangın fabrikanın ikinci kısmına sıçradı
22:25 Öğmen'in cenazesi teslim edildi
20:50 Riha'da Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
20:02 Gençlik örgütleri ‘adalet zinciri’ oluşturdu: Suruç’un hesabını soracağız
19:45 Eyn Îsa’ya saldırı: Bir yurttaş yaşamını yitirdi
19:07 Yanan tur teknesinde 4 kişi yaralandı
18:49 Wan’da bir çocuk gölde boğuldu
18:41 Mücadeleci Sendikalar: İnsanca yaşamaya yetecek ücret istiyoruz
17:26 Gölde kaybolan 2 genç hayatını kaybetti, 1'i sağ kurtarıldı
17:20 Antalya’da 4 gözaltı
16:47 29 kişiden 15'i gözaltına alındı
16:40 Büyük Ölüm Orucu direnişçileri anıldı
16:19 Özgür Basın Arşivi sanal ortamda
15:27 Amed'de 'Engelli Daire Başkanlığı' kararı
15:26 ‘Özgürlüğe Ses Ver’ eylemi: Tecrit kalkana kadar mücadele sürecek
15:11 Hayvanları 'öldürme' yasa teklifine tepki
15:07 Saldırıları takip eden gazetecilere gözaltı
14:34 Kafelere saldırıda 3 kişi tutuklandı
14:24 Yüzde 68 engelli Mustafa Yaşar tutuklandı
13:51 DEM Parti: 14 Temmuz eşitlik ve özgürlük mücadelesinin adıdır
13:32 Kadın ve Ekonomi Çalıştay’ı sona erdi
12:38 'Kaçak elektrik' soruşturmasında 29 kişi hakkında gözaltı kararı
11:55 Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi Cumhuriyetçi çıktı
11:48 Av. Devedjian: CPT İmralı tecridine ilişkin açıklama yapmalı
10:46 Amiri: Türkiye güçlerini topraklarımızdan çekmeli
10:13 Jin derginin bu haftaki konusu Hizbullah'ın katliamları
09:44 Suya kapılan annenin cansız bedenine ulaşıldı
09:15 Hafızalara kazınan direnişin tanığı: O ruhla ilerleyebiliriz
09:08 Göç merkezlerindeki ‘ikna odaları’ BM gündeminde
09:07 İran’da değişim mümkün mü?
09:07 Gomlu kadınlardan örnek adım
09:06 Gabar’daki talana ekoloji örgütleri sessiz
09:06 15 Temmuz sonrası: 'FETÖ'nün yerini yeni cemaatler doldurdu
09:05 Muhalif avukatlar yargı kıskacında
09:05 Cizîr Belediyesi boğulma vakalarına karşı teyakkuzda
09:03 14 Temmuz direnişinin 'Stêrka Sor'u
09:02 Gazeteci Mîrza: Türkiye Behdînan'da 6 yeni nokta kurdu
09:00 14 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:54 Trump’ın mitinginde silahlı saldırı
13/07/2024
22:48 Erzirom'da heyelan: Anne ve bebeğine ulaşılamıyor
22:37 Milletvekili Kaya: Savaşa karşı çözüm Abdullah Öcalan'dadır
22:03 Kayyım Nöbeti: Demokrasi mücadelesi devam edecek
21:46 Tutar Apartmanı kararına tepki: Yarattıkları çürük yapının altında kalacaklar
21:28 Cizîr’de kayyımlar yürüyüşle protesto edildi
21:18 Uyutma yasasına tepki: Katil olmayı reddedin
21:07 Bilêxşê’de 3'ü anne 9 kişi tutuklandı
21:00 Gençlik örgütlerinden 33 Düş yolcusu için çağrı
20:59 DEM Parti'den AKP'ye: Hukuk dışılığı terk et
20:16 SKM'den 'Direnişin sınırsız mekanları' söyleşisi
19:59 DEM Parti Ankara İl Örgütü: Halk iradesini gasp edemeyeceksiniz
18:00 Mêrdîn'de morga 2 cenaze getirildi
17:41 Silopiya'da şüpheli kadın ölümü
17:30 Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı
17:08 HRW Türkiye'yi 'işgalci güç' olarak tanımlayarak BM'ye şikayet etti
16:45 EMO: Elektrik şirketleri denetlenmeli
16:30 Pirsûs Katliamı anması
15:54 Gazeteci Sadık Topaloğlu adliyeye sevk edildi
15:41 Dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesinde Türkiye yok
15:40 Mersin’de 14 Temmuz Anması
15:23 ÇHD’den ölüm orucundaki Nurettin Kaya açıklaması
15:20 'Kadın ve Ekonomi Çalıştayı' başladı
15:05 3 kentte hasta tutsaklar için çağrı yapıldı
14:48 Saldırıya uğrayan kafelere ziyaret: Sessiz kalmayacağız
14:23 Cenazesi 38 gün sonra teslim edilen Numaş’ın taziyesine ziyaret
13:48 Cafelere saldırıda 3 gözaltı
13:26 Çocuğun ölümüne neden olan eski Kızılay Başkanı'nın kızı serbest bırakıldı
13:20 İsrail'den Han Yunus'a saldırı: 100'ü aşkın ölü ve yaralı var
13:20 Cumartesi Anneleri Hizbulkontra tarafından kaçırılan iki kişinin akıbetini sordu
13:10 Kayıp yakınları: Katledilen ve kaybettirilenler için mücadelemiz sürecek
12:58 Gözaltında 'İstiklal Marşı oku' dayatması!
12:57 Erdoğan ve Esad Bağdat’ta görüşecek
12:19 Enerji şirketi köylülerin zeytinliklerine girişini engelliyor
12:17 66 gündür direnen işçiler kazandı
12:15 Muğla'da kaza: 1 ölü, 32 yaralı
11:19 Yeni sıcak hava dalgası geliyor
11:13 Saldırılara Amed’ten ortak tepki: KDP Kürt halkının ölümünde rol üstleniyor
11:08 Süleymaniye’de 3 DAİŞ’li yakalandı
10:37 Katliamın 9’uncu yılında 33 düş yolcusu anılacak
10:22 Kerboran’daki yasak sona erdi
10:11 Gabar'daki mezarlığın tahrip edildiği ortaya çıktı
10:10 Korucular tehditlere rağmen operasyona katılmamakta kararlı
10:06 Hesana ve Navyan’da ağaç kıyımı yeniden başladı
09:54 Adana-Mersin arası dolmuş ücretlerine zam
09:53 ‘DEDAŞ’ın Kurdistan’daki temel görevi sömürgeciliktir’
09:49 Kadınlar özel savaş politikalarını tartışıyor
09:49 14 Temmuz'da Avrupa’da Öcalan’ın özgürlüğü talebi yankılanacak
09:21 14 Temmuz direnişi: Bu halkın kaderi o dönemde değiştirildi
09:20 Özgökçe: Aileyi yücelten politikalar şiddetin önünü açacak
09:19 14 Temmuz için şarkı yazdı: Orada başlayan direniş toplumsallaştı
09:17 1 ayda 16 tutsak zorla yeni açılan cezaevlerine sevk edildi
09:13 Orman İşletme Müdürlüğü memuru yangın çıkartırken yakalandı
09:12 Türkiye'nin 'bir taşla iki kuş vurma' planı
09:07 Tek kişilik hücreye konulan tutsağın annesi: Önderliği ve çocuklarımızı istiyoruz
09:06 'Ekonominin kötü olmasının nedeni hırsızlık'
09:05 Aykoç: Kurdistanî yapılar birlikte hareket etmeli
09:03 Nudem Durak’ın sağlık durumu kötüye gidiyor
09:01 13 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
12/07/2024
23:49 Elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti
23:39 Wan’da 4.2 şiddetinde deprem
23:12 Çekmeköy’de tecrit gündemli halk toplantısı
23:02 Colemêrg için nöbetteler: Tecrit ve kayyım rejimi aynı odaktan besleniyor
21:41 Mülteci paylaşımlarından tutuklanan Mozalar: Dayanışma güç veriyor
21:27 Kerboran'da bir mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi
20:21 Akbaş'ın ölümüyle ilgili yargılanan polise beraat
20:17 Gazeteci Topaloğlu’nun gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
19:53 Bagok'ta askeri helikopter hareketliliği
19:50 13 çocuğun istismarı haberine erişim engeli
19:45 Bir yılda 219 bin 54 URL’ye erişim engeli
19:06 1 Mayıs tutsakları hakkında tahliye kararı
18:41 Barış Annesi Çeri yaşamını yitirdi
18:37 ‘Tecride son ver’ eylemleri: Ses çıkarın
18:27 Sabahat Tuncel, İstanbul'da kadınlarla bir araya geldi
18:23 TİHV, BM İşkence Komitesi’ne İmralı’daki tecridi soracak
18:06 Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı boyun eğmeyecek
17:55 ÖHD İç Anadolu Hapishaneleri Raporu: Temiz suya erişim yok!
17:47 Gazete bayisine keyfi ‘Yeni Yaşam’ baskısı
17:07 ÖHD’den tüm barolara tecrit çağrısı: Göreve davet ediyoruz
17:02 Aydın'da bir işçi yaşamını yitirdi
17:00 Wan'da 2 bin öğrenciye burs, bin 500 aileye sosyal kart
16:58 Barodan Elkê kırsalındaki ağaç kesimine suç duyurusu
16:56 Kanser hastası Atay serbest bırakıldı
16:23 AKP'nin, köpekleri 'öldürme' teklifi Meclis'te
16:19 ÖHD’nin cezaevi raporu: Kürtçe sansürü, sağlık hakkı ihlali
15:13 20 gündür kayıp olan kadın katledilmiş halde bulundu
14:49 Biradost bombalandı: 2 yaralı
14:43 'Savaş ilanı' yönetmeliğinin iptali için başvuru
14:32 CPT: Türkiye bölgeyi 27 günde 285 kez bombaladı
14:15 Amed'de 'hak' paneli: Arayıştan vazgeçilmemeli
13:35 Babylon Hareketi Lideri Al-Kildani: KDP Türkiye’ye izin veriyor
13:14 Çinkitaş cinayeti: Müebbet hapis cezası verilen fail tutuklanmadı
13:11 Gever’de SİHA düştü iddiası
13:05 Yolsuzlukla suçlanan AKP’li Beyoğlu’nun evine baskın
12:36 Düşürülen helikopterin görüntüsü yayınlandı
12:32 DEM Partili belediyeden sınırları aşan hizmet!
12:28 Nisêbîn'de şüpheli ölüm
12:05 Nepal’de heyelan: 2 otobüs nehre kapıldı, 65 kişi kayıp
12:02 Ailelerden İmralı başvurusu
12:00 Iraklı parlamenter: Saldırılara karşı yeterli adım atılmıyor
11:58 Üzerinden 94 yıl geçen katliamın pek bilinmeyen fotoğrafları
11:32 Gabar'daki orman kıyımının yeni görüntüleri
11:29 KDP'nin kaçak petrol ticareti
11:04 ‘Ekmek ve Adalet’ buluşmaları 19 Temmuz’da başlıyor
10:36 Gazeteci Zerdeşt: Barzani ailesinin pratikleri ihaneti bile aştı
10:28 Türkiye saldırısında hayatını kaybeden gazeteci defnedildi
10:04 Tutsak Kaytan'ın 'umut hakkı' için Avrupa Konseyi'ne yeni başvuru
09:54 İmralı’daki mutlak tecrit 3 gün boyunca BM’de görüşülecek
09:13 Tepki çeken 9. Yargı Paketi komisyonda kabul edildi
09:07 21 sivil toplum örgütü Gerede Çayı için birleşti
09:04 DEDAŞ'ın kesintileri nedeniyle ekinler kurumaya başladı