Ekolojistler: Kürdistan'da savaş, doğa ve mekan kırımı olarak yürütülüyor

img

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da bir araya gelen ekoloji aktivistleri, Kürt kentlerinde sürdürülen savaşın sadece tank topla yapılmadığını mekan ve doğa kırımı şeklinde de yürütüldüğünü belirterek, yıkıma karşı mücadele çağrısında bulundu. 

Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Türkiye Mimarlar ile Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyonu Kurulu’nun “Yok etmeye karşı mücadele ve yeniden inşa yolları” paneli kapsamında Diyarbakır’a gelen ekoloji aktivistleri, devletin izlediği “güvenlikçi” politikalar nedeniyle bölge kentlerinde yaşanan doğa talanına dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
İktidarın “güvenlik” gerekçesi adı altında bölgede ekolojik kırım gerçekleştirdiğini belirten ekoloji aktivistleri, yıkımın sınırlarının olmadığını, Kürt kentlerinde devreye konulan doğan talanının herkesi etkilediğini ifade etti.  
 
‘KÜRDİSTAN'I SAVAŞLA TALAN EDİYORLAR’
 
Munzur Çevre Derneği’nden İbrahim Eren, sermayeyi devletin uyumu olarak tanımlayarak, “Bu uyumun sürmesiyle çevre talanı, şiddeti devam edecek” dedi. Eren, Kürdistan, halkı ve coğrafyasının şiddetin en pervasızca yaşatıldığı bölgelerden biri olduğuna dikkati çekerek, “Kürdistan halkını ve coğrafyasını savaşla ve kırımla yok etmeye çalışıyorlar. Şoven kampanyalar eşliğinde bu bölgede yürütülen bir savaş var. Bölgede ki çevreye dönük saldırıları güvenlik gerekçesi adı altında kolay bir şekilde yapıyorlar ve talanı gerçekleştirebiliyorlar. Bu talanı meşru bir gerekçe haline getirmeye çalışıyorlar” diye belirtti. 
 
‘DOĞAYA SALDIRAN SİSTEM AYNIDIR’
 
Demokratik toplum güçlerinin doğa talanına karşı durması gerektiğinin altını çizen Eren, “Munzur Artvin ve Kayseri’den farklı değil, Artvin’deki doğaya yönelik saldırılarla buradaki doğa saldırılarının aynı görülmesi gerekir. Sistem aynı sistemdir. Hedef aynıdır. Anlayış emperyalist kapitalist sömürgeci anlayışıdır. Buraya gelen şirket de,  oraya giden şirket de aynıdır. Bu bilinçle mücadele edilmeli. Kürdistan bölgesinde ki doğa kıyımı ile batıdaki doğa kıyım aynıdır. Şırnak’ta yapılan ağaç kesilmesinden örnek verirsek, toplumun o görüntüleri görmesine rağmen suskun kalması, doğayı katledenleri nasıl cesaretlendirdiğini açığa çıkardı” dedi. 
 
‘SAVAŞA VE DOĞA TALANINA SES ÇIKARMALIYIZ’
 
Türkiye’nin KDP ortaklığında Zap, Metina ve Avaşin’e yönelik saldırılarına da değinen Eren, Kürtlerin bulunduğu tüm alanlarda başlatılan savaşların haksız olduğunu ve söz konusu savaşlarda insanlar kadar doğanın da zarar gördüğünü hatırlattı. Eren devamla, “Güvenlikçi politikalarla, haksız savaşlarla doğaya karşı yapılan saldırılara karşıyız. Biz aynı zamanda savaş sonucu insanların doğaya ve yaşam alanlarından koparılmasına da karşıyız. Savaşın sonucu olarak köyler boşaltılıyor, atılan kimyasallar sonucu insanlar köylerine yıllarca giremiyor. O kimyasallar sonucu, doğada hiçbir şekilde ne hayvan ne de insanlar yaşayabiliyor. Bu durumlara karşı durmak, mücadele etmek ve en önemlisi de ses çıkarmak gerekiyor ki doğaya, insana karşı geliştirilen politikalar son bulsun” diye belirtti. 
 
“Kürdistan’ın bütün doğasını ve sularını hapseden bir sistemle karşı karşıyayız” diyen aktivist Hüseyin Akıl da, “Siirt neredeyse tamamıyla barajlarla kuşatılmış durumda. Batman’da şu anda dört tane baraj var. Kürdistan coğrafyası, maden ve enerji şirketlerine peşkeş çekilmiş, bütün doğası tahrip edilmiş durumda” diye konuştu. 
 
