Buldan: Barış Türkiye toplumunun ittifakıyla gelecek

img

ADANA - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ülkede barış istemeyenlerin kendilerine saldırdığını belirterek, “Bu ülkeye barış gelecekse, Türkiye toplumunun ittifakıyla gelecektir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın katılımıyla partinin 8'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Merkez Park Anfi Tiyatro'da etkinlik düzenledi. Alan HDP bayraklarıyla süslenirken, "Seçilmişler irademizdir dokunma", "HDP umuttur; susturulamaz" ve "Hep birlikte umutlu yıllara; umudu, cesareti ve dayanışmayı büyütüyoruz" yazılı pankartlar asıldı. Polis bariyerleriyle çevrili Anfi’de, etkinliğe katılanlar polis tarafından Genel Bilgi Taraması'ndan (GBT) geçirildi. Etkinliğe HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve milletvekilleri ile partililerin yanı sıra, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), CHP, EMEP, SYKP, ESP, Sol Parti, İHD, DAD ve Halkevleri temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Saygı duruşuyla başlayan etkinlik, Koma Pel ve erbane grubunun müzik dinletisiyle devam etti. 

'BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK İSTEMİYORLAR'

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, hiçbir baskı ve saldırının mücadelelerini engellemeyeceğini belirterek, "HDP'ye zulmedenler, tarihin çöp sepetine atılacak. HDP güneştir. Siz bu güneşi söndüremeyeceksiniz" dedi.

Etkinlik, HDP'nin çalışmalarını ve mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimiyle devam etti. 

BULDAN: BEDELLERLE BUGÜNLERE GELDİK

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kitleyi selamlayarak başladığı konuşmasında, 8 yıldır engellemeler ve baskılara rağmen partisinin mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü kaydetti. Buldan, “8 yaşındayız; 80 yıllık acılarla, bedellerle bugüne geldik. Bizler bu coğrafyada yüzyıllardır yaşadığımız acıların, ödediğimiz bedellerin, çektiğimiz zulmün hiçbir şekilde önümüze engel olarak çıkmasına izin vermedik. Bu ülkeyi yönetenler bizi sürekli baskıyla, şiddetle sınamaya çalıştılar. Biz bu coğrafyada çok büyük bedeller ödedik, çok büyük acılar çektik. Biz bu coğrafyada çocuklarımızı, annelerimizi, babalarımızı bedel ödeyerek toprağın altına gömdük” dedi. 

‘MAHİRLERİN, MAZLUMLARIN, BEHİCE BORANLARIN MİRASI’

Mücadelelerinden taviz vermediklerini söyleyen Buldan, “Ama kararlı mücadeleden asla taviz vermedik, asla boyun eğmedik, asla biat etmedik. Çünkü bizim geleneğimiz; Mahirlerin, Kemallerin, Mazlumların, İboların, Sêvêlerin, Behice Boranların mirasıdır. Onlar boyun eğmedi ki, biz boyun eğelim. Bizim mücadelemiz Selahattin Demirtaşların, Figen Yüksekdağların, İdris Balukenlerin, Çağlar Demirellerin, Gülser Yıldırımların mücadelesidir, onlar biat etmedi ki, diz çökmedi ki, HDP biat etsin, diz çöksün” diye konuştu. 

‘DEMOKRASİYİ SAVUNAN PARTİ HDP’DİR’

Buldan, cezaevlerinde bulunan siyasi tutukluları selamlayarak konuşmasına devam etti. HDP’nin 8 yıldır demokratik bir ülke için çalıştığını ifade eden Buldan, “Bu ülkenin demokratik bir ülke olması, insanların barış içerisinde, kardeşçe yaşayabilmesi, bütün inançların, kimliklerin kendisini özgürce ifade edebileceği ve bir arada eşitçe yaşayabileceği bir ülke için çalışıyoruz. Bu ülkede siyaset yapan partiler içinde en fazla barışı, demokrasi ve özgürlükleri savunan parti bizim partimizdir. Savaşa karşı çıkan parti biziz, demokrasi ve özgürlükleri isteyen parti biziz. Bu ülkede Türküyle Kürdüyle, Lazıyla Çerkeziyle, Ermenisi, Süryanisi, kadınıyla, genciyle, eşit şartlarda ve koşullarda hepimiz bir arada barış içinde yaşamak için her türlü bedeli ödemeye hazır olan bir gelenekten geliyoruz. HDP’nin varoluş ve kuruluş gerekçesi budur” diye belirtti. 

‘BATAKLIKTAN ÇIKMAK İÇİN HDP’Yİ KARALIYORLAR’

Son olarak partisinin Diyarbakır İl Örgütü’ne yapılan baskınla devam eden saldırılara değinerek konuşmasını sürdüren Buldan’ın açıklamaları şöyle: Ama bugün her bu ülkeye demokrasi gelsin, bu ülkede barış sağlansın dediğimizde bize saldıranlar, bizi her gün TV’lerde tartışanlar, tartıştıranlar, partimizi kriminalize etmeye çalışanlar, bu ülkede insanların kardeşçe ve barış içinde yaşamasını istemeyen kesimlerdir. HDP’nin karşı çıktığı nokta budur. İşte bunun için bize saldırıyorlar, bunun için üzerimize geliyorlar. Bizim yarımızı cezaevlerine gönderdiler. Bunun için bugün Diyarbakır İl Örgütümüzü bastılar. Bugün İl Eşbaşkanlarımızı gözaltına aldılar. Her gün yeni bir operasyona uyanıyoruz, her gün yeni bir krizle karşı karşıya kalıyoruz. Çünkü bu ülkeyi yönetenler uyguladıkları haksızlıkların, hukuksuzlukların, içine girmiş oldukları bataklıktan çıkmak için HDP’yi karalama yöntemini seçtiler. Bu ülkeyi yönetemeyen bir iktidar var. Milyonlarca insanı açlığa ve sefalete sürükleyen bir iktidar var. Milyonlarca işçiyi ve emekçiyi evinde oturmaya mecbur bırakan bir iktidar var. Esnaf kapısını kilitlemek durumunda kaldı. Binlerce insan KHK ile işinden edildi. 

İKTİDAR ÇATIŞMALI ORTAMDAN BESLENİYOR 

Bu ülkeyi yönetemedikleri için gündem değiştirmeye çalışanlar bu ülkenin işçisine, emekçisine, kadınına, muhalefetine saldırmayı önüne yol ve yöntem olarak koydu. Bu ülkeyi yönetenlerin beslendikleri sadece bir şey var; onlar çatışmalı ortamlardan besleniyorlar. Onlar istiyorlar ki her gün bir yerde kriz çıksın, savaş çıksın her gün bir yerde kaos olsun ki bundan faydalansınlar, bundan çıkar elde etsinler. Akdeniz, Libya, Suriye'de Azerbaycan ve Ermenistan’da yaşanan her çatışmada Türkiye bu olayların içine girmiştir. Bunlardan kaynaklı olarak Türkiye felaketin eşiğine gelmiştir. Ekonomik, sosyal, siyasal ve toplumsal krizlerin olduğu bir ülke yarattılar. 

AKP DÜŞÜŞ YAŞIYOR

Bütün bunları niye yaptılar? Bir kez daha iktidara gelebilmek ve koltuklarını koruyabilmek kendi tabanlarında oylarını yükseltmek için yaptılar. Yaptıkları bütün bu yanlışlar onların hanelerine artı olarak değil eksi olarak yansıyor. Bugün yapılan bütün anketlerde AKP düşüş yaşıyor. Bugün AKP’nin düşüşe ama aynı zamanda HDP’nin yükselişe geçtiği günlerdir. Onlar battıkça; saldırdıkça, üzerimize geldikçe biz daha çok büyüyoruz, güçleniyoruz. İşte HDP’yi bugün ayakta tutan, HDP’ye güç veren, moral veren, cesaret veren, umut veren siz değerli halkımızsınız, sizlersiniz. Halkımız dimdik ayakta olduğu sürece HDP’nin sözcüleri alanlarda, meydanlarda sizlerle birlikte olduğu sürece HDP büyümeye devam edecek hiç kimse bunun önüne geçemeyecek. 

ÜLKENİN GELECEĞİ HDP İLE DEĞİŞECEKTİR

Biz kararlı mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz, bu ülkede Kürt sorunu olduğu sürece geri adım atmayacağız. Bu ülkede kadın cinayetleri olduğu sürece geri adım atmayacağız. Bu ülkede tecrit olduğu sürece geri adım atmayacağız. Bu ülkede işçi, emekçi sömürüldüğü sürece biz geri adım atmayacağız. Dereler, ormanlar talan edildiği sürece biz geri adım atmayacağız. Çünkü biz biliyoruz ki bu ülkenin kurtuluşu, geleceği; kadınların, gençlerin, çocuklarımızın, halkımızın geleceği ancak ve ancak HDP iktidara geldiği anda değişecektir. HDP bugün bu ülkeyi yönetmeye kararlı adımlarla yürümektedir. O günler gelecek, devran değişecek, AKP gidecek, bu ülkeyi Türkiye halkları sizler yöneteceksiniz. Bu ülkeyi bizler, Selahattin Demirtaşlar, Figen Yüksekdağlar yönetecek.

HDP BİNASI ÖNÜNDE OTURAN ANNELERE SESLENDİ 

Bizler elbette bu ülkede yaşanan bütün krizlerin çözülmesi için varız. Yaşanan her türlü krizlerin çözümü için çaba sarf ederiz. Buradan annelerimize seslenmek isterim. Cumartesi Annelerine, Barış Annelerine, Diyarbakır HDP İl Örgütü önünde oturan annelere sesleniyorum, hiçbir ayrım yapmadan bizim amacımız hiçbir annenin çocuğunu kaybetmemesidir. Her anne ve babanın evladına sağ salim kavuşmasıdır. Bugün Diyarbakır il binamızın önünde oturan annelerin de Cumartesi Annelerinin de, Barış Annelerinin de acısını en fazla biz yüreğimizde hissederiz. Hele hele eşini kaybeden, çocuklarını yetim olarak büyüten bir anne olarak, seslenmek isterim: Bu acıları en fazla ben bilirim, biz biliriz. Bu acıyı en fazla bizim gibi yaşayanlar bilir. O yüzden diyorum ki, acılarımızı yarıştırmaktan vazgeçip, acılarımızı hissetmemiz geriyor. Siz bizim acımızı bileceksiniz, biz de sizin acınızı bileceğiz. İşte o zaman bu soruna çözümü hep birlikte getireceğiz.

MASAYI DEVİRENLER BARIŞI ENGELLEYENLERDİR

Bu ülkede barış süreci yaşandı. Bu ülkede barış ve müzakere sürecinde anneler ağlamasın, çocuklar hayatını kaybetmesin diye bir süreç başlatıldı. Biz bu süreçte silahlar sussun, demokratik siyaset konuşsun diye bir çaba sarf ettik. Diyarbakır'da oturan annelerin de çocuklarına kavuşması için, bizlerin kayıp olan çocuklarının annelerine kavuşması için, Barış Annelerinin her gün meydanlarda beyaz tülbentleri ile barış barış diye haykırdığı günler için bu süreci başlattık. Ancak bu süreci bitirenler, sürecin amacına ulaşmasını istemeyenler, masayı devirenler bu süreçten rahatsız oldular. Keşke o süreç devam etseydi, o masa devrilmeseydi ve anneler çocuklarına kavuşsaydı. Bugün bu ülkeyi yönetenler, o masayı devirenler bu ülkeye barışın gelmesini engelleyendir. 

Biz her şeye rağmen şunu ifade ediyoruz asla ve asla hiçbir annemizin gözlerinden yaş gelmesini istemeyiz, yüreğinin evlat acısıyla yanmasını asla istemeyiz. Çocuklarımızın geleceği için, bu sürecin başarıya ulaşması için Türkiye halklarının birlikte başlattığı yeni bir sürece ihtiyaç vardır. AKP hükümeti ile değil. AKP hükümetinin Kürtlere, bu ülkede yaşayanlara zulümden başka bir şey vermediğini biliyoruz. Bu ülkeye barış gelecekse Türkiye toplumunun ittifakıyla barış gelecektir. Yeni bir seçim döneminde AKP tamamıyla bitecek ve gidecektir, bunun müjdesini veriyorum.

HALK İTTİFAKINI BÜYÜTME ZAMANI

Biz bu örnekleri 7 Haziran’da gördük, 23 Haziran’da, 31 Mart Yerel Seçimlerinde gördük. Biz bunu Adana’da, Mersin'de, Antalya’da, İstanbul’da, Ankara’da gerçekleştirdik. Şimdi bu birlikteliği, yani demokrasi ittifakını, halk ittifakını daha da büyütmenin zamanı gelmiştir. Siyasi partiler kendi parti çıkarlarını düşünmek yerine halkın çıkarlarını düşünmek zorundadır. Bütün partiler kendi içindeki kavgayı bir yana bırakmak zorundadır. Her partinin önceliği halkımız olmalıdır. Bizim önceliğimiz halkımızdır. Halkımızın istediği ve dediği şekilde, bütün seçilmişleri de başta olmak üzere bundan sonraki demokratik güç birliklerinde bu ülkenin geleceği için adım atmaya hazırız. Yeter ki kararlı olalım, umutlu olalım, cesaretli olalım, asla ve asla boyun eğmeyelim, AKP hükümetini sandığa gömelim. Bunu gerçekleştireceğiz. 

HALKLAR BAHÇESİ 

Artık AKP’nin halkın içerisine çıkacak, toplumun yüzüne bakacak yüzü kalmamıştır. Her yaptıkları hata, yarattıkları kriz onların eksi olarak hanelerine yazılıyor. Bunun artık geri dönüşü yok. Türkiye, halkların ittifakı ile güzel ve özgür bir ülke ve bu ülkede yaşayacak halklar bahçesi olacak. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkesiyle herkesin hep birlikte yaşadığı bir ülkeyi, bu ülkenin çocuklarına armağan edeceğiz. Ben bir kez daha HDP’nin 8’inci kuruluş yıldönümünün Türkiye halklarına hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonraki dönemde de daha çok cesaret ve umutla, daha fazla kararlılıkla el ele, omuz omuza, yürek yüreğe hep birlikte bu mücadele en ön saflarda yürüyelim ve birlikte kazanalım.”

Etkinlik balonların uçurulması ve müzik dinletisiyle son buldu.

Diğer başlıklar

00:31 TTB: Bir günde 7 sağlık çalışanı hayatını kaybetti
00:15 İçişleri Bakanlığı’ndan kısıtlama genelgesi
30/11/2020
23:28 Kılıçdaroğlu’na saldırı davası ertelendi
23:20 ‘İran Devrim Muhafızları komutanı Irak’ta öldürüldü’
22:46 Derecik’te askerler bir genci öldürdü iddiası
22:20 Batman’da 2 kişi tutuklandı
21:58 Şırnak'ta 1 korucu öldü
21:55 CHP Genel Başkanı’na saldıran sanık Kılıçdaroğlu’nu köyüne davet etti
20:44 Türkiye’de hasta sayısı 500 bini aştı
20:07 Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak
20:02 Diyarbakır’da bir kişi tutuklandı
19:13 Kürt Medrese Alimi Selahattin Turhallı yaşamanı yitirdi
18:57 Güven: Öcalan ve Barzani Kürtlerin birliğini sağlayabilir
18:53 AİHM, 33 ülkeden savunma istedi
18:00 Hama'da deprem, Hatay'da da hissedildi
16:21 Gökalp'in tutuklanmasına tepki: Halkın sağlığını savunmaya devam edeceğiz
16:16 Kılıçdaroğlu'na saldıran sanıklardan 'öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı' savunması
16:05 CHP’li Başkan Yardımcısı tecavüz suçundan tutuklandı
15:57 Zainal Abarakov’un polis babası Doku dosyasından açığa alındı
15:51 Sincan ve Kırıkkale cezaevlerinde 7 tutuklu açlık grevinde
15:26 Alınak’ı tehdit eden polis için karar: ‘Facebook ABD'de, şüpheli tespit edilemez’
15:16 Nusaybin ve Kızıltepe'de HDP coşkusu
15:03 TJA’dan çağrı: Açlık grevlerine sessiz kalmayın
14:59 Bir sağlıkçı daha koronadan yaşamını yitirdi
14:56 Muhabirimiz Yalçın serbest bırakıldı
14:56 Tüm-Bel Sen: Avcılar Belediyesi’nde adalet istiyoruz
14:15 Adıyaman’dan El Bab’a asker takviyesi
14:09 HDP’den memurlar için ‘ek gösterge’nin attırılmasına dair kanun teklifi
13:55 Diyarbakır’da yeni mezarlık açılacak
13:52 Hukuk örgütleri: Elçi cinayetinin cezasız kalmaması için mücadele edeceğiz
13:42 İzmir’de bir kişi tutuklandı
13:41 Akkuyu Nükleer Santrali'nin lisans iptali için açılan dava görüldü
13:41 TJA doğa katliamlarına dikkat çekti
13:31 Emeklilerin mücadelesi engellenmek isteniyor
13:26 Bakan Elvan’dan büyüme açıklaması
13:13 Cezaevleri yeniden eylemde: Hedef 20 yıllık tecridi sonlandırmak
13:12 Ekonomi kimin için büyüdü?
13:09 Sancar: Hedefimiz Kürt halkını kendi kimliğiyle yönetime taşımak
12:55 Muhabirimiz Yalçın’a tutuklama talebi
12:32 HDP Kadın Meclisi: Hapishanelerde koğuşlara yapılan baskı işkencedir
12:08 BDDK TL işlemleri sınırını arttırdı
11:58 Yargıtay özsavunma yapan Havva Zor'un cezasını onadı
11:55 Meclis’e bir ay ziyaretçi yasağı getirildi
11:54 DİB: Sağlık Bakanlığı’nın yalanları ifşa oldu
11:45 TTB’den acil çağrı: Pandemi süresince özel hastaneler kamu hizmeti sunsun
11:40 Muhabirimiz Yalçın adliyeye getirildi
11:35 Bakan Selçuk’tan işsizlik ve kısa çalışma ödeneği açıklaması
11:35 Kılıçdaroğlu’na yumruk atan sanık saldırıyı hatırlamadı!
11:20 Gazeteci Öztekin’e 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası
10:55 Beyaz Saray'ın iletişim ekibi kadınlardan oluşuyor
10:55 18 kişinin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı
10:49 Dış ticaret açığı 11 ayda yüzde 76 arttı
10:49 TTB: Bir haftada 20 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi
10:48 Koronavirüs test ihalesi Menzilci Ferhat Danışman’a verildi
10:47 Rosa Kadın Derneği üyesi Esmer’in duruşması ertelendi
10:37 TÜİK ekonomiyi büyüttü
10:16 Bakan Koca’dan koronavirüs paylaşımı
09:55 12 bin 671 kişiye adli ve idari işlem yapıldı
09:54 Cudi’de operasyon öncesi yasak
09:54 Hakkari’de deprem
09:03 GAP’ın özeti: Zengin daha da zengin yoksul daha da yoksullaştı
09:02 Gençlerin gündemi tecrit: Demokrasi isteniyorsa adres İmralı’dır
09:02 AİHM’in ikiyüzlülüğü: İdam yerini tecride bıraktı
09:01 ‘Keypa12500’ oyuncusu: Hasankeyf’in ruhu herkesten hesap soruyor
09:01 KNK Eşbaşkanı: Başur halkı iç çatışma istemiyor
09:00 30 KASIM 2020 GÜNDEMİ
29/11/2020
23:16 Çakıcı paylaşımına tutuklama
21:36 Irak’ta petrol rafinerisine roketli saldırı
21:00 Muhabirimiz Yalçın yarın adliyeye çıkarılacak
20:27 Mardin’de 5 kişi serbest bırakıldı
20:06 Kovid-19’dan 185 kişi hayatını kaybetti
19:19 Ordu’da hastane yemekhanesi ve otoparkı yoğun bakıma dönüştürülecek
18:50 Siverek'te silahlı kavga: 2 ölü
18:35 Urfa'da 2 gözaltı
18:33 Eğitim Sen’in yeni yönetimi belirlendi
18:22 Mardin esnafından Sancar'a sıcak karşılama
18:20 İzmir'de 16 kişi serbest bırakıldı
17:40 Vestel önlem alınmasını isteyen işçileri işten çıkardı
17:24 ‘AKP sıkışınca demokrasi ve reform söylemine sarıldı’
17:15 Gözaltına alınan Kandemir'in testi pozitif çıktı
16:10 Amedspor deplasmandan beraberlikle ayrıldı
16:03 CHP’li Başarır hakkında soruşturma başlatıldı
15:49 Açlık grevinin başladığı Kandıra Cezaevi’nde koğuşlara baskın
15:37 Taşdemir: Kürtlerin direnişi AKP’yi derin bir krize soktu
15:04 Gözaltında korona testi pozitif çıkan Uçar serbest bırakıldı
14:31 CHP'li Başarır'a dava tehdidi
14:25 HDP’li gençler: Tecrit derinleştikçe geleceksizlik reva görülüyor
14:03 Eğitim Sen Genel Kurulu ikinci gününde
13:42 Sancar: Kürt sorununu inkar eden çözülür
13:14 Bir ilk: Kürtçe’nin Hewramî ve Kelhurî lehçelerinde kurs başlatılıyor
12:39 AKP’li belediye koronavirüs yasağını deldi
12:32 35 kiloya düşen hasta tutuklu Çakmak hastaneye kaldırıldı
12:20 HDP: Siyaset yargı işbirliği itiraf edilmiştir
12:18 Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs ilaç kullanımı broşürü
09:29 HDP önünde bekletilenlere 'Ankara’ya gidelim' önerisi
09:16 Elazığ’da deprem
09:12 TİHV Genel Sekreteri: Tutukluların tümü hasta olma yolunda
09:10 1938’de Pülümür: Sürgünler, katledilenler, tanıklar…
09:08 Bir yıldır cenazeleri verilmedi
09:04 Paylan: Katar anlaşması kanamayı durdurmaz