İHD'den İç Anadolu raporu: 83’ü ağır 231 hasta tutuklu var

img

ANKARA - İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu, İç Anadolu Bölgesi'ndeki cezaevlerinde 83’ü ağır en az 231 hasta tutuklunun bulunduğunu açıkladı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “İç Anadolu Bölge Hapishaneleri Üç Aylık Hak İhlalleri Raporunu” dernek binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. 
 
Açıklamada konuşan İHD Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında derneğe İç Anadolu Bölgesindeki 22 cezaevinden, yaşanan hak ihlallerine dair 148 başvurunun yapıldığı belirtti.
 
7 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
 
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından 31 Aralık 2021’de yayınlanan Ceza İnfaz Kurumları istatistiklerine göre, cezaevlerinde toplam 297 bin 726 tutuklunun bulunduğunu dile getiren Çevirmen, “İHD’nin basına yansıyan haberlere dayanarak yapmış olduğu belirlemelere göre, 2021 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Türkiye’nin çeşitli hapishanelerinde tespit edebildiğimiz kadarıyla 7 mahpus yaşamını yitirdi” dedi. İç Anadolu Bölge Cezaevlerinde Ekim, Kasım, Aralık aylarında tespit edebildikleri kadarıyla; 39’u kadın olmak üzere en az 231 hasta tutuklunun bulunduğunu aktaran Çevirmen, “Bunlardan 83’ü ağır hasta mahpustur” dedi.
 
AYAKTA SAYIM DAYATMASI
 
Çevirmen, tutukluların sağlık hakkına erişimde yaşadıkları sıkıntıları şöyle sıraladı: “Tek kişilik, sağlıksız nakil araçları ile sevkler yapılmakta; bu durum özellikle kalp, astım, epilepsi hastalarının sağlıklarını kötü etkilemektedir. Mahpuslar kelepçeli muayene edilmekte, kelepçeli halde hastane sevkleri yapılmaktadır. Mahpuslara uygulanan ağız içi aramalardan kaynaklı hasta mahpuslar hastaneye gidemiyor. Adli Tıp Kurumu politik tutum izleyerek ‘Hapishanede Kalamaz’ raporu vermemekte, tam teşekküllü hastane ve üniversite hastanelerinin ‘Hapishanede Kalamaz’ raporları kabul edilmemekte ve ağır hasta mahpusların infazları ertelenmemektedir. Ağır psikolojik rahatsızlıkları olan mahpuslar tahliye edilmiyor. Mahpusların diş tedavileri yapılamamaktadır. Afyon 1 Nolu T Tipinde yaşı ilerlemiş ve hasta mahpusların yanına daha genç olanların verilmediğini ve bu da hasta mahpusların yaşamlarını zorlaştırmaktadır. Ağır hasta ve engellilik durumuna karşın bu hasta mahpusların ayakta sayım vermeye zorlanmaktadır.”
 
TUTUKLUYA YANLIŞ İLAÇ VERİLDİ
 
Afyon’da revire çıkmak için mazgaldan bakan memura yetki verildiğini ve revire çıkmak isteyen tutukluya “iyisin” denilerek revire çıkarılmadığı ve ilaç yazdırılmadığını ifade eden Çevirmen, “Birçok hasta mahpus karantina oda koşullarından kaynaklı hastanelere gitmiyor. Bolu F Tipi Cezaevinde tutulan Şeyhmus Musa’ya ameliyat öncesi yanlış ilaç verildiği, ilacı kullandıktan bir müddet sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı aktarılmıştır. Bolu F Tipi Cezaevinde hastaneye gidişlerde askerler tarafından maskelerin tellerinin çıkartılmasının istendiği aksi halde hastaneye götürmeyeceklerini söyledikleri, maske tellerini çıkardıklarında ise maskenin bir koruyuculuğunun kalmadığı aktarılmıştır. Çorum L Tipi Cezaevinde mahpusların 3-4 aydır revire çıkartılmadıkları, koğuşlarında 73 yaşında yaşlı birinin olduğu, ilaçlarını rica minnet yazdırdığı aktarılmıştır” ifadelerini kullandı.
 
‘OKSİJEN MASKESİ VERİLMEDİ’
 
Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde bir tutuklunun oksijen maskesinin değiştirilmediğini ve ayda bir tane verip “idare et” denildiğini söyleyen Çevirmen, “Kırşehir E Tipi Cezaevinden troid kanseri bir hasta mahpus ameliyat edilmiş, 60 dikişin 35’inin patlamasından dolayı tekrar dikiş atılmış; ameliyattan 3 gün sonra ve boğazında 60 dikişiyle hastanenin hasta mahkum koğuşuna götürülmüş, burada mahkum koğuşunda 5 gün kaldıktan sonra dikişleri alınmadan Sincan 3 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmiş, karantina odasına konulmuştur. İlk gün ilaçları, kahvaltısı verilmemiş, koğuşta yatak, bardak, tabak, kaşık ve sıcak su ihtiyacı karşılanmamış koğuşu ameliyatlı haliyle temizlemek zorunda kalmıştır. Tokat T Tipi Cezaevinde bir hasta mahpus kovide yakalanmıştır” şeklinde aktardı.
 
ÇIPLAK ARAMA TERS KELEPÇE
 
İç Anadolu Bölgesi cezaevlerinde tutulan en az 20 tutuklunun işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını ifade eden Çevirmen, “Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevinde ayakta ve askeri nizamda sayım dayatılmaktadır. Mahpuslar hakaret ve tehditlere maruz kalmaktadırlar. Bolu F Tipi Cezaevinde 7 Ekim 2021’de ‘merkezden gelen özel ekip’ tarafından eşyalarının toplatılmasına karşı çıktıkları için 3 mahpus ters kelepçe takılarak yere yatırıldığını ve işkence gördüklerini aktarmışlardır. Diyarbakır D Tipi Cezaevinden Bolu’ya sevk edilen bir mahpus; Kırıkkale Hapishanesinde 1 gün tutulduğunu, burada çıplak arama dayatıldığını, zorla elbiselerinin çıkarıldığını, su ve yemek dahil hiçbir şey verilmediği, beton üzerinde uyutulduğunu aktarmıştır. Kırıkkale F Tipi Cezaevinden, Bolu F Tipi Cezaevine sevk edilen 9 mahpus kaba dayak, çıplak aramaya maruz kalmıştır” diye belirtti.
 
‘2 YILDIR HÜCREDE TUTULUYOR’
 
Bolu F Tipi Cezaevi’nde bir tutuklunun 2 yıldan fazla süredir hücrede tutulduğunu kaydeden Çevirmen, “Kayseri Kadın Cezaevinden bir mahpus hastane sevki esnasında askerin ırkçı tehdit ve hakaretlerine maruz bırakıldıklarını aktarmıştır. Diyarbakır D Tipi Cezaevinden, Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevine sevk edilen bir mahpus 5 gardiyan tarafından yere zorla yatırılarak elbiselerinin zorla çıkarılarak ve darp edilerek çıplak aramaya maruz bırakılmış, tekli hücreye konulmuş ve engelli olmasına rağmen ayağa kalkarak sayım vermesi istenmiş, bunu yapacak vücut bütünlüğünün olmadığını söylediğinde de hakaret ve psikolojik baskıya maruz bırakılmıştır. Hapishanelerde mahpuslara çıplak arama uygulaması devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
 
‘6 TUTUKLU SORGUYA ALINDI’
 
İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu Üyesi Avukat Ömer Faruk Yazmacı ise, disiplin cezaları ve infaz yakmalara ilişkin hak ihlallerini aktardı. Yazmacı, şu hak ihlallerini aktardı:  “Şartlı tahliye koşulları sağlanmasına rağmen keyfi gerekçelerle tahliyeler uzatılmakta ve bu uygulama gözlem kurulu kararıyla gerçekleşmektedir. Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevinde 2 mahpusun şartlı tahliye ve denetimli serbestlik hakkı gözlem kurulu kararlarıyla engellenmektedir. Bolu F Tipi Cezaevinde mahpusların denetimli serbestlikten yararlanma hakları ve ilçe cezaevlerine gönderilme talepleri kabul edilmemektedir. Bolu F Tipi Cezaevinde bir mahpusun; arkadaşlarına mektup gönderdiği ve kütüphaneden kitap aldığı gerekçesiyle tahliyesi 6 ay ertelenmiştir. Sincan Kadın Cezaevinde 3 kadın mahpus, yapılan kötü muameleye karşın şikayet dilekçesi yazmalarına karşın kendilerine disiplin soruşturması açılmıştır. Sincan Kadın Cezaevinde mahpuslara açlık grevine girdikleri 16 kişiye açılmış, Rozerin Kurt, Selver İspir, Saadet Akın hakkında beraat emsal kararı olmasına rağmen yine mahkemeler ceza talebinde dahi bulunmuştur. Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde 50 kadına ‘gereksiz yere marş-slogan’ gerekçesiyle iletişim ve görüş cezaları verilmiştir. Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde 3 kadın mahpusun tahliyeleri iyi halli olmadıkları gerekçesiyle ertelenmiştir. Seydişehir T Tipinde kendilerini JİTEM olarak tanıtan kişiler tarafından 6 mahpus sabahtan akşama kadar sorguya çekilmiştir.”
 
‘KÜRTÇE KİTAPLAR VERİLMİYOR’
 
Yazmacı, baskı, iletişim yasakları ve diğer sorunlara dair de şunları aktardı: “Yeni Yaşam, Evrensel gazeteleri mahpuslara verilmemekte, gerekçe olarak da Basın İlan Kurumu’ndan resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunmayan gazetelerin hapishanelere alınmadığı aktarılmıştır. Mahpusların kantinden alarak bir radyo bulundurma hakları olmasına rağmen radyoları toplatılmıştır. Mahpuslara Kürtçe kitap tercüman olmadığı gerekçesiyle verilmemektedir. Mahpusların 3 kişilik arkadaş ziyareti hakları güvenlik soruşturması gerekçesiyle kullandırılmıyor. Yalnızca idarenin belirlediği televizyon kanallarının izlenmesine izin veriliyor. Bolu F Tipinde 30 dakikalık açık görüş hakkının büyük kısmında aramalara zaman ayrılmakta ve aileler, onur kırıcı aramalara maruz bırakılmaktadır.”
 
KURUMLARI GÖREVE ÇAĞRI
 
İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu Üyesi Avukat Ümit Can Akbulut da, hazırladıkları rapor kapsamında sonuç ve önerilerini aktardı. Cezaevlerinde son dönemlerde artış gösteren işkence-darp vakalarına son verilmesi gerektiğini söyleyen Akbulut, sorumlu olan kişiler hakkında soruşturmanın açılması ve cezai yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu. Cezaevlerine bağımsız sağlık kurumlarının girmesine ve inceleme yapmasına izin verilmesi talebinde bulunan Akbulut, “Teşhis, tedavi ve kontrollerinin uzman hekimler tarafından yapılması sağlanmalıdır. Heyetlerimiz ve kurumumuz; hapishane rejimi, fiziki koşullar ve uygulanan muameleler hakkında etkili bir idari ve yargısal denetim sağlanması gerektiğini tespit etmiştir.  Bağımsız ulusal denetim mekanizmalarının oluşturulması gerekmektedir. Tüm hapishanelerde yaşananlara, hak ihlallerine, sağlığa erişim engellerine karşı Adalet Bakanlığı’nı, ilgili tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
 

Diğer başlıklar

21/05/2022
23:05 ‘Asimilasyonlara karşı dilimizi konuşalım’
22:57 Türkiye’nin Başika üssüne füzeli saldırı
21:47 Koronadan 3 kişi daha hayatını kaybetti
21:14 Kılıçdaroğlu: Kürtçe müziğe tahammül edemiyorlar
20:34 İlham Ehmed’den Türkiye'nin saldırına tepki
20:21 Kadınlar: Erkek yargının karşısındayız
20:15 Cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı açlık grevi eylemi
20:01 HDP Kadın Konferansı’nın ilk günü sona erdi
18:47 Dağ: Gençlik bu sisteme karşı en büyük mücadeleyi veriyor
18:42 ‘Diyanet eliyle din zorbaların temsilcisi haline getirildi’
18:03 YNK: Türkiye'nin saldırıları durdurulmalı
17:10 Dersim’de Kadın Çalıştayı
17:05 Erdoğan, Anderson ve Niinistö'yle görüştü
16:49 Mahmur’da SİHA saldırısı yürüyüşle protesto edildi
16:32 Çocuğa tecavüz eden fail tutuklandı
16:30 Yenikapı’da Çerkes Soykırımı anması: Soykırım tanınmalı
16:00 HDP Gençlik Meclisi: Bizi teslim alamayacaksınız
15:37 Bir haftada karakola 20 asker cenazesi getirildi
15:27 67 yaşındaki KOAH hastası Yılmaz için 'acil tahliye' çağrısı
15:14 Verem hastası tutuklu için tahliye çağrısı
15:02 Arabanın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
15:00 Emekçiler: KHK'ler gidecek biz kalacağız
14:44 Tutuklu yakınları bir araya geldi: Mücadeleyi büyütelim
14:33 'Erdoğan gerçekte ne istiyor?'
14:30 ‘İktidar varlığını zorbalıkla sürdürüyor’
14:23 Kayıplar haftasında denize karanfiller bırakıldı
14:11 Cumartesi Anneleri: Hakikatin taşıyıcısı olmaktan vazgeçmeyeceğiz
13:58 BASK-DER kongresinde tecride karşı mücadele çağrısı
13:52 Mahmur’da bir araca hava saldırısı
13:41 Hava saldırısında 5 kişi hayatını kaybetti
13:39 İHD Adana Şubesi: Çerkes Soykırımı tanınmalıdır
13:08 Şenyaşar ailesi: Adalet onu isteyenlerin birlikteliğiyle gelecektir
12:57 Kadın işsizliği: Sorun bu iktidarla çözülemez
12:43 Kayıp yakınları: Adalet herkese lazım - YENİLENDİ
12:25 Gençlerin tutuklanması protesto edildi
12:13 Kimyasal silah saldırısında 8 HPG'li yaşamını yitirdi
12:08 TFF’den Amedspor'a ceza
11:02 Cudi Dağı’nda operasyon sürüyor
10:54 Düzce'de 2'si gardiyan 16 gözaltı
10:53 Beştaş: Polisin tutumu katliamlara yol açıyor
10:33 HDP ve HDK'den Çerkes Soykırımı açıklaması
10:32 Buldan'dan muhalefete: Cesur bir demokratik duruş sergile
10:17 Kadıköy Belediyesi’nde 32 tutuklama
09:49 'Sığınmacı projesi Suriyeli kimliğine tehdittir'
09:49 Doktor Şeyma Biran muayenehanesinde katledildi
09:36 Erdoğan'ın ‘kredi müjdesi' fiyatları yükseltti
09:31 Çerkesler anayasal güvence istiyor
09:30 Öcalan için BM’ye ‘acil harekete geçme’ başvurusu
09:15 Polislerden cenaze defni ve taziyeye engel
09:04 Savaşa karşı mücadele çağrısı: Şimdi kadın direniş zamanı
09:03 Hem pêşmerge hem koruculuk yapan Yiğit: Birliğe ihtiyaç var
09:02 Kızılay üniformalı polislerden 'yardım' sonrası ajanlık dayatması
09:02 Cizre kayyımı taşınmazları tek tek devrediyor
09:01 12 yaşında gözaltında katledildi: Faili meçhul değil, faili belli
09:00 21 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
20/05/2022
23:49 Metîna'da bir asker hayatını kaybetti
22:51 İzmir'de bir kadın katledildi, biri yaralı
22:11 ‘Elizabeth’ Batman’da tiyatro severlerle buluştu
21:51 HDP'li gençlerin tutuklanması protesto edildi
21:16 HDP Kadın Meclisi: İktidar savaş politikasıyla sonunu hazırlıyor
21:14 Diyarbakır'da 10 kişi tutuklandı
20:20 İzmir gençlik örgütleri: İmralı’da tecrit son bulmalı
20:14 Türkmen'i katleden fail tutuklandı
20:12 HDP’li gençler serbest bırakıldı
19:36 Yıldız’ın cenazesi 6 yıl sonra ailesine teslim edildi
18:41 Askeri operasyon başlatıldı: Kato’dan Besta’ya sevkiyat
18:32 Besta’da ağaç kıyımı sürüyor
18:23 Cizre’de bir kişiye silahlı saldırı
18:14 İhraç edilen KESK’lilerden mücadele kararlılığı
17:46 DİSKİ'nin lağımı tehlike saçıyor!
17:43 ‘15 Mayıs asimilasyonlara karşı bir atılımdır’
17:37 Kadıköy Belediyesi'ne yönelik operasyonda 124 kişiye tutuklama talebi
17:23 Tutuklu yakınlarından ESP ve TİP’e ziyaret
16:54 Kürt müzisyen Gökçe serbest bırakıldı
16:37 HDP'li gençler gözaltıları yürüyüşle protesto etti
16:35 Van Barosu hizmet binasının açılışı yapıldı
16:16 TÜGVA temsilcisi DBB’de daire başkanı yapıldı
16:10 Adana’da Mayıs ayı şehitleri anıldı
15:54 Kadın sporcuya antrenörden şiddet
15:49 ‘Çelebi’nin katilleri Hewlêr’e kaçtı’
15:39 İsveç hükümeti Kürtlerle ilgili sözü tutmadığı için tehlikede
15:04 HDP’li gençler gözaltıları yürüyüşle protesto etti
14:49 YNK’den Barzani’ye: Ne zaman kardeşlikten bahsederse bir ihanet yaşanıyor
14:24 Kadın katliamları Diyarbakır'da protesto edildi
14:04 BES üyelerine mobbing uygulanıyor
13:24 ‘Söylenecek söz kalmadı, savaşa karşı direniş zamanı’
13:19 Öcalan’ın avukatları, ailesi ve vasisinden görüşme başvurusu
13:11 Cudi’de çatışma, Siirt’ten takviye
13:06 Siirt’te bir gencin cenazesi bulundu
13:06 İzol ailesi Urfa Adliyesi önünde: Sadece adalet istiyoruz
12:48 HDP’den Çerkes Katliamı için kanun teklifi
12:45 Elazığ’da işten çıkartılan gazeteci Akgün: Açlıkla terbiye etmek istiyorlar
12:44 AKPM heyeti Türkiye’de
11:56 Emine Şenyaşar: Çocuğumu bıraksınlar
11:52 Müzisyen Zelal Gökçe gözaltına alındı
11:48 Halfeti'den halklara Öcalan çağrısı: Tecride karşı mücadeleyi yükseltelim - YENİLENDİ
11:33 Amara'da tecride tepki: İmralı kapılarını açın
11:26 ‘Gizli tanık Ulaş’ın ifadesiyle 26 kişi tutuklandı
11:05 55 yıllık pêşmerge: KDP ulusal değerlere ihanet ediyor
11:03 Gola Xizir büyülüyor