Egemen güçlerin Şengal planları

img

HABER MERKEZİ - Êzidîlerin iradesini yok sayan “Şengal Anlaşması” ile yeni bir ordu ve yönetim kurmaya çalışan egemen güçler, yeraltı kaynaklarına ulaşıp, dünyaya pazarlamayı amaçlıyor. 

Suriye’den sonra 8 Haziran 2014’te Musul’un merkezini oluşturan Ninova’yı işgal eden DAİŞ, hem Irak hem de Suriye bölgesinde geniş ve yer altı kaynakları açısından zengin toprakları ele geçirdi. Tarihler 3 Ağustos 2014’ü gösterdiğinde DAİŞ, Êzidîlerin kutsal yurdu olan Şengel’e saldırdı. Saldırılarla birlikte KDP ve Irak ordusu Êzidîleri kaderine terk ederek, Êzidîleri DAİŞ saldırıları karşısında savunmasız bıraktı. DAİŞ saldırılarında 5 bin Êzidî katledildi, 10 bine yakın kişi de kaçırıldı, 500 bin kişi mülteci konumuna düştü. Êzidîler, DAİŞ’in soykırımla sonuçlanan bu saldırılarını, 74’üncü Ferman olarak adlandırdı.  
 
ÖZSAVUNMA BİRLİKLERİ 
 
DAİŞ saldırılarının başlaması üzerine HPG, YJA STAR ile YPG, YPJ güçleri Şengallilerin imdadına yetişti. Bu güçler, Kuzey ve Doğu Suriye’nin Şengal sınırına giderek, Şengal Dağı’na giden binlerce Êzidînin güvenli alanlara geçmesi için koridor açtı. Binlerce Êzidî Şengal Dağı’nda korunaklı alanlara götürülerek, katliamdan kurtarıldı. 2014’te saldırılar devem ederken, Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) kuruldu. Ardından Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) ve Êzîdxan Asayişi’nin kuruluşu ilan edildi. Bu tarz ordulaşmayla Êzidîler, tarihte ilk kez özsavunma güçlerini oluşturmuş oldu. Bu güçler koordineli bir şekilde DAİŞ’in saldırılarına karşı aylarca direniş gösterdi. 
 
DEMOKRATİK ÖZERKLİK 
 
Saldırılar devam ederken, Êzidî toplumu kendi iradesiyle 14 Ocak 2015’te Şengal Demokratik Özerk Meclisi’nin (MXDŞ) kuruluşunu dünyaya duyurdu. Özerklik ilanından sonra 14 Kasım 2015’te Kürt güçleri Şengal’i DAİŞ’ten temizledi. Şengal’de halk öz kaynaklarıyla yeniden inşa süreci başlatarak, önce evlerini, sokaklarını ve yaşam alanlarını kurdu. Ardından güvenlik, kültür, savunma, ekonomik, diplomasi ve politika alanında kendini örgütleyen Êzidîler, her türlü saldırıya karşı kendilerini öz güçleriyle savundu. Bunun üzerine HPG, 1 Nisan 2018’de yaptığı açıklamayla Şengal’in özgürleştiğini ve savunmanın artık Şengal Savunma Birlikleri tarafından sağlanacağını belirterek, güçlerini çektiklerini duyurdu.  
 
KDP ÖZERKLİĞİ TANIMADI
 
DAİŞ’in Şengal’e saldırması sırasında kamyon ve kamyonetlerin arkasına atlayıp kaçan KDP güçleri, binlerce Êzidîyi katliamla yüz yüze bıraktı. Şengal’in DAİŞ’ten kurtarıldığı gün Şengal Dağı’nda açıklama yapan KDP Genel Başkanı Mesut Barzani, “Şengal’i pêşmerge kurtarmıştır. Pêşmerge dışında herhangi bir güç operasyonlara katılmadı” iddiasında bulundu. Daha önce Hewlêr ile Bağdat hükümeti arasında tartışmalı topraklar arasında olan Şengal’de özerklik ilanından sonra Barzani, Irak hükümetine Şengal’e saldırması için sık sık çağrıda bulundu. KDP, Şengal’deki özerkliğin “Gayrı meşru” olduğunu ileri sürerek, 3 Mart 2017’de Şengal’in Xanesor ilçesine saldırdı. Bu saldırılarda bir sonuç elde edemeyen KDP, Şengal’i tekrar hedef göstererek, Irak ordusunun Şengal’e girmesi çağrısında bulundu.
 
ŞENGAL ANLAŞMASI
 
Türkiye ve ABD’nin baskısıyla Bağdat ve Hewlêr hükümetleri arasında 9 Ekim 2020’de (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert’ın da gözetiminde “Şengal Anlaşması” imzalandı. 
 
