Tecavüz sanığı profesörün tutuklanması talebi yine reddedildi

img
ANKARA – Sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim Ç.B.’ye tecavüz suçlaması ile tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin tutuklanmasına dönük talep yine reddedildi. Ç.B.’nin avukatı Aslı Arıhan, sanığın hala dışarıda olmasının toplumsal vicdanını zedelediğini söyledi.
 
Ankara’da sahibi olduğu VCOM Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan veteriner hekim Ç.B.'ye tecavüz suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili ve ona yardım etmekle suçlanan ortağı Veteriner Dr. Serkan Durmaz ile Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt’un yargılandığı davanın 4’üncü duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tecavüz mağduru Ç. B. ile sanıklardan Hasan Bilgili ve Hüseyin Şenyurt’ın hazır bulunduğu duruşmaya mazeret bildiren sanık Serkan Durmaz katılmadı.  
 
Taraf avukatlarının yerini  aldığı duruşma salonuna Ç.B’nin ailesi ve basın mensupları dışında kimse alınmadı. Kadın örgütlerinin bulunduğu müdahillik talebi ise mahkeme heyeti tarafından koronavirüs salgını gerekçesiyle reddedildi.
 
'TECAVÜZCÜSÜN YARGILANACAKSIN'
 
Salona polis eşliğinde giren tecavüz sanığı Hasan Bilgili'ye, kadınlar "Tecavüzcüsün, yargılanacaksın" diyerek tepkilerini gösterdi. Bu sırada kadınlar ve polis arasında gerginlik yaşandı. Faili koruyan polisler, kadınlara "Ezbere kalıplaşmış cümlelerle gelmeyin, kalabalığa güvenerek haddinizi aşmayın" tehdidinde bulundu. Kadınlar ise, "Haddinizi siz aşıyorsunuz, bu cümleleri bize siz ezberlettirdiniz" yanıtı verdi. 
 
YÜKSEK DOZDA CİDDİ YAN ETKİSİ VAR
 
Duruşma Anestezi Teknikeri Rıza Yaşar Çetiner tanıklığı ile başladı. Ç.B’nin kanında rastlanan “P…” isimli ilaca ilişkin sorular yöneltilen Çetiner, “İnsanlarda kullanılır. Normalde kilogram başı dozu 5-7 ml gram dozda verilir. 2 mililitre gramda etkisi başlar. Daha fazla kullanıldığında derin aneztezi oluşturur. Yüksek dozlarda kullanıldığında ciddi yan etkileri vardır. Kanda yarım saate kadar kalır. Vücuttan atılma süresi yarım saattir. Kan tahlili yapıldığı zaman yarım saatte yapılırsa çıkar. Sonrasında çıkmaz” dedi.
 
‘İLAÇ HAFIZA KAYBI YAPAR’
 
Ç.B’nin avukatı Aslı Arıhan’ın, “Bu ilaç uygulandığında süreç içerisinde kişi olayları hatırlar mı?” sorusunu  Çetiner, “Evet anımsamama, hafıza kaybı yapar. Sorulara cevap verirken bile sonrasında bunu hatırlamayabilir. Klinikte gördüğüm hastaların çoğu yarım saat içinde hatırlamıyor. Bazıları sonra hatırlar” şeklinde yanıtladı. 
 
Av. Arıhan’ın bunun üzerine “Bu ilaç veteriner kliniğinde bulundurulabilir mi?” diye sordu. Çetiner, “Bir fikrim yok” yanıtı verdi. 
 
Olay gününe ilişkin görüntülerde sanık Serkan Durmaz’ın elindeki oksijen kablosu görüşmesi dolayısıyla Av. Arıhan, “Aneztezi sonrası oksijen neden verilir?” diye sordu. Çetiner, “P… ilacı kullanan birisinde solunum desteği ihtiyacı duyar. Yüksek dozlarda mutlaka gerekir” diye konuştu. 
 
‘YAYGIN TEPKİLERDEN BİRİ ŞOK HALİDİR’
 
Ardından Psikolog Metin Akkalyoncugil dinlendi. 20 yıldan fazladır psikolog olarak çalıştığını belirten Akkalyoncugil, travmaya bağlı tepkiler hakkında şunları anlattı: “Travmayla ilgili tepkiler onun ne kadar beklenmedik bir saldırı olduğuna göre değişir. En yaygın yaşanan tepkilerden biri şok tepkisidir. Saldırıya maruz kalan kişinin hiçbir şey yapamayacağı hissine kapılırsa, hiçbir şey yapamaz donma yaşar. Bu sadece cinsel saldırılarla ilgili değil tüm travmalara dair geçerli. Yetişkinler için travma, yapamadığı şeylerdir. Bir kişi bu kadar ağır saldırıya maruz kaldığında bir de yapamadığı şeylerden dolayı suçlandığında bu travmanın katlanmasına neden oluyor. Bir kişi için böyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldığında ‘ben bununla baş ederim’ düşüncesi oluşmazsa tepkisiz kalabilir.”
 
‘ANLATMASI BİLE ZOR’
 
Yaşanan travmaya bağlı olarak kişinin hafıza kaybı da yaşayabildiğini ifade eden Akkalyoncugil, “Bu durum geçici hafıza kaybı da yapabilir çok da yaygın görünen bir durumdur” dedi. Akkalyoncugil, avukatın “Sonradan hatırlama durumu olabilir mi?” sorusuna yanıtı şöyle oldu: “Bu değişir ama o anın görüntülerinin canlanması denilen şey bazen aylar alabilir. Bunların olması bilimsel açıdan şüpheyle yaklaşılacak bir şey değil. En ağır görünen semptomlardan biridir. Bu tarz tepkiler tamamen bilimsel. Böyle bir durumda kişinin başından geçenleri anlatması bile zordur. Onun yarattığı duygusal parçalanma, başkaları tarafından yargılanma fikri kişiyi daha çok etkiler. Bu bilimsel bir gerçeklik.”
 
‘MAĞDUR OLAN ÇOK FAZLA KİŞİ VAR’
 
Akkalyoncugil’un ardından bu kez Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi H.H. tanık olarak dinlendi. 
 
Tecavüz sanığı Hasan Bilgili ve diğer sanıkların çok fazla kişiyi mağdur ettiğini söyleyen H.H., “Fakat çoğu korktuğu için konuşmuyor. Ben onların adına da buraya geldim. Hasan Bilgili'den hiç ders almadım çünkü üst sınıflardan 'odasına gitmeyin' sözlü taciz ve derslerinde cinsel içerikli şakalar yaptığı konusunda hep uyarıldım. Daha önce de bir yabancı öğrenciye uyguladığı taciz olayı var. Ayrıca Veterinerlik Fakültesi öğrencileri olarak mahkemeye dilekçe sunduk. Hasan Bilgili'nin üç köpeği yanlış tedavi ettiği ve Milliyet gazetesine yansıyan bir haberde yine birkaç sokak hayvanın deney yaptığı kamuoyuna yansıdı. Mesleki anlamda da ciddi yanlışları var" diye konuştu. 
 
‘TACİZİ ANLATMAK KOLAY OLMUYOR'
 
Üniversitelerde akademik hiyerarşiden dolayı yaşanılan tacizi anlatmanın kolay olmadığını dile getiren H.H., sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanlar genelde bu hiyerarşik düzenden dolayı korkuyorlar, 'dersten kalır mıyım, şikayet ettiğimde okulum uzar mı?' kaygılarla şikayet etmiyor. Ben ayrıca üniversitenin cinsel taciz biriminde de yer alıyorum. Ama buraya başvurmayan ama bana başvuran çok fazla kişi var. Ben uyarılardan dolayı Bilgili’den kaçtığım için cinsel tacizine maruz kalmadım. Davadan sonra Hasan Bilgili tahliye olduğunda girdiğimiz ilk derste, 'hadi Hasan Bilgili arkasından konuşabilen konuşsun döndüğünde ne olacak' diyen kimi hocalarımız oldu."
 
‘TOPLUMSAL VİCDANI ZEDELİYOR’
 
Tanık beyanlarının ardından söz alan Ç.B.’nin avukatı Aslı Arıhan, Adli Tıp Kurumu’ndaki (ATK) delillerin organize bir şekilde yok edildiğini ifade etti.
 
Arıhan, “Onlarla ilgili suç duyurusu aşamasına gelinmiş. Bu kadar ağır delilleri yok etme gücü olan insanın hala dışarıda olması toplumsal vicdanı zedeliyor. Müvekkilim vajinal temizliğe maruz kaldı, darp raporundan tutun İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘siper görülmüştür’ raporunun üzerine gidilmesine kadar, artık mahkemenin tutuklama talebimizi kabul etmesini istiyoruz. Müvekkilim ve birçok mağdurun artık sesini yükseltebilmesi açısından adli mekanizmaların daha hızlı çalışması ve bu konularda ‘kadın beyanı esastır’ın artık hayatımıza geçmesini istiyoruz. Adalet duygusu açısından ve mağdurun 20 aydır verdiği adalet mücadelesi nedeniyle bu konunun görülmesini istiyoruz” talebinde bulundu.
 
‘BEN TECAVÜZE UĞRADIM’
 
Dinlenen mağdur Ç.B. ise, “Ben tecavüze uğradım, hakkımı savunuyorum. Bu durumda daha önce neler yaşadığım ya da nasıl bir insan olduğumu bir kenara bırakalım, ben tecavüze uğradım, ölümden döndüm. Ama biz burada nasıl biri olduğumu anlatmaya çalışıyoruz” dedi.
 
Mütalaa istenen iddia makamı, ATK raporundaki çelişkilerin giderilmesi için yeni bir raporun hazırlanması talebinde bulunarak, sanıklara yönelik tutuklama talebinin reddedilmesini istedi. 
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyanın İstanbul ATK’ye gönderilmesine karar vererek, sanık Hasan Bilgili’in tutuklama talebini ise reddetti. Duruşma 7 Nisan 2021’e ertelendi.
 

Diğer başlıklar

22:31 Biden, BAE ile imzalanan F-35'lerin satışını askıya aldı
22:21 Fed faiz kararını açıkladı
22:15 CPT Türkiye’ye geldi: İmralı’yı sordu ama gitmedi
22:04 İran: Hayfa ve Tel Aviv'i yerle bir ederiz
21:56 75 yaş ve üstü yarın aşılanmaya başlayacak
21:07 Urfa’da eylem ve etkinlik yasağı
20:52 Koronadan 132 vefat, 7 bin 489 yeni vaka tespiti
20:45 DSÖ’den mutasyon açıklaması
20:39 TVF Denetim raporunun ‘gizlilik’ muamması: İyi Parti toplantıyı terk etti
20:28 Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu toplandı
20:12 KHK’li Acun Karadağ tahliye edildi
19:51 Tecridi İngilizce ve Türkçe pankartlar ile protesto ettiler
19:40 Dink duruşmasında esasa ilişkin savunmalar alındı
19:09 Sur’da tecrit yürüyüşle protesto edildi
19:00 TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan gözaltına alındı
18:04 Özdağ’a yönelik saldırıya ilişkin 4 gözaltı daha
17:52 ‘Atıklar İzmir'in yaşamını tehdit ediyor’
17:30 Kayı işçileri: Başımıza taş da yağsa mücadelemiz sürecek
17:25 Kürt siyasetçilerin ulusal birlik çalışmaları devam ediyor
17:08 Van’da şüpheli kadın ölümü
17:02 Gazeteciler Akın ve Sarısözen’in duruşması görüldü
16:42 Polis izin vermeyince açıklamayı pencereden yaptılar
16:31 Kadın Üniversitesi projesine karşı eylem: Erkek zihniyete izin vermeyeceğiz
16:30 TJA'lı kadınlardan sanat atölyesi
16:27 Soma davasında heyet değişince karar da değişti
16:23 Güneş’in yakınları Meclis’te HDP ve CHP’yi ziyaret etti
16:22 MEBYA-DER: Tutukluların talepleri bizim de talebimizdir
16:22 Dün Leyla Güven bugün Ayşe Gökkan: Hedef kadın mücadelesinin ta kendisidir
16:14 Meclis'te 'gizli' ibareli rapor tartışması
15:35 Elektriksiz bırakılan Suriyeli sığınmacıları ziyaret ettiler
15:33 Karaduman'ı öldüren erkeğin duruşması ertelendi
15:22 10 Ekim Davası avukatlarından Antep Emniyeti hakkında suç duyurusu
15:02 DİSK Meclis’te HDP’yi ziyaret etti
14:50 Gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyeleri Ankara’ya getirildi
14:20 DBP’li Arslan’ın davasında tüm talepler reddedildi
14:05 DTSO ve TMMOB arasında işbirliği protokolü
14:01 Gözaltındaki Aslan serbest bırakıldı
13:57 Dağ’a saldıran Begdaş davada müşteki oldu
13:52 Muhabirlerimiz Kaya ve Sayılğan’ın duruşması görüldü
13:38 Erdoğan yine vaatte bulundu
13:38 BTS: Keyfiliğe sessiz kalmayacağız
13:33 HDP Gençlik Meclisi: Yaşamın her alanında olacağız
13:30 Beştaş: Öcalan’ın çağrısına cevap verilmeli
13:12 5 yılda 10 bin 62 işçinin hayatını kaybetti
13:11 İHD: Güneş’i bulduk Tunç ve Küçüközyiğit nerede?
13:02 Kişi başı en düşük gelir Kürt illerinde
12:55 Dündar: Tecritle barışın sesi kısılmak isteniyor
12:48 TJA aktivisti Ölbeci gözaltına alındı
12:38 Zeynep Şenpınar davasına katılım çağrısı
12:37 TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında tutuklama kararı
11:41 Kerestecioğlu: Zorla kaçırma kirli savaş metodudur
11:32 Diyarbakır’da minibüs ücretlerine zam
11:31 Akşener: Mızrak çuvala sığmıyor
10:39 İnfaz değişikliğiyle tahliye edildi, bir kadını öldürdü, ikisini yaraladı
10:06 Tecavüz haberi soruşturmasına takipsizlik
09:40 Bagok'ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
09:22 Libya Ulusal Ordusu Komutanı: Türkiye savaşı destekliyor
09:20 Karatepe: Borsadaki artış sürdürülebilir değil
09:18 Bitlis'teki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
09:08 HDP Kadın Meclisi adalet talebiyle alanlarda olacak
09:07 TİGEM tarihi kalıntıları şantiyeye koydu
09:05 Açlık grevi eylemi 62’nci gününde
09:03 Dede: İmralı rejimi hukuka saldırıdır
09:02 ‘Tecrit Kürt sorunundaki çözüm taleplerinin engellenmesidir’
09:01 Salaz: KDP Türkiye’ye teslim oldu
09:00 Hasta tutuklunun kızı: Annem değil katiller serbest
09:00 'Ulusal birlik Kürtler için olmazsa olmazdır'
09:00 27 OCAK 2021 GÜNDEMİ
08:44 Jeffrey: Onların dışında IŞİD ile savaşan yoktu
26/01/2021
23:39 İskenderun'da tacize soruşturma
22:23 Antalya Limanı Katarlılara satıldı
22:17 HDP’li gençlerden pankart çalışması
22:13 Siyasetçilerden Kobanê’nin kurtuluşuna dair mesaj
21:25 Biden yönetimi, askıya alınan Filistin'e yardımları yeniden başlatıyor
21:02 Tahliye olan Şenoğlu: Mücadelemizi sürdüreceğiz
19:42 Cinsel istismar failine 15 yıl hapis cezası
19:30 Koronadan vefat sayısı 25 bin 344’e yükseldi
19:18 CHP’li Süllü’den AKP’ye: Öldürülen kadınların kanı hepinizin ellerinde
18:30 Derya Okatan’ın da davası ertelendi
17:59 Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının davası düştü
17:54 Rüşvetle gündeme gelen AKP’li başkan istifa etti
17:50 Gazeteci Çapan’ın duruşması görüldü
17:48 HDP’nin cins kırımına ilişkin genel görüşme talebi reddedildi
17:43 TV 10 çalışanlarının yargılandığı dava ertelendi
17:41 İstismar sanığına 33 yıl hapis cezası
17:18 Polisle tartışan 2 kasap gözaltına alındı
17:13 Uçan Süpürge Vakfı’ndan ‘Ev içi emeğini kim tasarlıyor?’ hackathonu
17:08 İstanbul ilçelerine ikamet sınırlaması
17:05 Elektriksiz bırakılan Suriyeli mülteciler için soru önergesi
16:46 Baş’tan iktidara: Gideceksiniz, Türkiye yeniden kurulacak
16:37 ‘Müzik sektörü kurban seçildi’
16:25 Gökhan Güneş: Çıplak darp edildim, tecavüzle tehdit edildim
16:15 Van-Bahçesaray yolu bir haftadır ulaşıma kapalı
16:14 Sanatçılar: Kayyum rektör sanat çalışmalarımıza el koydu
16:02 Suriyeli sığınmacılara elektrik yerine çamaşır suyu verildi
15:56 Ozalitlerle açlık grevine dikkat çekildi
15:55 Basın açıklamasına 7 yıl 6 ay hapis cezası
15:55 Kılıçdaroğlu: Sarayda oturanlar gerçeği görmek istemiyor
15:53 Baldur işçilerine dayanışma ziyareti
15:39 'Etkin aşılama salgını kontrol altına alır'