KİMYASAL SİLAHIN DOĞA ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
 
Savaşın doğa üzerinde büyük felaketlere sebep olduğuna ve tahribatlar yarattığına dikkati çeken Akıl, şöyle devam etti: “Kuzey Kürdistan’da yapılan askeri operasyonlara bakıldığında; güvenlik adı altında ormanlar yakılıyor. Ağaçlar kesiliyor. Yine kimyasal silah kullandıkları doğru. Bunu kendileri de söyledi. Son dönemlerde çeşmeleri zehirledikleri iddiası da var. Batman’da ve çeşitli bölgelerde, Tendürek, Serhat tarafında içme sularını zehirledikleri söyleniyor. Özel güvenlik bölgeleri ihlal ettikleri için, insanlar oralara gidemiyor. Aktivistler gidip inceleme yapamıyor.  Yine savaş doğa talanında birebir etki gösteriyor, kuşundan tut kurduna, yılanına, kaplumbağasına kadar o suyu içen hayvanlar orada telef oluyorlar. Kuzey’de yer altı denizleri, mağaraları o şekilde kimyasal silahlara maruz kaldığı söyleniyor. O iddiaları gidip yerinde göremiyoruz. Çünkü özel güvenlik bölgesi denilerek izin verilmiyor.  Ama ideaları uluslararası yayın yapan CNN Türk kanalında kendileri itiraf ettiler.”
 
‘BÖLGE İNSANSIZLAŞTIRILDI’
 
Bölgenin insansızlaştırıldığını vurgulayan Akıl, Şırnak tarafında bir köyün neredeyse tamamen boşaltıldığını hatırlattı. Akıl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Batman’ın Kozluk ilçesine Bağlı Timoq köyünün yüzde 95 boşaltıldı. Köy yaklaşık 40 gün asker ablukası altında kaldı. Oraya gitmek isteyen insan hakları heyeti durduruldu, köye sokulmadı. HDP’li vekiller köye gittiler ancak köye sokulmadılar. Abluka kalktıktan sonra; maalesef köyün çoğu göç etti. Köy şu anda boşalmış durumda. Halkın bir direnişi var. 2021 yılına baktığımızda iktidarın bu savaş ve talan politikasına karşı çok ciddi bir anlamda halkın direnişi söz konusu. Bu şekilde de devam edecek gibi gözüküyor. Bizim de bu saldırılara karşı mücadelemiz devam edecek.” 
 
Mevcut iktidarın iktidara geldiği günden bu yana doğa talanı gerçekleştirip derinleştirdiğini ifade eden Mezopotamya Ekoloji Hareketi Aktivisti Derya Akyol da “güvenlik” adı altında yapılan doğa kırımlarına değindi.  Akyol, şunları söyledi: “Savaş sadece tank, top ile değil Kürdistan da mekân kırımı ve doğa kırımı olarak da yürütülüyor. Şehir savaşları da bu çerçevede aynı zamanda kültürel ve ekolojik bir yıkımı da beraberinde getirdi. Savaşla doğa değişiyor, köyler boşaltılıp insanlar göç ettiriliyor.  Savaş aynı zamanda insanla birlikte doğada bulunan diğer canlı türlerinin birçoğunun sonlandırılmasına sebebiyet veriyor. Doğa, içinde toplum, su, tarihi ve diğer canlı türleriyle bütündür. Savaş insan ile doğa arasındaki ilişkinin bozulmasına sebep oluyor, yaşam alanlarının ve ekosistemin de bir yok oluşu oluyor. Savaş ve yürütülen her çatışma dünyanın diğer alanlarını da etkiliyor. Yerel direnişler bu anlamda çok değerlidir. Çünkü birebir halkın içinde olduğu ve sahiplendiği hareketlerdir” dedi. 
 
'GÜVENLİK ADI ALTINDA ORMANLAR YAKILIYOR'
 
Bir diğer ekoloji aktivisti Mardin Ekoloji Derneği Kurucu Üyesi Abdul Vahap Irmak ise çözüm süreci olarak adlandırılan döneme işaret ederek, “O süreçte çıplak dağlarda bile ağaçların çıktığını ve her yerde yeşilliğin daha baskın olduğunu gördük. Ancak sonraki süreçlerde, Dersim’de, Lice’de, Şırnak’ta, Hakkari’de, Mardin’de güvenlik adı altında, ormanların yakıldığını çok net gördük” dedi.  
 
‘HEZİMETE UĞRAYACAKLAR’
 
Türkiye’nin doğayı ve ekolojiyi savaş malzemesi haline getirdiğini sözlerine ekleyen Irmak, şunları dile getirdi: “Türkiye bu operasyonlarla Rusya gazına alternatif olarak Kürt gazını da Avrupa’ya taşımak istiyor. Burada Barzani ailesini de kendi güdümüne almış durumda. Bu şekilde bir saldırı söz konusudur. Türkiye’nin bu operasyonlardan sonuç alacağını düşünmüyoruz. Çünkü ciddi bir direniş de söz konusudur. Doğada siyasi sınırlar yoktur. Bu yüzden ekolojik bir kıyımın etkileri hepimizi etkiliyor. Şu an korucular binlerce ton ağaç kesiyorlar. Bu durum kısa vade de olmazsa da uzun vade de çok büyük etkileri var. Orası ısınacak kendi tarlasının verimi düşecek. Yine ağaç ve ormanlar yağış çeken faktörlerdir olduğu için, yağış gelmediği zaman kuraklıkla mücadele edilecek.” 

Diğer başlıklar

02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı
17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar