Sancar: HDP bozuk düzeni değiştirmeye geliyor

img

MERSİN - Mersin’de partisinin düzenlediği mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AKP’ye seçim çağrısını yineleyerek, “Halklar, HDP'yle birlikte bu iktidarı göndermeye ve bu bozuk düzeni, bu sömürü, yalan, talan düzeni değiştirmeye geliyor” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Mersin’de düzenlediği “Demokrasiye Çağrı” mitingine katıldı. Binlerce kişinin katıldığı miting saygı duruşuyla başladı. Mitinge katılanları Türkçe, Kürtçe ve Arapça selamlayan Sancar, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Mitin alanındaki coşkuya dikkati çeken Sancar, “Bu coşkuyu bu heyecanı görünce Saray’dakilerin tir tir titrediğini biliyoruz. Zulme zorbalığa sömürüye, yoksulluğa, açlığa rağmen heyecanınızdan umudumuzdan hiçbir şey kaybetmediğimizi görenler kimin nereye yürüdüğünü biliyorlar. Halklar, HDP'yle birlikte bu iktidarı göndermeye ve bu bozuk düzenin, bu sömürü, yalan, talan düzeni değiştirmeye geliyor. Bizler geliyoruz bizler” diye belirtti. 
 
'SOKAK SOKAK MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYORUZ'
 
İktidarı istifaya çağıran ve derhal seçim talebini yineleyen Sancar, “Bu iktidar istifa etmelidir. Hemen şimdi istifa etmelidir. Erken seçim ya da derhal seçim kararı almalıdır. Eğer kendine güveniyorsa ekonominin kitabını yazdığı iddiasında samimiyse politikalarına inanıyorsa getirsin sandığı koysun buraya bakalım halktan ne cevap olacak. Buyursunlar getirsinler sandığı halktan alsınlar cevabı.  Bizim seçim hazırlığımız gördüğünüz gibi her an vardır. Mücadelenin her yeriniz, mahallelerde, evlerde, sokaklarda, meydanlarda mücadeleyi, büyütüyoruz, baskıları, zulümleri, davaları, polis baskınları, bizi yıldırmıyor yıldıramıyor yıldıramayacak” diye konuştu.  
 
‘ZULÜM DÜZENİNİ BİZ DEĞİŞTİRECEĞİZ’
 
Sancar, sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü HDP halkların ortak evidir, halkların birleşik iradesidir, ortak geleceğin güvencesidir. Biz değiştireceğiz bu bozuk düzeni. Bu otoriter, sömürücü, bu zulüm süren düzenini ancak biz değiştirebiliriz arkadaşlar. Buna inanın, mücadeleniz de kararlıyız. Mücadelemizde inatçıyız, ısrarcıyız. Büyük bir irade ve sabrımız var. Bu sabır onların yüreğine korku salıyor. Sabır inattır, mücadele karanlıktır. Sizlerin coşkusu umudun ta kendisidir.”
 
'EKMEĞİMİZ ÇALINIYOR' 
 
Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkeyi getirdikleri yere bakın sevgili kardeşlerim. Son birkaç haftada hepimizin sofrası daha da küçüldüğü. Ekmeğimiz çalınıyor, ekmeğimiz gasp ediliyor. Bugün Adana’da bir ekmek üretim tesisini ziyaret ettik. Pek çok şey anlattılar. Rakamlarla konuşmayı istemiyorum. Rakamlara gerek de yok zaten. Hepiniz her gün her an bu yoksullaşmayı açlığı bizzat yaşıyorsunuz. Verdiği örnek gerçekten yürek burkuyor. Evet, caddelerde halk ekmek büfelerinin önünde uzun kuyruklar gördük. Birkaç kuruş daha ucuza ekmek almak için insanlar saatlerce kuyrukta bekliyor. Ve bu ekmek üretim tesisindeki arkadaşlarımızın anlattığı başka bir şey var. Sabahın erken saatinde onlarca, yüzlerce insan bayat ekmeği ucuza almak için gelip sıraya giriyorlar, kuru ekmeğe muhtaç ettiler bu ülkeyi. 
 
EKONOMİ AYNI ZAMANDA BARIŞ MESELESİDİR
 
Bu ülkenin onurlu insanları mı kuru ekmeğe bulamayacak hale getirdiler. Nereye gidiyor bu ülkenin kaynakları? Bu ülkede kaynak var. Ülkenin emekçi hakları, ürettikleri değerler de bu ülkede refahı da kuracak göçtedir. Bu kaynaklar saraya, israfa, ranta, savaşa gidiyor. Bildikleri tek bir tek şey var. Her yerde düşmanlık politikası ve hastaları birbirine kırdırma. Bölgeye de askeri politikalarını ihraç ediyorlar. Kürt sorununda yıllardır izlediklerini, güvenlikçi militarist politikalarla bu ülkenin kaynaklarını savaşta heba ediyorlar. İşte biz diyoruz ki ekonomi sadece ekonomi değildir. Ekonomi aynı zamanda barış meselesi, aynı zamanda demokrasi meselesidir. Aynı zamanda özgürlük meselesidir. Eğer bir ülkede hukuk ayaklar altına almışsa, artık hukuk bir şey kalmamışsa. Eğer bir ülkede demokrasi yok edilmiş, eğer bir ülkede toplumsal barış tamamen tahrip edilmişse o ülkede adalet olmaz. Adalet hiçbir alanda olmaz,  ekonomide de olmaz elbette. Savaş baronlarına aktarılan kaynaklar ve iktidarını devam ettirmek için savaş politikasından umulan faydalar, bu ülkeyi her gün daha fazla yoksullaştırıyor. 
 
SORUNLARI ÇÖZECEK İRADEMİZ VAR
 
Bizim çözüm önerilerimiz var. Bizim önerilerimizi hayata geçirecek birikimimiz var. Bizim bu sorunları çözecek irademiz var. Çünkü biz bu ülkeye barışı getirmeye kararlıyız, savaşları bitireceğiz. Kürt sorununda demokratik çözümü getireceğiz. Kürt sorununda çözüm aynı zamanda toplumsal barış demektir. İşte barışı, demokratik çözümü getirdiğimiz de bu talan düzeninin temelini yok edeceğiz. Bu sömürü ve talan seni savaş politikaları üzerine kurulmuştur. Bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz, biz getireceğiz. Bizsiz bu ülkede barış olmaz, demokrasi olmaz, ekonomide adalet olmaz, halk için refah olmaz. İşte kanıtı sizlerin coşkusu, sesi ve nefesidir. 
 
ÇÖZÜM GÜCÜYÜZ
 
Barajlar koydular önümüze. Güya barajlarla bizi engelleyeceklerdi. Şimdi biz kendimize baraj koyduk. Diyoruz ki önümüzdeki seçimlerde yüzde 15'in altında oy alırsak, başarısız sayacağız kendimizi. Hedefimiz yüzde 15'ten yukarıdır. Bu ülkenin halklarının ortak iradesinin bu ülkenin çözüm gücü haline getirmektir. Burada meydanlarda ortak mücadeleyle sağlayacağız. Sadece masa başı görüşmelerle ortak mücadele ve sağlam demokrasi ittifakı kurulamaz. Önce meydanlarda, sokaklarda, mahallelerde, halkın, emekçilerin, yoksulların yaşadığı her yerde tarlada, fabrikada mücadele ortaklığını kurmak zorundayız. Bu düzene, bu sömürü bu talan, savaş ve yalan düzenine karşı ortak mücadele çağrısını bakmadan usanmadan yapıyoruz. Bu birlikteliği burada sizlere bulunduğu her yerde, meydanlarda, sokaklarda gerçekleştireceğiz. Buna inancımız var. Bunun için sabrımız, kararlılığımız ve inancımız var. İşte bunu sağladığımızda artık seçim ittifaklarını uzun uzun konuşmaya gerek kalmayacak."
 
FİYATLAR YÜKSELİYOR
 
Mersin Türkiye tarımsal üretiminin en önemli merkezlerinden biridir. Türkiye’de üçüncü sıradadır. Fakat her geçen gün tarımsal üretimde gerileme yaşanmaktadır. Çifti mağdur olmaktadır. Tarım için kullanılan topraklar gün be gün azalıyor. Tarım alanları nereye gidiyor? Son milyon hektar tarım arazisi ekilebilir olmaktan çıkarıldı. İnşaatçılara tahsis edildi. Yandaş şirketlerinin rantlarını büyütmek için tarımsal arazileri inşaata imara açıyorlar. Sonra, bütün bu uyguladıkları politikalarla tarımsal girdi fiyatları yükseliyor. 
 
GIDA KRİZİ BİZİ BEKLİYOR 
 
Şimdi narenciyede bakliyatta en önemli üretim merkezi olan Mersin çiftçisi artık bu işi sürdüremez hale geldi. Hele bu son döviz kuru artışlarıyla birlikte maliyetten katlanarak arttı ve sürekli zararla karşı karşıya kalan bir çiftçi kitlesi ortaya çıktı. Limona bakın mesela, tarlada 30 ila 50 kuruş arasında. Burada hala gidince en fazla kilosu 2 3 lira ama marketlere gidince 10 liradan aşağı bulamazsınız dedim. Çiftçi 50 kuruşa satarak nasıl geçimini sağlayacağım? Ya bu meslekten vazgeçecek ya da siz zarar etmeyi göze alacak. Peki, bunun yerine ne geliyor? Bunun yerine ithalat geliyor. Buğdayda olduğu gibi. Türkiye'nin buğday üretimi ihtiyacı 18 milyon yılda. Gerçekleşen rekolte 12 milyon ton. 6 milyon ton ithalat yapılması gerekiyor. Bu döviz kurları karşısında bu ithalatın ne kadar büyük maliyet yaratacağını da biliyoruz. Yani sevgili kardeşlerim artık ekmek meselesi sadece bir simge olmaktan çıktı. Önümüzdeki yıl gıda krizi kıtlık bekliyor bizi? 
 
GÖNDERECEĞİZ 
 
Eğer bu iktidar göndermesi hemen şimdi erken seçimi, bu iktidara kabul ettirmezsek, halkların ortak mücadelesinin iradesiyle sandığı getirmesek, gelecek sene bugün yaşadıklarımızı arayacağımız felaketlerle dolu olacaktır. Bunu unutmayın. Göndereceğiz, AKP’yi göndereceğiz. Ortağı MHP ile göndereceğiz. Bu iktidarı, soyguncu, ırkçı, savaşçı, talancı, yalanıcı iktidarı göndereceğiz. Bunu sizlerle halkların ortak iradesiyle yapacağız. Buna inanın. Buna inanın asla umudunuzu. Asla inancınızı kaybetmeyin. Biz meydanlara çıktığımız da sokağa çıktığımız da umudumuz kat kat yükseliyor, inancımız daha da artıyor. Çünkü sizlerin gözündeki ışık bizim vicdani sorumluluklarımızı arttırıyor. 
 
HDP HALK İÇİN VARDIR
 
HDP halkın partisidir halk için vardır, halkçı yönetimi kurmak hedefindedir. Bir avuç sermaye değil, halka kaynak aktaracağız. Savaşa yandaşa savaşa giden o büyük meblağları halkın hizmeti için kullanacağız. Dediğim gibi buna hazırlığımız var. Buna irademiz var. Bunu gücümüz de var. Gücümüz sizsiniz. Bu ülkenin barışı, ortak eşit geleceği ve demokrasisi sizlerin iradesi olmadan kurulamaz." 
 
Sancar'ın konuşmasının ardından Sanatçı Xece sahne aldı. Miting, şarkılar, halaylar eşliğinde son buldu. 
 

Diğer başlıklar

19/01/2022
22:38 İlham Ehmed’in babası hayatını kaybetti
21:13 Erdoğan: Vatandaşlarımızın serzenişlerinin farkındayız
20:58 Merkez Bankası’na dair düzenlemenin yer aldığı teklif kanunlaştı
20:45 Mezuniyet töreninde bayrak açan öğrenciye kınama cezası
20:26 Turgutlu’da Kürtçe seçmeli ders çalışması
19:45 Son 24 saatte 72 bin 615 yeni vaka tespiti
19:05 Eski AKP’li Yaşar AYM'ye üye seçildi
18:41 Silopi’de gözaltındaki 9 kişi serbest bırakıldı
18:17 Babacan: Kürt meselesi yeniden diriltildi, çözmekten vazgeçmek yanlış
17:29 Diyarbakır’da 571 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor
16:53 Dink katledilişinin 15’inci yılında anıldı - YENİLENDİ
16:50 Eşbaşkanların 'ev hapsi' 613 gün sonra kaldırıldı
16:43 CHP'den dokunulmazlık açıklaması
16:41 Mersin'de kayıp olan Rim A'nın cenazesi bulundu
16:33 Madımak Davası’nda Ağar’ın dinlenmesi talebine ret
16:11 CHP’li Erkek: 6 partiyle ‘Parlamenter sistem’de anlaştık
15:51 İHD Orhan Karaağar'ı andı
15:40 Kar engeline rağmen Adalet Nöbeti sürüyor
15:29 HDP'den grevdeki BBC çalışanlarına ziyaret
15:28 DTSO ve İHD'den Kürtçe çağrısı
15:00 Doku ailesinin eylemi kar yağışına rağmen sürüyor
14:52 Patnos’ta tutukluların el konulan malzemeleri kantinde satıldı
14:46 Askerlerin katlettiği Yusuf Akın dosyasında ihlal kararı
14:42 Hrant Dink vurulduğu yerde anıldı: AKP halka hesap verecek
14:21 Sur beyaza büründü
14:20 Antalya’da gözaltına alınan kadın tutuklandı
14:12 Hrant Dink doğduğu evin önünde anıldı
14:06 Gümüşhane Cezaevi'nde 2 tutuklu açlık grevinde
14:05 Taşımacılık sektöründeki sorunlar için eylem
14:04 Gazeteci Karaağar mezarı başında anıldı
14:02 61 mültecinin boğulduğu tekne faciası davası ertelendi
14:02 Mimarlar Odası’ndan işten atmaya tepki
13:42 'Fotoğraf paylaşacağınıza yolları temizleyin kayyım efendi'
13:24 Mardin’de trafik kazası: 3 ölü, 10 yaralı
13:23 Durağa ‘Enes Kara’ adı verildi
12:50 Şenyaşar ailesinin kardan duvar yazısına yasak!
12:50 PADÊ Eşbaşkanı: Şengal'in iradesi halkın elinde olmalı
12:36 Barış aktivisti Yaylalı için ceza istemi
12:33 HDP’li vekile Kürtçe müzik fezlekesi
12:33 Eğitim Sen: Aydın'da okul yönetimleri suç işliyor
12:31 Oluç: Konya katliamına dair çok sayıda soru var, araştırılmıyor
12:22 Özden: Veteriner hekimlerin ürün uygulama ücretleri artırılsın
12:19 Diyarbakırlılar: Kayyum sınıfta kaldı
11:25 Prof. Dr. Herken: İntiharlara karşı toplu mücadele gerekli
11:23 Yollar kapanınca kayyım kriz masası kurdu
10:53 Taciz faili okul müdürü hakkında soruşturma başlatıldı
10:48 Danıştay 60 bin ağacın kesilmesi kararına ‘dur’ dedi
10:32 Antep-Adana yolu kapandı, binlerce kişi mahsur kaldı
10:26 Sanal medyadaki tehdide suç duyurusu
10:21 Antep'te mahsur kalan yolcular isyanda: Muhatap bulamıyoruz
10:20 Yönetmen Bayram: Bir kadını en iyi kadın anlatır
10:00 Efrîn’i takip eden gazeteci: Soykırım ortaklığı yapıldı
09:49 17 yaşındaki çocuk sokakta alıkonulup ajanlığa zorlandı
09:48 KASED Mersin’de konser düzenliyor
09:48 'İnfazı yakılan tutuklular serbest bırakılsın'
09:46 ‘Mahmur’u boşaltmak istiyorlar’
09:45 Dr. Salih: Kimyasal silah kullanımı insan sağlığında kalıcı etki bırakır
09:29 Yeşilay başkanı nargile kafesiyle bağımlılığa karşı savaşıyor!
09:14 Yüzde 91 vücut fonksiyon kaybı olan tutuklunun infazı yakıldı
09:13 Öcalan: Gelin açık tartışalım kim terörist kim değil
09:08 Açık görüşte yan yana oturmaya ‘eş’ engeli
09:06 CPT'ye 'gelin' çağrısı: Cezaevleri ölüm merkezlerine dönüştü
09:04 Sendikacı Kartal: Sokağa çıkmayı üstlenecek bir merkez oluşturulmalı
09:00 19 OCAK 2022 GÜNDEMİ
08:58 Diyarbakır'da yollar kapandı, yurttaşlar yürüyerek işe gitti
08:48 Bölge kentlerinde okullar tatil edildi
18/01/2022
22:57 HDP’li Aydemir'den AKP’ye: İlk seçimde ampul patlatılacak
22:11 Antep’te halk, önlem almayan belediyeye tepkili
21:42 Kızıltepe'de seçmeli ders formları verilmedi
21:23 Karikatür paylaşan avukat hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ davası
21:22 Maraş-Antep petrol boru hattında patlama
21:03 Sabit Torun katledilişinin 42’nci yılında anıldı
20:44 Gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
20:33 Korona tablosu: 157 vefat, 69 bin 658 yeni vaka
20:18 ‘Dolandırıcılık ve sahtecilik’ soruşturmasında çok sayıda gözaltı
20:14 Muhalefetin tepki gösterdiği önerge revize edildi
19:56 İzmir'de Enes Kara için açıklama
19:53 Şırnak'ta Kürtçe ders için broşür dağıtıldı
19:51 Dink cinayeti önergesi reddedildi
19:47 8 siyasi partiden ortak açıklama: Toplumsal sorumluluğu yerine getirmeye kararlıyız
19:18 Avlanan yaban hayvanları için açılan dava kazanıldı
18:58 Siyasi partilerle yapılan toplantı ardından açıklama bekleniyor
18:54 'Kayyım rektör' İnci’ye yumurta atan öğrenciye uzaklaştırma cezası
18:52 AYM’nin üyesi Meclis tarafından yarın seçilecek
18:37 CHP’li Özel: Kavala’nın tutukluluğu Saray talimatıyla sürüyor
18:19 Diyarbakır'ın ilçeleri kara büründü
18:18 Boğaziçili öğrenciler: Naci seni de göndereceğiz!
18:09 Beştaş’tan Leyla Güven’e açılan soruşturmaya tepki
17:47 İnşaat işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı
17:27 Diyarbakır’da trafik kazası
17:07 Van’da artan çocuk istismarı protesto edildi
17:01 Şiddet faili erkeğe ceza indirimi
16:46 Metro inşaatına düşen işçi ağır yaralandı
16:43 Diyarbakır’da kar tutmaya başladı
16:28 HDP’li Güzel’in fezlekesi kapatma davasına ‘ek delil’ olarak gönderildi
16:15 HDP miting çalışmalarını kırsala taşıdı
16:13 Adalet Nöbeti'ndeki ailelerin talepleri mitinge taşınacak
15:43 Suriyeli doktorun Almanya'daki yargılaması yarın
15:25 Kılıçdaroğlu: Kavala'nın hapsi Türkiye'nin adalet sorunudur
15:21 Marmara Gölü’nde kum ocağı tehlikesi