Bu anlaşmanın 3 temel maddesi;
 
1- YÖNETİM
 
* Şengal’e bağımsız bir kişi kaymakam olarak seçilecek. Seçilen kişinin yasalar karşısında herhangi bir engelinin bulunmaması esas alınacak.
 
* Kaymakamın belirlenmesinin ardından her iki taraf arasında (Bağdat-Hewlêr) kurulacak ortak komisyon tarafından bölgedeki diğer idari makamlar gözden geçirilecek.
 
2- GÜVENLİK 
 
* Yalnızca yerel polis ve Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ile Ulusal İstihbarat Servisi ilçenin güvenliğinden sorumludur ve diğer tüm silahlı güçler (Asayiş, YBŞ ve YJŞ) Şengal’den çıkarılacak.
 
* İç güvenlik güçlerinin desteklenmesi amacıyla 2 bin 500 kişilik bir güvenlik gücü oluşturulacak. Bu güç içerisindeki görev dağılımı adil şekilde yapılacak ve kamplarda yaşayan göçzedelerin katılımı göz önünde bulundurulacak.
 
* Şengal ve çevresinde PKK ve ona bağlı güçlerin varlığına son verilecek. PKK’ye bağlı güçlerin bölgede herhangi bir rol üstlenmesine müsaade edilmeyecek.
 
3 - YENİDEN İNŞA 
 
* İlçenin yeniden inşası için Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri tarafından ortak bir komisyon kurulacak, Irak ve Kürdistan Bölgesi başbakanları ile Ninova Valisi tarafından bu komisyonun düzeyi ve amaçları belirlenecek.
 
* Ayrıca, idare ve güvenlik konularında alınan kararların hayata geçirilmesini yerinde denetleyecek ortak bir komisyon oluşturulacak.
 
Anlaşmayla birlikte Şengal 2014 öncesindeki sürece götürülmek istenirken, Êzidîler, iradelerini tanımayan bu anlaşmaya ilk günden beri karşı durdu.
 
BARZANİ HER FIRSATTA HEDEF GÖSTERİYOR
 
Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Nêçiîvan Barzani, bir konuşmasında, “Şengal resmi değildir. Kanunlara aykırıdır” açıklamasında bulundu. KDP’nin her fırsatta hedef gösterdiği Şengal’e, Türkiye’ye ait Silahlı İnsansız Hava Aracı’yla (SİHA) 23 ve 25 Ağustos 2020’de saldırılar yapıldı. Saldırılardan bir sonuç elde edilemediğini gören KDP, bu sefer de Irak hükümetine baskı uygulayarak, “Şengal Anlaşması”nın devreye konulmasını istedi. KDP’nin çağrıları üzerine Şengal ile Kuzey ve Doğu Suriye sınırına daha önce 3 metre derinlikte ve 3 metre genişlikte kazılan hendeklerin ardından bu sefer de 250 kilometre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde, 75 santimetre genişliğinde duvar örülmeye başlandı. 
 
Şengal ile Kuzey ve Doğu Suriye sınırına duvar örme çalışmaları devam ederken KDP’nin kışkırtmalarıyla Irak ordusu, Başbakan Kazimi’nin talimatıyla 2 Mayıs’ta başlayan saldırılarda, Irak ordusu ile Êzdixan Asayişi ve YBŞ/YJŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Halkın ve özellikle de kadınların Irak ordusunun saldırılarına karşı direnişe geçmesi üzerine saldırılar 4 Mayıs’ta durdu. Irak ordusunun saldırılarını durdurması üzerine açıklama yapan Federe Kürdistan Bölgesel Başbakanı Mesrur Barzani, Irak hükümetine seslenerek, “Şengal Anlaşması’nın uygulanması gerektiğini vurguluyoruz ve Irak hükümetinin bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor” açıklamasıyla Şengal’i bir kez daha hedef gösterdi. 
 
ENERJİ HATLARI KONTROL ALTINA ALINMAK İSTENİYOR 
 
ABD, Ankara, Hewlêr ve Bağdat’ın Şengal’in Özerk Meclisi’ni tanımamasının nedeni bu bölgeyi kendi himayelerinin altına alarak, enerji kaynaklarına doğrudan ulaşmak olduğu biliniyor. Yer altı kaynaklarına ulaşmak bahanesiyle de Şengal’in işgalinin hedeflendiği ve Irak ordu güçlerinin bu nedenle sürekli kışkırtıldığı belirtildi. Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle açığa çıkan doğalgaz krizi tüm dünyayı etkisi altına alırken, İngiltere başta olmak üzere birçok ülke gözüne Musul-Kerkük’teki yer altı kaynaklarına göz dikti. Şengal’e yönelik KDP’nin kışkırtması sürerken, bölgede Irak ordu güçlerinin de bekleyişi devam ediyor. 
 

Diğer başlıklar

02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı
17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar