Buldan’dan iktidara: İktidarınızın yolunu Rojava’dan geçiremezsiniz

ANKARA -İktidarın ömrünü uzatmak için Rojava’ya yönelik saldırı planladığına dikkat çeken HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Boşuna uğraşmayın. Rojava’dan size Ukrayna hikâyesi çıkmaz, çıkmayacaktır. İktidarınızın yolunu Rojava’dan geçiremezsiniz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor. Buldan’ın Rojava’ya yönelik saldırılar, ekonomideki kriz, Kobanê Davası’nda yaşanan hukuksuzluklara değindi.
 
Buldan, Çorum Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak, söze başladı. 1938’de Dersim’de başlayan, Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi’yle devam eden Alevi katliamlarını unutmadıklarını vurgulayan Buldan, “Unutturmayacağız! Yüzleşme ve adalet mücadelemizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Alevi toplumunun eşit yurttaşlık hakları kabul edilinceye, halklar ve inançlar üzerindeki baskıcı, ayrımcı uygulamalar son bulana kadar adalet, eşitlik, barış ve demokrasi mücadelemizi yılmadan sürdüreceğiz. Bir kez daha, Çorum başta olmak üzere katledilen tüm Alevi canları saygıyla anıyorum” dedi.
 
Buldan, “2 Haziran, hasretin, sevdanın ve umudun şairi Sevgili Ahmet Arif’in, 3 Haziran da güzel günlerin yolcusu Sevgili Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümleri. Saygıyla ve özlemle anıyorum. 3 Haziran aynı zamanda Kürt iş insanları; Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay’ın ölüm yıldönümleri. Buradan saygıyla anıyorum” diye belirtti.
 
‘İKTİDARIN SON ÇIRPINIŞLARIDIR’
 
 
Kaybeden ve siyasi hikayesi tükenen iktidarın son çare olarak baskı, zulmü ve hukuksuzlukları büyüttüğüne dikkat çeken Buldan, “Bugün yaşananlar tam da budur, varlık-yokluk mücadelesindeki iktidarın alacakaranlık iklimidir. Bakın, karşımızdaki düzenin ayaklarını tek tek sıralayalım. 5’li çete bunların ekonomik rant ayağıdır. TÜRGEV’leri para transferi ve kamu arazisini yağmalama ayağıdır. TÜGVA’ları kadrolaşma ayağıdır. Yerli ve milli DAİŞ projeleri olan SADAT paramiliter ayaklarıdır. ÖSO ve IŞİD Suriye’deki çete ayaklarıdır. Trol orduları ve tetikçi basınları medya ayaklarıdır. Yargıdaki ‘Ak’ savcı ve hâkimleri kumpas ayağını yürütmektedir. Güvenlik bürokrasisi siyasi kumpas operasyonlarının ayağı olarak rol oynamaktadır. Mülki idarecileri ve kayyımları yerel darbe ayağının yürütücüleridir. Tam organize işler! Değil mi? Bu yapının kendi bekası için sürekli yaydığı iklim ise yasaklardır, hukuksuzluklardır, yargı kumpaslarıdır, tecrit ve işkencedir, nefret siyasetidir, savaş politikalarıdır, basına sansürdür, istikrasızlık ve huzursuzluktur. Bütün bunlar AKP-MHP ittifakının iktidarda kalmak için yürüttüğü son çırpınışlar olarak karşımızda durmaktadır” diye konuştu.
 
ÖZGÜRLÜK MEYDANLARI KAZANACAK
 
AKP ve MHP iktidarının tiyatro, konser, şenlik, festival, piknik, demokratik etkinlikleri yasaklamasına da değinen Buldan, şunları söyledi: “Sazın telinden, kemanın yayından, piyanonun notalarından, sanatçının sesinden korkuyorlar. İnsanların bir araya gelmesinden korkuyorlar. Evet, bir araya gelişlerden, umudun büyümesinden korkuyorlar. Gerekçelerine bakıyorsunuz, hep aynı terane; ‘kamu güvenliği.’ Hayır, asıl sakladıkları gerçek; suç ve rant düzenlerinin güvenliğidir. Az önce sıraladığım yapının güvenliğidir. Yasaklarla gözdağı veriyorlar, umudu kırmaya çalışıyorlar. Ne yaparsanız yapın bu topraklarda müziği de; sanatı da türküleri de susturamayacaksınız! Halayları durduramayacaksınız. Bir araya gelişleri engelleyemeyeceksiniz. Yasak duvarlarınız değil, özgürlük meydanları kazanacaktır.
 
EN BÜYÜK YALAN SİZSİNİZ
 
Sizin yasakçı diliniz değil, barış türkülerinin dili bu topluma umut olmaya devam edecektir. Bunların yasakçı ikliminin bir diğer ayağı da sosyal medya sansürüdür. Yasasını meclise getirdiler. Bu yasa, aynen Abdülhamit yasası ve yasaklarıdır. O da, basına sansür uygulamıştı, piyesleri, hatta ‘Burun’ kelimesini dahi yasaklamıştı. Bu iktidar da aynı zihniyettedir. Ekonomik kriz, yoksulluk, açlık, işsizlik ve yolsuzluk haberlerini sansürlemeyi planlıyorlar. Gerçekleri halktan gizleyebileceklerini sanıyorlar. Adına da yalan haberleri engelleme yasası koymuşlar. En büyük yalan sizsiniz! Bu ülkenin en büyük yalanı AKP hükümetidir. Her söylediğiniz yalan! Sizden daha büyük dezenformasyon kaynağı olabilir mi?
 
BASINI VE SOSYAL MEDYAYI SUSTURAMAYACAKSINIZ
 
Amacınız eğer yalan haberlerin önüne geçmekse, kendi yalanlarınızı, gazetelerinizdeki yalan manşetlerinizi durdurmanız yeterlidir. ‘Almanya bizi kıskanıyor’ yalanlarını yaymazsanız, yalan haber diye de bir şey kalmaz zaten. Prompteri kaldırırsanız dezenformasyon da sona erer. Ama dertleri başka. Amaç, hakikati yok ederek toplumu kendi yalanlarıyla baş başa bırakmaktır. Ne basını ne de sosyal medyayı susturamayacaksınız. Gerçekleri halktan saklayamayacaksınız. Güneşi balçıkla sıvayamayacaksınız. Bir video, bir tweet, bir paylaşım iktidarınızı sallamaya devam edecektir.
 
KOBANÊ DERT OLDU, KUMPASLARI DERS OLACAK
 
Yasaklarla toplumun nefesini kesmeye çalışırken, kumpas davalarıyla da demokratik siyasetin halka nefes olma gücünü kırmak istediklerini biliyor ve görüyoruz. İşte Kobanê kumpas davası ortadadır. Mevzu sadece HDP değildir. Tüm siyasettir, tüm toplumsal kesimlerdir. Bu kumpas, demokrasiye kurulan bir kumpastır. Mahkeme son olarak bir günlük savunma süresi verilmesi kararını aldı. Baktılar; arkadaşlarımız kumpas gerçeğini bir bir ifşa ediyor, çökertiyor, hemen alelacele karar aldılar. Belli ki aceleleri var. İktidardan düşmeden intikamlarını almak istiyorlar. Kobanê içlerine dert oldu! Kumpasları da ders olacaktır.
 
HDP SUSTURULAMAYACAK
 
Başaramayacaksınız. Hakikatler savunmasız kalmayacak. HDP, susmayacak ve susturalamayacaktır! Kumpas davanızda HDP değil, hakikatler karşısında sizin komplolarınız yargılanacaktır ve bu kumpaslar iktidarınızın sonucu olacaktır. Evet, bu iktidarın korku iklimiyle asıl kendi korkularını bastırmaya çalıştıklarını görmüyor değiliz.
 
DAİŞ’E KORİDOR OLUŞTURMAYA UĞRAŞIYORLAR
 
Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nin ardından Şimdi de Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik yeni bir savaş ve ilhak planı peşindeler. Seçim kampanyasını tanklarla yürütmeye hazırlanıyorlar! Miting konuşmalarını da tankların üzerinden yaparsalar kimse şaşırmasın! Evet, ekonomi yangın yeri, halk geçim ve yaşam savaşı veriyor. Bunlar Suriye’de yeni bir savaş peşindeler. Enflasyon ve dolar fırlayınca hadi Suriye’ye saldıralım, belki paçayı kurtarırız diyorlar. İşte, hesap budur. Rojava’da halklar arasında oluşan demokratik, sosyal, kültürel bütünleşmeyi, demokratik yönetimin inşası bozabilir miyiz, bölgeyi Kürtler’den arındırarak acaba IŞİD’e koridor oluşturabilir miyiz, diye uğraştıklarını ve çaba içine girdiklerini biliyoruz.
 
ROJAVA’DAN SİZE UKRAYNA HİKAYESİ ÇIKMAZ
 
Buradan savaş ttifakına sesleniyorum: Boşuna uğraşmayın! Rojava’dan size Ukrayna hikâyesi çıkmaz, çıkmayacaktır. İktidarınızın yolunu Rojava’dan geçiremezsiniz. Geçiremeyeceksiniz. Bu heveslerinizden biran önce vazgeçin. Şimdi kendilerine siyasal ve toplumsal destek yaratabilmek için de operasyonlarla birlikte mültecilerin geri gönderileceği propagandasını yaymaya başladılar.  Toplu göçler, tarihte hiçbir zaman askeri yöntemlerle çözülmemiştir! Aksine askeri yöntemler büyük göçlerin yaşanmasında temel etkendir. Olası Suriye savaşı da daha fazla göçmen demektir. Bu tuzağa kimse düşmemelidir.
 
TÜRGEV-TÜGVA RANTLARININ GÜVENLİĞİ
 
Tabi bir de işin parasal rantı da var. Dikkat edilirse, yurt dışında milyon dolarları istiflemeleri tam da bu savaş halini canlı tuttuğu süreçlere denk gelmektedir. Beka ve sınır güvenliği söylemini sıkça ortaya attıklarında bilin ki yurt dışından balya balya para istifliyorlar. Tezkerelere kalkan ellerin de özellikle bu hakikatle mutlaka yüzleşmesi gerekir. Sınır güvenliği dedikleri, TÜRGEV-TÜGVA-TÜRKEN ve SADAT düzenlerinin, yolsuzluk ve rant zincirlerinin güvenliğidir.
 
KÜRT DÜŞMANLIĞININ BEDELİ 
 
Bu nedenle herkesin, tüm toplumun, demokratik kamuoyunun savaş politikasının karşısında güçlü ve ortak bir tutum alması gerekir.  İktidarın savaş planlarının esas amacının kendi siyasi ömürlerini uzatmak olduğunu herkesin artık net olarak görmesi gerekir. Emekçi yoksul halkın sırf iktidar ayakta kalsın diye savaşa sürecek tek bir evladı ve kaybedecek bir canı yoktur. İktidarın Kürt düşmanlığı politikasının bedelini tüm Türkiye halkı ödemektedir. Bu gerçeği artık herkesin görmesi ve savaşa hayır demesi gerekir.
 
MUHALEFETE SESLENDİ: SAVAŞA KARŞI ÇIKIN
 
Özellikle parlamentodaki muhalefete seslenmek istiyorum: Savaş politikalarına sessizlik onaylamak demektir. İktidarın tuzağına düşmeyin, iktidarın belirlediği sınırların dışına çıkmaktan korkmayın ve savaş politikalarına karşı çıkın diyoruz. Ve şu uyarıyı da buradan yapıyorum: Olası bir savaşın yol açacağı tüm yıkımlardan en az iktidar kadar, bu savaşın karşısında durma basireti göstermez ise muhalefet de sorumlu olur. Bunu unutmayın.
 
TECRİT POLİTİKASINA KARŞI ÇIKMA ZAMANI
 
İçinden geçtiğimiz zaman, iktidarın savaş ve talan düzenine hep birlikte karşı çıkma zamanıdır. Zaman, Kürt sorunu başta olmak üzere bu ülkenin temel sorunlarını çözümsüzlük sarmalına sürükleyen ve iktidarın varlık gerekçesi olan tecrit politikasına hep birlikte karşı çıkma zamanıdır. Zaman, hem bu topraklarda hem de Suriye başta olmak üzere tüm komşu ülkelerde demokratik çözüm ve kalıcı barış politikalarına, halkların iradesine sahip çıkma zamanıdır. Zamanın ruhuna uymayanlar, aşılmaya mahkûmdur!
 
ERDOĞAN’A KENDİ SÖZLERİYLE CEVAP
 
Yarın 1 Haziran, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Dünya Açlıkla Mücadele Haftasının ilk günüdür. Her gün, her saat, her dakika açlığa, yokluğa doğru sürüklenen bir Türkiye yarattılar. Açlık ve yoksulluk sınırı rakamları korkunç seviyededir. Türk-İş’in raporuna göre; Açlık sınırı 6 bin 17 TL, yoksulluk sınırı 19 bin 602 TL olarak hesaplandı. İnsanlar açlıkla mücadele ederken, AKP Genel Başkanı çıktı; ‘Birileri aç kaldık diyor, vicdansızlık yapma aç kalan yok’ diyerek, açız diyen milyonları azarlamayı kendine görev olarak görüyor. Vakti zamanında da şunu söylemişti: ‘Meydanlar açız diye bağırıyorsa, insanlar kirasını, faturasını ödeyemiyorsa, insanlar pazardan artık topluyorsa ülkeyi bu hale mevcut hükümet getirmiştir.’ Nereden nereye değil mi? En büyük vicdansızlığı yapan sizsiniz. Gelmiş geçmiş en vicdansız iktidar olarak tarihe geçtiniz. Zalimsiniz! Zulümde üstünüze yok.
 
SARAYDAN ÇIKIP, SOKAĞA İNDİNİZ Mİ?
 
Açlık nasıl yok? Sarayınızdan çıkıp da hiç sokağa indiniz mi? Çarşıyı pazarı hiç gezdiniz mi? Çöp konteynerlerinden ve pazar yerlerinden yiyecek toplayan insanları gördünüz mü?  Bayat ekmek kuyruklarına tanıklık ettiniz mi? Market raflarındaki kelepçeli mamaları, sütleri gördünüz mü hiç? Sizin bildiğiniz tek kelepçe insanların eline vurduğunuz kelepçedir! Günlük masrafı 20 milyon olan Toksaray’dan bakınca tabi ki sokağın gerçeklerini görmezsiniz, göremezsiniz!
 
VİCDANLARINIZ KURUMUŞ
 
Evine bir gram et alamayan insanların halini bilmezsiniz. Ekmek için çalışmak zorunda kalan 70-80 yaşındaki insanların halini bilmez, görmezsiniz. Okula aç giden, akşam süt içemeden yatan, çileği, kirazı sadece hayal eden boynu bükük çocukların halini görmez bilmezsiniz. Çünkü zalimsiniz. Çünkü vicdanlarınız kurumuş. ‘Tok açın halinden anlamaz’ sözü tam da bugünler için söylenmiş! Basına da yansıdı. AKP Genel Başkanının kendisini halktan korumanın, bakın altını çiziyorum, kendisini halktan korumanın günlük maliyeti 1,3 milyon lira. Bu rakamı aya vurduğunuzda 9 bin çalışanın asgari ücret maaşına karşılık gelmektedir. Yani 9 bin gencin işsiz kalması demektir. İşte açlığın sebeplerinden biri budur.
 
5’Lİ ÇETEYİ KORUMANIN BEDELİ  
 
Saray korumalı sistem tabi bitmiyor, devam ediyor: Kur korumalı mevduatla zengini korumanın bedeli 90 milyar TL’dir. 5’li çete ve yandaşlarını korumanın bedeli 220 milyar TL vergi affı. Yandaş dernek ve vakıfları korumanın bedeli 10 milyar TL’yi aşmış durumda.. Peki, yurttaş cephesinde durum nedir? Yurttaşı korumamanın bedeli ise 1,1 trilyon TL’nin üzerinde bireysel borçtur. Çiftçiyi korumamanın bedeli 200 milyar TL’nin üzerinde borçtur. Öğrenciyi korumamanın bedeli 6 milyar TL borçtur. İşte açlığın, yoksulluğun tablosu ortadadır.
 
YOKLUK İÇİNDE MİLYONLARCA İNSAN VAR
 
Asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı ama temel gıdaya, kiraya, eğitime, faturalara, akaryakıta, her şeye de yüzde 200 ile 350 oranında zam geldi. Açlık ve yoksulluk değil, doğrudan ‘yokluk’ içinde yaşayan milyonlarca insan var. Asgari ücret 4 bin 253 TL. Kalem kalem harcamaya bakarsak, 2 bin TL ev kirası. bin TL elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon faturaları. Ulaşım bin TL. Mutfak Harcamaları bin TL. Asgari ücret yaşamak için değil, nefes almak için harcandığında tükendi. Daha eğitim ve sağlık harcaması yapmadık, dışarı çıkıp yemek yemedik, çay içmedik. Konsere gitmedik. Pardon, konserler yasaktı. Misafir ağırlamadık. Bugün asgari geçim ücretinin adı, yetersiz beslenme ve yokluk ücretidir.
 
ASIL GÜÇ DEĞİŞİM İSTEYEN MİLYONLAR
 
Evet, insan onuruna yaraşır bir ücret ve yaşam isteyen işçiye, emekçiye nankör diyen zihniyeti göndermenin zamanı çoktan gelmiştir. Bu ülkeyi soyguncuların, vicdansızların, zalimlerin insafına asla bırakmayacağız. Ülkeyi tümden çökertmenize asla izin vermeyeceğiz. Tüm bu anlattıklarım tabi ki iktidarın yarattığı karanlığın bir tablosudur. Ama bir de aydınlık günlerin, umudun tablosu vardır. Geleceği tayin edecek olan esas güç de budur. Hiç kimse iktidarın güçlü görünmek için yaptığı hukuk dışılıklara ve tehditlere veya yaydığı ‘bunlar gitmez’ propagandasına bakarak asla umutsuzluğa kapılmasın. Asıl güç, değişim isteyen milyonların iradesidir. Yani bizleriz, emek ve demokrasi güçleridir. Direnişimizdir. Birlikte mücadelemizdir. Korkusuzca yan yana gelişimizdir. İktidarın halkla ve demokrasi güçlerinin örgütlü mücadelesiyle baş etme gücü yoktur. Ama bizim bu iktidar düzeniyle, faşizmle baş etme gücümüz fazlasıyla vardır.  
 
KADINLARIN GÜCÜ 
 
İşte HDP tüm baskı ve engellemelere rağmen mücadelesini her geçen gün daha da büyütmektedir. Kadınların mücadelesi her yerde günden güne yükselmekte ve umudu da cesareti de daha da arttırmaktadır. Ama bu iktidarın kadınlardan büyük bir korkusu var. O kadar çok korkuyorlar ki, özellikle HDP’li kadınlardan ve HDP’li kadınların yanında duran kadınlardan da oldukça korktuklarının farkındayız. Bu sabah Batman’da aralarında belediye eş başkanlarımızın da bulunduğu 11 kadın arkadaşımızı haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına aldılar. Bunu buradan şiddetle kınıyorum.  Ne yaparsanız yapın. Kadınların gücü karşısında kaybetmeye mahkûmsunuz. Kaybedeceksiniz.  Kadınların mücadelesi sizin o koltuklarınızı sallamaya yeter de artar bile. Kadın arkadaşlarımıza selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.
 
KORKUSUZLARIN SAYISI MİLYONLAR
 
Evet, gençler özgürlüğü için biz geliyoruz demektedir. Emekçilerin, ezilenlerin, geçinemiyoruz diyenlerin mücadelesi sokaklardan, meydanlara, çarşıdan pazara, tarladan fabrikalara hayatın her alanında yükselmektedir. İktidarın doğa talanına karşı İkizdere’den Kazdağları’na her yerde ağaca, ormana, derelere, ırmaklara sahip çıkma mücadelesi dalga dalga büyümektedir. Yasaklar karşısında sanatın, tiyatronun, müziğin, sazın, sözün sesi daha gür çıkmaktadır. Korkutmak isteyen iktidara karşı korkusuzların sayısı milyonlar olmaktadır. Sansür tehditlerine karşı hakikatin peşindeki özgür basının ve sokak muhalefetinin merkezi olan sosyal medyanın gücü günden güne artmaktadır.
 
GEZİ MÜCADELESİ BÜYÜYECEK
 
Gezi direnişinin yıl dönümündeyiz. Buradan Berkin, Ali İsmail ve Ethem Sarısülük şahsında Gezi’de kaybettiğimiz tüm canları bir kez daha saygıyla, özlemle ve minnetle anıyorum. Gezi tutuklularına selam ve sevgilerimi yolluyorum. 9 yıl önce Taksim’de başlayan dayanışma bugün tüm ülkenin ortak dayanışmasına dönüşmüştür. İktidarın korkuyla, sindirmeyle, cezalarla yok etmek istediği umut Gezi dayanışmasının ve ortak mücadelesinin ruhuyla daha fazla büyümektedir, büyüyecektir.
 
DEMOKRASİ İTTİFAKI
 
8 Mart, Newroz, 1 Mayıs ülkenin faşizme asla teslim edilmeyeceğinin meydanlardaki teminatı ve sözü oldu. Buradan çıkan mücadele ve kararlılık büyük değişimin kapısını açacaktır. Şimdi büyük değişim için büyük buluşmayı gerçekleştirme ve en güçlü demokrasi ittifakını oluşturma zamanıdır. Demokrasi ittifakı, bugünün, yarının ve seçim sonrasının temel sigortası ve güvencesidir. Bu büyük değişimde HDP olarak en önde yer alacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu ve kaygısı olmasın. Yapmak için, değiştirmek için geleceğiz. Bu topraklarda demokrasi ve barış umudunun kurutulmasına asla izin vermeyeceğiz.
 
TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ DEMOKRATİK SİYASETTİR
 
Türkiye halklarının çıkarı ve ortak geleceği; NATO koridorlarındaki kirli savaş pazarlıklarında değildir. Savaş kararlarının alındığı iktidar kurullarının toplantılarında hiç değildir. Türkiye halklarının çıkarı ve ortak geleceği çürümüş siyasette değil, demokratik siyasettedir. Demokrasi, barış, adalet ve eşitlik mücadelesindedir. HDP’nin yürüttüğü mücadele ve halklara sunduğu üçüncü yol seçeneğindedir.
 
HDP ÇIKIŞIN EN GÜÇLÜ YOLUDUR
 
Bakın, iktidarın uluslararası alanda ve içeride yürüttüğü politikalarda ülkenin geleceğini aydınlatan değil, daha da karartacak kararlar alınmaktadır. Bunun karşısında HDP’nin ve demokrasi güçlerinin ortak toplantılarında yine yaptığımız konferanslarda yeni, eşit, ortak yaşamın, barışın, demokratik Türkiye’nin inşası tartışılmakta ve mücadele kararı alınmaktadır. 6-7 Haziran’da büyük konferansımızı 3 Temmuz’da da büyük kongremizi gerçekleştireceğiz. İşte gelecek bu iradeyle kurulacaktır.  Halkı her gün azarlayan, taleplerini yok sayan iktidarın karşısında, her gün halkı dinleyen, halkla birlikte karar alan, halkla birlikte yürüyen bir HDP var. HDP bu yüzden siyasetin güvenilecek sözüdür, dönülecek yüzüdür. Çıkışın en güçlü yoludur.
 
HDP’NİN MÜCADELESİ 
 
Hiç kimse başka adres ve kurtarıcı aramamalıdır. Direnerek, mücadele ederek, ağır bedeller ödeyerek korkmadan, yılmadan bugünlere gelen ve dimdik ayakta olan HDP’nin onurlu mücadelesiyle bu ülkenin geleceği kurtulacaktır. Bunun için herkesin yüzü ve yönü kesinlikle HDP’ye dönük olmalıdır. İçinden geçtiğimiz bu tarihi süreçte savaşın, ölümün, açlığın siyasetine, halk iradesini rehin siyasetine ve bunun karşısında inşallah bile demekten bile imtina edenlerin korkak siyasetine karşı barışı, demokrasiyi ve refahı hedefleyen HDP’nin onurlu siyasetinde hep birlikte buluşalım diyorum. Kimse sizin inşallahınıza kalmadı, maşallah bizim halkımızın da bizim de sizin önünüze geçecek gücümüz de sözümüz de var.  Bu bize yeter de artar diyorum.”
 
 

Diğer başlıklar

14:43 Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan kadınlardan açıklama | CANLI
14:15 Aynı bölgede 2023'te de yangın çıkmış: DEDAŞ kusurlu bulundu, köylüye tazminat ödendi
14:14 Şemrex’te yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı
13:15 Deprem ve yangınlarda yaşamını yitirenler için adalet istendi
12:44 Yangın yeri için 'Afet Bölgesi' talebi
12:38 Xîzan köylerinde askeri operasyon
12:36 Hezex’te yangın kontrol altına alındı
12:10 Mawa’daki askeri operasyon genişletildi
12:08 Elektrik Mühendisleri Odası: Anız yok, önlem alınmadı
12:00 Korucuları taşıyan araç kaza yaptı: 1 ölü
11:26 Kürt'e de coğrafyasına da çifte standart yaklaşım
11:24 Bayram bilançosu: 8 günde 68 ölü
10:36 Starbucks ve Burger King şubelerine saldırı
10:09 Yangın sonrası yaşananlara dair yeni detaylar
09:51 Kayyıma karşı direnişte yeni aşama: İstanbul'dan Colemêrg'e İradeye Saygı Yürüyüşü
09:40 Yangın bölgesinde valiye tepki gösteren genç darp edildi
09:36 'Tek adamlar' dünyaya hep yıkım getirdi
09:22 Cezaevlerinde ‘Öcalan’a özgürlük’ eylemi sürüyor
09:13 Jin derginin 69’uncu sayısı okurla buluştu
09:04 Katledilen kadının yakını: Önlem alınmıyor
09:03 Onarılmayan trafo ve elektrik telleri yangınlara neden oluyor
09:00 23 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:58 Yangına dair ön rapor: Mêrdîn'de yanık tedavi ünitesi yok
08:57 İzmir’de iki kardeş şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi
22/06/2024
23:44 Yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 15’e yükseldi
22:06 Ayfer Ayçiçek 17 yıldan sonra tahliye edildi
22:00 Meletî’de 4 büyüklüğünde deprem
21:48 Hezex’in 8 köyünde yangın
21:44 İstanbul’da nöbet 15’inci gününde: Herkes kayyıma karşı dursun
21:23 Nöbet eylemlerinde 'İrade gaspına son verin' çağrısı
20:49 Bir ayda yaşanan hayvan katliamları sıralandı
20:37 Hacıahmet’te kayyım protestosu
19:36 Gültan Kışanak, kaybettiği yakınları için lokma dağıttı
19:32 Mawa’da bombardıman sonucu yangın çıktı
19:13 Yazar Ümit’ten İmamoğlu’na Adalar çağrısı: Kararlarınızı halkla alın
18:55 ‘Zorlukları aşmanın yolu işçilerin politikleşmesinden geçiyor’
18:31 Gazze'de 4 çocuk daha ‘açlıktan’ öldü
18:10 Afgan kadınlardan Doha görüşmelerine şerh: Önemli tehlikeler oluşturuyor
17:55 Adana'da erkek şiddeti: 4 ölü
17:44 Gever’de birçok bölgede askeri operasyon başlatıldı
17:15 DEDAŞ'ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu Eren: Onlara papuç bırakmayacağız
17:09 Kadınlardan nöbetteki öğretmenlere dayanışma ziyareti
16:45 Tanrıkulu: DEDAŞ ve valiliğin peşin yargısının amacı suçlarını gizlemektir
16:23 Dêrik’te aileler arasındaki kavganın önlenmesi için siyasetçilere çağrı
16:21 Başvuru süresinde sona gelinen seçimlerin tarihi belirlenmedi
15:56 DEDAŞ’ı yangından sorumlu tutan kişi hakkında suç duyurusu
15:47 CPT’ye bin 300 mektup
15:33 İdam cezası verilen Özdemir’in babasından duyarlılık çağrısı
15:07 Şarkıcı Tumac Salihi hakkında verilen idam kararı bozuldu
14:52 Hasta tutsaklar Özbay ve Taşar’ın tahliyesi istendi
14:45 İzmir'de bir kadın katledildi
14:28 Bismil’de çıkan yangın kontrol altına alındı
14:20 3 kentten seslendiler: Kayıplar bulunsun, failler yargılansın
14:15 DEDAŞ'ın 'yangın bölgesinde yok' dediği elektrik direkleri görüntülendi
13:17 Cumartesi Anneleri Mehmet Zeki Doğan’ın akıbetini sordu
13:13 DBP ve DEM Parti yangın bölgesinde: Toplumsal dayanışmayla acılarımızı dindireceğiz
12:47 10 yakınını kaybeden belediye eşbaşkanı: DEDAŞ burada büyük bir sorun
12:43 Halası ağır yaralanan yurttaş: Kesik elektrik gelince yangın başladı
11:57 İran bir kolberi katletti
11:49 Bayram tatili bilançosu: 62 ölü
11:38 Amed ve Şirnex Barosu’ndan ırkçı paylaşımlara suç duyurusu
11:01 Curnê Reş'te silahlı kavga: 3 ölü 4 yaralı
10:55 Yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 14’e yükseldi
10:53 Hastanede 'liyakatsizlik' ve 'taciz' iddiası
10:39 İçişleri Bakanlığı: Yangının çıkış nedenini tespit edemedik
10:29 Erdemci polis ablukası altında defnedildi
09:48 Güneş: Jandarma yol kapattı, yurttaşlar yangın yerine yetişemedi
09:47 Ada halkı ‘Azmanbüsleri’ istemiyor
09:18 'Tecrit kırılana kadar mücadele edeceğiz'
09:17 Enerji nakil hatlarının yangınlara etkisi nedir?
09:05 Tutsakların 'özgürlük' talepli eylemi sürüyor
09:03 'Kayyıma geçit yok' mitingine CHP'den çağrı: Ortak mücadeleyle aşabiliriz
09:00 22 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:39 Mawa’da yaşamını yitiren Özkan defnedildi
08:19 Omerîyan bölgesindeki yangın söndürüldü
08:14 Yangında yaralanan yurttaşlardan biri daha yaşamını yitirdi
21/06/2024
23:59 Yangın raporu: Havadan müdahale geç olduğundan zarar artmıştır
23:51 Yangında yaşamını yitirenlerin isimleri
23:43 Yaşamını yitirenlerin sayısı 12’ye yükseldi
22:37 İstanbul’da halk buluşmaları: Zaman tecridi kırma zamanı
22:15 Belediyeler önünde nöbetteler: Kayyım demokrasiye darbedir
21:53 Mêrdîn’de bir yangın daha
21:10 İstanbul’da kayyım nöbeti: Çözüm biziz
20:57 Yangına müdahale yetersizliğine tepki: Asıl suçlu iktidar
20:37 Sûr’da yangın
20:14 Hayvanlar için eylem: Canlılar hayatını kaybederken devlet seyirci kalıyor
19:26 Ege yanıyor: Manisa'da 145 ev boşaltıldı
19:25 Mawa’da yaşamını yitirenlerin cenazesi hastaneden alındı
19:21 Yangında yaşamını yitiren 4 yurttaş defnedildi
18:39 Aargau’daki kadınlardan CPT’ye bin 49 mektup
18:28 Amed Kent Koruma Platformu yangın bölgesinde
18:12 Wan Gölü’nde kaybolan genci arama çalışmaları devam ediyor
18:00 Doğa talanının sürdüğü Gabar ve Cudî’ye giriş yasağı
17:46 Meteoroloji: Yüksek sıcaklıklar devam edecek
17:35 Sêrt’e çıkan yangın söndürüldü
17:30 DEDAŞ’tan yangına dair açıklama
17:27 DEM Parti Gimgim yöneticisi yaşamını yitirdi
17:25 ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemleri: Tecrit kırılıncaya kadar mücadeleye devam
16:59 DEM Parti Eş Genel Başkanları: Yaralarımızı birlikte saracağız
16:46 Kriz Koordinasyon Masası çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
16:19 'Zamanında müdahale edilmemesi faciaya yol açtı'
16:07 Yangında can kaybı 11’e yükseldi
15:59 Amed Kent Koruma Platformu: Gerekli tedbirleri alın!
15:55 Yangında yaralanan yurttaş yaşamını yitirdi
15:33 AKP’li başkan MHP’lilere silah çekti!
15:32 Mêrdîn’de çıkan yangın kontrol altına alındı
15:32 30 yıllık tutsağın tahliyesi 9 ay ertelendi
15:05 1 Mayıs tutuklularından 6'sı serbest
14:56 ‘Yangının nedeni anız değil DEDAŞ’
14:54 Manisa'da yangın
14:28 HDK: İdari ve siyasi sorumluların peşinde olacağız
14:22 Yangına ilişkin soruşturma başlatıldı
14:02 Erxeni’de ekili arazide yangın
13:38 Yangında yaralanan hayvanların tedavisi için veterinerlere çağrı
13:35 Mawa'da askeri operasyon devam ediyor
13:21 'Yaşananlar kader değil, müdahale araçları hazır tutulmalı'
13:20 Yangını ilk gören: Elektrik tellerinden çıkan kıvılcımla başladı
13:04 Yangın 66 kilometrelik alanı etkiledi
11:40 Amed Barosu'ndan suç duyurusu
11:39 DEM Parti: Hiçbir felakette iktidar halkın yanında değil
11:13 Öcalan'a ilişkin kanaatini açıklamaya zorlanan tutsağın tahliyesi 3 ay ertelendi
10:50 Son durum: Yangın söndü, soğutma çalışmaları sürüyor
10:49 Wan'dan yangın bölgesine ekip
10:23 Yangının bilançosu: 5 ölü, 10’u ağır 44 yaralı
09:13 Mahkemeleri boykot edip aile ve telefon görüşmelerine çıkmıyorlar
09:06 Stanfield: Türkiye'de çocukların yüzde 13'ünün cinsel görüntüleri paylaşılıyor
09:05 'Öcalan özgür olana kadar alanlardayız'
09:03 Cizîr'de 4 ayda 1 kadın katledildi, 6 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
09:00 21 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Yangında hayatını kaybeden 2 kişi defnedildi
08:25 Yangın gece boyunca sürdü: Yetkililer sabah saatlerinde geldi
02:42 DEM Parti'den yangın çağrısı: Hızlı bir şekilde devreye girin
02:35 Valiliklerden yangına ilişkin açıklama
02:19 Amed Büyükşehir Belediyesinde kriz yönetimi oluşturuldu
00:10 Amed ve Mêrdîn'de çıkan yangın yerleşim yerlerine sıçradı: Ölü ve yaralılar var
20/06/2024
23:57 İtalya’da mültecileri taşıyan tekne battı: 20 ölü
23:27 Akut açlık çeken insan sayısı 55 milyonu geçti
22:42 ‘İktidar hayvanları öldürme yasasını kabul ettirmeye çalışıyor’
22:16 Direniş sürüyor: Gaspa izin vermeyeceğiz
21:33 Eğitim Nöbeti 26’ncı gününde: TED’e protesto
21:16 İstanbul’da nöbet eylemi: Kayyım faşizmini yıkacağız ve kazanacağız
20:57 Wan'da nöbet eylemi başlatıldı
20:42 Hunergeha Welat’tan ‘Sosina Siya Darê’ parçası
19:56 Ecevit Piroğlu için Sırbistan Adalet Bakanlığı'na mektup
19:42 İHD’den Heskif’teki operasyona ilişkin açıklama
19:36 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz
17:46 Çanakkale ve İzmir'de orman yangını
16:58 Emînî'den 6 gündür haber alınamıyor
15:48 Türkiye’ye geçmeye çalışan 4 gence işkence edildi
15:36 30 yılın ardından tahliye olan Özhan’a kitlesel ziyaret